PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana okna w ocieplonym styropianem domu



Modgar
04-04-2010, 21:21
Witam. Moje stare okno jest w tzw "tunelu" od zewnętrznej powierzchni ściany różnica wynosi 12 cm plus do tego 8 cm warstwa ocieplenia razem to daje 20 cm zagłębienia, dodatkowo te zagłębienie (otwór okienny) jest obramowany 2 cm warstwą styropianu. Czytałem, ze nowe okno powinno być zlicowane z zewnętrzną powierzchnią ściany, dzięki czemu unikniemy mostka termicznego, prawda to ? jeżeli tak to jak wymienić okno nie naruszając ocieplenia ? myślałem nad tym żeby delikatnie "uciąć" ten 2 cm styropian na równo z zewnętrzną powierzchnią ściany, co o tym myślicie ? tylko co z parapetem ? będzie wtedy musiał się opierać tylko na warstwie ocieplenia ?

jareko
05-04-2010, 22:24
postaraj się albo o zdjęcie albo jakiś rysunek - będzie łatwiej pojąć ten "tunel" - coś doradzimy

Modgar
09-04-2010, 09:34
http://img193.imageshack.us/img193/8007/okno1m.jpg

kolor żółty pokazuje dokąd dochodzi zewnętrzna powierzchnia ściany, kolor czerwony to grubość styropianu, obramowanie okna (ciemniejszy tynk) wykonany jest z 2 cm styropianu. Oczywiście mogłbym nowe okno wstawić w miejsce starego, ale wydaje mi się, że jest tam spory mostek termiczny, który chce zlikwidować poprzez zrównanie okna z zewnętrzną powierzchnią ściany, chyba, że się myle ?

według mnie wystarczy tylko usunąć ten 2 cm styropian wokół okien, zrównanie nowego okna z zewnętrzną powierzchnią ściany i ponowne "obrobienie" boków za pomocą siatki, kleju i tynku... ale chętnie poznam inne pomysły, opinie, porady...

jareko
09-04-2010, 10:12
nawet nie trzeba całego styropianu usuwać - wystarczy odpowiednio go podciąć - stworzy tym samym ładny węgarek i jeśli wykonane będzie prawidłowo i estetycznie na styku okna ze styropianem da się taśmę rozprężną i będzie git :)
nie widać parapetu zewnętrznego - on pójdzie do wymiany i tez można to zrobić estetycznie i dobrze

jareko
09-04-2010, 10:17
ale zaraz... zaraz - czy to jest blok z wielkiej płyty? Jeśli tak to zostawić i nie ruszać

bwojtek
12-04-2010, 15:57
Aby w 100% zlikwidować mostek cieplny to należałoby okno wymontować i wstawić na tzw. ciepły montaż(z foliami paroszczelną i paroizolacyjną i ciepłą wkładką pod-parapetową). W każdym innym przypadku będzie występował mostek cieplny. Samo przesunięcie okna,zlicowanie go ze ścianą i obrobienie siatką, klejem i styropianem nie wyeliminuje mostka cieplnego i tak naprawdę jest to gra nie warta świeczki.
Wyjaśnij mi proszę na czym polega "ciepłota" montażu z foliami w stosunku do montażu z użyciem piany ale bez tych folii?

jareko
12-04-2010, 19:32
Aby w 100% zlikwidować mostek cieplny to należałoby okno wymontować i wstawić na tzw. ciepły montaż(z foliami paroszczelną i paroizolacyjną i ciepłą wkładką pod-parapetową). W każdym innym przypadku będzie występował mostek cieplny. Samo przesunięcie okna,zlicowanie go ze ścianą i obrobienie siatką, klejem i styropianem nie wyeliminuje mostka cieplnego i tak naprawdę jest to gra nie warta świeczki.sorki ale pleciesz marketingowe bzdury

Arkady1978
13-04-2010, 10:20
Pytanie jeszcze ile jest cm tego styropianu ? tak na oko to chyba 5 cm , a przy 5 licowanie z zew. krawędzią muru to trochę ryzykowne zadanie.

jareko
13-04-2010, 12:36
niech będzie ze nie mam racji bo dla Ciebie takiej racji nie mam
ale wprowadzanie w błąd potencjalnych klientów "ciepłym montażem" który nie jest cieplejszy od dotychczasowego jest jawnym manipulatorstwem bądź marketingiem - co na jedno wychodzi :)
Wmawianie że tylko zastosowanie taśm i folii jest jedynie słusznym sposobem ograniczenia penetracji wilgoci na zewnątrz pomieszczenia także jest kolejnym manipulowaniem niewiedzą potencjalnego odbiorcy
Jednym słowem kit nad kity Mości Panie - co nie oznacza, że są sytuacje kiedy zastosowanie taśm, folii paroszczelnych jest warunkiem niezbędnym - acz nie zawsze koniecznym

Arkady1978
13-04-2010, 13:41
Nie o "ciepły montaż" tutaj chodzi tylko o właściwe ustawienie okna w odpowiednim miejscu w murze, tak aby uzykac najlepszy efekt jezeli chodzi o przebieg izoterm dla ściany. "Ciepły montaz jest wskazany po to aby na trwale zabezpieczć piankę (przed wilgocią lub promieniami UV)mozna to tez zrobic inymi materialami niz folie paro.........


Autor wątku powinien zdradzić jakiej grubości ma ocieplenie , aby mozna bylo podpowiedzieć mu w którym miejscu ma byc okno.

Modgar
14-04-2010, 14:40
warstwa ocieplenia ma 8 cm grubości...

jareko
14-04-2010, 19:27
warstwa ocieplenia ma 8 cm grubości...to juz wiemy, pisales to w pierwszym poscie
pytanie jest inne
jakiej konstrukcji jest ściana?
Czy to wielka płyta?
Są węgarki?

Modgar
15-04-2010, 15:18
dom jest budowany pod koniec lat 70 z pustaków, przy oknach są cegły

podczas prac termoizolacyjnych węgarki zostały skute (wyrównane z ościeżnicą) ale po nałożeniu 2 cm styropianu po bokach, naszedł on częściowo na ościeżnicę (czyli efekt mamy w sumie taki sam, tylko materiał inny)

tak to wygląda od wewnątrz
http://img691.imageshack.us/img691/2568/oknor.jpg
okno jest "obramowane" cegłami i obłożone tynkiem, jak się w tych miejscach przyłoży rękę to czuć jak zaciąga zimno... zastanawiałem się nad zlikwidowaniem tego, przy wymianie okna, co o tym myślicie ?

jareko
15-04-2010, 18:53
patrze i rak sobie myślę
jak to właściwie jest zrobione?
Wygląda tak jakby poprzednio było okno skrzynkowe, ktoś źle wymierzył i nie zastosował poszerzeń, wydłubał piane by tynk (to białe na zdjęciu) miał się czego trzymać lub wręcz tej piany wogle nie ma
Jeśli czeka cie wymiana okien to ten co mierzy powinien bez problemu dojść do tego co i jak zostało spierniczone i błędów nie powtórzyć

Modgar
18-04-2010, 10:38
zgadza się... wcześniej były drewniane okna skrzynkowe i już wtedy było te obramowanie, przy wymianie kilka lat temu na okna plastikowe obramowanie pozostało. W przypadku likwidacji tego obramowania to od strony zewnętrznej styropian będzie nachodził na okno (ponad 5 cm z każdej strony)