PDA

Zobacz pełną wersję : OBORNIK



duduś
13-03-2010, 07:45
Zadałam już to pytanie w innym forum ale może to okaŻe się skuteczniejsze :wink:
" Poszukuję odpowiedzi na pytanie jak długo obornik świnsko- krowi może leżeć nie tracąc swoich właściwości ? Mam okazję dostać taki tej wiosny ale jeszcze nie wiem kiedy go zużyję ( a on już ma ok. roku)"
- a co wy otym myślicie ?

Wojciech Majda
13-03-2010, 08:28
Z czasem coraz więcej azotu jest tracone, ale i tak powinno być ok. Zwykle nie rozrzuca się an pola obornika świeżego, tylko taki właśnie leżakujący z pół roku.

Taki dojrzały obornik będzie bardzo dobry, z czasem zbliżając swój skład do kompostu bardziej niż do obornika.

Warto go jakoś zabezpieczyć przed deszczem, czy podsiąkaniem - wypłukiwany z niego azot będzie przyczyniał się do zanieczyszczenia wody.

dusia2006
13-03-2010, 09:06
w zasadzie jak zrobisz pryzmę to może być kompostowany bardzo długo (dwa lata spokojnie). Tu jest trochę ogólnie ale warto przeczytać http://www.bydlo.net.pl/index.php?&opcja=283

Najważniejsze jest zabezpieczenie pryzmy, bo zaraz rozsieją się tam nasiona chwastów

qnik111
28-03-2010, 19:44
Czy ktoś się orientuje ile kosztuje rozrzutnik obornika ?
Rolnik mi powiedział 250zł rozrzutnik + 100zł godzina robocza - talerzowanie oranie itd.

Elfir
29-03-2010, 11:03
No to nieźle zarabia taki rolnik. Lepiej od wykładowcy na uniwersytecie (licząc rb)

MM2008
29-03-2010, 17:41
No rolnik to rolnik. :( Jeśli chodzi o moją okolicę to w grę jeszcze wchodzą chęci . :D Nie każdy się ,,poniży' aby komuś obrobic pole nawet za kasę.

Apropo obornika ja mam do oddania za darmo , lecz nikt we wsi nie jest zainteresowany. :o Chyba że osobiście mu go załaduję na rozrzutnik :(

Elfir
29-03-2010, 20:14
Wywieś ogłoszenie na Muratorze, że oddasz obornik. Moze ktoś budujący się z okolicy skorzysta?