PDA

Zobacz pełną wersję : Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie



Strony : [1] 2

Oriman
18-04-2010, 21:41
Witam.
Mocno zastanawiam się nad zakupem tej centrali. Wcześniej faworytem był Renovent HR Large, ale biorąc Optimal'a zaoszczedziłbym koło 2kzł, bo w sklepie Dospela stoi on po 4.700zł (w komplecie ze sterownikiem tygodniowym). Zdaje się, że w ogóle to najtańsza centrala z auto-bypassem.
Zdaję sobie sprawę, że to dość nowy sprzęt, ale może ktoś już kupił, może nawet zamontował i chciałby podzielić sie uwagami (jakość wykonania, głośność itp).

Z góry dziękuję i czekam na odzew.

PawełG
27-04-2010, 10:49
Ja równiez prosze o opinie na temat tego rekuperatora.
Paweł

sepix
04-05-2010, 16:46
Przyłączam się do pytania, też mocno się zastanawiam nad kupnem.

racer
08-05-2010, 00:00
Widziałem już kilka zamontowanych, póki co użytkownicy są zadowoleni. Dopracowany, ma być mniej awaryjny od Economica, to czas pokaże. Na pewno silniki ma o niebo lepsze i jest lekki. jedyna różnica na minus w moim odczuciu, to droższe w wymianie filtry, choć teraz z ramkami wymiana to juz normalna rzecz. Ma dobra sprawność, mierzyli my ale nie mam notatek przy sobie. Tak czy inaczej mnie sie podoba bardziej od poprzednich modeli a teraz to jeszcze cena czyni cuda.

Cezarr
10-05-2010, 11:08
Czy masz ten model z automatycznym by-pasem, bo miał być w sprzedaży. Czy potrzebna do niego grzałka jeśli brak gwc?

Oriman
10-05-2010, 21:39
Model z by-passem pojawił się już na alle***. Natomiast moja korespondencja z poznańskim oddziałem Dospela nie przyniosła właściwie żadnych wartościowych informacji a do tego nagle się urwała z nieznanych mi przyczyn. Dołączam się do pytania o zabezpieczenie przed zamarzaniem.

Cezarr
12-05-2010, 11:15
Na all... widziałem tylko bez by passu, na moje pytanie Dospel też od miesiąca nie udziela odpowiedzi,,chyba jednak zdecyduję się na Brinka

Oriman
12-05-2010, 22:08
Widocznie przeoczyłeś : http://www.allegro.pl/item1019956145_rekuperator_optimal_400_bypass_dosp el.html . Kosztuje 4419zł.

racer
13-05-2010, 10:20
Dospel ma chyba ogólny problem z melami i odpisywaniem, trzeba do przedstawicieli dzwonić, im raczej zależy. Taka moja rada.

Cezarr
17-05-2010, 09:11
No ale mi chodziło o bypass automatyczny, a ten to chyba kaseta, ale może się mylę.

racer
17-05-2010, 13:50
Optimal nie będzie miał automatycznego by-passu, tylko ręczny tak jak w Lunie. Ale to i tak wygodniejsze niż wyciąganie wymiennika.

kangaxx
05-06-2010, 13:08
zabezpieczanie przed zamarzaniem to wszędzie standardowo wygląda, albo grzałka albo robienie podciśnienia w domu, jedno i drugie to straty kasy na prąd albo ciepła z domu co na jedno wychodzi, lepsze sa takie które nie zamarzają i nie maja zabezpieczeń :)

7tonik
09-06-2010, 07:06
Właśnie otrzymałem przesyłkę z Optimal400 z automatycznym bypasem. Dokumentacja jest dosyć uboga. Brak polskiej instrukcji do sterownika. Jeśli ktoś już instalował ten rekuperator, to proszę o opis jak najdogodniej zamontować go na ścianie. W zestawie nie ma elementów do powieszenia, więc trzeba samemu wykonać konstrukcję do zawieszenia.

