PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI MATERIAŁ POD DROGE WJAZDOWĄ



adrian2
24-03-2010, 10:46
Witam i potrzebuje pomocy,ogród mam spory a jest miejsce gdzie potrzebuje zamiast trawnika mieć wyłożoną drogę czymś twardym,kamienistym(nie musi być to kamień równy,żeby się wyrównał po swoim czasie przez samochody itp.) i po kosztach,,,zamieszczam zdjęcie(link) i czekam na wasze propozycje...
ps. chodzi mi o kawałek od ogrodzenia do chodnika..

http://www.speedyshare.com/files/21592291/DSCN0258.JPG

voytas80
24-03-2010, 11:51
Może tłuczeń z czerwonej cegły :)

adrian2
24-03-2010, 16:48
Super wielkie dzięki za podpowiedz...tego między innymi szukałem a nie wiedziałem jak się nazywa.... :) ale,,nie mogę znaleść w necie tłuczenia z czerwonej cegły i tak wizułalnie nie wiem jak to może się prezentować.... i cenowo przy okazji ;)
wielkie dzięki!!!!
pozdrawiam

adrian2
24-03-2010, 17:47
jakoś było by to trzeba utwardzić bo by się rosówały pod kołami samochodów. i na początku trzeba by było jeszcze usunąć troche ziemi żeby zwolniło sie miejsce na te kamienie,czy trzeba jeszcze przed wysypką tych kamieni utwardzić czym dodatkowo powierzchnię???
da się to samemu zrobić...???
pozdrawiam!

adrian2
25-03-2010, 09:35
???

mikolayi
25-03-2010, 09:37
zwykła cegła się nie nadaje

adrian2
25-03-2010, 18:22
zwykła???to znaczy...mowa jest tu o kruszywie...

mikolayi
26-03-2010, 12:37
cegła to nie kruszywo
cegła to wypalana glina
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kruszywo
zeby uniknąć nieporozumienia
przekruszona cegła nie jest kruszywem
rozbij sobie cegłę na drobne kawałki, zostaw gdzies na kilka dni poddając działaniu warunków atmosferycznych i zobaczysz co z niej zostanie. Jak chcesz w miarę tanio to moze przekruszony gruz betonowy

adrian2
26-03-2010, 15:14
http://c1.asteroid.pl/a.swistak.pl/002/816/2816990_1024.jpg

tłuczeń betonowy :0 nawet elegancko..tylko czy trzeba wybrać ziemi troche pod ten gruz?????jak widać na początku na moim zdjęciu chodnik mam równo z trawnikiem..??

adrian2
26-03-2010, 15:18
tylko się obawiam że na tyle to po pewnym czasie się skruszy że powstanie kurz lub pył i bedzie się mazało itp..i końcowy efekt wyjdzie okropny..bardziej wydaje mi się że taki materiał jako podkład jest dobry pod następny materiał czyli warstwe właściwą..
:)
pozdrawwiam :)

kristo1973
26-03-2010, 18:05
A ja mam podobną sytuację i planuję dać betonowe płyty ażurowe.
Nie sa drogie. Przepuszczalne dla deszczu.
Można je ułożyć w dwóch pasach tylko pod koła.
A w oczkach można zasiać trawkę.
Tylko też nie wiem jak przygotować ziemię pod płyty.
Jak utwardzić, czym podsypać?
Może ktos podpowie przy okazji jak sie robi takie podjazdy :)

adrian2
27-03-2010, 00:19
widze że nie jestem osamotniony tylko kolega robi pod samochód..może to i nie głupi pomysłjak dla mnie..mniejszy wydatek a zarazem to też jest mi przydatne..bo chodzi mi o włazd dla samochodów bo w zwykłej ziemi robią się koleiny doły itp. nie mówią cjak wjedzie np.szambiarka to wogóle w deszczowy dzień robi się sajgon na wjeżdzie..czekam równierz na podpowiedzi mogą być inne o których nawet nie myśle..
pozdrawiam

kristo1973
28-03-2010, 09:47
W takiej sytuacji koledzy i koleżanki z forum najczęściej odyłają do szukajki.
Fakt juz dużo na ten temat zostało napisane, ale moze ktoś naprawde mądry usystematyzowałby temat.
Jak głęboko kopać na jakiej glebie?
Czym utwardzać? Co mamy do wyboru?
Czy zawsze na brzegach stawiać murki oporowe? Na ławach fundamentowych?
Ja na przykład waham się czy mogę podłoże pod płyty ażurowe przygotować tak jak pod kostkę. A zimią wypełnić tylko oczka i zasiać trawkę? Czy trawa w takich warunkach wytrzyma?

