PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o kolektor poziomy



tomek_glw
09-04-2010, 13:57
Witam wszystkich Forumowiczów,

czy w moim domu jest możliwość instalacji pompy ciepła z wymiennikiem poziomym? Załączam plan domu z zaznaczonym położeniem wyprowadzeniem kolektora - czarne koło - na zewnątrz pomieszczenia gospodarczego [1.13], zamiast wejścia i schodów [1.16], z których mam zamiar zrezygnować.
Pytanie moje dotyczy kolektora poziomego, ponieważ od krawędzi budynku do granicy działki jest tylko 4 metry. Czy da się wyprowadzić kolektor pasem ziemi o szerokości tylko 4 metrów i długości 13m do części ogrodowej - tak jak na rysunku - i dalej już bez ograniczeń - na szerokości 26,5m wkopać w ziemię? Inna możliwość to wyprowadzenie części kolektora tak jak poprzednio a drugiej części w stronę garażu a dalej wkopanie jej w części frontowej działki - przed domem? Działka ma szerokość 26,5metra a długość 117m, powierzchnia ok 3000m kw.
Niestety nie bardzo widzę inne umiejscowienie pompy wewnątrz budynku.
Przewiduję moc pompy na około 10KW. Wiem, że technicznie nie ma problemu z ułożeniem kolektora na szerokości 4 metrów ale obawiam się czy nie wystąpi duży spadek jego skuteczności z powodu zbytniego zagęszczęnia 'nitek'?
Pozdrawiam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1c7654144d6c676f.html

wihajster
10-04-2010, 09:29
Ja bym w takiej sytuacji umieścił studzienkę z rozdzielaczami w bardziej "centralnym" dla całego kolektora miejscu, na tym przesmyku o szerokości 4m ułożyłbym jedną lub maksymalnie dwie pętle, resztę na pozostałej części działki.