PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła z sondą pionową do domu 240m2 Gliwice



zyzolek
06-04-2010, 17:12
Witam,
Jesteśmy w trakcie przebudowy starego i projektu nowego domu.
Całość będzie miała około 240 -250 m2
Dom będzie dwurodzinny w formie nowoczesnego bliźniaka 2 razy po 120m2, oczywiście dobrze ocieplony z płaskim dachem.
Na razie się do wszystkiego przygotowujemy i zbieramy orientacyjne informacje. Całość jest w fazie projektu.
Jako ogrzewanie wybór padł na pompę ciepła z sondą pionową, która będzie ogrzewać całe 240 m2.
W całym domu będzie ogrzewanie podłogowe, i 2 kominki z płaszczem wodnym po jednym w każdej części, ewentualnie tylko 1 kominek będzie wyposażony w płaszcz wodny.

Mam teraz takie pytania:
Jakiej długości będą potrzebne odwierty pionowe i ile tych odwiertów na powierzchnię całości 240 m2?
Jaki jest orientacyjny koszt takich odwiertów?
Czy znacie jakąś firmę, która zna się na tym na terenie Śląska najlepiej z okolic Gliwic.
Ewentualnie czy możecie nam polecić jakąś firmę, która wykonała by to kompleksowo.

Z tych informacji jakie zabrałem w internecie jest straszna rozbieżność informacji, że im więcej czytam, tym bardziej nic nie wiem.

Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje, sugestie, uwagi i porady

aadamuss24
06-04-2010, 23:10
Koszt odwiertów ok. 100 pln za metr. Całą resztę musi ktoś wyliczyć, tak na oko się nie da :) Mogę polecić firmę do odwiertów, ale nie robią całej reszty, tylko odwierty a instalacja przez instalatora. (odwierty Jankowiak) pozdr adam

rwxw
08-04-2010, 09:01
Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki będą odwierty, musisz wiedzieć jakiej mocy bedzie pompa. A żeby to wiedzieć musisz znać zapotrzebowanie budynku na ciepło. Policz, lub daj do policzenia OZC, to będziesz wiedział. Stwierdzenia "dobrze ocieplony" są dosyć mało precyzyjne. Wg mnie warunek dobrego ocieplenia spełni ocieplenie dachu >= 30cm (może granulatem wełny ?), ścian >= 20cm, podłogi nad gruntem/piwnicą >=15cm. Jeśli planujesz pc, to płaszcz wodny przy kominku wydaje się niezbyt potrzebny, bo mając pc nie będziesz grzał kominkiem. Komplikuje to układ i sterowanie bo musisz dac mieszacz, przy samej pc mieszacz nie jest potrzebny. Lepiej, jeśli już, to zaplanować zwykłą dystrybucję gorącego powietrza na wszelki wypadek. Za to podłogówka w 100% (może + dodatkowe drabinki w łazienkach) to bardzo dobry pomysł.

magda72
18-04-2010, 19:02
Mieszkam od trzech lat w domu ogrzewanym pompą ciepła. Dom 200m2 w całości z podłogówką, pompa z dwiema sondami pionowymi- 89m, wypełnione ergolitem. Pompa 10,5 kW firmy AlphaInnotec. Cały dom mam na prąd ( nie mam gazu, alternatywnego pieca, dodatkowego kotła na wodę użytkową, ani rozprowadzenia ciepła z kominka). W domu jest ciepło, nawet podczas tegorocznej srogiej zimy, a zwróć uwagę, że mieszkam na północnym-wschodzie ;-) roczny średni koszt za prąd 2700zł.