PDA

Zobacz pełną wersję : inteligentny dom - gotowe systemy w dobrej cenie



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7]

dendrytus
27-12-2014, 07:17
Załóż sobie oddzielny wątek i skopiuj do niego ten tekst, bo za chwilę niczego się nie dowiesz.

https://www.youtube.com/watch?v=Ew_aaE7IJBI

kasprzyk
27-12-2014, 09:52
Witam.

Wybrałem te dwa systemy (ampio, nexwell) ponieważ posiadają w ofercie panele strefowe- termostaty. Jedynie nie winem jak sobie radzą ze sterowaniem ogrzewaniem podłogowym. Żaden z rodzimych producentów niepodane takich informacji -na temat logiki, algorytmu sterowania podłogówką. Może ktoś posiada takie informacje?. Albo najlepiej niech sami producenci systemów wypowiedzą się jak rozwiązali ten problem?. Prosiłbym również o pomoc w wyborze jednego z moich rozwiązań.

Jeżeli chodzi o Nexwell - ogrzewanie realizujesz w prosty sposób - do termostatów o których piszesz, tworzysz logikę (bądź dostajesz ją od wsparcia technicznego) która reguluje głowicami termicznymi (bądź inne) na pętlach podłogowych - tym sposobem utrzymujesz zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielną, o ile masz przygotowaną odpowiednio instalację hydrauliczną. Nie ingerujesz w źródło ciepła, jeżeli jest to pompa ciepła, warto zainstalować bufor c.o który będzie "amortyzował" pracę pompy w sytuacji kiedy nastąpi jednoczesne zamknięcie wszystkich pętli. W sytuacji kotła gazowego, tworzysz logikę - "zamknięte pętle podłogowe - blokuj działanie kotła".

Na samym systemie możesz potworzyć inne zależności - zabrajasz alarm - obniżasz automatycznie temp. zadane, pootwierane okna - zamknij pętle podłogowe itd. to już zależy od Ciebie.

Pzdr

Jeżeli chciałbyś zastosować wyłączniki programowalne z czujką temperatury od centrali - do tych punktów potrzebujesz przewód najlepiej: http://www.tme.eu/pl/details/e-bus-2x2x0.8-gr/przewody-do-magistral-aut-budynkowej/helukabel/81663/#

dendrytus
27-12-2014, 10:03
Na samym systemie możesz potworzyć inne zależności - zabrajasz alarm - obniżasz automatycznie temp. zadane, pootwierane okna - zamknij pętle podłogowe itd.

:jawdrop::jawdrop::rotfl:

A potem wszyscy się dziwią, że moje posty są "agresywne".

PS.
Nexwell nie ma algorytmów do podłogówki.
Gdyby mieli to byłby STEROWNIK z opisem, że służy do podłogówki, tak jak każdy kto ma ALGORYTM do sterownia podłogowego i produkuje odpowiedni sterownik.

Marian_D
27-12-2014, 11:47
2. Zdecydowanie brakuje w tym wątku opinii użytkowników po przynajmniej rocznym użytkowaniu.

Zdecydowanie brakuje bo nikt nie ośmieli się publikować z obawy przed atakiem "fachowców" (a szczególnie jednego "fachowca"). Wystarczy przeglądnąć historię takich dyskusji w których wiele osób dowiedziało się że są idiotami, nie mają pojęcia o czym piszą itp.

To forum sprzedawców a nie użytkowników.

Marian_D
27-12-2014, 11:48
A potem wszyscy się dziwią, że moje posty są "agresywne".


Nazywajmy rzeczy po imieniu: Twoje posty nie tyle są agresywne, co prostackie i chamskie. A do tego cechują się notoryczną, nachalną i arogancką reklamą jednego systemu.

dendrytus
27-12-2014, 13:17
Wystarczy przeglądnąć historię takich dyskusji w których wiele osób dowiedziało się że są idiotami, nie mają pojęcia o czym piszą itp.
No cóż: Prawda w oczy kole.


Nazywajmy rzeczy po imieniu: Twoje posty nie tyle są agresywne, co prostackie i chamskie. A do tego cechują się notoryczną, nachalną i arogancką reklamą jednego systemu.

Nie jestem poprawny politycznie i dla mnie ignorant, leń i nieuk, jest ignorantem, leniem i nieukiem, a nie "znawca inaczej", "pracowitym inaczej" czy "uczony inaczej".
Powinienem reklamować te których nie znam i są gorsze?
Może panie ekspert inaczej przeczytaj sobie najpierw co to jest REKLAMA i do czego służy.

reiden
27-12-2014, 14:49
Hallo NK, z mojej strony moge Ci dac jedynie taka rade: przeanalizuj dokladnie co juz dzisiaj jestes w stanie powiedziec, ze chcesz w przyszlosci zautomatyzowac w Twoim domu. W tym tez kierunku postaraj sie przygotowac instalacje elektryczna.
Aby jednak ta instalacje przygotowac musisz/powinienes juz wczesniej wiedziec jakie sterowanie zastosujesz! Wez jednak pod uwage to, ze "zabawa" w automatyzacje moze byc bez konca:-) Ciagle przychodza nowe pomysly, technologia sie zmienia, zapotrzebowania moga byc z czasem tez inne!
Co sie jednak stanie, jak gdzies nie masz doprowadzonych przewodow do sterowania (Bus) ? Chyba nie jest oplacalne rozwalanie tynkow aby poprowadzic kawalek kabla! Dlatego jezeli istnieje mozliwosc to przy wyborze systemu wez pod uwage mozliwosc zastosowania sterowania przewodowego jak i bezprzewodowego! Wowczas jestes „otwarty“ na przyszlosc.
Istotna rzecza jest mozliwosc pisania wlasnych skryptow ktorymi mozesz ustawiac co, kiedy, jak i gdzie!
Przy wyborze systemu napewno powinienes brac pod uwage to aby byl w nim zintegrowany WEB-Server.
SZTYWNIAK w paru postach napisal bardzo poprawnie co i jak funkcjonuje, jego posty sa rzeczowe i przydatne jak i moim zdanie wziete z „zycia“
Do automatyki w domu szybko sie przyzwyczajamy i pozbywamy sie pewnych dzisiaj codziennych dla nas nawykow jak n.p.: i przede wszystkim gaszenia swiatla!
Sa jednak przypadki gdzie musimy z nasza automatyzacja uwazac! Przyklad: w toalecie goscinnej gdzie zona wchodzi przed wyjsciem z domu na „ostatnia poprawke“ bardzo czesto nie wylanczala swiatla. Kiedy jednak tam rowniez zrobilem automatyczne zapalanie i gaszenie sie swiatla w zaleznosci czy tam ktos przebywa czy tez nie. Przyszla inna refleksja, jak beda to odbierali goscie dla ktorych wlasnie jest ta toaleta! Czy beda moze mysleli, ze jest tam kamera i sa sledzeni (czujnik jest niewidoczny)? Sytuacja nie bylaby za przyjemna! Dlatego tez musialem to zmienic i pozostawic normalny kontakt ktorym swiatlo tradycyjnie sie zapala i gasi. Jezeli jednak przez 5 minut nikogo tam nie ma (zony) to swiatlo wylaczy sie automatycznie. To jeden z takich banalnych przykladow:-).
Pamietaj jednak, ze sterowanie przewodowe bedzie zawsze sprawniejsze, szybsze i pewniejsze niz bezprzewodowe! Przykladem niech bedzie, ze jeszcze 15 lat temu WiFi: 11MB i ciagle przerwy w polaczeniu a dzisiaj sprawne 1750MB i to nie koniec, 10 MB kablowe nie bylo jednak nigdy problemem!
Istotne tez jest, aby wyslane polecenie na poszczegolne odbiorniki bylo potwierdzane (n.p.: protokol BidCoS) jak i mozliwosc czytania stanu w jakim sie dane urzadzenie znajduje (ale to juz dzisiaj robi chyba 90% systemow)!
Zycze powodzenia!

El*ontro
27-12-2014, 15:04
2. Zdecydowanie brakuje w tym wątku opinii użytkowników po przynajmniej rocznym użytkowaniu. Informacja, że system działa jest dla mnie niewystarczająca.

Założyłem nawet oddzielny wątek na forum, żeby zebrać takie doświadczenia:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232493-Inteligentny-dom-do%C5%9Bwiadczenia-u%C5%BCytkownik%C3%B3w (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232493-Inteligentny-dom-do%C5%9Bwiadczenia-u%C5%BCytkownik%C3%B3w)

Niestety odpowiedzi praktycznie brak. Może to świadczyć o tym, że posiadacze takich systemów nie zaglądają tutaj, albo ich po prost nie ma. Ale myślę, że pierwsza opcja jest bardziej prawdopodobna.


Proszę, powiedzcie na ile kłopotliwe jest przerobienie instalacji bez automatyki, ale z wszystkimi kablami w domu na taką z elementami w miarę „szerokiej inteligencji”.

Kłopotliwe jest takie przygotowanie instalacji, żeby pasowała pod każdy system z "szeroką inteligencją". Niestety może się okazać, że przygotowanie okablowania pod KNX i zastosowanie na początek np. free@home będzie najlepszym (i najtańszym) wyjściem. I później można zmienić to na KNX.
Ale oczywiście to jest wroga propaganda.

Janjanek
27-12-2014, 15:13
Czyli z waszych wypowiedzi głównie dendrytusa wynika, że żaden z 20 lub więcej systemów dostępnych w Polsce nie posiada algorytmu do sterowania podłogówką (poza KNX)- żaden z producentów nie chwalni się tym. Najlepszym wyjściem będzie instalacja osobnego sytemu np. Danfossa.

reiden
27-12-2014, 15:30
To sie nie zgadza, jest pare systemow gdzie jest opisywane zastosowanie jak i sposob sterowania ogrzewaniem tak podlogowym jak i kaloryferami.
Niestety opisy jak i schematy a nieraz algorytmy obliczeniowe tego ogrzewania sa na stronach zagranicznych.
Niektore z tych systemow maja nawet wbudowana tak zwana inteligencje i potrafia z czasem byc coraz bardziej precyzyjne/dokladne w stosunku do naszych wymagan!

Na przyklad rozne systemy ogrzewania i stosowana do tego automatyka:
http://www.fussbodenheizung-verlegen.de/steuerung-fussbodenheizung/
sadze, ze mozna to przy pomocy tlumacza internetowego przetlumaczyc!
Jak juz napisalem jest tego naprawde wiele!

xtower
27-12-2014, 15:51
Tłumacze internetowe mogą sobie słabo poradzić z technicznym językiem ;>

dendrytus
27-12-2014, 15:58
Najlepszym wyjściem będzie instalacja osobnego sytemu np. Danfossa.
Miałem tak przez dwa lata. Dość kłopotliwa obsługa przy przy kilku strefach.


To sie nie zgadza, jest pare systemow gdzie jest opisywane zastosowanie jak i sposob sterowania ogrzewaniem tak podlogowym jak i kaloryferami.
Owszem są na zasadzie włącz, wyłącz, jakoś to będzie.
Ja pisałem o systemach sterowania podłogowego, które robią to w sposób OPTYMALNY i zużywają dzięki temu mniej energii


Niestety opisy jak i schematy a nieraz algorytmy obliczeniowe tego ogrzewania sa na stronach zagranicznych.
Nie ma podanych algorytmów. Podaje się tylko wartości "startowe", pracy. Natomiast sam algorytm nie jest podawany.

Nie znajdziesz nigdzie info ile razy mierzona jest temperatura i jak jest optymalizowane sterowanie temperatury w czasie jednego "okresu", który ty definiujesz.


Niektore z tych systemow maja nawet wbudowana tak zwana inteligencje i potrafia z czasem byc coraz bardziej precyzyjne/dokladne w stosunku do naszych wymagan!
To są właśnie ZOPTYMALIZOWANE algorytmy, ale ich właśnie NIKT PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH CI NIE UDOSTĘPNI.

Opracowanie zoptymalizowanego algorytmu dla podłogówki, to w polskich warunkach od 100 tys. do 200 tys. i więcej i co najmniej 3 lata pracy.
Dlatego wszystkie firmy kupują gotowe algorytmy, albo zamawiają gotową elektronikę u firm, które się specjalizują w ogrzewaniu i od dawna dysponują takimi algorytmami, które ciągle unowocześniają.

PS.
Z algorytmami i podłogówką jest tak jak z Polonezem 1500, palił 12-14l, ale przy potwornej mocy 75KM było to w demoludach standardem. W tamtych czasach takie zużycie miały samochody o 2x większej mocy.
Dziś pala tyle samochody o ponad 3x większej mocy.

reiden
27-12-2014, 16:07
-> xtower
niestety to jest prawda:-(
moze jednak jest cos na stronach polskich o n.p.: RWE SmartHome?
Dosyc duzo sie ostatnio o tym systemie pisalo, choc dla mnie nie wchodzi w gre bo wszystkie dane jak i kopia systemu znajduje sie na obcym serverze!!!

dendrytus
27-12-2014, 16:20
moze jednak jest cos na stronach polskich o n.p.: RWE SmartHome?
System ten ma sterownik do podłogówki
https://www.rwe-smarthome.de/web/cms/en/1142772/smarthome/information/installation/floor-heating-controller/

kasprzyk
27-12-2014, 17:08
:jawdrop::jawdrop::rotfl:

A potem wszyscy się dziwią, że moje posty są "agresywne".

PS.
Nexwell nie ma algorytmów do podłogówki.
Gdyby mieli to byłby STEROWNIK z opisem, że służy do podłogówki, tak jak każdy kto ma ALGORYTM do sterownia podłogowego i produkuje odpowiedni sterownik.
Ależ kolego dendrytusie skąd ta zmiana - do tej pory nie miałeś tyle radości kiedy rozmawialiśmy o tego typu sterowaniu. ;)
Właściwie to Nexo nie posiada żadnego sterownika - "sterownikiem" jesteśmy my i rzeczy jakie stworzymy sobie w systemie w postaci logik.
Nexwell nie posiada dedykowanych termostatów dla konkretnych typów ogrzewania bo właściwie po co ? System doskonale radzi sobie w utrzymywaniu zadanych temperatur poprzez opisane wyżej rozwiązanie - nie spotkałem na razie nikogo, kto byłby niezadowolony - najciekawsze jest to, że 99% sterowań podłogówki jakie spotykamy (naprawy, uruchomienia) realizowane są poprzez typowe termostaty (regulatory) które zarówno mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym, kaloryferach jak i innych - nie piszę tutaj o instalacjach IB. Jeżeli dla kogoś dyskomfortem są wahania temperatury w zakresie 0,2 - 1 stopień C - to owszem, może pokusić się o systemy droższe, uczące się, przewidujące wzrosty/spadki temperatury. Według mojego przekonania i doświadczeń klientów tak wykonane instalacje przyniosą nam zyski do 2% rocznie w stosunku do typowych termostatów pokojowych - dla mnie przerost formy nad treścią - ale jak ktoś ma takie wymogi i odpowiednie pieniądze - to dlaczego nie.
Pozdrawiam

reiden
27-12-2014, 17:47
No to moze jeszcze jedna rada/uwaga zwiazana z tabletem, jezeli chce sie go uzywac do sterowania lub kontroli w domu.
Jasne jest, ze nie musimy tutaj stosowac najlepszych, najnowszych i najdrozszych tabletow. Musimy jednak pamietac, ze w starszych, tanszych modelach ekran wypala sie dosyc szybko i z tego wzgledu dobrze jest jezeli wyswietlany obraz bedzie sie zmienial. Na przyklad wyswietlajac nam zdjecia w momencie kiedy nie jest uzywany. Nalezy jednak wiedziec, ze zastosowanie tego w tabletach z Androidem starszym niz 4.2 moze byc problematyczne!!!

dendrytus
27-12-2014, 18:39
Ależ kolego dendrytusie skąd ta zmiana - ........Pozdrawiam

Czyli jednak nie macie, więc dlaczego kłamiesz?
A co ty możesz sobie napisać, skoro nie masz bladego pojęcia o algorytmie.
Już sam fakt, że wyłączasz komuś podłogówkę z załączaniem alarmu czy otwarciem okna najlepiej świadczy o twojej albo waszej wiedzy na temat podłogówki, o której jak widać nie macie BLADEGO POJĘCIA. I ty z takim BRAKIEM ELEMENTARNEJ WIEDZY CHCESZ TWORZYĆ ALGORYTMY DO PODŁOGÓWKI?

PRZECIEŻ NAPISAŁEM, ŻE NIE MACIE ALGORYTMU TYLKO WŁĄCZ, WYŁĄCZ JAKOŚ TO BĘDZIE.
A dlaczego się nie skarżą, bo nie wiedzą, że im spierd*liłeś. Bo niby skąd twój klient może wiedzieć jak działa algorytm do podłogówki, skoro nawet ty tego nie wiesz. Nawet Nexwell tego nie wie. I praktycznie pozostałych ponad 50 producentów systemów ID w Polsce też tego nie wie.

Nawet tego nie doczytałeś, że sterowniki KNX od podłogówki na ogół utrzymują temperaturę w przedziale 2st. C od zadanej.

Użytkownicy trabantów też uważali i uważają, że to najlepsze samochody. Mają komfort dynamikę i ten niezapomniany dźwięk. Cóż można chcieć więcej.

Jednym z powodów dla których nigdy nie zainteresowałem się poważniej Nexwellem, jest to, że wszystko muszę sobie sam napisać i to w jakiś prymitywny sposób, a to zwykłe marnotrawstwo czasu. Ty od kilku lat montujesz ten system i nie masz zoptymalizowanego zarządzania podłogówką.


najciekawsze jest to, że 99% sterowań podłogówki jakie spotykamy (naprawy, uruchomienia) realizowane są poprzez typowe termostaty (regulatory) które zarówno mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym, kaloryferach jak i innych - nie piszę tutaj o instalacjach IB.
I o czym to ma świadczyć, jak o nie kompetencji, lenistwie i nieuctwie instalatorów?
Ja wiedziałem u kogoś sterownie podłogówką przy pomocy termostatów od kaloryfera zamontowanych w szafie rozdzielczej. Podobno działało.




No to moze jeszcze jedna rada/uwaga zwiazana z tabletem, jezeli chce sie go uzywac do sterowania lub kontroli w domu.

Wypalają się tylko ekrany AMOLED, to raz. Dwa tablety/ekrany są na ogół w stanie wyłączonym

Sztywniak
27-12-2014, 19:47
A co ty możesz sobie napisać, skoro nie masz bladego pojęcia o algorytmie.
Już sam fakt, że wyłączasz komuś podłogówkę z załączaniem alarmu czy otwarciem okna najlepiej świadczy o twojej albo waszej wiedzy na temat podłogówki, o której jak widać nie macie BLADEGO POJĘCIA. I ty z takim BRAKIEM ELEMENTARNEJ WIEDZY CHCESZ TWORZYĆ ALGORYTMY DO PODŁOGÓWKI?

dendrytus : długo się zastanawiałem jaki to miałoby mieć sens i jakoś nie widzę. Może coś zostało niedopowiedziane albo myślał o grzejniku, a mu się podłogówka napisała.
Gdyby faktycznie tak zrobił i okno było otwarte dłuższy okres aż do wystygnięcia, to dojście przez regulator do temperatury oczekiwanej zajęłoby później pół dnia.
No chyba że steruje on/off ale to by powodowało duże przegrzania.

kasprzyk : jeżeli Nexwell pozwala na pisanie skryptów, to na wikipedi masz rozpisane algorytmy regulatorów PI i PID
Jeden dzień pracy i masz zrobione.

reiden : coś dla Ciebie ;-)

http://youtu.be/zPY9NviP984

reiden
27-12-2014, 20:08
reiden : coś dla Ciebie ;-)


hej Sztywniak, a z kad u Ciebie zamek do otwierania drzwi firmy Homematic? :-) tak wlasnie ja mam to zrobione ale telefonem a nie zegarkiem:-)

dendrytus
27-12-2014, 20:47
Gdyby faktycznie tak zrobił i okno było otwarte dłuższy okres aż do wystygnięcia, to dojście przez regulator do temperatury oczekiwanej zajęłoby później pół dnia.
No chyba że steruje on/off ale to by powodowało duże przegrzania.
W podłogówkach nie ma sterowanie poprzez otwarcie okna. Natomiast informacja o otwarciu okna na czas dłuższy niż 3 min. powinna dotrzeć do użytkownika. Przy dłuższym czasie powinna się załączyć funkcja ochrony przed zamarzaniem o istnieniu której kasprzyk nawet nie wie.
W jego algorytmie i tak następuje przegrzanie podłogi, więc raz chodzi się po ciepłej a raz po chłodnej, ale każdy jego klient uważa, że to normalne i tak powinno być.



kasprzyk : jeżeli Nexwell pozwala na pisanie skryptów, to na wikipedi masz rozpisane algorytmy regulatorów PI i PID
Jeden dzień pracy i masz zrobione.
Nie będzie miał zrobione. Jakby to było takie proste i wystarczyłaby wikipedia, nikt nie płaciłby kasy za algorytmy lub ich opracowanie.
Opisane PI i PID nie obejmuje podłogówki, a tylko schemat dochodzenia do temperatury.
Dlatego algorytm oparty na wikipedii nie zrobi nic zanim harmonogram się nie zmieni, a powinien.
Zarówno mój poprzedni system sterowania podłogówką jak i obecny uwzględniają harmonogram w procesie grzania zanim nastąpi zmiana. więc w procesie ustalania temperatury uwzględniana jest temperatur obecna, ostatnie temperatury(nikt nie wie ile pomiarów i z jakiego okresu) i harmonogram.

Sztywniak
27-12-2014, 20:50
hej Sztywniak, a z kad u Ciebie zamek do otwierania drzwi firmy Homematic? :-) tak wlasnie ja mam to zrobione ale telefonem a nie zegarkiem:-)
to nie u mnie. u mnie zegarek słucha po polsku.
Jak integrowałem polecenia głosowe z Fibaro, to znalazłem filmik gościa który zrobił to samo z Homematic-em ;-)
Tarczę zegarka też można zintegrować. Ja akurat zrobiłem sobie podgląd uzbrojenia alarmu i czujniki

http://forum.fibaro.com/files/gif_u2_2_208.gif

http://forum.fibaro.com/files/gif_u3_281.gif

reiden
27-12-2014, 21:05
to nie u mnie. u mnie zegarek słucha po polsku.
Jak integrowałem polecenia głosowe z Fibaro, to znalazłem filmik gościa który zrobił to samo z Homematic-em ;-)
Tarczę zegarka też można zintegrować. Ja akurat zrobiłem sobie podgląd uzbrojenia alarmu i czujniki


wiem, ze to bylo z YouTube:-)
jak wyglada sprawa polecen glosowych na Fibaro, wiem, ze Centrala 2 wlasnie to ma ale jak dziala? ja mam rowniez to zrobione ale niestety nie funkcjonuje to w 100 procentach tak jak bym chcial:-(
1- rozpoznawanie glosu mam zrobione przez Google co naturalnie nie jest optymalne choc czas reakcji jest dosyc dobry.
2- rozpoznawanie polecen nie jest zawsze prawidlowe bo jednak wystarczy zle zrozumiane jedno slowo a to jest przy roznych "szumach" normalne, n.p.: TV, Radio, rozmowy....... ust jednak do tabletu nie przykladam bo zalozenie jest aby to funkcjonowalo z odleglosci przynajmniej 50 cm!

Ale jak wiadomo nie od razu Rzym zbudowano i poprawki, udoskonalenia sa potrzebne. W pierwszej jednak lini musi funkcjonowac Offline a wowczas i wydawane polecenia beda dokladniej rozpoznawane.

Sztywniak
27-12-2014, 21:05
Nie będzie miał zrobione. Jakby to było takie proste i wystarczyłaby wikipedia, nikt nie płaciłby kasy za algorytmy lub ich opracowanie.
Opisane PI i PID nie obejmuje podłogówki, a tylko schemat dochodzenia do temperatury.
Dlatego algorytm oparty na wikipedii nie zrobi nic zanim harmonogram się nie zmieni, a powinien.
Zarówno mój poprzedni system sterowania podłogówką jak i obecny uwzględniają harmonogram w procesie grzania zanim nastąpi zmiana. więc w procesie ustalania temperatury uwzględniana jest temperatur obecna, ostatnie temperatury(nikt nie wie ile pomiarów i z jakiego okresu) i harmonogram.
masz rację z tym, że osoba która potrafi napisać skrypt z PID-em bez problemu wyreguluje go sobie temperaturami z harmonogramu. To takie jakby sterowanie PID-em PID-a. Jako temp oczekiwana podaje wynik z PID-a ,który służy do wysterowania PID-a sterującego podłogówką.
Można to zrobić na wiele sposobów ale faktem jest, że prościej by było gdyby producent to udostępnił, a nie instalator musiał rzeźbić ;-)

Sztywniak
27-12-2014, 21:15
wiem, ze to bylo z YouTube:-)
jak wyglada sprawa polecen glosowych na Fibaro, wiem, ze Centrala 2 wlasnie to ma ale jak dziala? ja mam rowniez to zrobione ale niestety nie funkcjonuje to w 100 procentach tak jak bym chcial:-(

w Fibaro działa to offline i dobrze rozpoznaje (uwzględnia tzw "szum") ale trzeba wejść do aplikacji (20 sekund), włączyć funkcję rozpoznawania (2 sekundy) i później przy każdym poleceniu naciskać ekran że chcesz mówić. Działa bardzo dobrze ale jest nieergonomiczne.



1- rozpoznawanie glosu mam zrobione przez Google co naturalnie nie jest optymalne choc czas reakcji jest dosyc dobry.
2- rozpoznawanie polecen nie jest zawsze prawidlowe bo jednak wystarczy zle zrozumiane jedno slowo a to jest przy roznych "szumach" normalne, n.p.: TV,
Ja to rozwiązałem z Autovoice do taskera. Może działać offline.



Radio, rozmowy....... ust jednak do tabletu nie przykladam bo zalozenie jest aby to funkcjonowalo z odleglosci przynajmniej 50 cm!


Przy głośno włączonym TV bez problemu rozpoznaje z 50 cm
Przepraszam za jakość ale coś mi aparat nie "ostrzył"


http://youtu.be/MMFQRBXV4rU

reiden
27-12-2014, 21:26
w Fibaro działa to offline i dobrze rozpoznaje (uwzględnia tzw "szum") ale trzeba wejść do aplikacji (20 sekund), włączyć funkcję rozpoznawania (2 sekundy) i później przy każdym poleceniu naciskać ekran że chcesz mówić. Działa bardzo dobrze ale jest nieergonomiczne.


tutaj zastosowane przezemnie rozwiazanie funkcjonuje troche lepiej.
Nie musze nic przyciskac a ze aplikacja jest aktywna, nie widac jej a na ekranie jest obraz do recznego sterowania lub zdjecia.



Ja to rozwiązałem z Autovoice do taskera. Może działać offline.

to juz tez testowalem ale efekty byly niestety jeszcze gorsze:-(

Demo jakie tutaj przedstawiles jest super! Mimo tych dzwiekow, glosow z tv polecenia sa rozpoznawane!
Funkcjonuje to zawsze w conajmniej 95%?

Sztywniak
27-12-2014, 21:33
Demo jakie tutaj przedstawiles jest super! Mimo tych dzwiekow, glosow z tv polecenia sa rozpoznawane!
Funkcjonuje to zawsze w conajmniej 95%?
tak, problem jest tylko z niektórymi trudniejszymi nazwiskami, bo to nie tylko sterowanie domem ale też cała funkcjonalność Google Now.

reiden
27-12-2014, 21:35
tak, problem jest tylko z niektórymi trudniejszymi nazwiskami, bo to nie tylko sterowanie domem ale też cała funkcjonalność Google Now.
czyli tez online jak i u mnie:-( sadze wiec, ze wyniki bylyby jednak podobne bo rowniez korzystam z Google!
Niewatpliwe jednak jest, ze duza role odgrywa tutaj mikrofon!