Nie widzę opisu, czy można ingerować w sposób działania bypasa (zakres temperatur, możliwość wymuszenia otwarcia), więc jeśli ktoś wie, to proszę o info.
Nie wiem również, czy można bez zbytniej ingerencji, z pominięciem ustawień na sterowniku wymuszać okresowe zwiększenie obrotów wentulatorów (np. podczas gotowania czy używania łazienki)?

racer
09-06-2010, 12:33
Masz sterownik z nastawą tygodniową, lokalnie nie możesz zwiększyć wydatku na anemostacie tylko w całym systemie. Do podwieszenia trzeba zrobić sobie platformę: blacha lub kątowniki na wymiar i podpórki ze skosa podtrzymujące.

7tonik
09-06-2010, 13:57
Wiadomo, że dla całego systemu. Chodziło mi o to, czy można wprowadzić nadrzędne sterowanie w stosunku do sterownika, które wymuszłoby np. prace na maksymalnych obrotach niezależnie od tego, co jest ustawione na sterowniku?

racer
14-06-2010, 13:14
Nie ma takiego rozwiązania.

mirqu
15-06-2010, 23:35
czy posiadacie moze bardziej szczegółowe dokumentacje dot. tej, centrali w wersji elektronicznej, jesli tak bardzo proszę o udostępnienie lub link,
wlasnie jak nastepuje regulacja obrotów w centrali, wyczytałem że sa 3 biegi, czy mozna ustawić żądane wydatki powietrza dla każdego biegu i przełańczań miedzy nimi z poziomu automatyki ???

7tonik
16-06-2010, 08:33
Niestety instrukcja sterownika nie jest dołączona do urządzenia. Jeszcze nie próbowałem wyszukiwać w internecie według symbolu sterownika. Może będzie gdzieś udostępniona.

racer
16-06-2010, 11:17
3 biegi są w Brinkach, w Optimalach jest regulacja płynna.

mirqu
16-06-2010, 19:23
3 biegi są w Brinkach, w Optimalach jest regulacja płynna.

czy to oznacza że mogę sobie ustawić spręż (wydatek powietrza) jaki tylko mi się podoba,
czy ze ustawiam kilka wartości jakie chce osiągnąć i pomiędzy nimi wybieram,


estety instrukcja sterownika nie jest dołączona do urządzenia.
a jaki jest symbol tego sterownika ?

racer
17-06-2010, 09:00
Możesz ustawić wydatek jaki chcesz, w dowolnym czasie.

Oriman
17-06-2010, 23:37
Możesz zdradzić jaka była cena? Brałeś bezpośrednio z internetowego sklepu Dospela , czy z innego źrodła?

7tonik
18-06-2010, 11:28
W sklepie Dospela jest bardzo drogo. Ja dałem za wersję z Bypasem 4200 z presyłką. A i tak można podobno na allegro po indywidualnych targach zejść do 4000zł za tą wersję.
Symbol sterownika Ac2800. Regulacja płynna w pełnym tego słowa znaczeniu. Ustawiasz dowolna wartość. Sterownik ten jest opisany w instrukcji do Daytona 250DC/350DC
Nie pasuje mi w tym automatycznym bypasie, że nie ma wpływu na temperaturę otwarcia. Otwiera się w zakresie 18-26C. czyli w moim przypadku gdy latem mam z GWC 16C, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik i dupa z chłodzenia. Na razie rozważam teoretycznie, bo reku nie zainstalowany. Musze rozeznać, czy nie da się jakoś oszukać tego przełącznika bypasa. Może ktoś jest w temacie?

racer
18-06-2010, 12:51
W temacie wiem tyle, że na centrale zakupione przez internet producent nie daje gwarancji. Powinien być zamontowany przez firmę z doświadczeniem.

7tonik
18-06-2010, 12:57
Przecież producent sam firmuje sklep internetowy. Ja np. dostałem przesyłkę bezpośrednio od Dospela. Papiery można w razie czego dorobić później :)

piogron
19-06-2010, 12:58
Jaki jest wymiennik w tym reku i jak jest ze sprawnością. Biorę go pod uwagę i rekuperatot Jan Gaz. Który byście wybrali?

mirqu
28-06-2010, 12:32
a jak wyglada sytuacja z odzyskiem ciepła
jaką temperaturę osiągacie za wymiennikiem na nawiewie ?

