PDA

Zobacz pełną wersję : studnia kopana "na pałe"



kurt76
13-03-2010, 12:43
Jestem w dosc trudnej sytuacji, jezeli chodzi o dostep do wody. Sytuacja przedstawia sie w ten sposob, ze studniarz "wiercony" odmawia wykonawstwa twierdzac, ze temp za niska. Z kolei inny studniarz "kopany" chce 300 zl za krag +sam element, wydaje sie to drogo. Murarz naciska, ze za 3 dni musi miec wode...

Mam tez oferte 50 zl za krag + element, szyb kopany specjalna koparka, wkladane do ziemi kregi, a calosc obsypywana.

Pytanie brzmi czy cos z takiej studni w przyszlosci bedzie w sensie uzytkowania do celow bytowych? Czy taka studnia jest rownowazna zwyklej studni kopanej? Głębokosc planowana 4-4,5 m.

PliP
13-03-2010, 18:24
Najlepsze rozwiązanie to zbiornik na wodę, dowieźć beczką i po kłopocie.
Koszt zapewne nie będzie wyższy niż wkopane 2 kręgi.

7tonik
13-03-2010, 19:19
Musisz popytać np. tutaj: http://forum.gazeta.pl/forum/f,25247,dobra_wrozka.html
A tak na poważnie. Jeśli w okolicy są jakieś studnie, to można sobie jakies stanowisko na ich podstawie wyrobić. Jeśli nie, to życie (badania wody) zweryfikuje.
Okoliczni studniarze mają wiedzę na temat jakości wody. Forumowicze nie moga mieć o tym zielonego pojęcia :)

kurt76
13-03-2010, 19:38
Chyba sie lekko niejasno okreslilem; moje obwy ida w kierunku czy metoda wykonania studni koparka (wykop przewymiarowany) nie rozwali jakichs warstw wodonosnych etc. Pzypominam, ze posadowione kregi beda obsypane spowrotem ziemia z wykopu....

kaltam
14-03-2010, 06:54
Zwykłą koparką dokopiesz się tylko max. do 5 m.

0degree
14-03-2010, 09:06
Może pomyśl o studni abisyńskiej? Na potrzeby budowy powinno wystarczyć.

orko
14-03-2010, 09:32
Najtańsze rozwiązanie to wąż ogrodowy od sąsiada.

kurt76
14-03-2010, 09:59
Brak alternatyw, tzw. nowa lokalizacja na okolo pola....

adam_mk
14-03-2010, 11:04
Jak masz tam wodę to...
Możesz sobie zrobić całą instalację wody technicznej w nowym domu.
Kibelki, miotła wodna, mycie autka i podlewanie trawnika...(to przykłady).
Żelaza i manganu to tam nie będzie. Za płytkie wody.
Z bakteriami Coli trudno orzec, ale sporo nawozów (azotu) będzie.
MOŻNA postawić stację uzdatniania.
ZAWSZE można.
Czasem nie jest to opłacalne ekonomicznie ale wykonalne.
Wtedy masz pitną.
Podstawa - to badanie (robią w SANEPIDZIE, płatnie)

Bez badania to zostaje modlitwa, nadzieja i wróżby...
Adam M.

urgot
14-03-2010, 15:36
Musisz spawdzić u najbliższych sąsiadów (widocznych na horyzoncie) poziom wody w studniach kręgowych - po to by wiedzieć czy po wykopaniu dziury w ziemi nie będzie sucho. Popytaj jak zmienia się poziom wody sezonowo. Jeżeli okaże się że wody gruntowe są w zasięgu koparki to śmiało taka studnia zda egzamin (chyba że będzie wyjątkowo suche lato woda może zanikać). Koparka w wysięgnikiem łyżki kopie do max 8m. dolną część wykopu zasypałbym piaskiem lub żwirem, a 2-3m od wierzchu wokół studni tym co wyło wykopane (najlepsza glina żeby woda nie dostawała się bezpośrednio z powierzcni terenu, tylko na drodze przesączania). Może warto zrobić badania elektrooporowe i pomyśleć nad studnia wierconą? A wode na początek budowy dowozić.

wiaterwiater
14-03-2010, 19:32
Kup 2 beczki po 200 litrów, na początek murarzowi wystarczy.

