PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza



KARO1
15-02-2004, 10:08
Mamy krokie 18 cm wysokości. Prosimy o porade jaką grubość zastosować wełny żeby było tanio i dobrze?
Myślimy o 20 cm.

Didi
15-02-2004, 13:40
My też tak zrobiliśmy 20cm, a w łazience poszło 25cm. Myślę, że jeśli chodzi o ocieplenie dachu to nie nalezy oszczędzać, ponoć przez dach ucieka najwięcej ciepła.

mik99
15-02-2004, 15:04
20 cm powinno wystarczyć, wg wyliczeń Muratora (nie pamiętam numeru)wszystko ponad izoluje lepiej, jednak garnica opłacalności przebiega pomiędzy 18-22cm.

Olsen
15-02-2004, 15:30
Lepiej nie stosowac wiekszej welny od krokwi dlatego ze traci swoje parametry izolacyjne. :wink:

http://www.isover.com.pl/szkola-1.html
http://www.rockwool.pl/sw14572.asp

Pozdrawiam Olsen

KARO1
16-02-2004, 07:22
No właśnie zastanawiam się czy wełna nie straci swoich parametrów.
Moglibyśmy zamówić 18 cm i poziomo dać 5 cm ale to wyjdzie duż o drożej niż tylko 20 cm.

Metal
16-02-2004, 07:29
Jeżeli koniecznie chcecie tylko jedną warstwę 20cm, to musicie nabić na krowkie jakieś łaty o grubości np 3cm. Wełna ściśnięta ma gorsze parametry.

Roose
16-02-2004, 07:56
najlepiej niezależnie od wszystkiego ułożyć o centymetr mniej niż wysokość krokwi i dołożyć poziome pasy nabijając łaty o stosownej grubości co 40 cm tak aby potem łatwo było przykręcać płyty GK
Ja układam 20 cm / to i tak wychodzi lepiej niż ściana

Tommco
16-02-2004, 08:20
Ja też mam krokwie 18cm. Daję między nie 15 cm, a potem ruszt, między który wejdzie jeszcze 5 cm. Wydaje mi się, że to 20 cm wystarczy.
Pozdrawiam

KARO1
16-02-2004, 13:39
A gdyby tak dać tylko 18 cm bez dodatkowej 5 ????

Tommco
16-02-2004, 14:08
A jak wtedy przymocujesz płyty do krokwi? Bezpośrednio bez stalaży? W takim wypadku wydaje mi się, że długo bez pęknięć na łączeniach nie wytrzymają. Jeśli robisz stelaż, to i tak masz tam wtedy przestrzeń.
Pozdrawiam

Przekorek
16-02-2004, 16:23
Po mojemu tak: do wysokości krokwi wypełnić wełną miękką (np Unimata) - mocowaną drutami rozpiętymi między krokwiami.
Potem nadbić metalowy stelaż (alibo też i drewniane krawędziaki, zależy jakie wykończenie ma byc na suficie). Te przestrzenie wypełnić twarda wełną, albo nawet styropianem - nie warto wiecej niż 5 cm, i przykryc folią PE. Moim zdaniem stosowanie 2 warstw w poprzek siebie ma głęboki sens, bo likwiduje mostki termiczne. Otrzymacie 23 cm bardzo szczelnej izolacji.

Sławek Winiarski
16-02-2004, 16:34
Mam takie same krokwie 18cm.
U siebie zastosuje 20cm+5cm, oczywiście nadbijając na krokwie listwy 3cm, potem 5cm między stelaż.
Drugim wariantem jaki rozważałem było 15cm miedzy krokwie +5cm między stelaż ale kupiłem 20cm Knaufa w cenie 15cm zUrsy i to przeważyło.
Nierozumiem natomiast poco wkładać styropian? :o
Pozdrawiam.

Przekorek
16-02-2004, 16:38
Z tym styropianem to kombinacja własna - podobno ma lepsze własności izolacyjne niz mata wełniana, która z pozoru jest taka miękka, licha jakaś w dotyku, czy co? Nie wiem - robilem na wyczucie. Ostatecznie ważniejsze jest, aby warstwy sie krzyżowały, aby pokryć krokwie w poprzek.