Sztywniak
27-12-2014, 21:57
czyli tez online jak i u mnie:-( sadze wiec, ze wyniki bylyby jednak podobne bo rowniez korzystam z Google!
Niewatpliwe jednak jest, ze duza role odgrywa tutaj mikrofon!

niewątpliwie jest to jednak dużo bardziej ergonomiczne, niż sterowanie ze smartfona, bo tylko unosisz rękę i mówisz.

dendrytus
27-12-2014, 22:04
masz rację z tym, że osoba która potrafi napisać skrypt z PID-em bez problemu wyreguluje go sobie temperaturami z harmonogramu. To takie jakby sterowanie PID-em PID-a. Jako temp oczekiwana podaje wynik z PID-a ,który służy do wysterowania PID-a sterującego podłogówką.
Ale trzeba to wiedzieć, umieć napisać algorytm i centralka musi potrafić coś takiego wykonywać. Do tego trzeba mieć czas i obiekt do testów.


Można to zrobić na wiele sposobów ale faktem jest, że prościej by było gdyby producent to udostępnił, a nie instalator musiał rzeźbić ;-)
Przecież o tym cały czas mówię. Jeden dom ma np 6 sześć stref inny 8, dlaczego instalator lub klient mają z tym walczyć?

reiden
27-12-2014, 22:13
niewątpliwie jest to jednak dużo bardziej ergonomiczne, niż sterowanie ze smartfona, bo tylko unosisz rękę i mówisz.

niewatpliwie masz racje ale wydaje mi sie, ze wymiana mojego zegarka na inny raczej nie wchodzi w gre:-) a dwoch zegarkow nosic tez raczej nie bede:-)
mam wystarczajaca ilosc porozmieszczanych tabletow i to powinno mi wystarczyc:-) przyznam rowniez, ze w zasadzie tylko w jednym wypadku i w jednym pomieszczeniu gdzie swiatlo nie jest zawsze potrzebne a wiec i nie jest automatycznie zapalane ta funkcja bylaby przydatna. drzwi BYLY otwierane automatycznie jak znajdowalem sie kolo domu. Zostalo to niestety jednak troche zmienione ze wzgledu na nowa wersje OS 8 w iPhonie. Z Androiden nie byloby jednak nadal problemu.

kasprzyk
28-12-2014, 10:46
Czyli jednak nie macie, więc dlaczego kłamiesz?

Raczej: nie mam (jestem w jednej osobie) tylko sprecyzuj o co chodzi i do czego odnosi się to kłamstwo - łatwiej będzie do tego zdania się odnieść, inni także zrozumieją co mi dokładnie zarzucasz.


A co ty możesz sobie napisać, skoro nie masz bladego pojęcia o algorytmie.
Już sam fakt, że wyłączasz komuś podłogówkę z załączaniem alarmu czy otwarciem okna najlepiej świadczy o twojej albo waszej wiedzy na temat podłogówki,...

Wracamy do mojej wypowiedzi, użyłem słów - "....możesz potworzyć inne zależności - zabrajasz alarm - obniżasz automatycznie temp. zadane, pootwierane okna - zamknij pętle podłogowe itd. to już zależy od Ciebie."

Przecież to zdanie nie jest aż tak skomplikowane, żeby je zrozumieć ? Zawarta w nim myśl dotyczy większego ogółu bez sprecyzowanych szczegółów z których to Ty jednak potrafiłeś wyciągnąć fałszywe wnioski i zarzuty pod moim adresem - ale często tak robisz, nie przemyślisz, wypiszesz bzdury, edytujesz po kilka razy i tak się ciągnie dyskusja z Tobą kochany dendrytusie ;)a myślałem, że do takiej formy nie będziesz już wracał w rozmowach ze mną – szkoda.
Wracając do rzeczy - temp. zwykła, dzienna, komfortowa, obniżona, zredukowana, nocna, tryb party, wakacyjny, ekonomiczny itd. – różnie określane przez producentów techniki grzewczej. Zmierzam do tego, iż każda z tych funkcji bezpośrednio lub pośrednio może być powiązana z pętlami podłogowymi o których sterowaniu wspomniałem wyżej, piszę także dlatego, żebyś zrozumiał, że są to tematy z którymi spotykam się w firmie praktycznie na co dzień – więc proszę Cię, nie odkrywaj więcej ameryki w temacie temperatury przeciwzamrożeniowej i nie ucz mnie o rzeczach o których wie tutaj prawie każda osoba posiadająca instalację C.O. Następnym razem jak będziesz chciał zabłysnąć i kogoś pouczać, napisz coś bardziej odkrywczego ;)


PRZECIEŻ NAPISAŁEM, ŻE NIE MACIE ALGORYTMU TYLKO WŁĄCZ, WYŁĄCZ JAKOŚ TO BĘDZIE.
A dlaczego się nie skarżą, bo nie wiedzą, że im spierd*liłeś. Bo niby skąd twój klient może wiedzieć jak działa algorytm do podłogówki, skoro nawet ty tego nie wiesz. Nawet Nexwell tego nie wie. I praktycznie pozostałych ponad 50 producentów systemów ID w Polsce też tego nie wie.
Nawet tego nie doczytałeś, że sterowniki KNX od podłogówki na ogół utrzymują temperaturę w przedziale 2st. C od zadanej.

Rewelacja! Jestem oszołomiony tą precyzją do jakiej doszedł KNX a czego nie potrafi osiągnąć żaden inny system, naprawdę wychwalać pod niebiosa, aż słów braknie na tą kosmiczną technologię!
2st. C od zadanej – czyli zadajemy 21st.C w pomieszczeniu – a tu zonk bo albo jest 19-ście – albo 23 – rozrzut jak by się krowa na łące zesrała – Twoi klienci chyba co tydzień na mszy ślą podziękowania z ambony za takie nowatorskie i precyzyjne ogrzewanie ? – nie odpowiadaj pytanie retoryczne ;)


Jednym z powodów dla których nigdy nie zainteresowałem się poważniej Nexwellem, jest to, że wszystko muszę sobie sam napisać i to w jakiś prymitywny sposób, a to zwykłe marnotrawstwo czasu.

Odpowiem tak –musisz napisać wszystko i nic. To zależy od użytkownika czy sam będzie sobie tworzył zależności, powiązania, czy koncept wyśle do producenta i otrzyma gotowy wynik. Znając życie i Twój charakter, jakbyś z różnych powodów wybrał kiedyś Nexo zamiast KNX-a – tak samo jechałbyś teraz po KNX-ie ;)

dendrytus
28-12-2014, 13:13
Wracamy do mojej wypowiedzi, użyłem słów - "....możesz potworzyć inne zależności - zabrajasz alarm - obniżasz automatycznie temp. zadane, pootwierane okna - zamknij pętle podłogowe itd. to już zależy od Ciebie."
Proszę nie wypisuj już tych bredni. Nikt kto ma pojecie o sterowaniu podłogówkami nie napisze

...możesz potworzyć inne zależności - zabrajasz alarm - obniżasz automatycznie temp. zadane, pootwierane okna - zamknij pętle podłogowe itd. to już zależy od Ciebie."
Bo jest to BEZSENSU.


Przecież to zdanie nie jest aż tak skomplikowane, żeby je zrozumieć ? Zawarta w nim myśl dotyczy większego ogółu bez sprecyzowanych szczegółów z których to Ty jednak potrafiłeś wyciągnąć fałszywe wnioski i zarzuty pod moim adresem - ale często tak robisz, nie przemyślisz, wypiszesz bzdury, edytujesz po kilka razy i tak się ciągnie dyskusja z Tobą kochany dendrytusie ;)a myślałem, że do takiej formy nie będziesz już wracał w rozmowach ze mną – szkoda.
UWAŻASZ SIĘ ZA EKSPERT I INSTALATORA Z DOŚWIADCZENIEM, A WYPISUJESZ bzdury, które ktoś może później sobie wdrożyć bo ty tak napisałeś.


Rewelacja! Jestem oszołomiony tą precyzją do jakiej doszedł KNX a czego nie potrafi osiągnąć żaden inny system, naprawdę wychwalać pod niebiosa, aż słów braknie na tą kosmiczną technologię!
2st. C od zadanej – czyli zadajemy 21st.C w pomieszczeniu – a tu zonk bo albo jest 19-ście – albo 23 – rozrzut jak by się krowa na łące zesrała – Twoi klienci chyba co tydzień na mszy ślą podziękowania z ambony za takie nowatorskie i precyzyjne ogrzewanie ? – nie odpowiadaj pytanie retoryczne ;)
Faktycznie użyłem nieprecyzyjnego skrótu myślowego. Chodziło o +/-1 st.C od wartości zadanej, co oznacza zmiany w granicach 2 st. C.
Zresztą nie ma znaczenia co ja wypisują, bo i tak działa to lepiej niż twój algorytm, a do tego programuje się wszystko prościej i szybciej.
http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id878,sterowanie-ogrzewaniem-w-systemie-knxeib

Algorytmy opracowują firmy dużo bardziej znane niż Nexwell, a firmy takie jak ABB, Hager czy Barker kupują gotowe algorytmy od np. Theben-a.
A ty twierdzisz, że nie mając wiedzy, laboratorium czy urządzeń pomiarowych stworzyłeś coś równie dobrego.
Jeśli tak, to sprzedaj im swój algorytm, a do końca życie nie będziesz musiał pracować i będziecie stać na na nowe Audi z salonu i nowy dom.


Znając życie i Twój charakter, jakbyś z różnych powodów wybrał kiedyś Nexo zamiast KNX-a – tak samo jechałbyś teraz po KNX-ie ;)
:jawdrop: A od kiedy to ja jadę po Nexo?

iF-Jimi
28-12-2014, 19:00
Dopiero się zarejestrowałem więc witam na forum.


Witam.

1.Satel integra- alarm, oświetlenie, bramy.
Do sterowania ogrzewaniem jeden z tych systemów (posiadają adaptację sterowania podłogówką):
- Danfoss Link, brak obecnie możliwości sterowania przez Internet.
- Salus IT600, mało informacji zostanie wprowadzony w przyszłym roku.
- Kan Therm Smart.

2. Ampio prawdopodobnie istnieje możliwość integracji z Satelem.

3. Nexwell, wyjdzie najdrożej, ale spełnia wszystkie założenia.

Wybrałem te dwa systemy (ampio, nexwell) ponieważ posiadają w ofercie panele strefowe- termostaty. Jedynie nie winem jak sobie radzą ze sterowaniem ogrzewaniem podłogowym. Żaden z rodzimych producentów niepodane takich informacji -na temat logiki, algorytmu sterowania podłogówką. Może ktoś posiada takie informacje?. Albo najlepiej niech sami producenci systemów wypowiedzą się jak rozwiązali ten problem?. Prosiłbym również o pomoc w wyborze jednego z moich rozwiązań.

Co do Nexwella to ostatni kontakt z tym systemem miałem ponad dwa lata temu więc ci nie odpowiem, zresztą widzę że dyskusja na ten temat już trwa. Integrujemy natomiast od 2,5 roku system Ampio będąc również dystrybutorem na terenie Polski południowej od półtora roku więc mogę Ci odpowiedzieć jak to wygląda w Ampio.

Zacznijmy od tego czego główne pytanie dotyczy czyli metody sterowania podłogówką. W Ampio nie ma sterowania PID i tak jak słusznie kolega dendrytus zauważył, nie widziałem żeby któryś z polskich systemów to miał. Sterujemy zatem podłogówką tak jak innymi, mniej bezwładnymi elementami grzewczymi. Często rozmawiam natomiast z właścicielem firmy Automatyka Control (Ampio) i wiem że producent pracuje nad wprowadzeniem algorytmów bardziej zaawansowanych niż on/off. Nie wiem na jakim jest to etapie i w jaki sposób będą to realizować, czy wykupią algorytmy, czy sami piszą, ale aktualizacje wszystkich modułów są bezpłatne. Czyli jak wprowadzą nowe funkcje to wgrywamy upgrade np. do sterownika strefy grzewczej i korzystamy. Na razie puki co nie ma co obiecywać jak takiej funkcjonalności nie posiadamy, ale to co mi się podoba w Ampio to fakt że cały czas wychodzą jakieś aktualizacje do urządzeń Ampio. Na dzień dzisiejszy np. w strefie instalatora od początku grudnia stoi 5 aktualizacji, 4 aktualizacje do różnych modułów Ampio i jedna do serwera.

Co do integracji z Satelem to jest w zasadzie pełna integracja po RS-ie. Możemy zatem wykorzystać obojętnie jaki panel sensorowy Ampio jako klawiaturę alarmową do Satela, byle by miał odpowiednią ilość pól. Np. M-dot 15 (http://ampiosystem.pl/wp-content/uploads/2014/10/panel_inteligentny_dom_ampio.png) umieszczony w sypialni normalnie steruje automatyką domową, a po aktywacji ustalonego przez nas pola zamienia się w klawiaturę do Satela. W zasadzie integrować możemy wszystko co ma port rs232, rs485 i ModBus, byleby producent udostępniał kody do danego urządzenia. Nawet jeśli nie ma ich w modułach integracyjnych Ampio a jeśli są potrzebne to producent do paru dni wprowadza je i udostępnia w strefie instalatora.

Z naszego doświadczenia największe zalety Ampio to: komunikacja magistralna i rozproszona logika które cenię sobie nader wszystko, oraz niezawodność (nie mieliśmy jeszcze awarii ani jednego modułu za wyjątkiem drobnych, rzadkich incydentów typu przysłania nam modułu bez oprogramowania, lub wypalenia się styku przekaźnika). Producent na początku współpracy zapewnił nas że awaryjność mają taką że mimo 5-ciu lat gwarancji naprawiają gwarancyjnie nawet moduły które wyprodukowali w roku 1996-tym, i puki co bezawaryjność ta się sprawdza. Następna zaleta to bardzo rozbudowana logika w samych modułach, serwer wykorzystujemy w zasadzie głównie w celach wizualizacyjnych i zdalnego dostępu. No i takie rzadko spotykane elementy jak cyfrowe żarówki LED, wzmacniacz magistralny audio oraz czujnik obecności z podziałem na strefy (rozpoznanie w którym miejscu w pomieszczeniu znajduje się osoba). Ten ostatni jeszcze nie wszedł do produkcji seryjnej ze względu na puki co jak na razie brak rynkowego zapotrzebowania na urządzenie. Komunikację magistralną cenię sobie głównie dlatego bo kiedyś wykonaliśmy parę instalacji bezprzewodowych na innej polskiej firmie i traciły nam się moduły które były zaledwie parę metrów od centrali. Więc w ofercie nadal mamy inne systemy w celach że tak to nazwę "pozycjonerskich" ale wykonujemy instalacje w zasadzie wyłącznie na Ampio.

Największa wada Ampio, a w zasadzie firmy Automatyka Control to zerowy marketing. W sumie to bardziej my się tym zajmujemy niż oni :)

Janjanek
28-12-2014, 19:33
Dzięki Jimi. Wreszcie jakaś konkretna odpowiedź. Mile widziane podobne od instalatorów innych systemów.

Sztywniak
28-12-2014, 23:53
niewatpliwie masz racje ale wydaje mi sie, ze wymiana mojego zegarka na inny raczej nie wchodzi w gre:-) a dwoch zegarkow nosic tez raczej nie bede:-)
mam wystarczajaca ilosc porozmieszczanych tabletow i to powinno mi wystarczyc:-) przyznam rowniez, ze w zasadzie tylko w jednym wypadku i w jednym pomieszczeniu gdzie swiatlo nie jest zawsze potrzebne a wiec i nie jest automatycznie zapalane ta funkcja bylaby przydatna. drzwi BYLY otwierane automatycznie jak znajdowalem sie kolo domu. Zostalo to niestety jednak troche zmienione ze wzgledu na nowa wersje OS 8 w iPhonie. Z Androiden nie byloby jednak nadal problemu.

nie sądziłem że tak szybko to się przyda.
Dzisiaj po powrocie do domku musiałem wnieść trochę zakupów. Oczywiście obie ręce zajęte. Zegarek otworzył drzwi. Normalnie to musiałbym najpierw otworzyć drzwi i dopiero wnosić. Taka mała rzecz a jak cieszy.

iF-Jimi
29-12-2014, 16:08
Nie wiem na jakim jest to etapie i w jaki sposób będą to realizować, czy wykupią algorytmy, czy sami piszą, ale aktualizacje wszystkich modułów są bezpłatne. Czyli jak wprowadzą nowe funkcje to wgrywamy upgrade np. do sterownika strefy grzewczej i korzystamy.

Oczywiście żeby po aktualizacji to działało trzeba od razu wrzucić czujnik temperatury w podłogówkę bo potem tego nie zrobisz. My to robimy w każdej instalacji z podłogówką bo czujnik kosztuje parę złotych, poza tym jest również zabezpieczeniem przed przegrzaniem, ale nie każda firma to robi.

Janjanek
29-12-2014, 17:05
Oczywiście żeby po aktualizacji to działało trzeba od razu wrzucić czujnik temperatury w podłogówkę bo potem tego nie zrobisz. My to robimy w każdej instalacji z podłogówką bo czujnik kosztuje parę złotych, poza tym jest również zabezpieczeniem przed przegrzaniem, ale nie każda firma to robi.

Niestety czujników w podłodze nie mam. Poinformowano mnie, że są wymagane do ogrzewania elektrycznego w celu zabezpieczenia przed przegrzaniem. Dobry sterownik do ogrzewania podłogowego, wodnego powinien poradzić sobie bez tego. Wydaje mi się że, jak bym miał dodatkowe czujniki w wylewce to można by było efektywnie sterować bez PID, użyć dwóch "termostatów" na pomieszczenie i odpowiednie zależności pomiędzy nimi.

iF-Jimi
29-12-2014, 18:14
Nie jestem ekspertem od sterowników PID więc nie będę się sprzeczał. Wydaje mi się natomiast że czujnik w podłodze raczej powinien być żeby sterować tym optymalnie.


Zdecydowanie brakuje w tym wątku opinii użytkowników po przynajmniej rocznym użytkowaniu. Informacja, że system działa jest dla mnie niewystarczająca. .

Wiesz jak to jest nk, jak coś jest dobre to jest mało opinii, jak coś się chrzani to dowiesz się od razu :)


Rozplanować instalację o strukturze gwiazdy doprowadzoną do centrali. Uwzględnić wszystkie punkty, których kontrola lub sterowanie będzie realnie pożyteczne. Na pewno będzie tego dużo, gdyż warto by uwzględnić przyszłe zmiany i potrzeby.


Można, ale jak najmniej gwiazdy. Najlepiej lecieć szeregowo przez wszystkie punkty wypustowe, skrętka nie jest droga. Wtedy bez problemu rozbudujesz system w trakcie użytkowania. Najlepiej to umówić się z firmą instalacyjną żeby Ci przygotowali instalację lub projekt instalacji optymalnie pod automatykę skoro nie chcesz tego od razu zrobić. Producent Ampio chce zaimplementować z-Wave do magistrali właśnie po to jeśli ktoś będzie chciał coś dołożyć z elementów z-Wave. Najpierw jednak zaimplementowany będzie znacznie lepszy protokół bezprzewodowy o dużo większym zasięgu LoRa. Pierwsze bezprzewodowe urządzenie w Ampio w zasadzie już istnieje, a będzie nim stacja pogodowa. Bezprzewodowa żeby nie narażać magistrali na wyładowania atmosferyczne. Natomiast WiFi w Ampio (oprócz stacji pogodowej) ma być implementowane tylko w celach nieprzewidzianej rozbudowy.

dendrytus
30-12-2014, 07:34
Nie jestem ekspertem od sterowników PID więc nie będę się sprzeczał. Wydaje mi się natomiast że czujnik w podłodze raczej powinien być żeby sterować tym optymalnie.
Jak chcesz sobie ustalać temperaturę podłogi w jednym miejscu to tak.

Czujnik w podłodze montuje się tylko w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, aby nie dopuścić do przegrzania i tylko do tego on służy.
W ogrzewaniu wodnym jego rolę spełnia mieszacz i ustawiona na nim temperatura.

iF-Jimi
30-12-2014, 22:38
Owszem. My natomiast zatapiamy czujnik w podłodze jeśli wchodzimy na inwestycję w odpowiednim czasie, czyli prawie zawsze. Kosztuje parę złotych a jest dodatkowym zabezpieczeniem gdyby ktoś nagle z jakiś powodów postanowił przekręcić zawór mieszacza. Pewnie gdyby kosztował 100 zł to byśmy tego nie robili :)

dendrytus
30-12-2014, 22:49
Pewnie gdyby kosztował 100 zł to byśmy tego nie robili :)

Bo według mnie kosztuje 100zł razy ilość stref i mamy kilka stów wydanych bez sensu. No chyba, że po prostu zatapiasz ten czujnik w betonie i nic więcej z nim nierobisz np. nie odłączasz go nigdzie.

To takie samo zabezpieczenie jak wożenie szóstego koła, bo zawsze można złapać dwie gumy.

iF-Jimi
30-12-2014, 23:19
Jakie kilka stów? DS18B20 w hurcie kosztuje znacznie poniżej 10 zł + kawałek miedzianej rurki jako obudowa do czujnika, koszulka termo, ok. 4m dobrego kabla do najbliższego modułu i to wszystko. Za 20 zł masz elektroniczne blokowanie strefy jako dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jak dla mnie nie są to wyrzucone pieniądze w perspektywie całości inwestycji.

iF-Jimi
30-12-2014, 23:24
Acha, chodzi ci jeszcze o wejście do magistrali. W Ampio większość modułów na szynę, prawie każdy moduł dopuszkowy oraz każdy panel sensorowy ma w sobie magistralę 1-wire do której możesz podłączyć do 6 czujników. Jest to taki dodatek gratis więc wystarczy wejść do najbliższego modułu lub panela sensorowego w ścianie.

Sztywniak
30-12-2014, 23:31
iF-Jimi: mógłbyś mi udostępnić dokumentacje do API serwera żeby się zintegrować z zewnątrz ?
Widzę że ten system jest fajny, tylko marketing leży i kwiczy.

iF-Jimi
30-12-2014, 23:54
Sztywniak Automatyka Control ma taką samą dokumentację jak marketing ;) Generalnie cała dokumentacja jest dostępna tutaj http://ampio.pl/ampio_idom/index.php/main/dokumentacja ale jest bardzo, bardzo skromna. W zasadzie opisuje jedynie ilość wejść i wyjść modułów i nic poza tym. Tutaj jedynie masz jedyną dostępną dokumentację opisującą programowanie jednego z modułów ampio.pl/ampio_idom/index.php/main/download2/other/poradnik_minoc-8.pdf ale jest mocno nieaktualna. Dużo funkcji przybyło. Mogę Ci wystawić serwer z mojej walizki reprezentacyjnej przez VPN, przesłać ci oprogramowanie i udostępnić ci zdalne wejście żebyś się mógł pobawić. Zrobię to natomiast za parę dni bo za parę godzin wyjeżdżam. Będzie poza tym nowa funkcjonalność, czyli możliwość programowania modułów przez serwer więc będziesz mógł pobawić się samymi modułami, są bardzo ciekawe. Jak na razie programowanie modułów odbywa się jedynie za pomocą programatora magistralnego, ale od paru dni jest wersja beta której jeszcze nie testowałem. Jak co to poślij mi swój adres na pw

A jeśli chodzi o jakieś zdjęcia paneli, modułów itp to lepiej tutaj http://ampiosystem.pl/ niż na stronie producenta.

iF-Jimi
31-12-2014, 00:02
Sorry Sztywniak. Zdalnie połączysz się jedynie przez aplikację mobilną. Jeśli chodzi o konfiguracje systemu to tylko przez sieć lokalną. Są natomiast prowadzone prace nad uruchamianiem chmury przez którą będzie można wejść na konfiguracje jeśli właściciel budynku odblokuje ci lokalnie dostęp. Możemy się jedynie umówić któregoś wieczora że otworzę ci kanał poprzez TeamViewer. Widzę że jesteś w temat mocno wbity to mogę to dla Ciebie zrobić :)

Sztywniak
31-12-2014, 00:21
Bardzo chętnie bo widzę że system ma duże możliwości w rozsądnej cenie tylko mały powiew świeżości by się przydał.

dendrytus
31-12-2014, 07:38
Jakie kilka stów? DS18B20 w hurcie kosztuje znacznie poniżej 10 zł + kawałek miedzianej rurki jako obudowa do czujnika, koszulka termo, ok. 4m dobrego kabla do najbliższego modułu i to wszystko. Za 20 zł masz elektroniczne blokowanie strefy jako dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Zapomniałeś doliczyć koszty robocizny.

Jak dla mnie nie są to wyrzucone pieniądze w perspektywie całości inwestycji.
Tak samo jak inwestycja w drugie koło zapasowe.

kasprzyk
31-12-2014, 10:01
Jakie kilka stów? DS18B20 w hurcie kosztuje znacznie poniżej 10 zł + kawałek miedzianej rurki jako obudowa do czujnika, koszulka termo, ok. 4m dobrego kabla do najbliższego modułu i to wszystko. Za 20 zł masz elektroniczne blokowanie strefy jako dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jak dla mnie nie są to wyrzucone pieniądze w perspektywie całości inwestycji.

Nie sposób tutaj nie zgodzić się z kolegą dendrytus. Panie Jimi - nie wymyślono jeszcze takiego kotła, pompy ciepła innego urządzenia grzewczego, które na jednym wspólnym zasilaniu dałoby różne temperatury czynnika - najczęściej wody.
Tak więc przygotowanie czujnika przegrzania dla różnych stref jest totalnie bez sensu, po drugie takie elementy montuje się najbliżej źródła ciepła bezpośrednio na medium - nie w posadzce która wzrost temperatury odnotuje po czasie.
Trzecia rzecz - 20zł powiadasz z materiałem ? Pracujecie charytatywnie ? Mam wrażenie, że nie wiedząc jak podejść do tematu ogrzewania - ładujecie co się da, bo może kiedyś to się przyda, a klient z czasem o kosztach zapomni.

iF-Jimi
31-12-2014, 13:38
Zapomniałeś doliczyć koszty robocizny.


20zł powiadasz z materiałem ? Pracujecie charytatywnie ? Mam wrażenie, że nie wiedząc jak podejść do tematu ogrzewania - ładujecie co się da, bo może kiedyś to się przyda, a klient z czasem o kosztach zapomni.

Mam dziwne wrażenie że fachowcy na tym forum często siedzą po to żeby przyczepić się każdego szczegółu jeśli nadarzy się okazja. Najpierw koszty podłączenia czujnika do magistrali były dla dendrytusa problemem bo gdzieś do jakiegoś modułu który nie mało kosztuje trzeba przecież włożyć ten czujnik, jak już wyjaśniłem że nie trzeba kupować specjalnie modułu bo w Ampio wejście 1-wire jest prawie w każdym module to znowu kombinujecie nad kosztami robocizny. Jakie są te koszty robocizny przy instalacji całości jeśli w każdej strefie dodatkowo dołoży się kawałek kabelka który później zatynkuje i zabetonuje firma budowlana? Dla pracownika który robi mi okablowanie całości dołożenie czujnika to max 10 min licząc z przylutowaniem i zaciśnięciem go. Kasprzyk nie liczymy klienta za każdy czujnik ale za strefę grzewczą, więc wbrew temu co zasugerowałeś nie naciągamy klienta. Wręcz przeciwnie nasze instalacje w stosunku do ich możliwości cenowo są dosyć atrakcyjne. Zabezpieczenie przed przepięciami wywołanymi naturalnymi warunkami atmosferycznymi też robimy na kilku poziomach. Od zabezpieczenia na głównym przyłączu, poprzez stosowanie dobrych zasilaczy magistralnych po zastosowanie specjalnych diod bezpośrednio na magistrali. I pewnie za chwilę ktoś powie po cholerę jeszcze ta dioda która kosztuje 3 zł, do tego przecież jeszcze dochodzi robocizna bo trwa to dodatkowe parę sekund żeby ją przykręcić i naciąganie klienta bo trzeba go za to dodatkowo skroić. Robimy dodatkowe zabezpieczenia bo tak chcemy robić i nikt nie zmusza Was do stosowania tego w Waszych instalacjach. Zajmijmy się poważnymi tematami a nie nic nie wnoszącymi bzdurami zajmującymi całą stronę na forum.

dendrytus
31-12-2014, 14:05
Kasprzyk nie liczymy klienta za każdy czujnik ale za strefę grzewczą, więc wbrew temu co zasugerowałeś nie naciągamy klienta.
Ale po co robisz to bezsensowne rozwiązanie skoro wystarczy JEDEN czujnik na rozdzielaczu.
Ten jeden czujnik jest lepszy pod każdym względem łączni,od czujnika w każdej strefie.
Taniej lepiej, chociaż nadal bezsensu


Wręcz przeciwnie nasze instalacje w stosunku do ich możliwości cenowo są dosyć atrakcyjne.
Ale czy niska cena jest uzasadnia bezsensowne rozwiązania?

