PDA

Zobacz pełną wersję : Kora



duduś
09-04-2010, 18:56
Mam pytanie czym różni się kora ( i która jest lepsza ?) taka gruba - jakby mniejsze kawałki kory z drzewa od takiej bardzo drobnej ( oczywiście oprócz wyglądu) u nas w OBI czy castoramie sprzedwane są obydwa gatunki i nie wiem czym się kierować w wyborze ?

tabaluga1
09-04-2010, 19:55
To ja też podepnę się pod to pytanie.
Mój mąż kupił w tartaku za grosze korę- takie grube kawałki. Niestety na rabatach nie wygląda najlepiej i chyba będę musiała się trochę pomęczyć, żeby ją rozdrobnić.

kraania
09-04-2010, 20:01
To i ja się podepnę pod pytanie. Czy ktoś wie, gdzie w okolicach Warszawy - najlpiej południowy- zachód można w tartaku kupić korę?

amber
09-04-2010, 20:28
Ja kupuję w okolicach Marek za 80 l. worek płacę 7 PLN odbiór własny

Mirek_Lewandowski
09-04-2010, 20:35
To ja też podepnę się pod to pytanie.
Mój mąż kupił w tartaku za grosze korę- takie grube kawałki. Niestety na rabatach nie wygląda najlepiej i chyba będę musiała się trochę pomęczyć, żeby ją rozdrobnić.

W celu aby wiatr wywiał i deszcz wypłukał?


Se nawet edytować nie mogę, żeby literówkę poprawić.
I jeszcze mam sie tłumaczyć??????

duduś
11-04-2010, 15:03
u nas w OBI worek 80l 14,5 zł a w tartaku 9.5 ale trzeba wziąść 50 worków ( to dużo ?? )

anetik
11-04-2010, 18:52
Jeśli pytasz o ilość worków to nie dużo .... Kory wchodzą ogromne ilości

kropkq
11-04-2010, 19:12
Kora gruba różni się od drobnej przede wszystkim ceną - worek 50l drobnej to koszt 5zł a grubej już 19zł .....ja mam pod spodem drobną usypaną 2lata temu ,w tamtym roku dosypywałam bo ciut jej ubyło ;) (ugniotła się ) , podczas silniejszych wiatrów trochę ją rozwiewało. W tym roku postanowiłam na wierzch ułożyć grubą , na dwa małe półkręgi, które mam z przodu domu (ostatnie zdjęcia wklejone w moim dzienniku ) zakupiłam 18 szt. worków. Nadmienię, że pod spodem jest drobna , gdybym miała kłaść tylko grubą musiałabym kupić znacznie więcej. Jak dla mnie - teraz rabata reprezentuje się znacznie lepiej:)

JoShi
11-04-2010, 19:21
Mam pytanie czym różni się kora ( i która jest lepsza ?) taka gruba - jakby mniejsze kawałki kory z drzewa od takiej bardzo drobnej ( oczywiście oprócz wyglądu) u nas w OBI czy castoramie sprzedwane są obydwa gatunki i nie wiem czym się kierować w wyborze ?

Jeszcze może być tak, że ta drobna jest lekko przekompostowana, choć nie zawsze.

zielony_listek
12-04-2010, 13:43
Ja kupuję w okolicach Marek za 80 l. worek płacę 7 PLN odbiór własny

A możesz dokładniej gdzie w tych Markach i czy kilka worków sprzedadzą?

Zdziwiło mnie info od kropkq, że drobna tańsza. Nie pamiętam relacji cenowych, ale jak kupowałam w którymś bud-markecie drobną to była taka, hm..., no ładna, sama czysta kora w kawałeczkach, a w workach z grubą to kora, drzazgi, patyki , no tak śmieciowo to wyglądało. Ale może akurat tak kiepsko trafiłam. Akurat wtedy potrzebowałam ładnej na kawałek blisko wejscia do domu.

Aha, kolega sobie kupił na działke rozdrabniarkę do gałęzi (bodajże do kilku cm średnicy)) i to zmielone, co z niej wyłazi to tez mozna do podsypywanie, wygląda jak taka gorsza kora.

kropkq
12-04-2010, 19:26
Zdziwiło mnie info od kropkq, że drobna tańsza. Nie pamiętam relacji cenowych, ale jak kupowałam w którymś bud-markecie drobną to była taka, hm..., no ładna, sama czysta kora w kawałeczkach, a w workach z grubą to kora, drzazgi, patyki , no tak śmieciowo to wyglądało.


