PDA

Zobacz pełną wersję : co tam urośnie? jak to zakryć?



kwiecista
24-03-2010, 09:07
Witam, zadałam to pytanie w części "wymiana doświadczeń", ale chyba powinnam tutaj, więc pytam osób kompetentnych i zapalonych ogrodowiczów ;)
Dwa olbrzymie budynki gospodarcze zacieniają front działki będący wizytówką całej działki - czy jest możliwość, aby rosły tam jakieś rośliny? Jak to urządzić roślinnie, aby zakryć budynki gospodarcze sąsiada i mieć wjazd na działkę z miejscem parkingowym (nie mam garażu).

widok z domu - całość do zagospodarowania, niezwykle problemowe..

http://images43.fotosik.pl/275/fbc5e43d1e8cb05bm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fbc5e43d1e8cb05b)

Elfir
24-03-2010, 09:26
W cieniu rosną jedne z najpiękniejszych ogrodowych gatunków - różaneczniki :)
Tylko glebę trzeba odpowiednio przygotować (lubią kwaśną, lekką, próchniczną)
Na ścianach budynków można puścić bluszcz, hortensję pnącą, przywarkę japońską.

Poza tym w cieniu można sadzić bukszpan (małe wymagania), choiny (gleba wilgotna i próchniczna), cisy (gleba gliniasta, lekko zasadowa), trzmielinę Fortune'a (małe wymagania).

W półcieniu: hortensje

Z bylin: tawułki, języczki, rodgersje (gleba wilgotna), hosty, świecznice, parzydła, bergenie, itp.

kwiecista
24-03-2010, 09:35
Dziękuję Elfir, czytam o tych roślinach i wychodzi mi, że w moim przypadku najlepiej będzie zasadzić różaneczniki wzdłuż budynku i na całej powierzchni ogrodu (no poza miejscem na kostkę brukową na samochód) i np. hortensję pnącą na budynkach (czy one wysoko urosną?)

Elfir
24-03-2010, 09:37
hortensja rośnie do 20 m ale dośc wolno z początku.
Różaneczniki rosną od 50 cm do 6 m (ale tak po 20 latach :) )

kwiecista
24-03-2010, 09:45
czy masz może w swoich zasobach wzory jak powinno wyglądać prawidłowe wykonanie ścieżki różaneczników czy hortensji rosnącej przy budynku?
Trudne jest takie zagospodarowniae takiego nietypowego ogrodu od frontu?

Elfir
24-03-2010, 09:51
No na przykład po 20-30 latach wygląda to tak:
http://www.gardenvisit.com/assets/madge/leith_hill_rhododendron_wood/600x/leith_hill_rhododendron_wood_600x.jpg
http://www.gardenvisit.com/assets/madge/pukeiti_new_zealand/600x/pukeiti_new_zealand_600x.jpg
http://img153.imageshack.us/img153/2812/zzzzv.jpg

kwiecista
24-03-2010, 10:00
o kurczę.. to nie jest możliwe aby zasadzić różanecznik przy ścianie w tym wąskim gardle, bo nie otworzę po kilku latach ani furtki ani bramy..

dusia2006
24-03-2010, 10:10
nie martw się, :D to po 20-30 latach, jeśli oczywiście nie pomarzną itp itd
jakoś ciężko myślę - Ty chcesz posadzić po lewej od składu drewna do bramy? ten teren jest Twój? to sąsiada porąbane drewno?
http://images43.fotosik.pl/275/fbc5e43d1e8cb05bm.jpg

kwiecista
24-03-2010, 10:26
drewno jest moje, granica działki idzie wzdłuż tych budynków gospodarczych potem jest taki wrąbek na drewno, działka jest malutka, zdjęcie robione z domu, bramę i furtkę będe robić nową, bo w tej chwili z bramki wychodzi się zbyt blisko murów budynków gospodarczych, a tam chcę coś zasadzić i zakryć te brzydkie ściany.. uff.. :)

dusia2006
24-03-2010, 10:49
będzie robił dach i rynnę tego budynku?
pytam, bo się narobisz, a on zniszczy podczas prac

kwiecista
24-03-2010, 11:00
no właśnie nie wiem, myślałam, że ja muszę zrobić sobie tę rynnę sama, czy on ma taki obowiązek? (choć finansowo to wątpię czy podoła..)

egry
24-03-2010, 11:12
Ściany zakryjesz pnączami (o czym wyżej). Nie wszystkie różaneczniki osiągają takie rozmiary, np. różanecznik gęsty. Mogą być też mahonie, pierisy. Lub wąskokolumnowe cisy.

