PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk akrylowy puste miejsca plamy pomocy!!



docieplanie
07-04-2010, 17:53
Jako.że to mój pierwszy post na forum na początek chcialem wystkich przywitać.

Od kilkunastu lat wykonuje docielenia budynków, wiele widziałem,ale to co mnie spotkało dzisiaj doprowadziło mnie do szału :mad:
wykonuję elewacje budynku jednorodzinnego, dzisiaj położyłem na dwie ściany tynk akrylowy pewnej firmy (nie podaje nazwy bo nie chce robic antyreklamy) w kolorze ciemno-zielonym tynk był nieco rzadszej konsystencji niż zazwyczaj,(nie pierwszy raz robiłem wyrobami tej firmy)choć szlo go nakładać i zacierać,nie zlewał się,po jakichś 4 godzinach schnięcia w cieniu na powierzchni ścian pokazały się dziesiątki jak nie setki miejsc w których jakby brakowało kamienia,lub był on znacznie drobniejszy,przez co cała ściana jest w niezliczonej ilości jaśniejszych plam!!! dodam ,że podczas pracy tynk nakladany był prawidłowo na całą powierzchnię,zużycie wyszło podobne jak zazwyczaj .4 dni wcześniej ściany były zagruntowane podkladem tej samej firmy,siatka zatopiona była 2 tygodnie temu.o żadnych nierównościach nie ma mowy

Prosze o pomoc co może być przyczyna tych "łysych" miejsc,na moje wygląda to na jakąś wadę tynku,tylko nie umiem sobie wyobrazić jaką? mała ilość kruszywa? za dużo barwnika?

leszeq
07-04-2010, 18:57
A może błąd w nakładaniu...
Trzeba się pilnować przy nakładaniu rzadkiego tynku, bardzo łatwo jest przesadzić z siłą docisku pacy. Może to prowadzić do zbierania się kruszywa w miejscu zakończenia pociągnięcia pacy, i całkowitego jego wyrwania w innych miejscach.
To samo dotyczy przycierana - miejscowe nierówności sprzyjają przecieraniu się tynku w łyse plamy.

docieplanie
07-04-2010, 19:36
raczej jest to mało prawdopodobne,ponieważ tynk będąc mokry wyglądał bardzo dobrze dopiero po wyschnięciu powstały "łyse" pola zdarzało się mi wcześniej oczywiście przetrzeć gdzieś kiedyś na jakimś budynku w kilku miejscach tynk szczególnie na nierównościach (wypłynięty klej z kołka itp) ale na ścianie o powierzchni 38m/2 przynajmniej kilkaset miejsc przytartych nie mieści mi się w głowie.

leszeq
07-04-2010, 19:55
Zrób jeszcze raz próbę tego tynku na jakiejś małej ścianie, zwracając uwagę na technikę nałożenia i przytarcia. Jeżeli sytuacja się powtórzy, to oddaj tynk na reklamację.

kuba1r
08-04-2010, 18:26
Pytanko o datę przydatności i czy nie był przemrożony, złe składowanie nawet dobrej firmy tynk ulegnie zniszczeniu.

docieplanie
08-04-2010, 20:29
data jest z marca tego roku, czy dostal mrozu tego niestety nie wiem,
Zrobiłem próbę na jeszcze jednej ścianie i wyszło to samo, jako że obie ściany są w cieniu przez cały dzień postanowiłem położyć troche tego tynku w miejscu gdzie świeci w dzień słońce i tu tynk wyszedł bardzo dobrze bez najmniejszej plamki!!
dodam jeszcze,że masa na ścianie w cieniu była powierzchniowo sucha po okolo 5 godzinach od nałożenia,w słońcu po 3 godzinach.......oczywiście wiem,że w słońcu nie kładzie się tego typu materiału.

budynek który akurat wykonuje ma 2 właścicieli jedna część to zieleń z którą jest problem a druga ceglany kolor, tynki z tej samej firmy wszystko baranek 2mm akryl, wczoraj położona ściana w kolorze ceglanym dzisiaj wygląda bardzo dobrze,to znaczy struktura wygląda identycznie jak na nieszczęsnym zielonym lecz na niej nie widać w miejscach gdzie ziarna jest mniej żadnych jaśniejszych odcieni kolor jest jednolity na całej powierzchni

leszeq
08-04-2010, 20:34
Wrzuć jakieś fotki tych ścian, będzie można coś więcej powiedzieć.

docieplanie
08-04-2010, 20:43
ok za chwilę wrzuce

docieplanie
08-04-2010, 20:59
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7a44b50bbdc806bd.html
zdjęcie przedstawia jakieś 40/% powierzchni ściany cała wygląda tak samo

narazie mam jedną fotkę jutro zrobię więcej szczególnie tego co wyszło dobrze

leszeq
08-04-2010, 21:26
Ceresit ???