7tonik
02-07-2010, 12:58
Regulacja płynna w pełnym tego słowa znaczeniu. Ustawiasz dowolna wartość.
Niestety muszę zweryfikować ta wypowiedź. Wprawdzie sterownik ma płynną regulację, ale obroty wentylatorów nie do końca reagują na tą regulację. Po ustawieniu 1% mam wrażenie, że pracują conajmniej na 50% mocy. Wcześniej miałem wentylatory 180m3/h i przy nich przepływ był znacząco niższy (i cichszy) niż Optimal ustawiony na 1% mocy.

racer
07-07-2010, 09:30
Wentylatory startują chyba przy 1/4 swojej mocy.

7tonik
11-07-2010, 22:53
Niestety nie można ingerować. Ja po otwarciu bypassa odpiołem przewód do siłownika i na razie mam na stałe bypass włączony :)
Do Optimala proponują sterownik ten niebieski.

racer
13-07-2010, 08:24
Ależ nastaw aby-passu jest całkiem przemyślana, zakres temperatur 18-26' sprawia, że kiedy na zewnątrz robi się więcej, oszczędza chłód z domu po zamknięciu.

7tonik
16-07-2010, 14:28
Nie wiem jak ty, ale ja nie byłem zbyt zadowolony, gdy powietrze z GWC o temp. 16 C przechodziło przez wymiennik zamiast chłodzić. Niestety automatem sie wszystkiego nie obsłuży. Przydałby sie też przełącznik na ręczne sterowanie.

7tonik
22-07-2010, 06:14
No mam jeszcze jedna uwagę. Nie wiem jak jest w innych rekuperatorach, ale pewna niedogodnością w Optimalu jest to, że po przerwie w dostawie prądu niestety urządzenie się nie załącza przy "powrocie" prądu.

Kamilxus
27-07-2010, 09:35
Ja kupiłem Dospela Optimal 400 jak tylko pojawił się na rynku, w kwietniu. Został zamontowany przez firmę, która instalowała kanały systemu rekuperacji. Gdy trwała jeszcze budowa rekuperator był wyłączony aby nie zabrudzić filtrów itp. Po wprowadzeniu się w czerwcu okazało się, że rekuperator jest dość głośny, ale najgorsze jest to, że wydaje niemiły dźwięk o wysokiej częstotliwości, który słyszalny jest nawet przy 5-10% mocy na sterowniku. Na noc reku wyłączam (okna uchylone), w dzień nie ma komfortu już przy 30%. Dźwięk dobiega z anemostatów nawiewnych. Przy samym rekuperatorze też jest słyszalny. Przy ok. 66% dziwny dźwięk zanika, słychać tylko szum wentylatorów i powietrza, potem od 70% do 100% znowu słychać ten dźwięk (wzrasta wraz ze wzrostem prędkości obrotowych silników).
Kanały mam fi 200 od reku, zaraz za reku miękka rura, która skręca 90' do góry, potem trójnik stalowy i kanały sztywne do pokoi. Problem by zamontować tłumik, choć instalator mówi, że naprawdę żadko jest to wskazane do rekuperatorów o wydatku 400m3. Ale i tak przy takim położeniu rekuperatora (wisi na ścianie) nie da się zamontować żadnego tłumika.
Czy poprawiłby on sytuację? Spotkał się ktoś z takim czymś? Może problem leży w instalacji?
Zgłaszałem reklamację rekuperatora, wymieniono silnik nawiewowy i jest na razie bez zmian. Poproszono mnie o przedstawienie sytuacji mailem, czy się poprawiło, czy pogorszyło. Odpisałem i teraz czekam na rozwój wydarzeń na koniec przerwy wakacyjnej, która trwa do 13 sierpnia. Czekam cierpliwie, bo na razie kontakt i szybkość działania ze strony Dospela OK, a pogoda umożliwia oszczędzać wentylację...

