PDA

Zobacz pełną wersję : Prawidłowe rozmieszczenie halogenów wzór ?



S-i-R-o
13-03-2010, 17:04
Witam, jest sobie korytarz, zrobiłem na nim podwieszany prostokąt wzdłuż korytarza.
Obniżony o 16 cm szerokości 60 cm, chcę w nim umieścić przez środek oprawy halogenowe na 230v. a po bokach paski ledowe rzucające światło na sufit.

Proszę o pomoc, w jakiej odległości od siebie umieścić owe halogenki.
i jakiej mocy zamontować.
wymiary holu
długość 5m
szerokość 1,9m
wysokość od halogena do podłogi 2,5m

czy jest jakieś wzór na prawidłowe obliczenie miejsca montażu halogenków i dobór ich mocy ?

proszę Was o rade

S-i-R-o
14-03-2010, 14:32
nikt nic nie ma do powiedzenia w tym temacie ?

robertsz
14-03-2010, 15:32
czy jest jakieś wzór na prawidłowe obliczenie miejsca montażu halogenków i dobór ich mocy ?

proszę Was o rade
Jest wzór, a nawet kilka wzorów. Są też programy komputerowe, a nawet strony www.

Pytanie zasadnicze - co chcesz uzyskać?
Pytanie dodatkowe - jakim kosztem?

S-i-R-o
14-03-2010, 16:32
chce uzyskać przeciętne oświetlenie holu :-)
średnim kosztem oczywiście.

robertsz
16-03-2010, 04:19
Jeśli korytarz ma pełnić funkcje wyłącznie komunikacyjną to wystarczy ci jeden rząd halogenów 35W przez środek w odległościach co 1-1,2m. Będziesz miał takie placki świetlne na podłodze, ale bezproblemowo przejdziesz i nogi nie złamiesz.

Jeśli w korytarzu planujesz zrobić jakiś wieszak, lustro, portrecik to już wypada trochę więcej światła rzucić. Wówczas zrób 2 rzędy halogenów, po 50cm od ścian w odstępach jak wyżej. Halogeny nadal 35W.
Nie wiem jak masz poprowadzoną instalacje ale 2 niezależne obwody to rozsądny wybór.

2 rzędy halogenów dają Ci możliwość zastosowania żarówek LED zamiast halogenów.

Piszesz, że chcesz halogeny na 230V, więc nic nie stoi na przeszkodzie abyś zastosował ściemniacz w połączeniu z czujnikiem ruchu.

Zwróć uwagę jakie żarówki kupujesz, są dostępne z kątem rozsyłu od 20 do 60 stopni. Kupuj te szersze i zrób zapas 1-2 szt od razu. Halogeny lubią się palić bez powodu.

U mnie w korytarzu (1,5x4m) role światła komunikacyjnego pełni zegar z podświetleniem 4-ma niebieskimi diodami LED. W zupełności nam to wystarcza i nie potykamy się o nic. Oświetlenie górne zapalamy jedynie przy wiązaniu butów i zakładaniu odzieży. Korytarz pomalowany na biało, na podłodze ciemne panele.
Ale to wszystko jest subiektywne i jednemu pasuje innemu nie pasuje.

Podobny temat - http://forum.muratordom.pl/zarowki-led-ile-oraz-jakie-montowac-aby-bylo-milo-dla-oka,t182446.htm