PDA

Zobacz pełną wersję : Went. mechaniczna a kocioł kondensacyjny w łazience



zebacz
16-04-2010, 09:11
Hmm - właśnie jestem po rozmowie ze specjalistą od instalacji CO. Po wyjaśnieniu że planuję powiesić piec kondensacyjny w łazience w której jednocześnie będzie WM usłyszałem że nie ma takiej możliwości aby taka instalacja została odebrana. Stwierdził że tam gdzie jest gaz musi być grawitacyjne odprowadzanie spalin które ma za zadanie w wypadku rozszczelnienia rur z gazem odprowadzić j gaz bezpiecznie na zewnątrz. Podobno jest na to stosowny przepis "gazowy" a nie" kominiarski". Zwracam się do szanownego grona z zapytaniem czy ktokolwiek potrafi namierzyć taki przepis ?? Dodam jeszcze że jedyne przepisy jakie znalazłem to:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
usytuowanie
(Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156)

§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach
spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia
spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich
Normach i przepisach odrębnych.
2. Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A
i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93
ust. 2 i 3.
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia
typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju
występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych
przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

oraz

175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

No i kompletnie zdurniałem bo właśnie zawalił mi się cały projekt wentylacji i łazienek - jeśli będę musiał przenieść kocioł do pomieszczenia gospodarczego czeka mnie co najmniej 8 mb rury z ciepłą wodą do przepchania do łazienek ;-(

pozdr.
zebacz

samm
16-04-2010, 12:59
Chyba słaby to jest fachowiec. Nie ma
przepisów kominiarskich i gazowniczych,
które mogą być sprzeczne z tymi które
przytoczyłeś.
Z tych co przytoczyłeś wyraźnie pisze, że
wentylacja musi być niezależnie czy
mechaniczna wywiewna czy naturalna zwana
potocznie grawitacyjną. U Ciebie jest to
spełnione. Oczywiście mogą być pewne obawy,
a co się stanie gdy prądu nie będzie. No ale
wtedy kocioł gazowy też nie będzie pracował.
Chociaż gdyby wtedy się rozszczelnił?
Może w przypadku rekuperatorów niektórzy
użytkownicy czasowo je wyłączają żeby na
czymś tam zaoszczędzić. I tak sobie można
gdybać.


Kiedyś brałem udział dyskusji w wątku:

"wentylacja kotłowni dla kotła kondensacyjnego"

Zacytowałem tam fragment znaleziony gdzieś
w internecie"

"Pamiętać należy,
że w pomieszczeniu, gdzie zamontowany
jest kocioł TURBO lub kocioł kondensa-
cyjny, a odprowadzenie spalin odbywa
się przy pomocy systemu rozdzielonego,
konieczne jest zastosowanie kratki wen-
tylacyjnej o powierzchni min. 150 cm2.
Producenci czy sprzedawcy dość często
zapominają o tym warunku, informując
klienta o zupełnej dowolności umiejsco-
wienia kotła."

Być może Ty planujesz nie koncentrycznym
przewodem a dwoma oddzielnymi rurami
zapewnić odprowadzać spaliny i doprowadzać
powietrze do kotła? Wtedy musiałbyś mieć
wentylację naturalną.
A przecież do naturalnej trzeba gdzieś jeszcze
zastosować nawiewniki no bo skądś musi
wziąć się powietrze. I to byłby koniec wentylacji
mechanicznej.
Pogadaj jeszcze raz z tym Twoim fachowcem,
a jak Tobie nie pokaże konkretnych przepisów
to się go pozbądź.

orko
16-04-2010, 18:09
Raczej od razu idź do innego kominiarza.
I na wstępie zapytaj czy zna się na wentylacji mechanicznej.
Jeśli będzie dyskutował wymagaj uzasadnienia na piśmie!
To nie ty masz znaleźć stosowne przepisy tylko kominiarz!

1950
16-04-2010, 20:34
Kiedyś brałem udział dyskusji w wątku:

"wentylacja kotłowni dla kotła kondensacyjnego"

Zacytowałem tam fragment znaleziony gdzieś
w internecie"

"Pamiętać należy,
że w pomieszczeniu, gdzie zamontowany
jest kocioł TURBO lub kocioł kondensa-
cyjny, a odprowadzenie spalin odbywa
się przy pomocy systemu rozdzielonego,
konieczne jest zastosowanie kratki wen-
tylacyjnej o powierzchni min. 150 cm2.
Producenci czy sprzedawcy dość często
zapominają o tym warunku, informując
klienta o zupełnej dowolności umiejsco-
wienia kotła."

Być może Ty planujesz nie koncentrycznym
przewodem a dwoma oddzielnymi rurami
zapewnić odprowadzać spaliny i doprowadzać
powietrze do kotła? Wtedy musiałbyś mieć
wentylację naturalną.
A przecież do naturalnej trzeba gdzieś jeszcze
zastosować nawiewniki no bo skądś musi
wziąć się powietrze. I to byłby koniec wentylacji
mechanicznej.
Pogadaj jeszcze raz z tym Twoim fachowcem,
a jak Tobie nie pokaże konkretnych przepisów
to się go pozbądź.
dawno takich głupstw nie czytałem,
przepis mówi

to dotyczy kotłów z otwartą komorą spalania,
kotłownia powinna posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2,
dolna krawędź tego otworu powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą
oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu, wy0prowadzony ponad dach,
dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną,
wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne

w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania,
w kotłowni powinien być niezamykany otwór wentylacji wywiewnej wyprowadzony ponad dach, o powierzchni minimum 200 cm2 umieszczony możliwe blisko stropu,
wentylacja wywiewna – w pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione – przepisu tego nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno--wywiewną zblokowaną.

może już nie udzielaj rad dotyczących gazu,8)

samm
16-04-2010, 22:15
1950 - Widzę, że nie umiesz klasy zachować.
A co to jest wentylacja nawiewno--wywiewna zblokowana.
Czyli jednak można?
I pamiętaj jeżeli o czymś piszesz to odwołuj się do
przepisów wtedy Tobie wytłumaczę jak je zinterpretować.