7tonik
27-07-2010, 13:49
U mnie też słychać nawet przy minimalnych obrotach (czyli 25% - ustawienie mniej na sterowniku nie powoduje już zmniejszenia obrotów). Jednak przy minimalnych obrotach da się spać. Nie mam porównania z innymi rekuperatorami, więc nie wiem czy wina lezy po stronie rekuperatora czy instalacji. Doczytałem na innym wątku, że rekuperator powinien być połączony z rurami tzw giętkimi tłumikami czyli harmonijką z gumy. Na początek chcę zrobić taką poprawkę, ale nie za bardzo na razie mogę namierzyć, gdzie to kupić.

Kamilxus
28-07-2010, 12:16
U mnie regulacja płynna od 0 do 100% mocy. Jest znacznie ciszej i słabiej dmucha pomiędzy 25% a 10%. Przy 1 cz 3% silniki pracują ale powiewu praktycznie nie czuć przykładając rękę do anemostatów.
Czy u Ciebie 7tonik słychać szum, czy takie coś, co możnaby nazwać wyciem?
Ja szum lubię, jak byłem w liceum lubiałem włączać sobie wentylator na noc aby szumiał. Ale wycia naprawdę nie lubię i wątpię aby ktokolwiek to lubiał.

Z tego co wiem to reku powinien być połączony z instalacją giętkimi rurami na odcinku ok 1-1,5m (i tak u mnie jest z wyjątkiem nawiewu, gdzie jest tylko jakieś pół metra giętkiej rury i to zagiętej o 90' - a dźwięk słychać z nawiewu) Chodzi o nie przenoszenie ew. wibracji reku na instalację. Co do tłumików to jest to inna sprawa. Są one giętkie lub sztywne, kwadratowe lub okrągłe o różnych długościach i średnicach. Trochę już poczytałem na ten temat ;)

7tonik
28-07-2010, 13:31
Słychać szum powietrza. Mam całą instalację giętkimi rurami. Z tą regulacją u ciebie to dziwne, bo serwis Dospela twierdzi, że poniżej 25% na sterowniku są już stałe obroty. I u mnie się to potwierdza.

Oriman
06-08-2010, 17:25
Nie mam Optimala, choć zastanawiałem się nad jego kupnem. Choć to co czytam powyżej troche mnie niepokoi. Przypuszczam że pisk który słychać bierze się z silników sterowanych PWM-em (impulsowo, silnik działa wtedy jak głośnik). A wszystko przez źle dobraną częstotliwość PWM. Jeśli jest dostęp do silników to może dołączenie równolegle do nich kondensatorów coś by pomogło?

7tonik
07-08-2010, 20:36
To są wiatraki prądu stałego, więc regulacja nie powinna mieć wpływu na głośność .
Wymieniłem sterownik, gdyż był uszkodzony (nie naliczał czasu). Po wymianie można uzyskać niższe obroty. Poprzednio minimalne zużycie prądu było 60W, obecnie poniżej 40W.

racer
07-08-2010, 21:59
hałas w tym modelu należy do znikomej mniejszości.

Kamilxus
24-08-2010, 07:39
czyli jakiś tam procent central wydaje nieporządane dźwięki i/lub są głośne?

Przy zdjętej obudowie i wyłączeniu silnika wyciągowego słychać wyraźną różnicę pomiędzy:
- oba silniki włączone
- silnik nawiewu wyłączony (przekręcenie termostatu antyzamrożeniowego)
Słychać wyraźnie, że silnik nawiewu jest głośniejszy. Przedstawiciel Dospela to stwierdził i 2 dni później serwisant wymienił silnik. Niestety mnie przy tym nie było, natomiast po przybyciu okazało się, że nie ma żadnej różnicy w dźwięku.