adrian2
28-03-2010, 12:52
:) ;)

mikolayi
29-03-2010, 09:06
najprostsze i najtańsze rozwiązania to stabilizcja gruntu na miejscu. Jeśli nie sa to gliny czy iły nalezy wybrać odpowiednią ilość gruntu (zaleznie od planowanej warstwy jezdnej nawierzchni) - przeważnie jest to 10, 15 czy 20cm, wymieszać w betoniarce na sucho z cementem 1:3 1:4 1:5 i wysypać spowrotem, zawałować, czy ubić (nawet wał do trawy juz coś da) Wtedy bedziemy mieć własnym sumptem wykonaną stabilizację gruntu rodzimego cementem. W wielu wypadkach pod potrzeby domków jednorodzinnych jest to dostateczne i wystarczajace przygotowanie podłoża pod warstwyt nawierzchni - na to mozna położyć tłuczeń i właściwą kostkę, albo cienką warstwę gruntu rodzimego i płyty ażurowe jak tu padła propozycja.
Warunek jest jeden, że warunki gruntowe nie są trudne, czyli tak jak napisałem wcześniej nie sa to gliny czy iły. Przy glinach należałoby policzyć dokładniej na jaką głębokość wymienć grunt, a w przypadku większej niż 15 20 centymetrów stabilizować warstwami po 10 cm. Bardzoej pracochłonne no i trzeba przywieźć coć co nie będzie gliną ani humusem.

pozdrawiam

yvetka
29-03-2010, 09:42
U mnie z drogi dojazdowej (70m) został zdjęty humus, następnie wysypany gruz, ubite, a na koniec drobniejszy gruz. Gruz oczywiście betonowy. Podobno ceglany zupełnie się nie nadaje. Na wierzch wysypaliśmy piach, taki pomarańczowy ( pamiętam fachowej nazwy). Na razie tak zostało i jest ok. Nie straszne żadne deszcze i koła samochodów, a jeździło ich sporo i to ciężarowych. Docelowo podłoże przygotowane pod kostkę.
Najważniejsze to zdjąć humus, inaczej jak popada to wszystko się rozjedzie.

kristo1973
29-03-2010, 10:52
albo cienką warstwę gruntu rodzimego i płyty ażurowe jak tu padła propozycja.

Co to jest cienka warstwa gruntu rodzimego? 5cm?
Mniej? więcej?

mikolayi
29-03-2010, 11:19
żeby to miało sens to te 10 cm minimum trzeba zastabilizować. W praktyce na sztych szpadla jeśli robimy to wlasnonożnie i własnoręcznie

adrian2
29-03-2010, 11:24
:) dużo się dowiedziałem..dzięki!!! :) pozdrawiam was!!

kristo1973
29-03-2010, 22:22
żeby to miało sens to te 10 cm minimum trzeba zastabilizować. W praktyce na sztych szpadla jeśli robimy to wlasnonożnie i własnoręcznie
Sorry ale chyba się nie zrozumieliśmy.
Nie chodzi mi o stabilizację tylko o grunt pod płyty ażurowe żeby dobrze rosła trawka. 10 cm wydaje mi się dużo a co dopiero sztych.
Poniżej oczywiście wiem że trzeba podłoże utwardzić.

mikolayi
30-03-2010, 08:28
warstwa ziemi urodzajnej pod trawę to min 5 cm
tak myślę :)
pozdrawiam

kristo1973
30-03-2010, 10:11
Ja również dziękuję z podpowiedzi