PDA

Zobacz pełną wersję : Solar na dachu w naszej szer. geograficznej ?



Kuxxica
12-03-2010, 01:15
x

WanKon
12-03-2010, 09:19
Mam dwa panele, posadowione na stelażu na gruncie w kierunku płd. (centrum kraju).
W zeszłym roku grzałem wodę tylko kolektorami od 30 III do końca września bez potrzeby załączania pieca. Zasobnik 300l (na 4 osoby) zagrzanej wody do około 70 stC w zupełności wystarczał na 2 doby w przypadku gorszej pogody.
Przy niewielkim zachmurzeniu kolektor pracuje, zresztą do kapieli 40 stC to juz parzy. Polecam, a czy inwestycja się zwróci czy nie to nie kalkulowałem.
Wygoda uzytkowania wzięła górę tym bardziej,że piec CO na ECo groszek

WanKon
12-03-2010, 09:20
Aha, fajny nick...

zbigmor
12-03-2010, 09:39
Do ogrzewania domu i wody ciepłej posiadam już piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, teraz dokładam kominek z płaszczem wodnym ale chcąc zaoszczędzić na gazie (drewno do kominka mam za darmo) aby w lecie ograniczyć palenie w kominku, planuję zainstalować solar na dachu i dołożyć jeszcze jedną wężownicę w bojlerze. Nie jestem pewna czy to się opłaca bo koszt pełnej instalacji to kwota prawie 9000 zł. Mam pytanie czy ktoś używa takiego sprzętu i jak on się sprawuje w naszym kraju ? Czy do ogrzania wody w lecie wystarczy słabe nasłonecznienie przy lekkim zachmurzeniu i jak to działa w kwietniu oraz wrześniu czy październiku ??
Laura


Bez wnikania w szczegóły powiem, że się nie opłaca. Jak dobrze pójdzie przez pół roku będziesz taniej (ale nie za darmo) podgrzewać wodę. Ile przy gazie wydasz na to? Kilkaset złotych, a chcesz w tym celu zamrozić 9000zł. Jeśli do tego masz spłacać powiększony o wartość kolektorów kredyt to odpowiedź powinna być jasna.

kurt76
12-03-2010, 09:58
Ja tez troche ochlonelem, i mimo, ze bede mial ogrzewanie elektryczne to raczej rezygnuje ze solara na rzecz dobrego zbiornika CWU (prad 2 taryfowy).

To samo dotyczy GWC, prawdopodobnie zrezygnuje na rzecz lekko przewymiarowanego, dobrze "zalozonego" Bartosza....

RAPczyn
12-03-2010, 10:00
Napisz jakiej pojemności masz obecny zbiornik c.w.u. i jak zamierzasz podłączyć kominek z płaszczem wodnym?

Kuxxica
12-03-2010, 11:46
x

RAPczyn
12-03-2010, 12:18
Napisz jakiej pojemności masz obecny zbiornik c.w.u. i jak zamierzasz podłączyć kominek z płaszczem wodnym?

Na razie jest zainstalowany zbiornik 140 l
Jednak postanowiłam wymienić na 200 litrowy a może nawet 300 litrowy z drugą wężownicą do kominka wodnego i trzecią do salaru plus ewentualną grzałką elektryczną (na wypadek przerwy w dostawie gazu i braku czasu na rozpalenie kominka), podobno w przypadku solara lepiej mieć większy bo tworzy się duży zapas ciepłej wody na całą noc a nawet kolejny pochmurny dzień gdy solar przestanie grzać, jednak dla pieca gazowego podobno mniejszy zapas wody jest bardziej wskazany bo wymiana ciepła występuje szybciej i nie ogrzewa zbędnej niepotrzebnej wody podczas przerw w zapotrzebowaniu. W życiu lubię być zawsze podwójnie a nawet potrójnie zabezpieczona. A jaki zbiornik jest lepszy Waszym zdaniem ???
Laura

Prawdopodobnie do obecnego zbiornika możesz podłączyć kolektor próżniowo-rurowy o powierzchni czynnej 3,5m^2 (optymalny na 2 - 3 osób), można to zrobić za pomocą AquaSystemu.
Co do kominka z PW to również dałoby się pewnie podpiąć do tego jednego zbiornika c.w.u.
3 źródła ciepła korzystałyby z jednej wężownicy w obecnym zbiorniku.

rakgrzech
12-03-2010, 13:19
Za duży zbiornik do solarów też nie jest dobry bo solar nie będzie wstanie dogrzać wody do 40C i trzeba będzie to robić piecem.