Załączam fotki reku po lewej i po prawej stronie. Może Wam przyjdzie również coś na myśl po ich obejrzeniu.
Prawa strona jest na wszystkich "zakrętach" na kanałach sztywnych. Lewa strona na nawiewie jest na przewodzie miękkim i to zakręcającym do góry (zdjęcie z góry1). Zagięcia, na "miękkim zakręcie" są naprawdę niewielkie (widać je po zdjęciu kanału nawiewowego z rekuperatora - na zewnątrz wygląda to gorzej, ale tak układa się izolująca wełna). Chociaż na początku byłem pewien, że zagięcia te mogą być powodem hałasu. Jednak pracownicy wykonawcy instalacji pokazali mi, że hałas jest identyczny gdy przewód nawiewowy jest odłączony od rekuperatora, czyli reku pracuje bez oporów. Poza tym kanał nawiewu to fi 200, natomiast to co jest w rekuperatorze za silnikiem na wyjściu to kwadrat o boku ok 10cm, czyli znacznie mniejszy przekrój wchodzi w większy. Nawiewy hałasują, wywiewy dają przyjemny dla ucha szum.

kerado28
24-08-2010, 21:38
Wstaw za rekuperatorem na kanale głównym tłumik - może być sztywny.
A czy słychać u Ciebie hałasy w całej instalacji czy tylko w pierwszym nawiewie za rekuperatorem?

Kamilxus
26-08-2010, 07:31
We wszystkich słychać hałasy, w niektórych mniej, w niektórych więcej.

kerado28
27-08-2010, 06:36
To wstaw tłumiki na kanałach głównych nawiewu i wywiewu.
Zacznij najpierw od nawiewu.
A czy te hałasy to szumy czy buczenie?

7tonik
30-08-2010, 08:15
Oto moje dalsze refleksje dotyczące Optimala. Jest faktem, że jest złożony bardzo niechlujnie. Przednia pokrywa (odkręcana) nie jest dopasowana do obudowy. W górnej części nie zachodzi na obudowę. Pokrywa automatyki również jest niestarannie przymocowana- w taki sposób, że jest luźna. Niektóre otwory w niej (te pod wkręty) są tak wywiercone, że wypadają na samym brzegu, tak że wkręty jej nie dociskają (są luźne). Lekie pociągnięcie kabla od czujnika spowodowało wysunięcie go z wtyczki RJ (był słabo zaciśnięty).
Co do funkcjonalności - automatyczny bypass to porażka. Trudno wyczuć kryteria załączania. W upały, gdy temp. z GWC była w granicach 18C, bypass był wyłączony (chciałoby się aby był włączony). Teraz gdy jest chłodniej, z GWC temp. poniżej 17C bypass się włącza. I to tak dziwnie, że po włączeniu centrali przez jakiś czas jest wyłączony i nagle nie wiadomo dlaczego się otwiera. W instrukcji podają, że się załącza przy temp. 18-26C, ale to się nie zgadza. Jest zagadką dla mnie, dlaczego czujnik jest wprowadzony w pobliże wentylatora wywiewającego powietrze na zewnątrz?
Dokładność połączenia wymiennika z bypassem pozostawia również wiele do życzenia (słabo odizolowane). Przy otwartym bypass-ie częśc powietrza wędruje przez wymiennik, powodując stratę chłodu z GWC.
Mój sposób na zapanowanie nad "automatycznym" bypassem: aby otworzyć, odpiąć przewód łączący bypass od modułu automatyki, aby zamknąć bypass zakleić otwór bypassa. Upierdliwe, ale skuteczne. Nie mam na razie innego pomysłu.
Wymiennik całkiem przyzwoity. Przy temp z GWC 16,5-17C z moich pomiarów wyszła skuteczność 70-80% w zależności od obrotów.
Wentylatory mogłyby być cichsze.
Ogólnie przy tej cenie należało się spodziewać pewnych mankamentów. Myślę, że i tak warto tę kwotę wydać na ten rekuperator.

Kamilxus
30-08-2010, 09:36
To wstaw tłumiki na kanałach głównych nawiewu i wywiewu.
Zacznij najpierw od nawiewu.
A czy te hałasy to szumy czy buczenie?

