PDA

Zobacz pełną wersję : uziemienie



mat-ek
19-03-2010, 21:44
Witam

Mam pytanie, ponieważ niestety nie mam wykonanego uziemienia przed zalaniem ław fundamentowych szukam teraz najlepszego rozwiązania.

Z fundamenty wystają jeszcze zbrojenia filarów ale nie wiem czy mogę wykorzystać je do wykonania uziemienia. jeżeli nie to co mogę zrobić. (zbrojenie filarów jest wiązane drutem z resztą zbrojenia.
Dodam tylko, że jestem dopiero na etapie ścian parteru i nie mam chudziaka jeżeli to coś zmienia.

Z góry wielkie dzięki za pomoc
P.S. w poniedziałek już nie będzie zbrojeń bo mają zalać filary.

Jarek.P
19-03-2010, 22:34
Z punktu widzenia rezystancji uziemienia taki dowiązany drutem wiązałkowym pręt zbrojeniowy do innego pręta to tak, jakbyś nie miał tego uziemienia wcale.

O uziomie fundamentowym w tym momencie już zapomnij, rób normalny uziom szpilkowy.
No, chyba, że ściany fundamentowe jeszcze nie zasypane, wtedy może uziom opaskowy?

J.

mat-ek
22-03-2010, 18:25
Ściany fundamentowe są zasypane tylko wewnątrz budynku. Na zewnątrz nie ma jeszcze nawet styropianu.
A mógłbyś napisać więcej o tym uziomie opaskowym? Bo nie mam pojęcia o co chodzi.
Z góry wielkie dzięki

specjalista
22-03-2010, 18:58
Uziom wokół domu wykonuje się z bednarki (czyli paska blachy ocynkowanej) np 4x30mm. Taki uziom zakopuje się na głębokośc 70 cm w gruncie co najmniej metr od domu a najlepiej 1,5 metra ( zabezpieczenie przed pojawieniem się napięci krokowego w wypadku uderzenia pioruna w momencie wyjścia z domu)
Jeden koniec bednarki można wyprowadzić około 2 m nad grunt w miejscu gdzie w domu będzie rozdzielnica. Tę bednarkę będzie można wprowadzić do domu gdzie powinno być złącze kontrolne uziemienia punktu rozdziału PEN na N i PE w rozdzielnicy głównej budynku. Po wybudowaniu domu do tej bednarki spawa się także odczepy do których są podpięte zwody pionowe instalacji odgromowej.

robertsz
23-03-2010, 06:45
Ściany fundamentowe są zasypane tylko wewnątrz budynku. Na zewnątrz nie ma jeszcze nawet styropianu.
A mógłbyś napisać więcej o tym uziomie opaskowym? Bo nie mam pojęcia o co chodzi.
Z góry wielkie dzięki
A do czego potrzebujesz ten uziom?
Jeśli do uziemienia ochronnego instalacji to wystarczy ułożenie bednarki w wykopie z kablem, chyba że masz przyłącze napowietrzne wówczas ekstra wykop o długości 10-15m na głębokości 1m.
Jeśli do uziemień instalacji odgromowej to najprościej i najtaniej zrobisz wbijając długie szpilki uziomowe.
Uziomu opaskowego nie zakopuje się tuż przy murze (pod/nad/obok styropianu i folii kubełkowej).

Tymi tematami powinien się zająć elektryk, a przynajmniej pokierować Twoimi pracami.
Chyba że budujesz ten dom z zamiarem sprzedania i Ci nie zależy.