PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki System Ogrzewania Wybrać, mieszkanie w kamiennicy - 100 m kw



piotrekb83
17-04-2010, 15:41
Witam. To moj pierwszy post a zatem witam serdecznie forumowiczow.
Chciałbym Was prosić o radę w doborze systemu ogrzewania do mojego mieszkania.
Jest to mieszkanie na 2gim(ostatnim) pietrze kamiennicy (sciany z cegly, nieocieplone). Powierzchnia mieszkania to 100 m kw, w tym 3 pokoje (2 duze po 24 m kw), duża kuchnia, łazienka, komórka, przedpokój. W tych dwoch duzych pokojach na chwilę obecną znajdują się piece kaflowe, w 3 brak ogrzewania, w kuchni piec kaflowy z stalowym blatem.
Ponadto caly budynek jest podpiwniczony. Brak mozliwosci zalozenia ogrzewania gazowego.

Co zatem proponujecie?

Z góry dziekuje za pomoc!

jacekaqua
17-04-2010, 21:34
w kamienicy niema gazu ????

piotrekb83
18-04-2010, 10:35
nie ma niestety i nie bedzie :-/

piotrekb83
27-04-2010, 21:01
żadnych pomysłów?

jacekaqua
27-04-2010, 21:54
zostaje ci prąd ;(

piotrekb83
28-04-2010, 12:33
lepszy bylby elektryczny kocioł c.o. czy np. piece akumulacyjne?

samm
28-04-2010, 13:31
piotrekb83

Ja to bym na Twoim miejscu zastanowił się
nad kominkiem z płaszczem wodnym plus grzejniki
stalowe. Kominy masz, prawnie jest takie rozwiązanie
dopuszczalne, dom nieocieplony to na elektryczności
zbankrutujesz.
Inny pomysł to koza z wężownicą wodną, czyli coś
podobnego tylko inny rodzaj paliwa.

piotrekb83
28-04-2010, 18:21
tez te dwie opcje najbardziej rozważam. Nie bedzie problemu z podlaczeniem, bo jest kilka kominow. Koze moglbym postawic w kuchni i z niej pociagnac c.o. To chyba optymalne rozwiazanie.

samm
28-04-2010, 18:32
Taką dyskusję znalazłem.
Może Tobie się przyda.
Jakieś niskie te koszty.

http://www.grupy.otopr.pl/piec-wolnostojcy-koza-z-plaszczem-wodnym--dobre-to,usn,959555.html

KrzysztofLis2
29-04-2010, 12:51
A może pompa ciepła powietrze-powietrze?

Forest-Natura
30-04-2010, 06:39
Witam.
Zostawić piece (przestawić i wyremontować oczywiście) lub przerobić je na grzałki elektryczne i przejść na drugą taryfę. Przy piecach z grzałkami duża wygoda użytkowania.
Realne koszty eksploatacji takiego rozwiązania (przy podobnym ok. 100 m2 mieszkaniu) - około 400/450 zł/miesiac (razem z całym poborem prądu przez resztę urządzeń domowych w ciągu całej doby). Przetestowane w stuletniej kamienicy z oknami skrzynkowymi, przy wysokości pomieszczeń 3,6 m.
Jeżeli boisz się braku prądu, to jakaś koza i piecyk w kuchni (może nowoczesna i piękna kuchnia stalowo - kaflowa?), w "razie czego".
Pozdrawiam.

piotrekb83
30-04-2010, 12:21
jezeli koszty w kamienicy o ktorej piszesz sa tak niskie, to nie ukrywam ze byloby to optymalne dla mnie rozwiazanie. Czy oprocz zakupu grzalek konieczne jest jakies przystosowanie pieca, jego wyczyszczenie? Jezeli tak to jakei moga byc tego koszty?

samm
30-04-2010, 19:28
To co napisał Forest-Natura jest bardzo
zachęcające. Może nawet jutro zadzwonię
do kolegi, który u siebie takie coś zrobił.
Jednak mi się zdaje, że kiedyś narzekał na
duże rachunki za prąd. Nawet mówił ile
płaci ale zapomniałem.
Tak zgrubnie policzyłem i wyszło mi że
przy założeniu, że za prąd opłaty wynoszę
miesięcznie 400 zł, to na 1 metr kwadratowy
wyjdzie około 15 Wat mocy grzałki.
Na całe mieszkanie 1,5 kW. Mnie się wydaje,
że dla takiego mieszkania powinno być około
8 kW. No może sąsiedzi intensywnie grzeją i
dzięki temu ściany i stropy są ciepłe.
Muszę się dopytać. Ale gdyby Forest-Natura
miał rację to byłoby najlepiej zastosować
się do jego rady.

Łącze pozdrowienia

piotrekb83
30-04-2010, 19:58
w celu doprecyzowania tematu zamieszczam schemat mieszkania. Piece widoczne na rysunku to piece kaflowe. Grzejniki sa podlaczone do kotla weglowego ktory jest w piwnicy i ogrzewa cala kamienice, natomiast chce sie od tego odciac i miec wlasne ogrzewanie. Opisywany pomysl z grzalkami elektrycznymi w piecach kaflowych nie jest zly, ale pozostaje brak ogrzewania w lazience i pokoju w lewym gornym rogu schematu.

Co zatem radzicie mając pełne rozeznanie w ukladzie mieszkania?

sti
01-05-2010, 22:11
To w ostatnim pokoju piec akumulacyjny. Ogrzewanie z grzałkami w piecu też jest akumulacyjne, ale ono jest mało komfortowe, bo piec się bardzo w nocy nagrzewa i w dzień oddaje ciepło, bez względu na temperaturę na dworze. Najlepszy byłby akumulacyjny z dynamicznym rozładowaniem albo nagrzewanie pieców poniżej rzeczywistego zapotrzebowania i dogrzewanie reszty - ten 1 czy 2 st. pierwszą taryfą w zależności od potrzeb.

piotrekb83
09-05-2010, 09:06
a czy orientujecie sie z jakimi kosztami wiaze sie przerobienie piecow kaflowych pod grzalki elektryczne?

Puławiak
01-02-2016, 08:55
Piecyk peletowy wodny ? Np coś takiego:
http://www.wentor.pl/Piecyki-kominkowe/Piecyki-na-pelet/Z-plaszczem-wodnym/RED-Ibis-11-Cadel