A tak na marginesie ten hydraulik może czy nie wymienić
zawór na doprowadzeniu do kuchenki gazowej?

samm
16-04-2010, 22:32
zebacz

Poczytaj tą stronę

http://termodom.pl/buduj/wentylacja_i_klimatyzacja/przepisowa_wentylacja

1950
16-04-2010, 23:02
1950 - Widzę, że nie umiesz klasy zachować.
A co to jest wentylacja nawiewno--wywiewna zblokowana.
Czyli jednak można?
I pamiętaj jeżeli o czymś piszesz to odwołuj się do
przepisów wtedy Tobie wytłumaczę jak je zinterpretować.

no nie, dobry jesteś

A tak na marginesie ten hydraulik może czy nie wymienić
zawór na doprowadzeniu do kuchenki gazowej?

widocznie nie wiesz, jak rzeczywiście interpretować przepisy,
szkoda, bo chcesz uczyć innych,:confused:

to może Ci jednak odpowiem,
jak ma uprawnienia gazowe to może wymienić zawór,
z prostej przyczyny, to jest naprawa a nie budowa nowej instalacji,

orko
17-04-2010, 12:53
...
Zastanawia mnie po co cytujesz formułki dotyczące kotłów z otwartą komorą spalania?
Widziałeś ty kiedy kocioł kondensacyjny, który by takową posiadał?

1950
17-04-2010, 17:01
czyżbyś nie zauważył, że tam są dwa obowiązujące przepisy,
dla kotłów z otwartą komorą i dla kotłów z zamkniętą komorą,

ale skoro się nie domyśliłeś, po co przytoczyłem obydwa,
to przyjmij do wiadomości, że to może się też przydać posiadaczom kotłów z otwartą komorą,

orko
17-04-2010, 19:42
czyżbyś nie zauważył, że tam są dwa obowiązujące przepisy,
dla kotłów z otwartą komorą i dla kotłów z zamkniętą komorą,

ale skoro się nie domyśliłeś, po co przytoczyłem obydwa,
to przyjmij do wiadomości, że to może się też przydać posiadaczom kotłów z otwartą komorą,
Piszesz w wątku o kotłach kondensacyjnych przy wentylacji mechanicznej więc bezmyślne wklejanie wszystkiego co gdzieś wyszperałeś nie ma najmniejszego sensu!

1950
17-04-2010, 20:02
nie wiem czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy tobą a mną,
ja to wiem, a ty musisz szperać8)

orko
18-04-2010, 08:09
nie wiem czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy tobą a mną,
ja to wiem, a ty musisz szperać8)
A taak wszyscy wiedzą jakim ekspertem jesteś głównie z twoich zapewnień.

1950
18-04-2010, 08:31
psy szczekają,
karawana idzie dalej,

sepoy
19-04-2010, 17:57
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
(Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156)

175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.



Pytanie w nawiązaniu do cytowanego postu - Czy przepis ten tyczy również bliźniaków?
Zastanawiałem się nad podobnym rozwiązaniem i chciałem wyprowadzić przewód poza zewnętrzną ścianę bliźniaka. Z przepisu wynika, że dotyczy on wolno stojących budynków jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej. Natomiast nie wiem, czy bliźniak jest takim budynkiem, czy pozostałym budynkiem mieszkalnym.

1950
19-04-2010, 18:51
Ustawa Prawo Budowlane

Art. 3. [Słowniczek] Ilekroć w ustawie jest mowa o:

2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku;

misiakulka
20-04-2010, 11:57
a jak ja mam WM, ale mam też kominek to mi kominiarz nie wykona odbioru budynku? nie wiem czy kominek to kocioł z otwartą komorą spalania, bo tak by chyba pasowało? weźcie nie załamujcie mnie!

samm
20-04-2010, 21:32
misiakulka

Ani ja ani orko Ciebie nie załamujemy.
Mam nadzieję, że powietrze do kominka
masz doprowadzone z zewnątrz.
Mam też nadzieję, że Twoja wentylacja
jest nawiewno-wywiewna. No bo nie każdą
mechaniczną można stosować. Kilka postów
wcześniej podawałem stronę na której to
pisze. Jeszcze raz ją powtórzę

http://termodom.pl/buduj/wentylacja_i_klimatyzacja/przepisowa_wentylacja

A i kominek to jest piec a nie kocioł.
Problem jest gdy to kominek z płaszczem
wodnym, bo wtedy to raz jest piecem a
raz kotłem. Ale bardziej też piecem.

