PDA

Zobacz pełną wersję : Remont tarasu



amalfi
15-04-2010, 08:03
Witam. Rozpoczął się remont tarasu w moim domu. Jest to szeregowiec z lat 80 tych. Od sąsiadów, którzy mieszkają w "moim" szeregu od początku mam informacje, że początkowo w planach zamiast tarasu miał być balkon o połowę mniejszy. Jednak został przedłużony, a właściwie poszerzony o drugą płytę. Efekt jest taki, że powstał pod tarasem, w przyziemiu dodatkowy pokój z małą łazienką i fajnie, ale niestety taras przeciekał. Działo się tak u wszystkich sąsiadów we wszystkich szeregach na osiedlu. Różnie sobie z tym poradzili, bo niektórzy remontowali swoje tarasy już dawno i albo je skracali, czego ja chcę uniknąć, albo zadaszali, co też mi się nie podfoba, albo zalewali żywicami itp.

Obecnie, po skuciu płytek, które po ostatniej zimie właściwie same się odkleiły i wstały na baczność, okazało się, że pod płytkami znajdują się same dziwne rzeczy. Zostawione zostało zbrojenie w postaci kątowników, które od przeciekającej wody przerdzewiały i w betonie powstały podłużne "rynny", przez które woda sobie płynie. No i najlepsze jest to, że okazało się, że murarze wszelkie dziury powstałe po zastygnięciu betonu uzupełnili gipsem :eek:

Majster, który podjął się remontu tarasu i który ma w tym temacie doświadczenie twierdzi, że nie trzeba kuć pozostałego betonu do gołych płyt, bo wystarczy go uzupełnić w miejscach po kątownikach i po gipsie, a następnie wylać jakieś tworzywo, nie pamietam nazwy, które jest jakby gumą, która do końca nie twardnieje i "pracuje" razem z płytami, nie przepuszczając wody. Sąsiad natomiast, który jest po remoncie swojego tarasu twierdzi, że koniecznie trzeba skuć beton w całości, bo na płytach są jakieś nie ocieplone progi, które będą ciągnęły wodę i zamarzały i będą znowu wypaczać, a może nawet przeciekać.

Na razie jest więc 1:1, dlatego mam pytanie, czy ktoś ma dośwaidczenie w podobnym temacie i mógłby doradzić, co robić. Wiadomo, że kucie betonu to dodatkowe koszty, wywożenie, większy bałagan i hałas itp., więc gdyby się dało, to wolę tego uniknąć, ale z drugiej strony planuję remont przyziemia i chcę aby taras raz na zawsze został zrobiony jak potrzeba.

amalfi
15-04-2010, 08:15
No i foty (lepszych nie mam), a zdjęcie po zdarciu płytek wkleję wieczorem:
http://i42.tinypic.com/2mxmts7.jpg

http://i39.tinypic.com/1jltuq.jpg

Raf191
15-04-2010, 08:33
Pierwsze pytanie czy taras cieknie.. Jeżeli tak to należało by wszytko skuć a potem poprawnie wykonać wszystkie warstwy uszczelniające (papa, obróbki blacharskie itp.) Potem wylewka. Jeżeli taras jest większy niż 6 m to dobrze było by wykonać dylatację techniczną. Potem płytki z fugą dylatacyjną nad dylatacją techniczną.

amalfi
15-04-2010, 08:41
Pierwsze pytanie czy taras cieknie.. Jeżeli tak to należało by wszytko skuć a potem poprawnie wykonać wszystkie warstwy uszczelniające (papa, obróbki blacharskie itp.) Potem wylewka. Jeżeli taras jest większy niż 6 m to dobrze było by wykonać dylatację techniczną. Potem płytki z fugą dylatacyjną nad dylatacją techniczną.

Tak, taras cieknie, jak już pisałam wyżej i ma 24 m2. A jaka jest kolejność? Bo blacharz ma przyjść chyba jutro, czyli przed wylewkami. Można tak?

amalfi
15-04-2010, 08:43
No i nie wiem, czy jasno się wyraziłam, że strategicznym miejscem jeśli chodzi o przeciekanie jest złączenie dwóch płyt, z których taras jest zrobiony. Każda płyta pracuje oddzielnie i przez środek tarasu, w poprzek cieknie najbardziej.

Raf191
15-04-2010, 09:48
Za izolację przeciwwodną odpowiada papa. W zwizku z tym kolejność powinnna być nastepująca. Obróbki blacharskie na obrzerzach tarasu. Następnie 2x papa układana na zakład. Folia PE, a na to zrobiona wylewka. Odpowiednio zdylatowana i zbrojona. Grubość co najmniej 4 cm. Pózniej warstwy wykończeniowe.

amalfi
15-04-2010, 10:00
Za izolację przeciwwodną odpowiada papa. W zwizku z tym kolejność powinnna być nastepująca. Obróbki blacharskie na obrzerzach tarasu. Następnie 2x papa układana na zakład. Folia PE, a na to zrobiona wylewka. Odpowiednio zdylatowana i zbrojona. Grubość co najmniej 4 cm. Pózniej warstwy wykończeniowe.

Raf191 dzięki za zainteresowanie i odpowiedź.

Raf191
15-04-2010, 10:17
Nie ma sprawy :). Dodam jeszcze, że w tym przypadku gdy lejemy wylewkę na papę to folia PE nie jest konieczna. To jest tylko tak zwana warstwa poślizgowa.