Sławek Winiarski
16-02-2004, 17:08
Masz bardzo trafnie dobrany nick :wink: :D

Martach
16-02-2004, 21:19
Witam forumowiczów,
czy robi się coś z dachem (chodzi odocieplanie itp) powyżej stropu na poddaszu? :roll: czy wystarcza tylko docieplanie stropu i skosów ale tylko tych co w pokojach :roll:

Czy ktoś mi może coś doradzić :-?

Tommco
16-02-2004, 22:07
Ja ocieplam po krokwiach i po jętkach. Trójkąt ponad "stropem" na poddaszu nie będzie ocieplony. Gdyby izolować po całej długości krokwii, a nie po jętkach, to byłaby dodatkowa kubatura do grzania.

Pozdrawiam

krzysztofh
17-02-2004, 06:10
JA mam w planie izolować po krokwiach do kalenicy - 15cm. Dodatkowo po krokwiach do jętek 5cm poprzecznie. Aby nie grzać najwyższego trójkąta na suficie (pomiędzy jętkami dm 15cm wełny.
Wady:
więcej wełny i płyt G/K więc drożej ale nie majątek. Po ocenie kosztów całej wełny płyt G/K szyn itp nie jest to zawrotna suma.
Zalety:
zimą cieplej na poddaszu (powyżej jętek, dzięki temu nie będzie wiało wyjściem na poddasze przez sufit (składdane schody), których nie da się dobrze zaizolować i uszczelnić (doradziło mi kilku użytkowników takich schodów, mówiąc, że gdyby teraz robili ocieplenie, daliby do kalenicy).
Latem chłodniej - nie robi się sauna.
Uzyskuję dodatkowe pomieszczenie - schowek np. na walizki żadko używane, narty itp bez obawy o uszkodzenia spowodowane wysoką temp.
Osy i szerszenie nie będą miały gdzie robić gniazd, bo całość będzie pokryta płytami G/K.

ambaran
17-02-2004, 06:40
Witam, 20 cm jakiej wełny? Z róznych względów zostało mi na ocieplenie skosów 15cm miejsca na wełnę, żeby jeszcze ze 3cm pustki zostawić.
Rozumienm że różne wełny mają różne współczynniki przenikania ciepła. Jak policzyć jaka grubość "gorszej" wełny odpowiada jakiej grubości tej "lepszej/cieplejszej"? Może wystarczy 15 cm cieplejszej żeby uzyskać podobny współczynnik przenikania ciepła?

PAJONK
17-02-2004, 06:44
krzysztofh moim zdaniem jest to niewłaściwe rozwiązanie. Poczytaj trochę literatury na temat ociepleń poddaszy.

Tommco
17-02-2004, 06:57
PAJONK Jeśli tak uważasz, to wypowiedz się w tej sprawie, bo ja już mam mentlik w głowie.

PAJONK
17-02-2004, 07:07
z tego co zrozumiałem ( z literatury ) to chodzi o to żeby nie następowało skraplanie się na tym stryszku ( chyba chodzi o punkt rosy albo coś równie dziwnego)

Tommco
17-02-2004, 07:19
PAJONK Czyli rozumiem, że mój sposób: Ja ocieplam po krokwiach i po jętkach. Trójkąt ponad "stropem" na poddaszu nie będzie ocieplony., jest dobry.
I jeszcze związane z tym pytanie, jak wtedy ocieplic ten właz schodowy na górę? Rzeczywiście może to być trudne...ma ktoś pomysł?

PAJONK
17-02-2004, 07:31
dokładnie - mam taki sam problem, ociepliłem po krokwiach i po jętkach, trójkąt nie ocieplony, takie schodki składane też mam i też się zastanawiam jak je ocieplić - może korkiem je ocieplić ??

