PDA

Zobacz pełną wersję : Forsycja



duduś
14-04-2010, 19:13
Witam, właśnie przed chwilą rodzice oznajmili mi że kupili mi Forsycję ( w markecie) ...ale ona ma już listki ( i chyba kwiatki ) , jest w donicy . Czy mogę ję wsadzić do gruntu za 2 tygodnie czy będzie za póżno ?

Mymyk_KSK
14-04-2010, 21:11
Na kwiatki to akurat czas :D
skoro rośnie w donicy - to sadź kiedy znajdziesz czas i ochotę :) tylko trzymaj ją na zewnątrz, nie wnoś do domu!

Bełatka
30-04-2010, 23:07
Mnogość tego krzewu sugeruje,że nie jest trudny. Niestety dla laika opisy rozmnażania forsycji są dość skomplikowane.
Oto kilka cytatów:
Najprostszym, i szeroko rozpowszechnionym sposobem rozmnażania forsycji jest zanurzenie jej gałązki w wodzie. Po prostu. Korzenie powinny pojawić się już po miesiącu. Ukorzenione sadzonki wsadzamy do gleby. Pobierając pędy do ukorzenienia wybierzmy jedynie pędy jednoroczne.
Gdzieś przeczytałam, że trzeba uciąć młode pędy po przekwitnieniu, gdzieś w czerwcu.
Ale oto drugi cytat:
Sadzonki pobieramy z jednorocznych pędów, których wierzchołki są jeszcze miękkie, ale części dolne już drewnieją. Na sadzonki wybieramy niekwitnące pędy boczne. Pęd taki utnij tuż nad węzłem, w taki sposób aby sadzonka miała około 15 do 20 cm długości. Następnie oderwij liście z dolnej części odciętego pędu i usuń miękki wierzchołek powyżej liścia. Po tych zabiegach długość sadzonki powinna wynosić około 10 cm.
Dolne części pędów zanurz w ukorzeniaczu, a następnie posadź je do doniczek wypełnionych drobno zmieloną korą sosnową lub mieszaniną równych części torfu i gruboziarnistego piasku. Sadzonki umieszczamy w dołkach na głębokości 1/3 długości sadzonki, w takich odległościach pomiędzy sadzonkami, aby ich liście nie stykały się ze sobą. Następnie podłoże ugniatamy i obficie podlewamy. Można użyć wody z roztworem środka przeciwgrzybiczego.

Po posadzeniu sadzonek doniczki nakrywamy folią (najlepiej na drucianym stelażu aby folia nie dotykała bezpośrednio roślin) i ustawiamy w zacisznym i zacienionym miejscu. Sadzonki mogą zimować w szklarni lub zimnym inspekcie (pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przed mrozem). Sadzonki ukorzenią się szybciej, jeżeli będą od dołu podgrzewane.
To jest już bardzo skomplikowane, zwłaszcza ten węzeł i nijak nie mogę zrozumieć, co mam uciąć z 20 cm żeby zostało 10cm.
HELP .