docieplanie
09-04-2010, 05:34
Majster-Pol....... barwiony w oddziale na Pomorzu. robie tym materiałem od 5 lat i co jakiś czas wychodzą jakieś "cyrki" z kolorystyką itp. dawno chciałem z tych tynków zrezygnować,pamiętem tylko,że jeszcze 2 lata temu nie można było nic zarzucić tynkom i gruntom Majster-Pol

leszeq
09-04-2010, 06:29
Pytałem o Ceresit, bo tynki z tej firmy z natury mają rzadką konsystencję i trzeba przykładać większą uwagę przy ich wykonywaniu.
Majsterpolem robiłem raz, i to był ostatni raz :)

fighter1983
10-04-2010, 04:11
a ja ten tynk sprzedalem raz... i to też był ostatni raz :) tylko Caparol i góre: STO, Dryvit

docieplanie
10-04-2010, 05:14
zdjęcie na którym widać róg ścian, tej nieszczęsnej oraz jednej z tych które wyszły "przyzwoicie" jedno co jeszcze dodatkowo mnie zaskoczyło to to,że ściana poplamiona jest sporo jaśniejsza od tej z oknem gdzie nie ma plam, ta po lewej robiona była okolo godziny 9-10 rano a ta co wyszła dobrze 14-15...coraz bardziej zadziwia mnie ten tynk wygląda jakby coś spaliło barwnik,efekt podobny do skutku pomalowania farbą akrylową ledwo zeschniętego tynku mineralnego....

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f103e21e5f69a79b.html



następna fotka to tynk tej samej firmy tylko w innym kolorze różnica między samymi wiadrami to to,że zielony jest zrobiony z ciemnej bazy oraz data produkcji inna niż ten drugi zrobiony z jasnej bazy......... zdjęcia dokładnie nie odzwierciedlają rzeczywistości ale ściana wygląda naprawde bardzo dobrze nie ma najmniejszej plamki,tynki były kładzione o różnych porach dnia od 9-17.... na części budynku z ostatniego zdjęcia jakieś 160m/2 nie ma żadnych plam


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/59ab63ddcbd7f440.html


jeśli chodzi o firmy takie jak STO, DRYVIT to są one dla mnie bez wątpienia wzorem w tej dziedzinie i miałem kilka razy przyjemność tymi materiałami robić, ale niestety jestem wykonawcą który robi elewacje od kilku lat z polecenia krewnych, znajomych grupy ludzi raczej średnio zamożnych tylko i wyłącznie prywatne domy jednorodzinne, starając się uzyskać korzystny stosunek ceny do jakości dlatego, klej jaki używam to Alpol, a tynki Majster-Pol, Weber,czy inne w podobnych cenach i niestety moich klijentów nie stać na np. Dryvit

Miałem okazję przez 5 lat pracować w sporej firmie zajmującej się dociepleniami z reguły bloków z drogimi mieszkaniami itp. gdzie liczyły sie tylko terminy bez uwagi na warunki pogodowe,przerwy technologiczne pomiędzy poszczególnymi etapami docieplenia. Kojarzy mi się tylko z tamtymi czasami to spore pieniądze za wykonawstwo, również duże problemy z płatnościami,spora część inspektorów odbierających prace od podpisujących wszystko bez oglądania elewacji do takich co potrafili chodzić z miarą po zakołkowanym styropianie czy aby kotwy są rozmieszczone dokładnie na płycie co do centymetra w miejscach według ich wcześniejszych wytycznych :)).........stąd wole mniejsze pieniądze i spokojniejsze życie :)

docieplanie
10-04-2010, 07:22
przymrozki zdarzają się nawet na początku maja i zaczynają się często w pażdzierniku,do tego mgły,wysokie temperatury, deszcze, silne wiatry i inne niesprzyjające tego typu materiałom warunki atmosferyczne do tego sporo wolnych "świątecznych dni" więc robiąc 100% technologicznie(czego nie da się nigdy przewidzieć) może miesiąc w roku można by pracować.
Ja zaczynam docieplenia zawsze pod koniec marca początek kwietnia i kończę listopad czasem nawet grudzień BO Z TEGO ŻYJĘ

Nie widzę zupełnie związku ostatniej wypowiedzi z tematem,tym bardziej,że pisałem wcześniej tynk dostał plam po kilku godzinach od nałożenia kiedy jego powierzchnia była już twarda nie krusząca się jak tynk kilku dniowy.

ps. w noc po położeniu tynku było u mnie +3*C

leszeq
10-04-2010, 13:59
zdjęcie na którym widać róg ścian, tej nieszczęsnej oraz jednej z tych które wyszły "przyzwoicie" jedno co jeszcze dodatkowo mnie zaskoczyło to to,że ściana poplamiona jest sporo jaśniejsza od tej z oknem gdzie nie ma plam, ta po lewej robiona była okolo godziny 9-10 rano a ta co wyszła dobrze 14-15...coraz bardziej zadziwia mnie ten tynk wygląda jakby coś spaliło barwnik,efekt podobny do skutku pomalowania farbą akrylową ledwo zeschniętego tynku mineralnego....

