PDA

Zobacz pełną wersję : Kto ma pompę Powietrze - Woda ?



zyzolek
08-04-2010, 14:47
Witam serdecznie,
poważnie zastanawiam się nad instalacją pompy typu powietrze-woda. W całym domu będzie podłogówka.
Jako dodatkowe wspomaganie w mrozy kominek. U nas na wsi nie ma gazu więc trzeba coś wymyślić. Zależy nam na komforcie obsługi.

Zanim na coś się zdecydujemy prosiłbym o opinie tych, którzy mają u siebie takie instalacje. Jak wygląda to w praktyce, czy się sprawdza
i jakie są mniej więcej realne koszty eksploatacji pompy powietrze-woda.

Wiem, że najniższe koszty są przy solance-woda, ale u nas możliwe są tylko sondy pionowe. Dostałem wstępne oferty odwiertów i wychodzi koszt około 25-30 tyś. Trochę dużo, dlatego rozważamy inny wariant bez sondy.

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie opinie.

MIGacZ
26-04-2010, 11:16
Ja też chciałbym usłyszeć cokolwiek od posiadaczy PC powietrze/woda. Ale ten rodzaj PC nie jest lubiany na tym forum. Ja też w najzimniejsze dni chciałbym dogrzewać się kotłem na paliwo stałe więc nie potrzebuję wymiennika gruntowego. Ale np. przy 5 stopniach palenie w nim to już mogło by być zastąpione czymś bezobsługowym. Poza tym CWU latem przy COP 6 to jak za darmo.
Ale pewnie sobie poczekamy .

Pinok
26-04-2010, 12:53
Kolega 7tonik (chyba nie przekręciłem) bardzo sobie chwali powietrzną.

woj_tech
04-05-2010, 14:39
Witam,
Mam pompe powietrze-woda firmy Dimplex jako glowne zrodle ciepla w domu. Dodatkowo w uklad CO wpiety jest kominek z PW. Dom 200m2, ocieplony sciany - 20cm styropian, 30cm welny na skosach i 50cm na plasko . Do tego jeszcze reku, teraz bede jeszcze robil GWC zwirowe. Dom wybudowalismy w zeszlym roku (kwiecien-listopad), przeprowadzka byla na koniec listopada. W domu wszystko "na prad" bo nie ma gazu, do tego jeszcze przez klopoty z przylaczem caly sezon grzewczy na pradzie budowlanym (na taryfe G przeszedlem od kwietnia). Rachunek od wrzesnia do konca marca za prad wynosil 2800zl, do tego spalilem ok 4mp drewna w kominku. Niestety nie mam podlicznika dla PCi.
Jak na pierwszy sezon i dosc ostra zime to ja jestem zadowolony.
Wybralem PCi powietrzna bo dom wybudowalem na zachodzie Polski gdzie temperatury w zimie nie spadaja bardzo nisko. Ta zima to pierwsza od nastu lat tak mrozna, tak przynajmniej twierdza tutejsi.

MIGacZ
04-05-2010, 16:02
Ja też chcę w układ PC włączyć kocioł na paliwo stałe. Natomiast dowiedziałem się, że woda c.o. na powrocie do hydroboxu pompy ciepła nie może być większa niż 55 stopni. A już myślałem, że układ ze zbiornikiem buforowym do którego wpięta będzie PC i kocioł na paliwko stałe, będzie układem komfortowym/automatycznym. Czyli jak wieczorem dogrzeję bufor kotłem na paliwo stałe to PC przestanie pracować a gdy woda w c.o. schłodzi sie do zadanej na PC to włączy się właśnie PC.