PS.
Wszystkiego najlepszego w nowym roku.
:wave:

kasprzyk
31-12-2014, 15:45
Mam dziwne wrażenie że fachowcy na tym forum często siedzą po to żeby przyczepić się każdego szczegółu jeśli nadarzy się okazja.

Chodzi o to, że jakbyś Ty przeczytał napisane przeze mnie wypowiedzi na temat systemu AMPIO i jego kompatybilnych urządzeń np.: żeby podłączyć 16 opraw cyfrowych LED 3W, potrzebujemy dwa moduły MLEDp-1, nie skorygowałbyś mnie ? ;) Po to jest forum techniczne żeby rozmawiać, wytykać błędy, nakierowywać innych na właściwy kierunek myślenia - zarówno potencjalnego klienta jak i instalatora który się uczy.


Zabezpieczenie przed przepięciami wywołanymi naturalnymi warunkami atmosferycznymi też robimy na kilku poziomach. Od zabezpieczenia na głównym przyłączu, poprzez stosowanie dobrych zasilaczy magistralnych po zastosowanie specjalnych diod bezpośrednio na magistrali. I pewnie za chwilę ktoś powie po cholerę jeszcze ta dioda która kosztuje 3 zł, do tego przecież jeszcze dochodzi robocizna bo trwa to dodatkowe parę sekund żeby ją przykręcić i naciąganie klienta bo trzeba go za to dodatkowo skroić.

Gdzie tą diodę montujecie - możesz pokazać jakąś fotkę ? A jak sytuacja z instalacją odgromową - projektujecie i wykonujecie sami ?


Zajmijmy się poważnymi tematami a nie nic nie wnoszącymi bzdurami zajmującymi całą stronę na forum.
Zgadzam się z Tobą w tej kwestii ;)
Szczęśliwego Nowego 2015 Roku

iF-Jimi
01-01-2015, 22:50
Odgromy robimy przez człowieka z zewnątrz, sami się w to nie bawimy. Jak wiesz nierzadko też instalacja odgromowa jest już gotowa jak wchodzisz na inwestycję później a klient o niej pomyślał na początku budowy. Co do tej diody to diodę transil wpinamy bezpośrednio na zasilanie magistrali. My kupujemy diody dwukierunkowe, ale można też zastosować dwie jednokierunkowe. Można ją też na wszelki wypadek wpiąć na samą magistralę wraz z terminatorem żeby się ustrzec przed ewentualnymi indukcjami w sytuacjach awaryjnych. Trzeba z tym natomiast uważać ze względu na pojemność diody.

reiden
04-01-2015, 16:32
nie sądziłem że tak szybko to się przyda.
Dzisiaj po powrocie do domku musiałem wnieść trochę zakupów. Oczywiście obie ręce zajęte. Zegarek otworzył drzwi. Normalnie to musiałbym najpierw otworzyć drzwi i dopiero wnosić. Taka mała rzecz a jak cieszy.

to jest wlasnie glowna zaleta takiego otwierania, rece zajete a drzwi sie jednak otwieraja! W Twoim rozwiazaniu widze jednak problem, masz zajete rece a musisz chyba jedna, ta z zegarkiem troche podniesc aby wydac polecenie! Ja uwazam, ze jest to dosyc przydatne w niektorych przypadkach a rozwiazan jest pare!

SewerG
07-02-2015, 12:33
To na stary post, ale akurat tak wszedłem na forum, skoro już napisałem to zostawiam

To, że porównujesz najtańsze przewody do KNX z najdroższą skrętką, nie jest adekwatne. Wystarczy jakakolwiek skrętka, z odpowiednio normalną ilością miedzi w składzie. W zupełności taka za 300zł/305mb, czyli 1zł brutto wystarcza.

Poza tym każde rozwiązanie ma wady i zalety. KNX- linie zasilające odpowiednio grubsze/skrętka- trzeba skręcać pary do zasilania, w celu zmniejszenia spadków napięcia-to wada skrętki. Za to skrętka jest bardziej elastyczna, przez co łatwiej ją ułożyć. No i cena 1zł/mb brutto. Na pewno KNX jest bardziej odporny na walnięcie młotkiem od skrętki, ale "młotki" są w stanie załatwić nawet przewód 3x2.5mm2 :D

Co do topologii gwiazdy.
Faktem jest, że trzeba umiejętnie ją stosować, ale komunikacja, taka jak np CAN jej nie wyklucza. Co stwarza możliwość skalowalności lub dowolnego budowania sieci.
W przypadku CAN konieczne jest jedynie, umiejętne umieszczenie rezystorów równoległych na szynie danych, niwelujących wpływ pojemności linii. Suma rezystancji równoległej, nie może być mniejsza niż graniczna (bodajże 50ohm).
W przypadku fizycznego rozłożeniu linii w postaci jednego przewodu, oplatającego dom i tak zamontowanie 2 rezystorów na końcach linii nie wystarczy. Przewód może mieć znaczne długości, co i tak narzuca konieczność umieszczenia rezystancji w większej ilości.
W przypadku rozgałęzień odcinki gałęzi są zwykle krótkie i sprawę często załatwia rezystor w węźle- no chyba, że ktoś węzeł zrobi sobie w szafie, w piwnicy - ale taka gwiazda faktycznie jest absurdalna :-) - Choć teoretycznie najlepsza jeśli chodzi o "młotki" uszkodzenie jednej linii - odpinamy ją i cały dom śmiga, poza jednym kawałeczkiem :-). Ciężko zniwelować tu pojemności linii, ale jest to możliwe - widziałem taką instalacje CAN i działa ju z 5lat.

SewerG
07-02-2015, 12:43
Ja tu bym wolał dać RFID. To nie tanie rozwiązanie, ale pewne i sprawdzone. Wystarczy się wszywka i zawsze wejdziesz do domu :-) Nawet w "krytycznej" sytuacji - chyba, że nie ma zasilania w systemie.

SewerG
07-02-2015, 13:18
Chodzi o to, że jakbyś Ty przeczytał napisane przeze mnie wypowiedzi na temat systemu AMPIO i jego kompatybilnych urządzeń np.: żeby podłączyć 16 opraw cyfrowych LED 3W, potrzebujemy dwa moduły MLEDp-1, nie skorygowałbyś mnie ? Po to jest forum techniczne żeby rozmawiać, wytykać błędy, nakierowywać innych na właściwy kierunek myślenia - zarówno potencjalnego klienta jak i instalatora który się uczy.

Moduły Ampio MLEDp-1 (puszka) i MLED-1 (Szyna) są wstanie kontrolować do 16 końcówek. Wynika to z prędkości zastosowanej tam transmisji i zajętości linii. Przy takiej ilości końcówek linia jest cały czas zajęta, a dodanie większej ilości końcówek niosło by konieczność zwiększenia prędkości. Jak wiadomo wyższa prędkość = niższa długość linii. Wiem, że Ampio testowało magistrale na 300m przewodu i dalej działała. Oczywiście trzeba pamiętać o spadkach napięcia na żyłach + i -. W magistrali tej ważny jest spadek na linii przewodu masowego -, nie może on przekroczyć 1V.

Dioda przepięciowa działa jak działa. Przepięcie do systemów, jeśli ma się dostać, to zwykle przez zasilanie (montować trzeba pomiędzy +/- pamiętając o odpowiedniej polaryzacji diody).
Inną możliwością trafienia przepięcia do systemu, to elementy zewnętrzne. Instalacje na ogrodzie itp... Tu problem większy, bo piorun trafia od drugiej strony. Należy więc zastosować osobne zasilanie takich obwodów i separację galwaniczną obwodów magistralnych. No i spisanie na straty w takim przypadku tylko zewnętrznej części systemu. Przepięciówka opisana powyżej zadziała, ale tu nie ma pewnych w 100% zabezpieczeń - energia jest tak duża, że pali domy, drzewa .... i co taka mała rzecz może. Piorunochron na dachu jest jedynym zabezpieczeniem skutecznym, więc na ogrodzie trzeba by montować piorunochrony - z fizyki wiadomo jaki kształt przyciąga pioruny i odpowiednia instalacja odgromowa załatwi pewnie sprawę piorunów.
Jednak tak samo, jak trudniej się przed taką ewentualnością zabezpieczyć, tak też prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji, w stosunku do ilości przepięć z sieci zasilającej jest prawie zerowe.

Więc po pierwsze nie oszczędzamy na zasilaczach. Możemy też dodać diody przepięciowe lub odpowiedni warystor jednak lepiej zabezpieczyć lepiej stronę 230V o ile taką konieczność czujemy.
Z doświadczenia wiem, że w przypadku zastosowania zasilacza kiepskiej jakości (lekki, mało zabezpieczeń, widać przez obudowę pustkę, niska cena - zasada podobna do tych zasilaczy z komputerów PC) prawdopodobieństwo uszkodzenia systemu przy przepięciach, jest około 90%. W ciągu 7 lat raczej się zdarzy. Zastosowanie zasilacza rozsądnego cenowo, czyli około 100zł za 100W zmniejsza to ryzyko (w moim przypadku) do 0%. Przez 7 lat nic się nigdzie nie stało z powodu przepięcia. O kiepskich zasilaczach wiem, bo zdarzyło mi się kiedyś na szybko (castorama) kupić takich parę i to się zemściło.

dendrytus
07-02-2015, 15:23
To, że porównujesz najtańsze przewody do KNX z najdroższą skrętką, nie jest adekwatne. Wystarczy jakakolwiek skrętka, z odpowiednio normalną ilością miedzi w składzie. W zupełności taka za 300zł/305mb, czyli 1zł brutto wystarcza.
Skrętka KNX to koszt 1,50-1,60 za metr.

kasprzyk
09-02-2015, 10:10
A skąd i od kogo się nasłuchałeś? Daj jakieś namiary.

iF-Jimi
09-02-2015, 10:13
Dioda przepięciowa działa jak działa. Przepięcie do systemów, jeśli ma się dostać, to zwykle przez zasilanie (montować trzeba pomiędzy +/- pamiętając o odpowiedniej polaryzacji diody).


Po to ktoś wymyślił coś takiego jak dwukierunkowa dioda transil żeby załatwiała sprawę a przy okazji polaryzacja nie ma tu znaczenia. Przyjmuje krótkie impulsy o dużym natężeniu i nie powinna się spalić.

iF-Jimi
09-02-2015, 10:15
A skąd i od kogo się nasłuchałeś? Daj jakieś namiary.

Od swojego pracownika który to u niego składa :D

jkbkrk
09-02-2015, 13:10
Witam, myślę o instalacji systemu inteligentnego mieszkania. W tej chwili mieszkanie jest w budowie. Nie mam jeszcze sprecyzowanych wymagań odnośnie szczegółowych modułów. Pomyślałem, żeby zainwestować już teraz i na tym etapie zainstalować jedynie magistralę KNX + ew. dodatkowe kable zasilające do potencjalnych przyszłych modułów rolet czy sterowania grzejnikami.

Nasuwa mi się tutaj kilka pytań:
- Czy macie może jakieś rady/uwagi o których powinienem pomyśleć już na tym etapie?
- Czy wiecie jaki, bardzo orientacyjnie, mógłby wyjść koszt takiej podstawowej infrastruktury w 4 pokojowym mieszkaniu ok. 75m2?
- Czy możecie polecić jakąś prostą lekturę o KNX, żeby choć minimalnie orientować się w temacie? Znalazłem takie coś co wygląda całkiem konkretnie, być może nawet za bardzo: http://www.knx.org/media/docs/downloads/KNX-Flyers/KNX-Basics/KNX-Basics_en.pdf
- Czy możecie polecić jakąś krakowską firmę, która realizuje takie instalacje? Macie może jakieś zdanie o firmie Hemms?

Z góry dziękuję.

SewerG
10-02-2015, 01:19
no i jeszcze warystor :)

stkop
10-02-2015, 11:11
Firma pod Toruniem. Podobno mili w obsłudze, wszystko dokładnie tłumaczą, wykonują dobrą i szybką pracę. Jestem ciekawa czy ktoś coś wie o tej firmie i co możecie więcej mi powiedzieć. Dzięki wielkie.

Podobno zatrudnili kogoś do marketingu szeptanego... niestety chyba jeszcze nie wiedzą, że lepiej jest po prostu pod swoją marką wspierać merytorycznie społeczność forumowiczów. No ale to musieli by mieć doradcę technicznego do klikania...

kasprzyk
10-02-2015, 20:16
Firma pod Toruniem. Podobno mili w obsłudze, wszystko dokładnie tłumaczą, wykonują dobrą i szybką pracę. Jestem ciekawa czy ktoś coś wie o tej firmie i co możecie więcej mi powiedzieć. Dzięki wielkie.
No niestety na temat tej firmy możesz nie usłyszeć zbyt wielu informacji tutaj, dlatego rozważ marki które już przewijały się przez ten i inne wątki w dziale Inteligentne Instalacje i Bezpieczeństwo
pzdr

iF-Jimi
10-02-2015, 21:04
No więc tatig olej firmę której nikt nie zna i TY RÓWNIEŻ, a my doradzimy ci czym się lepiej zainteresować :) Ja radzę Ci zainteresować się Ampio bo bo przez ostatnie 2,5 roku skupiam się głównie na tym systemie, kasprzyk doradzi ci Nexwell, dendrytus doradzi ci KNX, Sztywniak parę systemów bezprzewodowych, homelogic doradzi Loxone, homiQ i jeszcze parę innych, i znajdziesz tu jeszcze więcej fachowców doradzających inne znane i sprawdzone systemy :D No, ewentualnie homelogic może coś ci doradzi bo widzę że jest dystrybutorem :)

El*ontro
10-02-2015, 22:50
Witam, myślę o instalacji systemu inteligentnego mieszkania. W tej chwili mieszkanie jest w budowie. Nie mam jeszcze sprecyzowanych wymagań odnośnie szczegółowych modułów. Pomyślałem, żeby zainwestować już teraz i na tym etapie zainstalować jedynie magistralę KNX + ew. dodatkowe kable zasilające do potencjalnych przyszłych modułów rolet czy sterowania grzejnikami.

Nasuwa mi się tutaj kilka pytań:
- Czy macie może jakieś rady/uwagi o których powinienem pomyśleć już na tym etapie?
- Czy wiecie jaki, bardzo orientacyjnie, mógłby wyjść koszt takiej podstawowej infrastruktury w 4 pokojowym mieszkaniu ok. 75m2?
- Czy możecie polecić jakąś prostą lekturę o KNX, żeby choć minimalnie orientować się w temacie? Znalazłem takie coś co wygląda całkiem konkretnie, być może nawet za bardzo: http://www.knx.org/media/docs/downloads/KNX-Flyers/KNX-Basics/KNX-Basics_en.pdf
- Czy możecie polecić jakąś krakowską firmę, która realizuje takie instalacje? Macie może jakieś zdanie o firmie Hemms?

Z góry dziękuję.

Generalnie instalacja KNX wygląda w ten sposób, że z rozdzielni prowadzisz przewody w wszystkich punktów sterowanych (oświetlenie, gniazda). Do każdego punktu idzie oddzielny przewód. Natomiast włączniki łączysz magistralą. Później w rozdzielnicy montuje się moduły (aktory), które załączają poszczególne obwody.
Ze względu na taką architekturę raczej trudno jest zrobić okablowanie pod KNX, które wykorzystamy ewentualnie w przyszłości. Co prawda można montować aktory złączające pod włącznikami, ale to znacząco ogranicza wybór producentów. Ewentualnie możesz wtedy zastosować system free@home firmy ABB.
Osobiście sugerowałbym zrobić od razu pełną instalację KNX. Tylko najlepiej jest przygotować projekt, gdzie będziesz miał określone dokładnie, jak ta instalacja będzie działać.

homelogic
11-02-2015, 09:22
W przypadku mieszkania 75m można szarpnąć się na full wypas hybrydę - obwody 230 v w gwiazdę z pętlą pod włącznikami, pod każdy włącznik skrętka w gwiazdę plus przez każdy punkt podwójna magistrala (KNX + skrętka). Oczywiście puszki kieszeniowe.
Taką instalację można użytkować jako standardową (ciachamy pętelkę 230V włącznikiem) lub założyć na tym system o dowolnej topologii (magistrala/gwiazda). Do tego oczywiście dochodzi audio/multimedia oraz teletechnika. Pytanie czy starczy ścian, bo to tego dojdzie rozdzielnia ok. 0,5 x 2 m. Koszty takiej instalacji mogą przekroczyć 100zł/metr licząc materiały i robociznę ale jest to jedyne naprawdę uniwersalne rozwiązanie które przyjmie potem wszystko.

jkbkrk
11-02-2015, 10:09
Ze względu na taką architekturę raczej trudno jest zrobić okablowanie pod KNX, które wykorzystamy ewentualnie w przyszłości. Co prawda można montować aktory złączające pod włącznikami, ale to znacząco ogranicza wybór producentów. Ewentualnie możesz wtedy zastosować system free@home firmy ABB.
Osobiście sugerowałbym zrobić od razu pełną instalację KNX. Tylko najlepiej jest przygotować projekt, gdzie będziesz miał określone dokładnie, jak ta instalacja będzie działać.
Myślę o przygotowaniu magistrali KNX, dodatkowych kabli pod zasilanie rolet czy grzejnika. Czy to faktycznie może nie mieć sensu w momencie, gdy nie wiem dokładnie co dodatkowo będę chciał? Myślałem, że pozwoli mi to później zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie rozumiem właściwie czemu tak ciężko przygotować okablowanie KNX na tak wczesnym etapie, mógłbym prosić o prostsze wytłumaczenie? Wydawało mi się, że dodatkowe kable zasilające z magistrali muszą być położone dla np. silnika rolet. A cała reszta instalacji jak kable od oświetlenia czy obwody elektryczne mogą zostać zgodnie z projektem.

Skoro nie mamy jeszcze pełnej wizji instalacji uważasz, że lepiej poczekać do momentu odebrania mieszkania i dopiero wtedy kuć ściany i montować magistralę KNX + przewody zasilające?

Może podkreślę co chcę osiągnąć :) Chciałbym mieć w mieszkaniu inteligentną instalację. Mam już jakieś pomysły co chciałbym zainstalować, ale przede wszystkim chciałbym mieć możliwość instalacji dodatkowych rzeczy. Mieszkanie jest w budowie i dlatego myślałem stworzyć infrastrukturę na tym etapie, natomiast na etapie wykańczania mieszkania zainstalować rzeczy o których myślę już teraz i te, które w międzyczasie wymyślę :)

dendrytus
11-02-2015, 10:28
Myślę o przygotowaniu magistrali KNX, dodatkowych kabli pod zasilanie rolet czy grzejnika. Czy to faktycznie może nie mieć sensu w momencie, gdy nie wiem dokładnie co dodatkowo będę chciał?

Robisz proejkt i okablowanie pod wszysyko co chcesz mieć. Szansa, że pojawi sie coś czgo będziesz potrzebował, a obecnie jest niedostępne, jest ZEROWA.
Projekt na system powinien być najpóźniej wykonany, gdy kończone są fundamenty.
W przypadku KNX- a zapomnij o bzdurach typu kilka skrętek i później to wszystko w gwiazdę.

El*ontro
11-02-2015, 11:52
Myślę o przygotowaniu magistrali KNX, dodatkowych kabli pod zasilanie rolet czy grzejnika. Czy to faktycznie może nie mieć sensu w momencie, gdy nie wiem dokładnie co dodatkowo będę chciał? Myślałem, że pozwoli mi to później zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie rozumiem właściwie czemu tak ciężko przygotować okablowanie KNX na tak wczesnym etapie, mógłbym prosić o prostsze wytłumaczenie? Wydawało mi się, że dodatkowe kable zasilające z magistrali muszą być położone dla np. silnika rolet. A cała reszta instalacji jak kable od oświetlenia czy obwody elektryczne mogą zostać zgodnie z projektem.

Skoro nie mamy jeszcze pełnej wizji instalacji uważasz, że lepiej poczekać do momentu odebrania mieszkania i dopiero wtedy kuć ściany i montować magistralę KNX + przewody zasilające?

Może podkreślę co chcę osiągnąć :) Chciałbym mieć w mieszkaniu inteligentną instalację. Mam już jakieś pomysły co chciałbym zainstalować, ale przede wszystkim chciałbym mieć możliwość instalacji dodatkowych rzeczy. Mieszkanie jest w budowie i dlatego myślałem stworzyć infrastrukturę na tym etapie, natomiast na etapie wykańczania mieszkania zainstalować rzeczy o których myślę już teraz i te, które w międzyczasie wymyślę :)


Jeżeli chcesz mieć sterowanie oświetleniem, to przewody muszą iść bezpośrednio od punktu do rozdzielni. Naprawdę polecam przygotowanie projektu i zrobienie instalacji zgodnie ze standardem ewentualnie przewidując doprowadzenie przewodów do urządzeń, których teraz jeszcze nie ma. Polecam kontakt z firmą, która będzie potrafiła doradzić w tej kwestii na etapie projektu, samemu może być trudno.
I raczej unikałbym super hybryd, bo koszty mogą być wysokie i nigdy może się ta instalacja nie przyda. Także proponuję myśleć o takiej instalacji, jak o lepszym standardzie, a nie kosmicznej technologi, która wymaga super okablowania. Standard KNX jest bardzo prosty :)

iF-Jimi
18-02-2015, 21:43
Skoro nie mamy jeszcze pełnej wizji instalacji uważasz, że lepiej poczekać do momentu odebrania mieszkania i dopiero wtedy kuć ściany i montować magistralę KNX + przewody zasilające?

Może podkreślę co chcę osiągnąć :) Chciałbym mieć w mieszkaniu inteligentną instalację. Mam już jakieś pomysły co chciałbym zainstalować, ale przede wszystkim chciałbym mieć możliwość instalacji dodatkowych rzeczy. Mieszkanie jest w budowie i dlatego myślałem stworzyć infrastrukturę na tym etapie, natomiast na etapie wykańczania mieszkania zainstalować rzeczy o których myślę już teraz i te, które w międzyczasie wymyślę :)

Odebranie mieszkania i kucie ścian jest pomysłem najgorszym z możliwych. Ma to sens jedynie w przypadku instalacji bezprzewodowej czego nie polecam. W ubiegłym roku mieliśmy klienta który tak właśnie zrobił. Czyli poczekał aż wykończą mieszkanie, odebrał, a potem się do nas zgłosił po automatykę bezprzewodową. Jak mu pokazaliśmy jak wygląda, jak działa i ile kosztuje instalacja magistralna to od razu podjął decyzję o kuciu. Mówię konkretnie o Ampio, bo inne systemy wyszłyby trochę drożej. Dodatkowym argumentem był fakt, że firma od wizualizacji zaprojektowała mu tyle oświetlenia i w takich miejscach, że nawet w bezprzewodówce miałby całą instalację do przerobienia. Efekt był taki że wyszło go to 2 razy drożej, niż wyszłoby gdyby się od razu zdecydował na inteligentną instalację.

Tak jak El*ontro radzi, doprowadź sobie wszystkie obwody w miejsce rozdzielni. Ja bym jeszcze radził żeby z wszystkich wyłączników poprowadzić niezależnie kable alarmowe do rozdzielni (80 gr/mb), a dodatkowo przejść magistralą przez wszystkie puszki z wyłącznikami. W ten sposób jeśli będziesz chciał zastosować zwykły wyłącznik to wykorzystasz sobie wejścia w modułach w rozdzielni, a jeśli wymyślisz sobie jakiś fajny panel sensorowy to również bez problemu to zrobisz bez dodatkowego kucia. Oczywiście nie zapominając o kablach do czujników temp. ruchu itp. Mam nadzieję że masz gotowy projekt wnętrza bądź jesteś zdecydowany co gdzie będzie wisiało, bo bez tego ciężko przewidzieć gdzie powinny iść kable.

inż.maliniak
19-02-2015, 07:33
Tak jak El*ontro radzi, doprowadź sobie wszystkie obwody w miejsce rozdzielni. Ja bym jeszcze radził żeby z wszystkich wyłączników poprowadzić niezależnie kable alarmowe do rozdzielni (80 gr/mb), a dodatkowo przejść magistralą przez wszystkie puszki z wyłącznikami...

...masz na myśli poprowadzenie od wszystkich włączników do rozdzielni 2x skrętka ?

dendrytus
19-02-2015, 10:02
...masz na myśli poprowadzenie od wszystkich włączników do rozdzielni 2x skrętka ?
Ja radziłbym położyć do każdego przełącznika coś takiego
https://www.wave-electronics.com/pimages/00444888.jpg
https://www.wave-electronics.com/index.jsp?path=find&ID=,Browse.by.Manufacturer,SCP,Bulk.Wire&ds=dept&process=search&display=thumb&qdx=0&itemsperpage=90&sortby=availSort&fq=&fqv=&fqall=&narrowby=&nstr=&allnstr=&pl=&ph=&sf=&pagenum=2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.wave-electronics.com%2Findex.jsp%3Fpath%3Dfind%26ID%3D% 2CBrowse.by.Manufacturer%2CSCP%2CBulk.Wire%26ds%3D dept%26process%3Dsearch%26display%3Dthumb%26qdx%3D 0%26itemsperpage%3D90%26sortby%3DavailSort%26fq%3D %26fqv%3D%26fqall%3D%26narrowby%3D%26nstr%3D%26all nstr%3D%26pl%3D%26ph%3D%26sf%3D%26pagenum%3D2)
i najlepiej w układzie gwiazdy

iF-Jimi
19-02-2015, 18:44
...masz na myśli poprowadzenie od wszystkich włączników do rozdzielni 2x skrętka ?

Nie. Mam na myśli poprowadzenie z każdego wyłącznika do rozdzielni kabla alarmowego (w układzie gwiazdy) po to żeby można było podłączyć klasyczne wyłączniki a przy okazji czujniki temperatury, oraz kabla magistralnego szeregowo (czyli od wyłącznika do wyłącznika) na wypadek gdybyś chciał sobie zainstalować coś takiego
http://ampiosystem.pl/wp-content/uploads/2014/10/panel_inteligentny_dom_ampio.png
Kabel magistralny mam na myśli albo magistralę KNX jeśli chcesz system KNX, albo skrętkę UTP kat.5e jeśli myślisz o jakimkolwiek innym systemie, głównie opartym o magistralę CAN. Powyższy panel to panel Ampio oparty o CAN.


Ja radziłbym położyć do każdego przełącznika coś takiego
dendrytus to był żart czy poważnie piszesz? Sorry za pytanie ale nie zakumałem myśli technicznej.

dendrytus
19-02-2015, 21:42
dendrytus to był żart czy poważnie piszesz? Sorry za pytanie ale nie zakumałem myśli technicznej.
Dzięki za zwrócenie uwagi. Przyznaję mój błąd.
Do wspomnianego prze zemnie uprzednio kabla trzeba jeszcze dodać skrętkę KNX i ewentualnie jeszcze ośmio-żyłowy przewód domofonowy/alarmowy(w różnych częściach kraju nosi różne nazwy).
Wszystko oczywiście w gwiazdę.

homelogic
19-02-2015, 22:20
Ja radziłbym położyć do każdego przełącznika coś takiego
i najlepiej w układzie gwiazdy

Zajebisty kabelek, dzieki za linka. Poważnie.



Nie. Mam na myśli poprowadzenie z każdego wyłącznika do rozdzielni kabla alarmowego (w układzie gwiazdy) po to żeby można było podłączyć klasyczne wyłączniki a przy okazji czujniki temperatury, oraz kabla magistralnego szeregowo (czyli od wyłącznika do wyłącznika) na wypadek gdybyś chciał sobie zainstalować coś takiego
http://ampiosystem.pl/wp-content/uploads/2014/10/panel_inteligentny_dom_ampio.png
Kabel magistralny mam na myśli albo magistralę KNX jeśli chcesz system KNX, albo skrętkę UTP kat.5e jeśli myślisz o jakimkolwiek innym systemie, głównie opartym o magistralę CAN. Powyższy panel to panel Ampio oparty o CAN.

