PDA

Zobacz pełną wersję : klimatyzacja w domu?



ollaaa
26-03-2010, 16:21
witam, pytanie jak w temacie. Co o tym myślicie, macie - korzystacie, drogie to jest. Zadowoleni jesteście?

jareko
26-03-2010, 16:34
mam, korzystam, zadowolony jestem

Cpt_Q
26-03-2010, 17:23
W domu nie mam, ale doceniam walory, bo mam gdzie indziej :)

adam_mk
26-03-2010, 17:40
Nie mam i nie planuję.
Mam budę z murami po 50-60cm z litej cegły.
ZAWSZE jest dobrze, bez tego urządzenia...
Adam M.

mynia_pynia
26-03-2010, 18:53
W poprzedniej pracy miałam klime - tragedia. Na początku super, chłodno, miło po tygodniu pierwsze przeziębienie, później zawalone gardło, później kark mi chwyciło i znowu przeziębienie. A później wyłączyłam i moje zdrowie powróciło do normy.
Zmieniłam pracę, co wiązało się z dojazdem samochodem. W samochodzie klima - ale co może się zdarzyć przez 20 min jazdy ... i znowu wszelakie przeziębienia mnie brały, w nowej pracy też jest klima - na szczęście nie u nas, my mamy parter od północy i nawet największe upały u nas w biurze jest znośnie.

Proponuje przemyśleć sprawę, no chyba że macie używacie i jest oki – bo nie wszyscy są wrażliwi.

Cpt_Q
26-03-2010, 22:40
... po tygodniu pierwsze przeziębienie, później zawalone gardło, później kark mi chwyciło i znowu przeziębienie. A później wyłączyłam i moje zdrowie powróciło do normy....

na pilocie jest regulacja temperatury :) nie musi latać nastawione na +15, gdy na dworze upał +30. Wystarczy np. +22 i tez będzie miło, poza tym upał najbardziej się daje we znaki, gdy dochodzi do tego wysoki poziom wilgotności powietrza. i wtedy klimatyzacja pozwala się wyspać :)


Mam budę z murami po 50-60cm z litej cegły
ja tez :D

cieszynianko!! prosimy o linki :)

mdzalewscy
27-03-2010, 17:53
klima w domku to fajna sprawa, poza chłodzeniem uzyskujemy też inne korzyści...

kiedyś mówiono, że klima w aucie w polskim klimacie to zbędny wydatek....., ciepełko idzie trzeb jechać klimę poserwisować przez sezonem

Nefer
27-03-2010, 17:58
Mam, używam, to był świetny pomysł. Również do ogrzewania :)

mynia_pynia
28-03-2010, 09:12
Oj jakie zabawne, są osoby które są bardzo wrażliwe na wahania temperatury.

Ma to swoje bardzo złe strony: Nie jeżdże na wakacje poniżej 45 równoleżnika ;) w sezonie wakacyjnym. Nienawidze temperatury powyżej 25, mieszkam obecnie od północy, kwiatki mi zdychają, mam wiecznie zaciągnięte żaluzje. Już zaplanowałam bariere z krzewów i drzew w ogrodze otaczającym dom.

gibzwein
16-04-2010, 18:53
Posiadam klimatyzację w domu, biurze i samochodzie i nie wyobrażam sobie życia bez tego "luksusu", a jesienią i wiosna jak "fachowiec" instalator wyłączy ogrzewanie to się dogrzewam.
Pozdrawiam

michalsiak
05-06-2011, 23:36
odświeżam żeby zapytać jakie macie instalacje i jak wyglądają koszty użytkowania

pozdro

michalsiak

wojtas122
06-06-2011, 21:28
Ja mam airforce z marektu. Szału nie ma,ale spełnia swoją funkcję.Co do kosztów to nie wiem co i jak.

Jarek82
21-07-2014, 12:52
Mam i sprawdza się bardzo dobrze.

