PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy wyłączyc rekuperator ?



Janusz314
08-04-2010, 15:49
Witam, wprowadziliśmy się w końcu pażdziernika i cały czas nasz rekuperator (Dospel Economic II Water) działał. Zastanawiam się jednak czy w okresie wiosennym jest sens jego użytkowania bo odzysk ciepła jest mały i może nie być to rozwiązanie ekonomiczne. Może lepiej wentylować przez okna ? Agregat pracuje obecnie na 33% w nocy i 70 % w dzień. GWC nie posiadamy. Ogrzewanie mamy z kotła gazowego: kaloryfery na pietrze (teraz odkręcone jedynie w łazienkach) i podłogówka na parterze (już wyłączona). Oczywiście jak przyjdą upały w czerwcu to wstawimy bypass aby rekuperator nam troch chłodził ale teraz chyba ne ima sensu aby działał, Dzięki za opinie. Pozdrawiam, Janusz

Mice
09-04-2010, 07:21
A bypassu albo wkładu letniego nie masz ? Wentylacja powinno chodzić cały rok, kwestia samego odzysku to bypass albo wkład ale to powinno być w projekcie uwzględnione.

Janusz314
09-04-2010, 19:53
Tak, posiadam bypass i chce korzystać z niego w lecie, gdy dom trzeba chłodzić. Jaki sens ma jednak używanie rekuperacji z wymiennikiem ciepła lub z bypassem jeśli na dworze jest powiedzmy 18 stopni i ani grzanie ani chłodzenie nie jest potrzebne ? Czy nie lepiej w okresie przejściowym używać wentylacji grawitacyjnej (uchylone okna). Pozdrawiam, Janusz

adam_mk
09-04-2010, 23:30
Jak masz wentylatory po 0,5kW to wyłączyć jak najszybciej.
Jak po 50W to zapomnieć gdzie jest wyłącznik.
Jak odzysk zbędny to wstawić letni wkład...
Adam M.

KrzysztofLis2
10-04-2010, 21:07
Tak, posiadam bypass i chce korzystać z niego w lecie, gdy dom trzeba chłodzić. Jaki sens ma jednak używanie rekuperacji z wymiennikiem ciepła lub z bypassem jeśli na dworze jest powiedzmy 18 stopni i ani grzanie ani chłodzenie nie jest potrzebne ?
Wentylacja nie służy ani do grzania, ani do chłodzenia. Służy do wymiany powietrza. Przy takiej temperaturze jak wspomniałeś nie ma sensu puszczać powietrza przez rekuperator i po to jest bypass, nieprawdaż?


Czy nie lepiej w okresie przejściowym używać wentylacji grawitacyjnej (uchylone okna).
Uchylone okna nie wystarczą do działania wentylacji grawitacyjnej, potrzebne są jeszcze kominy wentylacyjne.

No chyba, że masz na myśli przeciągi, ale przeciągi to nie wentylacja grawitacyjna.

Lookita
11-04-2010, 17:43
U mnie rekuperacja caly czas jest zalacvzona,wlacznie z automatyka gwc.Ale wm nie dziala non stop.Mam wlasny programik czasowy,ktory zalacza mi maszyne.Nie mam czestej potrzeby zalaczania wm,chyba,ze gotujemy,pieczemy,parujemy,wiec wtedy tak.Dodam,ze przerwy nie sa dluzsze niz 3 h.W zupelnosci to wystarcza.Na poczatku mialem obawy,czy udusze sie,ale...spokojnie.Gorzej latem.GWC nie schlodzi nagrzanego sloncem wnetrza- u mnie duze przeszklenia,wiec kumulacja ciepelka duza,za duza.Moze rolety w tym roku pomoga...

langerob25
12-04-2010, 17:29
Zawsze można wyłączyć wentylator nawiewny jeśli ,chcesz latem cieszyć się otwartymi oknami,Np w Stork Air jest opcja na panelu wyłączenia nawiewu,w Brinku możesz ustawić dysproporcję pomiędzy nawiewem a wywiewem.Chociaż nie wiem jak to się ma w praktyce i czy nie będzie przeciągu :)

Adas
14-04-2010, 11:27
No właśnie, bo całkiem przyjemnie byłoby latem mieć przez parę godzin otwarte drzwi na taras, zwłaszcza gdy się wszystko na grilla przenosi z kuchni (mięcho, talerze, piwo itd), albo gdy jest impreza i dużo ludzie wchodzi/wychodzi z domu. Opcja z wyłączeniem nawiewu ciekawa, będę musiał o tym pamiętać przy wyborze rekuperatora. W ostateczności albo się go wyłączy albo włączy ręcznie 1 bieg.

