PDA

Zobacz pełną wersję : czas sadzenia piwonii (peonii)



Anna Broc
09-04-2010, 19:05
Wielokrotnie było powtarzane na forum że sadzenie piwonii tylko w sierpniu, no ostatecznie wrześniu. Dzisiaj widziałam w sklepie ogrodniczym piękne sadzonki tychże kwiatów, ( importowane ale nie doczytałam się skąd) miały nawet malutenkie paczki kwiatowe. Czy rzeczywiście nie zakwitną przez 2 lata jeśli bym je teraz wsadziła?
Moja piwonia którą wsadziłam w sierpniu ledwie wyłazi z ziemi ( całą zime spędziła pod zwałami śniegu, przy okazji przez snieg zginęła mi trzmielina i tawuła, jakoś nie odrastaja)

tabaluga1
09-04-2010, 19:52
Wydaje mi się, że w sierpniu przesadza się piwonie. Ja też widzę teraz w sklepach kłącza piwonii i sama kupiłam takie wiosną dwa lata temu. Zakwitły ubiegłej wiosny.

Anna Broc
10-04-2010, 08:28
Dziękuję za odpowiedź, może i ja zaryzykuję i kupię teraz, wyglądają pieknie a ja chce aby za 2 lata juz na pewno kwitły. Wydaje mi się że sadzenie to rodzaj przesadzania, przesadzamy z doniczki do gruntu.

chopinetka
10-04-2010, 09:17
Witam
Piwonie nie znoszą przesadzania, kiepsko później kwitną. Ważna jest głębokość sadzenia. Ja posadziłam za głęboko i dziwiłam się dlaczego nie mam kwiatów. Poprawiłam i jest ok. Powodzenia
pozdrawiam

Elfir
10-04-2010, 11:15
piwonie krzewiaste można sadzić wiosną

monia i marek
11-04-2010, 12:26
Piwonie można sadzić również wiosną - zdarza się, że zakwitną tego samego roku, jeśli karpa jest wyjątkowo dorodna, kilkuoczkowa. Mimo wszystko lepiej w pierwszym roku ściąć pojawiające się pąki, aby dać roślinie czas na dobre ukorzenienie.
Polecam też artykuł o piwoniach:
http://rkmk.cyberdusk.pl/artykuly/piwonie.html

Anna Broc
12-04-2010, 07:58
Dziękuję za wypowiedzi, kupiłam, okazało się że to piwonia krzewiasta, a więc nieco inne wymagania niż zwykła, większa szansa że będzie kwitła, poczytałam trochę na forach ogrodowych.

Gamiga
12-04-2010, 16:38
W zeszłym roku, wiosną kupiłam 4 pojedyncze kłącza różnych piwonii, z których jedna w czerwcu zakwitła. Z jesiennych przesadzeń sporych karp 3 z 6 wypuściły po 2-3 słabe pąki w tym samym czasie .

anula302
08-08-2012, 07:28
Witam

Wczoraj wykopywałyśmy z koleżanką peonie z jej działki i posadziłam je na swojej. Przy wykopywaniu nie odcinałyśmy liści - czy teraz po posadzeniu w nowe miejsce należy je przyciąć czy lepiej zostawić?

Elfir
08-08-2012, 09:42
przytnij, ale niekoniecznie wszystkie, uszkodziliście korzenie podczas przesadzania, więc trzeba zredukować część nadziemną.

anula302
08-08-2012, 11:05
Dzięki Elfir - ty to naprawdę nieoceniona jesteś na tym forum :-)

Anna Broc
22-09-2012, 18:19
Moja piwonia krzewiasta zakwitła następnej wiosny po posadzeniu, chyba odpowiada jej miejsce ( w jej porze kwitnienia ma słońce trochę rano i trochę po południu, ziemia przeciętna ale w tym roku podsypałam nawozem do róż.) Dokupiłam jeszcze dwie w tym roku i wsadziłam latem, jedna miała jeden kwiat, co chyba dobrze wróży na przyszłosc. Już nie mogę doczekać się nowej wiosny aby popatrzeć jak zakwitają wszystkie trzy.