PDA

Zobacz pełną wersję : CZAD



dorcha
19-03-2010, 09:02
Z dzisiejszych wiadomości na ONECIE

http://wiadomosci.onet.pl/2682,2143777,tragedia_rodzinna__znaleziono_ich_mar twych,wydarzenie_lokalne.html

napiszcie mi proszę jak to jest z tym czadem, kiedy się ulatnia, czy kominek również produkuje czad, jak się przed nim ustrzec itp?

Pozdrawiam
Dorota

mynia_pynia
19-03-2010, 09:27
Tak kominek tez produkuje czad.
Tak samo jak piec na pelet, czy węgiel.

Zawsze jak rozpalam w piecu to robię przeciąg i przez pierwsze minuty dopóki piec się nie "rozhula" mam pootwierane okna w kotłowni tak na wszelki wypadek.

Na pewno założę czujki czadu jak już się wprowadzimy – w salonie i w pokojach w których przebiega komin – tak na wszelki wypadek, w kotłowni nie założę bo podejrzewam że przy rozpaleniu często wydziela się czad i dlatego wietrze to pomieszczenie ilekroć wchodzę, mimo że jest tam dobra wentylacja.

freetask
19-03-2010, 09:42
Z dzisiejszych wiadomości na ONECIE

http://wiadomosci.onet.pl/2682,2143777,tragedia_rodzinna__znaleziono_ich_mar twych,wydarzenie_lokalne.html

napiszcie mi proszę jak to jest z tym czadem, kiedy się ulatnia, czy kominek również produkuje czad, jak się przed nim ustrzec itp?

Pozdrawiam
Dorota
każde urządzenie w którym coś się spala może być, w przypadku niepełnego spalania - przy ograniczonym dostępie tlenu, źródłem czadu.
Ja mam czujkę czadu, choć w domu z palenia tylko kominek w funkcji czysto rozrywkowej, nigdy nie odcinam gwałtownie dopływu powietrza do spalania, palę na maksa aż huczy i nie idę spać przy palącym się kominku, wiem że kiedyś się spało na piecu, ale chata kurna miała dobry przewiew ;-)

7tonik
19-03-2010, 10:21
Ja też właśnie zamówiłem czujnik czadu. Wziąłem z wyświetlaczem aktualnego stężenia, tak że oprócz alarmu przy przekroczeniu normy, można na bieżąco zobaczyć aktualne stężenie. Koszt takiego czujnika nie obala :)

freetask
19-03-2010, 10:25
Ja też właśnie zamówiłem czujnik czadu. Wziąłem z wyświetlaczem aktualnego stężenia, tak że oprócz alarmu przy przekroczeniu normy, można na bieżąco zobaczyć aktualne skazanie. Koszt takiego czujnika nie obala :)
też mam taki - mój to kidde - zasilany bateryjnie, jak dla mnie (już kiedyś o tym pisałem) to jest zaleta, bo zasilany z sieci mi czasem zaczynał wyć przy jakichś spadkach napięcia no i nie miał wyświetlacza :-)

Jarecki79
19-03-2010, 13:07
Kidde to wyższej półki producent czujników czadu.
Nie wiem ile płaciłeś, w naszym regionie w detalu jest po 155zł

Tańszy, tez zasilany bateryjnie z wyświetlaczem RCC-426 jest po 95zł

Kidde- żywotność czujnika 7lat
Tańszy żywotność czujnika 5lat

Ciekawe, że ludzie się tym bardziej interesują dopiero jak w gazetach napiszą, że się ktoś zatruł.... ale chyba tak już jesteśmy stworzeni.

freetask
19-03-2010, 13:12
Kidde to wyższej półki producent czujników czadu.

znalazłem pozytywne opinie kidde... po wpadce z tym pierwszym, uznałem, że drugi kupię taki, żeby trzeciego nie było trzeba :-)

jajmar
19-03-2010, 13:34
wiem że kiedyś się spało na piecu, ale chata kurna miała dobry przewiew ;-)

cos pokręciłeś bo jak na piecy to nie w kurnej chacie. A w kurnej chacie to pieca nie było. Poplątałes epoki.

arturromarr
19-03-2010, 13:34
Ja od początku planowałem czujki czadu w salonie i kotłowni.
W obydwu tych pomieszczeniach będą też gaśnice, choć dla wielu to dziś egzotyczne urządzenie ja nie rozumiem dlaczego nie jest obowiązkowe w domach w których na co dzień używa się ognia.

LukaEgon
19-03-2010, 13:40
Gaśnica to wg mnie również obowiązek. Tylko trzeba pamiętać, żeby mieć taką, którą da się gasić również ciała stałe..czyli ABC a nie tylko BC do cieczy i gazów.

out
19-03-2010, 13:43
czad powstaje podczas gdy do procesu spalania brakuje "powietrza" dla tego najważniejszą sprawą jest umożliwić jego dopływ.

o szkodliwości tlenku węgla i jak nie wiele go potrzeba :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zatrucie_tlenkiem_w%C4%99gla


w sprawie czujników - bardzo ważne by miały homologacje i by sprawdzać je co jakiś czas. to samo dotyczy gaśnic, które z czasem się starzeją.

freetask
19-03-2010, 13:44
wiem że kiedyś się spało na piecu, ale chata kurna miała dobry przewiew ;-)

cos pokręciłeś bo jak na piecy to nie w kurnej chacie. A w kurnej chacie to pieca nie było. Poplątałes epoki.
ech no purysta ;-)
to napiszę tak:
ale chata, kurna, miała dobry przewiew ;-)

jajmar
19-03-2010, 13:49
ech no purysta ;-)


znowu się mylisz :)

freetask
19-03-2010, 17:50
ech no purysta ;-)


znowu się mylisz :)
całe szczęście, że na wyrozumiałego rozmówcę trafiłem :-)

phans
19-03-2010, 19:32
Z dzisiejszych wiadomości na ONECIE

http://wiadomosci.onet.pl/2682,2143777,tragedia_rodzinna__znaleziono_ich_mar twych,wydarzenie_lokalne.html

napiszcie mi proszę jak to jest z tym czadem, kiedy się ulatnia, czy kominek również produkuje czad, jak się przed nim ustrzec itp?

Pozdrawiam
Dorota
Unikać kotłów(podgrzewaczy wody) z otwartą komorą spalania - sporo ludzi ma takie np. w łazienkach.
Kominek w salonie powinien mieć doprowadzenie powietrza z zewnątrz i szczelną komorę coś w stylu kotłów z zamkniętą komorą spalania.

M K
19-03-2010, 21:13
Te kominki z tak zwaną szczelną komorą spalania, wcale nie są takie szczelne. No może na początku a potem to już niekoniecznie.
Oprócz doprowadzenia powietrza do kominka, potrzebny jest dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia w którym jest kominek i sprawna wentylacja. Co jest szczególnie ważne, przy wentylacji grawitacyjnej.

20-03-2010, 05:38
... Oprócz doprowadzenia powietrza do kominka, potrzebny jest dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia w którym jest kominek i sprawna wentylacja. Co jest szczególnie ważne, przy wentylacji grawitacyjnej.

dokładnie tak

... czy kominek również produkuje czad ...

produkuje
... jak się przed nim ustrzec itp?

np. zamontowac nawiewniki w oknach - jesli okna juz kupione
gonic na cztery wiatry producentów i montazystów tzw. "szczelnych okien" - jesli okna jeszcze nie kupione ...

7tonik
20-03-2010, 22:28
Te szczelne też muszą być dla zwolenników wentylacji mechanicznej.