Zacznę od nawiewu bo na wywiewach nawet przy dużych prędkościach jest tylko szum. Chcę tylko dobrać coś co wytłumi to jak najbardziej skutecznie. Hałasy to coś pomiędzy buczeniem a gwizdem, w każdym razie dźwięk wyższej częstotliwości, głośniejsze od szumu, który też oczywiście występuje.

Po ostatnim komentarzu cieszę się, że nie mam bypassu. Na pewno napiszę jak założę tłumik.

racer
31-08-2010, 08:06
7tonik, co do budowy, trafiłeś chyba na niedopracowany egzemplarz.

kerado28
03-09-2010, 20:09
Na wywiewie nie ma co hałasować :-)
A jaki masz wydatek powietrza nawiewanego?
Oraz jakie masz kanały główne?
Tłumik na kanał główny fi 160 kosztuje ok. 250zł

7tonik
07-09-2010, 06:58
7tonik, co do budowy, trafiłeś chyba na niedopracowany egzemplarz. Chyba. teraz padł jeszcze wyłącznik :(

racer
06-10-2010, 12:55
Chyba. teraz padł jeszcze wyłącznik :(

Zdecydowanie negatywne opnie to rzadkość dla tej jednostki. Myślę, że twój po prostu został złożony przez niechlujnego pracownika, ot co. Wezwij serwis przez punkt sprzedaży w którym się zaopatrywałeś. Szkoda, że takie masz doświadczenia.

Oriman
21-10-2010, 22:05
Racer, wnioskuję z Twoich postów że jesteś w jakiś sposób związany z rekuperatorem tej marki, że go tak bronisz.
Czy znajdzie się jakiś zadowolony użytkownik Optimal'a 400, u którego brak świstu w kanałach?

kangaxx
23-10-2010, 09:27
no i wychodzi że cgyba wszystkim coś z tego urządzenia słychać

Kamilxus
10-11-2010, 07:09
W przyszłym tygodniu montuję tłumik na nawiewie. Dopiero teraz z innych przyczyn.
Dalej słychać świst z nawiewów (dokładnie tak bym to określił), z wyjątkiem prędkości 66%, czyli wg. mnie jest to wina rekuperatora. Natomiast Dospel odciął się komentarzem, że tłumik jest potrzebny i tyle.
Tłumik, który wybrałem to największy jaki mi wchodzi:
Tłumik DN200/900/50 czyli 90cm długości, średnica 200 i izolacja 50cm. Jeśli po tym będą jakieś świsty to nie podaruję. Zdam relacje co i jak po tym. Spróbuję zmierzyć jeszcze hałas jaki wydaje reku i jeśli jest większy niż podają w DTR to będę go dalej reklamował.

racer
18-11-2010, 13:57
Racer, wnioskuję z Twoich postów że jesteś w jakiś sposób związany z rekuperatorem tej marki, że go tak bronisz.
Czy znajdzie się jakiś zadowolony użytkownik Optimal'a 400, u którego brak świstu w kanałach?


To jedna z wielu central z która miałem do czynienia. Nie jest związana z moim źródłem utrzymania.

racer
18-11-2010, 13:58
W przyszłym tygodniu montuję tłumik na nawiewie. Dopiero teraz z innych przyczyn.
Dalej słychać świst z nawiewów (dokładnie tak bym to określił), z wyjątkiem prędkości 66%, czyli wg. mnie jest to wina rekuperatora. Natomiast Dospel odciął się komentarzem, że tłumik jest potrzebny i tyle.
Tłumik, który wybrałem to największy jaki mi wchodzi:
Tłumik DN200/900/50 czyli 90cm długości, średnica 200 i izolacja 50cm. Jeśli po tym będą jakieś świsty to nie podaruję. Zdam relacje co i jak po tym. Spróbuję zmierzyć jeszcze hałas jaki wydaje reku i jeśli jest większy niż podają w DTR to będę go dalej reklamował.

Brałes pod uwagę błąd wykonawczy?

