PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa tarasu. Co i jak?



kozubek1
06-04-2010, 19:20
Drodzy budowlańcy

Mam do wykonania w domu taras o powierzchni ok. 18 m2. Ma służyć do wyjścia na zewnątrz przez drzwi tarasowe widoczne na poniższych zdjęciach.
Mój plan jego wykonania wygląda następująco:
1. Wykopanie fundamentu na głębokość ok. 60 cm i zalanie go betonem.
2. Zrobienie szalunków na wysokość ok. 44 cm i zalanie betonem.
3. Zasypanie w środku piachem i wykonanie płyty z betonu o grubości ok. 10 cm.
4. Ułożenie kostki lub czegoś innego na wykończenie tarasu. Grubość ok. 6 cm.
Czyli wszystko razem będzie około 60 cm od gruntu do dołu drzwi tarasowych.
Z informacji wyczytanych na forum wiem, że powinienem ocieplić fundament domu i nie łączyć go z fundamentem tarasu. Jak to prawidłowo wykonać i czym zakonserwować fundamenty domu i tarasu? Jak wykonać połączenie płyty z betonu z dołem drzwi tarasowych. Na rysunku pod drzwiami za plastikowym panelem jest styropian. Czy położenie płytek betonowych, takich jak te http://www.allegro.pl/item983773958_plytki_chodnikowe_taras_chodnik_kost ka_brukowa.html to dobry pomysł? Nie dysponuję zbyt dużą gotówką, może kiedyś gdy się dorobię położę coś innego.

http://img215.imageshack.us/img215/683/img5782g.th.jpg (http://img215.imageshack.us/i/img5782g.jpg/)

Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

Piotr28KR
14-04-2010, 11:02
ja zrobiłem taras z samej kostki, zero betonu i fundamentów, robisz podsypke, utwrdzasz i układasz kostke, krawezniki. po zewnątrz dodatkowo skos (miedza ;) usypana z ziemi, w tym trzy schodki, jesli poziom gruntu tego wymaga
cokolwiek przykleisz do betonu, prędzej czy później po mrozach odpadnie. na Zachodzie takich fundamentów jak Ty pod taras nie robią nawet po domem...
Albo opcja 2. kilka filarów, legar i na to super deski debowe frezowane tarasowe z odstepem kilka milimetrów od siebie, Taras sam utrzymuje się w czystości. pod tarasem troche kamyczków granitowych i jest super (trawa tam nie rośnie bo za sucho, po za tym kto by ją kosił)

Raf191
14-04-2010, 11:22
Taki taras jak przewidziałeś jest idealny nawet dla parkingu samochodów ciężarowych. Ogolnie dla użytkowania ludzi nie stostuje się pod kostką warstwy chudziaka. Ponad to wystarcza kostka 6cm. Standardowy przekrój przez warstwy to warstwa podkładowa - tłuczeń lub coś podobnego - może być gruz. Po zagęszczeniu (ubiuciu) przychodzi warstwa około 4-6 cm piachu. Na nim układa się kostkę. W przypadku większych obciążeń - parking samochodowy fugi wypełnia się piachem z cementem (nie mylić z chudziakiem). Następnie dobrze jest ponownie wszystko zawibrować. W Twoim przypadku gdzie poziom poziom tarasu będzie wyżej niż poziom terenu możesz wykonać murek oporowy z betonu lub wymurowany z bloczków betonowych(takie ścianki fundamentowe ale bez fundamentów). Ważne jest zaizolowanie termiczne jak i też przeciwwodne pomiędzy tarasem a domem. Izolacja termiczna będzie równocześnie pełnić folę dylatacji. murek oporowy zabezpiecz bitumem.

maren100
14-04-2010, 11:33
jako, ze temat mnie rowniez interesuje napiszcie jak w takim razie zaizolowac fundament domu przy tarasie ??

