PDA

Zobacz pełną wersję : co zamiast gliny ?



duduś
05-04-2010, 21:24
Drodzy forumowicze: pytałam już na forum ogrodniczym ale u nas też sprubuję :;
do pojutrza muszę zdecydować co dać do dołów , (które przygotowuję pod róże ) zamiast gliny której nie udało mi się zdobyć a mam piaski .Dałam już pod część dołów tylko obornik i wierzchnią warstwę ziemi też tylko wymieszałam z tym obornikiem , ale dzisiaj ktoś mi powiedział że jednak powinno być jeszcze coś co będzie na piaskach zatrzymywało wodę . Ponoć są inne środki zamiast gliny .Pytanie tylko jakie ( jakieś hydrożele ? a może jeszcze coś innego , a może jednak ten obornik wystarczy? ) Zaczyna mnie już przerażać to sadzenie róż . Napiszcie co wiecie o zastępnikach gliny? Dziękuję

_________________

aadamuss24
05-04-2010, 22:47
Obornik raczej jako nawóz i się rozłoży. Gdzieś reklamowali coś z keramzytu ale przekonania do tego bym nie miał. pozdr adam

elli3
05-04-2010, 23:55
myslę że torf będzie odpowiednią pojemność wodną miał. tylko nie wiem ży kwaśny czy odkwaszony do róz powinien być zastosowany.

ANNNJA
06-04-2010, 14:37
Torf nie trzyma wody- a o to chodzi w tym przypadku!!

po glinę zapraszam do siebie- oddam, oddam ile tylko chcesz...!!!!!!!! (mazowieckie)

Mymyk_KSK
06-04-2010, 17:06
zależy ile tych róż masz posadzić.. Jesli niewiele, to kup ziemię uniwersalną workowaną - taką dostępną w każdym budowlanym markecie.

Helios
10-04-2010, 14:28
A my grzęźniemy w glinie, też mazowieckie...

dominikams
10-04-2010, 17:09
Trochę za późno, ale może na przyszłość się przyda - ja mieszam żwirek dla kotów (bentonitowy) z piaskiem. Bentonit to glina (lub ił). Żwirek jest fajny, bo jest w postaci drobnych granulek, nie trzeba więc kruszyć, wystarczy wymieszać. Wszelkie organiczne dodatki (obornik, torf) bardzo poprawiają strukturę gleby, ale niestety potem się rozkładają.