dusia2006
24-03-2010, 11:20
no to załóż, że nie zrobi, nie musisz robić rynny bo woda z dachu będzie podlewać. i tak chyba nie ma gdzie jej wyprowadzić.
A z czego chcesz zrobić wjazd? będzie utwadzony jakoś? po prawej stawiacie samochód w tej "zatoce"?
ja to widzę na szybko (i bezkosztowo prawie) tak - głębokie koryto wzdłuż budynków z dobrym drenażem, na to dobra ziemia i obsadzenie winobluszczem (będzie śmietnisko liściowe) z jakimiś iglakami, może ew jakieś kwitnące, ale jest dosyć wąsko i ciemno
tu jest zestaw roślin
http://forum.muratordom.pl/co-bedzie-dobrze-roslo-w-calkowitym-cieniu,t69154.htm
Bluszcz i hortensja pnąca (która wcale taka śliczna nie jest wg mnie) rosną bardzo bardzo wolno, a rododendrony potrzebują kwaśnej ziemi i chociaż trochę słońca, ja chyba bym nie polecała w to miejsce

kwiecista
24-03-2010, 11:47
czy iglaki to mogą być tuje? czy lepiej wybrac inne? jakie szybko rosną?
wjazd ma być z kostki brukowej
brama będzie automatycznie otwierana więc samochód musi stać głębiej co powoduje, że więcej tej kostki trzeba będzie zrobić (mniej miejsca na roślinki)
To trudny teren, mam ogromny problem z zaplanowaniem miejsca, w którym mam się dobrze i przyjemnie czuć. To duża odpowiedzialność i widzę, że sobie nie radzę z tym..

Elfir
24-03-2010, 17:12
żywotniki ("tuje") powinny rosnąc w słońcu. Do cienia raczej cisy i choiny

kwiecista
24-03-2010, 17:59
Dziękuję
A które są tańsze?
A które łatwiejsze w "obsłudze"?
I które ładniej wyglądają?

Elfir
24-03-2010, 22:17
Cisy są tańsze, ale te tańsze odmiany trzeba przycinać, by nadać pożądany kształt. Natomiast rzadsze i wolniej rosnące cisy sa w cenie karłowych choin.

ładniejsze - zależy gdzie i do czego. :)

kwiecista
25-03-2010, 12:23
hm.. to co konkretnie u mnie byłoby najlepsze?

jak Wy zakrylibyście te mury?

dusia2006
25-03-2010, 14:54
choinami i cisami nie zasłonisz tego muru za swojego życia, mogą być nasadzone jako uzupełnienie tła wg mnie...Elfir popraw mnie w razie czego

a co myślisz o np świdośliwie kanadyjskiej (amelanchier canadensis)? warunki masz dla niej świetne, rośnie szybko, wysoko, kwitnie wiosną, wytrzymała do bólu na wszystko, ładnie się przebarwia i owocki smaczne, możesz ciąć, formować przy ścianie - myślę o rozpięciu jej na ścianie i ew. przycinaniu.
To naprawdę ładny i niewymagający krzew, szkoda, że rzadko sadzony, moda go wyparła :-?

no i jeszcze chyba coś "reprezentacyjnego" - jeśli cofniesz wgłąb bramę (wejście też?), to w narożniku od ulicy coś fajnego by się przydało, światła tam trochę będzie, może róża pnąca albo żywotnik, w każdym razie coś co też zasłoni od ulicy te ściany. Widziałam, że doskonale sobie radzi na północno-wschodniej ścianie róża Flammentanz.
Zrób sobie jakiś szkic ile zostanie do zagospodarowania na zieleń i zaproponuj sama, ogrodników i pasjonatów tu sporo to jakoś zweryfikują twoje dzieło

Elfir
28-03-2010, 18:30
cis hicksii rośnie do 2,5-3 m w ciągu 10 lat.
W tym samym czasie hortensja pnącza czy winobluszcz zakryje cały mur.

Świdośliwa kanadyjska - a trafi się na nią w szkółce?

kwiecista
28-03-2010, 19:05
to teraz mam mętklik w głowie

próbowałam rozplanoać to na działce
wychodzi mi tak..

1 wersja - więcej kostki brukowej, bo niby symetria.. wszystko geometryczne.. ale jakoś tak.. sztucznie?
2. wersja nieco zaokrąglona, mniej kostki brukowej
czy lepiej?
3. do dowolnej aranżacji osoby chętnej do pomocy w ww kwestii

czy cofnięcie bramy wgłąb działki to dobry pomysł?

http://images38.fotosik.pl/274/1f388e17e3b11fe4m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1f388e17e3b11fe4)

Elfir
28-03-2010, 19:08
Lepiej wygląda wersja z wiekszą ilością kostki - tak łagodnego łuku nie będzie w terenie widać, powstanie raczej wrażenie, ze ktostke kładziono po pijaku :)
Pytanie tylko, czy potrzeba tobie aż tyle miejsc parkingowych? bo wersja z zaokrągleniami ma mniejszy parking i dlatego mniej kostki.

dusia2006
28-03-2010, 19:25
cokolwiek by nie narysować, wyjazd samochodu na ulicę powinien być przodem.
Przesuwasz jednak wejście też wgłąb, czyli kawał muru zostaje odkryty? a co ze śmietnikiem? jak śmieci będą zabierać? nie zmieści się koło bramy wjazdowej?