Łączę pozdrowienia

misiakulka
21-04-2010, 12:47
no to uff
mam kominek "zwykły" bez płaszcza, doprowadzone powietrze z zewnątrz, wentylacje nawiewno-wywiewną
dzięki za odpowiedź
ja jestem za nerwowa na to forum

DM01
21-04-2010, 21:41
www.rekuperator.fotosik.pl moja rekuperacja.... ;)

out
23-04-2010, 20:31
1950 ma całkowitą racje.jeśli jest urządzenie gazowe w pomieszczeniu to wg przepisów musi być wentylacje grawitacyjna. jeśli kocioł jest z zamkniętą komorą spalania może być mechaniczna nawiewna. natomiast jeśli w domu jest wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna należy do pomieszczenia z kotłem zamontować drzwi z uszczelką oraz wykonać odpowiedni otwór na zewnątrz.

samm
23-04-2010, 23:12
out - przeczytaj kilka razy to co napisałeś.
najpierw piszesz, że musi, potem że może.
Powołujesz się na autorytet, którym jest
dla Ciebie 1950 i na nieistniejące przepisy.
Ciekawe czemu ignorujesz te przepisy, które
wymienił autor tego wątku - z głupoty?

Ja wolę takie autorytety jak:
Jan Budzynowski
Korporacja Kominiarzy Polskich
Piotr Cembala
Stowarzyszenie Kominy Polskie
Chyba jest różnica między Twoim
i moimi autorytetami?

orko
24-04-2010, 06:56
Fakt!
1950 zrobił outowi wodę z mózgu, jak na "eksperta" przystało.

zebacz
26-05-2010, 11:25
do 1950

Bardzo proszę abyś nie traktował tego jako atak na Twoją osobę ale czy byłbyś uprzejmy i podał dokładną treść przepisu i namiary na niego. Niestety po przekopaniu internetu nie znalazłem takiego zapisu w żadnej normie.

Poza tym cytując:
"a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione – przepisu tego nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno--wywiewną zblokowaną."

wynika z tego jasno że mowa o wentylacji WYCIĄGOWEJ - co jest logiczne bo jeśli mówimy o "szczelnym kanale" doprowadzającym powietrze do kotła to zastanówmy się co się stanie w momencie zatkania takiego kanału - będzie problem bo wentylacja wyciągowa będzie próbowała zasysać z pozostałych pomieszczeń. W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej a większość wentylacji z rekuperatorem działa właśnie w ten sposób nie ma tego problemu pod warunkiem że ją zblokujemy co raczej nie powinno stanowić problemu. Zresztą na pewno jesteś doskonale obeznany z elektroniką kotłów która w takim przypadku automatycznie wyłączy kocioł wywalając stosowny błąd.

Bardzo proszę o odpowiedź bo jeśli konkretny przepis istnieje to muszę przemyśleć sprawę nie tylko umiejscowienia kotła ale także wentylacji i kominów wentylacyjnych.

pozdr.
zebacz

P.S. Znalazłem PN 83 B 03430

Par 2 podpunkt 2.1.4 mówi że:

W mieszkaniach wyposażonych w paleniskach na paliwo stałe, kominki lub gazowe podgrzewacze wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona).

tylko że to potwierdza moje powyższe przypuszczenia dodatkowo nie wymusza stosowania nawiewno-wywiewna (zrównoważona) zblokowanej - nie wiem tylko czy nadal te konkrtene przepisy obowiązują czy też nie ma czasem jakiejś nowelizacji.

1950
27-05-2010, 14:17
to przedewszystkim dla fachowca od wszystkiego, co to koniecznie chce zaistnieć na forum, doradzając w każdym temacie starających się być forumową Alfą i Omegą,
jeżeli samm nie wie o kogo chodzi to powiem, że o niego

przepisy regulujące warunki jakie powinny spełniać pomieszczenia kotłowni regulują:
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczy tego tematu
2. PN-87/B-02411 Kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania nie dotyczy
3. PN-B – 02431:1999 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości mniejszej niż 1. Wymagania. dotyczy

Warunki techniczne określają to w taki sposób:
§ 170. [Warunki] 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.
2. Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93 ust. 2 i 3.
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
§ 175. [Przewody powietrzne i spalinowe] nie będę go cytował, dotyczy wyrzutu spalin przez ścianę,

norma PN-B – 02431:1999 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości mniejszej niż 1. Wymagania. pisze na ten temat:
2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW
2.2.1.4 Wentylacja
W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń
wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2
Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.
dotyczy to z resztą wszystkich kotłów o mocach wyższych niż 30 kW

wbrew pozorom przepisy te nie są sprzeczne, ale jeszcze tytułem wyjaśnienia,

Warunki techniczne określają w objaśnieniach:
10) pomieszczeniu mieszkalnym - należy przez to rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego,
11) pomieszczeniu pomocniczym - należy przez to rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności,

z wszystkich tych przytoczonych przepisów wynika jasno, że kocioł musi być umieszczony w pomieszczeniu które ma wentylację wywiewną, bo łazienka to pomieszczenie pomocnicze,
dlatego tak jak ci już pisałem, doradzaj na każdy temat ale nie tykaj się gazu bo piszesz wierutne bzdury i narażasz forumowiczów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia,
a to, czy jestem dla ciebie autorytetem to mi to tito,

1950
27-05-2010, 14:29
zebacz ta norma była nowelizowana w 2000 roku i od tego czasu jest nie zmienana,
resztę masz post wyżej,
radzę też zwrócić uwagę na to co ustawodawca rozumie pod pojęciem pomieszczenia mieszkalne,

samm
27-05-2010, 15:24
1950 widzę że pomogłem Tobie trafić na
ten wątek.
Zebacz mój pogląd już znasz więc nie
będę polemizował z wolnym wyborem
przepisów przedstawionym przez 1950.
Jak znajdziesz dla siebie wiarygodnego
fachowca, to zobaczysz, że niektórym
ludziom należy zabronić sprzedawać
kotły gazowe. No i też kto tu wypisuje
głupoty. Ale rozumiem, że chcesz dać
1950 szansę. Zapewniam Ciebie nie
warto. Za daleko to zaszło aby się do
pomyłki przyznał.