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f103e21e5f69a79b.html

Jesteś pewien, że ten poplamiony tynk to akryl?
To co napisałeś powyżej, jaki i zamieszczone zdjęcie, wskazuje na to, że mógł to być tynk silikatowy poddany działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Może jakaś pomyłka na mieszalni...

fighter1983
10-04-2010, 16:42
no i teraz nie ma wyjscia, probowac calosc malowac, troche przeciez pomoze, ujednolici kolor, jednak "łyse" miejsca i tak inaczej odbijaja swiatło i bedzie widac roznice.
A moze na przyszlosc zamiast barwionych w masie wybrac mineralny malowany i przekonac do tego klienta? Przeciez mineralny malowany jest po pierwsze tańszy, po drugie jakościowo bardzo dobry no i tu już można sobie pozwolić na lepszej jakosci materiały.
A co do zamożności klienta: ile kosztuja materialy w porownaniu z reszta - robocizna, rusztowaniami?
Gdy klient placi za material - czasami da mu sie przemowic do rozsadku, gdy wykonawca - jest roznie, bo wybierajac robote z materialem trzeba liczyc sie z tym ze uzyte produkty pozostawiaja sporo do zyczenia.
Ciekawe co na to nasz kolega coulignon
bo temat mocno podobny do tego:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157275-Kosbud-tynki-zewnetrzne-systemy-elewacyjne-znacie-polecacie&p=4021441#post4021441

docieplanie
10-04-2010, 19:47
sam już nie wiem co było w tych wiadrach....wczoraj po mojej wcześniejszej interwencji i złożeniu reklamacji na tynk otrzymałem farbę w kolorze elewacji na której wyszły plamy,zależało mi na jak najszybszym zrobieniu próby na malutkiej ściance aby uspokoić trochę właścicieli domu...chociaż po otwarciu wiadra kolor wydawał mi się zdecydowanie ciemniejszy od tego na ścianie pomalowałem ściankę 1,5mx2m...zrobiłem też sobie próbkę na kartonie farby, od dołu zdjęcie, następnie wyżej jest tynk ze ścian a całkiem u góry próbka z jednego wiadra tynku które przyszło razem z farbą wczoraj (zamówione przeze mnie)
to co wyszło na próbce pozostawie bez komentarza....zwyczajnie ręce mi opadają

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed59c5b5d6627658.html

fighter1983
10-04-2010, 20:29
skad jestes? i gdzie znajduje sie ta nieszczesna budowa?

leszeq
11-04-2010, 09:08
to co wyszło na próbce pozostawie bez komentarza....zwyczajnie ręce mi opadają

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed59c5b5d6627658.html

No, to już chyba będzie koniec twojej przygody z Majsterpolem.
Dołącz tę próbkę do reklamowanego tynku i zarządaj całej partii nowego tynku oraz zwrotu kosztów za ponowne przygotowanie i tynkowanie ścian.

docieplanie
11-04-2010, 11:10
ogólnie to jestem spokojna osobą i nie lubie nikomu robić "pod górkę" ale jak sobie wspomnę,że poleciłem ten tynk właścicielom budynku zapewniając,że to dobry towar,póżniej jak wyszły plamy świeciłem oczami mówiąc,że to jakaś nieszczęśliwa pomyłka, po czym w piątek pomalowałem kawałek ściany i pojechałem do domu aż mam strach jechać na budowę w poniedziałek bo wychodzę przy ludziach na głupka.....chyba zrobie tak jak piszesz leszeq

sailor_ro
02-08-2011, 22:38
Hey,

podłączę się pod temat,wykonawca kładł tynk,wyszły przebarwienia miejscowo.Na 70 m2 zużył 45 wiadra tynku 1,5 mm.Postanowili nałożyc tynk jeszcze raz,tynk został nałożony,zuzyto 7 wiader.Wyszło bardzo fajnie,ale niestety zostały slady po podestach(rusztowaniach),należy dodac iż stały one w odległości jakichś 10 cm od ściany.Struktura w tych miejscach,wygląda dobrze,nie ma jakichś miejsc w których brakowałoby kamienia itp.
Minęły jakieś 2 tygodnie i plamy cały czas są.Co może być przyczyną w/w?Grunt kolorowany.
pozdrawiam

fighter1983
02-08-2011, 23:08
no slady po podestach rusztowaniach juz nie zejda. inaczej nalozony tynk w tych miejscach, nie zatarty, lub zatarty w inny sposob.

sailor_ro
03-08-2011, 06:24
Dzięki za szybką odpowiedź,która potwierdza to co przypuszczałem,wykonawca jednak upiera się,że struktura wygląda dobrze i że to na pewno wina tynku ...