Kamamia
21-07-2014, 13:24
Klima dobrze ustawiona nieraz pozwala przeżyć. Nie wyobrażam sobie życia bez klimy. I tak jak ktoś tu już wspomniał ma też inne zalety jak tylko zmianę temperatury, chociażby odparowanie szyb w aucie gdy pada itd itp. trzeba wiedzieć jak to działa i po co jest.

krzcel
21-07-2014, 14:20
Jestem za klimą.
Moim zdaniem w samochodzie jest niezbędna na dłuższe trasy, w domu wersja minimum to split w sypialni.

gentoonx
21-07-2014, 17:37
Klima dobrze ustawiona nieraz pozwala przeżyć. Nie wyobrażam sobie życia bez klimy.....

A ja nie wyobrażam sobie żeby poprawnie wybudowany dom sie przegrzewał i potrzebował klimy :lol:

i różnimy się pięknie :)

rwxw
22-07-2014, 18:46
w domu wersja minimum to split w sypialni.
Ja bym nigdy nie zainstalował klimy w sypialni, chyba żebym miał sypialnię o powierzchni co najmniej 50-60m2. Za to klima w otwartym holu na górze to był strzał w 10-kę, gdyż dzięki temu cała góra ma obecnie 26* przyjemnego suchego powietrza. Nawet na dole gdy się wchodzi z parnej, upalnej pogody, to od razu czuje się zdecydowanie inne powietrze, że aż przyjemnie jest wrócić do domu. Temperatura dołu to też obecnie 25-26*. Klima to marne 2kW a efekt jest bardzo duży.

firewall
22-07-2014, 19:06
A u mnie 23 stopnie i jadą klimy praktycznie 24h/dobę

Nefer
22-07-2014, 22:31
Na parterze mam przyjemny chłód, więc nie potrzebuję klimy :) Ale na górze, w sypialniach- tak - obecnie włączam tylko w nocy na przyjemne 22 stopnie :)
Dzieci mają w pokojach po 3 okna dachowe skierowane na zachód - rolety nie rozwiązują problemy. Klima rozwiązuje :)

gentoonx
22-07-2014, 23:20
...
Dzieci mają w pokojach po 3 okna dachowe skierowane na zachód - rolety nie rozwiązują problemy....

Nie miała baba kłopotu ... kupiła klimatyzator :)

Nefer
22-07-2014, 23:38
Nie miała baba kłopotu ... kupiła klimatyzator :)
baba się pozbyła kłopotu :) Teraz w sypialniach jest bosko :)

Nefer
24-07-2014, 22:16
Ja mam LG Art Gallery, więc nie pomogę w kwestii Fujitsu.

surgi22
24-07-2014, 22:38
Ja nie mam klimy więc też ( podobnie jak Elfir ) nie pomogę ;)
Ps. bez klimy można utrzymać w domu 23C nawet w upały.

rwxw
26-07-2014, 10:39
Czy znajdę na forum kogoś, kto używa klimatyzacji firmy Fujitsu?
Fujitsu to renomowana firma i ich produkty są wysokiej klasy. Ja mam Fujitsu w pracy i dobrze działa. Od samego producenta ważniejszy jest montaż, bo czasem widziałem tak zamontowane klimy (akurat nie Fujitsu), że nie miały prawa działać i oczywiście nie działały tak jak trzeba.