1950
27-05-2010, 16:16
dno,
bez komentarza

ryhu82
18-06-2010, 07:00
Niestety nie wszyscy udzielający się na forum mają rację, a cytując przepisy potrafią wprowadzić w błąd.
Jeżeli jest zamknięta komora spalania z tzw. SPS (powietrze do spalania pobierane z zewnątrz) może być wentylacja mechaniczna, jeżeli jest pobierane powietrze do spalania z pomieszczenia wtedy wentylacja mechaniczna jest zabroniona.

devileczek
18-06-2010, 23:35
Witam Forumowiczow,

Proponuje usystematyzowac ten wątek i skupic sie na konkretnych rozwiazaniach technicznych zamiast przytaczania kilku stron A4 przepisow. Ciezko sie to czyta. Szczegolnie laikowi takiemu jak ja. Prosze o odpowiedz na konkretna sytuacje.

Dom jednorodzinny ( cale szczescie dopiero w planach) , z poddaszem uzytkowym. W tym domu na parterze salon z otwarta kuchnia ( okap!), gazowa plyta grzejna ( kuchnia na ktorej przygotowuje sie posilki) i kominek z plaszczem wodnym z komora spalania zamknieta ( osobny kanal doprowadzajacy powietrze z zewnatrz). W osobnym pomieszczeniu gosp zwanym kotlownia znajduje sie piec kondensacyjny z kanalem koncentrycznym ( chyba nazywa sie TURBO), wyprowadzonym przez sciane na zewnatrz. Okna bez nawiewnikow, dom hermetyczny jak termos + wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Wg mnie zastosowanie rekuperatora determinuje jedno rozwiazanie- wentylacje nawiewno-wywiewna. Inaczej to nie ma sensu.

Moim zdaniem jest to typowy przyklad domu jednorodzinnego gdzie:

- jest gaz ( piec i kuchnia)
- jest rekuperator ( wentylacja naw-wyw)
-jest kominek z zamknieta komora spalania ( z plaszczem traktowany jest jako kociol -spotkalem sie z taka opinia wielokrotnie)

Teraz pytania:

1. wentylacja w kotłowni - jaka? otwor przez sciane, komin, hermetyzacja pomieszczenia ?
2. okap w kuchni - jak i z czym to polaczyc. Przeciez w domach pasywnych ludzie tez gotuja i okap byc musi!
3. kuchnia gazowa - otwarty plomien vs wentylacja mechaniczna ( dalej rozmawiamy o naw-wyw zblokowanej, zadnej innej)
4. wentylacja pomieszczenia ( salonu) w ktorym znajduje sie wspomniany typ kominka - jakie rozwiazania.

Z gory dziekuje za odpowiedzi i komentarze. Bardzo prosze krotko i zwiezle bez udowadniania i wytykania bledow innym. I tak na koniec trzeba znalezc kominiarza, ktory to podpisze. Jak nie ten to inny :)

Pozdrawiam i zycze dobrej wentylacji :)
Andrzej C

Piotr G
19-06-2010, 00:40
Ja jestem zwolennikiem rozwiązań bezpiecznych nie chcę polemizować z innimi i z przepisami

jeżeli gaz jest lżejszy od powietrza zawze rekomenduje wentylację grawitacyjną w pomieszczeniu z kotłem - jest napewno bezpiecznij

Gdy dochodzi do tragedii to zawsze lepiej być po bespieczniejszej stronie - zawsze jest to nierealny zbieg kilku okoliczności.

gdy kocioł wisi w łazience i ma być WM to wybór nalezy do inwestora - przepisy nigdy nie nadążają za techniką.

Piotr

devileczek
19-06-2010, 10:35
Zastanawiam się, jak zachowa sie gaz w pomieszczeniu z wentylacja grawitacyjna, gdy temperatura na zewnatrz jest 10C wyzsza od temperatury w pomieszczeniu ( lato). Wentylacja grawitacyjna nie dziala, a chlodne powietrze w pomieszczeniu jako cieższe, nie unosi sie do gory.

Druga sprawa to gaz LPG do ogrzewania jak i w samochodach.. jest ciezszy od powietrza ! Jakie srodki zapobiegawcze na wypadek awarii mozna tu zastosowac.?

Wydaje mi sie ze wentylacja naturalna tez nie spelni wymagan bezpieczenstwa. Moze jednak najlepsza jest ciagla wentylacja mechaniczna takich pomieszczen z czujnikiem gazu, ktory najlepiej mialby mozliwosc odciecia gazu i pradu.

Piotr G
19-06-2010, 22:29
Gaz ziemny z gazociągu jest lżejszy od powietrza i zawsze wyleci dziurą do góry jak woda w wannie w dół

Druga sprawa dla LPG są zupełnie inne wymagania co do wentylacji

Ciekawe jak ciągła wentylacja ma chodzić jak odetniesz prąd

Nie wymyślajmy bo dojdziemy do absurdów

Przepisy są nieścisłe - zawsze znajdziemy kominiarza który wystawi protokół

Ja jak wcześniej napisałem wolę być po bezpiecznej stronie mocy.

Piotr

owp
20-06-2010, 19:56
Piotr G - czyli Ty rekomendujesz rozwiązanie takie, żeby kocioł gazowy stał w osobnym szczelnym (w stosunku do reszty domu) pomieszczeniu (kotłowni) z wentylacją grawitacyjną ? Mówię oczywiście cały czas o WM w reszcie domu (zrównoważonej).

