PDA

Zobacz pełną wersję : panele dębowe - różnice między klasami



cyb
28-03-2010, 17:21
stwierdziliśmy że jednak będziemy robić u siebie parkiety a w salonie ew. deskę litą.
mam jednak pytanko: czym się różnią poszczególne klasy parkietu? wyłącznie wyglądem?

żonie bardziej podoba się parkiet dębowy 2 lub 3 klasy niż 1 - wygląda bardziej naturalnie.
czy wygląd to jedyna różnica między klasami?

Parkiet
28-03-2010, 19:13
Normatywnie klasy desek czy deszczułek podłogowych wynikają z jakości drewna. Przy czym jakość suszenia czy jakość obróbki mechanicznej jest dla wszystkich klas jednakowa.
W klasyfikacji występują również klasy wolne, gdzie producent określa szczegółowo jakość wyrobu w danej klasie.
Szczegółowo jakość deszczułek podłogowych określa norma PN-EN 13226. Pozdrawiam.

cyb
28-03-2010, 19:21
Normatywnie klasy desek czy deszczułek podłogowych wynikają z jakości drewna. .

czyli parkiet klasy 2 będzie gorszej wytrzymałości niż klasa 1 i będzie bardziej się zużywał?

edit:
przyjrzałem normę dla dębu i wygląda na to, że chyba de facto klasa wynika z tego, co nazywam estetyką, nie rozumeim tylko dwóch kryteriów:
- Biel zdrowy
- Biodegradacja


http://img444.imageshack.us/img444/8089/parkietnorma2.jpg

Parkiet
28-03-2010, 20:28
Ściśle technicznie - tak. Praktycznie powyższe wady mają większy wpływ na wygląd podłogi niż jej wytrzymałość czy trwałość. Bezpośrednia ocena poszczególnych klas w towarzystwie stolarza przybliży temat w szczegółach. Pozdrawiam.

Parkiet
28-03-2010, 20:38
Normatywnie klasy desek czy deszczułek podłogowych wynikają z jakości drewna. .

czyli parkiet klasy 2 będzie gorszej wytrzymałości niż klasa 1 i będzie bardziej się zużywał?

edit:
przyjrzałem normę dla dębu i wygląda na to, że chyba de facto klasa wynika z tego, co nazywam estetyką, nie rozumeim tylko dwóch kryteriów:
- Biel zdrowy
- Biodegradacja


http://img444.imageshack.us/img444/8089/parkietnorma2.jpg
Bioderadacja - drewno będące w stanie biologicznego rozkładu, posiadające niską wartość techniczną.
Biel zdrowy - jasny, niezaszarzały, inaczej niebędący w stanie biodegradacji. Biel drewna dębowego jest materiałem miękkim i podatnym na biodegradację.