PDA

Zobacz pełną wersję : czy będzie OK?



Wujor
06-04-2010, 20:35
Witam,

Zostawiłem w stropie taki otworek 15cm x 15 cm z myśla o ewentualnej instalacji kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze z kominka. Jak myślicie , da sie te kształtki tam wprowadzic? Wogóle to jaki one maja wymiar?

Thx

racer
08-04-2010, 13:37
Jeden kanał tak, kilku nie zmieścisz. Rura od DGP ma 160mm plus izolacja; rura dla jednego punktu grawitacyjnego może mieć 125mm plus izolacja. Otwór zawsze można rozkuć.

alphatom79
11-04-2010, 19:09
Tak jak pisze przedmówca trochę za mały ten otwór, ale od czego są młoty ;-)

Wujor
17-04-2010, 06:46
Zmierzyłem jeszcze raz.....jest kwadrat około 22cm po boku. I jeszcze jedno pytanie, czy przy grawitacyjnym rozprowadzeniu, każdy kanał od samego kominka prowadzimy oddzielnie? Czy możemy np. jednym przewodem wyprowadzic na poziom poddasza a tam w wylewce jakiś trójnik i rozdzielic... ( wydaje mi się to prostsze - ale chyba mniej efektywne )

racer
21-04-2010, 12:09
Duże ryzyko, że nie będzie działać. Powietrze zawsze szuka najłatwiejszej drogi ucieczki, więc może grzać tylko jeden punkt. Regulowanie na kratkach też da mizerny efekt, bo w tym systemie nie ma sprężu który można rozdzielać, po prostu przestanie działać.

Kominki.fm
21-04-2010, 17:16
Tylko i wyłącznie na podstawie spotkania na budowie lub analizy projektu domu można dobrać optymalny system dystrybucji gorącego powietrza. Na ogół w systemach DGP grawitacyjnych kierujemy się zasadą, iż jedna rura prowadzi gorące powietrze do jednego powietrza. W systemach wymuszonych (z wentylatorem kominkowym) jedna rura doprowadza gorące powietrze do turbiny, a następnie poprzez rozdzielacz lub kilka trójników biegnie rurami termofonicznymi do poszczególnych pokojów.

racer
23-04-2010, 08:04
Panie Daniel, pan czytasz co piszą czy co ślina na język przyniesie wklepujesz?