Napisz w jaki sposób masz połączoną PC z kominkiem i czy na czas pracy kominka musisz wyłączyć PC?

woj_tech
05-05-2010, 09:31
PCi jest spieta z instalacja poprzez bufor 1000l. Do bufora podpiety jest rowniez kominek z PW. Jak pale w kominku to pompa sie po prostu nie zalacza.
W domu mam tylko podlogowke i ze wzgledu na kominek podlaczona jest przez mieszacz. W buforze jest miejsce na CWU (gorna czesc) a dolny zlad jest na potrzeby CO. PCi kontroluje temperatury na buforze i steruje podlogowka (mieszaczem - jak jest potrzeba) wg krzywych grzewczych, przygotowuje tez CWU. Do kominka mam osobny sterownik ktory zalacza pompe cyrkulacyjna od zadanych temperatur na PW. Jak pale w kominku to grzana jest woda w buforze, wtedy PCi nie pracuje poniewaz temperatury przez nia odczytane sa wyzsze od zadanych. Powrot do PCi jest z dolu bufora gdzie temperatury nie osiagaja wartosci wyzszych niz 50 stopni, ale to ze wzgledu na moje palenie. Nie pale duzo w kominku, a jak pale to max 3-4 godz i bardzo "spokojnie", z nieduza iloscia drewna tak ze kominek nie osiaga bardzo wysokich temperatur.

MIGacZ
05-05-2010, 18:20
Skontaktowałem się z instalatorem i już wiem, że PC którą będę miał nie ma czujnika temperatury do zamontownia w buforze. Kłopot jest taki, że będzie można palić kotłem albo PC. Ponieważ jak PC zaciągnie na powrocie temp. powyżej 55 stopni to zabezpieczenie odczyta to jako awarię i wyłączy pompę ciepła. Albo tak jak Ty będę musiał bardzo spokojnie palić w kotle na paliwo stałe.

MIGacZ
11-05-2010, 20:27
Zastanawiam się czy wkładanie bufora w układ ma sens. Pompa ciepła powietrze/woda działa w dodatku z inwerterem może działać podobnie jak kocioł gazowy. Czy ktoś przekona mnie, że bufor ma sens?

wihajster
11-05-2010, 21:58
A kocioł ma "inwerter"? :D

MIGacZ
12-05-2010, 06:10
Wiesz co mam kocioł na ekogroszek ze sterownikiem ustawiam zadaną temp i ją utrzymuje sam. Czasem częściej podaje dawkę a czasem w dłuższych odstępach czasu. Także ma możliwośc regulacji.

Ale ja nie o tym.

Jeśli jeszcze faktycznie można doszukiwać się sensu podłączenia kotła sałolpalnego pod bufor to czy w PC powietrze woda z inwerterem + bufor ma uzasadnienie??

7tonik
21-05-2010, 09:14
Przy przewymiarowanych PC możne być potrzebny jako sprzęgło hydrauliczne. Np. inwerter w Althermie działa tylko do pewnego poziomu. Przy dużym nadmiarze mocy zaczyna się włączać i wyłączać co 1-2 min.
Generalnie jestem przeciwnikiem buforów dla PC - podłogówka jest wystarczającym buforem.

krolik2002
06-07-2010, 20:37
właśnie jestem na etapie rozmów z firmą montującą PC powietrze-woda. Toshiba Estia pracuje wspólnie z kotłem gazowym (w razie potrzeby) co bardzo mi się podoba. Nie ma sytuacji, że działa sam kociołek gazowy lub sama PC. Co mnie martwi to głośność jednostki zewnętrznej pomp tego typu oraz możliwość jej zapie&^$^ (kradzieży) - planuję zamieszkać tam w przyszłym roku ale na tą zimę chciałbym mieć ciepło.

7tonik
11-07-2010, 23:04
Dublowanie instalacji jest bez sensu. Zdecyduj sie albo na gaz, albo na pompę ciepła. Zapewniam cie, że koszt dogrzania grzałkami przy PC w krytycznych momentach nie zblizy się przez kolkadziesiat lat użytkownia do kosztu dodatkowej instalacji gazowej. Uzytkuję PC powietrze-woda drugi rok i pierwsze słyszę, aby jednostka zewn. była głośna. Bardziej przeszkadza jednostka wewnętrzna (nie bardziej jednak niż piec gazowy dwufunkcyjny, który miałem na poprzednim mieszkaniu)

oleander66
12-10-2013, 20:46
Witam myślę i rozważam opcję zakupu pompy powietrze-woda do ogrzewania wody i też nie mam mam gazu.Gruntowa pompa za droga że względu na odwierty wybór padł na powietrzaka .Oglądałem kilka pomp ale też są drogie bo viessman to znana marka.Jestem z Częstochowy więc pojechałem na koniec do eko-instal a tam pompa powietrzna z zasobnikiem cwu firmy nts-energy podłączona z licznikiem poboru prądu można wszystko zobaczyć na żywo .Cena za 10kW ponad 20 tyś zł jest do przyjęcia to nie35,40000zł .Czy ktoś zna firmę co ma pompy powietrzne w podobnej cenie?Muszę podjąć decyzję a zima nie bałem.