Elfir
28-03-2010, 19:27
pojemniki na śmieci sie chyba wystawia w dniu wywozu na ulicę - tak robią tesciowie.

kwiecista
28-03-2010, 19:27
werja nr 1 to efekt proporcjonalności - kończy się budynek gospodarczy, więc kończy się "gorsza strefa" np. parkingowa, a zaczyna zaciszna domowa..

jak to rodzielić.. i zarówno połączyć?

pojemnik - bardzo chętnie bliżej futki.. tylko jak? gdzie??

dusia2006
28-03-2010, 19:48
trudna sprawa, strasznie tam wąsko, jeśli ta furtka jest "robocza" to ja bym pomyślała czy z niej nie zrezygnować i w to miejsce dać śmietnik, ale może wysunąć przed bramę. To trudne decyzje, ale targać śmietnik z 15m... no nie wiem

egry
29-03-2010, 06:35
A możesz podać wymiary tego wjazdu?
Ja też bym zrobiła smietnik w miejscu obecnej furtki, a wjazd i wejście cofnęła, ale bez wymiarów to jest dość trudno coś poradzić.

dusia2006
29-03-2010, 07:24
a może śmietnik i drewutnię tam wrzucić, ale ja myślałam, żeby śmietnik wysunąć w stronę ulicy,
patrząć od waszego domu wzdłuż tych budynków - drewutnia, wejście do śmietnika przed bramą wjazdową, przód ogrodzenia śmietnika mw w linii frontu.
Jakbyś się bardzo uparła to furtkę możnaby zrobić w linii ścianki śmietnika za bramą wjazdową (prostopadle do bramy wjazdowej), ale to zależy jak głęboko cofasz bramę wjazdową,
bardzo się starałam napisać czytelnie :wink:

Elfir
29-03-2010, 10:48
Może tak?:
http://img339.imageshack.us/img339/1490/1f388e17e3b11fe4.jpg

dusia2006
29-03-2010, 12:15
o takim mw rozwiązaniu myślałam, tylko zamiast zielonego dałabym drewutnię, (pomiędzy coś zielonego co właziłoby na śmietnik i ścianę), wtedy w tym narożniku bliżej domu gdzie był śmietnik/gospodarczy robi się fajny kąt i funcje są wydzielone
pytałaś

czy cofnięcie bramy wgłąb działki to dobry pomysł?
moim zdaniem to konieczność, przecież musisz zaparkować samochód przed otworzeniem bramy

kwiecista
30-03-2010, 09:17
Rzeczywiście, mogłoby coś takiego być, przed wjazdem na działkę mam jeszcze nieco miejsca dlatego mozna śmietnik cofnąc aż do linii 2 pierwszysch domów.

A co to jest to po drugiej stronie śmietnika?
Nie bardzo zrozumiem tego połączenia bramy z częscią smietnikową..

Dusia.. drewutnia jest na stałe.. nie przeniosę jej niestety.

dusia2006
30-03-2010, 10:34
nie wiem, o które miejsce pytasz ale chyba chodzi o furtkę
Patrząc od ulicy - wchodzisz wjazdem, przed bramą po prawej masz furtkę (drzwi furtki otwierane tak jak Elfir narysowała), mijasz bramę bez jej otwierania.
Z zielenią bezpośrednio za ścianką śmietnika można kombinować w zależności ile wyjdzie miejsca - żeby brama nie była za głęboko.

kwiecista
30-03-2010, 20:17
ale wtedy będzie wejście przez bramkę na tę brzydką ścianę..

wjazd jest szerokości 6,5 metra

dusia2006
30-03-2010, 21:48
masz jakiś inny pomysł? w tej chwili brama na zdjęciu w świetle ma na moje oko z 4 m i moim zdaniem nie może być węższa, furtka, brama i śmietnik w linii frontu moim zdaniem się nie zmieszczą tak, żeby swobodnie wjeżdżać. Na razie nie patrz że jest brzydko, tak wymyśl, żeby było wygodnie żyć, a zielsko i tak posadzisz i zarośnie ścianę. Spróbuj to rozrysować w dwóch wariantach - tak jak Elfir narysowała i na 6,5m furtka, brama, śmietnik - wykorzystując istniejące słupki od furtki. Jak rozrysujesz to popytaj w wymianie doświadczeń, może tam chłopaki co mądrego podpowiedzą

sorki, że ja najpierw o funkcjach a potem o roślinach, ale co masz potem pluć sobie w brodę, no chyba że zawracam Ci głowę tym śmietnikiem, to przepraszam, bo nie moja sprawa
Jak się ostatecznie zdecydujesz to zrób szkic z Twoją propozycją roślin i pokaż

kwiecista
31-03-2010, 10:19
ok,

to jeszcze pytanie w kwestii roslinek - czy te hortensje to mają w pnączach potem dużo robactwa? pająków itp.?

Elfir
31-03-2010, 13:30
każde pnącze jest siedzibą owadów i pajęczaków, z resztą jak każda inna roślina.

kwiecista
04-04-2010, 12:57
dziękuję za pomoc