PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja - przewody



Arejaski
11-04-2010, 21:06
Witam,

Przeglądam oferty różnych firm, różnych wykonawców. Każdy zachwala swoje przewody, głównie przez powtarzanie tych samych argumentów lub przez złe opinie na temat konkurencji.
Szczerze mówiąc pogubiłem się już w tym. O ile jeżeli chodzi o sam rekuperator, kryteria jego wyboru, doboru są w miarę jasne, logiczne i szeroko opisane.
Jeżeli chodzi o przewody, albo jestem ułomny w przeszukiwaniu zasobów forum, albo mało się o tym mówiło, przynajmniej w skondensowanej formie.

Wydaje mi się, że przy wyborze przewodów, należałoby wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- ocieplenie, izolacja?
- głośność?
- tendencja do "brudzenia" się?
- łatwość czyszczenia?
- cena?
- miejsce montażu (np. w stropie?)

Wielkie dzięki za wszelkie przemyślenia, sugestie, a przede wszystkim podpowiedzi, co kupić?

Mice
12-04-2010, 13:57
Witam,

Przeglądam oferty różnych firm, różnych wykonawców. Każdy zachwala swoje przewody, głównie przez powtarzanie tych samych argumentów lub przez złe opinie na temat konkurencji.
Szczerze mówiąc pogubiłem się już w tym. O ile jeżeli chodzi o sam rekuperator, kryteria jego wyboru, doboru są w miarę jasne, logiczne i szeroko opisane.
Jeżeli chodzi o przewody, albo jestem ułomny w przeszukiwaniu zasobów forum, albo mało się o tym mówiło, przynajmniej w skondensowanej formie.


Wydaje mi się, że przy wyborze przewodów, należałoby wziąć pod uwagę następujące kwestie:
1 ocieplenie, izolacja?
2 głośność?
3 tendencja do "brudzenia" się?
4 łatwość czyszczenia?
5 cena?
6 miejsce montażu (np. w stropie?)

Wielkie dzięki za wszelkie przemyślenia, sugestie, a przede wszystkim podpowiedzi, co kupić?

ad.1. izolacja jak najgrubsza jeśli idzie w miejscach narażonych na warunki zewnętrzne
ad.2. instalacja dobrana pod względem oporów będzie cicha
ad.3. nic się nie brudzi jeśli masz filtry i je wymieniasz (kanały wywiewne mogą się brudzić (jeśli w ogóle będą) bo nimi wywiewa)
ad.4. znowu :( nic się nie brudzi w odcinkach nawiewnych, nie ma co czyścić, zwłaszcza, że i tak bez rozbierania instalacji się nie da
ad.5. okrągłe, prostokątne, cokolwiek co pasuje i zachowuje parametry przy określonych warunkach
ad.6. gdziekolwiek gdzie nie ulegnie zniszczeniu

white1234
13-04-2010, 17:35
Witam.
Mam pytanko dotyczące przewodów. Mój przyszły instalator twierdzi, że przewody zalane w stropie i ścianach nie wymagają izolacji gdyż będą w temperaturze otoczenia. Czy ma rację? Dzięki za odpowiedź.
Pzdr

Arejaski
13-04-2010, 20:30
Witam.
Mam pytanko dotyczące przewodów. Mój przyszły instalator twierdzi, że przewody zalane w stropie i ścianach nie wymagają izolacji gdyż będą w temperaturze otoczenia. Czy ma rację? Dzięki za odpowiedź.
Pzdr

A jakie przewody będziesz kłaść w stropie? Sam się zastanawiam nad takim rozwiązaniem, ale nie wiem jakie przewody będą najlepsze...

Mice
14-04-2010, 07:15
Witam.
Mam pytanko dotyczące przewodów. Mój przyszły instalator twierdzi, że przewody zalane w stropie i ścianach nie wymagają izolacji gdyż będą w temperaturze otoczenia. Czy ma rację? Dzięki za odpowiedź.
Pzdr

Ma rację i nie ma racji . Zimą to nie będzie aż taki problem, co najwyżej powietrze dodatkowo się ociepli (zakładając, że nie będą tam temp. ujemne bo wtedy może się skraplać woda, latem jeśli będzie działało gwc powietrze będzie ocieplane. Ogólnie, nie ma co przesadzać z izolacją każdego centymetra ale należy to robić mądrze.

misiakulka
14-04-2010, 08:18
u mnie zamontowali przewody. męczyli się tydzień, ale wygląda super. przewody tylko i wyłącznie sztywne(rury nierdzewki chyba) ocieplone, mimo że wszędzie gdzie przechodzą są normalnie użytkowane pomieszczenia, a garaż z centralą ogrzewany. mam też bajer w postaci osobneg obiegu wentylacji w studiu męża, tzn mąż ma bajer. no to się pochwaliłam, ale wybaczcie.....musiałam komuś to powiedzieć. komuś kto wie o czym mówię

Mice
14-04-2010, 19:27
Misiakulka, Żona zadowolona z wentylacji to skarb także się nie krępuj :D
Piszę z doświadczenia "posiadania" zadowolonej Żony ;)

white1234
15-04-2010, 05:31
Nie wiem jeszcze jakie to będą przewody. Na razie rozmawiam ogólnie z instalatorem i stąd moje pytanie dotyczące stropu.

kangaxx
15-04-2010, 19:55
nie do końca, przewody z chłodnym powietrzem mogą powodować kondensacje pary na zewnętrznej ścianie kanału a to nie jest miłe zjawisko

Mice
16-04-2010, 08:29
nie do końca, przewody z chłodnym powietrzem mogą powodować kondensacje pary na zewnętrznej ścianie kanału a to nie jest miłe zjawisko

Nic innego chyba nie napisałem ...

DM01
21-04-2010, 21:46
O tak się izoluje rury w Lublinie.

www.rekuperator.fotosik.pl IMPRESJA LUBLIN


nigdy nie robi się rur z przewodów elastycznych - tylko w podejściach! Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem...

Jani_63
30-04-2010, 20:33
20zł za metr kanału o przekroju 32cm2 to trochę mało konkurencyjna cena w stosunku do Flexa fi 100 o polu przekroju 78cm2
W przypadku dublowania kanałów, co jest konieczne dla uzyskania odpowiednich parametrów dla strugi powietrza daje nam 40zł/mb instalacji.
Ale jak ktoś lubi.

co***IR
01-05-2010, 09:04
Witam,

zapraszam do zapoznania się z systemem dystrybucji powietrza BlueSky.
Łatwa instalacja, brak podwieszanych sufitów, cicha praca.

pozdrawiam

Jani_63
01-05-2010, 12:30
:eek: conceptAIR wykonałeś sprytne zagranie kasując swój poprzedni post i umieszczając go ponownie poniżej mojego
W ten sposób nie wiadomo by było do czego się odnosi.
To taka próba zareklamowania się za wszelką cenę. :x
Nie jesteś pierwszym handlowcem, który próbuje sprzedać swój towar poprzez FM, ale z taką zagrywką spotkałem się pierwszy raz.

Witam,

zapraszam do zapoznania się z systemem dystrybucji powietrza BlueSky.
Łatwa instalacja, brak podwieszanych sufitów, cicha praca.

pozdrawiam


20zł za metr kanału o przekroju 32cm2 to trochę mało konkurencyjna cena w stosunku do Flexa fi 100 o polu przekroju 78cm2
W przypadku dublowania kanałów, co jest konieczne dla uzyskania odpowiednich parametrów dla strugi powietrza daje nam 40zł/mb instalacji.
Ale jak ktoś lubi.
Dodam że przy takiej cenie wymieniłeś mało "zalet"
Dublowany kanał jest w stanie cicho przetransportować poniżej 120m3/h powietrza

kangaxx
19-05-2010, 00:28
reklama jak to reklama, granie na tej części mózgu która nie wie co to racjonalne myślenie

krolik2002
06-06-2010, 22:51
a przewody elastyczne termofleks to taki fajans ?? widziałem kilka takich działających instalacji i nie marudzili

racer
07-06-2010, 22:50
Zależy od którego producenta. Tylko te o wytrzymałości powyżej 2000 pa są zalecane. podobnie jest z aluflexami, z jednymi dobrze się pracuje a inne zwyczajnie się rozpadają na szwie. Są producenci którzy oferują termoflexy do pracy w ciśnieniu 2500, one są mocne.

racer
15-06-2010, 08:54
Napisze też tu a'propo brudzenia się przewodów. Problem z termofleksami (ich brudzeniem) występuję jedynie przy źle wykonanej DGP, gdzie turbina pcha przegrzane powietrze często nawet bez filtra.

lukasza
16-06-2010, 22:12
dokładam pytanie o przewody

mianowicie czy można "pożenić" przewód w posadzce na pietrze (poziom, do długości max 2,5 mb) z przewodem okrągłym w pionie. Myślałem o przewodach metalowych w posadzce pietra, które na parterze w suficie są zakończone w postaci anemostatów a pionie idą standardowo okrągłe.

Jakie przejściówki i "kolanka" zastosować? Znacie jakiegoś dobrego producenta takich kanałów w tych 2 systemach systemowo połączone?

Jani_63
17-06-2010, 04:21
Nie ma z tym żadnego problemu.
Przejrzyj ofertę http://www.darco.com.pl/oferta/p,71,system-ksztaltek-prostokatnych.html, a na pewno coś dopasujesz.;)

racer
17-06-2010, 08:59
Tylko pamiętaj, że kanały w podłodze muszą mieć przynajmniej zbliżone pole powierzchni co przewód okrągły.

krolik2002
06-07-2010, 15:25
jestem w SZOKU. Dziś zaczęli robić rekuperator. Instalacja Polskiego Komfortu wydaje się rewelacją. Przywieźli płyty z wełny mineralnej (USA)dodatkowo izolowane folią alu i SAMI robią kanały. Jeśli w jakimś miejscu jest potrzebne kolanko 15st takie sobie robią, jeśli nie da się przejść kanałem 20cm bo brakuje 2cm to robią 18tkę a zwiększają szerokość o 2cm coby przekroje się nie zmieniały. W salonie aby nie opuszczać sufitu kanał będzie (o ile pamiętam) h11x25 szerokości. Co ważne całość wygląda megaschludnie, zero partyzantki. REWELACJA.

Sam kanał jest izolowany termicznie (wiadomo.....wełna) + od wewnątrz ma materiał wyciszający. Póki co jedyna wada to cena ale to też nie jest jakaś masakra przy koszcie całości

Jani_63
06-07-2010, 16:17
To co opisujesz to kanały ogrzewania nadmuchowego.
Jaki typ rekuperatora stosują u Ciebie?

krolik2002
06-07-2010, 16:53
reku będzie Renovent 400 z aut. baypassem ale na ten rok będą tylko kanały. Urządzenie w przyszłym roku więc mogę jeszcze swój wybór zweryfikować jeśli Renovent to fajans (nie sądzę)

brachol
06-07-2010, 17:35
reku będzie Renovent 400 z aut. baypassem ale na ten rok będą tylko kanały. Urządzenie w przyszłym roku więc mogę jeszcze swój wybór zweryfikować jeśli Renovent to fajans (nie sądzę)

a jakieś zdjęcia tych kanałów możesz wrzucić?

krolik2002
06-07-2010, 18:31
zdjęć nie mam ale odwiedź stronę Polski Komfort i tam zerknij

Jani_63
06-07-2010, 18:54
O kanałach opisanych przez krolik2002 można poczytać Tutaj (http://www.polskikomfort.pl/kanalytechnologia.html)

brachol
07-07-2010, 06:07
dzięki

Piotr G
07-07-2010, 08:10
Ja po raz pierwszy spotkałem się z tym systemem 10 może 12 let temu - sprawdzone i przetestowane - ale sa tańsze rozwiązania

Piotr

T i A
12-07-2010, 11:21
Napisz jakie.

To forum ma zadanie pomagać.
Lepiej się zareklamujesz jak pokażesz jaką masz wiedzę w temacie i doradzić coś mądrego niż wkleisz reklamę .

Piotr G
12-07-2010, 11:45
zwykłe flexy, spiro.

grzecznie napisałem, że system jest znany i sprawdzony ale nie najtańszy

a za reklamę zapłaciłem, to ją wklejam nikomu nie robąc krzywdy - moje prawo

Piotr

panfotograf
12-07-2010, 13:27
Pytanie:
Na ile lat planujesz użytkowanie twoich przewodów wentylacyjnych?
- Jeżeli nie chcesz do nich więcej zaglądać (tak jak ja) zamów je z blachy. Nie gódź się na żadne spiralki ze złotka od czekolady.

- Wszystkie przewody niech ci ukryją w ścianach - żadnych wystających poza powierzchnię ściany kanałów - da się (ja tak mam)

- Pomyśl o dodatkowym kanale który będzie ci wyciągał smrody z szafki z koszem na śmieci (ja tak mam)

krolik2002
12-07-2010, 22:13
aby ukryć przewody w ścianach trzeba zaplanować reku na etapie murarki......ja o tym średnio myślałem więc mam puszczone "normalnie". W moim przypadku akurat to mały problem bo mam sufity podwieszane (na dole) a na górze oczywiście w skosach. MEGAzaletą przewodów Polskiego Komfortu jest ich "płaskość" (poszerzony dla zachowania odpowiedniego przekroju) przez co sufit będzie wysoko. Przy rurach blaszanych miałbym niski sufit lub mały przekrój.....do wyboru ;)

Wyciąg z szafki na śmieci.....to już lekka przesada ale każdy robi jak chce.

panfotograf
13-07-2010, 06:43
aby ukryć przewody w ścianach trzeba zaplanować reku na etapie murarki
U mnie na etapie murarki nic nie było planowane. Myślę że jest to kwestia pójścia na łatwiznę firmy instalującej przewody - po prostu nie chce im się kuć ścian.


Wyciąg z szafki na śmieci.....to już lekka przesada
Dlaczego przesada? Kosz na śmieci jest najbardziej smierdzącym miejscem w kuchni, ale jeśli ktoś lubi te zapachy - każdy robi jak chce

racer
13-07-2010, 08:23
Idąc tym tokiem rozumowania, można by zrobić wyciąg z szafki na buty i z okolic kosza na bieliznę. W domu i ścianach będzie wtedy więcej kanałów niż samego muru. Może ktoś wymyśli nośne kanały od wentylacji?... Kto wie....

krolik2002
13-07-2010, 09:45
hehe dobre :) :) Zgadzam się z Racerem w pełnej rozciągłości

panfotograf
13-07-2010, 11:39
Pionowe wycięcie w murze (grubości 25 cm) głębokości 5 cm i szerokości 15 cm praktycznie nie osłabia ściany - zapytaj kierownika budowy.
Jeśli wolisz mieć taki kanał wystający ze ściany - to przecież nic nie stoi na przeszkodzie.

edde
13-07-2010, 16:53
aby ukryć przewody w ścianach trzeba zaplanować reku na etapie murarki......ja o tym średnio myślałem więc mam puszczone "normalnie". ........

a tu się nie zgodzę :)
nie miałem planowanej WM na etapie murarki a kanały mam wszystkie ukryte (no może poza jednym, choć zależy jak i kto na to patrzy: rura 200mm w zabudowie KG w narożniku pomieszczenia i jednocześnie w szafie wnękowej, czyli schowana bo w szafie lub nie schowana bo nie w ścianie :) ), kanały PCV prostokątne 200x65 w ścianach szczytowych, skosach i kolankowych, reszta przekrój okrągły na stryszku i suficie podwieszanym parteru
w wykończonym domu zobaczysz jedynie anemostaty

racer
14-07-2010, 11:47
Pionowe wycięcie w murze (grubości 25 cm) głębokości 5 cm i szerokości 15 cm praktycznie nie osłabia ściany - zapytaj kierownika budowy.
Jeśli wolisz mieć taki kanał wystający ze ściany - to przecież nic nie stoi na przeszkodzie.

Zatem teoretycznie projektanci takie ryflowane ściany mogą planować bez przeszkód? Polecam zmienić kierownika budowy.

panfotograf
14-07-2010, 13:29
Racer napisał:
Zatem teoretycznie projektanci takie ryflowane ściany mogą planować bez przeszkód? Polecam zmienić kierownika budowy.
Rozumiem że z wykształcenia jesteś inżynierem budownictwa?
A mój kierbud - tak
Budynki są projektowane ze spoorym zapasem wytrzymałościowym. Oczywiście kierbud (lub projektant) musi stwierdzić że dane wciecie jest możliwe do wykonania. Rury montowane przez hydraulika są też wcinane w scianę (i to często poziomo) i budynki się nie zawalają z tego powodu

chris_w
15-07-2010, 07:36
Pionowe wycięcie w murze (grubości 25 cm) głębokości 5 cm i szerokości 15 cm praktycznie nie osłabia ściany - zapytaj kierownika budowy.
Jeśli wolisz mieć taki kanał wystający ze ściany - to przecież nic nie stoi na przeszkodzie.

50x150? w izolacji czy bez? Trochę spory opór jak na ten przekrój. Ale na mały domek prędkości powietrza pewnie niewielkie, więc problemu nie ma. Trzeba jedynie zadbać aby nigdy nie osiągały niskich temperatur (jeśli nieizolowane). Inaczej będą "widoczne" zimą...

panfotograf
15-07-2010, 14:03
Przewody główne mam na stryszku i od nich są puszczane (docelowe) kanały. Te które schodzą do parteru są puszczone w ścianach, od wewnętrznej strony, wiec nie trzeba ich ocieplać