PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ogrzać pasywną halę stalową ???



CZARIKO
15-03-2010, 17:50
Kłaniam się wszystkim Forumowiczom :)
Chciałbym wywołać temat rozwiązań technologicznych z pogranicza rzeczy niemożliwych, a związany z ogrzewaniem hali o konstrukcji stalowej.
Jestem na etapie zlecania prac projektowych hali stalowej o parametrach budynku pasywnego. Szukam wszelkiej możliwej pomocy we wskazaniu drogi (doświadczonej w realizacjach - firmy projektowej), która mogłaby podjąć się wykonania projektu w oparciu o wytyczne określające parametry takiej budowli.
Jestem nowym członkiem Społeczności Forumowiczów ,,MURATORA" i proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Liczę na Waszą pomoc i sam służę pomocą, jeśli ktoś takiej będzie ode mnie potrzebował.

W oczekiwaniu na podjęcie wątku, łącze wyrazy szacunku.

CZARIKO

Barbossa
15-03-2010, 17:52
a jakie są te parametry?

CZARIKO
15-03-2010, 18:45
Jeśli chodzi o parametry hali, to:
powierzchnia całkowita obiektu w rzucie około 2000m2,
z tego około 300 m2 wydzielonej pow. socjalno-biurowej.

Wysokość w kalenicy około 12m, ściany około 10m.
Budynek w dużym uproszczeniu ma wygląd ,,stodoły" z dwuspadowym dachem.
W jej (,,stodoły") wnętrzu wydzielona jest przestrzeń z dwoma poziomami (antresolami) mieszczącymi pomieszczenia socjalne i biurowe.
Jeśli wynik badań geologicznych pozwoli (po tej zimie jest dość mokro), to pod częścią socjalno-biurową chciałbym wykonać podpiwniczenie, w którym znalazłyby miejsce pomieszczenia techniczne i jakiś garaż na 2-3 samochody firmowe i sprzęt techniczny. Byłoby tego też około 300 m2, więc myślę, że wystarczyłoby to na ,,upchnięcie" systemu ogrzewania wraz z obszernym buforem i akumulatorem ciepła itp.
Nikt nie potrafił mi jednoznacznie zarekomendować w przekonujący sposób systemu, który pozwoliłby na zrealizowanie wydolnego ogrzewania podłogowego (najchętniej ciepłego powietrza, ala LEGALETT) na takiej powierzchni. Szukam sensownego rozwiązania, które miałoby cechy ,,mało obsługowego systemu z możliwie sensownym czasem zwrotu poniesionych nakładów" (mam świadomość, że coś za coś).
Jeśli nie ja, to może moje dzieci niech poczują, że ,,stary" nie oszczędzał, żeby nam było lżej :) Może to utopia i mżonki, ale obserwując postęp w tej dziedzinie wiem, że można i nawet trzeba.

Liczę na doświadczenie i sprawdzone rozwiązania, choć nie unikam innowacyjności, bo spoglądając na tereny na zachód od Odry i tamte rozwiązania uświadamiam sobie, że u nas też by można było zrobić dużo pożytecznego, ale czy jest w nas dość determinacji i nie tylko...!? :)
Chciałbym z Waszą pomocą to sprawdzić i wiem, że jest to wykonalne :)

CZARIKO

Barbossa
15-03-2010, 19:08
na razie to nawet nic nie napisałeś, co by mogło wskazywać na energooszczędność, o pasywności już nie wspomnę...

zbigmor
15-03-2010, 19:14
Jeśli to hala, w której będzie jakaś działalność to przy budynku pasywnym wszelkie ogrzewanie powinno okazać się zbędne. Jak już to promienniki podczerwieni, aby zapewnić komfort po okresie nieużytecznym (bez uzysków ciepła).
Przez skórę czuję, że nie o budynek pasywny idzie.

CZARIKO
15-03-2010, 20:36
Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale musiałem wyjechać na godzinkę z domu:(

To na razie ma być projekt, a to żeby uzyskać w nim ,,pasywność" lub chociaż energooszczędność, to są moje pobożne życzenia:)
Rozmawiałem z firmą, która zrealizowała już kilka projektów i wśród nich halę sportową o statusie ,,pasywnej" :)Ttwierdzą, że realizacja hali przemysłowej (nie sportowej) jest wykonalna.
http://www.architektura.info/index.php/architektura_w_polsce2/z_calej_polski/pasywna_hala_sportowa

Wierzę, że i w moim przypadku można pokusić się o stworzenie wytycznych i założeń, które by ten warunek mogły spełnić (mam t u na myśli ,,pasywność')

Co Wy o tym myślicie???

CZARIKO

NOTO
16-03-2010, 07:09
To chyba powinieneś napisać jakiej teperatury potrzebujeszw hali a jakiej w pomieszczeniach socjalnych. I przez ile godzin.
Co będzie w części magazynowej się działo. Magazyn czy jakaś produkcja.

Bo generalnie ciepło z cześci socjalnej powinno być przekazywane do części magazynowej a dopiero wtedy do rekuperatora.

k***a*z
16-03-2010, 07:28
Czarno to widzę , ja mam halę około 1000m2 i wysokości 6,5m , nie mam żadnego ogrzewania , w największe mrozy około -18 temperatura utrzymywała się na poziomie +5 stopni , dach zrobiony z płyt stalowo styropianowych o grubości 20cm , ściany to 1,5 siporeksa + szczelina powietrzna czyli około 40cm .
Halę ogrzewają tylko maszyny + to co daje ziemia przez nieizolowaną posadzkę .

Ogrzewanie w twoim przypadku to zrobił bym "stanowiskowe" tam gdzie pracują ludzie , może jakiś nadmuch lub promienniki podczerwieni jak już było pisane wcześniej .

Pomyśl co się stanie jak otworzysz bramę żeby coś wwieść do środka ?

sSiwy12
16-03-2010, 09:09
Ja to widzę tak:
- ściany zewnętrzne z „byle czego”,
- ocieplenie od wewnątrz (wszystkich przegród) wełną mineralną 25 – 30 cm,
- ogrzewanie nadmuchowe i promiennikowe (o czym już wspomniano)

Rozważyłbym możliwość zastosowania „patentów” typu Alufox (jedna warstwa przy ścianie zewnętrznej , w środku wełna około 20cm, i znów warstwa „patentu”) – bo aż się prosi.

HenoK
19-03-2010, 18:21
To chyba powinieneś napisać jakiej teperatury potrzebujeszw hali a jakiej w pomieszczeniach socjalnych. I przez ile godzin.
Co będzie w części magazynowej się działo. Magazyn czy jakaś produkcja.

Bo generalnie ciepło z cześci socjalnej powinno być przekazywane do części magazynowej a dopiero wtedy do rekuperatora.
Dokładnie tak. W budynku pasywnym ogrzewanie to ostateczność. Przede wszystkim trzeba zadbać o maksymalne wykorzystanie ciepła z maszyn, technologii, wentylacji. Można też wykorzystać ciepło słoneczne (coś w rodzaju ogrodu zimowego).
Wynika z tego, że najpierw trzeba wykonać bilans energetyczny budynku.

aadamuss24
20-03-2010, 08:20
Dobrze ustawić część biurową tak aby sama się grzała od słońca. Czym tam można grzać ? Jest gaz? Może maszyny które pracują ? Napisz co tam ma być robione. pozdr adam

kasiamal
03-12-2010, 12:15
Jeżeli chodzi o hale stalowe ( www.halstal.pl ) i o umieszczenie w nich biur to najlepszym miejscem jest zachodnia ściana budynku. Równie dobrze można taką halę ocieplić.