PDA

Zobacz pełną wersję : ulga budowlana



robert 2
10-02-2004, 08:53
Zaczołem budowę w 2000r.Do kiedy bedę mógł odliczać od podatku?, czy za 2004 rok tez mozna odliczyć?

Wowka
10-02-2004, 08:58
Tak, pod warunkiem, że kontynujesz odliczenia związane z dużą ulga budowlaną. I oczywiście pod warunkiem, że nie wykorzystałeś jeszcze całego limitu.

robert 2
10-02-2004, 09:02
dzięki Wowka. Rozumiem ze ulga budowlana trwa 5 lat.

Wowka
10-02-2004, 09:24
Niestety ale nie. Z mocy znowelizowanych przepisów ustawy o powszechnym podatku dochodowym, odliczeniu w ramach "dużej ulgi budowlanej" podlegają wydatki poniesione do dnia 31.12.2004 r.
Tak więc masz czas tylko do końca roku.

Oczywiście, jeśli wykażesz w Pit za rok 2004, że kwota ulgi mieszkaniowej jest wyższa niż suma zaliczek pobranych i odprowdzonych przez płatników to w ramach praw nabytych US będzie Tobie zwracał tę część podatku w latach następnych aż do chwili całkowitego skonsumowania przysługującej Tobie kwoty zwrotu.

Uller
10-02-2004, 09:26
Wiadomość częściowo zdezaktualizowana:
Według mojej znajomości tematu niestety nie będziesz mógł odliczać faktur za 2004 rok.
Jednak jeżeli odliczenia z tytułu ulgi budowlanej za faktury w latach 2000-2003 przewyższają odprowadzany podatek w tych latach to można kontynuować odliczenia w latach następnych.
Przykład: Jeżeli wydałeś w latach 2000-2003 180 000zł, to możesz odzyskać 34 200zł. ale co roku płacisz tylko 5000zł podatku. Tak więc przez cztery lata odzyskałeś tylko 20 000zł. pozostałe 14200 możesz odzyskać przez następne trzy lata. Tak więc odliczeń dokonujesz przez lat 7, ale faktury uwzględniane są tylko z czteroletniego okresu.

jprzedworski
10-02-2004, 09:33
Przeczytaj to:
http://www.hetman.com.pl/wiedza/podatki19.php
Wygląda na to, że jeśli zacząłeś w 2000, nie masz limitu czasowego.

Wowka
10-02-2004, 09:34
Uller ?
Skąd taka znajomość tematu - dot daty końcowej obowiązywania ulgi.

Uller
10-02-2004, 09:40
Wiadomość częściowo zdezaktualizowana:


Uller ?
Skąd taka znajomość tematu - dot daty końcowej obowiązywania ulgi.
Według moich informacji co najmniej od 2000 roku obowiązuje czteroletni okres odliczeń z tytułu dużej ulgi budowlanej. Robert 2 rozpoczął odliczenia w 2000 roku. Cztery lata to 2000 2001 2002 2003. Jeżeli by zaczął budowę w 2001 to mógłby odliczać 19% z faktur z lat 2001-2004.

Wowka
10-02-2004, 09:41
Przeczytaj to:
http://www.hetman.com.pl/wiedza/podatki19.php
Wygląda na to, że jeśli zacząłeś w 2000, nie masz limitu czasowego.


Czy zwróciłeś uwagę na metryczke:

Elżbieta Suchodolska
[email protected]
08.09.2001
(pogrubienie moje)

Powyższy tekst nie do końca jest już aktualny

art. 4 ust. 2 nowelizacji ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. - Dz.U. Nr 134, poz. 1509

robert 2
10-02-2004, 09:51
czyli nie mogę?