Ja kupowałam korę przedtem i teraz w centrum ogrodniczym, tam mają korę drobną, grubą, grubą szlifowaną i ścinki drewniane kolorowe. To o czym Ty wspominasz to raczej nie kora tylko jak sama zauważyłaś drzazgi , patyki i resztki z procesu korowania ;)
Wkleję zdjęcie do porównania kory drobnej i grubej szlifowanej.

http://foto2.m.onet.pl/_m/e26d0eb564265efce24db497a1eedeca,21,19,0.jpg

http://foto0.m.onet.pl/_m/26b36badc663e0f05204b16de8d761a4,21,19,0.jpg

11małgosia
12-04-2010, 19:55
Kropeczko - ślicznie u Ciebie, choć roślinki ci niewiele podrosły...Ładnie wygląda ta szlifowana kora. Brałaś może którąś od dostawcy ze Zgierza?

Zainteresował mnie temat rozdrabniarki do gałęzi, choć wydaje mi się, że ma to sens, gdy się ma dużo swoich drzew do corocznego prześwietlania. Czy to urządzenie jest w miarę wydajne? Potrzebuję duuuuużo kory - tak z 5 m3 ( powierzchni jest do wysypania około 200m2). Koszt 1m3 to 130 zł.

zielony_listek
13-04-2010, 07:33
Ja kupowałam korę przedtem i teraz w centrum ogrodniczym, tam mają korę drobną, grubą, grubą szlifowaną i ścinki drewniane kolorowe. To o czym Ty wspominasz to raczej nie kora tylko jak sama zauważyłaś drzazgi , patyki i resztki z procesu korowania ;)
Wkleję zdjęcie do porównania kory drobnej i grubej szlifowanej.

A, no u Ciebie ta gruba szlifowana kora ślicznie wygląda. Ja potrzebowałam niewiele i na szybko, kupiłam w markecie, na opakowaniu napisane kora, to kora. A w srodku kora ze smieciami :-(
Ta drobna, o której pisałam, to własnie takie ładne kawałki jak ta Twoja gruba, tyle że drobniutkie mi sie trafiły. A, worki były mniejsze z ta drobną, zdaje się, że droższa była (relatywnie do objętości) od tej zwykłej kory.
Tak to jest kupowac w markecie... Dobrze, że kota nie było w tych workach z korą ;-)
Popytam w centrach ogrodniczych o szlifowaną.

zielony_listek
13-04-2010, 07:50
Zainteresował mnie temat rozdrabniarki do gałęzi, choć wydaje mi się, że ma to sens, gdy się ma dużo swoich drzew do corocznego prześwietlania. Czy to urządzenie jest w miarę wydajne? Potrzebuję duuuuużo kory - tak z 5 m3 ( powierzchni jest do wysypania około 200m2). Koszt 1m3 to 130 zł.

Kumpel kupił ją za kilka stów na działkę na Mazurach, działka niewielka, ale sporo drzewek i krzewów, więc co roku sporo drobniejszych gałązek po cieciu (czyli nie akcja jednorazowa, tylko coroczna). To taka niewielkiej mocy, elektryczna, zdaje się, że tak max 4-5 cm średnicy gniecie. Grube gałęzie pewnie do ogniska. U niego sie sprawdzała.Co do wydajności - no to zależy ile masz tych gałęzi. Ja raz tylko widziałam jak ona działa, w środku są takie żarna, z jednej strony wkładasz gałęzie, z drugiej wychodzą zmielone. Tylko pamiętaj, że to nie wygląda tak ładnie jak kora u kropkq.

Amor
14-04-2010, 11:36
Witam,
jestem laikiem jeżeli chodzi o zakładanie ogrodu, więc mam pytanie. Czy to prawda, że pod korę nie daje sie geowłókniny, bo kora hamuje wyrastanie chwastów?