Czyli proponujesz to co ja proponowałem, może z dwiema skrętkami mniej... A gdzie ew. audio? A gdzie czujnik co2, wilgotności, VOC? A jak ktoś będzie chciał panel szklany robiony na zamówienie z 18 polami, ale nie KNX? A gdzie termostat LAN? Gdzie magistrala 1-wire do temperatury? A może ktoś będzie chciał mikrofony do sterowania głosem w przyszłości? Gdy klient nie jest zdecydowany to trzeba pomyśleć o wszystkim.

Systemy ewoluują, pojawia się internet of things, zajebiste gadżety, czujniki, multimedia. I wszystkim których znam zawsze gdzieś brakuje kabelka wcześniej czy później, nawet najbardziej zatwardziałym bezprzewodowcom..

iF-Jimi
19-02-2015, 22:21
Ja bym jeszcze dołożył kabel satelitarny, telefoniczny i światłowód :) A potem zdecydowałbym się na system bezprzewodowy :)

homelogic
19-02-2015, 22:50
Chłopaki, ale o czym my tu mówimy? Jakie są mozliwości rozbudowy Ampio o inne protokoły, czy integracji urządzeń po http? Ja mam na myśli instalację na najbliższe kilkanaście lat - relatywnie niewiele większa inwestycja (licząc całokształt remontu) a spokój i luz. Najbardziej można się sparzyć instalując samą magistralę, wtedy albo wpadamy w horrendalne koszta KNX albo zamykamy się na kilka rodzynków na rynku. Taka instalacja wynika z doświadczeń na klientach - ci którzy skorzystali wciąż rozbudowywują swoje systemy o ciekawe nowinki, reszta żałuje. No chyba że im starczą światełka, roletki i ogrzewanie. Argumenty ad absurdum nie do końca tutaj przejdą, bo ta ilość kabelków też nie obsłuży wszystkiego - stanowi raczej pewne wysokie optimum.

Oczywiście można zrobić klasyczną gwiazdę + magistrala, ale na mieszkaniu koszt dołożenia dodatkowych paru skrętek będzie bardzo niski. Najłatwiej zrezygnować z pętli 230v przez włącznik.

iF-Jimi
19-02-2015, 23:34
Chłopaki, ale o czym my tu mówimy? Jakie są mozliwości rozbudowy Ampio o inne protokoły, czy integracji urządzeń po http? Ja mam na myśli instalację na najbliższe kilkanaście lat - relatywnie niewiele większa inwestycja (licząc całokształt remontu) a spokój i luz. Najbardziej można się sparzyć instalując samą magistralę, wtedy albo wpadamy w horrendalne koszta KNX albo zamykamy się na kilka rodzynków na rynku. Taka instalacja wynika z doświadczeń na klientach - ci którzy skorzystali wciąż rozbudowywują swoje systemy o ciekawe nowinki, reszta żałuje. No chyba że im starczą światełka, roletki i ogrzewanie. Argumenty ad absurdum nie do końca tutaj przejdą, bo ta ilość kabelków też nie obsłuży wszystkiego - stanowi raczej pewne wysokie optimum.

Oczywiście można zrobić klasyczną gwiazdę + magistrala, ale na mieszkaniu koszt dołożenia dodatkowych paru skrętek będzie bardzo niski. Najłatwiej zrezygnować z pętli 230v przez włącznik.

Szczerze mówiąc byłem święcie przekonany że sobie jaja robicie z tymi kablami, ale ok homelogic masz rację. Tyle że z tyloma kablami do każdego gniazda to według mnie przesada, tym bardziej że i tak w miażdżącej przewadze pozostaną zwykłe wyłączniki. Może w strategiczne miejsca dobrze dociągnąć coś więcej. Co do Ampio, to jasne jest że nie zagwarantuje ono klientowi gadżeciarzowi full wypasu w jego zachciankach, ale za wyjątkiem audio i sterowania głosem to resztę rzeczy z wymienionych przez Ciebie w poprzednim poście realizuje magistrala. Z innymi protokołami do KNX nie ma co porównywać bo jak na razie jest tylko RS232, RS 485 i ModBus, ale za to w serwerze niedługo będzie Lua więc integracja po LAN-ie będzie wypasiona :)
Co do tych kabli to tak jak powiedziałem, mam swoje zdanie ale nie będę się sprzeczał. Domyślam się że macie znacznie większe doświadczenie w IB i Ty i dendrytus więc wasza wiedza empiryczna podpowiada wam inaczej niż mnie.

dendrytus
20-02-2015, 06:15
Ja bym jeszcze dołożył kabel satelitarny, telefoniczny i światłowód :)
Po co?
Przewód który zaproponowałem ma już wszystkie które podałeś łącznie ze światłowodem


Tyle że z tyloma kablami do każdego gniazda to według mnie przesada, tym bardziej że i tak w miażdżącej przewadze pozostaną zwykłe wyłączniki.
Dlaczego? Przewodów trzeba powkładać jak w gówno z*pałek. Czym jest więcej kabli tym dom jest bardziej inteligentny.

homelogic
20-02-2015, 14:08
Dlaczego? Przewodów trzeba powkładać jak w gówno z*pałek. Czym jest więcej kabli tym dom jest bardziej inteligentny.

Sarkazm jest ok w przypadku dymania klienta na najdroższy wariant KNX, czyli pestki podtynkowe do sterowania obwodami oraz włączniki KNX. W przypadku optymalizacji instalacji KNX i tak się puszcza obwody 230V w gwiazdę aby korzystać z aktorów wielokrotnych montowanych w rozdzielni. Ja mówię o dołożeniu do tego dwóch skrętek i ew. dodatkowej magistrali (przeznaczonej głównie pod 1-wire). Dzięki tym skrętkom możemy wykorzystać zwykłe włączniki, dowolne czujki analogowe (co2, wilg, voc, luksomierz itp) i zrobić pomiar temperatury przez 1-wire. Dzięki temu punkt pomiaru temp, wilgotności i jakości powietrza zamknie się nam w paru stówkach zamiast w paru tysiącach jeżeli byśmy chcieli robić to po KNX. I możemy zrobić go w dowolnym czasie, gdy klient się zdecyduje i zbierze budżet.

homelogic
20-02-2015, 14:40
Tyle że z tyloma kablami do każdego gniazda to według mnie przesada, tym bardziej że i tak w miażdżącej przewadze pozostaną zwykłe wyłączniki.

No to policzmy. Zakładam że na jednej puszce mogę dać cztery klasyczne klawisze (schrack, vimar itp). To już jest pięć żył na skrętce, zostają 3 żyły. Do tego często robimy diody statusu lub podświetlenie (do zrobienia na osprzęcie który wymieniłem). Znowu, 5 żył. I koniec kabelków, zostaje 6 żył na pomiary analogowe, na audio czy multimedia brakuje ;). Oczywiście, pomiarów nie robimy w każdym punkcie pokoju, i nie wszędzie potrzebujemy 4 klawiszy, ale w tym układzie możemy każdy pomiar np. realizować w dowolnej puszce.



Może w strategiczne miejsca dobrze dociągnąć coś więcej. Co do Ampio, to jasne jest że nie zagwarantuje ono klientowi gadżeciarzowi full wypasu w jego zachciankach, ale za wyjątkiem audio i sterowania głosem to resztę rzeczy z wymienionych przez Ciebie w poprzednim poście realizuje magistrala. Z innymi protokołami do KNX nie ma co porównywać bo jak na razie jest tylko RS232, RS 485 i ModBus, ale za to w serwerze niedługo będzie Lua więc integracja po LAN-ie będzie wypasiona :)

No tak, ale te strategiczne miejsca nie są znane w przypadku niezdecydowanego klienta z niepewnym budżetem. Kluczem są tutaj możliwości rozbudowy czy manewrów. No i ciut większe bezpieczeństwo, bo już zgubiłem rachubę ile razy przewiercili mi gdzieś kabelek montując schody, lustra czy inne kuchnie. Jak koleś poleci po magistrali to taka topologia może nam uratować dupę.
Ampio generalnie jest ok, no ale nie jest to jeszcze system dla hardkorowych gadżeciaży. To też jest istotne - im ktoś bliżej IT tym lepiej więcej kabelków mu nawalić, tylko się bedzie cieszył potem :)

dendrytus
20-02-2015, 15:34
Ja mówię o dołożeniu do tego dwóch skrętek i ew. dodatkowej magistrali (przeznaczonej głównie pod 1-wire). Dzięki tym skrętkom możemy wykorzystać zwykłe włączniki, dowolne czujki analogowe (co2, wilg, voc, luksomierz itp) i zrobić pomiar temperatury przez 1-wire. Dzięki temu punkt pomiaru temp, wilgotności i jakości powietrza zamknie się nam w paru stówkach zamiast w paru tysiącach jeżeli byśmy chcieli robić to po KNX. I możemy zrobić go w dowolnym czasie, gdy klient się zdecyduje i zbierze budżet.
To jest właśnie dymanie klienta g*wnotworami z pseudo optymalizacją.
Ja szanuję swój czas, moich pracowników, pieniądze klienta i nigdy bym sobie nie pozwolił na takie patenciarstwo.


Szczerze mówiąc byłem święcie przekonany że sobie jaja robicie z tymi kablami,
Ja oczywiście robiłem sobie jaja.

iF-Jimi
20-02-2015, 21:13
To jest właśnie dymanie klienta g*wnotworami z pseudo optymalizacją.
Ja szanuję swój czas, moich pracowników, pieniądze klienta i nigdy bym sobie nie pozwolił na takie patenciarstwo.

Nie wiem czy takie przepychanie się swoimi racjami ma sens. Każdy ma swój sposób na realizację instalacji zależny od swojego doświadczenia i w przeważającej mierze od systemu na którym pracuje. Homelogic woli kabelkami polecieć do rozdzielni przy okazji zakładając więcej różnego rodzaju czujek, ty dendrytusie wolisz załatwiać to panelami czy modułami w puszkach szanując swój czas. Kto ma rację? Myślę że każdy z Was, a najważniejsze jest żeby znać się na swojej robocie bo wtedy i twój i twój klient będzie zadowolony. A w jaki sposób instalacja będzie zrealizowana to dla klienta ma mniejsze znaczenie, no może poza wygórowaną ceną ale to też zależy od klienta. Ja szczerze mówiąc też wolę załatwić to w puszce ale to ze względu na to że Ampio sprzyja mi w tym sprzętowo i cenowo. Moduł za 170 netto ma 4 wejścia, 4 wyjścia na diody statusu i 1-wire. Jak poproszę producenta to wejścia te mogą być analogowe (kwestia niewmontowania rezystora podciągającego i oprogramowania) więc spokojnie podłączę sobie różne czujniki. Ale ostatnio z czujnikami wilgotności też poleciałem do rozdzielni bo klient w całym domu zażyczył sobie panele sensorowe więc stwierdziłem że zamiast dodatkowych modułów w puszkach wygodniejsza będzie gwiazda.

Niedawno rozmawiałem z jednym z naszych instalatorów któremu sprzedajemy system, powiedział że pracuje nad czujnikiem uniwersalnym 1-wire - temperatura, ciśnienie, wilgotność i z tego co pamiętam luksomierz. Ponoć ma to już praktycznie gotowe, jest w fazie testów końcowych a przyznam szczerze że niejednokrotnie czegoś takiego szukałem. Nie wiem ile to będzie kosztowało ale myślę że koleś powinien mieć na to zbyt. Inna sprawa że Automatyka Control (Ampio) też czeka na dostawę jakiegoś nowego uniwersalnego czujnika mierzącego prawie wszystkie potrzebne wartości w pomieszczeniu i chce zbudować na tym pokojowy termostat magistralny.

dendrytus
21-02-2015, 07:29
Niedawno rozmawiałem z jednym z naszych instalatorów któremu sprzedajemy system, powiedział że pracuje nad czujnikiem uniwersalnym 1-wire - temperatura, ciśnienie, wilgotność i z tego co pamiętam luksomierz. Ponoć ma to już praktycznie gotowe, jest w fazie testów końcowych a przyznam szczerze że niejednokrotnie czegoś takiego szukałem.
A ja nigdy nie szukałem czegoś takiego, mimo iż mógłbym mieć bez problemu.

iF-Jimi
21-02-2015, 09:29
A ja nigdy nie szukałem czegoś takiego, mimo iż mógłbym mieć bez problemu.
Będę wdzięczny za linka. Chodzi mi oczywiście o sam element elektroniczny realizujące te funkcje a nie gotowe urządzenie.

dendrytus
21-02-2015, 10:10
Będę wdzięczny za linka. Chodzi mi oczywiście o sam element elektroniczny realizujące te funkcje a nie gotowe urządzenie.
Nie opłaciłeś abonamentu na google?

homelogic
21-02-2015, 15:00
Znam mniej więcej plany produktowe ampio i wygląda to faktycznie bardzo obiecująco. Pożyjemy - zobaczymy, śledzę rozwój tego systemu z uwagą. Takie uniwersalne pestki podtynkowe w dobrych cenach to bardzo duża zaleta.

Tyle że u mnie jest tak że mam w ofercie kilkanaście systemów, co najmniej po dwa z każdej półki (proste bezprzewodówki, przewodówki na kieszeń kowalskiego, przewodówki premium) i nie zetknąłem się jeszcze z instalacją przewodową która nie wymagałaby jakiejś integracji jednego z drugim. Nawet KNX robi kompletną kupę jak się go poprosi o jakiekolwiek multimedia i trzeba go podpierać crestronem, lutronem czy rti. U każdego w ofercie występują panele które z radością pójdą po dodatkowych skrętkach, do tego dochodzą tez nadajniki podczerwieni.... Kabelków nigdy za wiele, SZCZEGÓLNIE jak klient sam nie wie czego chce i na razie myśli jaka instalacja zapewni mu największy wybór i możliwości rozbudowy w przyszłości. Do tego mam też osobistą i chorobliwą awersję do zwrotu "nie da się" ;).

Dendrytus oczywiście chodzi w swoich butach trolla bo zatrzymał się mentalnie w latach 90 poprzedniego wieku, gdzie rolety powiązane z klimatyzatorem były szczytem science fiction a klienci płacili za system kością słoniową, złotem i nowymi bentleyami. Podobnie jest z samym protokołem KNX który w kuluarach bywa złośliwie nazywany "systemem jednego telegramu" - duże systemy czy przesył większej ilości danych kompletnie rozkłada go na łopatki. My np. kabel KNX rzucamy tylko i wyłącznie ze względu na szeroki dostęp fajnych produktów użytkowych, typu fikuśne włączniki czy jakieś zintegrowane zespoły czujników, ew. agd i alarmy. Integrujemy elementy korzystając z KNX, ale logika, wizualizacja czy aktory zazwyczaj chodzą na czymś innym, szczególnie ze względu na cenę. Szanując portfel klienta staramy się też dobierać czujniki analogowe z szerokiej oferty przemysłowej, a nie zamykać się na to co pobłogosławiła jedna organizacja kasując za to jak za zboże. Robienie instalacji standardowej wzbogaconej tylko i wyłącznie o kabelek KNX jest dobre dla niemieckiego dewelopera, ale niekoniecznie dla polskiego gadżeciaża który sam sobie remontuje czy buduje dom.

dendrytus
21-02-2015, 15:46
Podobnie jest z samym protokołem KNX który w kuluarach bywa złośliwie nazywany "systemem jednego telegramu" - duże systemy czy przesył większej ilości danych kompletnie rozkłada go na łopatki.
AUAHAHHAH.
No cóż, żeby znać rozwiązanie tego banalnego problemu, przynajmniej na dla mnie trolla z lat 90, nie wystarczy ukończyć kurs podstawowy.
Na zaawansowanym poznasz jak jest to rozwiązane, a wtedy zrozumiesz jakim cudem największe budynki na świecie nie mają problemu z KNX-em.


Szanując portfel klienta staramy się też dobierać czujniki analogowe z szerokiej oferty przemysłowej, a nie zamykać się na to co pobłogosławiła jedna organizacja kasując za to jak za zboże. Robienie instalacji standardowej wzbogaconej tylko i wyłącznie o kabelek KNX jest dobre dla niemieckiego dewelopera, ale niekoniecznie dla polskiego gadżeciaża który sam sobie remontuje czy buduje dom.

Nie szanujesz portfela klienta, bo skazujesz go tylko na swoją firmę i jej autorskie rozwiązania.
Ty spokojnie możesz przejąć moje instalacje, a je twoich palcem nie ruszę , bo każdy z takich patenciarzy ma własne teorie. Pominę brak dokumentacji, ale w Polsce to norma.

PS.
I te czujniki przemysłowe po integracji przez jakąś bramkę mają większe możliwości niż czujnik KNX.
UAHAHAHAHAHAHAHAHAH.
Dobre.

To twoi klienci, twoje małpy, twój cyrk.

iF-Jimi
22-02-2015, 01:11
Znam mniej więcej plany produktowe ampio i wygląda to faktycznie bardzo obiecująco. Pożyjemy - zobaczymy, śledzę rozwój tego systemu z uwagą. Takie uniwersalne pestki podtynkowe w dobrych cenach to bardzo duża zaleta.

Tyle że u mnie jest tak że mam w ofercie kilkanaście systemów, co najmniej po dwa z każdej półki (proste bezprzewodówki, przewodówki na kieszeń kowalskiego, przewodówki premium) i nie zetknąłem się jeszcze z instalacją przewodową która nie wymagałaby jakiejś integracji jednego z drugim.

I myślę że to akurat jest największą siłą jeśli chodzi o uniwersalność Twoich instalacji. Ja w rozmowie z klientem najpierw przedstawiam mu propozycje funkcjonalnych i komfortowych rozwiązań biorąc pod uwagę technologię której używam, a po specjalnych zachciankach klienta zastanawiam się dopiero nad ewentualnymi dodatkowymi rozwiązaniami. Chociaż nie do końca się z tobą zgadzam z tą integracją. Może każdy z nas pisze o instalacjach o innym stopniu zaawansowania, ale nam zwykle udaje się to zamknąć w jednym systemie. Piszę oczywiście o samym sercu systemu bo wiadomo że zawsze używa się dodatkowych elementów zewnętrznych.


Do tego mam też osobistą i chorobliwą awersję do zwrotu "nie da się" ;). .

A ja z kolei mam awersję do zwrotu "ten system ma nieograniczone możliwości" ale wiem że i Ty, jak i każdy inny doświadczony instalator do tego typu tekstów się nie ucieka :)


AUAHAHHAH.
Nie szanujesz portfela klienta, bo skazujesz go tylko na swoją firmę i jej autorskie rozwiązania.

Może się mylę, ale wydaje mi się że homelogic rzadko lub nawet wcale nie korzysta z autorskich, nikomu nieznanych rozwiązań.


Dendrytus oczywiście chodzi w swoich butach trolla bo zatrzymał się mentalnie w latach 90 poprzedniego wieku, gdzie rolety powiązane z klimatyzatorem były szczytem science fiction a klienci płacili za system kością słoniową, złotem i nowymi bentleyami.

Ty spokojnie możesz przejąć moje instalacje, a je twoich palcem nie ruszę

Uważam że co niektórzy na tym forum dla ostudzenia emocji powinni ze sobą od czasu do czasu zasiąść przy butelce czystej, cudownie zmrożonej substancji bo odnoszę czasem wrażenie że nie o sam system tu chodzi a o ambicjonalne przeciąganie liny. Osobiście tego nie rozumiem bo nie po to tu jesteśmy żeby sobie skakać do gardła, tylko żeby wymieniać się doświadczeniami. A skoro ktoś uważa że zna się na fachu na tyle dobrze że nie musi korzystać z porad innych, a także nie jest skory do sprzedawania za free swojej cennej wiedzy to po co marnować czas na forum?

Także trochę luzu panowie :)

dendrytus
22-02-2015, 08:29
Może się mylę, ale wydaje mi się że homelogic rzadko lub nawet wcale nie korzysta z autorskich, nikomu nieznanych rozwiązań.
Wszystko co robi homelogic to autorskie systemy i jak się okazuje potrafi również zrobić z KNX autorski system.
Jak podłączysz czujnik zmierzchy F&F do KNX, to jest to już autorski system bo nikt tak nie robi, poza domorosłymi konstruktorami. Jeden montuje F&F drugi sam sobie sklecił czujnik na płytce uruchomieni owej.
Nikt tak nie robi bo to zastosowanie nie KNX zmierzchowi do KNX jest po prostu g*wno warto. ale z pewnością inwestor trochę na tym zaoszczędzi.

iF-Jimi
22-02-2015, 13:52
Wszystko co robi homelogic to autorskie systemy i jak się okazuje potrafi również zrobić z KNX autorski system.
Jak podłączysz czujnik zmierzchy F&F do KNX, to jest to już autorski system bo nikt tak nie robi, poza domorosłymi konstruktorami. Jeden montuje F&F drugi sam sobie sklecił czujnik na płytce uruchomieni owej.
Nikt tak nie robi bo to zastosowanie nie KNX zmierzchowi do KNX jest po prostu g*wno warto. ale z pewnością inwestor trochę na tym zaoszczędzi.

:confused: Jestem zdumiony tym co czytam. Czyli jednak trzeba wcisnąć klientowi zmierzchówkę KNX żeby instalacja była wartościowa? Idąc za ciosem w domu muszą wisieć same wyłączniki i panele KNX. Podłączenie zwykłego wyłącznika Legrand automatycznie czyni system autorskim co znacznie obniża wartość mieszkania. Boje się że niedługo dowiem się tutaj o kablach elektrycznych KNX, jedynych zresztą słusznych.

dendrytus
22-02-2015, 15:11
:confused: Jestem zdumiony tym co czytam.
Chyba swoją niewiedzą


Czyli jednak trzeba wcisnąć klientowi zmierzchówkę KNX żeby instalacja była wartościowa?
Może najpierw poczytaj czym różnie się od zmierzchówki F&F i co można zrobić zmierzchówką KNX.
Chociaż chętnie się dowiem jak przeprogramować zdalnie zmierzchówkę F&F


Idąc za ciosem w domu muszą wisieć same wyłączniki i panele KNX.
Za ciosem, tak ale nie za logiką.


Podłączenie zwykłego wyłącznika Legrand automatycznie czyni system autorskim co znacznie obniża wartość mieszkania.
A jak chcesz podłączyć Legranda do KNX-a?

iF-Jimi
22-02-2015, 16:34
Wiem jak wygląda i jak działa zmierzchówka F&F, ale ostatnie zdanie które napisałeś świadczy o tym że nie tylko o zmierzchówkę F&F ci chodzi, ale o każdą inną która nie jest KNX-em. Jeśli więc podłączysz zmierzchówkę o wyjściu analogowym do modułu z wejściem analogowym wtedy też wedle twojej teorii to już będzie autorski system o g*wnianej wartości. Działać będzie tak samo jak czujnik zmierzchowy w panelu KNX bo będzie informował magistralę o poziome oświetlenia a nie tylko o zmianie zewnętrznie nastawionego progu. Włącznik Legranda podłączysz jak każdy inny włącznik. Legrand został podany przeze mnie tylko dla przykładu. Niech to jest Ospel, Berker czy Kontakt-Simon jeśli ma to ułatwić zrozumienie tego co chciałem napisać.

dendrytus
22-02-2015, 17:14
Jeśli więc podłączysz zmierzchówkę o wyjściu analogowym do modułu z wejściem analogowym wtedy też wedle twojej teorii to już będzie autorski system o g*wnianej wartości.
Oczywiście. Bo gdzie tu widzisz jakikolwiek sens?
Może podasz przykład modułu KNX z wejściem analogowym oraz zmierzchwówkę F&F o wyjściu analogowym?


Włącznik Legranda podłączysz jak każdy inny włącznik. Legrand został podany przeze mnie tylko dla przykładu. Niech to jest Ospel, Berker czy Kontakt-Simon jeśli ma to ułatwić zrozumienie tego co chciałem napisać.
Naprawdę a w jaki sposób?

iF-Jimi
22-02-2015, 17:43
Oczywiście. Bo gdzie tu widzisz jakikolwiek sens?
Może podasz przykład modułu KNX z wejściem analogowym oraz zmierzchwówkę F&F o wyjściu analogowym?

OK leżę. Nie wiedziałem że KNX nie ma modułu z analogowym wejściem. O F&Fie nie mówię, nie widziałem takiej zmierzchówki. Natomiast jest trochę modułów na rynku z wyjściem analogowym jak wiesz, i nie są to moduły KNX.


Naprawdę a w jaki sposób?

Ciężko czasem wyczuć kiedy piszesz poważnie, a kiedy sobie jaj robisz. Naprawdę pytasz w jaki sposób podłączyć do KNX zwykły klasyczny włącznik klawiszowy?

dendrytus
22-02-2015, 20:11
OK leżę. Nie wiedziałem że KNX nie ma modułu z analogowym wejściem. O F&Fie nie mówię, nie widziałem takiej zmierzchówki. Natomiast jest trochę modułów na rynku z wyjściem analogowym jak wiesz, i nie są to moduły KNX.
Taki problem było wrzucić link, najlepiej z ceną?


Ciężko czasem wyczuć kiedy piszesz poważnie, a kiedy sobie jaj robisz.
To akurat jest bez znaczenia.


Naprawdę pytasz w jaki sposób podłączyć do KNX zwykły klasyczny włącznik klawiszowy?
Tak.
Jakbyś podał link, byłoby miło.

iF-Jimi
22-02-2015, 21:15
Taki problem było wrzucić link, najlepiej z ceną?

Link do czujnika światła? Np Serwodan (http://kuis.pl/czujnik-natezenia-swiatla-43-197-p-2282.html?utm_source=okazje.info&utm_medium=referral&utm_campaign=okazje.info) Takie coś jak moduły wejść 0-10 w KNX chyba istnieją? Nie muszę więc szukać linka bo pewnie znasz je doskonale.



Tak.
Jakbyś podał link, byłoby miło.

Nie jestem szpecem od KNX ale wydaje mi się że taka Gira (http://www.knx.sklep.pl/index.php?grt=Wej%B6cia%20binarne&ig=71&it=7486)chyba powinna załatwić sprawę z wyłącznikiem. Naprawdę nie rozumiem po co ten cały cyrk. Ja ci mam udowadniać jak się podłącza zwykły włącznik do instalacji KNX? Rozumiem że chcesz mi udowodnić że stosowanie zwykłych wyłączników w KNX nie ma sensu.

dendrytus
22-02-2015, 22:01
Link do czujnika światła? Np Serwodan (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkuis.pl%2Fczujnik-natezenia-swiatla-43-197-p-2282.html%3Futm_source%3Dokazje.info%26utm_medium% 3Dreferral%26utm_campaign%3Dokazje.info) Takie coś jak moduły wejść 0-10 w KNX chyba istnieją? Nie muszę więc szukać linka bo pewnie znasz je doskonale.
Skoro zasugerowałeś takie rozwiązanie i twierdzisz, że ma ono sens, to miło by było udowodnić, że to prawda.
Ja na znalezienie zmierzchówki KNX wraz z ceną potrzebowałem 2 min. Tyle samo zajmie znalezienie zmierzchówki KNX za 10, 15 czy 20 lat.
Po zdiagnozowaniu usterki zmierzchówki, jej wymiana i zaprogramowanie to 30-40min.
Pomijam czas dojazdów, czas dostarczenie z magazyny (na ogół 2 dni robocze) i diagnostyki, która w przypadku stosowania modułów KNX, a nie autorskich rozwiązań, jest po prostu szybszy i nie wymaga żadnej cudownej wiedzy, no może poza certyfikatem "podstawowym" KNX, więc każdy może ją wykonać. Jak nie ja, to jakiś znajomy z zaprzyjaźnionej firmy od KNX lub kompletnie ktoś inny.
Poza tym integratorowi/instalatorowi łatwiej jest znaleźć czas 1-2h na taką naprawę, niż kilka godzin na naprawę jakiegoś patentu po kimś.
Przy wymianie takiego moduły nie zarobię jak przy rozgryzaniu jakiegoś patent, ale niech będzie moja starta.