Piotr G
20-06-2010, 21:53
Tak - z rozszelnieniem okna bo do wentylacji grawitacyjnej niezbedny jest dopływ powietrza

Piotr

AM***L
22-06-2010, 21:48
www.rekuperator.fotosik.pl moja rekuperacja.... ;)

Ale fajne!

Zmieniłbym jeden podpis:

Drobna niespodzianka od IMPRESJI. Ściągamy kawałek wełny, a tu pod spodem brak zewnętrznej warstwy rury spiro.

Ta rura nie ma nic wspólnego z przewodami typu SPIRO, SPIRO - to przewody z blachy stalowej zwijanej, sztywne i solidne. Na zdjęciu widać przewody izolowane typu FLEX, czyli najtańsze, elastyczne i troszkę badziewne, niestety... ;))
Ich żywotność nie przekracza okresu do pierwszego czyszczenia instalacji, czyli jakieś 3-5 lat. potem czyszczenie polega zazwyczaj na wymianie całej instalacji wykonanej z takich przewodów...

Fajnie, nie?

Pozdrawiam!

KrzysztofLis2
23-06-2010, 07:02
Jakiego czyszczenia?

owp
24-06-2010, 13:15
Może wystarczyłby czujnik gazu ? Bo mam problem gdzie umieścić kocioł. Alternatywą jest ogrzewanie elektryczne.

ryhu82
25-06-2010, 19:37
Może wystarczyłby czujnik gazu ? Bo mam problem gdzie umieścić kocioł. Alternatywą jest ogrzewanie elektryczne.

Czujnik gazu to dobre zabezpieczenie jak jesteśmy w domu, chyba, że masz możliwość zastosowania zaworu gazowego z siłownikiem podłączonego do takiego czujnika. Ja właśnie zmieniam ogrzewanie z elektrycznego (piece akumulacyjne) na gazowe (gaz ziemny) ze względu na koszty eksploatacji i elektryczne osobiście odradzam, kocił podłączony na SPS wrzucam w łazienkę i daję wentylację mechaniczną, kominiarz nie widzi przeszkód (już ich nie widzi) aczkolwiek walczę o zbiorczą wentylację mechaniczną dla kuchni i łazienki i niby właśnie z tym jest problem.

Asia33
25-06-2010, 20:51
Oj dawno mnie nie było.
Kocioł kondensacyjny mam od 4 lat. Pierw pokłóciłam się z projektantem a potem prawie z kominiarzem. W pomieszczeniu w którym jest kocioł musi być wentylacja. Jak ma wyglądać zależy od rodzaju gazu. Ja mam płynny więc musiałam mieć kratkę wywiewną nad podłogą a nawiew pod sufitem. Nie było dyskusji. Nie rozumiem więc zachwalania, że kocioł kondensacyjny może być w kuchni czy w łazience. Mój kocioł jest w odrębnym pomieszczeniu, w którym nie mam wentylacji mechanicznej. Ja moje piękne kratki oprócz lata mam po prostu zatkane. Nie wyobrażam sobie szczelnego domu z wentylacją mechaniczną i tych wszystkich nawiewników i wywiewników.

owp
26-06-2010, 07:23
Mój kocioł jest w odrębnym pomieszczeniu, w którym nie mam wentylacji mechanicznej. Ja moje piękne kratki oprócz lata mam po prostu zatkane. Nie wyobrażam sobie szczelnego domu z wentylacją mechaniczną i tych wszystkich nawiewników i wywiewników.

Czyli w kotłowni w ogóle nie masz wentylacji ? To już wolę mieć mechaniczną niż żadną.

Asia33
26-06-2010, 12:46
w kotłowni mam wentylację grawitacyjną, w zimie kratki mam zatkane bo inaczej strasznie pomieszczenie się wyziębia. Ja ogólnie to drzwi nie zamykam nigdzie. Ale tak się zastanawiam, czy robi się wentylację mechaniczną tam gdzie wg. projektu i wg kominiarza MUSI być wentylacja grawitacyjna.

ryhu82
26-06-2010, 22:31
tam gdzie może być mechaniczna zrównoważona (zblokowana) zamiast grawitacji to może być ;-) , a co do zatykania kratek to życzę powodzenia kiedy rozszczelni się jakikolwiek element w którym przepływa gaz w twoim pomieszczeniu z kociołkiem... będzie jedno wielkie bum bo gaz nie miał gdzie odpłynąć i nazbierał się w pomieszczeniu... w końcu po coś te kratki jednak są... jak nie chciałaś żadnych to trzeba było sobie elektryczny kocioł założyć, a jeśli Ci wieje to znaczy że pomieszczenie z kociołkiem jednak nie jest super szczelne (w kierunku dom)

Asia33
28-06-2010, 16:21
A wyobrażasz sobie kocioł w łazience, lub w otwartej kuchni i kratkę z nawiewem tzw zetkę w tych pomieszczeniach? I kominek w salonie ? To dopiero będzie bum., jak kominek zassie gaz z rozszczelnionej instalacji, i czy ktoś się przejmuje takim zagrożeniem??
Piszę, że nie zamykam drzwi i że pod sufiem jest nawiew, więc jak to pomieszczenie ma być szczelne.

Spróbuj przekonać kominiarza a wcześniej projektanta, że wentylacja ma być po twojemu. Powodzenia.