Vld
12-10-2013, 21:02
No proszę jakiego kwiatka wykopaleś ;)
Zyzolek marzył o pompie, a teraz ...

Arturo72
12-10-2013, 21:43
No proszę jakiego kwiatka wykopaleś ;)
Zyzolek marzył o pompie, a teraz ...
Też jestem w szoku ;)

Arturo72
12-10-2013, 21:49
Witam serdecznie,
poważnie zastanawiam się nad instalacją pompy typu powietrze-woda. W całym domu będzie podłogówka.
Jako dodatkowe wspomaganie w mrozy kominek. U nas na wsi nie ma gazu więc trzeba coś wymyślić. Zależy nam na komforcie obsługi.

Zanim na coś się zdecydujemy prosiłbym o opinie tych, którzy mają u siebie takie instalacje.
Daleko nie masz,możesz wpadać,obadać jak to działa :)
Będzie jak znalazł jak Ci kociołek padnie :)

Vld
12-10-2013, 22:03
Dlatego pisałem, że musi mięc jakąś tezę, albo niespełnione marzenia

zyzolek
12-10-2013, 22:44
Sam się zdziwiłem jak to zobaczyłem.
A poczytajcie sobie odpowiedzi na mojego kwiatka.
Mój post na 2 dni przed Smoleńskiem, a budowa zakończyła się kilka miesięcy później, czyli październik 2010.

Vld
12-10-2013, 23:20
Powiedz szczerze z perspektywy czasu i zapowiedzi władz nie żałujesz, że nie wszedłeś w pompy?

zyzolek
13-10-2013, 00:14
Powiedz szczerze z perspektywy czasu i zapowiedzi władz nie żałujesz, że nie wszedłeś w pompy?
Koszt CO i CWU 4000zł rocznie, czyli 12 miesięcy, na 425m2.
Z grubsza szacunkowo udział roczny CWU to 1200zł, CO 2800zł. Nieźle jak na 425m2.
Pompy, lub częściowo czystego prądu, lub innych wynalazków, jeśli się pojawią nie wykluczam w przyszłości. Warunek $$ w portfelu.
Jeśli chodzi o same koszty eksploatacji jestem bardzo zadowolony.
Szczerze, spodziewałem się więcej.

Specc
13-10-2013, 00:16
Witam myślę i rozważam opcję zakupu pompy powietrze-woda do ogrzewania wody i też nie mam mam gazu.Gruntowa pompa za droga że względu na odwierty wybór padł na powietrzaka .Oglądałem kilka pomp ale też są drogie bo viessman to znana marka.Jestem z Częstochowy więc pojechałem na koniec do eko-instal a tam pompa powietrzna z zasobnikiem cwu firmy nts-energy podłączona z licznikiem poboru prądu można wszystko zobaczyć na żywo .Cena za 10kW ponad 20 tyś zł jest do przyjęcia to nie35,40000zł .Czy ktoś zna firmę co ma pompy powietrzne w podobnej cenie?Muszę podjąć decyzję a zima nie bałem.
W tej cenie to Panasa dostaniesz z zasobnikem.

ana-76
13-10-2013, 17:15
Ja mam :) jako jedyne źródło grzewcze i jestem zadowolona, ale jestem stronnicza według kolegów z forum bo mój M montuje pc :P:P:P

hydraulik_
13-10-2013, 18:43
też mam (daikin) ,ale i gruntówki dwie

ana-76
14-10-2013, 11:41
Napewno pisałeś, ale przypomnij po co Ci 3 pompy?