Ja ci mam udowadniać jak się podłącza zwykły włącznik do instalacji KNX? Rozumiem że chcesz mi udowodnić że stosowanie zwykłych wyłączników w KNX nie ma sensu.
Najpierw powinieneś udowodnić że ma to sens, a później ja mogę wykazać, że się mylisz.
Ale tak jak wspomniałem wcześniej, podaj jak mam to zrobić i ile to kosztuje.
Podłączenie i znalezienie włącznika KNX nie stanowi żadnego problemu.

iF-Jimi
22-02-2015, 22:33
Najpierw powinieneś udowodnić że ma to sens, a później ja mogę wykazać, że się mylisz.
Ale tak jak wspomniałem wcześniej, podaj jak mam to zrobić i ile to kosztuje.
Podłączenie i znalezienie włącznika KNX nie stanowi żadnego problemu.

Przecież wrzuciłem ci linka do modułu wejść KNX powyżej. Co mam jeszcze, podać linka do zwykłego wyłącznika?

Reasumując. Jak czytam na forum takie przepychanie się swoimi racjami instalatorów to się denerwuję że ktoś je zaśmieca. Wolałbym zaoszczędzić tego innym użytkownikom tego forum. Po to między innymi podniosłem ten temat ponieważ podważasz sens integracji zewnętrznych elementów z urządzeniami automatyki. Być może masz rację, ale ja tak nie uważam. Chyba też po to są moduły różnego rodzaju wejść żeby instalator mógł sobie podłączyć niezależne urządzenia. Skoro firmy produkujące urządzenia KNX produkują takie moduły to znaczy że jest to całkowicie poprawne i nie czyni to systemu g*wno wartego. Jeśli integrujesz Integrę z KNX i podłączasz kontaktron za 7 zł do integry zamiast za 70 zł do KNX to chyba też nie czyni to instalacji g*wno wartej? A zdaje mi się że chyba do takich rozwiązań się*uciekasz z tego co zdążyłem się rozeznać.

dendrytus
22-02-2015, 23:05
Przecież wrzuciłem ci linka do modułu wejść KNX powyżej.
I co mam z nim zrobić?


Co mam jeszcze, podać linka do zwykłego wyłącznika?
Może pod co te włączniki mam podłączyć?



Po to między innymi podniosłem ten temat ponieważ podważasz sens integracji zewnętrznych elementów z urządzeniami automatyki.
Nigdy nie podważałem sensu integracji różnych systemów, podważałem jedynie sens stosowania psudo tanich zamienników istniejących modułów KNX.


Chyba też po to są moduły różnego rodzaju wejść żeby instalator mógł sobie podłączyć niezależne urządzenia. Skoro firmy produkujące urządzenia KNX produkują takie moduły to znaczy że jest to całkowicie poprawne i nie czyni to systemu g*wno wartego.
Jest g*wnowarte, skoro zamiast skorzystać z gotowego termostatu, tworzysz jakieś nie wiadomo co w oparciu o np. one wire, bo jest tanio.
Moduły te przydają się do nietypowych rozwiązań i są w zasadzie pozostałością po czasach, gdy trzeba było właśnie cudować.


Jeśli integrujesz Integrę z KNX i podłączasz kontaktron za 7 zł do integry zamiast za 70 zł do KNX to chyba też nie czyni to instalacji g*wno wartej? A zdaje mi się że chyba do takich rozwiązań się*uciekasz z tego co zdążyłem się rozeznać.
Integracja KNX z z systemem alarmowym to jedno, a integracja KNX z np. kontaktronami na one wire to drugie. Zresztą w przypadku kaloryferów i KNX kontaktron też kosztuje 7 zł.

Sztywniak
22-02-2015, 23:56
a zaczęło się od niczym niepotwierdzonego stwierdzenia dendrytusa o tym, że jak robisz instalację na KNX i zastosujesz czujnik zmierzchowy np : F&F to Twój dom traci na wartości. Czy mogę prosić o jakieś uzasadnienie z wiarygodnymi źródłami, bo to mi wygląda na jakąś kompletnie fanatyczną bzdurę.

iF-Jimi
23-02-2015, 00:13
I co mam z nim zrobić?
Jest g*wnowarte, skoro zamiast skorzystać z gotowego termostatu, tworzysz jakieś nie wiadomo co w oparciu o np. one wire, bo jest tanio.

A ty myślisz że w twoim termostacie KNX jaki jest czujnik temperatury? Oczywiście nie mam stuprocentowej pewności bo nie bawiłem się twoim termostatem, ale jeśli chodzi o odczyt temperatury połowa przemysłu jest oparte o czujniki 1-wire. Generalnie nie muszę tego robić ponieważ panele sensorowe które stosuję mają odczyty temperatury w sobie, ale oczywiście również oparte o DS18B20 na 1-wire. Nie rozumiem co miałoby być złego w tym żeby wyciągnąć ten czujnik i przełożyć go w bardziej odpowiednie miejsce niż np. róg pokoju gdzie jest panel sensorowy. Takie gadanie dla samego gadania żeby tylko było po mojemu.



Nigdy nie podważałem sensu integracji różnych systemów, podważałem jedynie sens stosowania psudo tanich zamienników istniejących modułów KNX.


Wmawianie na siłę że jedynym słusznym systemem jest KNX jest zwyczajną ignorancją. Mam kumpla który jest szefem jednej z największych firm zajmujących się automatyką budynkową na Śląsku, istnieją od lat 90-tych i nie bawią się w domy prywatne a budynki przemysłowe, publiczne. Pracują na znacznie mniej popularnym w Polsce systemie Delta Controls. Zapytałem go również o system KNX na który licencję zresztą posiada. Odparł że musiałby być nienormalny żeby stosować KNX bo zawaliłby połowę przetargów, a w niczym nie jest on lepszy. Nie wiem czy ma rację czy nie, ważne że jemu ten system odpowiada, nie generuje mu awarii i zapewnia mu wszystkie opcje których potrzebuje. Ja dobrze się czuję w Ampio, jak dla mnie jest to najbardziej optymalny system dostępny na rynku ponieważ jest niedrogi, ma wystarczająco mocno rozbudowaną logikę i co najważniejsze jest bezawaryjny. Długo zresztą analizowałem różne opcje zanim się zdecydowałem i skupiłem na nim. I nawet mi do głowy nie przychodzi żeby próbować Cię na niego namówić. Pracujesz na KNX, jest Ci z tym dobrze, masz rynek na którym są pieniądze chyba największe w tym kraju, i nie widzę powodu żebyś miał coś zmieniać. Po prostu wyluzuj z tym trollowaniem wszystkich innych rozwiązań za wyjątkiem uwielbianego przez Ciebie systemu.

dendrytus
23-02-2015, 07:52
A ty myślisz że w twoim termostacie KNX jaki jest czujnik temperatury? Oczywiście nie mam stuprocentowej pewności bo nie bawiłem się twoim termostatem,
A jakie ma niby znaczenie co jest w środku?


ale jeśli chodzi o odczyt temperatury połowa przemysłu jest oparte o czujniki 1-wire.
W USA biją murzynów, a W Londynie WSZYSTKIE samochody jeżdżą po lewej stronie.
W ilu procentach w automatyce przemysłowej wykorzystuje się sterowniki LED RGB?


Zapytałem go również o system KNX na który licencję zresztą posiada. Odparł że musiałby być nienormalny żeby stosować KNX bo zawaliłby połowę przetargów,
Od kiedy to urzędnicy robiący przetargi w Polsce posiadają jakiekolwiek kwalifikacje i wiedzę, poza obsługą KALKULATORA?
Gratuluje też wyboru urzędników na autorytety techniczno-moralne.
Dziwne, że prywatni inwestorzy wybierają częściej KNX, bo nie stać ich na oszczędzanie.

Delta control ma mniej dystrybutorów iż jest producentów KNX-a
I na drugi raz porównaj ceny katalogowe Delta Controls i KNX, przynajmniej poznasz wiarygodność swojego kolegi "eksperta".
Poza tym jak już coś piszesz o Delta Control i przetargach, to może ustal ile przetargów w Polsce wygrała Delta Control.

Swoją droga to fajnie jest poznać opinię kierowcy 40 tonowego Tira na tema Porsche Panamera.


a w niczym nie jest on lepszy.
I pewnie dlatego jest on normą światowa i produkuje go już 400 firm.


Po prostu wyluzuj z tym trollowaniem wszystkich innych rozwiązań za wyjątkiem uwielbianego przez Ciebie systemu.
Może po prostu staram się uzmysłowić inwestorom, że system wybiera się na 10,15 czy 20 lat.
A czy ampio jest bezawaryjne, to pogadamy za 10 czy 15 lat.

No i czemu nie wrzuciłeś modułów do zwykłych włączników i zmierzchówki?

PS.
Jak ci się skończą klocki hamulcowe w samochodzie, to wymieniasz na:
a) oryginalne
b) zamiennik renomowanej firmy
c) tani chiński zamiennik o jakości oryginału, jak twierdzi sprzedawca z allegro
d) przerobione z FSO Polonez, bo to dobra polska PRL-owska myśl techniczna
e) przerobione z TIR-a, bo 100% tirów takich używa.

PS2
Zapomniałem przytrollować.
Więc na dobry początek dla wszystkich tych, którzy wierzą w fachowość, rzetelność moralność polskich urzędników i polityków

https://www.youtube.com/watch?v=4bmSwNt_AFs



a zaczęło się od niczym niepotwierdzonego stwierdzenia dendrytusa o tym, że jak robisz instalację na KNX i zastosujesz czujnik zmierzchowy np : F&F to Twój dom traci na wartości. Czy mogę prosić o jakieś uzasadnienie z wiarygodnymi źródłami, bo to mi wygląda na jakąś kompletnie fanatyczną bzdurę.

Masz rację. Po założenie do nowego mercedesa kół od poloneza nie straci on na wartości.

Oczywiści nie widzę problemu, abyś przyłączył się do prostego zadania:
Jak podłączyć zmierzchówkę F&F do KNX z podaniem oczywiście kosztów.

Chociaż może nie powinienem cię odrywać od twojego projektu detekcji obecności na podstawie położenia smartfonu i tandetnych czujniczków przyklejanych w różnych częściach domu.

iF-Jimi
23-02-2015, 09:18
A jakie ma niby znaczenie co jest w środku?


Przecież to ty nie wiedzieć na jakiej podstawie twierdzisz że czujniki na 1-wire to tanie zamienniki. Chciałem cię tylko uświadomić że prawdopodobnie masz je również w swoich termostatach



W ilu procentach w automatyce przemysłowej wykorzystuje się sterowniki LED RGB?

To nie ma nic wspólnego z tematem



A czy ampio jest bezawaryjne, to pogadamy za 10 czy 15 lat.

Nie trzeba. Firma Automatyka Control (producent systemu Ampio) zajmuje się tworzeniem i produkcją elektroniki od roku 96-tego. Co prawda oficjalnie od początku produkuje proste systemy alarmowe głównie samochodowe na których zresztą przez kupę lat robili niezłą kasę, natomiast robią masę projektów na zlecenie, głównie przemysłowych. Ostatnio np. wyposażyli parę zachodniopomorskich fabryk w bezprzewodowy monitoring pracy wszystkich maszyn, nawet siejących zakłócenia spawarek. Jest to więc jedna z najdłużej istniejących firm produkujących systemy inteligentnej automatyki w tym kraju, ich zaplecze personalne to nie dwoje studentów, więc dając 5 lat gwarancji na swoje urządzenia wierzę że wiedzą co robią.



No i czemu nie wrzuciłeś modułów do zwykłych włączników i zmierzchówki?
Jak nie widzisz moich linków to czas żeby zmienić przeglądarkę albo zresetować system w komputerze. Nie wklejam całych linków bo to zaśmieca forum, używam krótkich anchorów. Jak jeszcze nie wiesz o czym piszę to mała podpowiedź. Kliknij w słowo Serwodan oraz Gira w pierwszym moim poście na tej stronie.

dendrytus
23-02-2015, 10:30
Przecież to ty nie wiedzieć na jakiej podstawie twierdzisz że czujniki na 1-wire to tanie zamienniki. Chciałem cię tylko uświadomić że prawdopodobnie masz je również w swoich termostatach
Czyli mam 1-wire w termostatach KNX? Bardzo ciekawe.


Kliknij w słowo Serwodan oraz Gira w pierwszym moim poście na tej stronie.

I co mam sobie zrobić z tym ściemniacze? Bo przecież nie podłączę go do linkowanej Giry.

iF-Jimi
23-02-2015, 12:09
Czyli mam 1-wire w termostatach KNX? Bardzo ciekawe.

Jakiś argument dlaczego nie? Mam nadzieję że pytanie czy wiesz co to jest 1-wire i w jakich celach zostało stworzone byłoby dla kogoś z twoim doświadczeniem pytaniem retorycznym. Nie używa się tego protokołu do komunikacji pomiędzy urządzeniami automatyki tylko do prostych odczytów. A dlaczego komunikacja cyfrowa 1-wire a nie analogowa? Dla nie wiedzących odpowiadam że po to żeby producent urządzenia w którym wykorzystany jest czujnik np. termostatu nie musiał bawić się w kalibrację bo to za niego zrobiła firma produkująca czujnik i wypuściła informację w postaci cyfrowej np. 1-wire. To że mamy możliwość wypuszczenie tego czujnika na odległość (do 30m) to taki bonus od Dallasa. Tak jak wcześniej napisałem używa tego połowa przemysłu jak nie większość więc nie rozumiem dlaczego czujnik ten nie miałby się znajdować chociażby w termostacie KNX. Chociaż myśląc twoim tokiem rozumowania jestem w stanie sobie to jakoś wytłumaczyć. KNX jest czym lepszym, czym ponad wszystko. Nie może mieć zwykłego 1-wire który mają wszyscy i działa doskonale bo wtedy byłoby to g*wno warte, a to z kolei obniżyło by wartość mieszkania w którym zostało zainstalowane :lol2: KNX musi mieć coś lepszego. Najlepiej analog PT-100 który musi być skalibrowany w fabryce przez człowieka któremu zajmie to godzinę bo z czegoś przecież musi się brać wysoka cena tych termostatów. Z całym szacunkiem oczywiście do PT-100. 15 lat temu pracowałem w laboratorium elektroniki w firmie produkującej piece i tworzyliśmy sterowniki oparte o ten właśnie czujnik. Ale to było 15 lat temu.


I co mam sobie zrobić z tym ściemniacze? Bo przecież nie podłączę go do linkowanej Giry.

Twoi klienci wszystkie obwody w domu mają ściemniające? A tyle razy była mowa na tym forum żeby nie naciągać klientów :)

dendrytus
23-02-2015, 12:46
Jakiś argument dlaczego nie?...................... Ale to było 15 lat temu.
Bla, bal bla, nie wiem co bierzesz, ale ogranicz to do połowy.
Trzeba być niespełna rozumu, aby wkładać 1-wire czy dallasa do jakiegokolwiek czujnika KNX.


Twoi klienci wszystkie obwody w domu mają ściemniające? A tyle razy była mowa na tym forum żeby nie naciągać klientów :)
Powinno być:


I co mam sobie zrobić z tą zmierzchówką.? Bo przecież nie podłączę go do linkowanej Giry.

Ps.
Akurat ściemniacz podłączę bez problemu pod tę girę.
A tu możliwości tego modułu http://www.gira.com/data2/11183290.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.gira.com%2Fdat a2%2F11183290.pdf)
Zastosowanie ściemniaczy powoduje np. to, że normalne żarówki i halogeny działają kilkakrotnie dłużej.
A tak przy okazji co odkrywczego jest w podłączaniu zwykłych włączników legranda, ospela czy giry po przez moduł dopuszkowy KNX, który nie służy do niczego innego tylko do tego?
Co takiego odkrywczego jest w podłączaniu zwykłych włączników poprzez moduł dopuszkowy KNX, skoro rozwiązanie jest znane od 25 lat i jest w zasadzie podstawą KNX, a 25 lat temu było podstawą EiB?

Sztywniak
23-02-2015, 20:27
Masz rację. Po założenie do nowego mercedesa kół od poloneza nie straci on na wartości.

Analogie do samochodów używasz jak Ci brakuje merytoryki


Oczywiści nie widzę problemu, abyś przyłączył się do prostego zadania:
Jak podłączyć zmierzchówkę F&F do KNX z podaniem oczywiście kosztów.

robi się grząsko to zmiana tematu ? a tak w ogóle, to po co, skoro są lepsze i gotowe rozwiązania dedykowane ?
Mnie w tej dyskusji nie podoba się tylko to, że padają niczym nie potwierdzone argumenty i sprowadzanie rozmówcy na swój teren, by zrobić z Niego idiotę.


Chociaż może nie powinienem cię odrywać od twojego projektu detekcji obecności na podstawie położenia smartfonu i tandetnych czujniczków przyklejanych w różnych częściach domu.

nie wiem skąd ta Twoja awersja do nowoczesnych technologii. Jest wiele zadań które wykonują bardzo dobrze.
Chciałbym też zwrócić grzecznie uwagę że ja nie piszę o Twoich technologiach per "podstarzałe" tylko nazywam je KNX. Moich czujników nie widziałeś, więc niesłusznie nazywasz je tandetnymi, a opierają się na technologii Bluetooth 4.0 LE.
Pracowałem nad lokalizacją opartą o smartfon i wiele osób na świecie w tej chwili z niej korzysta i nadal ją rozwija. Pracuje też nad innymi metodami lokalizacji np po smartwatchu i pewnie będę próbował jeszcze wielu innych nowych technologii, by sprawdzić czy przydadzą się w moim domu.
Bardzo szanuję to co udało się osiągnąć organizacji KNX oraz Twoją wiedzę ale proszę nie naśmiewaj się z rzeczy których nie rozumiesz.

homelogic
23-02-2015, 23:14
Dendrytus nawet na swoim terenie ma grząsko - sam nie ma zielonego pojęcia co za algorytmy siedzą w rzeczach które sprzedaje, a dopóki ktoś mądrzejszy nie poda mu gotowego klocka to nie wie o co chodzi. Tak jak napisałem, KNX jest przestarzałym protokołem z XX wieku. Sama idea używania grup adresowych do tworzenia logiki scen jak również obchodzenia problemów przestarzałej technologii budzi mój głęboki niesmak. Wystarczy odpalić ETSa zeby wiedzieć o czym piszę. Zmiana czujnika zmierzchowego w godzinę? Tylko pod warunkiem że będzie to robić integrator który zakładał KNXa, bo żaden inny system nie wiąze klienta mocniej z integratorem - konfiguracja jest przechowywana w ETS, a dodatkowo można zahasłować samą magistralę.

Jedyne prawdziwe zdanie było o systemach autorskich - KNX to jednak norma. No ale to się liczy w przypadku przetargów albo inwestycji gdzie szarpią o przedmiary.

iF-Jimi
23-02-2015, 23:39
Bla, bal bla, nie wiem co bierzesz, ale ogranicz to do połowy.
Trzeba być niespełna rozumu, aby wkładać 1-wire czy dallasa do jakiegokolwiek czujnika KNX.

Ciężko prowadzić merytoryczną rozmowę z kimś kto zamiast rzeczowych argumentów ucieka się do używek :) Tak przy okazji, 1-wire to magistrala, Dallas to firma która ją stworzyła. Nie może być to czy to. Swoją drogą firma ta ma już milion lat i zapewne stworzyła nie jeden element który siedzi w niejednym urządzeniu KNX. No, chyba że części do KNX produkuje jedyny słuszny i profesjonalny KNX :) OK, nie doczekam się już argumentu dlaczego DS18S20 jest zbyt słabym termometrem żeby go wsadzić w termostat KNX więc już nie będę o niego prosił.



Zastosowanie ściemniaczy powoduje np. to, że normalne żarówki i halogeny działają kilkakrotnie dłużej.

Wiem o tym doskonale, tyle że coraz rzadziej stosuje się wolframowe źródła światła w nowoczesnych mieszkaniach a dla LEDy nie ma to żadnego znaczenia. Jedynie takie że mało żarówek ledowych 230V i świetlówek daje się ściemniać ale o tym Ci chyba mówić nie muszę.



A tak przy okazji co odkrywczego jest w podłączaniu zwykłych włączników legranda, ospela czy giry po przez moduł dopuszkowy KNX, który nie służy do niczego innego tylko do tego?
Co takiego odkrywczego jest w podłączaniu zwykłych włączników poprzez moduł dopuszkowy KNX, skoro rozwiązanie jest znane od 25 lat i jest w zasadzie podstawą KNX, a 25 lat temu było podstawą EiB?

Widać nie pamiętasz już od czego się ten temat zaczął. Chciałem tylko wiedzieć czy podłączenie zwykłego wyłącznika do twojego KNX będzie z niego czyniło autorski g*wno warty system. To ty się rozpisałeś i zacząłeś zadawać nic nie wnoszące pytania po co, w jaki sposób, przez jakie moduły itp.

OK, dzięki za rozmowę. Z rana zmykam do stolicy więc żegnam.

dendrytus
24-02-2015, 08:37
Dendrytus nawet na swoim terenie ma grząsko - sam nie ma zielonego pojęcia co za algorytmy siedzą w rzeczach które sprzedaje, a dopóki ktoś mądrzejszy nie poda mu gotowego klocka to nie wie o co chodzi.
Ty również nie masz BLADEGO pojęcia jakie algorytmy siedzą w urządzeniach których używasz.
Mnie interesuje co mogę sobie ustawić i co mi te ustawienia dają. Interesuj mnie też czego muszę unikać.

A tak przy okazji, to za mądrzejszego od siebie uważasz Konserwatora Powierzchni Płaskich, bo umie obsłużyć samojezdną maszynę sprzątającą? A czy mechanik wymieniając ci oponę też jest mądrzejszy, bo umie zrobić coś czego ty nie potrafisz? Moje gratulacje.
Dla mnie są to ludzie, którzy mają jakąś specjalizację i dlatego znają się na pewnych rzeczach lepiej ode mnie. W przeciwieństwie do ciebie, w moim przypadku nie oznacza, że są mądrzejsi.


Tak jak napisałem, KNX jest przestarzałym protokołem z XX wieku.
I co z tego skoro oferuje bardzo duże możliwości i jest niezawodny.
Protokół TCP/IP jest jeszcze starszy i jakoś nie przeszkadza to w używaniu go w 20 megapixelowych kamerach.
Nie przeszkadza też, aby TCP/IP umożliwiał nam oglądanie filmów czy wymianę poglądów na forum muratora.
TCP/IP powstał na początku lat 70 XX wieku, a to oznacza że ma już 45 lat i jest o 20 lat starszy od KNX.
Żeby było zabawniej to prehistoryczny TCP/IP leży u podstaw konkurencyjnego dla KNX-a, a zarazem młodszego systemu BACnet.


Sama idea używania grup adresowych do tworzenia logiki scen jak również obchodzenia problemów przestarzałej technologii budzi mój głęboki niesmak.
A mój niesmak budzi sprzęgło i manualna skrzynia biegów.


Wystarczy odpalić ETSa zeby wiedzieć o czym piszę.
Odpalam ETS-a bardzo często i KOMPLETNIE nie wiem o co chodzi. Może przestań używać ETS2 i zakup ETS4 lub ETS5.
Skoro KNX jest przestarzały, to dlaczego nie dasz sobie z nim spokoju, tak jak zrobiłeś to z z-wave i fibaro?


Zmiana czujnika zmierzchowego w godzinę? Tylko pod warunkiem że będzie to robić integrator który zakładał KNXa,
Dlaczego? Sytuacja opisywała instalację wykonana przeze mnie lub któregoś z normalnych integratorów. W tym przypadku zarówna pan Henio z pirackim ETS-em jak i ty spokojnie dacie radę.
Oczywiście jak trafię na instalację pana Henia lub twoją, to polegnę, a w zasadzie nawet nie podejdę do tematu.
Dlaczego?
Bo jedno z pierwszych pytań skierowanych do klienta z nie moim systemem jest : Czy ma dokumentację i ustawienia ETS-a na płycie CD lub pendrive i czy ewentualnie może ją załatwić. Bo tak się jakoś składa, że WSZYSCY znani mi instalatorzy/integratorzy KNX zostawiają klientom dokumentację w formie drukowanej i elektronicznej, która ZAWSZE zawiera dane z ETS-a.
Ale pewnie ty nie zostawiasz, bo nie daj boże klient mógłby znaleźć kogoś mądrzejszego i bardziej kompetentnego od ciebie, i nie daj boże przejechałby się po tym twojej instalacji i twoich patentach.
Zresztą nie za bardzo wiem jak w ETS-ie umieścić zmierzchówkę F&F czy czujnik 1-wire.


bo żaden inny system nie wiąze klienta mocniej z integratorem - konfiguracja jest przechowywana w ETS,
I pewnie z tego też powodu zacząłeś instalować patenty w KNX-ie i różne autorskie systemy, które jeszcze bardziej wiążą klienta z instalatorem, a do których jeszcze trudniej znaleźć instalatora .
Konfiguracja jest przechowywana w ETS i na płycie CD, pendrive czy karcie SD u klienta. Tak przynajmniej powinno się to robić od 25 lat. I ja tak robię.
W moim przypadku klient otrzymuje zarówno dokumentację papierową jak i nośnik dopiero po wpłynięciu wszystkich pieniędzy. Nigdy też nie robiłem problemów z wykonaniem kopii, gdy inwestor zgubił lub dokumentacja uległa zniszczeniu.


a dodatkowo można zahasłować samą magistralę.
OK. To za hasłuj wejście binarne Giry, http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.knx.sklep.pl%2 Findex.php%3Fgrt%3DWej%25B6cia%2520binarne%26ig%3D 71%26it%3D7486. Chętnie się dowiem jak to zrobić.


Jedyne prawdziwe zdanie było o systemach autorskich - KNX to jednak norma. No ale to się liczy w przypadku przetargów albo inwestycji gdzie szarpią o przedmiary.
To ani projektów, ani dokumentacji po wykonawczej nie robimy? Czyli czysty żywioł, chaos i radosna twórczość. Moje gratulacje.



Swoją drogą firma ta ma już milion lat i zapewne stworzyła nie jeden element który siedzi w niejednym urządzeniu KNX.
Co nie oznacza, że są to elementy 1-wire.


OK, nie doczekam się już argumentu dlaczego DS18S20 jest zbyt słabym termometrem żeby go wsadzić w termostat KNX więc już nie będę o niego prosił.
A jak producent miałby go podłączyć do KNX?
I jaka jest podstawowa zaleta DS18S20?
Kiedy udzielisz sobie odpowiedzi na te dwa podstawowe pytania, to będziesz miał odpowiedź dlaczego DS18S20 nie jest montowany w modułach KNX.
Oczywiście jest jeszcze tak przyziemna cecha DS18S20 czyli cena.


Wiem o tym doskonale, tyle że coraz rzadziej stosuje się wolframowe źródła światła w nowoczesnych mieszkaniach a dla LEDy nie ma to żadnego znaczenia. Jedynie takie że mało żarówek ledowych 230V i świetlówek daje się ściemniać ale o tym Ci chyba mówić nie muszę.
Moi klienci montują całkiem sporo normalnego oświetlenia halogenowego.


Widać nie pamiętasz już od czego się ten temat zaczął. Chciałem tylko wiedzieć czy podłączenie zwykłego wyłącznika do twojego KNX będzie z niego czyniło autorski g*wno warty system.
Jakim cudem rozwiązanie znane od 25 lat może uczynić system autorskim i g*wnowartym?


To ty się rozpisałeś i zacząłeś zadawać nic nie wnoszące pytania po co, w jaki sposób, przez jakie moduły itp.
Myślałem, że podasz jakieś twórcze rozwiązaniem, a ty po prostu dałeś link do modułu dopuszkowego.
Liczyłem na coś równie twórczego jak DS18S20 zamontowany w czujniku KNX.



