PDA

Zobacz pełną wersję : co na mokre??



elli3
20-03-2010, 20:07
mam ogólnie ziemię wokół mojego przyszłego domu baaaardzo gliniastą i w związku z tym wiosną jest bardzo mokro i długo utrzymuje się woda.
nie ma mozliwosci zdrenowania , bo nie ma gdzie odprowadzić wody. w związku z tym pytanie:
co sadzić????
tuje kochają taką ziemię bo rosną jak wściekłe ale część żywopłotu chcę mieć liściastą
hortensje też się dobrze czują i rosną ładnie

docelowo poziom działki będzie podniesiony trochę żeby woda wiosną nie stała ale poradźcie co jeszcze mogę sadzić w taką ziemię.
dopiszę jeszcze że połowę działki mam częśćiowo zacienioną przez przepiękne wielkie jesiony. chciałabym na tej zacienionej stronie jakaś rabatkę i na tej nasłonecznionej drugą.
no i jeszcze ziemia jest dość sypka. jak już wyschnie to ładnie się rozsypuje. nie robi się skorupa.
poradźcie coś znawcy tematu. acha i ziemia raczej kwaśna.

Elfir
20-03-2010, 21:04
Na gliny: grusze, czeremchy, kaliny, trzmieliny, cypryśnik, metasekwoja, choina, klon jesionolistny i czerwony, olsze, jesion, derenie, grujecznik, ambrowiec, topola czarna, dab błotny, bez czarny, lilaki, wiąz, kalina koralowa

jak podsypiesz górkę, by nie stała woda to i różaneczniki (na wszelki wypadek na spód rabaty daj zwir celem odwodnienia)

elli3
20-03-2010, 22:17
dzięki wielkie.a jeszcze w temacie jakowychś kwiatuszków i bylinek jakbyś mi cóś podpowiedziała . prooooszę. :D :D

Elfir
20-03-2010, 22:23
tawułki, rodgersje, funkie, parzydła, kosaćce syberyjskie, rudbekie, dzielżany, kopytnik.

Wojciech Majda
20-03-2010, 22:56
Jeśli znacznie zwiększysz poziom materii organicznej w glebie to i drenaż się poprawi. Musisz stosować:
-dużo kompostu
-dużo ściółki

Twoim przypadku przydatne będą ściółki typu liście słoma (to jest najtańsze)

Możesz użyć też takich materiałów jak łuski kakaowe, trociny, zrębki drewna.

Takie działanie przyciągnie dżdżownice, które poprawiają drenaż drążąc kanaliki. Duża ilość dżdżownic przyciągnie krety, które również poprawiają drenaż.

Nie polecam tylko stosowania ściółek zakwaszających glebę, bo dżdżownice nie lubią kwaśnej ziemi.

elli3
21-03-2010, 00:28
krety były ale się wyniosły bo im woda korytarze pozalewała.zawsze pokazuja się jesienią kiedy przestaję hałasować kosiarką, przez zimę troche mi pokopcują działeczkę a wiosną ni ma żadnego bo powódź.
za roślinki podpowiedziane bardzo serdecznie dziękuję.
szkoda było by mi gdybym musiała patrzeć jak giną te źle dobrane do ziemi i jej właściwości.wolę się jakoś ukierunkować.
może jakiś stawik mały albo oczko założę to by mi ściągało tą wodę z ogrodu trochę chociaż.
a może jeszcze wiecie jak przeliczyć tonę ziemi, humusu na metry sześcienne. bo ze żwirem i piachem to już nie mam problemu ale ż żiemią jaki przelicznik to nie wiem.

elli3
21-03-2010, 00:30
Wojciech Majda co to : łuski kakaowe??? i gdzie się toto zdobywa???

Wojciech Majda
21-03-2010, 10:06
Łuski kakaowe to taka burżujska ściółka;) i nawóz zarazem.

Tutaj wątek, gdzie znajdziesz odpowiedzi na pytania i wiele więcej.
http://forum.muratordom.pl/luska-kakaowa,t181674.htm

elli3
23-03-2010, 06:42
dzęki wielke. poczytałam, ale nie będę szukać po kraju tej łuski.skorzystam z bardziej dostępnych metod. :lol:
podstawy w tym co mam sadzić już mam dzięki wam to myślę że jakos to pójdzie.

mathiasso
23-03-2010, 11:41
ja również skorzystam z porad, bo również mam troche gliniastego terenu do wykorzystania.

kamlotek
23-03-2010, 20:15
Witam,też mam glinę i chętnie skorzystam przy okazji z porad :wink: Mogę :roll: :wink:

elli3
24-03-2010, 18:13
ależ oczywiście.
wewontek publiczny przecież :lol:

minio
24-03-2010, 20:17
Witam,
U nas też glina i mokro :( Chętnie skorzystam z porad.

pozdrawiam

s.m.
24-03-2010, 21:12
Ja również dołączam do wątku. U mnie na budowie są wysokie wody gruntowe. Zastanawiam się jakie drzewa wsadzić ?

elli3
24-03-2010, 21:18
a może jeszcze wiecie jak przeliczyć tonę ziemi, humusu na metry sześcienne. bo ze żwirem i piachem to już nie mam problemu ale ż żiemią jaki przelicznik to nie wiem.