też mam (daikin) ,ale i gruntówki dwie

hydraulik_
14-10-2013, 12:48
dom ,firma i magazym

ana-76
14-10-2013, 18:38
:) no faktycznie pisałeś wcześniej. Idąc tym tropem to my mamy dwie pc w domu powietrze-woda w firmie powietrze-powietrze w systemie VAV

mitch
15-10-2013, 08:27
Mam w domu pompę PW. Działa, dom mi nie zamarzł zeszłej zimy. Podczas nadchodzącej również mam zamiar przeżyć w temperaturach komfortowych. Co więcej trzeba do szczęścia? :)

@hydraulik_ oszalałeś? a kto by do niego dorzucał, moja lepsza połówka? ;)

hydraulik_
15-10-2013, 08:34
napisz coś o kosztach

mitch
15-10-2013, 09:10
Koszty ciężko określić - w zeszłym roku wykańczaliśmy dom, a domu było pełno dziur. Dopiero w tym roku mam podlicznik na pompę. Zeszłej zimy poszło jakieś 3800 kWh, jakieś 2400-2500 pln, ale to nie jest w żaden sposób miarodajne, dopiero po tym sezonie będę mógł coś powiedzieć o realnych kosztach.

tereska77
15-10-2013, 17:02
No i dowiedzieli się Forumowicze o właścicielach PC .
Proponuje kupić kociołek ;)


Z uporem maniaka wracam co jakis czas do watkow o pompach i probuje wylapac cokolwiek na temat.....
Pewnie skoncze z piecem na ekogroszek;)

tereska77
15-10-2013, 17:29
Nie ... Nie rob tego :) wyselekcjonuj posty:) no i oczywiscie szukaj info takze poza FM. A i pytaj tez faktycznych uzytkownikow. Poogladaj, pomacaj i wyrob sobie wlasne zdanie wedlug twoich priorytetow i potrzeb:)

Sprobuj przebrnac przez watek POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.:lol2:

Jeszcze sie nie poddaje:) Tak na wszelki wypadek (bo moze jednak bedzie pompa) zrobilam podlogowke w calym domu i wyjscia na termostaty w kazdym pomieszczeniu, chociaz u nas na wsi nikt podlogowki po calosci nie robi, a o komentarzach na temat termostatow nie wspomne;)

ana-76
15-10-2013, 17:35
Nie ... Nie rob tego :) wyselekcjonuj posty:) no i oczywiscie szukaj info takze poza FM. A i pytaj tez faktycznych uzytkownikow. Poogladaj, pomacaj i wyrob sobie wlasne zdanie wedlug twoich priorytetow i potrzeb:)

Dokładnie tak! zamontuj pc nie ważne jaką, ale taką która zaspokoi Twoje oczekiwania. Mój sąsiad teraz będzie mieszkał drugą zimę ,ma eko-groszek. W tamtym roku kupił 4tony po 800zł , pod koniec stycznia eko się skończyło , a że cena wówczas była już 1200 to dokupywał po kilka worków z nadzieją, że zima szybko się skończy. Niestety ta trwała długo... Latem robil jakieś dziwne manewry z kominem bo coś mu się źle paliło...

ana-76
15-10-2013, 17:43
Sprobuj przebrnac przez watek POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.:lol2:

Jeszcze sie nie poddaje:) Tak na wszelki wypadek (bo moze jednak bedzie pompa) zrobilam podlogowke w calym domu i wyjscia na termostaty w kazdym pomieszczeniu, chociaz u nas na wsi nikt podlogowki po calosci nie robi, a o komentarzach na temat termostatow nie wspomne;) czyli jesteś pionierem na wsi :) przygotuj się zatem, zę w przyszłości będą wpadali do Ciebie sąsiedzi zima na 'słowo' by sprawdzić czy ciepło. Jest wielu przeciwników termostatów w każdym pomieszczeniu (bo to koszty), ale ja uważam że to świetne rozwiązanie. Każde pomieszczenie mam osobno sterowane i chwale sobie. Każdy rodzaj pc ma swoje plusy i minusy trzeba wziąść kartkę i zsumować :)

tereska77
15-10-2013, 18:00
Wiesz ana, ja sie zastanawiam czy my nie z jednej wsi jestesmy:D
Mieszkasz tam gdzie siedziba firmy Twojego M?

ana-76
15-10-2013, 18:08
Wiesz ana, ja sie zastanawiam czy my nie z jednej wsi jestesmy:D
Mieszkasz tam gdzie siedziba firmy Twojego M?