BOHO
14-04-2010, 16:24
Witam,
jestem laikiem jeżeli chodzi o zakładanie ogrodu, więc mam pytanie. Czy to prawda, że pod korę nie daje sie geowłókniny, bo kora hamuje wyrastanie chwastów?

hamuje, ale nie jakoś strasznie, więc lepiej dać.....

pielengnica
15-04-2010, 07:41
Witam :)

ja mam korę drobną za 6.50 za 80 litrów :)

kraania
16-04-2010, 06:33
A czy ktoś kupował korę na Allegro? Tam ceny są w granicach 4-6 zł za worek 80l. Ciekawe skąd takie różnice.

Damro
16-04-2010, 23:24
A czy ktoś kupował korę na Allegro? Tam ceny są w granicach 4-6 zł za worek 80l. Ciekawe skąd takie różnice.

to ceny za worek 50-60 litrów a nie 80 litrów,wiem bo jestem akurat w temacie i przeglądałam.

kraania
19-04-2010, 07:16
to ceny za worek 50-60 litrów a nie 80 litrów,wiem bo jestem akurat w temacie i przeglądałam. rzeczywiście pomyliłam wielkość worków. A masz może jakieś doświadczenia z jakością takiej kory?

ooksana
19-04-2010, 14:59
Może ktoś mi poradzi- mam skarpę- średnio stroma ale jest. - chcę ją obsypac korą na geowłókninie ale boję się, że będzie spadac w dół. jest na to jakaś rada?

duduś
19-04-2010, 17:33
ooksano - właśnie wczoraj o tym rozmawiałam ze znajomym ponieważ też mam i spadek i jeszcze do tego wieją silne wiatry - niestety trzbe by dać na to taką cieńką siatkę a to znacznie podnosi koszty więc ja zdecydowałam się niestety na żwir (i taniej i praktyczniej) a tylko miejscami połączę to z korą ( może wszystka nie spadnie i nnnie odleci )

ooksana
24-05-2010, 11:51
W sumie nizły pomysł- dziekuję serdecznie
Taki żwirek nieźle wygląda, a w połaczeniu z kora miejscami może być ciekawie - taki biały zwirek, np, choć widziałam gdzies, że są rózne kolory
W sumie to jeszcze trochę przed nami- z powodu tak podmókł mi teren, że roboty na budowie musieliśmy wstrzymać, to i termin odbioru się przedłuży
więc skarpę to chyba dop[iero na wiosnę przyszłoroczną będę zadospodarowywać

Paty
27-05-2010, 06:48
Ja powoli też korę wymieniam na żwirek............w miejscach przeciągów silnych wiatrów kora się ulatnia.............i mam gołe placki włókniny............i z roku na rok jej ubywa ........około 30 worków rocznie muszę dokładać dla dobrego wyglądu............

Paty
27-05-2010, 06:50
i tu też wymiana kory na żwirek

karolcia14m
27-05-2010, 10:39
Korę drobną w workach 50 litrowych kupowałam na allegro w cenie 4 zł. z dowozem i rozładunkiem. Jakość bez zarzutu.

Elfir
27-05-2010, 10:53
Kory zawsze będzie ubywało z czasem - jeśli nie zostanie wywiana, to się sama rozłoży. Dlatego powinno się sadzić rośliny okrywowe pod krzewami, by korę zatrzymywały a z czasem przejęły jej ochronne zadania.

Nikola79
28-05-2010, 21:52
ja ma kore na skarpie ( skarpa nie jest jakas duza ale długa) i mam tam kore na agrowłokninie i miejsce mamy bardzo wietrze ale kory nie ubywa

aka z Ina
11-06-2010, 09:19
niestety ja w niektórych miejscach również będę wymieniała na żwirek...
u mnie sporo ubyło od zeszłego roku..jak nie wywiało to ptaszki też trochę poroznosiły...

Nadulka
11-06-2010, 09:38
Ja mam ten sam problem.
Chyba część wymienię na żwir i grys biały.

Elfir
11-06-2010, 10:03
A jak zamierzacie zbierać opadłe liście ze żwiru i nawozić rośliny kompostem?

aka z Ina
11-06-2010, 10:17
dlatego pewnie trzeba umiejętnie dobierać miejsca, gdzie kamyszki dać, np tam tylko gdzie iglaste i można zastosować nawóz w płynie...

pytanie to zadałam również kropkq, która taki ma piękny ogród, jak ona to zrobiła, ze ma tyle kamyków a rośliny jej tak pięknie rosną i kwitną....

oxa
11-06-2010, 12:05
amber, gdzie w Markach kupujesz tę korę?