PDA

Zobacz pełną wersję : Docieplanie stropodachu z wentylacją - dylematy



Sierot
19-03-2010, 18:20
Witam Was serdecznie,

Przede wszystkim chciałbym się przywitać, gdyż jestem tu nowy. Szukałem informacji, ale nigdzie nic konkretnego i treściwego nie mogę znaleźć, więc postanowiłem zapytać się Was, drodzy forumowicze Muratora, o kilka rzeczy.

Posiadam dom 1 piętrowy, wybudowany w latach 70tych, ze stropodachem wentylowanym. Niestety, pożal się Boże, majster, który robił dach X lat temu twierdził, że najskuteczniejszą izolacją jest poduszka powietrzna, która znajduje się w pustej przestrzeni między stropem a dachem. Skutek tego jest taki, że muszę teraz docieplić jakoś ten dach. Powierzchnia dachu to ok. 100 m/kw. Poduszka potwietrzna z jednej strony ma 70 cm wysokości i zwęża się do 30cm wysokości w najdalszej części domu. I tutaj pojawiają się pytania:

- polecono mi wdmuchanie granulatu (wełna, styropian itp.) w tą poduszkę, ale naczytałem się, że skuteczność takiej izolacji jest wątpliwa. Czy ktoś z Was robił coś takiego i może powiedzieć faktycznie jakich efektów można się spodziewać?

- jeżeli nie granulat to co? Czy izolacja dachu grubszą warstwą styropianu przyniesie skutek? Może jeszcze coś innego można zrobić?

- czy izolacja stropu od wewnątrz (w pokojach mieszkalnych) styropianem przyniosłaby również pożądany skutek?

- jeżeli jednak granulat to, znając orientacyjne wymiary jakie podałem, jakich kosztów takiego procesu mógłbym się spodziewać? Czy byłbym w stanie wykonać to samemu, czy też ważna jest tutaj idealne rozłożenie materiału, które zapewni mi tylko profesjonalna ekipa?

Wiem, że o dużo proszę i pytam od razu, ale jestem strasznie zamotany tą sytuacją i nie wiem do końca co zrobić.

Z góry Wam dziękuję i pozdrawiam.

LukaEgon
19-03-2010, 21:23
Witaj na forum

Licząc w przybliżeniu, że potrzeba 30m3 tego granulatu, będzie to koszt około 1800 - 2000 zł za granulat przyjmując cenę 60zł za m3. Poradził byś sobie z tym sam, przecież to żadna filozofia :D Inna kwestia to skuteczność takiej izolacji..tu może wypowie się ktoś, kto już kiedyś coś takiego robił. Ja bym ze swojej strony radził, żeby jednak zdecydować się na styropian, a izolować strop a nie dach. Dać na strop z 15-20cm styro i powinno starczyć :wink: Tylko, że styropian wypadałoby czymś przelać a tu raczej takiej możliwości nie widzę bo jest za ciasno. Zresztą, jak będzie leżał to nic mu nie będzie. Można kupić felcowany, żeby zachodził jeden na drugi i powiedzmy przykryć folią. No albo dać watę też ze 20cm albo i grubiej..im więcej tym lepiej :)

Co do izolacji od wewnątrz..kiepski pomysł raczej. Jeśli jest możliwość wykorzystania tego "strychu" to tak będzie najlepiej.

william.bonawentura
20-03-2010, 15:16
70cm to nie tak mało. Człowiek się zmieści. Można wełnę spokojnie upchnąć kijem, grabiami itp. w tę niską część.

kangaxx
21-03-2010, 14:28
powietrze faktycznie do dobry izolator ale jest nim wtedy gdy pozostaje uwięzione bez możliwości ruchu, ta niby poduszka to zaprzeczenie tej tezy :) gratulacje dla "majstrowca"

styropian jest niewrażliwy na wilgoć ale położony luzem nie zapewni szczelności, wełna nasiąka ale będzie ok jeśli jest starannie położona,

jeśli masz paroizolacje do daj tam wełnę, ewentualnie zostaw z wierzchu przerwę dla cyrkulacji powietrza