Piotr G
29-06-2010, 10:17
Droga Asiu33

Tu nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek tylko o bezpieczeństwo - dyskusja tu toczy się jaka wentylacje ma być .
wybacz ale zatkane kratki to brak wentylacji i to zagrożenie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Jeżeli nie zamykasz drzwi to tylko pogarszasz sytuację gaz LPG wyściela się po podłodze ( pod słońce pięknie widać gaz jak spada na ziemię z rury - "falujące powietrze""
Przy otwartych drzwiach możesz miec gaz na całej powierzchni parteru wtedy to dopiero bedzie BUMMMM.......... Wywiew pod sufitem nic nie pomoze

Jeżeli nie masz świadomości zagrożenia - to lepiej posłuchaj projektanta i kominiarza - oni mają świadomość tego co robią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

niech każdy robi to co potrafi i nie pisze głupot na forum bo może zaszkodzić i to bardzo

Starałem się grzecznie, ale nosi mnie

Piotr

zebacz
26-08-2010, 11:41
No lekka burza była ;-)

To aby podgrzać jeszcze trochę atmosferę pytam jak najbardziej poważnie :

"W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu ."

CZY KANAŁ WYLOTOWY o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 używany w wentylacji mechanicznej (niech będzie zblokowanej) BĘDZIE SPEŁNIAŁ TEN WYMÓG - w końcu jest to NIEZAMYKANA dziura pod sufitem .

pozdr.
zebacz

KrzysztofLis2
26-08-2010, 12:47
No jak dla mnie kanał wylotowy nie jest otworem wentylacji nawiewnej, ale może się mylę?

M K
26-08-2010, 22:42
W pomieszczeniu z piecem/kotłem powinien być nawiew i wywiew. Dotyczy to tak samo wentylacji grawitacyjnej jak i mechanicznej zrównoważonej.

piogron
18-09-2010, 20:26
Kupiłem właśnie projekt domu razem z projektem WM wykonanym przez Rekuperatory.pl i w projekcie w pomieszczeniu gospodarczym gdzie jest piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania jest przewidziana wentylacja grawitacyjna. Więc kłóci mi się to z ideą szczelnego domu. I proszę o jasną odpowiedź czy zgodnie z przepisami:
1.Mam zostawić tam wentylację grawitacyjną i zetkę w ścianie.
2. Pozbyć się kanału grawitacyjnego i zastosować sam wyciąg.
3.Pozbyć się kanału grawitacyjnego i zastosować sam nawiew i wyciąg.

M K
19-09-2010, 09:12
piogron jeżeli piec z zamkniętą komorą spalania, to wystarczy sam wywiew.
Natomiast jak będzie piec z otwartą komorą spalania to musi być nawiew i wywiew.
W tym przypadku jak ma być WM zrównoważona to kanały wentylacji grawitacyjnej są niepotrzebne. Wystarczy sam wywiew z WM.

kangaxx
19-09-2010, 19:25
jeśli masz obok kotłowni pomieszczenie sąsiadujące gdzie jest zrobiony mechaniczny nawiew, umożliwienie przepływu powietrza między tymi pomieszczeniami oraz zamontowanie wywiewu w kotłowni wystarczy, to tyle na temat kuminiarzy, wszelkie wątpliwości rozwiejesz wystosowując pismo do cechu który będzie ci robił odbiór, zażądaj zacytowania właściwego przepisu, mogą to zrobić albo wskazać źródło co na jedno wychodzi, będziesz miał pogląd przed odbiorem jak na to patrzą

tak czy siak stosowanie wm w pomieszczeniach z kotłem o otwartej komorze to porażka, to samo odnoszę do kominków

piogron
20-09-2010, 19:35
Ok dzięki za odpowiedź, czyli tak zrobię, dołoże jeden wywiew i pozbędę się zetki z kotłowni (będę miał piec z zamkniętą komorą spalania). Ale w salonie będę miał kominek z powietrzem doprowadzonym z zewnątrz, czyli sugerujesz ze tam nie powinno być WM?

1950
20-09-2010, 19:36
ale powierzchnia otworu łączącego kotłownię z drugim pomieszczeniem ,nie może być mniejsza niż 300 cm2

piogron
20-09-2010, 19:47
Czyli jeśli dobrze liczę wystarczy przy drzwiach 80 cm - 1-o centymetrowa szczelina pod drzwiami i 6 otworów na dole drzwi takich jak w łazience o fi 50mm.

1950
20-09-2010, 20:27
jeżeli Ci wyszło sumarycznie więcej niż 300 cm 2, to może tak być

grzegorzsto1
27-03-2011, 18:57
a ja tak z innej beczki, jeśli będzie rekuperator to w łazience(nie będzie kotła) trzeba robić kratkę w drzwiach czy nie?

ryhu82
27-03-2011, 20:37
a ja tak z innej beczki, jeśli będzie rekuperator to w łazience(nie będzie kotła) trzeba robić kratkę w drzwiach czy nie?

W łazience masz zapewne wyciąg do rekuperatora, jeśli pod drzwiami (80) jest minimum 1cm szczelina to nie trzeba robić kratki, celem prawidłowego przepływu powietrza dobrze by było posiadać taką szczelinę, otwór etc., przez którą będzie napływać powietrze do łazienki, jak nie będzie napływu to nie będzie skutecznie wyciągać anemostat no i w przypadku kąpieli, prysznica lub innej mniej aromatycznej czynności wilgoć lub zapach będzie się utrzymywał.

grzegorzsto1
28-03-2011, 18:13
ok dzieki a czy to dotyczy wszystkich pomieszczeń gdzie jest anemostat?

ryhu82
28-03-2011, 18:47
Jeśli chcesz uzyskać właściwy przepływ powietrza w pomieszczeniach, to każde drzwi powinny posiadać odpowiednie szczeliny pod skrzydłem, zarówno w pomieszczeniach gdzie nawiewane jest powietrze jak i w pomieszczeniach gdzie ono jest wyciągane (pomiędzy nawiewem i wywiewem). Szczeliny powinny znajdować się w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami gdzie znajduje się nawiew i wywiew, a nie koniecznie nawiew i nawiew (chyba, że nie ma innej drogi do wywiewu jak przez inne pomieszczenie gdzie jest nawiew). Wszystko zależy od tego: jak zaplanowany jest przepływ powietrza, układu pomieszczeń etc.