Zbigniew Rudnicki
17-02-2004, 07:42
Schodki strychowe (wyłaz strychowy) najlepiej od razu kupić w wersji ocieplonej.
To znaczy klapa ma wewnątrz wkładkę ze styroduru.
Można próbować klapę ocieplić od góry styrodurem o grubości 2-3 cm, bo grubszy się nie zmieści (przeszkadzają schodki po złożeniu).

Zbigniew Rudnicki
17-02-2004, 07:47
Oczywiście ruszt z łat drewnianych 5x3, lub 5x5cm, o którym mówi Tommco 16 lutego, powinien być mocowany do krokwi prostopadle, aby ograniczyć mostki termiczne "po drewnie".
Ruszt mocujemy już po ułożeniu podstawowej, 15 cm, warstwy wełny.

Tommco
17-02-2004, 07:48
A czy te 2-3 cm styroduru wystarczą? Domyślam się, że to nie tak jak 20 wełny mineralnej...
Gdzie można takie schodki zobaczyć i ile one mogą kosztować?

Zbigniew Rudnicki
17-02-2004, 08:05
Ja kupiłem wyłaz strychowy drewniany, ocieplony firmy PAHER (ma swoją stronę internetową) w Praktikerze (Janki k. W-wy), bo pasował mi typowy rozmiar (120x70).
Można zamówić inne rozmiary bezpośrednio u producenta.
Do W-wy i Łodzi dostarcza co jakiś czas w cenie nieznacznie droższej.
Wysokość samej drabinki przycina sie samemu.
Płyty styrodurowe są o 30% cieplejsze od styropianowych lub wełny, a przy tym znacznie mocniejsze.
Kupiłem paczkę styroduru (160zł) w firmie Unitrend (magazyny w W-wie i Krakowie).
Świetnie nadaje się do ocieplenia/wypełnienia pod progami drzwi zewnętrznych i balkonowych.

bachac
17-02-2004, 08:14
Pajonk to skraplanie na stryszku można chyba wyeliminować wentylacją?
Ja mam ocieplone dokładnie tak jak Krzysztofh.

Tommco
17-02-2004, 08:17
Byłem na ich stronie i patrzyłem w cennik. Nie rozumiem tylko czy osobno się u nich kupuje schody i osobno właz? Ile zapłaciłeś za wszystko (przynajmniej orientacyjnie). Z góry dziękuję.

PAJONK
17-02-2004, 08:23
bo ja wiem czy można to wyeliminować wentylacją ?? ja nie ocieplałem tego stryszku ( tak mi powiedziała moja szwagierka która jest kierownikiem budowy )

krzysztofh
17-02-2004, 09:05
Pajonk to skraplanie na stryszku można chyba wyeliminować wentylacją?
Ja mam ocieplone dokładnie tak jak Krzysztofh.

Powiedz jak Ci się sprawuje takie ocieplenie?
Gdzie masz folię paroizolacyjną, bo ja planuję dać bezpośrednio pod płytami G/K, które będą na krokwiach do jętek a dalej na jętkach czyli na suficie.

Może ktoś coś doda w kwestii błędów takiego rozwiązania.

bachac
17-02-2004, 09:12
Nasze ocieplenie zostało zrobione w styczniu więc wielkiego doświadczenia nie mam. Folię paroizolacyjną mamy bezpośrednio pod płytami g-k. Nasz stryszek ma na razie położoną wełnę 15 cm i zastanawiam się czy dać jeszcze 5cm tak jak na poddaszu mieszkalnym. Na (a właściwie pod) wełnę położymy folię paroizolacyjną i wykończymy to drewnem. Na naszym stryszku są okna, które mogą być uchylone więc mam nadzieję, że z wilgocią nie będzie problemu.
Pozdrawiam
Bacha

Zbigniew Rudnicki
17-02-2004, 09:27
Tommco
Ceny nie pamiętam.
Sprzedają komplet. I tak podane są ceny.
Schodki mocowane sa do pokrywy (klapy).
Klapa na zawiasach do ościeżnicy.