bo nikt mi nie odpisał......... :(

elli3
24-03-2010, 21:20
Ja również dołączam do wątku. U mnie na budowie są wysokie wody gruntowe. Zastanawiam się jakie drzewa wsadzić ?

odpowiedź masz w drugim poście. wybierz sobie co lubisz :lol:
i co ci będzie pasowało

Elfir
24-03-2010, 22:16
bo nikt mi nie odpisał......... :(

Waga ziemi zależy od jej wilgotności. A taki torf chłonie o wiele więcej wody niż zwykła piaszczysta gleba. Dlatego nie kupuje jej się na tony tylko na objętości.

elli3
25-03-2010, 05:29
bo nikt mi nie odpisał......... :(

Waga ziemi zależy od jej wilgotności. A taki torf chłonie o wiele więcej wody niż zwykła piaszczysta gleba. Dlatego nie kupuje jej się na tony tylko na objętości.

kochana Elfir
muszę podnieść teren wokół domu i nawieżć ziemi. w związku z tym muszę tego humusu ileś tam wywrotek kupic i problem w ty że nie wiem ile.
do podnieszienia mam 10 arów o jakieś 25 cm. wtedy nie będzie mi wiosną stała woda, bo będzie wyżej jak wszędzie wokół.
próbowałam to jakoś policzyc no i wyszło mi 6wywrotek po 25 ton ziemi tylko nie wiem czy dobrze czy nie. bo chciałabym żęby to była ziemia z jednego źródła.(czytaj: o takim samym pH i pokroju)
myślałam o tym żeby zgarnąć cały swój humus i dosypać byle czego na spód a później go rozgarnąć , ale u mnie to niewykonalne.więc muszę zdobyć ziemię s :lol: kądś tam.
no i jak mam to policzyć??????

elli3
25-03-2010, 05:32
drugie 10 arów zostaje jak jest i może jakieś oczko bagienno wodne sobie uskutecznię. i będę miała żabki, zaskronce i inne takie tam....
ehhh rozmarzyłam się. :-?

Elfir
25-03-2010, 07:35
no to oblicz w m3: 10 x 100 m2 x 0,25 m = 250 m3 ziemi
Kamaz ma ładowność przeciętnie 15-18 m3 i nośność ok 10 -14t.
Ziemia w zależności od nasycenia wodą od 1,5 do 3 t/m3

mazena66
25-03-2010, 12:49
Witam. U mnie też glina, iły,mokro, często silne wiatry i latem ciągle słońce. Może ktoś mi podpowie jaki żywopłot liściasty zimozielony sprawdzi sie na tej ziemii.

elli3
27-03-2010, 06:39
no to oblicz w m3: 10 x 100 m2 x 0,25 m = 250 m3 ziemi
Kamaz ma ładowność przeciętnie 15-18 m3 i nośność ok 10 -14t.
Ziemia w zależności od nasycenia wodą od 1,5 do 3 t/m3

no właśnie o te tony chodziło bo metry sześcienne to nie problem policzyć.
wychodzi że niedoszacowałam trochę.
dzięki , dzięki, dzięki. :D :D :D :D

Elfir
28-03-2010, 18:27
Witam. U mnie też glina, iły,mokro, często silne wiatry i latem ciągle słońce. Może ktoś mi podpowie jaki żywopłot liściasty zimozielony sprawdzi sie na tej ziemii.

Grab, zdecydowanie. Lubi i gliny i mokro.

Lucyna1
28-03-2010, 19:42
Witajcie -dzisiaj przeczytałam, ze roślinką uwielbiająca wilgoć jest wierzba japońska Hakuro Nishiki. Też mam podobny problem -wilgoć na działce :(

elli3
31-03-2010, 07:10
wiecie, ja nie uważam tej swojej gliny w ogrodzie i okolicy za problem.
chcę tylko przystosować wszystkie rośliny, które będę sadzić czy tez już posadziłam.
źle sie wyraziłam:chcę stworzyć taki ogród, w którym roślinkom będzie odpowiadało to co w nim jest i nie chcę zmieniać go na siłe (odwadniać) bo uważam że taki ogród mokro - błotny tez będzie piękny. tylko nie do końca mam rozeznanie jakie rosliny lubią taką ziemie stąd mój pomysł na wątek bo mysle , że dużo ludzi ma podobnie.
uważam , że utwardzony dojazd do domu i parę ścieżek rozwiąże mi problem komunikacji w ogrodzie dopóki ziemia nie wyschnie po wiosennych roztopach a jeśli w warzywniku posieje pietruszke w kwietniu zamiast w marcu to tez nic sie nie stanie.
chce miec ogród małoproblemowy i mało pracochłonny więc spróbuję dostosować roslinki do tego co jest, a tylko wokół domku coby woda mi ewidentnie nie stała cała wiosnę trochę "zaingeruję"
kocham lawendę na przykład ale lawenda nie kocha wody więc mogę sobie pomarzyć o lawendzie (albo w doniczkę może?)

problemem to są moi sąsiedzi, którzy wypuszczają szambo na pole blisko mnie i śmierdzi jak jasna cholera czasem , że nie wspomnę o innych aspektach tego tematu.(czasem mam ochotę ich zadenuncjować gdzie potrzeba. jakiś donosik albo cós bo nie wyrabiam.)

Elfir
31-03-2010, 07:35
Nie miej wyrzutów sumienia. Przecież oni zatruwają glebę i wodę.