Liwko
26-07-2014, 11:32
A ja pod moje odwierty chyba takie cuś sobie podczepię. Pobór prądu przy chłodzeniu 50W

rwxw i do ciebie pytanko. Jak to podłączyć z odwiertami?

http://www.chigo.pl/sites/default/files/produkty/karty-katalogowe/kasetonowe_chigo_2014.pdf


(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.chigo.pl%2Fsit es%2Fdefault%2Ffiles%2Fprodukty%2Fkarty-katalogowe%2Fkasetonowe_chigo_2014.pdf)

rwxw
27-07-2014, 19:48
Jak to podłączyć z odwiertami?
Zwyczajnie, zamiast czynnika chłodniczego wpuścić glikol, tylko trzeba by zobaczyć jaką średnicę mają rurki wymienników, bo z klimy mogą być dosyć cienkie. Prawdopodobnie trzeba będzie trochę przerobić wymiennik, żeby pracowały np. 4 części równolegle, a nie wszystkie szeregowo. Inna sprawa, czy będzie się dało za pomocą pilota sterować wentylatorem bez podłączenia jednostki zewnętrznej. Jeśli kaseta jest dedykowana pod inwerter, to może być problem, bo większość sterowania może być w j.z.. Ja rok temu kupiłem jednostki wewnętrzne Fujitsu-General z myślą podpięcia ich pod dz, ale pilotem nie do końca się da wysterować wentylator. W sumie ich nie zamontowałem bo klima spełniła moje oczekiwania.

krzcel
28-07-2014, 08:03
Fujitsu? Szczerze powiem, że myślałam do tej pory, że oni wyłącznie z fotografią związani,)
Z fotografią, to jest związany Canon i Nikon. Wszystkie pozostałe koncerny istnieją w tej branży na zasadzie "przykleiło się... i mówi płyniemy".

Klimatyzatory, to nie jest podstawowa branża tej Tokijskiej korporacji, zajmującej się głównie technologiami półprzewodnikowymi, ale moim zdaniem ich kilimy to wyższy sort ze średniej półki. Kupuj będziesz zadowolona.

diplodok
30-07-2014, 19:30
A ja mam pytanie o przenośne klimatyzatory. Nie zrobiliśmy instalacji pod normalną klimę a teraz takie upały, że na poddaszu się gotujemy... ktoś używa przenośnych? ma to sens? Czy wiatraki lepsze?

rwxw
31-07-2014, 09:44
ktoś używa przenośnych? ma to sens? Czy wiatraki lepsze?
Lepszy rydz niż nic, ale przenośna jest głośna bo sprężarka jest w pokoju a nie na zewnątrz. Trzeba też gdzieś wystawić rurę z wydmuchem ciepłego powietrza, najlepiej nie przez okno, żeby nie wpływało bokiem gorące i wilgotne powietrze ze zewnątrz. Sumarycznie spore wady, a za darmo nie jest. Instalacja klimy typu split nie wymaga wielkiej demolki, moim zdaniem szkoda kasy na przenośną.

Liwko
31-07-2014, 13:33
moim zdaniem szkoda kasy na przenośną.

Potwierdzam, miałem kiedyś taką.

GraMar
04-08-2014, 13:45
Mam od miesiąca najzwyklejszy model LG E12EL, 2700 zł z montażem, jednak z VATem na 23%.
Na razie jest przyjemnie, ale duże toto na ścianie.;)

weraborkowska
27-08-2014, 10:37
A firma toshiba? czy ktoś z Was może mi polecić albo odradzić urządzenia tej firmy? chciałabym zamontować klime w salonie.

Tomasz Brzęczkowski
27-08-2014, 12:25
A firma toshiba? czy ktoś z Was może mi polecić albo odradzić urządzenia tej firmy? chciałabym zamontować klime w salonie.
Bardzo dobra. Lepiej kanałówkę na cały dom. Jest najciszej i nic nie widać, No i grzeje najtaniej nawet przy -20.

tomalbuk
28-08-2014, 15:11
Lepszy rydz niż nic, ale przenośna jest głośna bo sprężarka jest w pokoju a nie na zewnątrz. Trzeba też gdzieś wystawić rurę z wydmuchem ciepłego powietrza, najlepiej nie przez okno, żeby nie wpływało bokiem gorące i wilgotne powietrze ze zewnątrz. Sumarycznie spore wady, a za darmo nie jest. Instalacja klimy typu split nie wymaga wielkiej demolki, moim zdaniem szkoda kasy na przenośną.