Pracuje też nad innymi metodami lokalizacji np po smartwatchu i pewnie będę próbował jeszcze wielu innych nowych technologii, by sprawdzić czy przydadzą się w moim domu.
Bardzo szanuję to co udało się osiągnąć organizacji KNX oraz Twoją wiedzę ale proszę nie naśmiewaj się z rzeczy których nie rozumiesz.
Czyli nie ma szans, aby po półtora roku lokalizacja działał wieczorem czy w nocy.
W przypadku smartwatcha naturalne jest, że śpi się bez niego, więc jak budzę się w nocy, to będę musiał przed pójściem do kibla założyć zegarek? Inteligentne rozwiązanie w inteligentnym domu. Na szczęście nie moim.
W moim mam prymitywną, przestarzałą technologię, opartą jeszcze na grupach adresowych, z końca XX wieku czyli czujkę obecności, więc mogę iść w majtkach, piżamie czy nago i zawsze działa. Ale nie ma czym szpanować.

Bateria w moim prymitywnym zegarku o przestarzałej technologii z początku lat 80 XX wieku, starcza na kilka lat.

homelogic
24-02-2015, 12:01
[bełkot]

I co z tego skoro oferuje bardzo duże możliwości i jest niezawodny.
Protokół TCP/IP jest jeszcze starszy i jakoś nie przeszkadza to w używaniu go w 20 megapixelowych kamerach.
Nie przeszkadza też, aby TCP/IP umożliwiał nam oglądanie filmów czy wymianę poglądów na forum muratora.

Widzisz, jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie o tym co przepisujesz z internetu to byś wiedział, że warstwy protokołu TCP/IP odpowiadają wastwom modelu OSI mniej więcej do wysokości warstwy transportowej. Za oglądanie filmów, obrazu z kamery czy przeglądanie forum odpowiadają protokoły leżące powyżej. No i ma to oczywiście taki związek z KNX jak opona od poloneza.



A mój niesmak budzi sprzęgło i manualna skrzynia biegów.

I znowu, nie wiadomo co ma piernik do wiatraka. Ale skoro tu jesteśmy to raczej bym myślał że wolisz manual - automaty są skomplikowane i nowoczesne.



Odpalam ETS-a bardzo często i KOMPLETNIE nie wiem o co chodzi. Może przestań używać ETS2 i zakup ETS4 lub ETS5.
Skoro KNX jest przestarzały, to dlaczego nie dasz sobie z nim spokoju, tak jak zrobiłeś to z z-wave i fibaro?

Tutaj problem nie leży w wersji, tylko porównaniu z konkurencją. Ale żeby to wiedzieć to trzeba interesować się rynkiem, patrzeć co się dzieje, śledzić i testować. Generalnie trzeba żyć w XXI wieku. Ja np. standardowo pytam klientów o integracje NFC. Sprawdź w necie co to znaczy.



Bo jedno z pierwszych pytań skierowanych do klienta z nie moim systemem jest : Czy ma dokumentację i ustawienia ETS-a na płycie CD lub pendrive i czy ewentualnie może ją załatwić. Bo tak się jakoś składa, że WSZYSCY znani mi instalatorzy/integratorzy KNX zostawiają klientom dokumentację w formie drukowanej i elektronicznej, która ZAWSZE zawiera dane z ETS-a.

W takim razie trafiałem na instalacje KNX gdzie chyba nie ty robiłeś. Tyle że wątpię że na taką trafię - im więcej twoich postów czytam tym bardziej stwierdzam że jesteś co najwyżej handlowcem który po prostu dobrze zna ofertę. Integrator powinien wiedzieć trochę więcej, chociażby podstawy sieci LAN (TCP/IP się kłania). Przed integratorem jest stawianie zadanie INTEGRACJI, a to wymaga ciut więcej wiedzy niż poklikanie po ptaszkach tak jak kazali w instrukcji.



To ani projektów, ani dokumentacji po wykonawczej nie robimy? Czyli czysty żywioł, chaos i radosna twórczość. Moje gratulacje.

Robimy i jedno i drugie, tylko chyba znów nie wiesz o czym rozmawiamy (przy okazji, "powykonawcza" się pisze razem, popraw sobie w dokumentach). Wskaż mi proszę inwestycję indywidualną w budownictwie jednorodzinnym gdzie widziałeś jakikolwiek przedmiar z rozpiską na KNRy.

dendrytus
24-02-2015, 13:41
Tutaj problem nie leży w wersji, tylko porównaniu z konkurencją. Ale żeby to wiedzieć to trzeba interesować się rynkiem, patrzeć co się dzieje, śledzić i testować. Generalnie trzeba żyć w XXI wieku. Ja np. standardowo pytam klientów o integracje NFC. Sprawdź w necie co to znaczy.
Mówisz o tym dziurawym czymś?

https://www.youtube.com/watch?v=x2rF3dD1Ns0

I tym się właśnie różnimy, że ja dbam o swoich klientów.

PS.
Błąd w "po wykonawcze"j wynika z braku tego słowa w słowniku firefoxa.

PS2.
Chętnie poznam sposoób na zaszyfrowanie KNX-a

Sztywniak
24-02-2015, 14:40
Konfiguracja jest przechowywana w ETS i na płycie CD, pendrive czy karcie SD u klienta. Tak przynajmniej powinno się to robić od 25 lat. I ja tak robię.
W moim przypadku klient otrzymuje zarówno dokumentację papierową jak i nośnik dopiero po wpłynięciu wszystkich pieniędzy. Nigdy też nie robiłem problemów z wykonaniem kopii, gdy inwestor zgubił lub dokumentacja uległa zniszczeniu.

Pełen szacun za to, co powinno być u nas standardem ale odnoszę wrażenie, że jesteś jednym z nielicznych.
Standardem w Polsce jest nieujawnianie hasła do Satel-a , a na prośbę o udostępnienie można usłyszeć o utracie gwarancji.



Czyli nie ma szans, aby po półtora roku lokalizacja działał wieczorem czy w nocy.
W przypadku smartwatcha naturalne jest, że śpi się bez niego, więc jak budzę się w nocy, to będę musiał przed pójściem do kibla założyć zegarek? Inteligentne rozwiązanie w inteligentnym domu. Na szczęście nie moim.
W moim mam prymitywną, przestarzałą technologię, opartą jeszcze na grupach adresowych, z końca XX wieku czyli czujkę obecności, więc mogę iść w majtkach, piżamie czy nago i zawsze działa. Ale nie ma czym szpanować.

nie, ponieważ nie temu ma służyć taka lokalizacja.



Bateria w moim prymitywnym zegarku o przestarzałej technologii z początku lat 80 XX wieku, starcza na kilka lat.
Masz rację , baterie w obecnych smartwatch-ach to dramat ale w niektórych zastosowaniach korzyści z używania smartwatch-a są większe niż wady.
To samo można by napisać, że telefon stacjonarny jest lepszy niż smartfon, bo nie trzeba go ładować.
Czy mniej ekstremalnie : Nokia wytrzymywała ponad tydzień na baterii, a jednak w tej chwili używamy smartfonów.
Gdyby znalazła się funkcjonalność na smartwatch-a, która znacząco zwiększałaby Twój komfort, to byś się do niego przekonał, tak samo jak przekonałeś się do smartfona.


Mówisz o tym dziurawym czymś?

https://www.youtube.com/watch?v=x2rF3dD1Ns0

tutaj trzeba by zadać pytanie, czy istnieją jeszcze rzeczy których nie da się złamać.

dendrytus
24-02-2015, 15:22
Standardem w Polsce jest nieujawnianie hasła do Satel-a , a na prośbę o udostępnienie można usłyszeć o utracie gwarancji.
I co w tym dziwnego? Sam nie udostępniam haseł administracyjnych do wszelkich urządzeń, które instalowałem, w okresie gwarancji czy trwania opieki serwisowej.
Jest to w zasadzie standard na świecie. Po to są konta admina i usera.
Bez problemu zmieniam na dowolne mi nieznane, pod warunkiem podpisania oświadczenia, że nie ponoszę od tego momentu żądnej odpowiedzialności.
Z KNX-em jest inna sprawa, ale tam nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie grzebał


nie, ponieważ nie temu ma służyć taka lokalizacja.
To nie ma znaczenia, bo zabawki typu smartwatch się nie sprawdzają.


Czy mniej ekstremalnie : Nokia wytrzymywała ponad tydzień na baterii, a jednak w tej chwili używamy smartfonów.
Na noki przeglądałeś PDF czy na szybko coś sprawdzałeś w necie?
Przecież jak zaczniesz korzystać ze smartfona tak samo jak z noki to prawie będziesz miał ten sam czas.


Gdyby znalazła się funkcjonalność na smartwatch-a, która znacząco zwiększałaby Twój komfort, to byś się do niego przekonał, tak samo jak przekonałeś się do smartfona.
Pewnie tak, tylko że taka funkcjonalność nie istnieje.

Sztywniak
24-02-2015, 15:47
I co w tym dziwnego?


tylko to, że jest to niezgodne z prawem :P



Sam nie udostępniam haseł administracyjnych do wszelkich urządzeń, które instalowałem, w okresie gwarancji czy trwania opieki serwisowej.
Jest to w zasadzie standard na świecie. Po to są konta admina i usera.


nie wiem w jakim świecie są to standardy ale na pewno nie w moim.
W moim klient otrzymuje wszystkie hasła ZAWSZE.
Nieuczciwość jest standardem w Polsce, tu się mogę zgodzić. Jeden drugiego tylko patrzy .....



Bez problemu zmieniam na dowolne mi nieznane, pod warunkiem podpisania oświadczenia, że nie ponoszę od tego momentu żądnej odpowiedzialności.

oprócz tego że łamiesz prawo, to gdzie ta troska o klienta, o której tyle było w poprzednich wątkach ? ;-)

dendrytus
24-02-2015, 17:36
tylko to, że jest to niezgodne z prawem :P
Poproszę o stosowny ustęp nakazujący mi:
a) branie odpowiedzialności za błędy użytkownika w przeprogramowywaniu urządzeń
b) nakazujący mi udostępnianie haseł administracyjnych w czasie trwania gwarancji

Kup nowego mercedesa, iPhone, iPada, samsunga Note4 i później podaj do sądu te firmy, bo łamią prawo nie dając ci pełnego dostępu do zakupionych urządzeń i zmuszają cię aby np. głupia karta do uruchamiania samochodu była kupowana i doprogramowywana tylko w autoryzowanym serwisie.

Mogę przyrzec, że tylko jak Apple, BMW, Bentley dadzą pełny dostęp użytkownikowi do zakupionych urządzeń, to ja również wprowadzę taką opcję, zaraz po tym jak skończą się gwarancje i pewne punkty umów z klientami przestaną obowiązywać.
No może poczekam do momentu jak Polska dostanie kody umożliwiające wykonywanie samemu programowania f16 i leopardów



nie wiem w jakim świecie są to standardy ale na pewno nie w moim.
W moim klient otrzymuje wszystkie hasła ZAWSZE.
A to już twój problem.


Nieuczciwość jest standardem w Polsce, tu się mogę zgodzić. Jeden drugiego tylko patrzy .
Owszem i właśnie z powodu nieuczciwości niektórych użytkowników, żaden użytkownik nie dostaje haseł administracyjnych.
W swoim działaniu nie widzę jakichkolwiek znamion łamania prawa, nieuczciwości z mojej strony, a stosowne informacje znajdują się w umowie i o dziwo nie są napisane 3pkt tekstem o 120% stopniu szarości gdzieś na końcu umowy.


oprócz tego że łamiesz prawo, to gdzie ta troska o klienta, o której tyle było w poprzednich wątkach ? ;-)
Oczywiście wynika to też z troski o użytkownika, żeby nie strzelił sobie w kolano w kolana za poradą jakiegoś forumowego eksperta.
Nie chcę go też naciągać na koszta, które się pojawią jak sobie popierdoli w ustawieniach.

Ps.
Jeden z moich znajomych opowiadał mi jak to panowie z tepsy(obecnie orange) mimo jego zakazu zaczęli grzebać w skrzynce z patchapnaleami i sprzętem IT, mimo, że uszkodzony jest przewód w ulicy o czym wiadomo od ponad dwóch lat.
Rozłożyli sieć w firmie na ponad 12 godzin, bo jeden z ekspertów zapętlił switcha. O ile zdiagnozowanie zajęło mu 20 sek, to usunięcie burd*lu w kompach około 3 godziny plus dojazd na interwencję.
Według ciebie kto powinien być obiciążony.
Obecnie skrzynka jest zamknięta na klucz.

Sztywniak
24-02-2015, 19:52
litości


Poproszę o stosowny ustęp nakazujący mi:
a) branie odpowiedzialności za błędy użytkownika w przeprogramowywaniu urządzeń

nigdzie nic takiego nie napisałem
Jeżeli użytkownik sam sobie popsuje, to za to zapłaci - proste



b) nakazujący mi udostępnianie haseł administracyjnych w czasie trwania gwarancji

sprzęt jest własnością użytkownika , za usługę zapłacił. Jeżeli nie udostępnisz mu hasła, to inny serwis będzie musiał wykonać tę usługę jeszcze raz i użytkownik jeszcze raz zapłaci za to samo. Jest to nieuczciwe. To że to wpisałeś do umowy nie ma żadnego znaczenia. Zapisy niezgodne z prawem są do obalenia.



Kup nowego mercedesa, iPhone, iPada, samsunga Note4 i później podaj do sądu te firmy, bo łamią prawo nie dając ci pełnego dostępu do zakupionych urządzeń i zmuszają cię aby np. głupia karta do uruchamiania samochodu była kupowana i doprogramowywana tylko w autoryzowanym serwisie.

Mogę przyrzec, że tylko jak Apple, BMW, Bentley dadzą pełny dostęp użytkownikowi do zakupionych urządzeń, to ja również wprowadzę taką opcję, zaraz po tym jak skończą się gwarancje i pewne punkty umów z klientami przestaną obowiązywać.
No może poczekam do momentu jak Polska dostanie kody umożliwiające wykonywanie samemu programowania f16 i leopardów

po pierwsze: co to ma wspólnego z tematem o którym piszemy ?
po drugie: piszesz farmazony. Czy Ty miałeś kiedyś samochód na gwarancji ? Przecież możesz pojechać do dowolnego serwisu Mercedesa, żeby Ci tę kartę sprzedali. Nie musisz jeździć do tego gdzie kupiłeś.
Smartfony są jeszcze mniej merytorycznym przykładem.




nie wiem w jakim świecie są to standardy ale na pewno nie w moim.
W moim klient otrzymuje wszystkie hasła ZAWSZE.

A to już twój problem.

Uwierz mi, że nie jest to żaden problem tylko zwykła przyzwoitość i uczciwość. Nie wyobrażam sobie by mogło być inaczej.



Owszem i właśnie z powodu nieuczciwości niektórych użytkowników, żaden użytkownik nie dostaje haseł administracyjnych.

Co jest nieuczciwego w tym że klient chce mieć pełen dostęp do rzeczy której jest właścicielem ?



W swoim działaniu nie widzę jakichkolwiek znamion łamania prawa, nieuczciwości z mojej strony, a stosowne informacje znajdują się w umowie i o dziwo nie są napisane 3pkt tekstem o 120% stopniu szarości gdzieś na końcu umowy.

zdecydowanie mamy inne standardy moralne

EDIT : Jeszcze tylko dodam, że jeżeli standardowo stosujesz w swoich umowach zapis naruszający prawa konsumentów, to nazywa się to "zbiorowym naruszeniem praw konsumentów" i podlega karze nakładanej przez UOKiK, a oni się nie patyczkują.

dendrytus
24-02-2015, 21:13
Zapisy niezgodne z prawem są do obalenia.
Chyba prosiłem o stosowny zapis.


po pierwsze: co to ma wspólnego z tematem o którym piszemy ?
Kupujesz coś i producent nie deje ci pełnej kontroli. Mówiłem kup i skoro to nielegalne, to pozwij ich o miliony, najlepiej przed amerykańskim sądem


Przecież możesz pojechać do dowolnego serwisu Mercedesa, żeby Ci tę kartę sprzedali. Nie musisz jeździć do tego gdzie kupiłeś.
Ale musi być autoryzowany, a wiec nie dowolny.


Smartfony są jeszcze mniej merytorycznym przykładem.
Bo nie są zgodne z twoją teorią? Dlaczego nie mogę na iphonach korzystać z dowolnego sklepu z oprogramowaniem do nich?


Uwierz mi, że nie jest to żaden problem tylko zwykła przyzwoitość i uczciwość. Nie wyobrażam sobie by mogło być inaczej.
Moim klientom to nie przeszkadza, a przeszkadza to komuś kto nie jest moim klientem. Bardzo ciekawe.


Co jest nieuczciwego w tym że klient chce mieć pełen dostęp do rzeczy której jest właścicielem ?
Bo się nie zna?
Bo wpadnie jakiś jego koleś, który naczyta się na forach i zrobi mu "dobrze" albo jeszcze lepiej?
Jakimś cudem kiedy informuje potencjalnych klientów o takim fakcie, nikt tego nie kwestionuje, ani nie rezygnuje z tego powodu.


zdecydowanie mamy inne standardy moralne
A co do tego ma moralność?

Sztywniak
24-02-2015, 22:50
Przepraszam Cię bardzo ale nie będę kontynuował tej dyskusji. Nie jest moją rolą przekonywanie Cię, a każdy kupujący podejmuje decyzję samodzielnie. Jeżeli uzna, że sprzedawca był w swoich działaniach nieuczciwy, to są od tego odpowiednie instytucje. Mimo wszystko, przejdź się z tą umową i oświadczeniem do prawnika.

dendrytus
25-02-2015, 07:41
Przepraszam Cię bardzo ale nie będę kontynuował tej dyskusji. Nie jest moją rolą przekonywanie Cię, a każdy kupujący podejmuje decyzję samodzielnie. Jeżeli uzna, że sprzedawca był w swoich działaniach nieuczciwy, to są od tego odpowiednie instytucje. Mimo wszystko, przejdź się z tą umową i oświadczeniem do prawnika.

Podstawy prawne, że łamię prawo, to po pierwsze. Jak na razie to jest to twoje widzimisię.
Mówiłem pójdź do sądu i oskarż apple czy BMW o nieuczciwe działanie, są do tego odpowiednie instytucje.
Jak już wygrasz to zaskarż producentów F16 i Leoparda o nieuczciwe działanie, są do tego odpowiednie instytucje.
A myślisz że, moją umowę napisał cieć z jednej z budów za flaszkę wódki?

maczek44
17-03-2015, 09:15
Odświeżam nieco temat. Czy ktoś z Państwa mógłby polecić uczciwą i sprawdzoną firmę, która zajmuje się instalacją inteligentnych systemów? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

MarcinekCin
17-03-2015, 21:32
Ja również mam to samo pytanie...

reiden
19-03-2015, 20:50
Drodzy forumowicze, a czy ktoś miał może do czynienia z systemem FIBARO? Mocno się nad nim zastanawiam - warto?

Na ten temat napewno najwiecej moze powiedziec Sztywniak! Ja praktycznie nie mialem akurat z Fibaro nic doczynienia (mam inny podobny system), ale "dzieki" Sztywniakowi troche sie tym interesowalem i moge powiedziec, ze czytalem bardzo duzo pozytywnych opini na temat tego systemu. Ciekawe jest to, ze wiecej na ten temat mozna znalezc na forach zachodnich niz w samej Polsce. O ile wiem firma ta jest w Poznaniu a wiec po sasiedzku:-). Opinie Sztywniaka moim zdaniem sa bardzo rozsadne, fachowe i objektywne! pozdrawiam.

homelogic
19-03-2015, 21:02
Na ten temat napewno najwiecej moze powiedziec Sztywniak! Ja praktycznie nie mialem akurat z Fibaro nic doczynienia (mam inny podobny system), ale "dzieki" Sztywniakowi troche sie tym interesowalem i moge powiedziec, ze czytalem bardzo duzo pozytywnych opini na temat tego systemu. Ciekawe jest to, ze wiecej na ten temat mozna znalezc na forach zachodnich niz w samej Polsce. O ile wiem firma ta jest w Poznaniu a wiec po sasiedzku:-). Opinie Sztywniaka moim zdaniem sa bardzo rozsadne, fachowe i objektywne! pozdrawiam.

W Polsce wiele osób miało okazję potestować system dłużej, stąd mało opinii (nikt nie chce bez sensu się narażać wielkiemu molochowi).

Nawet sam Sztywniak powiedział ostatnio pas:
http://forum.fibaro.com/index.php?/topic/17924-3-lata-z-fibaro-czyli-jak-stracić-znajomych/?p=60540

reiden
19-03-2015, 22:18
W Polsce wiele osób miało okazję potestować system dłużej, stąd mało opinii (nikt nie chce bez sensu się narażać wielkiemu molochowi).

Nawet sam Sztywniak powiedział ostatnio pas:
http://forum.fibaro.com/index.php?/topic/17924-3-lata-z-fibaro-czyli-jak-stracić-znajomych/?p=60540

dzieki za te informacje! niewatpliwie w Polsce wiecej ludzi ma wieksze i dluzsze doswiadczenie z Fibaro niz za granica i napewno wezme bardzo mocno pod uwage te wypowiedzi ktore moglem dzieki temu linkowi przeczytac. Na zachodnich forach czytalem wiele calkiem przeciwnych wrazen uzytkownikow Fibaro jak n.p. szybka reakcja firmy, ciagle ulepszanie... i.t.d. i.t.p. Wieksze jednak zaofanie mam do wypowiedzi ktore moglem przeczytac na tym powyzszym forum fibaro!

Sztywniak
20-03-2015, 14:28
dzieki za te informacje! niewatpliwie w Polsce wiecej ludzi ma wieksze i dluzsze doswiadczenie z Fibaro niz za granica i napewno wezme bardzo mocno pod uwage te wypowiedzi ktore moglem dzieki temu linkowi przeczytac. Na zachodnich forach czytalem wiele calkiem przeciwnych wrazen uzytkownikow Fibaro jak n.p. szybka reakcja firmy, ciagle ulepszanie... i.t.d. i.t.p. Wieksze jednak zaofanie mam do wypowiedzi ktore moglem przeczytac na tym powyzszym forum fibaro!

no cóż
do wersji firmware 3.600 chodziło OK, czasami zdarzały się jakieś potknięcia ale wynikały głównie z mojego grzebalstwa. Czasami jakieś moduły miały problemy mentalne ale większość Fibaro poprawiło.
Za to , to co jest w najnowszym firmware 4.xx to jakiś armagedon, który Fibaro może poprawi za rok.
Za rok, to ja już będę miał w domu setki innych rzeczy, a nie będę czekał, aż naprawią to co wcześniej działało.

Oczywiście jak ktoś chce sterować kilkoma światełkami czy roletkami to działa OK ale nie jestem przekonany czy na to patrzą potencjalni pytający.
Jeżeli ktoś ogląda filmiki reklamowe i chciałby u siebie w domu te najbardziej innowacyjne rzeczy zrobić, to z pewnością na obecnej wersji 4.x będzie miał ciężko, o ile w ogóle to zrobi.

reiden
20-03-2015, 21:52
Hallo Sztywniak, dzieki za te informacje! Ja ze wzgledu na brak czasu nie kupilem jeszcze zadnych urzadzen Fibaro aby je sprawdzic. Mialem juz upatrzonych pare "zabawek" ale w takim razie wycofuje sie z tego i jak juz przyjade z urlopu to jednak zainwestuje czas w zaplanowany Raspberry 2 ktory ma zastapic poprzedni model:-) pozdrawiam

langdon
21-03-2015, 16:09
Ja po kilku nieudanych przygodach z różnymi systemami (głównie Z-wave, z uwagi na bezprzewodowość) zostałem przy fibaro. Nie jestem programistą ani elektrykiem i ich interfejs wydaje się najłatwiejszy dla obsługi przez niewykwalifikowaną osobę http://www.fibaro.com/pl/system-fibaro/interfejs . Inne systemy były zbyt ubogie (Vera) albo okropnie skomplikowane (Indigo czy Homeseer), co wg mnie całkowicie zaprzecza idei systemu bezprzewodowego, którego najważniejszą zaletą jest elastyczność. Z fibaro mogę zmieniać ustawienia czy tworzyć sceny całkowicie sam, w prosty, graficzny sposób. W dodatku mam dobre doświadczenia z ich supportem, oprócz zwykłych awarii potrafią także pomóc w konfiguracji czy zaproponować sposób zintegrowania innych urządzeń czy rozbudowy systemu.

Sztywniak
21-03-2015, 19:18
Ja po kilku nieudanych przygodach z różnymi systemami (głównie Z-wave, z uwagi na bezprzewodowość) zostałem przy fibaro. Nie jestem programistą ani elektrykiem i ich interfejs wydaje się najłatwiejszy dla obsługi przez niewykwalifikowaną osobę http://www.fibaro.com/pl/system-fibaro/interfejs . Inne systemy były zbyt ubogie (Vera) albo okropnie skomplikowane (Indigo czy Homeseer), co wg mnie całkowicie zaprzecza idei systemu bezprzewodowego, którego najważniejszą zaletą jest elastyczność. Z fibaro mogę zmieniać ustawienia czy tworzyć sceny całkowicie sam, w prosty, graficzny sposób. W dodatku mam dobre doświadczenia z ich supportem, oprócz zwykłych awarii potrafią także pomóc w konfiguracji czy zaproponować sposób zintegrowania innych urządzeń czy rozbudowy systemu.

Vera zbyt uboga ? buhahaha dobre, dobre. Gdyby Vera zatrzymała dzisiaj swój rozwój, to Fibaro by ją dogoniło może za 3-4 lata. Przecież te centralki dzieli przepaść. Fibaro skracało dystans do Very w wersjach firmware 3.xx. W 4.x nie ma w ogóle o czym mówić.
Żadna z central Z-wave nie jest kompatybilna z taką ilością urządzeń jak Vera i do żadnej nie ma takiej ilości dodatków czy rozwiązań.
W jednym jest tylko słabsza od Fibaro, w wydajności procesora i ilości pamięci.
Jeżeli chodzi o interfejs i ergonomię obsługi to tutaj także jest inaczej niż twierdzisz. Aplikacja do obsługi m.in. Very jest o niebo lepsza i ma stokrotnie większe możliwości. Porównaj swoją aplikację mobilną Fibaro do http://www.imperihome.com/.
Aplikacja jest bardzo szybka. Od uruchomienia do włączenia światła w kuchni potrzebuje z wyszukaniem konkretnej lampy max 4 sekundy. Spróbuj to powtórzyć na swojej aplikacji. Jak się zmieścisz w 30 sekundach to jesteś mistrz. Jakbym miał sterować domem z aplikacji Fibaro to wolałbym pójść do kuchni i włączyć światło bo byłoby szybciej. Na dodatek Fibaro jest systemem bardzo zamkniętym. Do niedawna nie można jeszcze było zmienić kolejności urządzeń w aplikacji, o modyfikacji interfejsu nie wspominając.
Reszty nie skomentuję bo mam dobre serce. ;-)
Proszę jak chcesz reklamować Fibaro, to nie używaj brudnego marketingu wobec konkurencji.
Fibaro posiada wystarczająco dużo zalet, żeby nie trzeba było tego robić.

iF-Jimi
23-03-2015, 13:24
W dodatku mam dobre doświadczenia z ich supportem, oprócz zwykłych awarii potrafią także pomóc w konfiguracji czy zaproponować sposób zintegrowania innych urządzeń czy rozbudowy systemu.