Uller
10-02-2004, 10:10
Zgodnie z staropolskim zwyczajem odszczekuję to co dej pory powiedziałem pod stołem.
Ze strony:
http://podatki.onet.pl/1120782,plac_mniej.html
Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art. 1 (updof - dop. IP), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji -poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Informację potwierdziłem dzwoniąc do urzędu skarbowego. Wynika zatem że dla tych wszystkich którzy zaczęli w 2000 roku ulga obowiązuje przez lat 5. Zatem można odliczać.

Wowka
10-02-2004, 10:16
Możesz o ile spełniasz warunki ustępou 2 (nie wykorzystałeś do końca ulgi przed rokiem 2002)

Oto treść cytowanego powyżej przepisu

Art. 4. 1. Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

2. Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Wowka
10-02-2004, 10:20
Uller - doceniam Twoją postawę.....
Pozdrawiam

robert 2
10-02-2004, 10:45
dziękuję wam ślicznie,jesteście wspaniali.
Czyli jezeli w przeciagu tych 5 lat nie wykożystam limitu a bede miał faktury VAT to z przysługującego mi limitu kwotowego będę mógł odliczać aż do momentu wyczerpania limitu

Wowka
10-02-2004, 11:03
robert-2 - Nie.

Spróbuję wytłumaczyć tak "życiowo"
Faktury możesz "zbierać" tylko do 31.12.04 i tylko te faktury możesz odliczyć. Wwg obowiązującego na dzień dzisiejszy stanu prawnego nie masz prawa odliczać żadnych faktur wystawionych i zapłaconych po tej dacie. Jeśli nie wykorzystałeś do końca limitu - to trudno - Twoja strata.

Niemniej może zaistnieć taka sytuacja, że "wydasz na budowę" znacznie więcej niż zarobisz wtedy należny urzędowi podatek nie pokryje wyliczonej kwoty ulgi. Wówczas ta kwota (różnica) będzie odliczana z podatku za rok 2005 i ewentualnie następne.

Przykład W roku 2004 odprowadziłeś od swoich dochodów do US podatek w wysokości 10 000 zł. W tym samym roku wydałeś na budowę 100 000 zł. Czyli US winien dokonać zwrot kwoty 19 000 zł (19% od kwoty 100 000 zł). Przepisy mówią, że zwrotu podatku dokonuje się do wysokości naliczonego i odprowadzonego podatku. A takiego podatku odprowadziłeś "tylko" 10 000 zł. Czyli US jest Tobie winien jeszcze 9 000 zł. Ale te 9 000 zł będziesz mógł dostać dopiero w latach następnych gdy naliczony i odprowadzony podatek sięgnie tej kwoty.

Jest jeszcze możliwość wystąpienia do US z wnioskiem o zaniechanie naliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy ale by nie komplikować tej konkretnej wypowiedzi nie będę go teraz omawiał.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem wątpliwości udało nam się rozwiać.

robert 2
10-02-2004, 11:55
dzięki za zaangażowanie.
Myślę że rozumiem wszystko.
Ale mam jeszcze jedno pytanko.
Zarabiam niewiele i na poczet budowy nie brałem zadnego kredytu i z tad chyba odliczyłem niewiele jakieś 9000.
Gdybym wzią kredyt i wydał pieniądze w tym roku to czy mógłbym sobie to odliczać jeszcze przez kilka lat aż do wyczerpania limitu.
czyli mogę jeszcze odliczyć ok 34000. Odliczam rocznie ok 3400, a wiec musiałbym odliczać jeszcze przez jakieś 10 lat. Czyli było by to mozliwe biorąc kredyt hipoteczny na kwote 150000.
Proszę odpowiedz mii już więcej nie zawracam głowy
pozdrowienia

Wowka
10-02-2004, 12:06
Nie wdając się w szczegóły dot. Twojej zdolności kredytowej oraz trwałości obecnie obowiązujących przepisów, moja odpowiedź brzmi Tak.

robert 2
10-02-2004, 12:17
Jeżeli nie 150000 to moze 40000 ale i tak do przodu 19 % kredytu, jezeli mi go dadzą

Wowka
10-02-2004, 12:20
Jeżeli nie 150000 to moze 40000 ale i tak do przodu 19 % kredytu, jezeli mi go dadzą


Owszem, ale nie 19% tylko wynik działania pewnego działania matematycznego (19% - wysokość oprocentowania kredytu - kwoty opłat bankowych i kredytowych)

Pozdrawiam i powodzenia.

pirat
10-02-2004, 12:27
A mnie tylko jedno pytanie sie nasuwa czemu robi sie z nas debili !!!
najpierw nasz kochany żont wymysla że: Jeśli podatnik rozpoczął budowę domu w 1999r., może w granicach waloryzowanych corocznie limitów dokonywać odliczeń przez cały okres budowy, choćby trwał kilkanaście lat.


Teraz z kolei : odliczeniu w ramach "dużej ulgi budowlanej" podlegają wydatki poniesione do dnia 31.12.2004 r.

To może za miesiac coś wejdzie ze odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione do np 01.05.2004 albo tylko na towar co ma "jeszcze" 7% VAT

Jak to możliwe ze podatnicy nabyli prawo do ulgi , oliczen wydatków na budowe az do zakonczenia inwestycji a tu nagle sie zmienia ze do konca 04r. Czy przepisy mogą działac w stecz ? Chyba w RP tak

Rysiek S.
10-02-2004, 13:08
"WOWKA"
WITAM

ROZPOCZĄŁEM BUDOWĘ W 2001 ,WIĘC MOGĘ ODLICZAĆ DO 2004(ZA TEN ROK) WŁĄCZNIE
MAM PYTANIE , CZY ISTNIEJE JAKAŚ GÓRNA GRANICA KTÓRĄ MOŻNA WYDAĆ , A KTÓRA ZOSTANIE ZWRÓCONA.

Uller
10-02-2004, 13:24
"WOWKA"
WITAM

ROZPOCZĄŁEM BUDOWĘ W 2001 ,WIĘC MOGĘ ODLICZAĆ DO 2004(ZA TEN ROK) WŁĄCZNIE
MAM PYTANIE , CZY ISTNIEJE JAKAŚ GÓRNA GRANICA KTÓRĄ MOŻNA WYDAĆ , A KTÓRA ZOSTANIE ZWRÓCONA.
Maksymalna wysokość ulgi
189.000 * 0,19 = 35910 zł
Kwota ta już nie będzie rewaloryzowana.

Uller
10-02-2004, 13:31
A mnie tylko jedno pytanie (...)
Na początku 2001 roku z przepisów podatkowych wyraźnie wynikało że z odliczeń można korzystać przez 4 lata. To samo obowiązywało podatników rozpoczynających budowę w 2000 roku (jestem pewien na 90% :lol: ). A więc zmiana przepisów wydłużyła im okres odliczeń.

Wowka
10-02-2004, 13:42
Rysiek S. - granicy ponoszonych przez inwestora wydatków jako takich nie ma (za wyjątkiem limitu dostępnych środków- ale to juz inna historia).

Odliczyć zaś możesz tylko i jedynie wydatki na usługi i materiały budowlane do kwoty nie przekraczającej kwoty 189000 zł.
czyli- 19% poniesionych wydatków nie więcej niż 35.910 zł (19% x 189.000 zł) - i jest to limit w okresie obowiązywania ustawy.
Obojętnum jest czy poniesiesz te wydatki w okresie jednego dnia czy też w ciągu kilku lat.
Zresztą winieneś o tym wiedzieć gdyż wypełniałeś PIT D za lata ubiegłe.
Pozdrawiam

Rysiek S.
11-02-2004, 09:07
DZIĘKI WOWKA
JESZCZE TROCHĘ MOGĘ WYDAĆ(I ODLICZYĆ)

HEJ BUDOWLAŃCY!!!!!!!

robert 2
11-02-2004, 09:16
Też się zastanawiam nad kredytem zeby wydac kase do końca tego roku a później tylko odliczać ile sie da.

