PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sadzić Cyprysiki Lawsona? Proszę pilnie o odpowiedź.



nina19
25-03-2010, 09:37
Po raz pierwszy zakładam ogród. Kupiłam Cyprysiki Lawsona, które mają służyć za żywopłot. Przywiozą mi je lada dzień. Dużo czytałam na ich temat , niestety każda informacja była sprzeczna. Proszę napiszcie mi czy ziemia powinna być zakwaszona ( czy podsypać kwaśnym tortem), oraz w jakiej odległości sadzić.

Mirek_Lewandowski
25-03-2010, 19:30
Wykopać dziurę, wetknąć, obsypać, nie udeptywać!, podlać i nie cudować. :lol:

lukas3339
26-03-2010, 19:25
ja sadzilem co 70cm, zadnego torfu nie dawalem, facet w szkolce mowil ze to wyciaganie pieniedzy od ludzi, i ze w zasadzie niewiele jest gatunkow ktore rzeczywiscie potrzebuja kwasnego podloza, u mnie sie przyjely dobrze ( teraz mam problem bo chyba przemarzly zima ). Aha najwazniejsza rzecz czyli: zielonym do gory :D

lukas3339
26-03-2010, 19:26
ja sadzilem co 70cm, zadnego torfu nie dawalem, facet w szkolce mowil ze to wyciaganie pieniedzy od ludzi, i ze w zasadzie niewiele jest gatunkow ktore rzeczywiscie potrzebuja kwasnego podloza, u mnie sie przyjely dobrze ( teraz mam problem bo chyba przemarzly zima ). Aha najwazniejsza rzecz czyli: zielonym do gory :D

lukas3339
26-03-2010, 19:26
ja sadzilem co 70cm, zadnego torfu nie dawalem, facet w szkolce mowil ze to wyciaganie pieniedzy od ludzi, i ze w zasadzie niewiele jest gatunkow ktore rzeczywiscie potrzebuja kwasnego podloza, u mnie sie przyjely dobrze ( teraz mam problem bo chyba przemarzly zima ). Aha najwazniejsza rzecz czyli: zielonym do gory :D

nina19
27-03-2010, 09:35
Dzięki za radę, zaoszczędzę trochę kasy. Mówisz zielonym do góry, dzięki, po wykopaniu 150 dołków nie wiem już gdzie zielone. :o

Elfir
28-03-2010, 19:12
Iglaste zasadniczo nie przepadają za glebami kwaśnymi (raczej niektóre gatunki je tolerują) a torfem w szczególności.

Mirek_Lewandowski
28-03-2010, 19:14
Pisze to jak mantrę od paru lat....
skąd ta wiara w narodzie? :lol:

Elfir
28-03-2010, 19:19
Z głupich sprzedawców w marketach.
Torf jest czarny i wilgotny, a dobra ziemia to czarna i wilgotna ziemia. Czarnoziem!
Tylko, że najlepsza próchnica (taka jak np. w bukowych lasach) ma pH obojętne i nie zawiera ani odrobinki tofu.

Torf to produkt wysoce jałowy. Jego jedyną zaletą jest zdolność do zatrzymywania ogromnych ilości wody w sobie, ale, UWAGA, o ile będzie STALE wilgotny i nigdy nie przeschnie!
Niskie pH, u roślin nie tolerujących gleby kwaśnej, powoduje dodatkowo blokowanie możliwości pobierania składników odżywczych, niezależnie od ilości nawozu w glebie. Dlatego takie ważne jest regularne wapnowanie gleby, pod tego typu rośliny.
Gatunków wybitnie kwasolubnych jest stosunkowo niewiele.

Mirek_Lewandowski
28-03-2010, 19:58
Se możemy pisać... :lol: