PDA

Zobacz pełną wersję : klimatyzator w salonie



piotrek9
13-04-2010, 18:24
salon 36 m2 . jaki klimatyzator .firma? moc?

KrzysztofLis2
14-04-2010, 11:57
Sam montujesz?

piotrek9
15-04-2010, 08:46
czy to skąplikowane.potrzebuje prosty bez zbędnej elektroniki podwieszony pod sufitem.salon mam mocno przeszklony od strony południowej i czasami jest 27 - 28 stopni
ale jeżeli mam cos zepsuć to zlecił bym montaż. .jakie są koszty montażu i na co powinienem zwrócić uwage przy wyborze klimy
p.

KrzysztofLis2
15-04-2010, 13:39
Zainstalowanie typowego klimatyzatora nie jest jakoś bardzo skomplikowane, ale wymaga pompy próżniowej. Pewnie takiej nie masz i nie będziesz chciał kupować.

Pozostaje Ci klimatyzator do samodzielnego montażu, który ma szybkozłączki i nie wymaga pompy próżniowej.

O dobór zapytaj w sklepie, w którym będziesz go kupować. Od tego są, żeby znać i Ci doradzić.

A potem napisz tutaj co Ci zaproponowali i w oparciu o jakie dane to dobrali.

Marax
15-04-2010, 21:22
Wszystko zależy do tego jaki budżet posiadasz na zakup nowego klimatyzatora oraz od powierzchni salonu. Napisz wiecej szczegółów.

gibzwein
16-04-2010, 19:23
Potrzeba Ci min 4 kW mocy chłodniczej. Sam lepiej nie montuj, chyba że coś takiego:
http://www.allegro.pl/item990132673_klimatyzator_split_do_samodzielnego_ montazu_2_5kw.html
tylko że wtedy potrzebujesz 2 sztuki.

grzego40
10-06-2010, 11:25
Witam
Kupiłem zestaw podobny do wskazanego powyżej: szybkozłączki, 2,5kW z myślą o instalacji w kuchni (ok 20m2, południowa strona, duże okno).
Jednostkę zewnętrzną mogę umieścić na dachu lub nad stropem w kuchni (przestrzeń o wysokości max.1,5m, dach drewniany kryty blachą, dwa małe otwory wentylacyjne).
Ze względów hmm... estetycznych preferowałbym drugie rozwiązanie, czy nie spowoduje to jednak "ugotowania" jedn.zewn.? (z drugiej strony - jeżeli postawię ją na dachu, to nie będzie ocieniona).

Krzysztof i Elżbieta
14-06-2010, 20:04
To trochę z innej "beczki". Jaki jest koszt montażu klimatyzacji w domu ok. 150 m. Poddasze użytkowe ( 3 pokoje).? Jaki rodzaj klimy: kanałowa, multi split czy inna

ewadora
09-07-2010, 21:30
Podciągam temat. Co sądzicie o firmach :
Airwell ,Mistral ,Galanz? Którąś z tych firm zaproponował mi instalator. Którą wybrać? Dwie ostatnie wiem ,ze chińskie- ale czy to oznacza ,ze są złe?

ewadora
13-07-2010, 12:04
Naprawdę nikt na forum nie może doradzić w kwestii klimatyzacji?
nie dokuczają wam obecne upały :?

pawel_l
13-07-2010, 12:43
Dokuczają.
Ale jeszcze bardziej dokuczają obowiązujące ceny usług.
A swoją drogą to w zupełności wystarczy Ci 3,5 kW mocy chłodzenia. A może nawet 2,5. Zakładam że nie planujesz utrzymywania 19 stopni przy 35 na zewnątrz. Te 2,5 kW w zupełności wystarczy do obniżenia temp. o 5 stopni. Czyli 22-23 spokojnie utrzymasz.
Skąd to wiem? Ano kiedyś zrobiłem tak w firmie. Przyszli fachowcy, wyliczyli w jednym pomieszczeniu ok. 12 kW w drugim 10 kW. Zamontowaliśmy 8 i 6 kW. A uzyskiwana temperatura jest niższa niż potrzebna.

ewadora
13-07-2010, 12:53
Dzięki za podpowiedz. Też tak właśnie myślałam tylko nie byłam pewna.Ja chce sklimatyzowac kilka pomieszczeń :
12 m2x 3m wysokości= 36 m3- gabinet
14m2 x2,5 m=35m3 -sypialnia
21 m2 x2,5 m=52,5m - duży pokój
- poddasze to jedna wielka przestrzeń ok. 110 m2 ( liczone ze skosami).
Tutaj proponują jednostkę zewnętrzną split 12,5 kW lub opcjonalnie 9 kW- o ile nie będa używane wszystkie na raz. Jednostka główna -klimatyzator inwerterowy- taki co podobno nie uruchamia się z całą moca za każdym razem - tylkoma regulację mocy.
Ciekawe - czy gdybym wzięła jeszcze mniejsza jednostkę - np. 7 kW - to czy przy przypadkowym uruchomieniu wszystkich jednostek wewnętrznych -nie spali sie ta zewnętrzna?

chris_w
14-07-2010, 06:48
Nie, nie spali się nic. A do takiego rozwiązania najlepsze jest chłodzenie/grzanie kanałowe zintegrowane z wentylacją - niestety drogie.

pawel_l
14-07-2010, 07:55
chłodzenie/grzanie kanałowe zintegrowane z wentylacją - niestety drogie.

I tego jeszcze bardziej nie rozumiem. Klimatyzatory kanałowe są 2-3 krotnie droższe od zwykłych splitów (o podobnej mocy).

chris_w
14-07-2010, 10:35
Jak to nie rozumiesz? Jest najlepsze, bo klima pracuje jako pompa ciepła i może pracować cały rok, a wentylacja równomiernie rozprowadza powietrze (i zimne i ciepłe). A o cenie też chyba pisałem.

pawel_l
14-07-2010, 10:41
OK, niejasno zacytowałem. Nie rozumiem dlaczego klimatyzatory kanałowe są 2-3 razy droższe od zwykłych splitów.

chris_w
15-07-2010, 11:11
A tego to i ja nie rozumiem.

RobertA
16-07-2010, 08:50
Pisze Pan o salonie o gabarytach 36 m2, proponuje zastosować klimatyzator o mocy 5,2 kW, przewymiarowany co prawda ale potem z ekonomi Pan na prądzie i a zapas mocy pozwoli na szybkie ustalenie żądanej temperatury. Co do producenta to właściwie wszystkie klimatyzatory średnich półek /LG, Aircool, York, itd/, proszę się jednak wystrzegać klimatyzatorów do samodzielnego montażu i market-owego hła.....
Serwis klimatyzacji zainstaluje sprzęt prawidłowo zgodnie ze sztuką i da gwarancje niezbędną również do roszczeń gwarancyjnych urządzenia. Koniecznie musi pan żądać okazania wcześniej uprawnień chłodniczych i prądowych od ekipy montującej.
Jakby co chętnie sprzedamy dostarczymy i zainstalujemy sprzęt
[ moderowano - reklama
reklamy w dziale "Ogłoszenia drobne" i w korespondencji prywatnej ]

Pozdrawiam R. Aptacy

pawel_l
16-07-2010, 09:09
"Potrzeba Ci min 4 kW mocy chłodniczej"
"proponuje zastosować klimatyzator o mocy 5,2 kW"

Kto da więcej??

"przewymiarowany co prawda ale potem z ekonomi Pan na prądzie i a zapas mocy pozwoli na szybkie ustalenie żądanej temperatury"

Przewymiarowany przede wszystkim cenowo...

"proszę się jednak wystrzegać klimatyzatorów do samodzielnego montażu i market-owego hła..... "
No i wszystko jasne.

kli***aw
16-07-2010, 14:52
do "pawel_l"
nie będe cytował twoich wypowiedzi bo mi szkoda miejsca w poście - JESTEM CIEKAW DLACZEGO NIE ZAJMIESZ SIE KLIMATYZACJĄ - Jestes geniuszem technicznym i ekonomicznym - omnibus? a może niedowartościowana złota rączka?

Ateraz takie moje głupie przemyślenia :D

1. ciekawe dlaczego mam zainstalować jakiś 5kW skoro ten 2,5kW też chłodzi?
może oszczędności? co zużywa mniej pradu wyłączony po 20 minutach 5KW czy pracujący 24h na dobe 2,5 kW? Zużycie materiału i części gdzie szybciej?

2. Dlaczego mam wezwać do montażu firmę za 1000zł skoro sam to zrobię równie dobrze.
wygoda i spokój ? Nalezy zrozumieć podstawową zasadę że nie płaci się za montaż lecz za: przeniesienie obsługi gwarancyjnej z producenta na przedstawiciela.

3.Dlaczego sam nie moge zamontować klimatyzacji?
Czy ktoś kiedyś powiedział że nie możesz? Możesz i jak masz takie hobby montuj wszystkim za darmo! Ale zawsze poinformuj ich że: tracą gwarancję, może być wyciek czynnika chłodniczego, można źle zrobić podłączenie elektryczne i że za błędy się płaci!

4.Jaki klimatyzator lepszy ten za 400zł do samodzielnego montażu, czy ten za 3000zł od przedstawiciela handlowego np Daikin?
Muszę sie pozbierać , bo smiech mi nie pozwala pisać według niektórych ten za 400 :D inni skierują sie do tego za 3000zł. Kto ma rację? Zasada jest taka - nie doradzaj nikomu że tańsze jest lepsze skoro nie znasz jego potrzeb! Niejednokrotnie ludzie tylko dlatego są w stanie zapłacić więcej za lepszą jakość i gwarantowaną obsługę żeby swój czas spożytkować na przykład na zabawę z dziećmi. Przykład Pana "pawel_l" wskazuje że jednak jest wiele osób które wolą zamartwiac się czy oby nie za drogo , a co sie stało , pomozcie bo sam zamontowałem , czy oby nie przepłaciłem. LUDZIE KUPUJCIE KLIMATYZACJE NAWET ZA 100zł naprawiajcie ją sami , róbcie udoskonalenia z 2kW do 35KW tylko na boga nie zmuszajcie innych do kroczenia waszą ścieżką życia :D. Inni czasami nie chca być wami! I tylko dla tego że nie znają tematyki KLIMATYZACJA zaglądają na forum żeby zapytać . Wierzcie mi nie każdy chce zostać "złota rączką " !

5. Idąc za tropem Pana "pawel_l" proponuję żeby wszyscy którzy wydali na swój ukochany dom niemałe pieniadzę urządzali go wg zasady: lodówka w kuchni ? może samochodowa wystarczy?

pozdrawiam wszystkich

PS

do "piotrek9"


36x2,5=90m3 na taką kubaturę 4kW + kazdy komputer, fax, drukarka,TV, itp 100W+ każda osoba 150W + każdy metr kw szyb 100W zsumować i jest wynik tylko po co? dla sprawdzenia?

pawel_l
16-07-2010, 15:10
Nie będę odnosił się szczegółowo do postu klimatyzacja wrocław, w szczególności do ataków ad personam i próby ośmieszenia kogoś kto ma inne zdanie. Powiem tylko tyle, że Twój atak jest dokładne tego typu "białą gorączką" o której pisałem w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162053-Samodzielny-monta%C5%BC-klimatyzacji-w-mieszkaniu
" Nie przyjechał żaden "fachowiec" bo od paru lat temat samodzielnego montażu klimatyzacji wywołuje w środowisku monterów białą gorączkę. Do tego stopnia, że nawet koledzy z zaprzyjaźnionej firmy powiedzieli mi, że nie przyjadą mi serwisować takiej instalacji. "

Odniosę się tylko do techniki:
"Co zużywa mniej prądu wyłączony po 20 minutach 5KW czy pracujący 24h na dobe 2,5 kW"
Rozumiem, że wrocławska firma m-klima posiada klimatyzatory o mocy chłodniczej 5kW i sprawności 40 razy wyższej niż inne firmy, skoro jej klimatyzator w 20 min dostarczy tyle "zimna" ile dwa klimatyzatory 2,5 kW w 12 godzin. Gratuluję.

kli***aw
16-07-2010, 15:25
Brawo :D
"czytajmy ze zrozumieniem " jak znamy sie na temacie !
około 20 minut trwa dochładzanie schłodzonego pomieszczenia :D

A szkoda :) po to jest forum żeby się odnieść ;)

żeby cokolwiek wypowiadać się w temacie należy zrozumieć że każdy , ale to każdy ma prawo do wypowiedzi , tylko że niektóre są podparte argumentami a niektóre stwierdzeniem "bo mi się wydaje"

A moje- wg Pana "ataki " są tylko i wyłącznie po to żeby wskazać Panu że nalezy szanować każdą pracę i niegrzeczne jest stwierdzenie "żenada" w stosunku do czyjegoś postu.
Proszę kiedyś kobiecie która używa HR podarować w prazencie panią walewską.

A dopiero wtedy wypowiadać sie na temat ludzkich potrzeb i doświadczenia zawodowego ;)

Pozdrawiam

PS

" Nie przyjechał żaden "fachowiec" bo od paru lat temat samodzielnego montażu klimatyzacji wywołuje w środowisku monterów białą gorączkę. Do tego stopnia, że nawet koledzy z zaprzyjaźnionej firmy powiedzieli mi, że nie przyjadą mi serwisować takiej instalacji. "

Dlaczego nie chca do niego przyjechac? Przeciez naprawa to duuuże pieniądze!
Na przegląd gwarancyjny klimatyzacji? Jaki przegląd jak nie ma gwarancji?
Na czyszczenie dobicie czynnika? 150zł netto + 120 za każdy kg gazu



Ciekawe czy zrobiłby mi pan za darmo taki portal jak ten na którym wykazuje pan teraz swoją rację?:D

to wskazówka dla tych co lubia internet :) ile kosztuje ludzka praca

pawel_l
16-07-2010, 15:50
Po pierwsze nigdzie nie użyłem słowa "żenada" (ani podobnego ) ani żadnego sformułowania które można uznać za brak szacunku dla czyjejkolwiek pracy.
Po drugie, forum służy do wymiany myśli, pomysłów i idei. Ale nie do wciskania mało obeznanym z techniką "jeleniom" farmazonów.

A po trzecie zapisując się na forum w celach pozyskiwania klientów nie warto (a wręcz nie należy) wdawać się w zażarte, niemerytoryczne dyskusje. Szczególnie w dniu rejestracji.
Elementarny błąd marketingowy.

kli***aw
16-07-2010, 15:55
Przeprosiny przyjete ;)

pozdrawiam

pawel_l
16-07-2010, 16:06
Brawo :D

" Nie przyjechał żaden "fachowiec" bo od paru lat temat samodzielnego montażu klimatyzacji wywołuje w środowisku monterów białą gorączkę. Do tego stopnia, że nawet koledzy z zaprzyjaźnionej firmy powiedzieli mi, że nie przyjadą mi serwisować takiej instalacji. "

Dlaczego nie chca do niego przyjechac? Przeciez naprawa to duuuże pieniądze!
Na przegląd gwarancyjny klimatyzacji? Jaki przegląd jak nie ma gwarancji?
Na czyszczenie dobicie czynnika? 150zł netto + 120 za każdy kg gazu



Ciekawe czy zrobiłby mi pan za darmo taki portal jak ten na którym wykazuje pan teraz swoją rację?:D

to wskazówka dla tych co lubia internet :) ile kosztuje ludzka praca

Po pierwsze, czy gdziekolwiek napisałem, że chciałem aby przyjechali za darmo? Nie. Odmowa dotyczyła jakiegokolwiek kontaktu z czymś zamontowanym samodzielne.

Po drugie dobry obyczaj (także na tym forum) mówi, że własne posty edytuje się tylko w celu wprowadzenia drobnych poprawek (np. błędów językowych) a nie zmian całkowicie lub znacząco zmieniających sens wypowiedzi. Nie zmienia się także treści wpisów na które ktoś już odpowiedział.

Po trzecie nie bardzo wiem do czego odnosi się "Przeprosiny przyjete "

kli***aw
16-07-2010, 16:35
Poprostu chyba mam ADHD skoro moje posty trudno zrozumieć i je dodatkow edytuje :D

Musimy zrozumieć 4 osobne sprawy


1. SAMODZIELNY MONTAŻ
nie wiem jak to wytłumaczyć

a) nie płacimy za montaż lecz za: przeniesienie obowiązków gwarancyjnych
w zwiazku z tym nie mozemy sie dziwic ze nikt do nas nie chce przyjechac , bo dlaczego miałby chcieć?
b)nie ma obowiazku serwisu gwarancyjnego w stosunku do naszego urządzenia!

2. Dlaczego szlag nas trafia że musimy zapłacić 1000 zł za montaż?
A dlaczego za stronę przezydenta RP zapłacono ponad 100 tys złotych? przecież są darmowe skrypty!
A dlaczego forum murator jest tak znamienitym forum ? przeciez sa inne fora !
Jeszcze raz podkreślam nie płacimy za montaz! Lecz za całą obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną pomimo tego że i tak każda wizyta jest płatna - chodzi tylko o fakt że na 100% ktoś w razie potrzeby zagwarantował nam swoją pomoc!

3. Przeprosiny przyjęte - stwierdzenie dotyczyło edycji "jakiegoś" postu niczego więcej

4. Skoro mamy złe doświadczenia dlaczego mają przez nie cierpieć inni ludzie ? Wyżywajmy się na siłowni :D Ci co sa zadowoleni z "drogiego montażu"nie mają czasu na pisanie pochwał na forum !

POZDRAWIAM

pawel_l
16-07-2010, 17:00
a) nie płacimy za montaż lecz za: przeniesienie obowiązków gwarancyjnych
w zwiazku z tym nie mozemy sie dziwic ze nikt do nas nie chce przyjechac , bo dlaczego miałby chcieć?
b)nie ma obowiazku serwisu gwarancyjnego w stosunku do naszego urządzenia!


1. Przyznam, że dosyć ciekawe podejście do biznesu. W książkach o takich pomysłach nie piszą.
Nie widziałem faktury w pozycją "przeniesienie obowiązków gwarancyjnych" za to z pozycją "montaż klimatyzacji" i owszem. A trochę takich faktur przez moje ręce przeszło.
2. "bo dlaczego miałby chcieć?" - choćby po to żeby zarobić kilkaset złotych. Ale jak widać konkurencja na rynku jest zbyt mała i to instalatorzy próbują ustalać prawa nim rządzące.
A dowód?
"Firmy, instytucje i osoby prywatne korzystające z urządzeń klimatyzacyjnych będą musieli je regularnie serwisować i prowadzić dokumentację ekologiczną"
http://biznes.interia.pl/news/klimatyzacja-bedzie-drozsza,1504898,1852
Oczywiście dowodzi to także, że problem tworzenia niekonkurencyjności (w teoretycznie kapitalistycznej) nie dotyczy tylko Polski, ale ten przywołany w arykule brak kilkunasu tysięcy fachowców skutkuje właśnie tym że rynkiem rządzi wykonawca.

pawel_l
16-07-2010, 17:20
A swoją drogą proponuję aby lobby instalatorów uzgodniło zeznania.

Tutaj jeden pisze: "nie płacimy za montaż lecz za: przeniesienie obowiązków gwarancyjnych"
a w tym wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162053-Samodzielny-monta%C5%BC-klimatyzacji-w-mieszkaniu drugi (a ściślej jego żona) pisze: "marże na urządzeniach są po to aby instalator nie wziął od ciebie żadnej kasy za usunięcie awarii i był przez cały okres gwarancji na wezwanie."

Z obu wypowiedzi taki prosty inżynier jak ja wnioskuje, że tak naprawdę za to samo płacimy dwa razy???

kli***aw
16-07-2010, 17:59
Po pierwsze proponuję na klimatyzację dać kogoś z magisterką bo inzynierowie już nie wystarczają do rozwiązywania problemów :D ( kopiuj -wklej nie wystarcza potrzebna jest wiedza) ;)

Panie inżynierze :D nie może mieć pan pretensji do ludzi o to że jest pan zdolnym człowiekiem tylko w innej specjalizacji. Przeciez rozum nakazuje Panu przytaknąć :D ale EGO mówi " co on mi tu będzie" hahahah

Nawet jakby pan na głowie stanął to nie zmieni pan faktu że dzwoniac np do Carrier Polska w sprawie gwarancji , nic pan nie załatwi i zostanie pan odesłany do serwisu w regionie (prawdopodobnie do tego co montował). Wiec dlaczego uporczywie pan wprowadza ludzi w błąd swoją NIEWIEDZĄ i kwestionuje jak juz wczesniej pisałem czyjes wypowiedzi.

Osobiście jestem odpowiedzialny za swoją wypowiedz! i pańskie "kopiuj wklej "nic tutaj nie dadzą!

POWTARZAM :

PRZENIESIENIE OBOWIĄZKÓW GWARANCYJNYCH PRODUCENTA JEST ŚCIŚLE ZWIĄZANE Z WARUNKAMI ZAKUPU I MONTAŻU URZADZENIA !!!!

I sytuacja kiedy obcy serwis odmawia nam przyjazdu jest sytuacją w 100% normalną i nie możemy się jej dziwić. Mogą przyjechać ale nie muszą!

Dalsza dyskusja prawdopodobnie nie ma sensu :D bo czuje ze zaraz bedzie znowu kopiuj wklej:D

Pozdrawiam

ewadora
16-07-2010, 22:17
Panowie nie kłóćcie się. Jest to znowu dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.
Tymczasem dzis mój niedoszły instalator napisał,ze nie uda mu sie nic zrobic bo siedzi za granica i nie wie nawet kiedy wróci :(.
Elewacja rozgrzebana, czeka na klimę ...ech żyzń :( .

kli***aw
16-07-2010, 22:37
Witam
Moja rada jest taka proszę poszukać innego instalatora i określić mu zakres pracy do wykonania na przykład samo położenie instalacji i zawiesia z poźniejszym montażem. Czasami właściciel firmy przyśle pani monterów na 2 dzień , tylko pamietajmy że takie dodatkowe prace wykonuje się z natury albo przed ustalonymi wcześniej montażami albo po ich zakończeniu.

pozdrawiam

pawel_l
16-07-2010, 22:49
Moja szersza odpowiedź w wątku (chyba właściwszym) - Samodzielny montaż klimatyzacji.

Tutaj tylko krótko (i trochę łąmiąc zasady których się trzymam na forach), żeby tam nie przenosić wątków osobistych.

Niestety, kolega klimatyzacja wrocław (taki był pierwotny nick) wbrew temu co twierdzi, nie używa argumentów merytorycznych tylko ataków i wycieczek osobistych, manipulując wypowiedziami innych i insynuując wypowiedzi których nigdy nie było. Nigdy np. nie nazwałem czyjejkolwiek wypowiedzi żenującą, nikogo też nie namawiałem (uporczywie) do działania na własną szkodę i do kupowania i samodzielnego instalowania klimatyzatorów powodującego utratę gwarancji. (Są na szczęście producenci którzy nie wymagają "fachowego" montażu). Tak się składa, że przez dość długi czas mam zawodowy kontakt ze środowiskiem firm HVAC (wrocławskim w szczególności) i muszę z przykrością stwierdzić, że w wypowiedziach kolegi jak w zwierciadle widzę odbicie postaw i sposobu myślenia większości środowiska.

chris_w
19-07-2010, 08:47
Uogólniacie mości panowie, z kilku przypadków ekstrapolujecie na całe środowisko. Wiadomo że nawet na straganie mięsnym trafia się sprzedawczyni "niedobra" więc i w klimatyzacji też się trafią ludzie "niedobrzy". A cenę usług (że niby za wysoka) reguluje rynek - jak było napisane w artykule brakuje rąk do pracy w tym zawodzie... więc ceny wysokie. Zastanawiające może być, dlaczego ludzie się nie pchają do tej branży skoro daje świetne zyski?

pawel_l
19-07-2010, 08:57
To, że ceny usług są wysokie (dla indywidualnych klientów) wcale nie oznacza, że instalatorzy opływają w pieniądze. Jak pisałem wcześniej, rynek instalacji indywidualnych jest nieduży bo ceny wysokie, gdyby były niższe jak sądzę pracy byłoby więcej i suma marż byłaby wyższa.
Problemem jest też to, że większość firm instalacyjnych działa/działała jednocześnie na rynku przemysłowym i budownictwa gdzie takie ceny nie szokują, więc trudno się przestawić na drobnych klientów indywidualnych.

harmonia
20-07-2010, 15:20
Słuchajcie, a co myślicie o takich klimatyzatorach http://www.medialux.pl/dzial/klimatyzacja/kategoria/?id=309&prod=86888 Wydaje mi się, że taki ścienny jest bardziej poręczny, niż ten duży, przenośny, który stawia się na podłodze, potem zawsze można zdjąć. Tak się napaliłam, bo byłam kiedyś na poczcie i tam mieli taki klimatyzator - na zewnątrz upał, a one w środku nawet się nie spociły odrobinkę.

Puławiak
20-07-2010, 15:50
No i to jest niestety prawada ze przez cały okres gwarancji instalator ma być na wezwanie ale producenta/importera tak jest z klimatyzatorami i tak też jest np z kotłami, producent/importer dostarcza nam cześci a my na własny koszt mamy dojechać do klienta i wymienić uszkodzony element. I stąd może to wygladać tak że marże instalatorów są tak ogromne,ale ostatnio miałem taką sytuację u jednego z klientów dosłownie tydzień dwa temu kocioł zamontowany w odległości około 160 km od siedziby firmy czyli policzmy 320 km do przejechania praca serwisanta 4 godziny (wymiana uszkodzonego elementu, rozpalenie kotła, sprawdzenie poprawnosci działania urządzenia, regulacja) no i oczywiscie narzedzia jakieś materiały pomocnicze (silikony , smary itd), odesłanie uszkodzonego elementu do producenta i to są koszty takiego jednego serwisu a teraz marża na urządzeniu urzadzenie za około 10000 marża 1700 zł minus podatki itp. Drobne pytanie na jaki okres serwisowania taka marża wystarczy ???. Muszę się zgodzić że nie ma wyjazdów do każdego urządzenia, ale wyjazdy na serwis poprostu są. Muszę przyznać że jeszcze nie spotkałem montera instalacji sanitarnych na liście 100 najbogatszych ..............

kli***aw
20-07-2010, 16:40
Słuchajcie, a co myślicie o takich klimatyzatorach http://www.medialux.pl/dzial/klimatyzacja/kategoria/?id=309&prod=86888 Wydaje mi się, że taki ścienny jest bardziej poręczny, niż ten duży, przenośny, który stawia się na podłodze, potem zawsze można zdjąć. Tak się napaliłam, bo byłam kiedyś na poczcie i tam mieli taki klimatyzator - na zewnątrz upał, a one w środku nawet się nie spociły odrobinkę.

Witam

z tego co mnie pamięć nie myli "holden" jako firma weszła na polski rynek z czajnikami elektrycznymi do wody za 10 zł z tworzywa przypominajacego klocki plastikowe z czasów głębokiej komuny .
Więc prawdopodobnie wszystkie artykuły pod ich marką są efektem "mass product" co za tym idzie jako takiej gwarancji ani części zamiennych prawdopodobnie nie ma - pozostaje tylko wymiana produktu na nowy a i cena nie jest nawet odrobinę współmierna do jakości produktu.

Ale zawsze mogę sie mylic

pozdrawiam

bea_k
20-07-2010, 22:19
Harmonia to jest zwykły split ;)
O jak ja się tu wymądrzam, ale serio za te pieniądze to żaden rarytas. Obudowa to jest klepana w chinach chyba jedna bo takie same są np. Akai sprowadzane przez Stinga (bez podtekstów).

A nawiązując do pierwszego posta w wątku: naj naj naj to Daikin, choćby zwykła siesta 3,5 kW - gwarantuję, że nie znajdziecie nic lepszego, a jak się dobrze poszuka to i z ceny można urwać. To oczywiście lider jakości. Pod względem designu to obok Daikin Emura sugeruję looknąć na Samsunga, no oczywiście LG typu mirror czy art cool całkiem ale jakościowo bleee (w porównaniu do Daikina). Z kolei najcichsze to Mitsubishi. W zasadzie jaki wybrać klimatyzator to temat rzeka bo trzeba wstrzelić się w gusta klienta jednoczesnie nie nadszarpując jego portfela - im bogatszy tym większa sknera ;)

Ewadora nie doczytałam na jaki sprzet sie zdecydowałas?

Puławiak trafnie to napisałeś, bo niby nie z lobby instalatorów klimatyzacji to rzeczowo przedstawiłeś "problem" marży na urządzeniu.

Puławiak
21-07-2010, 06:26
Można powiedzieć że byłem w lobby instalatorów klimatyzacji ale widząc w jakim to zmierza kierunku poprostu zrezygnowałem z tego. Widzac to obniżanie cen kosztem jakości montażu,sprzedaż dobór jednostek o małych mocach na pomieszczenia gdzie trzeba w zasadzie 3-4 razy tyle mocy chłodniczej ile jest zainstalowane to niestety mi nie odpowiada i poprostu nie montuję a jeśli już montuję to głównie u znajomych.

chris_w
21-07-2010, 07:46
Słuchajcie, a co myślicie o takich klimatyzatorach http://www.medialux.pl/dzial/klimatyzacja/kategoria/?id=309&prod=86888 Wydaje mi się, że taki ścienny jest bardziej poręczny, niż ten duży, przenośny, który stawia się na podłodze, potem zawsze można zdjąć. Tak się napaliłam, bo byłam kiedyś na poczcie i tam mieli taki klimatyzator - na zewnątrz upał, a one w środku nawet się nie spociły odrobinkę.
Odradzam.
Poza tym wydaje mi się że sądzisz iż to jest przenośny klimatyzator a tak naprawdę to trzeba go trwale zamontować na ścianie i nie ma możliwości zdejmowania.
"Jakość klocków plastikowych"...he,he nie wiem czy tak rzeczywiście jest, ale te klocki jeszcze nie mają złego plastiku, a jestem na bieżąco bo mam dzieciaka 3letniego więc branżę klocków jako tako znam...

Puławiak
21-07-2010, 08:00
Z tą tandetą to różnie bywa kiedyś lata temu kiedy jeszcze zajmowałem się montażem. Znajomi sprowadzali z chin na kontenery takie badziewie które się nazywało Panda Clima namontowaliśmy tego dość sporo i nie było z tym żadnych problemów działają do dnia dzisiejszego bezproblemowo i ten Holden to jest takie samo badziewie tylko coś trochę drogawe 2239 za 2,2 kW to naprawde drogo mam w tej chwili w domu zamontowane prowizorycznie podobne badziewie a dokładnie Galanz z Centrum Klima i działa bez problemu co do jakości wykonania to obok daikina raczej bym go nie postawił ale to badziewie jest dośc powszechne w sprzedaży. Wiekszość tych klimatyzatorów jest produkowana przez jedną firmę w chinach i na końcu taśmy siedzi chińczyk któremu tylko przynoszą naklejki i wychodzą różne marki urządzeń. Z badziewia dobrej jakości to polecam Chigo.

bea_k
21-07-2010, 11:02
Chigo to to samo co Sinclair ;) spójrzcie na fotki. Tylko to pierwsze produkowane w Chinach dla AB Klima a to drugie w Czechach, czyli czeski chinczyk hahaha
No ale na tym czeskim to robi się obecnie największy obrót. Oczywiście tez stoi na półce z daleka od Daikina czy Mitsubishi , ale przystępny cenowo :rolleyes:

Puławiak
21-07-2010, 11:21
No ładne badziewie pewnie chińczyk dostał inne naklejki i jest Sinclair. ;)

ewadora
21-07-2010, 14:31
NIe zdecydowałam się jeszcze na nic:(.Póki co szukam instalatora- i jakichś danych w internecie - może z tego wątku coś się wreszcie dowiem :).Póki co potrzebuje położyć tylko rurki do instalacji - -bo jestem przed położeniem tynków zewnętrznych ( niestety wewnętrzne już sa wiec będzie i prucie). Jak dowiem się co i jak to zimą - kiedy ceny spadną -"zapoluje" na jakieś fajne urządzenia.Kwestia tylko teraz jakie te rurki położyć-bo podobno różne urządzenia ,różnych producentów potrzebują innych - i dlatego w zasadzie chce już wybrać konkretny zestaw split.

ewadora
02-08-2010, 09:09
A co myślicie o klimatyzatorach Fuji?
Jakość do ceny?

Puławiak
02-08-2010, 09:36
no całkiem przyzwoite kiedyś montowałem

ewadora
02-08-2010, 11:17
Dzięki za odpowiedź..A gdyby sobie miał montować to co byś wybrał:
Chigo czy Fuji?

Puławiak
02-08-2010, 16:44
najtańsze badziwie ale ja akurat nie mam problemu z serwisem. Te dwie firmy sa dosc długo na rynku wiec serwis masz raczej zapewniony reszta to juz twoj wybór. Chigo to tania wersja Fuji to raczej taka srednia półka

ewadora
03-08-2010, 09:52
Dzięki za odpowiedż.
Mam jeszcze prośbę- czy znacie jakiś dobry podręcznik dotyczący instalacji klimatyzacji.NIe żebym chciała sama to instalowac - ale juz sie w tym wszystkim gubię. Miałam umówionego instalatora, obejrzał powiedział jak to ma być - ja poskuwałam płytki w łazienkach ,aby można było skropliny odprowadzić do kanalizacji.
( pierwszy instalator na koniec powiedział,ze nie może mi zrobić klimy bo na razie jest za granica :(.
Teraz przyjechał inny i mówi,ze absolutnie nie należy odprowadzać skroplin do kanalizacji bo będzie potem śmierdzieć , a jak się da odprowadzenie za syfonem od umywalki to będzie woda stała w instalacji - wobec tego skropliny tylko na chodnik.
Pierwszy instalator nie widział problemu aby 4 jednostki podłączyć do splita- rurki trzeba z niektórych pokoi ciągnąć po kilka metrów.
Ten drugi mówi ,ze to za daleko ,ze z każdym metrem instalacji wydajność klimatyzatora spada o 10 % :o.
Ten pierwszy nie widział problemu ,aby cześć instalacji która biegnie w pokoju wkuć w mur i zabetonowac.Ten drugi mówi że to problem bo jak trzeba będzie jednostkę odłączyć np . gdy coś się zepsuje to on wtedy to z rurami odłączy ????- wobec tego należy przewody zamontować po ścianie w osłonie . albo taki "peszel " zamurowac w ścianie- dla mnie to jakaś głupota- no bo przecież tak czy tak , jednostkę która jest przyspawana trzeba będzie odciąć od instalacji a potem znowu przyspawać a rury nic do tego nie mają. Ewentualny problem ,na który mi zwrócił uwage to może być wtedy gdy rurki będą oziębiać ścianę i na ścianie będzie skraplać się woda.
Kto ma rację.Co robić.
Obecnie walczę z instalacją solarną,która niby zanotowana według projektu , firma od solara i zbiornika niby super (ACV)- i w takie upały zbiornik dogrzewa sie najwyżej do 50 stopni. Tak więc chciałabym chociaż klimę zrobić porządnie- ale już mam tyle wątpliwości.

Puławiak
03-08-2010, 14:19
rzuć okiem w temat "samodzielny montaż klimatyzacji w mieszkaniu" tam jest taki filmik gdzie jest krok po kroku pokazane jak gość montuje klimę. Rurki można rozprowadzić i na większe odległości nacześciej to tak 10-15 m max ale wtedy trzeba trochę uzupełnić ilość czynnika. Najłatwiej i najszybciej zrobić taka instalację 3 m bez uzupelniania i skasować inwestora a no i odprowadzić skropliny na chodnik poprostu wyrzucasz z dziury w ścianie (przemilczę) i niech kapie przechodniom na łeb.

ewadora
03-08-2010, 22:44
Dzięki - filmiki super. Wygląda na to ,ze nie ma przeszkód , aby zamurować te przewody w ścianie-nie wiem tylko po co gość dawał jeszcze dodatkowy peszel do środka - obok rurek ?
Nie widać tez co zrobił ze skroplinami ; prawdopodobnie pozostawił wcześniejszą instalację ( obejrzałam tez demontaż starej jednostki :).Jak zrobić , aby odprowadzić do kanalizacji i aby nie śmierdziało potem ?

ewadora
31-08-2010, 12:02
Rurki położone - ale dziurska w ścianie zostały.Teraz mam problem jak to dobrze zatynkować aby nie pękało( niestety główne tynki położone były w zeszłym roku).
Macie jakiś patent na to? Jakich używać tynków, jakieś siatki na to ??
sama nie wiem ....
Myślałam , aby do tynku dodać włókna polipropylenowe -jak do jastrychu na ogrzewanie podłogowe.Tynkować w 2 etapach -bo jednak to będzie dość gruba warstwa.
Co o tym sądzicie? Coś jeszcze?
Na You tube oprócz tych filmików , które są podane w wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162053-Samodzielny-monta%C5%BC-klimatyzacji-w-mieszkaniu&highlight=samodzielny+monta%C5%BC+klimatyzacji+mie szkaniu
znalazłam jeszcze kolejny z serii-gdzie gość pokazuje jak montuje rurki od klimy a potem zatynkowuje dziurę wokół rurek
http://www.youtube.com/watch?v=GxSwIzPr-NU&feature=related.
Tam umieszcza w ścianie taką skrzyneczkę do której wprowadza rurki - wygląda to estetycznie. CZy coś takiego można w Polsce dostać? Jak to się nazywa?
Boję się ,ze teraz zatynkuję rurki - a potem przy montażu oni wszystko pokruszą i będzie robota od nowa- tylko w trudniejszych warunkach -bo za klimatyzatorem

chris_w
31-08-2010, 19:19
Najlepiej aby takie rurki wychodziły tuż za jednostką wewnętrzną - czyli w tym miejscu grze wisi wewnętrzna jest przebicie. W środku nic nie widać a rurki biegną na zewnątrz po elewacji do jednostki zewnętrznej. Dziurę na rurki można zapiankować i zagipsować bez żadnych ceregieli z tynkami. Można również zastosować korytka instalacyjne które zasłonią rurki oraz miejsce przebicia. Zresztą to dziwna taka robota na raty (same rurki) - da się splita w całości zainstalować w kilka godzin.

ewadora
01-09-2010, 08:44
TAk tylko ,ze u mnie ma być mulitsplit, elewacja jeszcze nie skończona - to urządzenia byłyby zbyt mocno narażone podczas tynkowania na zewnątrz - a przede wszystkim kasiora- trzeba tyle mieć na dzień dobry :)- a są inne - ważniejsze rzeczy :).
U mnie nie ma tak prosto ,że przebicie przez ścianę i już. Jest kilka jednostek- część rurek biegnie po kilka metrów w ścianie - i tutaj piankowanie , i zwykłe tynkowanie raczej nie spełni roli