Joluś
20-10-2011, 12:15
Witam, pozwolę sobie włączyć sę do dyskusji w postaci małego podsumowania.
Oto co mówia przepisy:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
usytuowanie:

§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.

3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

PRZEWODY POWIETRZNO-SPALINOWE
§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

LOKALIZACJA KOTŁÓW
§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia, a także odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.
2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3.

I TERAZ UWAGA - o jaką normę chodzi w § 176. 1 ?
Załącznik do Rozporządzenia - WYKAZ POLSKICH NORM PRZYWOŁANYCH W ROZPORZĄDZENIU
PN-B-02431-1:1999 - Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1. Wymagania
Obowiązuje pkt 2.2 Z WYŁĄCZENIEM 2.2.1.4, ....

Przytaczam ten punkt - który jednak NIE OBOWIĄZUJE:
2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW
2.2.1.4 Wentylacja
W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.
Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.

CZYLI REASUMUJĄC:
Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania może być usytuowany w łazience, która wyposażona jest w wentylację taką, jaka jest wymagana DLA ŁAZIENKI a nie KOTŁOWNI.
Najprościej - nawiew przez kratkę w drzwiach łazienki (z sąsiednich pomieszczeń), wyciąg przez kanał grawitacyjny. Może tez być wentylacja mechaniczna.
Wentylacja ma być po prostu sprawna, ale nie ma wymogu stosowania dziury w ścianie zewnętrzej łazienki o przekroju 200cm !

To tyle. Pozdrawiam

autorus
24-12-2012, 11:40
podbije temat bo zainteresowałem się mocą kotłów kondensacyjnych. Czy przypadkiem się nie zmienił juz ten przepis odnośnie górnej granicy 21KW?

Chodzi mi konkretnie o ten przepis.

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

1950
24-12-2012, 11:53
nie

autorus
24-12-2012, 13:41
I doczytałem, że nie ma ograniczeń gdy wyrzut spalin jest przez dach a to jest mój przypadek :) Wesołych Świat zbieram się na wigilie :bye:

Marqs22
06-01-2017, 21:57
Witam.
Jestem po lekturze kilku obszernych wątków na kilku forach, przepisów prawnych i nadal jestem głupi. Moja sytuacja jest taka, że kominiarz ma problem z odbiorem domu. Dom z piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym zamontowanym w łazience. Przewód koncentryczny wyprowadzony przez ścianę. W domu zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W rzeczonej łazience rura wyciągająca powietrze. W drzwiach wcięcie/kratka. A ten się upiera, że musi być jeszcze wentylacja nawiewna. W salonie kominek z doprowadzonym przewodem doprowadzającym powietrze z zewnątrz i kominem odprowadzającym spaliny przez dach. Jak już pisałem same przepisy są dla mnie czarną magią i tak na dobrą sprawę nie wiem na jaki przepis się powołać. Firma która buduje dom postawiła już takich kilkadziesiąt o ile nie kilkaset i owszem zdarzały się takie akcje ale zawsze jakoś zostały rozwiązane. A ten mi się uparł. Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.
Pozdrawiam

Greengaz
06-01-2017, 22:25
Na poprzedniej stronie w poście #59 masz odpowiedź.
par.170 pkt.3

Marqs22
06-01-2017, 22:53
No nie do końca:


"3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175." - OK


"§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
(...)
2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu." = OK


"2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3." - OK


"Przytaczam ten punkt - który jednak NIE OBOWIĄZUJE:
2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW
2.2.1.4 Wentylacja
W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.
Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne." - NIE OK bo:

1. Przepis ten nie mówi że to może być kratka w drzwiach;
2. Dlaczego ten przepis nie obowiązuje?


"CZYLI REASUMUJĄC:
Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania może być usytuowany w łazience, która wyposażona jest w wentylację taką, jaka jest wymagana DLA ŁAZIENKI a nie KOTŁOWNI.
Najprościej - nawiew przez kratkę w drzwiach łazienki (z sąsiednich pomieszczeń), wyciąg przez kanał grawitacyjny. Może tez być wentylacja mechaniczna.
Wentylacja ma być po prostu sprawna, ale nie ma wymogu stosowania dziury w ścianie zewnętrzej łazienki o przekroju 200cm !" - - wszystko fajnie ale kominiarz nic nie mówi o dziurze w ścianie ale o kanale dolotowym...

Nie mam pojęcia co mu powiedzieć, żeby się... khm... podpisał.

Greengaz
07-01-2017, 11:16
Jeśli łazienka jest podłączona do wentylacji mechanicznej to patrz 175 pkt.3. + drzwi łazienkowe /otwory lub podcięcie w drzwiach/. W końcu aby powietrze wyciągnać, to musi również napłynąć.
Nic więcej nie jest potrzebne.

Marqs22
07-01-2017, 11:37
Chodzi Ci o ten:
"3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m."?

