PDA

Zobacz pełną wersję : Cyprysiki i grusze



nina19
17-04-2010, 22:25
Od niedawna bawię się w ogrodnika, wcześniej nawet w doniczkach uprawiałam tylko sztuczne kwiaty. Posadziłam cyprysiki i trochę drzew owocowych, m.in. gruszę. Sąsiadka radzi mi aby ją usunąć, bo podobno grusza to zabójstwo dla iglaków. Trochę mi szkoda dlatego proszę odpowiedzcie mi czy to prawda.

Elfir
18-04-2010, 08:25
Chodzi sąsiadce pewnie o rdze gruszy, która jest grzybem dwudomowym i zaraża również jałowce.
Pytanie czy w pobliżu twojej działki ktoś jałowce ma? Jak tak, to po prostu pryskaj prewencyjnie gruszę.

nina19
18-04-2010, 17:19
Elfir jesteś dobrym duchem tego forum. Dzięki za radę. Myślałam, że już będę musiała pożegnać się z gruszą. Gdybym mogła jeszcze zapytać kiedy zrobić ten oprysk. Dodam,ze posadziłam ją dopiero dwa tygodnie temu , jest jeszcze malutka.

Elfir
19-04-2010, 09:26
Czyli masz jałowce, skoro chcesz pryskać?
Rdza atakuje przede wszystkim jałowce sabińskie. Ale inne gatunki rdzy dwudomowej to np. jałowiec i pigwowiec/irga/jarzębina/głóg
Tak więc nie ma co panikować.
Badania przeprowadzone w Skierniewicach wskazują, że jałowiec poraża grusze w odległości do 5-10 km od miejsca swojego występowania.

Ogólnie zapobiega się chorobie opryskując zapobiegawczo środkami triazolowymi (inhibitory biosyntezy ergosterolu – IBE) np.: Score, Folicur, Punch.
jałowiec: 2-3 x w sierpniu co 10-14 dni, a porażone pędy wycinać.
Grusza: 2 x na przełomie kwietnia i maja. Wystarczy w tym okresie (20-25 kwiecień) wykonać oprysk wspomnianymi wcześniej środkami i powtórzyć go po 10 dniach. Grusza będzie zabezpieczona na 20 dni, co całkowicie powinno wyeliminować możliwość rozwoju rdzy gruszy (bo tylko wówczas są przenoszone zarodniki).