Joasia
02-11-2004, 14:47
Wowka, bardzo proszę o odpowiedź: czy jeśli w tym roku moje zafakturowane wydatki na budowę osiągną 189.000,- zł, ale należnego podatku będzie za mało, żeby to odliczyć, to czy będę mogła resztę (już bez nowych wydatków oczywiście) odliczyć w przyszłym roku - czy też nie?

Joasia

dana15
02-11-2004, 16:43
Będziesz mogła, ale faktury muszą być z datą do 31.12.2004 r.
Pozdrawiam :)

Wowka
02-11-2004, 17:24
Wowka, bardzo proszę o odpowiedź: czy jeśli w tym roku moje zafakturowane wydatki na budowę osiągną 189.000,- zł, ale należnego podatku będzie za mało, żeby to odliczyć, to czy będę mogła resztę (już bez nowych wydatków oczywiście) odliczyć w przyszłym roku - czy też nie?

Joasia

Ta kwota NADPŁATY podatku którą wykażesz w rubryce 188 Pit 36 lub też rubryce 115 Pit 37 zeznania podatkowego za rok 2004 r. nie ulega przedawnieniu. US będzie ją tobie zwracał przez okres czasu taki jaki jest konieczny by Twoje przyszłe zobowiązania podatkowe wobec fiskusa były równe wykazanej w tym Pit-cie za rok 2004 kwocie NADPŁATY podatku.

Proponuję byś wraz z zeznaniem podatkowym za rok 2004 złożyła w US wniosek o zaniechanie ustalania i poboru zaliczek przez pracodawcę na rzecz podatku dochodowego do wysokości stwierdzonej nadpłaty. Wówczas Twój płatnik będzie miał podstawę do wypłaty Tobie (i małżonkowi) pensji netto zwiększonej o nieodprowadzony podatek. Czyli na zwrot tej kwoty nie będziesz musiała (nie będziecie musieli) czekać do miesiąca marca czy też nawet lipca 2006 r.

Pozdrawiam

ebi
03-11-2004, 07:29
Wowka,
mam pytanie dotyczace kredytu kontraktowego. Do maja br oszczedzalam w Kasie M. i nabylam prawo do kredytu kontraktowego. Czy oprocz oszczednosci w Kasie M. mam prawo odliczyc od dochodu kredyt kontraktowy (przy zalozeniu, ze oszczednosci w Kasie M. i srodki pozyskane z kredytu zostana wydane do konca tego roku i poparte fakturami)? Tak, jak Joasia nie bylabym w stanie rozliczyc nadplaty podatku w jednym roku (trwaloby to moze nawet kilka lat).

Bardzo dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam
ebi :D

ebi
03-11-2004, 12:05
Wowka,
przeslalam moje zapytanie do Ciebie rowniez na priva.

dziekuje
ebi

Joasia
03-11-2004, 12:11
Dana 15 i Wowka - baaardzo dziękuję za informacje, zwłaszcza że korzystne :D .

Wowka
03-11-2004, 18:38
Wowka,
mam pytanie dotyczace kredytu kontraktowego. Do maja br oszczedzalam w Kasie M. i nabylam prawo do kredytu kontraktowego. Czy oprocz oszczednosci w Kasie M. mam prawo odliczyc od dochodu kredyt kontraktowy (przy zalozeniu, ze oszczednosci w Kasie M. i srodki pozyskane z kredytu zostana wydane do konca tego roku i poparte fakturami)? Tak, jak Joasia nie bylabym w stanie rozliczyc nadplaty podatku w jednym roku (trwaloby to moze nawet kilka lat).

Bardzo dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam
ebi :D

Ebi – nie do końca jestem pewien czy dobrze Ciebie zrozumiałem.

