PDA

Zobacz pełną wersję : dach o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej ze stalowymi płatwiami



Spirea
09-04-2010, 01:35
Konstruktor zaprojektował dach płatwiowo-kleszczowy ze stalowymi płatwiami. W opisie konstrukcji mamy coś takiego:


"Dla właściwego oparcia krokwi i wyeliminowania sił rozporu działających na ścianki
kolankowe od więźby zaprojektowano stalową konstrukcję wsporczą w postaci ustroju płatwi i
słupkow. Dla usztywnienia ustroju w płaszczyźnie poziomej naleŜy połączyć ze sobą obie płatwie

stalowymi poprzeczkami i stęŜeniami. Połączenia pomiędzy elementami wykonać jako spawane.

..."

Wchodzi tam wg zestawienia jakieś 1,5t stali S235. Do tego płatwie mają być mocowane za pomocą zurawia i spawane na miejscu.
Wykonawca stwierdził, że jego zdaniem nie ma potrzeby robić aż tak mocnej konstrukcji. Podobną opinię wyrazil kierownik budowy. Stwierdził, ze konstruktorzy przesadzają czasami, aby spać spokojnie. Obaj zalecili jednak kontakt z konstruktorem. Chciałabym jednak wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej, czy rzeczywiście przy takim projekcie wskazany jest aż tak skomplikowany dach. Zależało nam na tanim dachu, a może się z tego zrobić jakiś masakryczny koszt.
dach jest dwuspadowy, kąt nachylenia 38, ścianka kolankowa 1.42, dom 15,68 x 10,05, pokrycie dachówką ceramiczną


czy możecie coś doradzić?

Andrzej Wilhelmi
10-04-2010, 23:48
Wykonawca co najwyżej może tylko radzić, kierownik budowy jest od tego aby pilnować wykonania zgodnego z projektem. Ewentualnej zmiany może dokonać autor projektu lub osoba z uprawnieniami. Pozdrawiam.

marlen7
23-04-2010, 13:16
Hej, ja mam podobny problem.
Zaprojektowano mi stalowe płatwie C180 i słupki na poddaszu, poszłam do architektki , i zmieniła mi płatwie na drewnianą ale dużą przekrój 20/30, słupki drewniane 18 na 18 cm . Mam projekt indywidualny. Płatwie moga być dzielone na słupkach . pozdrawiam

ec***ach
28-04-2010, 22:41
Architekci czasami nie mają pojęcia co czynią .
Jestem cieślą i na co dzień muszę dźwigać ich wymysły , w krajach Skandynawskich przekroje są wymiaru 20/4.8 rozstawione co 60 cm.
Nasi projektanci po prostu czasami przesadzają .
Wykonuję teraz więźbę i mam do wrzucenia 4 narożne o przekroju 24/18 , oczywiście jest rama .
Mądre to jest rozwiązanie ?

Andrzej Wilhelmi
29-04-2010, 21:10
A co powiesz jak ja miałem narożne 20x30 długości 11m miały być montowane w całości! Pokrycie tego dachu to gont bitumiczny! Pozdrawiam.

gunar122
03-05-2010, 14:10
zacięte drewko to i drzwigiem szybko pójdzie

Andrzej Wilhelmi
04-05-2010, 02:12
Jak jest możliwość dojazdu dźwigu. Pozdrawiam.

jajmar
04-05-2010, 07:47
Trzeba by przynajmniej ogladnać rzut więźby i przekrój. Z tego co napisałeś to masz wysoką ścianę kolankową i cięzkie pokrycie. Jeżeli do tego słupki pod płatwiami są w duzych odległościach >5m to ta stal może miec uzasdnienie.