Greengaz
07-01-2017, 15:55
Sorki

Palec uderzył w nie tą cyferkę.
Oczywiście chodziło mi o par. 170 pkt 3. - można instalować w pomieszczeniu niezależnie od rodzaju zastosowanej wentylacji.

fotohobby
07-01-2017, 15:57
Jak sam napoisaleś - w pomieszczeniu w którym znajdują się KOTŁY do 30kW, należy stosować przepisy o koniecznośći zapewnienia wentylacji przewodami fi200.
Natomiast KOTŁY Z ZAMKNIĘTĄ KOMORĄ SPALANIA mogą być instalowane NIELZLEŻNIE od sposoby wentylowania pomieszcznia

Greengaz
07-01-2017, 16:12
Marqs22 nie jest pierwszym mającym tego rodzaju kłopot z kominiarzem.

Widać coś szwankuje ze szkoleniami.

Podobnie jest z zastosowaniem przewodów spalinowych z modyfikowanego PP i to mimo nadrukowanych atestów.

Marqs22
08-01-2017, 12:14
OK, będę się powoływał na ten zapis. Tylko z tego co zrozumiałem kominiarza to jemu nie chodzi o rodzaj wentylacji tylko o dopływ powietrza do pomieszczenia. Nie rozumiem dlaczego nie przyjmuje do wiadomości, że powietrze dostarczane jest z innych pomieszczeń poprzez kratkę w drzwiach. Ponadto jeżeli posiadał będę kominek typu koza do którego powietrze dostarczane będzie poprzez przewód z zewnątrz to poza kominem odprowadzającym spaliny nie potrzeba żadnej dziwnej kratki.

ryhu82
09-01-2017, 07:35
Wentylacja musi być zrównoważona, a zrównoważona jest kiedy każdy odbiornik powietrza do spalania ma własne źródło powietrza, pobierając powietrze z innych pomieszczeń do spalania w kotle to tworzysz tworzysz wentylację podciśnieniową i tutaj może następować konflikt. Najprościej znaleźć kominiarza, który Ci podpisze to co masz.

Marqs22
09-01-2017, 18:40
Zaznaczam, że kocioł jest z zamkniętą komorą spalania więc przewodem koncentrycznym, którym zasysa powietrze z zewnątrz.

ryhu82
09-01-2017, 19:17
Jaki masz rodzaj gazu?
Najlepiej zmień kominiarza lub poproś o decyzję na piśmie (nawet odmowną), bo przyda się do sprawy w sądzie ;-)

Marqs22
10-01-2017, 12:08
Rodzaj gazu? Wow, z gazowni :)

Lew2
22-05-2017, 12:47
Wentylacja musi być zrównoważona, a zrównoważona jest kiedy każdy odbiornik powietrza do spalania ma własne źródło powietrza, pobierając powietrze z innych pomieszczeń do spalania w kotle to tworzysz tworzysz wentylację podciśnieniową i tutaj może następować konflikt. Najprościej znaleźć kominiarza, który Ci podpisze to co masz.
Ten wymóg wentylacji "zrównoważonej" lub "nadciśnieniowej" dotyczy tylko starego typu kotłów z otwartą komorą spalania (nb takich już nie można kupić). Kocioł z zamkniętą komorą spalania sam sobie równoważy ciśnienie powietrza pobieranego i wydalanego.

Cały problem polega na tym, że przepisy mówią "tak ma być", a nie podają dlaczego. Mamy dwa różne powody kiedy piec gazowy może być niebezpieczny:
1) Niedostateczne spalanie gazu - tworzy się tlenek węgla CO, który jest śmiertelny. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania ten problem nie występuje, bo kocioł sam dba o powietrze dla siebie.
2) Upływ gazu i zagrożenie wybuchem. W przypadku gazu ziemnego (metan+etan), który jest lżejszy od powietrza należy zapewnić rozpłynięcie się tego gazu, a nie gromadzenie się go pod sufitem (w przypadku gazu z butli propan+butan, gaz gromadzi się przy podłodze). Kratka wentylacyjna u góry (dla gazu ziemnego), lub wyciąganie powietrza wentylacją mechaniczną rozwiązuje problem.

Konsultant marki Junkers
22-06-2017, 13:48
Witam.
Jestem po lekturze kilku obszernych wątków na kilku forach, przepisów prawnych i nadal jestem głupi. Moja sytuacja jest taka, że kominiarz ma problem z odbiorem domu. Dom z piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym zamontowanym w łazience. Przewód koncentryczny wyprowadzony przez ścianę. W domu zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W rzeczonej łazience rura wyciągająca powietrze. W drzwiach wcięcie/kratka. A ten się upiera, że musi być jeszcze wentylacja nawiewna. W salonie kominek z doprowadzonym przewodem doprowadzającym powietrze z zewnątrz i kominem odprowadzającym spaliny przez dach. Jak już pisałem same przepisy są dla mnie czarną magią i tak na dobrą sprawę nie wiem na jaki przepis się powołać. Firma która buduje dom postawiła już takich kilkadziesiąt o ile nie kilkaset i owszem zdarzały się takie akcje ale zawsze jakoś zostały rozwiązane. A ten mi się uparł. Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.
Pozdrawiam

Witam,

W łazience został zainstalowany kocioł gazowy z zamknięta komorą spalania, więc wyrzut spalin oraz zasysanie powietrza jest realizowane przez rurę powietrzno-spalinową wyprowadzoną na zewnątrz. Przepisy odnośnie wentylacji w kotłowni tyczą się kotłów z otwartą komorą spalania, gdzie powietrze do spalania pobierane jest bezpośrednio z otoczenia kotła. Wtedy wymagane jest zastosowanie w kotłowni wentylacji grawitacyjnej.
Jeżeli są Państwo zainteresowani wyborem sprawdzonego kotła gazowego do swojego budynku, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również ewentualnie wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers