PDA

Zobacz pełną wersję : Czy Jotule brudzą ściany i sufit? A inne kominki?



bobo30
10-02-2004, 21:33
Problem brudnych ścian czy sufitów dotyczy chyba wszystkich kominków. Co na ten temat mogą powiedziec właściciele Jotuli? Podobno są czyściejsze niż inne. Jak szybko, jak bardzo brudzą się ściany i sufit.

KP
10-02-2004, 21:52
Problem brudnych ścian czy sufitów dotyczy chyba wszystkich kominków. Co na ten temat mogą powiedziec właściciele Jotuli? Podobno są czyściejsze niż inne. Jak szybko, jak bardzo brudzą się ściany i sufit.
Uważam że problem brudzących się ścian i sufitów nie ma nic wspólnego z paleniem we wkładzie Jotul, Dovre, czy Kornak. Jest to związane z dystrybucją gorącego powietrza unoszącego kurze i przez to tworzącego te zabrudzenia. Myślę że trzeba unikać wylotów na ścianach tuż pod sufitem bo tam najszybciej wychodzą te zabrudzenia. Może coś da zakładanie filtrów przed wlotem powietrza do DGP.

bobo30
11-02-2004, 19:45
Niewątpliwie masz rację, ale wiele ciągle zależy od jakości samego kominka i jakości montazu, a tu są już istotne różnice. Słyszałam, że kominki Jotul są lepiej wykonane i mają dobrych firmowych montażystów, co minimalizuje sprawę brudu. Ja obecnie mam jakiś francuski kominek i jest czarno. kominek kiepski i montaz tez.

bobo30
11-02-2004, 19:53
Bardzo proszę o odpowiedź użytkowników Jotuli. Czy mają czyste ściany, sufity?

majo
12-02-2004, 08:08
uzytkuje jotula od pazdziernika palac w nim non stop - byc moze to zbyt krotko ale nie zauwazylem brudu wokol kominka jak i wylotow z sufitu

moim zdaniem wazne jest zachowanie czystosci wokol samego kominka

gosc
12-02-2004, 09:42
Ja mam biale sciany i Joltula Harmony.Po 4-ech latach nadal bialo.

bobo30
12-02-2004, 17:42
Dzięki Majo, dzięki gościu. Wasze opinie potwierdzają to, o czym słyszałam wcześniej. Jotule są czyste , ale musi byc czysto przy wlotach powietrza. To mnie przekonuje do zakupu jakiegoś modelu. Czy ktoś jeszcze ma doświadczenia w tej kwestii?

Czarek C.
13-02-2004, 07:44
To śmieszne, że nie powiem naiwne, wiązać brudzenie z marką wkładu kominkowego. A może jesteś przedstawicielem Jotula ? Wtedy bym rozumiał. Na szczęście forumowicze nie są naiwniakami.
A , żeby nie było nieporozumień, jeśli bym polecał wkłady Jotul to z zupełnie innych względów. Są dobre . Ale jest też wiele innych równie dobrych a tańszych. Pozdrawiam.

bobo30
13-02-2004, 16:45
Nie jestem przedstawicielem Jotula tylko zwykłą forumowiczką i nadal twierdzę, że te dwie sprawy są powiązane. Są kominki, które mają wlot powietrza do ogrzewania obok POPIELNIKA. Nie wmówisz mi, że to nie ma znaczenia dla czystości tego powietrza, które jest wydmuchiowane do pokoju. Sufit i ściany będą brudne. Moj model tak ma. A więc jeśli mam mieć kominek w domu to na pewno nie taki. W jotulach podobno kładą duży nacisk na oddzielenie tych dwóch stref. Jeśli macie jakieś inne niebrudzące kominki to polećcie mi je. Jak widać z powyższych wypowiedzi, można mieć kominek i czysto w domu.

Zdun Darek B
13-02-2004, 22:40
"Czyste wkłady " te np. Spartherm lub Tarnava .Nieposiadają szybrów są "szczelne" nawet w układach z podciśnieniem w obudowie (DGP ) nic nie wyciągnie grama spalin w obudowe. Problem okopcenia ścian to pewne nieszczelności w szybrach , uszczelkach wokół szyby i sosób usówania popiołu . Te czyste Jotule to efekt stosowania obudów ciepłych z materiałów nie pylących oraz oczywiście dobrej budowy samych wkładów. Generalnie Jotul posiada dobre ekipy od obudów i fajny sposób na ciepłe obudowy. Osobiście jestem fanem ciepłych komików czy to z kafla czy z innych okładzin oraz stosowania materiałów N I E P Y L Ą C Y C H . Kominki też należy robić w sposób przemyślany i z dobrych materiałów,bo to inwestycja na lata.

m_arek
14-02-2004, 18:01
Jotul,Spartherm czy inne...to nie ma znaczenia,po dwóch-trzech sezonach malowanie jest obowiązkowe.

Zdun Darek B
14-02-2004, 18:40
Oj ma ! I to kolosalne znaczenie jaki wkład, wiem to z wieloletniej praktyki w tym zawodzie. Najbardziej syfia kominki ze schowkiem na drewno pod wkladem... i te żle podłączone..

Karol N
14-02-2004, 19:06
Oj ma ! I to kolosalne znaczenie jaki wkład, wiem to z wieloletniej praktyki w tym zawodzie. Najbardziej syfia kominki ze schowkiem na drewno pod wkladem... i te żle podłączone..

Napisz moze cos wiecej na co trzeba uwazac przy budowie kominka i jakie wklady sa wkladami "czystymi"

Karol N.

KP
14-02-2004, 19:36
Mam dwa kominki. Przy obydwu uparłem się że wloty powietrza do komory spalania muszą pobierać powietrze z zewnątrz. Mam między innymi Hajduka ktory ma dodatkowe wloty w nogach, ponoć do dodatkowego owiewania szyby. Zatkałem te otwory i nie zauważyłem żebym miał gorsze spalanie czy bardziej brudzącą się szybę. Kominki są zabudowane a jedyne otwory to kratki wlotu powietrza do grawitacyjnej DGP. Wg. mnie nie ma praktycznie żadnego kontaktu między powietrzem dostarczanym do komory spalania a powietrzem pobieranym przez DGP. Zakładam oczywiście że kominki są szczelne, ale gdyby nie, to większy problem byłby z dymem niż z brudzącymi się ścianami. Jak już wspomniałem mam Hajduka, drugim kominkiem jest Fonte Flemme. Gdybym mniej liczył kasę pewnie wstawiłbym dwa Jotule bo mają zdecydowanie lepszą markę i najwyższe oceny użytkowników. Jednak jestem pewny że taka decyzja nie miałaby wpływu na szybsze czy wolniejsze brudzenie się ścian czy sufitów.

bobo30
15-02-2004, 10:30
Podłączam się do prośby Karola. Darek odezwij się i dzięki za wsparcie.
Jakie firmy oferują dobre ekipy montujące kominki i oczywiście gwarancję?