Darek Rz
12-03-2010, 13:32
Do ogrzewania domu i wody ciepłej posiadam już piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, teraz dokładam kominek z płaszczem wodnym ale chcąc zaoszczędzić na gazie (drewno do kominka mam za darmo) aby w lecie ograniczyć palenie w kominku, planuję zainstalować solar na dachu i dołożyć jeszcze jedną wężownicę w bojlerze. Nie jestem pewna czy to się opłaca bo koszt pełnej instalacji to kwota prawie 9000 zł. Mam pytanie czy ktoś używa takiego sprzętu i jak on się sprawuje w naszym kraju ? Czy do ogrzania wody w lecie wystarczy słabe nasłonecznienie przy lekkim zachmurzeniu i jak to działa w kwietniu oraz wrześniu czy październiku ??
Laura

Witam

U mnie nagrzanie 100L zbiornika wody kosztuje około 1zł -piec elektryczny 12KW zbiornik z węzownicą . Biorąc pod uwagę że to najczęściej wystarcza (a jesli nie to zbiornik nagrzewa sie drugi raz -wszystko w taniej taryfie czyli ) . Srednio wychodzi 30-50 zł na miesiąc . Ty chcesz "wywalić" 9 tyś zł w coś co zwróci ci się po 15 latach ? i pytasz czy sie opłaca ?
Zaraz oczywiscie pojawią sie osoby krzyczące że to niemożliwe , że im sie zwrocilo po 3 latach itp, itd ze ekologia ze to nie o to chodzi ze maja wodę "za darmo" zapominając ze przecież wydali kupę kasy na to "za darmo"........
.Moje zdanie jest taki - Nie wydawaj tych pieniedzy bo będa to pieniądze wyrzucone w błoto . Nie ten kraj , nie ten klimat , nie ta cena zestawu .

pozdrawiam

ps Teraz niech krzyczą ci ktorzy wydali tą forsę i chca sobie poprawić samopoczucie .....

luka
12-03-2010, 14:14
Do ogrzewania domu i wody ciepłej posiadam już piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, teraz dokładam kominek z płaszczem wodnym ale chcąc zaoszczędzić na gazie (drewno do kominka mam za darmo) aby w lecie ograniczyć palenie w kominku, planuję zainstalować solar na dachu i dołożyć jeszcze jedną wężownicę w bojlerze. Nie jestem pewna czy to się opłaca bo koszt pełnej instalacji to kwota prawie 9000 zł. Mam pytanie czy ktoś używa takiego sprzętu i jak on się sprawuje w naszym kraju ? Czy do ogrzania wody w lecie wystarczy słabe nasłonecznienie przy lekkim zachmurzeniu i jak to działa w kwietniu oraz wrześniu czy październiku ??
Laura

w naszym klimacie, chyba tylko do C.W.U.

Akaro
02-04-2010, 18:26
Witam

U mnie nagrzanie 100L zbiornika wody kosztuje około 1zł -piec elektryczny 12KW zbiornik z węzownicą .(...)
ps Teraz niech krzyczą ci ktorzy wydali tą forsę i chca sobie poprawić samopoczucie .....

witam
ja w ramach "pokrzyczenia"
nie znam sie na kolektorach ale chyba nie jest prawdą to co piszesz o kosztach ogrzania pradem

z mojego experymentu wynika ze ogrzanie kazdego litra wody o kazde 10st celc. to okolo 0,6 grosza (przy koszcie 1kwh okolo 50gr)
zakladajac ze masz 100L wody miejskiej 10 st C i podgrzewasz ja do np. 60 st C to podgrzewasz ja o 50 stopni (5*10 st) czyli 0,6 * 5 * 100 = 300groszy czyli 3zł
jesli wiec mowisz ze Ciebie kosztuje to 1 zl to oznacza ze podgrzewasz ja z 10 do zaledwie okolo 27 stopni C ( 0,6 * 1,6 * 100L = 1 zł)

jacekaqua
02-04-2010, 18:44
jak jest słonce to dziala ;) ,przy zachmurzeniu mozna zapomnieć ,oblicz sobie zatem inwestycje w solary i przelicz ile kosztuje cię na gazie ogrzanie c.w.u.

