PDA

Zobacz pełną wersję : "buty z kolcami"



Jacqueline
26-03-2010, 19:21
Kto z Was używa takich butów? Właśnie zakupiłam takowe i nie wiem jak często można nakuwać trawnik i kiedy najlepiej to robić?


http://images47.fotosik.pl/277/ab2ca673abda36f8.jpg


http://images39.fotosik.pl/273/dc3821459d77f6c7.jpg

anetik
26-03-2010, 19:50
a klasyczne raki się nadadzą ?? :D

Justynka
26-03-2010, 20:04
U mnie się te butki nie sprawdziły :cry: - wyrywały kępki trawy z ziemią :evil:

pablitoo
27-03-2010, 07:15
Na małe trawniczki to i może - spacerkiem przy okazji coś można powalczyć - na duże areały takie sandałki się nie sprawdzą - jakbym ja chciał powalczyć takimi sandałkami to musiałbym zacząć chodzić dzisiaj żeby skończyć na święta :lol:

Proponuję wersją trochę bardziej zmechanizowaną :

http://www.hnlipno.pl/allegro/zdjecia/KRYSIAK/wertykulator.nowe.jpg

dolabella
27-03-2010, 13:00
My mamy areator maszynę, całkiem często używany, ale on działa raczej podpowierzchniowo, "wyczesuje" trawę, zbiera filc.
Czasami jednak biegamy dodatkowo w takich butach z kolcami, bo to prawdziwa areacja w głąb i dodatkowe napowietrzanie. Później posypujemy trawnik piaskiem (tzw. "piaskowanie") i piasek wnika właśnie w te dziurki.

voytas80
23-02-2012, 09:35
Później posypujemy trawnik piaskiem (tzw. "piaskowanie") i piasek wnika właśnie w te dziurki.

Jaki jest cel tego piaskowania?
Przepraszam jeżeli pytanie jest "słabe", ale nigdy nie spotkałem się z "piaskowanie" trawy, a wydaje mi się to ciekawe.

G.N.
23-02-2012, 10:36
Teoria jest taka że trawnik jako absolutnie sztuczna monokultura degeneruje. Darń robi się zbyt zbita, nieprzepuszczalna i trawa zdycha. Żeby dać korzonkom pooddychać wyczesuje się martwe resztki trawy a darń się przecina albo dziurawi. Tyle że te dziurki lub nacięcia pozostawione same sobie szybko się zasklepiają. Wystarczy trochę deszczu lub podlewania plus trochę podeptać i efekt całej pracy znika. Stąd pomysł żeby takie świeże dziury w darni zasypać piachem co ma zapobiegać ich zasklepianiu i przez dłuższy czas utrzymywać przepuszczalność darni. Tyle teorii. O sensowności i skuteczności niech się praktycy wypowiadają.

chopinetka
23-02-2012, 21:44
Witam
Ja słyszałam o innej teorii :) mianowicie piaskowanie stosuje się tylko na glebach ciężkich gdzie występuje okresowe podtapianie. Wydaje się, że to sensownie brzmi. Ale może są jeszcze inne teorie.
pozdrawiam

SKula
24-02-2012, 15:06
Piaskowanie wykonuje się bezpośrednio po aeracji i wertykulacji. Zazwyczaj zabieg stosowany jest na murawach intensywnie użytkowanych w celu zwiększenia przepuszczalności wodnej i porowatości podłoża oraz wyrównaniu powierzchni. Piasek wypełnia powstałe nacięcia lub otwory w darni. Zabieg działa korzystnie na stabilność gruntu. Powoduje pojawienie się nowych korzeni i pędów rozłogowych, co zwiększa gęstość darni. Do piaskowania należy używać suchego piasku o granulacji 0,6-1,2mm w ilości 0,001m3/m2 murawy. Grubość warstwy piasku w skali roku powinna wynosić 0,5-1,5cm. Używanie piasku o niewłaściwym składzie granulometrycznym może doprowadzić do zwiększenia ubicia gleby, skrócenia systemu korzeniowego, zmniejszenia wymiany gazowo - wodnej, zwiększenia rozwoju filcu, oraz rozwoju wiechliny rocznej.