Raf191
14-04-2010, 12:20
Ścianki fundamentoww domu przedewszytkim musza być zabepieczone przeciwwilgociowo. Zwykle take zabezpieczenie jest wykonywane po przez malowanie preparatami na bazie bitumów. Następnie trzeba ułożyć warstwę izolacji termicznej - np. Styrodur (taki twardy, niebieski styropian). Kwestia detalu takiego rozwiązania jest niestety uzależniona od rodzaju tarasu i jego warstw wykończeniowych, sposobu montażu drzwi itd..

Amelia 2
14-04-2010, 12:26
U mnie właśnie skończyli robić taras z kostki, co uwieczniłam w dzienniku i dawali stabilizację z cementu wymieszanego z piachem pod kostkę.

Amelia 2
14-04-2010, 12:46
Taki taras jak przewidziałeś jest idealny nawet dla parkingu samochodów ciężarowych. Ogolnie dla użytkowania ludzi nie stostuje się pod kostką warstwy chudziaka. Ponad to wystarcza kostka 6cm. Standardowy przekrój przez warstwy to warstwa podkładowa - tłuczeń lub coś podobnego - może być gruz. Po zagęszczeniu (ubiuciu) przychodzi warstwa około 4-6 cm piachu. Na nim układa się kostkę. W przypadku większych obciążeń - parking samochodowy fugi wypełnia się piachem z cementem (nie mylić z chudziakiem). Następnie dobrze jest ponownie wszystko zawibrować. W Twoim przypadku gdzie poziom poziom tarasu będzie wyżej niż poziom terenu możesz wykonać murek oporowy z betonu lub wymurowany z bloczków betonowych(takie ścianki fundamentowe ale bez fundamentów). Ważne jest zaizolowanie termiczne jak i też przeciwwodne pomiędzy tarasem a domem. Izolacja termiczna będzie równocześnie pełnić folę dylatacji. murek oporowy zabezpiecz bitumem.
Czegoś nie rozumiem w Twojej wypowiedzi: fugi na parkingu wypełnione cementem? I to ma wystarczyć pod samochód? Na moim terenie gliniastym najpierw odbyło sieę korytowanie, potem gruby piach ubijany warstwami, na to cement wymieszany z piachem /stabilizacja/, cienka warstwa piachu i kostka. Gruz czy tłuczeń szybko wbiłby się w podłoże. Na tarasie również jest stabilizacja mino że nie ma tak dużych obciążeń. Zalecasz murek z bloczków bez fundamentu?? na samej ziemi? Jeśli taras jest wysoki to bloczki na bank rozjadą się pod wpływem wibrowania. Zdecydowanie polecam grube palisady zazębiające się.

igrek1
18-04-2010, 07:01
Witam wszystkich,

My posiadamy dość duzy taras jest on okolo 65cm nad ziemia i bedzie na wysokosci podlug domu (znaczy okolo 4 cm ponizej), taras jest o powiezchni okolo 55m2, na tarasie wg zony najlepiej bada wygladaly plyty betonowe takie imitujace piaskowiec wymiar jeszcze nie ustalony ale cos kolo 40x40 cm.
i teraz moje pytanie:
Czy ukladac te plyty ordazu na podsypce piaskowej z dodatkiem cementu ? czy np zrobic wylewke z chudziaka zabezpieczyc przed woda np folia i zastosowaccos takiego:
http://sklep.travicom.pl/ producent sie wypowiada ze same plusy i plyty zabezpieczone przed woda i odparzaniem. Czy ktos wogole to stosowal ??

Poradzcie cos w tej chwili jestesmy na etapie ze caly taras jes wysypany zolcoitkim zwirkiem :) i myslimy co dalej :)
Pozdrawiam

Vafel
18-04-2010, 07:46
Interesujące te podkładki pod płyty. Ciekawe, czy to naprawdę działa jak należy...

Cena 2,72 / szt., na 10 m2 potrzeba 30 szt. (przy płytach 60x60), czyli koszt dla 10 m2 wychodzi 81 zł. Majątek to nie jest...