Dobre sobie :) Support Fibaro jest chyba najgorszy na świecie. Ilekroć dzwoniłem rozwiązać jakiś problem to koleś na linii po każdym pytaniu puszczał muzykę na jakiś czas żeby się doinformować. Chyba że miałem pecha i zwykle trafiałem na jakiegoś świeżaka, albo miałem zbyt trudne pytania bo z banałami zwykle nie dzwoniłem :) 100 razy więcej wiedział zawsze szkoleniowiec z Katowic od supportu z Poznania.

pitar34
08-04-2015, 10:21
Może miał po prostu gorszy dzień :) Albo nowy pracownik. W każdej firmie można znaleźć takich. Ostatnio dzwonię na infolinię Multimedia, bo mi internet nie działał i też zanim się dogadałem to 10 min minęło :)

Akurat z Fibaro nie przypominam sobie abym miał jakieś problemy. Dosyć sprawnie pomogli mi w zintegrowaniu kolejnych urządzeń przy rozbudowie systemu.

kowalsky
16-04-2015, 10:16
Razem z żoną zafundowaliśmy sobie taki system, dla naszego domu 140m2. Pokrótce - rolety sterowane zdalnie możemy podnieść w zimowy słoneczny dzień i nagrzać pomieszczenia, w deszczowy opuścić, aby nie zachlapało okien:) Ogrzewanie - podłogówka + kaloryfery jest tak dostosowany, że dowolnie ustawiamy zadaną temepraturę, system dostosuje odpowienie włączenie pieca aby utrzymywać zadaną temperaturę. Bardzo fajne jest to, że możemy kontrolować i sterowac naszym domem będąc w pracy lub innych miejscach. Jeśli w domu działoby się coś nieodpowiedniego, otrzymamy automatycznie informacje np. poprzez wiadomość sms. System położyła polecona nam firma majca technology.

grzeniu666
16-04-2015, 12:24
@kowalsky, jak długo już użytkujesz ten system?

Sztywniak
16-04-2015, 14:29
Chyba jeszcze nie użytkuje bo z tego co napisał to jest jeszcze nieskończony ;-)

Marckos
17-04-2015, 14:14
Ciekawy i prosty system ABB. Dobra jakość z tego co widziałem a cenowo nie wychodzi masakrycznie - free@home

greg.waw
01-07-2015, 13:38
Na tym forum pojawiły się informacje o systemie Homematic. Jestem użytkownikiem tego systemu i jednocześnie trochę programuję. Napisałem moduł do integracji centralki Homematic z centralą alarmową Integra 64/128 Satela. Moduł pozwala na skojarzenie wyjść/wejść alarmu z wirtualnymi przyciskami centralki Homematic. To z kolei pozwala na skojarzenie wyjść/wejść alarmu z urządzeniami wykonawczymi lub na uruchamianie programów w centralce Homematic. Moduł jest do ściągnięcia tu: https://sourceforge.net/projects/hmintegraconnector/

Sztywniak
01-07-2015, 22:41
greg.waw : to bardzo dobra informacja. Dzięki za to info.

MACCAN
02-07-2015, 09:01
Rozumiem że po integracji można sterować wszystkimi urzadzaniami z poziomu centralki Homematic np. oświetleniem, roletami, zaworami podłączonymi do integry? A na centralce Homematic można zrobić inteligencje? Czy integruje się tez odczyt temperatury z czujek temperatury?

greg.waw
02-07-2015, 19:35
Rozumiem że po integracji można sterować wszystkimi urzadzaniami z poziomu centralki Homematic np. oświetleniem, roletami, zaworami podłączonymi do integry? A na centralce Homematic można zrobić inteligencje? Czy integruje się tez odczyt temperatury z czujek temperatury?

Niestety nie.
Nie znalazłem w specyfikacji interfejsu Integry (a dokładniej modułu EHTM-1) możliwości sterowania stanami centrali alarmowej. Może mieć to uzasadnienie w bezpieczeństwie systemu. Oznacza to również, że nie da się wyświetlić na ekranie manipulatora centrali alarmowej np. informacji o temperaturze z czujek Homematic.

Moduł do centralki Homematic pozwala na integrację w drugą stronę. Na podstawie wyjścia (ale także wejścia) centrali alarmowej można aktywować urządzania systemu Homematic. Można sobie wyobrazić następujące scenariusze:
1. Po aktywowaniu wejścia centrali alarmowej z czujki ruchu można włączyć oświetlenie w pomieszczeniu
2. Po stwierdzonym braku aktywności przez określony czas na wejściu centrali alarmowej można wyłączyć oświetlenie w danym pomieszczeniu
3. Po włączeniu czasu na wyjście w centrali i na podstawie wyjścia centrali alarmowej skojarzonej z czasem na wyjście można wyłączyć urządzenia Homematic (np. zgasić wszystkie światła w domu, wyłączyć urządzania w trybie stand-by)
4. Po włączeniu stanu czuwania i na podstawie wyjścia centrali alarmowej skojarzonej ze stanem czuwania można po określonym czasie (np. po 24 godzinach) włączyć tryb "wakacje" systemu ID
5. Po wyłączeniu czuwania można aktywować urządzenia stand-by, wyłączyć tryb "wakacje",

Sztywniak
02-07-2015, 23:22
Niestety nie.
Nie znalazłem w specyfikacji interfejsu Integry (a dokładniej modułu EHTM-1) możliwości sterowania stanami centrali alarmowej. Może mieć to uzasadnienie w bezpieczeństwie systemu. Oznacza to również, że nie da się wyświetlić na ekranie manipulatora centrali alarmowej np. informacji o temperaturze z czujek Homematic.


jest taka możliwość , ponieważ są systemy ID, które to robią tzn potrafią zmienić stan wyjścia w Integrze.

MACCAN
03-07-2015, 08:07
Oprócz Fibaro jakie to systemy?

greg.waw
03-07-2015, 10:18
jest taka możliwość , ponieważ są systemy ID, które to robią tzn potrafią zmienić stan wyjścia w Integrze.

Doczytałem teraz specyfikację i rzeczywiście jest taka możliwość. Wcześniej szukałem możliwości ustawiania wartości rejestrów z temperaturą i nie znalazłem. Sterowanie wyjściami nie szczególnie mnie interesowało. Mogę to dorobić jak będę miał na to chwilę.

Sztywniak
03-07-2015, 16:40
Oprócz Fibaro jakie to systemy?

np Ampio

MACCAN
07-07-2015, 09:30
np Ampio

A z bezprzewodowych?

iF-Jimi
07-07-2015, 20:43
W zasadzie Ampio też już ma system bezprzewodowy i to z zasięgiem kilkukilometrowym, tyle że jak na razie wyprodukowanych jest kilkaset urządzeń i są w fazie testu. Nie ma ich jeszcze w oficjalnej sprzedaży. Mimo że jestem zagorzałym antyfanem wszelkich bezprzewodówek, mam nadzieję że wyjdzie z tego coś dobrego.

Sztywniak
08-07-2015, 01:45
iF-Jimi: będziesz zaskoczony, bo bezprzewodówka Ampio jest w wielu aspektach dopracowana. Moduły nie maja, aż tak dużej funkcjonalności jak Fibaro bo z nimi rzadko kto może się równać ale zasięg maja naprawdę wypas.
Weź sobie na testy, zasięg naprawdę robi wrażenie.

MACCAN
09-07-2015, 14:32
Jak cenowo prezentuje się ampio?

Sztywniak
09-07-2015, 18:37
Jak cenowo prezentuje się ampio?

jeden z tańszych na rynku

iF-Jimi
09-07-2015, 21:52
iF-Jimi: będziesz zaskoczony, bo bezprzewodówka Ampio jest w wielu aspektach dopracowana. Moduły nie maja, aż tak dużej funkcjonalności jak Fibaro bo z nimi rzadko kto może się równać ale zasięg maja naprawdę wypas.
Weź sobie na testy, zasięg naprawdę robi wrażenie.

Wiem Sztywniak, ale puki nie zainstaluję sobie tego w domu i nie potestuję przynajmniej z pół roku to wstrzymam się od zachwytu :) Przewodwókę z Ampio jak wiesz znam dobrze i nią się mogę zachwycać, a na kostki bezprzewodowe czekam bo mam je gdzie włożyć. Mam budynek częściowo zakablowany, reszty na razie nie będę kuć bo chcę potestować te kostki wifi na sobie zanim je klientom zacznę sprzedawać.

iF-Jimi
27-07-2015, 19:54
W ramach ciekawostki wrzucam, w zasadzie powinno się to znaleźć w dziale "na wesoło" :) Dzisiaj byliśmy u klienta na wycenie naprawy wypalonej inteligentnej instalacji którą ktoś zrobił od podstaw w garażu, poniżej zdjęcie. Powstały dwa takie systemy, u klienta u którego byliśmy i u jego znajomego. W dolnej lewej części zdjęcia "jednostka centralna" (ta na której leży klawiatura) bez której nie działa nic. Ciekawostką jest że instalacja ta działała przez 11 lat :) Teraz klient ma ciemno w domu.

325656

Sztywniak
27-07-2015, 21:41
skoro 11 lat działała , to znaczy że dobrze zrobił ;-)

iF-Jimi
27-07-2015, 22:50
Co więcej, nie zepsuła się sama tylko od uderzenia pioruna padła :D Choć klient twierdzi że coraz mniej obwodów działało. Teraz nie potrafi znaleźć twórcy systemu bo od 9 lat firma nie istnieje. Tak czy inaczej, takiego partactwa w instalacjach elektrycznych nie widziałem jak żyję.

wodanm
28-07-2015, 08:57
Również myślałem, że już wszystko w życiu widziałem. A jednak cały czas jestem zaskakiawany na nowo.

kasprzyk
29-07-2015, 10:19
Prawdziwe mistrzostwo świata - nie do końca wierzę, że w takim stanie właściciel odebrał tą instalację i za nią zapłacił.
Podejrzewam, że podobnie wyglądają instalację osób, które same wykonały sobie tkzw. IB na centralkach satela, i mają założone wątki na tym forum - może są chętni do pokazania zdjęć i czy faktycznie zrealizowali chociaż połowę funkcji którymi w planach pierwotnych się chwalili ?
iF-Jimi - żeby to obecnie ogarnąć, do postaci choćby "politycznie" poprawnej, to miesiąc może nie wystarczyć - i le za to skasować 1,5,10 tys, więcej ?

iF-Jimi
03-08-2015, 10:27
Sorry że dopiero teraz odpisuję, Woodstock wymaga odpoczynku :)
Kasprzyk, niestety zapłacił. Dwóch studentów siedziało u niego codziennie pół roku od rana do wieczora, więc jak po odpaleniu instalacji powiedzieli mu że postarają się mu ogarnąć kable, powiedział że na razie mają sobie dać spokój bo chciałby już mieszkać. I niestety górna kwota którą podałeś to minimum żebym zdecydował się wysłać do niego pracownika. Nie mam zdjęć "klawiatur" które ma wbudowane w ścianach, ale dla ułatwienia powiem że odpalenie obwodu bądź sceny wiąże się z wbiciem kodu. Generalnie instalacja ta steruje tylko oświetleniem, roletami i podleganiem ogródka. Nie będę pisał ile za to zapłacił bo dla mnie jest to abstrakcja.

kasprzyk
04-08-2015, 20:43
Sorry że dopiero teraz odpisuję, Woodstock wymaga odpoczynku :)...
Nie wątpię, tylko pozazdrościć wolnego czasu no i takiego wypadu :)
pzdr

Grzegorz S4H
06-08-2015, 21:04
(...) Teraz klient ma ciemno w domu.



To na pewno wina trzeciego kabelka od lewej - wygląda na to że się poluzował:)

NilsH
31-10-2015, 09:07
Przymierzem się do szczegółowego zaprojektowania instalacji elektrycznej. Interesuje mnie pewien stopień automatyki, ale czy IB, to chyba zbyt wiele powiedziane.
Jestem umówiony z wykonawcą instalacji, że wykona standardową instalację elektryczną. Wspominałem mu o automatyce i alarmie. Odpowiedział, że nie ma problemu, jeśli tylko wskaże mu szczegółowe, konkretne wytyczne.
Czego oczekuję? Głównie funkcjonalności a nie gadżetów. Mam podłogówkę w płycie fundamentowej i klasycznie w jastrychu na piętrze. Wydaje mi się, że regulacja jest zbyt ociężała, aby tym sterować, więc to odrzucam.
Interesuje mnie monitoring 4-8 kamer, alarm (czujki, kontaktrony, sensory zalania - eletrozawór, czujki dymu), możliwość podglądu w tel./przez internet. Mam też sporo pastylek DS18B20 i w ogóle chciałbym śledzić pogodę (temp., opady, wiatr.) i mieć do niej dostęp przez tel./internet
Ponadto chciałem mieć podgląd w tel. wideofonu przy bramie i możliwość kontroli bramy, furtki i bramy garażowej z domu oraz przez tel. Wreszcie, jeśli warto, to czujki ruchu powinny zaświecać światło w korytarzu, na schodach. Oświetlenie na zewn. powinno się zaświecić ze zmierzchem i zgasnąć ok. 24. Wychodząc z domu, uzbrajając alarm, chciałbym odłączyć wybrane gniazdka i zgasić wszystkie światła, a z drugiej strony mieć możliwość symulacji obecności. Uzbrojony alarm miałby mnie informować i wszystkich nie pożądanych zdarzeniach również o tym, że jest niekontrolowany przepływ wody, choć stacja uzdatniania wody może o pewnej godzinie włączyć płukanie. Planujemy rolety i już wiemy, że są one sterowane radiowo w systemie z-wave, potrzebujemy.
Będzie WM i GWC, ale nie jestem przekonany, że jest potrzeba integracji przepustnicy i wydajności z tym systemem.
Chciałbym też, aby system rejestrował licznik energii paneli PV i ewentualnie zużycie prądu niektórych obwodów, np. PC.
Pewnie znajdzie się jeszcze kilka zadań dla tego systemu...
Co jeszcze - chciałbym sam móc programować ten system i chciałbym mieć perspektywę co najmniej 10-15 letnią, że będzie to system stabilny, a odpowiednie oprogramowanie był aktualizowany wraz z nowymi wersjami systemów na komórkach i komputerach.
Mam więc pytanie czy te funkcje da się zrealizować na centralce alarmowej (np. Satel) czy też liczyć jednak na jakiś IB albo oba rozwiązania: Satel - alarm sprzężony z IB/automatyką?
Jak najlepiej rozwiązać wykonanie - skonsultować z dostawcą IB i wskazać wykonawcy jak to ma zrealizować czy też niech wykonawca zrobi klasyczną elektryka, a wykonawca IB niech zrobić całą resztę?
Dochodzi jeszcze kwestia zaufania - czy nie lepiej te dwa systemy (elektryka od alarm/ib) rozdzielić w wykonawstwie, aby nie było jednej osoby mającej wgląd w cały system?
Będę wdzięczny za pomoc.

iF-Jimi
31-10-2015, 11:07
Na Satelu tego nigdy w życiu nie zrealizujesz. Poza tym nie robi się automatyki budynku na systemie alarmowym, chyba że jest to parę obwodów na zasadzie zamknij / otwórz, włącz / wyłącz. Ale już zintegrowanie systemu alarmowego z systemem automatyki jak najbardziej tak i najlepiej jak będzie to realizowała jedna firma. Ja to realizuję na Ampio / Satel i wszystko czego oczekujesz da się na tym zrobić a będzie to system niedrogi i stabilny. Może być systemem niedrogim i praktycznym, lub trochę droższym i gadżeciarskim. Co do rolet to najlepiej od razu zrezygnować z tego z-wave jeśli jeszcze masz taką możliwość i zamówić zwykłe rolety bez elektroniki. Co do systemu monitoringu to jest to niezależny system, aczkolwiek da się go w jakimś stopniu zintegrować. Np. będzie wyświetlany na panelu ściennym na którym możesz sterować automatyką, można integrować wykrywanie ruchu itp. Nie wiem czy jest ci potrzebny elektroniczny odczyt przepływu wody, ale da się to zrealizować. Bardziej polecałbym zwykłe czujki zalania. Integracja innych urządzeń nienależących do IB jak najbardziej jeśli posiadają odpowiednie interfejsy i producent udostępnia protokoły komunikacyjne. Można wiedzieć w jakim regionie Polski znajduje się dom?

iF-Jimi
31-10-2015, 11:13
Co do odczytu wartości z fotowoltaiki to najlepiej skorzystać z gotowych aplikacji które dostajemy w cenie od producentów falowników. Jeśli jest taka potrzeba można to zintegrować i odczytywać na aplikacji IB, ale według mnie jest to zbędny wydatek. Chyba że zależy ci na wykorzystaniu tych wartości do logiki systemu.

NilsH
01-11-2015, 20:08
Na Satelu tego nigdy w życiu nie zrealizujesz. Poza tym nie robi się automatyki budynku na systemie alarmowym, chyba że jest to parę obwodów na zasadzie zamknij / otwórz, włącz / wyłącz. Ale już zintegrowanie systemu alarmowego z systemem automatyki jak najbardziej tak i najlepiej jak będzie to realizowała jedna firma. Ja to realizuję na Ampio / Satel i wszystko czego oczekujesz da się na tym zrobić a będzie to system niedrogi i stabilny. Może być systemem niedrogim i praktycznym, lub trochę droższym i gadżeciarskim. Co do rolet to najlepiej od razu zrezygnować z tego z-wave jeśli jeszcze masz taką możliwość i zamówić zwykłe rolety bez elektroniki. Co do systemu monitoringu to jest to niezależny system, aczkolwiek da się go w jakimś stopniu zintegrować. Np. będzie wyświetlany na panelu ściennym na którym możesz sterować automatyką, można integrować wykrywanie ruchu itp. Nie wiem czy jest ci potrzebny elektroniczny odczyt przepływu wody, ale da się to zrealizować. Bardziej polecałbym zwykłe czujki zalania. Integracja innych urządzeń nienależących do IB jak najbardziej jeśli posiadają odpowiednie interfejsy i producent udostępnia protokoły komunikacyjne. Można wiedzieć w jakim regionie Polski znajduje się dom?
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Wiele z tych elementów wydaje mi się użytecznych, ale brakuje mi tutaj rzeczywistych opinii użytkowników, którzy chcieliby się podzielić tym, co naprawdę jest warte zrealizowania. Scenariusza oświetlenia jakoś mnie nie przekonują, choć z drugiej strony zastąpienie kilku włączników światła jednym ma już dla mnie większy sens. Dlatego będę również wdzięczny za krytykę moich pomysłów.
Co do przepływu wody, to traktuję to jako uzupełnienie czujników zalania - np. w formie alertu o nieplanowanym przepływie wody.
Rolety/żaluzje. Szukałem rolet okien dachowych (będzie ich szt. 4, a są od południa, więc ich funkcjonalność jest konieczna), które nie byłyby kontrolowane radiowo. Ale nie udało mi się znaleźć. Znalazłem jedynie informację (nie u producenta), że do okien Fakro należy użyć ich rolet, a tam jest z-wave. Mają do nich też moduł adaptacyjny (zwma), który, wg opisu, ma współpracować z knx. Czy to załatwi sprawę? Czy niezależnie od obsługi poprzez IB będzie można użyć pilota do podniesienia pojedynczej rolety?
Natomiast w kwestii rolet i żaluzji okien poziomych będę szukał możliwości obsługi bezpośredniego sterowania "na kablu".
Swoją drogą skąd system wie jak nisko są opuszczone rolety i jakie jest nachylenie żaluzji? Dodaje się jakieś kontaktrony, fotokomórki czy jest do gdzieś rejestrowane przez silniki?
Domek na południu naszego pięknego kraju.

iF-Jimi
01-11-2015, 23:29
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Wiele z tych elementów wydaje mi się użytecznych, ale brakuje mi tutaj rzeczywistych opinii użytkowników, którzy chcieliby się podzielić tym, co naprawdę jest warte zrealizowania. Scenariusza oświetlenia jakoś mnie nie przekonują, choć z drugiej strony zastąpienie kilku włączników światła jednym ma już dla mnie większy sens. Dlatego będę również wdzięczny za krytykę moich pomysłów.

Budując inteligentną automatykę te scenariusze po prostu są. Albo się z nich korzysta albo nie, tak czy inaczej są to bardzo przydatne funkcje z których warto skorzystać.


Rolety/żaluzje. Szukałem rolet okien dachowych (będzie ich szt. 4, a są od południa, więc ich funkcjonalność jest konieczna), które nie byłyby kontrolowane radiowo. Ale nie udało mi się znaleźć. Znalazłem jedynie informację (nie u producenta), że do okien Fakro należy użyć ich rolet, a tam jest z-wave. Mają do nich też moduł adaptacyjny (zwma), który, wg opisu, ma współpracować z knx. Czy to załatwi sprawę? Czy niezależnie od obsługi poprzez IB będzie można użyć pilota do podniesienia pojedynczej rolety?
Natomiast w kwestii rolet i żaluzji okien poziomych będę szukał możliwości obsługi bezpośredniego sterowania "na kablu".

Moduł ZWMA współpracuje z każdym systemem automatyki. Tak czy inaczej my instalujemy Fakro bezpośrednio na kablu, obojętnie czy są to siłowniki do okien czy rolety. Mamy bardzo dobry bezpośredni kontakt z managerem produktu w fabryce Fakro i takie rzeczy na specjalne zamówienie robią dla nas co chwilę. A bez modułu z-wave płacimy za nie taniej. W tej chwili robią dla nas nawet elektryczne zasłony na świetliki dla klienta w niestandardowych rozmiarach, ponieważ klient zainstalował sobie świetliki w salonie multimedialnym na poddaszu i nie pomyślał wcześniej o tym że nie wyłączy sobie światła w dzień podczas oglądania filmu na projektorze. W Fakro zrobili dla nas rysunek techniczny i teraz wykonują fajne, zgrabne zasłony elektryczne.


Swoją drogą skąd system wie jak nisko są opuszczone rolety i jakie jest nachylenie żaluzji? Dodaje się jakieś kontaktrony, fotokomórki czy jest do gdzieś rejestrowane przez silniki?
Domek na południu naszego pięknego kraju.

Kontaktrony jak najbardziej instaluje się na oknach dachowych ale mogą one jedynie poinformować czy okno jest otwarte czy zamknięte. Przy odpowiednim układzie większej ilości kontaktronów można wyciągać trochę więcej informacji. Istnieje natomiast możliwość precyzyjnego określania pozycji okna, rolety na podstawie mierzonego czasu pracy siłowników, zależnie od zastosowanego systemu. Z lamelkami żaluzji to trochę bardziej skomplikowany temat ale też do zrealizowania.

NilsH
05-11-2015, 20:45
Podjąłem temat kontaktronów w oknach i drzwiach. Jestem rozczarowany. Producent drzwi Doorsy, jak dla mnie świetnych drzwi, nie zamontuje kontaktronów. Tłumaczenie "bo klienci mają różne oczekiwania i potem mają zarzuty, że nie jest to zamontowane wg ich oczekiwań" nie trafia do mnie. Może po prostu nie wiedzą jak poprawnie wmontować kontaktron? Ale jest światełko w tunelu - otrzymałem informację (będę się jej domagał na papierze), że nie stracimy gwarancji, jeśli sobie je sami (lub montażysta) wmontujemy.
Teraz testujemy dostawców okien. Jak patrzę na ramę naszych przyszłych okien (Rehau Geneo), to zastanawiam się gdzie można wmontować taki kontaktron, żeby to działało?
336398
336399

iF-Jimi
06-11-2015, 14:34
Środkowa komora na wylot w ramie zewnętrznej gdzie instalujemy okrągły kontaktron, oraz płytka dziura w ramie z szybą na magnesik.

iF-Jimi
06-11-2015, 14:36
Są też klamki do okien z kontaktronem. Wówczas system nie reaguje jak odchylimy okno, tylko jak przekręcimy klamkę.

Mikolaj5
20-11-2015, 20:29
Kontraktony montowane przez "alarmiarzy" sa jakies 50% tansze i chyba nieco lepsze. Kwestia odpowiedniego montazu jak rowniez porozmawiania ze sprzedawca okien o zasadach gwarancji i rekojmi

Marian_D
04-12-2015, 20:52
Ja w swoim domu korzystam z systemu od firmy Vigaldo i jestem bardzo zadowolony.

Firma dopiero ewidentnie startuje bo fanpage na FB odpalone parę dni temu, strona w przygotowaniu, a Ty już używasz? :D

Aaa... jasne. Jesteś właścicielem/pracownikiem firmy ;)

krisstoferos
05-12-2015, 12:32
A coś bezprzewodowego jak fibaro albo cerebro inteligentne otoczenie? Obie firmy mają bardzo ciekawe rozwiązania bezprzewodowe. O tym cerebro ciężko coś znaleźć, ale na stronie można się coś więcej dowiedzieć. O fibaro słyszałem różne opinie, ale po wczytaniu się, to wcale nie jest to takie bezinwazyjne rozwiązanie.

krisstoferos
07-12-2015, 14:48
@EdgarZly

Teraz już nie trzeba myśleć o automatyce na etapie budowy domu :) Sam jestem teraz na etapie automatyzowania mieszkania. Wygląda to tak, że wybierasz sobie urządzenia jakie chciałbyś mieć w domu / mieszkaniu np. interesują Cię kolorowe oświetlenie, sterowanie roletami i ogrzewaniem w domu. Urządzenia komunikują się bezprzewodowo wykorzystując bluetooth, wifi lub inną technologię radiową. Urządzenia działają bezprzewodowo więc dodać je możesz nawet jak już się wybudowałeś :) Na naszym rynku niewiele jest systemów tego typu - widzę, że mówi się głównie o tzw. automatyce tradycyjnej jak EiB tudzież KNX. Tylko, że wtedy kładziesz kilometry kabli a jak chcesz później coś dołożyć to możliwe, że musiałbyś kuć ściany. No i koszty takiego KNX'a to nawet kilkadziesiąt tysięcy a takiego systemu bezprzewodowego to do kilkunastu tysięcy (zależnie czego potrzebujesz).

Ja szukam za czymś nowoczesnym, całkowicie bezprzewodowym i sterowanym z tabletu. Osobiście zainteresowała mnie oferta wspomnianej wcześniej firmy cerebro i chyba do nich zadzwonię :) Mogę się podzielić informacjami potem :)

Pozdrawiam

Marian_D
07-12-2015, 14:55
A to nie jest tak, że jeśli chce się mieć inteligentny dom (http://udrem.pl/) to trzeba go już takim wybudować? W sensie projekt musi być już odpowiednio dostosowany?

Kabel to zawsze kabel - jakość transmisji na pewno lepsza i mniej niespodzianek. Dlatego moim zdaniem jeśli masz możliwość, to najlepiej od razu planować instalację kablową przygotowaną pod system inteligentnego domu. Bezprzewodówkę najlepiej traktować jako rozwiązanie stosowane tam, gdzie nie da się zrobić kabla: np. bo nie zostały zainstalowane lub byłoby to nieopłacalne (np. sterowanie oświetleniem w ogrodzie).

Idealnym rozwiązaniem są systemy które umożliwiają zarówno transmisję kablową jak i bezprzewodową. Ale takich niestety jest niewiele. Z Polskich znam Grentona i Ampio.

dendrytus
07-12-2015, 21:18
automatyce tradycyjnej jak EiB tudzież KNX.
EiB to KNX. Dokładnie to samo.


Tylko, że wtedy kładziesz kilometry kabli
Naprawdę? Bo 200m domek można od bidy opędzić 50m kabla KNX


a jak chcesz później coś dołożyć to możliwe, że musiałbyś kuć ściany.
WOW. Od kiedy?
Od niepamiętnych czasów mogę użyć modułów RF KNX czyli bezprzewodowych


No i koszty takiego KNX'a to nawet kilkadziesiąt tysięcy
Jak się montuje włączniki po 2 000 czy 4 000, to tak.
Jak w Z-wave zamontujesz włączniki po 1500 to też uzbiera się kilkadziesiąt tys.


Ja szukam za czymś nowoczesnym, całkowicie bezprzewodowym i sterowanym z tabletu. Osobiście zainteresowała mnie oferta wspomnianej wcześniej firmy cerebro i chyba do nich zadzwonię :) Mogę się podzielić informacjami potem :)
Chiński badziew.

krisstoferos
08-12-2015, 07:47
@dendrutus

Moją wypowiedź należy traktować w tzw. cudzysłowie. Oczywiście, że EiB oraz KNX to dziś właściwie to samo, ale starsi znają to jako EiB a młodsi jako KNX stąd tak napisałem.

Philips, Osram, Chamberlain, Schalge, Elgato to Twoim zdaniem chiński badziew? Może pierwej poczytaj sobie :) W dodatku technlogia jest Apple'a i sterowanie możliwe jest wyłącznie przez iPhona lub iPada.

