PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna w innym budynku



romanp60
23-03-2010, 13:11
Witam. Niedawno postanowiłem założyć instalację elektryczną w budynku (stare pomieszczenie używane do prac ogrodniczych), ale jest problem. Mianowicie chodzi o to, że ten budynek znajduje się za drogą (co prawda nie jest to asfalt, ale jest używana). Jak to podłączyć? Od licznika do budynku w linii prostej jest ok. 60m. Czy, aby przekopać się pod drogą potrzeba jakiejś zgody? Ile kosztuje wynajęcie koparki? A może jakiś inny pomysł podłączenia, może nad drogą? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

ANSEXXX
23-03-2010, 13:21
odpowiedz na priv

zbigmor
23-03-2010, 13:25
Witam. Niedawno postanowiłem założyć instalację elektryczną w budynku (stare pomieszczenie używane do prac ogrodniczych), ale jest problem. Mianowicie chodzi o to, że ten budynek znajduje się za drogą (co prawda nie jest to asfalt, ale jest używana). Jak to podłączyć? Od licznika do budynku w linii prostej jest ok. 60m. Czy, aby przekopać się pod drogą potrzeba jakiejś zgody? Ile kosztuje wynajęcie koparki? A może jakiś inny pomysł podłączenia, może nad drogą? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.


Zakładam, że ta droga nie jest Twoją własnością. Zastanów się, czy jakby ktoś chciał przez Twoją działkę się przekopać, aby położyć kabel to powinien otrzymać Twoją zgodę, czy nie?

robertsz
24-03-2010, 07:31
A na słupach nie można zawiesić tego kabelka?

Z mniej lub bardziej legalnym przekopaniem drogi możesz mieć problem formalny jak również finansowy.

voytas80
24-03-2010, 12:00
Ustal kto jest właścicielm drogi i wtedy ruszaj dopytać sie o pozwolenie. jak droga gminna to moze sie udać powiatowa nie bardzo :). Pewnie beda chcieli porojekt :)

magicc
25-03-2010, 13:21
ja proponuje tak:
Jeśli droga gruntowa, to nalezy zaopatrzyc się w trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, kilof, rurke osłonową, jakieś pół tony drobnego tłucznia...

Stawiasz trójkąt, ubierasz kamizelkę i trymiga kopiesz rowek w poprzek drogi, kładziesz rurę, zasypujesz tłuczniem, zabierasz trójkąt i cieszysz się że ładnie zrobiłeś...

Jak się ktoś dowie i każą usunąć to usuniesz... Lepiej powiedz jak z prawej własności pozostałych 60 metrów gdzie kabel musi leżeć.

ANSEXXX
25-03-2010, 13:39
ja proponuje tak:
Jeśli droga gruntowa, to nalezy zaopatrzyc się w trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, kilof, rurke osłonową, jakieś pół tony drobnego tłucznia...

Stawiasz trójkąt, ubierasz kamizelkę i trymiga kopiesz rowek w poprzek drogi, kładziesz rurę, zasypujesz tłuczniem, zabierasz trójkąt i cieszysz się że ładnie zrobiłeś...

Jak się ktoś dowie i każą usunąć to usuniesz... Lepiej powiedz jak z prawej własności pozostałych 60 metrów gdzie kabel musi leżeć.


zapomniałeś o najważniejszym zgłoszeniu o naniesienie tego na mapkę i położenie foli wzdłuż -15cm nad przewodem

magicc
25-03-2010, 14:13
celowo o tym nie napisałem...

romanp60
25-03-2010, 16:48
A żeby nanieść to na mapkę to gdzie mam zgłosić do gminy czy do zakładu energetycznego? Mam jeszcze jeden problem na razie używam dwóch przewodów po 30m. Łączę je przed drogą (normalnie za pomocą wtyków), przekładam przez drogę i już. Jednak,gdy będę miał zasilanie w tamtym budynku, to nie będę potrzebował tyle kabla. Chciałbym użyć jednego i wkopać go pod ziemię, ale jak połączyć do niego drugi (kupiony i dokładnie wymierzony)? Wystarczy zwykła izolacja i czy tak można w ogóle zrobić?

P.S. Reszta gruntów należy do mnie. Tylko ta droga mnie "izoluje" i trochę przeszkadza. O co chodzi z tą folią?

ANSEXXX
25-03-2010, 18:16
napisałem na priv

adi_
25-03-2010, 21:04
kopalem kanalizacje ogladalem najnowsze mapki i jakos kabla sasiada ktory mial wkopany na poboczu drogi nie bylo na mapce cale szczescie ze byl pokryty folia to wpore sie skapnolem ze cos moze nizej byc i juz bylem ostrozny
wiec jak to jest z tymi mapkami ?

ANSEXXX
25-03-2010, 22:11
tak to jest ze powinno być to naniesione i mapka u własciciela gruntu

adi_
26-03-2010, 21:09
a nie w geodezi ?
oni nie powinni miec aktualizowanych ?
na moich nawet sasiada garazu niema
a mowil ze ma legalnie postawiony

magicc
29-03-2010, 11:02
a nie w geodezi ?
oni nie powinni miec aktualizowanych ?
na moich nawet sasiada garazu niema
a mowil ze ma legalnie postawiony

Geodezja to nie Twoja broszka. Jak coś robisz na działce ( nieważne, czy na pozwolenie na budowę, czy tylko na zgłoszenie), jak zawiadamiasz o zakończeniu prac załączasz mapkę ( w przypadku pozwolenia na budowę) czy tez na początku prac ( zgłoszenie). Wydział budownictwa już powinien sam ruszyć całą machinę- więc twój sąsiad może mieć legalnie postawiony budynek, ale jeszcze nikt go nie wpisał do map- i to nie jest jego wina ( pod warunkiem że rzeczywiście legalnie- co zdarza się niezmiernie rzadko).

adi_
29-03-2010, 19:46
postawoiny ma legalnie bo prowadzil w nim dzialalnosc a teraz sluzy jako magazyn
geodezji niechce sie pewnie tylka ruszyc zeby to nanies na mapy

romanp60
29-03-2010, 19:47
A skąd taką mapkę wziąć (ma to być chyba skala 1:1000)? Z geodezji?