:) oooo proszę dopiero kod pocztowy dostrzegłam, mieszkam we wsi obok, ale w takim razie w Twojej wsi ostatnio robiliśmy dom począwszy od podłogówki po pc , więc Cię rozczaruje nie jesteś pionierem na wsi :D

tereska77
15-10-2013, 19:41
ktos tu widze posprzatal trochehttp://forum.barcis.pl/images/smilies/sprzatanie.gif



:) oooo proszę dopiero kod pocztowy dostrzegłam, mieszkam we wsi obok, ale w takim razie w Twojej wsi ostatnio robiliśmy dom począwszy od podłogówki po pc , więc Cię rozczaruje nie jesteś pionierem na wsi :D

Nie, nie jestem pionierem, ale dziwi mnie podejscie niektorych osob (znajomych) do nowobudowanych domow. Nie chodzi mi tu tylko o pompe ciepla, bo wiadomo, to jednak duzy wydatek, mam na mysli wszystkie etapy budowy. Tak jakby to, czego nie widac (np.ocieplenie, wentylacja) to takie nieistotne sprawy, ze po sobie tym glowe zawracac, byle taniej, lepiej wydac kase na plytki za 200zl/m2:D



K-M mam prawie po sasiedzku:D

Pyxis
15-10-2013, 20:15
trzeba wziąść kartkę i zsumować :)

Co to za slowo analfabetko. ;)

ana-76
15-10-2013, 20:23
ktos tu widze posprzatal trochehttp://forum.barcis.pl/images/smilies/sprzatanie.gif




Nie, nie jestem pionierem, ale dziwi mnie podejscie niektorych osob (znajomych) do nowobudowanych domow. Nie chodzi mi tu tylko o pompe ciepla, bo wiadomo, to jednak duzy wydatek, mam na mysli wszystkie etapy budowy. Tak jakby to, czego nie widac (np.ocieplenie, wentylacja) to takie nieistotne sprawy, ze po sobie tym glowe zawracac, byle taniej, lepiej wydac kase na plytki za 200zl/m2:D



K-M mam prawie po sasiedzku:D
rozumiem o czym mówisz... płytki widać jak goście przyjdą :) napisałam u Ciebie, okazuje się, że masz dom 5km odemnie :):):)

Arturo72
15-10-2013, 21:11
Pewnie skoncze z piecem na ekogroszek;)
Uważaj,bo w takim domu,o takiej pow.użytkowej zrobisz sobie duże kuku pakując ekogroszek pod strzechy ;)
Jeśli zdecydowałaś się na ekogroszek to radzę przestudiować dokładnie,ale to bardzo dokładnie temat doboru mocy kotła do takiego domu.
Ty potrzebujesz ok.5-6kW o sprawności 80%.
Na dzień dzisiejszy nie ma w sprzedaży kotła o takiej mocy jakiej potrzebujesz pracującego z optymalną sprawnością,czyli musisz kupić mocniejszy kocioł,gdzie sprawność będzie ok.50%,czyli na tonę ekogroszka 500kg zostaje w domu(450zł) a 500kg(450zł) idzie z dymem w komin ;)
Przy okazji ograniczając moc cieplną kotła(żeby nie przegrzał Ci domu) powodujesz powstanie niskiej temperatury spalin w kominie co wiąże się z odkładaniem sadzy w kominie i powstanie kwaśnego nagaru co w końcu spowoduje degredacje komina i konieczność wymiany na nowy.
Jedyne wyjście,jeśłi ekogroszek ma być,to współpraca z buforem ciepła.
Tego sprzedawcy kotłów(nawet na forum) Ci nie powiedzą :)

asolt
15-10-2013, 21:23
Przy okazji ograniczając moc cieplną kotła(żeby nie przegrzał Ci domu) powodujesz powstanie niskiej temperatury spalin w kominie co wiąże się z odkładaniem sadzy w kominie i powstanie kwaśnego nagaru co w końcu spowoduje degredacje komina i konieczność wymiany na nowy.
Tego sprzedawcy kotłów(nawet na forum) Ci nie powiedzą :)

Są i tacy którzy powiedzą ze mozna zastosować zawór czterodrożny lub bufor i wtedy niepodopasowanie mocy i korozja niskotemperaturowa kotła znika za jak za dotknieciem czarodziejskiej rózdzki i niekoniecznie bedą to sprzedawcy kotłów.