Potwierdzam - klimatyzator przenośny strasznie hałasuje, jest niepraktyczny i tak naprawdę nie opłaca się go brać. Lepiej tak jak wspomniałeś zamontować klimatyzację typu split. @Anna84 ma fajny model, tyle, że dość drogi. Z Lg jest też sporo tańszych klimatyzatorów, które nie wyglądają tak efektownie, ale są bardzo funkcjonalne.

ferrit
29-08-2014, 06:48
Ja własnie montuję klimę kanałową. Jednostka wewnętrzna jest na strychu. Ciepłe powietrze pobiera przez sufit z korytarza/klatki schodowej poddasza, następnie schładza i rurami przez anemostaty w sufitach wpuszcza do 3 pokoi na poddaszu. W sumie w upały miałem problem z 2 pokojami od południa, które dodatkowo mają okna od południa. Ten trzeci pokój to przy okazji lekko schłodzić bo jest od północy. Nie widać żadnego klimatyzatora tylko kratki i anemostaty w sufitach.

Tomasz Brzęczkowski
29-08-2014, 07:28
Ja własnie montuję klimę kanałową. Jednostka wewnętrzna jest na strychu. Ciepłe powietrze pobiera przez sufit z korytarza/klatki schodowej poddasza, następnie schładza i rurami przez anemostaty w sufitach wpuszcza do 3 pokoi na poddaszu. W sumie w upały miałem problem z 2 pokojami od południa, które dodatkowo mają okna od południa. Ten trzeci pokój to przy okazji lekko schłodzić bo jest od północy. Nie widać żadnego klimatyzatora tylko kratki i anemostaty w sufitach.277210
Tak właśnie się to robi - tu LG

ferrit
29-08-2014, 08:26
Właśnie tak to robię. Poza tym cenią klimę w aucie oraz miałem swego czasu w pracy - też kanałową. Przynajmniej dla mnie jest to komfort. Tak właśnie chcę mieć w swoim domu.

perm
29-08-2014, 08:27
Ja własnie montuję klimę kanałową. Jednostka wewnętrzna jest na strychu. Ciepłe powietrze pobiera przez sufit z korytarza/klatki schodowej poddasza, następnie schładza i rurami przez anemostaty w sufitach wpuszcza do 3 pokoi na poddaszu. W sumie w upały miałem problem z 2 pokojami od południa, które dodatkowo mają okna od południa. Ten trzeci pokój to przy okazji lekko schłodzić bo jest od północy. Nie widać żadnego klimatyzatora tylko kratki i anemostaty w sufitach.
A jak tym sterujesz? We wszystkich pokojach ta sama temperatura? A co z tym od północy? Nie będzie tam za zimno?

ferrit
29-08-2014, 09:19
Planuje dać sterownik w 1 pokoju, na nim ustawić zadana temp a dodatkowo odpowiednio przymknąć/otworzyć anemostaty w pozostałych pokojach jak będzie zbyt zimno lub za ciepło. Tak samo robiłem w biurze w pracy - pomieszczenie 100m2 o nieregularnym kształcie i trzeba było nawiewy zasłaniać.
W ogrzewaniu podłogowym też nie mam czujników w każdym pokoju a tylko w 1 miejscu i ewentualnie przymykam zawory w pokojach zbyt ciepłych.

Tomasz Brzęczkowski
29-08-2014, 09:43
Planuje dać sterownik w 1 pokoju, na nim ustawić zadana temp a dodatkowo odpowiednio przymknąć/otworzyć anemostaty w pozostałych pokojach jak będzie zbyt zimno lub za ciepło. Tak samo robiłem w biurze w pracy - pomieszczenie 100m2 o nieregularnym kształcie i trzeba było nawiewy zasłaniać.
W ogrzewaniu podłogowym też nie mam czujników w każdym pokoju a tylko w 1 miejscu i ewentualnie przymykam zawory w pokojach zbyt ciepłych. Można dać przepustnice ręczne czy z siłownikiem 277215
Lub taką skrzynkę sterowaną termostatami 277217

ferrit
29-08-2014, 10:12
Nie chcę tak komplikować układu. Mam nadzieję, że w taki prosty sposób wystarczy.

perm
30-08-2014, 11:04
Planuje dać sterownik w 1 pokoju, na nim ustawić zadana temp a dodatkowo odpowiednio przymknąć/otworzyć anemostaty w pozostałych pokojach jak będzie zbyt zimno lub za ciepło. Tak samo robiłem w biurze w pracy - pomieszczenie 100m2 o nieregularnym kształcie i trzeba było nawiewy zasłaniać.
W ogrzewaniu podłogowym też nie mam czujników w każdym pokoju a tylko w 1 miejscu i ewentualnie przymykam zawory w pokojach zbyt ciepłych.
Tylko, że przepływ w klimie nie może być tłumiony. Jak w jednym pokoju przykręcisz, to w drugim musi dmuchać więcej.

ferrit
30-08-2014, 22:40
Klima dziś uruchomiona. Chłodzi, grzeje, dmucha itd Teraz czekać na chłodne lub upalne dni. Cieszę się, że nawet na 3 biegu jest bardzo cicha jedn wewn a także jedn zewn jest cicha. Jestem happy.

perm
31-08-2014, 08:23
Klima dziś uruchomiona. Chłodzi, grzeje, dmucha itd Teraz czekać na chłodne lub upalne dni. Cieszę się, że nawet na 3 biegu jest bardzo cicha jedn wewn a także jedn zewn jest cicha. Jestem happy.Napisz koniecznie jak sprawdza się sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Myślę, że wiele osób myśli o takiej klimie, ze względu na cenę i niskie koszty eksploatacji. Jedynym chyba problemem jest własnie sterowanie temperaturą.

weraborkowska
03-09-2014, 08:31
Również czekam na relacje z użytkowania!;)

ferrit
08-09-2014, 07:08
Na razie nie ma potrzeby jej włączać na chłodzenie. Owszem już niedługo będzie można grzać. Klima dmucha do 3 pokoi. Ich powierzchnie po podłodze to: 18, 15 i 10 m2. Każdy z nich jest ze skosem. Największy jest od północy, pozostałe od południa. Te od południa mają też po 1 oknie o wielkości 2 m2 także od południa. Podczas takiego testowego grzania zauważyłem, że bardzo szybko nagrzewa się ten najmniejszy pokoik. Tam trzeba będzie przymknąć anemostat. Reszta na razie otwarta. Drugi wniosek, że spokojnie można zamknąć drzwi do każdego pokoju. Szczelina pod drzwiami spełnia minimalne wymogi na ruch powietrza. Czuć tam jak dmucha na korytarz szczeliną. Oczywiście przy otwartych drzwiach ciepłe powietrze szybciej wędruje na korytarz. W takiej temp jak teraz na zewnątrz czyli koło 18..22'C w trybie chłodzenia z anemostatu leci 11,5'C a w trybie grzania leci 57'C. Przy innych temp na zewnątrz te temp z klimy ulegną zewnej zmianie.

ferrit
28-12-2014, 06:47
Klimy nie używam nawet w trybie grzania. Raz ją włączyłem aby zobaczyć jak działa odszranianie. Trwało tak 3 min. Teraz mamy mróz -10'c na zewnątrz. Na strychu gdzie jest jednostka wewnętrzna jest minimalny mróz ok -2'c. Jak poprawnie powinna być zaizolowana jedn wewn aby się jesienią nie rosiła ? Jednak ciepło z domu wchodzi kratkami do jednak wewn i przez ścianki uchodzi na strych. Cała jednak wewn powinna być za izolowana grubo wełną ?