PDA

Zobacz pełną wersję : Co między podwyższonym tarasem a trawnikiem?



agagaw
10-04-2010, 21:58
Witam,
mój taras ma wystawę południowo (po długości) -zachodnią (szerokość). Wznosi się ponad poziom trawnika pk ok 30cm, więc wokół jest niewielka skarpa zabezpieczająca jego konstrukcję. Do tej pory na skarpie rosła trawa, ale po pierwsze kosi się to niewygodnie, nieciekawie wygląda, poza tym szybko narastają chwasty. Chciałabym wokół zrobić ciekawe nasadzenia, na samej skarpie jakieś niskie, chyba najlepsze byłyby płożące byliny (chętnie kwitnące) i może parę ciekawych krzewów np. w 2 miejscach. Od strony południowej taras ma prawie 13m, od zachodniej ponad 3, napiscie proszę co najlepiej sprawdziłoby się w takich miejscach i jednocześnie nie trzeba by wokół tego non stop chodzić. Od południa myslałam o żagwinie, floksie szydlastym, skalnicy, rojnikach i innych roślinach na skalniak bo latem praży tam niemiłosiernie. Co do krzewów to jak napisałam, niedużo (1-2) ale coś przyciągającego oko. Zdjęcia takich aranżacji mile widziane.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
:-)

Elfir
11-04-2010, 00:06
Byliny trzeba przede wszystkim pielić.
Więc jak ma być mało roboty, raczej zainwestowałabym w krzewy. Na pewno wstrząsające wrażenie latem robiłaby skarpa obsadzona róża okrywową i perowskią. A dla akcentu gdzieniegdzie świerk biały "Sander's Blue" i budleja. Do smaczku kilka kępek rosplenicy japońskiej.

agagaw
11-04-2010, 19:43
Elfir,
dziękuję za pomysły. Bardzo podoba się pomysł róży okrywowej, ale już perovskia, budleja, czy rozplenica są ładne ale tylko gdzieś z boku. Taras, z racji tego, że jest nisko nad gruntem nie ma wyznaczonych ciągów komunikacyjnych, więc się z niego schodzi i wchodzi w dowolnym miejscu. Tym bardziej, że mam małe dzieci i takie wysokie krzewy urudniały by im przemieszczanie ;-) Pisząc o krzewach myślałam raczej o formach karłowatych, czy to dobry pomysł? A co do róży, to czy należy ją jakoś odgraniczyć od trawnika np. jakimś borderem, czy lepiej jak się swobodnie rozrasta? Tylko jak wtedy kosić? Hmm, to nie jest takie proste jak myślałam. Jeśli ktoś ma podobnie rozwiązany taras, to proszę o zdjęcia no i pomysły oczywiście

Elfir
11-04-2010, 19:59
Rabaty ogólnie warto oddzielać od trawnika jakąś przegrodą. Można użyć np. palisady betonowej. Powstrzyma ona też ziemię na skarpie przed spłukaniem na trawnik podczas deszczu.
Róże mają kolce, więc z czasem dzieci nie będą biegać po całej szerokości skarpy. Dobrze jest zbudować szerokie i wygodne schody na trawnik.

mkkafe
13-04-2010, 11:10
Ja mam podobny taras, z tym ze moj chyba miejscami wyzej jest
Posadzilam kilkanascie sztuk tawuły gold flame i gold mound - ktoras z nich - juz nei pamietam ktora jest niskim krzewem o pokroju kulistym, jalowca plozacego niebieskiego, trawe - wydmuchrzyce w jednym kacie, kilka rodzajow funkii, yuke, tawulki i poki to wszystko sie nei rozrosnie - cebulki bylin. Od tarasu mam "kladke" do oczka wodnego ktora jest rowniez na wzniesieniu i tam z obu stron mam glazowisko, pod ktorym jest wloknina.

Fajnie wyglada oddzielenie dolu skarpy od trawnika belkami o poroju podkladow tarasowych, o roznej wysokosci. Tworza wtedy taka postrzepiona obwodke. Ale narazie sie u siebie tego nei doczekalam ;)