kurt76
14-03-2010, 19:51
Musisz spawdzić u najbliższych sąsiadów (widocznych na horyzoncie) poziom wody w studniach kręgowych - po to by wiedzieć czy po wykopaniu dziury w ziemi nie będzie sucho. Popytaj jak zmienia się poziom wody sezonowo. Jeżeli okaże się że wody gruntowe są w zasięgu koparki to śmiało taka studnia zda egzamin (chyba że będzie wyjątkowo suche lato woda może zanikać). Koparka w wysięgnikiem łyżki kopie do max 8m. dolną część wykopu zasypałbym piaskiem lub żwirem, a 2-3m od wierzchu wokół studni tym co wyło wykopane (najlepsza glina żeby woda nie dostawała się bezpośrednio z powierzcni terenu, tylko na drodze przesączania). Może warto zrobić badania elektrooporowe i pomyśleć nad studnia wierconą? A wode na początek budowy dowozić.

Ten post rozwial moje watpliwosci, ktore dotyczyly metody wykopu...
Co do obecnosci wody, to mam porobione szczegolowe badania geotechniczne i wiem ze na glebokosci 4 m jest warstwa wodonosna o miazszosci 60 cm, wiec studnia wiercona obawiam sie, ze bedzie miala za mala wydajnosc.
Dalej do 120 m mam tylko ily brazowe.

adam_mk
14-03-2010, 20:04
:o :o :o
Ale facet miał biceps! :o
Do 120m ręcznie wiercił....
(Znaczy - ten geotechnik...)
Łba to nie miał- bo po co komu rozeznanie aż tak głębokie?
Budujesz sobie 1 piętro w górę i ze 20 w dół?
Adam M.

kurt76
14-03-2010, 20:28
W tym miejscu opieram sie juz na badaniach MPECWIK-u, ktory jakies 200-300 m dalej ma ujecia wody pitnej dla miasta.... dzieki za pomoc.

SS
14-03-2010, 20:33
Jestem w dosc trudnej sytuacji, jezeli chodzi o dostep do wody. Sytuacja przedstawia sie w ten sposob, ze studniarz "wiercony" odmawia wykonawstwa twierdzac, ze temp za niska. Z kolei inny studniarz "kopany" chce 300 zl za krag +sam element, wydaje sie to drogo. Murarz naciska, ze za 3 dni musi miec wode...

Mam tez oferte 50 zl za krag + element, szyb kopany specjalna koparka, wkladane do ziemi kregi, a calosc obsypywana.

Pytanie brzmi czy cos z takiej studni w przyszlosci bedzie w sensie uzytkowania do celow bytowych? Czy taka studnia jest rownowazna zwyklej studni kopanej? Głębokosc planowana 4-4,5 m.

Murarzowi nie za niska temperatura a studniarzowi za niska?
Nie pomyliłeś fachowców?
Zmień studniarza

15-03-2010, 06:32
... moje obwy ida w kierunku czy metoda wykonania studni koparka (wykop przewymiarowany) nie rozwali jakichs warstw wodonosnych etc. Pzypominam, ze posadowione kregi beda obsypane spowrotem ziemia z wykopu....

...Co do obecnosci wody, to mam porobione szczegolowe badania geotechniczne i wiem ze na glebokosci 4 m jest warstwa wodonosna o miazszosci 60 cm, wiec studnia wiercona obawiam sie, ze bedzie miala za mala wydajnosc.
Dalej do 120 m mam tylko ily brazowe.

jak sam sobie odpowiedziałeś - nie rozwalisz warstw wodonośnych - bo ich nie ma do tej głębokości

p.s.
ja bym kopał najtańsza metodą - czyli koparka
i reszta tak jak radzi urgot

7tonik
15-03-2010, 10:00
Jeśli koparką, to zamiast kręgów taniej pewnie będzie zastosować rurę pcv np. 30 lub 40. Po wykopaniu na dno dać geowłukninę, na to warstwę płukanego kamienia, następnie rurę - obsypać ją z zewnątrz i wewnątrz kamieniem płukanym. Następnie od zewnątrzgeowłuknina i to przysypać ziemią. Coś na wzór studni chłonnej.