Pierwsza uwaga – wydatki mieszkaniowe dla inwestycji rozpoczętych po roku 1997 odlicza się nie od dochodu lecz od podatku. Jest to naprawdę zasadnicza różnica mająca przy wysokich dochodach podatnika wymierny wpływ na termin zwrotu należnej ulgi.

W rubryce 77 formularza PIT-D wykazujesz kwotę faktycznie poniesionych wydatków w roku 2004 sfinansowanych oszczędnościami (nie kredytem!!!) wycofanymi z kasy mieszkaniowej. W rubryce78 wyliczasz kwotę równą 30 procentom kwoty wykazanej w rubryce 77 (tej o której pisałem poprzednio). Oczywiście za kwotę uzyskanego kredytu z KM możesz (a nawet musisz do końca roku) kupić towary i usługi w celu (cytat z ustawy) zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Lecz zakupione za ten kredyt towary i usługi wykazujesz w rubryce 76 formularza PIT-D i w związku z tym odliczasz od podatku nie 30% (jak w przypadku wycofanych oszczędności z KM wykazanych w rubryce 77 lecz jedynie w wysokości 19% co wykazujesz w rubryce nr 75.

Co do terminu zwrotu przez US nadpłaconego podatku to odpowiedź jest identyczna jak w przypadku odpowiedzi dla Joasi

Pozdrawiam

Wowka
03-11-2004, 18:48
Dana 15 i Wowka - baaardzo dziękuję za informacje, zwłaszcza że korzystne :D .

Że przekazana informacja jest korzystna to naprawdę nie jest moją zasługą :wink: .
Poinforowałem Ciebie jedynie o obowiązującym stanie prawnym w tym zakresie .
Jednocześnie miło mi, że potrafiłaś to docenić. :P

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

ebi
04-11-2004, 08:00
Wowka,
bardzo dziekuje za odpowiedz. Koryguje sie: mowa jest oczywiscie o odliczeniach od podatku. Nie wiem dlaczego, ale zakodowalam sobie w glowie, ze bede mogla odliczyc tylko srodki zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej (a nie kredyt). Inwestycje rozpoczelismy w tym roku. Do maja oszczedzalam w Kasie, potem wycofalam srodki i zaciagnelam kredyt kontraktowy (ale dopiero pod koniec wrzesnia).

Dla uscislenia mam jeszcze kilka pytan:
1. "W rubryce 77 formularza PIT-D wykazujesz kwotę faktycznie poniesionych wydatków w roku 2004 sfinansowanych oszczędnościami (nie kredytem!!!) wycofanymi z kasy mieszkaniowej."
Czy to oznacza, ze nie odliczam od podatku wplacanych do maja br srodkow na Kase, tylko rozliczam sie od razu z wydatkowania wycofanych oszczednosci?
2. Rozumiem, ze srodki pozyskane w tym roku z kredytu kontraktowego i wydatkowane na cele mieszkaniowe jeszcze w tym roku moge odliczyc od podatku w wysokosci 19% (PIT-D rubryka 76 i 75).
3. "Oczywiście za kwotę uzyskanego kredytu z KM możesz (a nawet musisz do końca roku) kupić towary i usługi w celu (cytat z ustawy) zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych."
Kredyt mam wykorzystac do konca stycznia, tak jest w umowie. ???
4. I ostatnie pytanie: Z wycofanych srodkow z Kasy nabylam nieruchomosc. W rozliczeniu za 2004 bede mogla odliczyc od podatku tylko wartosc gruntu. Nie moge odliczyc kosztow notarialnych zwiazanych z nabyciem tego gruntu. Czy to potwierdzasz? Gdzie moge znalezc liste rzeczy, ktore moge odliczyc od podatku. Kasa Mieszkaniowa podala mi jedna ustawe o remontach i modernizacji (nie pamietam dokladnie ktora), ale tam nie ma takiego szczegolowego zestawienia.

To sie rozpisalam :oops: Wowka, z gory dziekuje za odpowiedz. Sa to dla mnie cenne informacje.

pozdrawiam
ebi