HenoK
03-04-2010, 05:48
Aha, fajny nick...
Fajny był, ale widać komuś się nie podobał :(.

kangaxx
07-04-2010, 05:14
Witam

U mnie nagrzanie 100L zbiornika wody kosztuje około 1zł -piec elektryczny 12KW zbiornik z węzownicą . Biorąc pod uwagę że to najczęściej wystarcza (a jesli nie to zbiornik nagrzewa sie drugi raz -wszystko w taniej taryfie czyli ) . Srednio wychodzi 30-50 zł na miesiąc . Ty chcesz "wywalić" 9 tyś zł w coś co zwróci ci się po 15 latach ? i pytasz czy sie opłaca ?
Zaraz oczywiscie pojawią sie osoby krzyczące że to niemożliwe , że im sie zwrocilo po 3 latach itp, itd ze ekologia ze to nie o to chodzi ze maja wodę "za darmo" zapominając ze przecież wydali kupę kasy na to "za darmo"........
.Moje zdanie jest taki - Nie wydawaj tych pieniedzy bo będa to pieniądze wyrzucone w błoto . Nie ten kraj , nie ten klimat , nie ta cena zestawu .

pozdrawiam

ps Teraz niech krzyczą ci ktorzy wydali tą forsę i chca sobie poprawić samopoczucie .....

ten kraj, ten klimat jedynie cena nie taka
przelicz sobie jeszcze raz koszt tego grzania

adam_mk
03-06-2010, 16:17
Jak się siądzie i dobrze pomyśli - to się da to zrobić naprawdę dobrze.
Planuję 180m2 solara cieczowo-powietrznego i magazyn około 6-8 ton wody.
Co do tego czy zbiornik nie za duży - to tylko kwestia odpowiedniego połączenia posiadanych baniaków.
Można grzać i 6 ton jednym m2.
Będzie trwało, ale zawsze można mieć tyle, ile potrzeba a reszta - na skład (do tych 6 ton).
Opłaca czy nie opłaca...
Materiały na solara są tanie.
Jak się go "tymi ręcami" robi to się opłaca.
Jak się za Chininę z montażem płaci - to nie.

Acha!
I jak solar wielkopowierzchniowy - to na ścianie i częściowo (latem) w cieniu!.
Nie na dachu!

Adam M.

perm
06-06-2010, 20:03
Jak się siądzie i dobrze pomyśli - to się da to zrobić naprawdę dobrze.
Planuję 180m2 solara cieczowo-powietrznego i magazyn około 6-8 ton wody.
Co do tego czy zbiornik nie za duży - to tylko kwestia odpowiedniego połączenia posiadanych baniaków.
Można grzać i 6 ton jednym m2.
Będzie trwało, ale zawsze można mieć tyle, ile potrzeba a reszta - na skład (do tych 6 ton).
Opłaca czy nie opłaca...
Materiały na solara są tanie.
Jak się go "tymi ręcami" robi to się opłaca.
Jak się za Chininę z montażem płaci - to nie.

Acha!
I jak solar wielkopowierzchniowy - to na ścianie i częściowo (latem) w cieniu!.
Nie na dachu!


Adam M.
Jak zawsze bez kompromisów :). Fajnie że jeszcze chcesz coś tu napisać. Te 180 m2 to da się zrobić po jakichś akceptowalnych kosztach? No i jeszcze kwestia tych 6 ton nagrzanej wody. Rozumiem że to na okres wiosna - jesień i trochę w zimie (przy tej powierzchni kolektora). Jak chcesz to grzać? Częściowo do wysokiej temperatury czy całość trochę? Słowem, puść farbę :)