PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie 3 różnicówek pod przewód n



przemo-paj
18-04-2010, 10:57
Witam. Mam pytanie, chcę podłączyć 3 różnicówki i nie wiem czy jeżeli przewody n z 18 obwodów są spięte do jednej listwy zerowej to czy przewody n wychodzące z różnicówki mogę podłączyć razem do tejj listwy. Jednym słowem wszystkie przewody n będą na jednej listwie. Czy działanie różńicówek będzie wtedy prawidłowe ?

wick
18-04-2010, 11:23
nie

Jarek.P
18-04-2010, 11:46
Za każdą różnicówka musi być osobna listwa N, razem możesz łączyć jedynie PE

Swoją drogą, to jest wkurzające, producenci rozdzielni o nawet całkiem dużych wymiarach, cały czas dają tam wspólną listwę N i PE, która przy porządnie zrobionej instalacji (czyli więcej niż jedna różnicówka na cały dom) nie ma po prostu sensu, a wręcz generuje błędy instalacyjne takie, jak w/w

J.

wick
18-04-2010, 11:53
może kierują się zasadą: jedna różnicówka,jeden obwód

Jarek.P
18-04-2010, 12:18
może kierują się zasadą: jedna różnicówka,jeden obwód

Wtedy wspólna listwa N tym bardziej nie ma sensu.

J.

przemo-paj
19-04-2010, 16:33
Dzięki już wszystko wiem.

robertsz
22-04-2010, 23:28
HAGER chyba poszedł z duchem czasu i wypuścił rozdzielnice, które są przystosowane do montażu (na bokach) dodatkowych listew N lub PE.
Oczywiście tych listew nie ma standardowo w wyposażeniu rozdzielnicy i trzeba je dokupić osobno.
Niemniej jednak w napakowanej rozdzielnicy można w ten sposób zaoszczędzić "kilka modułów wolnego miejsca".

Być może inni producenci również są postępowi, ale akurat HAGER specjalnie uwypuklił to na szkoleniu w jakim brałem udział ostatnio.