PDA

Zobacz pełną wersję : Woda i kanalizacja



lukiasz
12-04-2010, 22:31
hej
Mam do Was sprawę, tak wygląda nasza droga (jej część) ostatnia działka jest nasza
http://www.rpmotorsport.pl/zdjecia/dzialka/propo.JPG
składa się ona z 4 właścicieli, każdy ma 1/4 drogi

My z kolei jesteśmy na etapie czekania na pozwolenie na budowę, więc czas ruszyć z innymi sprawami.
Po odebraniu warunków technicznych, i szykowania kosztorysu do kredytu okazało się że zrobienie przyłącza wody i kanalizacji kosztować nas będzie 20 tys pln (padłem)
Pytaliśmy innych podwykonawców, raz nawet usłyszeliśmy 26 tys pln

Nasze pytania są takie:
1. Czy musimy mieć zgodę od każdego z właścicieli drogi o zrobienie przyłączy czy tylko tego jednego przed którym zryjemy drogę?
2. Czy jak 2 działki wcześniej sąsiad robił te same media a my podłączamy się właśnie do tego co on kiedyś zrobił, to musimy mu za to płacić dodatkowo?
3. Czy jest szansa na zwrot jakbyśmy chcieli odsprzedać te przyłącza do spółek odpowiedzialnych za dostarczenie ścieków czy wody?
4. Czy jak zrobimy to przyłącze to sąsiad przed nami będzie mógł z tego skorzystać? bo jest on niezainteresowany zrobienie tego na pół

20 tys to kupa szmalu nie lepiej wybudować ekologiczne szambo i studnie? Niby plan zagospodarowania z gminy nakazuje nam podłączyć się do tych mediów.

dzięki za pomoc i sugestie!!

Trociu
13-04-2010, 12:16
20 tys to kupa szmalu nie lepiej wybudować ekologiczne szambo i studnie? Niby plan zagospodarowania z gminy nakazuje nam podłączyć się do tych mediów.

No to jak MPZP nakazuje podłączenie się, to raczej nie dostaniecie pozwolenia na budowę studni i szamba...

Trociu
13-04-2010, 12:17
Po odebraniu warunków technicznych, i szykowania kosztorysu do kredytu okazało się że zrobienie przyłącza wody i kanalizacji kosztować nas będzie 20 tys pln (padłem)
Pytaliśmy innych podwykonawców, raz nawet usłyszeliśmy 26 tys pln
Niestety nie piszesz:
- jaki długi kawałek do podciągnięcia
- jaka jest obecna nawierzchnia
- etc

czyli dla znających temat pewnie za mało danych, aby ocenić czy te 20tyś to dużo czy mało

Trociu
13-04-2010, 12:18
4. Czy jak zrobimy to przyłącze to sąsiad przed nami będzie mógł z tego skorzystać? bo jest on niezainteresowany zrobienie tego na pół
To może od razu lepiej zrobić przyłącza dla dwóch działek. Razem powinno wyjść taniej aniżeli każdemu z osobna.

lukiasz
13-04-2010, 12:26
niestety sąsiad nie chce się dać namówić na zrobienie tego wspólnie, kupił działke i sam nie wie po co ;)

podłoże to glina, niestety

długość około 40 metrów od studzienki

mp_krk
28-04-2010, 09:45
20tys za 40m to trochę dużo niestety...to jest wycena od prywatnej firmy czy z spółki zarzadzającej wodociagami i kanalizacją?

jestem obecnie na podobnym etapie, z tym że ciągniemy wod-kan do 6 działek jednocześnie a więc koszta się rozbijają całkiem rozsądnie:) Ale ceny też olbrzymie...z ZGK dostaliśmy ofertę na ok 45tys (100m woda, 130 kanaliza + zejścia na poszczególne działki; w tym oczywiście studzienki etc) ale ceny firm prywatnych wynosiły od 60tys do ponad 100tys

z jakiego rejonu jesteś?

lukiasz
28-04-2010, 10:22
w między czasie zebrałem kolejne oferty
spółki które zbierają kase potem za wode i kanalizacje, za zrobienie przyłącza chcą w sumie 30 tys pln
inna prywatna firma chce 24 pln, więc pierwsza oferta mimo wszystko najlepsza niestety, mam na to czas to coś pomyślę jeszcze

Majad
04-05-2010, 09:09
To moze ja sie wypowiem na ten temat :)
Jeżeli chcesz wybudować 40 m sieci to średnio za 1 mb biorą u nas województwo wielkopolskie ok 100 zł ale to w zaleznosci w jakiej drodze idzie czy trzeba asfalt itd rozbierac to bedzie na pewno drożej kanaliza ok 2,5 razy wiecej. Wiadomo do tej kwoty trzeb doliczyc jeszcze koszt projektu i studzienek ale na pewno za odcinek 40 mb nie powinno wyjsc powyzej 20 tysięcya co do tej działki to tak : powinienes ogólnie zrobić służebnośc tej drogi o ile gmina nie chce jej przejać na usuwanie awarii itp zeby zakłąd ktory przejmie ta sieć mogł wjezdzac i zeby któryś z sasiadów nie zadał pozniej pieniedzy ( w niektórych gminach jest to warunek konieczny)
a jezeli chodzi o możliwość podłączenia pożniej sąssiadów do tej sieci to jeżeli już ja przekażesz Gminie to będą mogli bezpłatnie się do niej podłączyć, a do momentu az jej nei przekażesz to możesz mówić zeby z tobą partycypowali w kosztach w razie jakis pytan moge cos jeszcze pomóc o ile będę potrafiła

Majad
04-05-2010, 09:13
zpaomniałam dodac an ba budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej również musi być pozwolenie na budowę

mp_krk
04-05-2010, 12:58
zpaomniałam dodac an ba budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej również musi być pozwolenie na budowę

Co do pozwolenia niekoniecznie:) Jeśli jest to rozbudowa sieci to o ile wiem to faktycznie wymagane pozwolenia; natomiast spróbuj się dogadać z operatorem sieci by sprawę potraktować jako przyłącz do działki - w naszym przypadku tak zrobiliśmy i wystarczyło zgłoszenie w ZGK bez formalności w starostwie.

Jeśli robisz przyłącz poprzez prywatną firmę upewnij się jeszcze jak wygląda kwestia odbioru/wcinki/...może być dodatkowa opłata

ucho1977
06-05-2010, 20:37
Czy droga w której idą media jest prywatna? Bo jeśli gminna to u mnie w umowie było ,że od razu zostaje przekazane łącze we władanie zgk.i wszyscy mają dostęp.Jeśli prywatna to nikomu nie pozwolę się podłączyć tak jest u mnie w pewnej części łącza.Inna sprawa,że zgodnie z prawem gmina ma obowiązek doprowadzić wodę i kanalizę do działki ,nigdy tego nie robią i tak kombinują korzystając z niewiedzy ludzi,że wyciągają kasę od inwestora.Kilku inwestorów już skierowało sprawę do sądu i wygrali.Z drugiej strony jak gmina ma coś zrobić na swój koszt to mozna czekać latami a nam wszystkim się spieszy.

greenleaf
09-05-2010, 12:24
Czy droga w której idą media jest prywatna? Bo jeśli gminna to u mnie w umowie było ,że od razu zostaje przekazane łącze we władanie zgk.i wszyscy mają dostęp.Jeśli prywatna to nikomu nie pozwolę się podłączyć tak jest u mnie w pewnej części łącza.Inna sprawa,że zgodnie z prawem gmina ma obowiązek doprowadzić wodę i kanalizę do działki ,nigdy tego nie robią i tak kombinują korzystając z niewiedzy ludzi,że wyciągają kasę od inwestora.Kilku inwestorów już skierowało sprawę do sądu i wygrali.Z drugiej strony jak gmina ma coś zrobić na swój koszt to mozna czekać latami a nam wszystkim się spieszy.

Twoja notka ucho1977 mnie zaintrygowała. Właśnie rozmyślamy nad podejściem do przetargu - gmina ma 2 lub 3 działki na sprzedaż, z tym, ze bez uzbrojenia. Na mapce paluszkiem mi pan pokazał, że trza by od takiej a takiej to drogi podłączenie zaczać. Niestety tu tak z grubsza wychodzi mi tu 100m. A widząc przedział cenowy powyżej kwota mi tu rośnie w zastraszającym tempie.

Na co by sie mozna powolac by z gmina negocjowac?

mp_krk
13-05-2010, 15:17
Twoja notka ucho1977 mnie zaintrygowała. Właśnie rozmyślamy nad podejściem do przetargu - gmina ma 2 lub 3 działki na sprzedaż, z tym, ze bez uzbrojenia. Na mapce paluszkiem mi pan pokazał, że trza by od takiej a takiej to drogi podłączenie zaczać. Niestety tu tak z grubsza wychodzi mi tu 100m. A widząc przedział cenowy powyżej kwota mi tu rośnie w zastraszającym tempie.

Na co by sie mozna powolac by z gmina negocjowac?

Z gminą negocjować ciężko...:( Owszem, tak jak wspomiał ucho1977 można się starać o zwrot kosztów na drodze sądowej, ale pod pewnymi warunkami (śledziłem to jakiś czas temu, ale jakoś odpuśliśmy...na pewno musi to być realizowane jako rozbudowa sieci a nie przyłącz). W naszym przypadku dla uproszczenia procedury przyjeliśmy że 120m rur wod-kan do 6-ściu działek będzie przyłączem a nie rozbudową sieci i dopiero na końcówkach przyłącza do działek więc straciliśmy argument;) Ale z drugiej strony w ZGK usłyszeliśmy że gmina weźmie nasz wnisoek pod uwagę jeśli ma jakieś oszczędności w budżecie (w co wątpię:)), jeśli nie to pewnie uzwględni w PLANACH NA PRZYSZŁE LATA! Więc lepiej znależć firmę, która zrobi to w miarę tanio i mieć z głowy.

Swoją drogą warto zapytać w gminie czy jeśli ona zrobi przyłącz lub dołoży do niego dotację to pobierze oplatę adiacencką, bo wiem że takie sytuacje się zdażały i np. opata przekroczyła kwotę jaką uzyskało się z gminy;)

stukpuk
17-05-2010, 21:03
Witam.
Ja właśnie przerabiam to samo.
droga wewnętrzna, 4 działki, nasza oczywiście ostatnia. Do zrobienia sieć wodna i kanalizacyjna.
Niby prosta sprawa, złożyć sie we 4 i po kłopocie.........................................

Walczymy dalej.................

lukiasz
17-05-2010, 21:17
Niby prosta sprawa, złożyć sie we 4 i po kłopocie.........................................



właśnie o to chodzi, ale nie tak łatwo, my też walczymy

stukpuk
17-05-2010, 21:40
My zrobiliśmy projekt sieci wodociągowej, potem zebranie sąsiedzkie (ten się zgodzi, tamten się zgodzi jak ten z pierwszej działki zgodzi, na drugiej nie bo może działke sprzeda i tak w kółko) zrobiłem kilka wycen na tą sieć no i niby mieliśmy robić, przyjeżdżam kiedyś na działkę, a tu z drugiej działki wodę już sobie pociągnął i mnie straszy ,że mi nie pozwoli przedłużyć!
Bez żadnych ceregieli, projektów itp, awaria za awarią..........
Teraz przyszło na sieć kanalizacyjną.................i każdy czeka , aż sąsiad pociągnie..................Niby wszycy chcą, ale i tak kicha wychodzi!
Na drogę mamy służebność więc chociaż z tym nie mamy problemów.

misiek501
25-05-2010, 15:07
Cześć,

Sam niedawno borykałem się z takim problemem przy czym w przypadku kanalizacji musiałem uzyskać zgodę jednego sąsiada a w przypadku wodociągów drugiego. Do tego jeszcze była zgoda wszystkich na przyłącze energetyczne - 3 słupy.



1. Czy musimy mieć zgodę od każdego z właścicieli drogi o zrobienie przyłączy czy tylko tego jednego przed którym zryjemy drogę?Jeżeli jetseście współwłaścicielami to niestety wszystkich

2. Czy jak 2 działki wcześniej sąsiad robił te same media a my podłączamy się właśnie do tego co on kiedyś zrobił, to musimy mu za to płacić dodatkowo?
Niestety aby móc się wpiąć należy zapłacić odstępne chyba że wodociąg został wykupiony przez MPWiK ale to się raczej żadko zdarza

3. Czy jest szansa na zwrot jakbyśmy chcieli odsprzedać te przyłącza do spółek odpowiedzialnych za dostarczenie ścieków czy wody?To zależy od Regionu ale raczej spółki nie mają na to kasy :(

4. Czy jak zrobimy to przyłącze to sąsiad przed nami będzie mógł z tego skorzystać? bo jest on niezainteresowany zrobienie tego na półjeżeli ktoś będzie chciał się wpiąć to będzie musiał zapłacić :)

Sam przechodziłem tą katorgę parę miesięcy temu. U mnie za 65m przyłącza wodociągowego fi 110 zapłaciłem 9 tys (łącznie z odstępnym)

Pozdrawiam
Krzysiek

stukpuk
26-05-2010, 20:46
Narazie jestem na etapie projektowania sieci (około 80 metrów, kanaliza tłoczna)+ 3 przyłącza. Mapka 500-700 zł,(tak tanio, bo już robiłem u nich 2 mapki) a projekt wstępnie 2500 zł.

tofee
04-07-2010, 13:59
Mapka 500-700 to co to za mapka?

lukiasz
04-07-2010, 22:05
zapewne mapka do celów projektowych

yamatokai
03-08-2010, 18:04
Może ktoś dokładnie opisać procedurę rozbudowy sieci wodociągowej. Chyba będziemy musieli sami ją robić a nie wiem od czego zacząć. co po kolei robić. Chciałabym aby wodociąg szedł w drodze gminnej więc pewnie zgoda gminy a co dalej?