Fakt, że jest to nieco inna automatyka niż taki KNX - co komu odpowiada. Tak się składa, że miałem trochę do czynienia z KNX'em i BACnet'em i mam nawet certyfikaty. U siebie bym tego nie założył - co kto chce :)

dendrytus
08-12-2015, 13:10
Philips, Osram, Chamberlain, Schalge, Elgato to Twoim zdaniem chiński badziew? Może pierwej poczytaj sobie :) W dodatku technlogia jest Apple'a i sterowanie możliwe jest wyłącznie przez iPhona lub iPada.

A to Philips, Osram, Chamberlain, Schalge, Elgato w ogóle wiedzą, że super ekstra technologia z chin korzysta z ich rozwiązań?
I co z tego, że technologia jest od Apple? Apple ma monopol na cudowne technologie?
Google ma NEST-a za którego zapłacił kilka mld $ i co z tego?

iF-Jimi
08-12-2015, 21:35
Teraz już nie trzeba myśleć o automatyce na etapie budowy domu :)
Jak się chce przemyślaną automatykę to tylko na etapie budowy, a najlepiej przed. Jak się chce zabawki to fakt, nie trzeba



Ja szukam za czymś nowoczesnym, całkowicie bezprzewodowym i sterowanym z tabletu.
Więc jednak wybrałeś zabawki :)



Osobiście zainteresowała mnie oferta wspomnianej wcześniej firmy cerebro i chyba do nich zadzwonię
Kiedyś upaliliśmy się z kumplem jakimś gó...em i też dzwoniliśmy do samych siebie :)



Tak się składa, że miałem trochę do czynienia z KNX'em i BACnet'em i mam nawet certyfikaty. U siebie bym tego nie założył - co kto chce :)

Rzeczowa argumentacja mile widziana

krisstoferos
09-12-2015, 08:03
Jak już mówiłem - czego kto chce. Ja zdecydowanie wolę wybrać system, który niesie ze sobą coś nowego i z perspektywami. Jestem już po pierwszej rozmowie ze wspomnianą firmą oraz lekturze o rozwiązaniu jaki rozwija Apple. Mnie te "zabawki" jak to nazwał If-Jimly przekonują i myślę, że będę zadowolony.

homelogic
09-12-2015, 11:52
Kiedyś upaliliśmy się z kumplem jakimś gó...em i też dzwoniliśmy do samych siebie :)


padłem :lol2::lol2::lol2:

stkop
10-12-2015, 14:57
padłem :lol2::lol2::lol2:

;)

iF-Jimi
10-12-2015, 23:11
;)
stkop to był oczywiście sarkazm nawiązujący do sytuacji kiedy właściciele lub(i) pracownicy świeżych firm rejestrują się tu jako zadowoleni klienci lub przyszli zadowoleni klienci :) Na ogól staram się raczej w życiu nie narkotyzować mimo że avatar może sugerować co innego :no:

NilsH
11-12-2015, 08:30
/.../i myślę, że będę zadowolony.
Qrcze, ile razy już od wykonawców/instalatorów słyszałem tę sentencję "Będzie pan zadowolony" i najczęściej się okazywało, że to co najwyżej ich pobożne życzenie. :mad:
Albo tak nasiąknąłeś już nowomową budowlaną, albo jednak jest Twoją mantrą dla potencjalnego leszcza.

stkop
11-12-2015, 14:29
stkop to był oczywiście sarkazm nawiązujący do sytuacji kiedy właściciele lub(i) pracownicy świeżych firm rejestrują się tu jako zadowoleni klienci lub przyszli zadowoleni klienci :) Na ogól staram się raczej w życiu nie narkotyzować mimo że avatar może sugerować co innego :no: Załapałem od razu... emotikon może tego nie oddał... ale chciałem go pozostawić aby wyrazić jak znakomity to był sarkazm.pozdr

Franki31
25-12-2015, 12:23
Witam,

czy ma ktoś z Was połączoną centralę homematic CCU2 z siłownikiem rolet Somfy io?
Słyszałem z kilku różnych źródeł, że nie można ich połączyć, ale może jest jakaś metoda.
Mam już te siłowniki wraz z roletami. Teraz zastanawiam się nad zakupem centrali smart home. Homematic CCU2 jest najbardziej atrakcyjna cenowo na rynku, no chyba że ktoś mógłby polecić coś innego?

Dziękuję za pomoc i świątecznie pozdrawiam.
Franki

reiden
30-12-2015, 02:01
Hallo,
CCU2 jest nie tylko cenowo atrakcyjna ale i mozliwosci jakie daje sa olbrzymie (makro).
Bezposrednie sterowanie silnikow somfy jest jednak niemozliwe ze wzgledu na rozny protokol tych systemow.

Mozliwosc sterowania obu systemow daje Mediola V4+. Kosztuje jednak prawie 3 razy tyle co CCU2 no i nie ma tych mozliwosci co CCU2!

Innym wyjsciem byloby sterowanie za pomoca CUL-Stick i dodatkowych darmowych programow.
Moim zdaniem najtanszym i najprostszym rozwiazaniem jest przerobka samego pilota do somfy, a nie jest to takim wielkim problemem.
Po prostu podpiac sie pod klawisze pilota somfy i mostkowac je urzadzeniem Homematic n.p. przez “HM-LC-Sw4-Ba-PCB” lub “HM-LC-Sw4-WM”

pozdrawiam

Franki31
05-01-2016, 09:36
Hej Reiden,

dziękuję za fachowy komentarz. Miałbym tutaj pytanie: czy jeśli mój silnik rolet zewnętrznych somfy sterowany będzie tylko elektrycznie poprzez łącznik (nie zaś drogą radiową poprzez pilota), to czy wystarczy zakup sterownika radiowego home matic. włożenie go z w miejsce gniazdka, zintegrowanie go z silnikiem somfy oraz centralą CCU2. Zastanaiwam się jak mam rozmawiać z instalatorem - on chce mi założyć sterownik radiowy somfy wraz z pilotem (ale jeśli nie zintegruje go z centralą CCU2, to może to nie bedzie miało sensu i wystarczy tylko łącznik elektryczny, a ja skorzystam ze sterowanika home matic? Dziękuję z góry za pomoc!

reiden
05-01-2016, 19:51
Hallo Franki31,

jezeli ma to byc tylko silnik firmy Somfy bez wewnetrznego odbiornika to nie ma absolutnie zadnego problemu.
Jest to wowczas obojetne czy jest to silnik somfy, elero czy tez inny! Wszystkie silniki bez wewnetrznego sterowania (odbiornika) maja wyprowadzony kabel z koncowka-gniazdkiem Hirschmann. Do niego podlancza sie odpowiednia wtyczke rowniez Hirschmann (takie sa przynajmniej standarty). Miedzy tym gniazdkiem a wtyczka moze byc podlaczony odbiornik radiowy (Homematic, Somfy....) lub przewod jest prowadzony do przelacznika "gora/dol" w scianie. Dodam tutaj, ze z tego co sie orietuje urzadzenia Homematic beda o conajmniej 50% tansze niz jakiekolwiek inne! Krotko mowiac, jezeli jest to silnik bez wbudowanego odbiornika to nie ma zydnych obaw i urzadzenia Homematic beda funkcjonowaly bez problemu!
pozdrawiam

ps.
dodam jeszcze tylko tyle, abys wymagal od instalatora tych silnikow aby je zaprogramowal no gorny i dolny punkt. To nie ma nic wspolnego ze sterowaniem ale jest ich obowiazkiem a Tobie zaoszczedzi "zabawy" z samym programowaniem/ustawianiem tych punktow zwlaszcza przy silnikach somfy!

Franki31
10-01-2016, 21:23
Reiden, po raz kolejny dziękuję Ci za fachowe uwagi. Sytuacja wygląda tak, aktualnie mam instalacje elektryczną przygotowaną "na przyjęcie" rolet z siłownikiem. Instalator chce założyć mi rolety Somfy io, argumentując, że ich dużą zaletą jest to, że wykrywają przeszkody). Chyba więc zdecyduje się na te rolety, ale żeby zostały tylko podłączone do klasycznego łącznika na ścianie góra-dół. Nawiasem mówiąc, można ten model rolet firmy Somfy tylko tak podłączyć, bez zainstalowania w nich sterowania radiowego (byłoby więc tylko gniazdko hirschmann?), czy też lepiej zdecydować się na inny model Somfy (ale wtedy zdaniem instalatora nie będzie miał funkcji detekcji przeszkód)? Jeśli można go tak podłączyć, to później zamontowałbym sobie sterownik firmy home matic i zgrał go z centralą CCU2.
Mój sąsiad poleca też centralę Fibaro, ale jak patrzyłem jest ona dość droga i pewnie nie daje większych możliwości od Home matic CCU2?
Pozdrawiam
Franki

reiden
11-01-2016, 01:58
Hallo Franki31,
z tego co wiem, to io Motory sa juz z wmontowanym odbiornikiem!?
Sadze, ze ten instalator ma rowniez na mysli bezprzewodowy przelacznik gora/dol co nalezy do systemu somfy! To jest prawda, ze silniki wykrywajace przeszkody maja duza zalete. Jednak nie tylko somfy takie produkuje! Sonfy nalezy jednak do tych gdzie liczy sie marka tak jak KIEDYS Mercedes a placimy za to do dzisiaj
Wydaje mi sie, ze miedzy Toba a tym instalatorem istnieje jednak jakies nieporozumienie!
Na temat Fibaro najlepiej moze sie wypowiedziec Sztywniak. Z moich informacji Fibaro HC nie moze sie absolutnie rownac z Homematic (cena 2 razy wyzsza) natomiast HC-2 (cena 6 razy wyzsza) ma dla mnie tylko jedna pozytywna strone w porownaniu z Homematic a mianowicie „sterowanie glosem“ choc nie wiem jak dobrze to funkcjonuje (Sztywniak napewno to wie). IP adres jest zapisywany na serwerze Fibaro no i urzadzenia wygladaja ladniej niz urzadzenia Homematic. To moze byc rowniez na korzysc Fibaro jezeli odgrywa dla kogos role. Ja testowalem tylko Motion Sensor ktorego jednak w 100% jeszcze nie wykorzystalem a zaowazylem, ze bateria bardzo szybko siada w porownaniu do baterii w urzadzeniach Homematic.
To jest jednak moje prywatne zdanie i moje doswiadczenie. Po pewnych “wypowiedziach” Sztywniaka szkoda mi bylo czasu na dalsze sprawdzanie Fibaro a zarazem znajac mozliwosci Homematic.
Pozdrawiam

Franki31
19-01-2016, 22:07
Reiden, dziękuję bardzo za cenne wskazówki! Wiesz może gdzie jest warto kupić centralkę CCU2 i jej komponenty? Warto to zrobić w Polsce, jeśli tak to gdzie, czy raczej poszukać ich w Niemczech? Zastanawia mnie czy występują one również w polskiej wersji językowej. Dziękuję za informacje. Pozdrawiam. Franki

reiden
19-01-2016, 23:12
Hallo @Franki31,
ja zaopatruje sie w CH ale po sprawdzeniu widze, ze w Polsce sprzedaje te urzadzenia rowniez Conrad.pl. Musze jednak tutaj przyznac, ze za te pieniadze ktore trzeba zaplacic w Polsce to ja mam w CH jak i w D to taniej! Za tyle ile kosztuje sama CCU2 w PL mozesz miec w D (elv.de) centralke razem z Mediola NEO!
Na Conrad.pl cena jest 539.00 PLZ, ELV.de ma cene 100.00 Euro a ja place 100.00 CHF czyli okolo 410.00 PLZ. Wplyw na cene ma napewno VAT, w CH jest tylko 8% no i pozatym wynika z tego, ze ludzie w PL maja chyba wiecej pieniedzy i moga sobie pozwolic wiecej zaplacic (sorry) :-)
Te CCU2 ktore ja kupuje w CH maja do dyspozycji jezyk niemiecki, angielski i turecki, sadze ze wszedzie sa tak samo konfigurowane!
pozdrawiam

Franki31
02-02-2016, 21:49
Hallo @Reiden i jeszcze pytanie. Zastanawiam się nad wmontowaniem odbiornika radiowego HomeMatic 103038 do sterowania roletami zewnętrznymi. Wiem, że na taki odbiornik mogę również nałożyć łącznik i obniżać/podnosić rolety manualnie.W domu mam serię łączników firmy Ospel As. Czy te odbiorniki radiowe są na tyle uniwersalne, że da się na nie nałożyć dowolne łączniki, czy też raczej przystosowane są do łączników niemieckich i mogą być niekompatybilne z polskimi? Słyszałem, gdzieś, że istnieją przejściówki, ale one pewnie też są na potrzeby łączników firm niemieckich? A może się mylę i jest to dość uniwersalne?
Dzięki za informacje.
Pozdrawiam
Franki

reiden
02-02-2016, 23:31
Hallo @Franki31, niestety nie moge Ci powiedziec czy bedziesz mogl podlaczyc laczniki firmy Ospel As do tego aktora. laczniki/adaptery ktore sa dostepne w firmie Homematic pasuja do firm: Busch-Jaeger, Gira, Merten, Berker, Jung, düwi, Kopp, czyli niemieckich:-( jest rowniez specjalny adapter do szwajcarskiej firmy Feller i jest to w CH bardzo czesto stosowyny przelacznik. Adapter do tej firmy kosztuje jednak 3 razy tyle co do niemieckich! sadze, ze w tym wypadku taniej kupic juz caly pezelacznik Homematic z adapterem a wowczas wszystko pasuje i nie ma wielkich problemow. Taki przelacznik kosztuje okolo 40 PLZ.
http://www.elv.ch/homematic-installations-set-fuer-unterputzaktoren-kopp-installationsadapter-kopp-hk05-rahmen-und-wippe.html
pozdrawiam

franki_31
26-02-2016, 22:55
@ Reiden miałbym jeszcze jedno pytanie. Obecnie mam piec gazowy marki Junkers Cerapur Midi. Obecne zużycie gazu u mnie jest na zatrważająco wysokim poziomie. Obecnie myślę więc o zakupie regulatora pokojowego? Czy Homematic oferuje taki regulator, który łączyłby się radiowo z moim piecem Junkersa? Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale wiem że Homematic oferuje regulator, który łączy się tylko z termostatami Homematic umieszczonymi na grzejnikach. Inne regulatory temperatury, o ile się nie mylę łączą się bezpośrednio z piecami. Ale może błądzę, proszę więc o poradę. Dziękuję i pozdrawiam.

reiden
05-03-2016, 02:44
hallo @franki_31
nie, nie mylisz sie. Homematic faktycznie potrafi sie laczyc tylko z wlasnymi, Homematic urzadzeniami. Czy piec nie moze byc poprostu wylanczany i wlanczany? Wowczas mozesz zastosowyc wylacznik Homematic a termometry sa w asortymencie Homematic. Jezeli masz kaloryfery to rowniez nie ma problemow!

Franki31
05-03-2016, 15:25
Cześć Reiden, dzięki za odpowiedź.
No właśnie, tylko pytanie co będzie włączało i wyłączało piec? Zwykle robią to właśnie regulatory pokojowe wysyłając sygnał do pieca, jak osiągana jest temperatura zadana. Homematic nie ma więc takiego regulatora. Mogę więc mieć tylko wpływ na pomieszczenia gdzie zamontuje termostaty homematic. Musiałbym je zamontować na wszystkich kaloryferach. Gorzej będzie w pomieszczeniach gdzie mam ogrzewanie podłogowe.
Wolałbym jakieś rozwiązanie globalne, gdzie to właśnie regulator informuje piec, że temperatura zadana została osiągnięta i wyłącza go.
Jak można coś takiego osiągnąć przy wykorzystaniu homematic?
Właściciele systemów homematic posiadają regulator pokojowy jakiejś innej marki?
Dzięki za podpowiedź.
Franki

kasprzyk
05-03-2016, 19:38
Regulując "piecem" a po imieniu kotłem, wpływasz na jedno źródło ciepła, każde z Twoich pomieszczeń ma inne zapotrzebowanie na ciepło (jak jest inaczej, to masz super dom) Temperaturę w tych pomieszczeniach możesz regulować ręcznie poprzez przepływomierze na pętlach od podłogówki (chyba, że takowych nie posiadasz) i głowicach termostatycznych na kaloryferach, masz także inny wybór - sterowanie elektryczne (poprzez siłowniki termiczne), wpływasz bezpośrednio na obiegi grzewcze pomieszczeń w których chcesz utrzymywać konkretną temperaturę, potrzebujesz w tych punktach termostaty pokojowe lub inne czujki temperatury, które poprzez system IB posterują właśnie tymi siłownikami.
Jeden termostat sterujący tylko pracą kotła, nie da Tobie wygody niezależnej i łatwej zmiany ogrzewania w różnych częściach mieszkania, prawdą jest, że nie często też taka sytuacja jest wymagana, a podobno raz dobrze ustawione przepływy dają komfort ciepła na długi czas.
Plusem sterowania poprzez system jest na pewno szybsza reakcja na zmieniające się warunki atmosferyczne - przeszklone pomieszczenia w dni słoneczne szybciej się nagrzewają - sterownik zareaguje natychmiast odcinając poszczególne obiegi/pętle grzewcze, bez niego niepotrzebnie czynnik grzewczy będzie tłoczony do pomieszczeń, które już tego nie wymagają, inna sytuacja - musisz wyłączyć jakieś pomieszczenie z użytku, albo na jakiś czas podnieść w nich temperaturę - możesz kręcić rotametrami albo prościej i szybciej kliknąć na panelu/ termostacie.
Tego typu wygoda wymaga niestety większych nakładów finansowych i odpowiednio przygotowanej instalacji elektrycznej i hydraulicznej.

reiden
21-03-2016, 23:53
Hallo @Franki31, ogolna zasade ogrzewania opisal juz wyzej kasprzyk wiec nie bede tego juz opisywal ale chcialbym dodac dwie rzeczy.
1-nie ma niestety zadnego standartu a widzialem najrozniejsze rozwiazania wlanczania i wylanczania ogrzewania.
2-czy jestes pewien, ze bedziesz tym samym "obiegiem" ciepla ogrzewal kaloryfery i podloge?
z moich wiadomosci i doswiadczenia (nie jestem specjalista) do ogrzewania podlogowego zadko potrzebna jest temperatura cieczy powyzej 38 stopni.
natomiast kaloryfery potrzebuja nawet 65 stopni!

ok, teraz jakie urzydzenia mozesz zastosowac:
- wylanczac ogrzewanie/kociol - wylanczajac prad: HM-LC-Sw1-Pl-DN-R5 lub HM-ES-PMSw1-Pl-DN-R5 (jest najprostsze)
- sterowanie ogrzewania w kaloryferach: HM-CC-RT-DN
- sterowanie zaworami ogrzewania podlogowego np.: Danfoss 088H3220 a do sterowania tymi zaworami mozesz uzyc: HM-LC-Sw4-DR
lub taniej ale z odrobina prac recznych np.: HM-LC-Sw4-Ba-PCB plus przekazniki na 220V.
- do kazdego pomieszczenia moze byc zastosowany termometr: HM-TC-IT-WM-W-EU

w zasadzie tymi urzadzeniami mozesze sterowac kazde ogrzewanie nawet z dokldnoscia +/-0.2 stopnia (tak jest u mnie).
z moich juz 4-letnich pomiarow i doswiadczenia moge powiedziec, ze mam koszty o okolo 25-30% nizsze niz sasiedzi majacy takie same domy!!!
nie pisze tego jako reklame i nie jestem pracownikiem homematic! rozbudowywalem sterowanie i takie byly wyniki a wcale sie z nimi nie liczylem!

pozdrowienia reiden

iF-Jimi
27-04-2016, 21:48
Dobry jest jeszcze [spam] - dobry system oparty na wifi i cena przystępna
lelo107 a czym chciałbyś zachęcić do kupna tego "systemu"? Jakie ma możliwości i jakie cechy stawiają go ponad konkurencję? No i jakie masz doświadczenie w tym systemie? Jak długo go używasz? Bo zakładam że wystarczająco długo skoro polecasz.

asolt
26-07-2016, 20:32
...
z moich juz 4-letnich pomiarow i doswiadczenia moge powiedziec, ze mam koszty o okolo 25-30% nizsze niz sasiedzi majacy takie same domy!!!
nie pisze tego jako reklame i nie jestem pracownikiem homematic! rozbudowywalem sterowanie i takie byly wyniki a wcale sie z nimi nie liczylem!

pozdrowienia reiden

Taa, moze i 50%, jak juz reklamujesz ten system rób to z głową.
Po pierwsze metoda porównawcza jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło jest mało dokładna mozna powiedziec niedokladna. Nie dwóch identycznych uzytkowników podobnych lub lub takich samych domów, kazdy ma inne przyzwyczajenia, lubi inne temperatury, a to wpływa na zapotrzebowanie na ciepło.
Po wtóre wzrost ciagly o 1 oC to wzrost zapotrzebowania na ciepło o ok 6-7%, 25-30% oszczednosci to niedokładnosc regulacji temperatury na poziomie ok 4 oC, nie wiem jakie systemy regulacji mają twoi sąsiedzi ale nie uwierze ze ich system regulacji przekłamuje o 4 oC ponad temp zadaną. Jak niedokładny miusiaby byc termostat aby przy ustawieniu przykładowo 21 oC utrzymywał ok 25 oC. W takie bajki to juz nie wierza nawet przedszkolacy. Był tu taki co miał jeszcze lepsze oszczednosci ale okazało sie ze promował szkieletowce i codzienne obnizanie temperatury. Przy utrzymywaniu tej samej temperatury niemozliwym są oszczednosci na poziomie 25-30% chyba domy sąsadów pozbawione są jakiejkolwiek regulacji temperatury to wtedy moze tak

otaru
27-12-2017, 09:35
Witam
widzę że temat trochę zamrożony więc go odmroże :) jestem na etapie remontowania pokoju więc myślę naj jakiś niedrogim systemem inteligentnego domu. Na necie znalazłem chinski wynalazek broadlink rp3 w cenie ok 140zł do tego podpinamy dodatkowe czujki włączniki sensory itp bardzo mi się spodobało bo proste w miarę tanie, jedyna wada jaką znalazłem to kamera do tego jest bardzo droga lub jej niema. Więc jeszcze zastanawiam się nad jakimś innym systemem np z-wave znalazłem MiCasaVerde Vera3 Ktoś coś by sie wypowiedział czy to fajnie działa i jak cenowo.

Opowiem jeszcze coś wiecej o tym broadlink rp3 jest to pilot uniwersalny ktory posiada Ir, RF i Wifi. Uczy sie kodów i można sterować tym co się już ma w domu np rolety czy gniazda na RF. Niestety nie mam tego w domu więc nie wiem jak sie sprawdza ale z tego co czytałem opinie to ludzie chwalili. Interesuje mnie ona bo w miarę tanio wyjdzie całość, koszt sterowania np swiatlem to 24zł czujnik otwarcia drzwi 26zl czujnik ruchu ok 56zł. Z tego co wyczytałem to można robić zależności (np jak czujnik wykryje ruch to włącza światło) ustawiać sceny. Zamówiłem do sterowania światłem jak tylko dostane to opisze moje pierwsze wrażenia

Ale fajnie by było jak ktoś by sie wypowiedział na temat tego broadlinka lub MiCasaVerde Vera3 albo jakiś inny system oparty np na z-wave oprócz fibaro bo za drogie niestety
pozdrawiam

elenik
28-12-2017, 15:15
Witam
Twój Inteligentny Dom na Pilota, za Darmo.
Nareszcie możesz tanio i łatwo zrealizować dom marzeń z pełną automatyką i dowolnymi ułatwieniami dla maksymalnej wygody i komfortu. Nie musisz rozkuwać ścian, ani montować kosztowych szaf rozdzielczych. Wystarczy jeden cienki przewód i malutkie 4cm kostki w puszkach instalacyjnych.
Wykonam każdą wersję dopasowaną do potrzeb, spełniającą określone funkcje. Oprócz domów można to wykorzystać w biurze, firmie, a nawet w większych obiektach.
Nawet rok ZA DARMO można testować dowolne elementy, a potem je zwrócić, oddam pełną cenę bez pytań, albo zamienić na inne dostosowane do potrzeb.
Więcej info na: intelbox.pl

iF-Jimi
02-01-2018, 00:01
Witam
Twój Inteligentny Dom na Pilota, za Darmo.
Nawet rok ZA DARMO można testować dowolne elementy, a potem je zwrócić, oddam pełną cenę bez pytań, albo zamienić na inne dostosowane do potrzeb.
Więcej info na: intelbox.pl

Naprawdę? Inteligentne systemy za free? Mają rozmach sku...ny :D

homelogic
03-01-2018, 21:25
Naprawdę? Inteligentne systemy za free? Mają rozmach sku...ny :D

ZA DARMO!*
NIE TRZEBA KUĆ ŚCIAN!**

*ale najpierw kup i zapłać, obiecujemy że oddamy kasę
**nie dotyczy bruzdowania między puszkami

siemka
26-01-2018, 13:01
Witam serdecznie wszystkich
Mam gorącą prośbę o wskazanie sprawdzonego instalatora/firmy zajmującej się problematyka domu inteligentnego z Lublina lub okolic.
Mieszkam w 7-letnim nowoczesnym domu, ale chciałbym zmodyfikować nieco instalacje teletechniczne ze szczególnym nastawieniem na sterowanie online. Nie chodzi mi o jakiś obłędnie rozbudowany system zawiadujący każdym gniazdkiem w domu. Raczej coś z wersji soft typu oświetlenie zewnętrzne, ogród, domofon, bramy garażowe itd.
Rozważam zarówno rozbudowę sterowania poprzez system Integra lub inny polecony.
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź i namiary
Siemka

homelogic
30-01-2018, 08:41
Witam serdecznie wszystkich
Nie chodzi mi o jakiś obłędnie rozbudowany system zawiadujący każdym gniazdkiem w domu. Raczej coś z wersji soft typu oświetlenie zewnętrzne, ogród, domofon, bramy garażowe itd.
Rozważam zarówno rozbudowę sterowania poprzez system Integra lub inny polecony.
Siemka

Do podstaw należy oświetlenie, bramy, ogród i inne proste rzeczy typu rolety, czyli wszystko co zrobimy na zwykłym przekaźniku.
Do rzeczy skomplikowanych należy domofon - w tym przypadku drastycznie ogranicza to wybór i eliminuje rzeczy tanie. Sam taki domofon IP do integracji będzie kosztował tyle co dwie integry.

Tadeo210570
12-03-2018, 10:34
Ja ogromnie sobie chwalę firmę Netatmo - zrobiłem dzięki kilku tanim produktom mój dom o wiele bardziej inteligentny niż zamierzałem ;) z pracy wiem czy żona przychodzi sama czy z kochankiem, a później jak głośno hałasuje ;)

Iryna11
20-03-2018, 12:02
Witam,

Jestem studentką marketingu i zarządzania i jednym z zadań zaliczeniowych jakie otrzymałam jest przeprowadzenie ankiety badającej poziom wykorzystania technologii inteligentnych domów wśród konsumentów. Bardzo proszę wszystkich forumowiczów o pomoc w realizacji zadania: http://bit.ly/AnkietaSmartHome

W nagrodę za poświęcone 5 minut na wypełnienie ankiety oferuję kupon rabatowy na zakup sprzętu smart home od zaprzyjaźnionej firmy ������

mar.god
18-04-2018, 14:27
Ja zainstalowałem samodzielnie eHouse z pomocą elektryka: mam 11 takich rozdzielni rozrzuconych po pomieszczeniach żeby było mniej kabli.
To co zaoszczędziłem na kablach, włożyłem w automatykę:
411331
Ta akurat jest w salonie więc wszystko jest na full podłączone
Z rozdzielni mam:
- 18 wyjść przekaźnikowych
- 12 wejść pod włączniki/czujniki
- podczerwień do sterowania pilotem
- nadawanie podczerwieni do sterowania sprzętem RTV
- 3 ściemniacze LED
- czujnik temperatury
- czujnik oświetlenia
- 8 wejść na dodatkowe termometry

Instrukcja samodzielnego montażu: http://inteligentny-dom.ehouse.pro/automatyka-budynkowa-ehouse-lanrs-485-instalacja-mini-rozdzielni-na-budowie/

Polecam

strona producenta http://isys.pl/