Arturo72
15-10-2013, 21:50
Są i tacy którzy powiedzą ze mozna zastosować zawór czterodrożny lub bufor i wtedy niepodopasowanie mocy i korozja niskotemperaturowa kotła znika za jak za dotknieciem czarodziejskiej rózdzki i niekoniecznie bedą to sprzedawcy kotłów.
Bufor tak,zawór czterodrożny tak ale to są dodatkowe koszta i tego na pewno nie powiedzą sprzedawcy kotłów :)

Dla mnie tylko bufor jest tutaj rozsądnym rozwiązaniem.

ana-76
15-10-2013, 21:59
sooory ale nie uważam by słusznym rozwiązaniem był groszek...

tereska77
15-10-2013, 22:03
Uważaj,bo w takim domu,o takiej pow.użytkowej zrobisz sobie duże kuku pakując ekogroszek pod strzechy ;)


A co jest nie tak z moim domem:confused:


Temat ogrzewania ciagle otwarty, na razie jestesmy na etapie ocieplenia.

Arturo72
15-10-2013, 22:06
sooory ale nie uważam by słusznym rozwiązaniem był groszek...
Sam mam p-w ale wg mnie trzeba uświadamiać potencjalnych inwestorów z czym muszą się zmierzyć ;)
Nic nachalnie,to oni sami muszą podjąć decyzję a nie pod wpływem "zadowolenia" użytkowników jednego,drugiego czy trzeciego systemu grzewczego.
To musi być ich przemyślana decyzja a nie decyzja pod wpływem ;)

mkm silesia
15-10-2013, 22:06
Bufor tak,zawór czterodrożny tak ale to są dodatkowe koszta i tego na pewno nie powiedzą sprzedawcy kotłów :)

Dla mnie tylko bufor jest tutaj rozsądnym rozwiązaniem.

Panowie przestańcie dzisiaj u mnie na budowie był gość ze styropianem i zagadał bo ma dość swojego nowego pieca (mieszka od 3 lat) mówi że jak wróci do domu to czeka go zwożenie wungla do kotłowni jak policzyliśmy ile dał za komin (góra komina w klinkierze) i piec (jakiś wypaśny bo myślał że mniej roboty będzie wymagał) to wyszło prawie tyle co pompa, pokazałem mu jeszcze ścienne na poddaszu (do lepszego chłodzenie i dodatkowo niższe zasilanie w zimie) a on na to że u niego w tym roku było na poddaszu latem ponad 32oC tak że wyjechał podłamany.
A wy tu o piecach:bash:

Arturo72
15-10-2013, 22:08
A co jest nie tak z moim domem:confused:

O to chodzi,że bardzo dobrze jest z Twoim domem :)

tereska77
15-10-2013, 22:24
O to chodzi,że bardzo dobrze jest z Twoim domem :)


To dobrze:D
Arturo to Ci sie ujawnie przy okazji, +47 to ja:D

Arturo72
15-10-2013, 22:31
To dobrze:D
Arturo to Ci sie ujawnie przy okazji, +47 to ja:D

Norge,witam ;)

Magnolia18
15-10-2013, 23:20
Sam mam p-w ale wg mnie trzeba uświadamiać potencjalnych inwestorów z czym muszą się zmierzyć ;)
Nic nachalnie,to oni sami muszą podjąć decyzję a nie pod wpływem "zadowolenia" użytkowników jednego,drugiego czy trzeciego systemu grzewczego.
To musi być ich przemyślana decyzja a nie decyzja pod wpływem ;)

Arturo :)
jakze rozsadna wypowiedz ...

PS
a PC/dom/nie_wiem/ i tak Ci zardzewieje :)
wiesz, 'czemu' ...
NIE oblane !! / :)