Mice
14-04-2010, 19:22
Chyba mylicie pojęcia :(
Każda normalna osoba w momencie uruchomienia systemu, tydzień się pobawi a potem zapomina i nie zważa na to czy okna są otwarte czy nie, który wentylator działa bardziej. Dom jest dla Nas a nie odwrotnie :D
Wypijcie piwko, zajmijcie się czymś ciekawszym niż rozważania okienno-wentylacyjne ;)

Marax
15-04-2010, 21:30
Jeżeli uchylamy drzwi lub okna to wyłączamy nawiew,ponieważ w praktyce zrobi się duży przeciąg. Chyba że jest tak gorąco,że chcemy powiewu świeżego powietrza. Zgadzam się także z opinią,że początkowo jest to fajna zabawa ponieważ mamy nową instalację w domu. Z czasem jednak staje się to normalnością.

Mice
16-04-2010, 08:33
Jeżeli uchylamy drzwi lub okna to wyłączamy nawiew,ponieważ w praktyce zrobi się duży przeciąg.
W jakiej praktyce :o
nie dotykam sterownia czy okno otwieram czy nie, wentylator nawiewny nie ma znaczenia dla zaistnienia przeciągu bo niby jak miałby to zrobić.

Lookita
16-04-2010, 10:20
Jesu,jakie przeciagi,jakie dmuchy?;-)
Po 2 latach zycia z wm,stwierdzamy,ze wreszcie jest fajnie nie miec komarow,much,drobnicy latajacej w domu,a swieze powietrze jest zawsze.zwlaszcza,gdy w zwyklym domu jest zaduch i nie dziala tradycyjna wentylacja.Komfort kosztuje,ale tu warto nie oszczedzac.

Janusz314
18-04-2010, 00:05
[
Pozdrawiam , Janusz

QUOTE=KrzysztofLis2;4061491]Wentylacja nie służy ani do grzania, ani do chłodzenia. Służy do wymiany powietrza. Przy takiej temperaturze jak wspomniałeś nie ma sensu puszczać powietrza przez rekuperator i po to jest bypass, nieprawdaż?


Uchylone okna nie wystarczą do działania wentylacji grawitacyjnej, potrzebne są jeszcze kominy wentylacyjne.

No chyba, że masz na myśli przeciągi, ale przeciągi to nie wentylacja grawitacyjna.[/QUOTE]

Lookita
18-04-2010, 08:41
To ustawiasz w sterowniku.Ja poki co,jade na stalym ust. ,ze ma byc wylaczony by-pass,ale w Prowencie sugerowano mi wpisac auto, 23+C.....Poki co,pracuje na sztywnych nastawach....Jest jeszcze zimnawo,nie licze na automatyke.OD maja wejde w ww. nastawy.

samm
18-04-2010, 20:00
Jak się wyłączy wentylację mechaniczną
to w pomieszczeniu z kotłem gazowym wentylacji
może nie być, o ile była tam mechaniczna.
Może by w takim przypadku chociaż zainstalować
czujnik gazu.

DM01
21-04-2010, 21:44
Mój wykonawca instalacji tez nie widział problemu by podłączyć kominek do rekuperatora - bułka z masłem miała być.

www.rekuperator.fotosik.pl IMPRESJA LUBLIN

Piczman
28-04-2010, 09:22
Ta centrala pobiera 44 W przy wydajności 50 % !
Teraz, jak dzień ciepły i słoneczny to otwieram okna i nawet by mi się nie chciało iść do kotłowni reku wyłączać.
Otwieram bo puki co komarów nie ma a wilgotność za oknem sprzyjająca.
W domu lekki przeciąg, ale nikogo wtedy nie ma.
Może szybciej wyschnie :)

samm
28-04-2010, 14:30
Na rekuperatorach to ja się nie znam
no ale te

0,44 W

to chyba trzeba poprawić.

Piczman
28-04-2010, 14:36
Tak, walnąłem się ,,,

DM01
13-09-2011, 20:32
Czy coś takiego da sie uratować?
rekuperator połączony z kominkiem
www.fotosik.pl/u/rekuperator/zdjecia/1 Made in Impresja Kominki Lublin

Piczman
14-09-2011, 08:16
Być może wystarczy odciąć wyciąg z obudowy kominka .