SemenOV
20-11-2010, 16:33
Witam. Nosze sie z zamiarem zakupu nowego kompa.
Co sadzicie Panstwo nt. kupienia Macintosha zamiast zwyklego PC-ta. Czy to dobry pomysl?Pragne poznac wasze opinie. Jakie sa glowne zalety i wady tego pomyslu.Moze ktos juz to przerabial?
Za opinie z gory dziekuje.

kangaxx
20-11-2010, 19:34
masz coś pokopane albo z centralą albo instalacją, nic nie powinno być słyszalne

Kamilxus
06-12-2010, 08:17
Instalacja jest wg. mnie ok, bo centrala hałasowała tak samo głosno jak przewód nawiewu był odłączony od reku .

Ostatnio przestał działać silnik nawiewu. Napisałem do Dospela i poradzili by sprawdzić bezpieczniki oraz, że wymiana bezpieczników należy do użytkownika - no problem. Faktycznie padł. Dzięki temu mogłem pobawić się z bezpiecznikami i stwierdzić, że centrala ma wadę fabryczną.
Silnik wywiewowy pracuje jakieś 2 razy ciszej niż nawiewowy. Łatwo to porównać wyłączając silniki jeden po drugim (można to zrobić dzięki bezpiecznikom). A przecież są one chyba identyczne.
Zaobserwowałem również, że przytykając nawiew o 30-40% (zasłaniając silnik od góry kartonem) pracuje ciszej. A przecież króciec nawiewowy centrali nie ma przekroju takiego jak otwór nad silnikiem, jest to kwadrat o boku ok 10-12cm, czyli mniej (w środku rury fi200 jest otwór kwadratowy o boku 10-12cm). Wg mnie te dysproporcje, oraz kształt otworu na wyjściu z rekuperatora odpowiadają za świszczenie nawiewu.

Nie powinien on być okrągły o średnicy takiej jak otwór nad silnikiem? Co Wy o tym sądzicie? Może w innych Optimalach jest inaczej?

Kamilxus
15-12-2010, 12:16
Wczoraj był serwisant Dospela i dźwięk - świszczenie znikło. Jest oczywiście szum powietrza, ale to jest standard i nie jest to takie uciążliwe - powinno pomóc zamontowanie tłumika.

Także po dość długim czasie Dospel doszedł do prawidłowego stanu i gdyby było tak od początku to nie miałbym nic do zarzucenia centrali, która kosztuje znacznie mniej niż u konkurencji.

coulignon
02-01-2011, 11:43
pokiwałem się nad konstrukcjami central na rynku i zastanawiam się czemu z uporem maniaka firmy montują wentylator nawiewowy za rekuperatorem? Przecież ta część y z załozenia musi być najcichsza bo idzie do pomieszczeń takich jak sypialnia. A tu siedzi wentylator prawie w anemostacie :-) Jeśli wentylator byłby przed rekuperatorem wtedy rzeczony wymiennik zadziałałby jak tłumnik. Trochę offtop ale sporo tutaj było na temat hałasu.

perm
02-01-2011, 14:13
pokiwałem się nad konstrukcjami central na rynku i zastanawiam się czemu z uporem maniaka firmy montują wentylator nawiewowy za rekuperatorem? Przecież ta część y z załozenia musi być najcichsza bo idzie do pomieszczeń takich jak sypialnia. A tu siedzi wentylator prawie w anemostacie :-) Jeśli wentylator byłby przed rekuperatorem wtedy rzeczony wymiennik zadziałałby jak tłumnik. Trochę offtop ale sporo tutaj było na temat hałasu.
Otwierane pudło z podciśnieniem w środku dosyć łatwo uszczelnić. Z nadciśnieniem juz dużo trudniej. Otwierane musi byc bo są filtry.

kangaxx
02-01-2011, 20:44
no i wtedy też filtr i wentylator na jednej rurze w powietrzu zasysanym z zewnątrz, filtr jako pierwszy więc pracowałby w podciśnieniu :)

kaszuba
18-01-2011, 10:37
Witam.
Czy ktos w ostatnimczasie instalowal optimala 400,
i moze powiedziec jaki ma on wymiennik ?
Caly czas aluminiowy przeciwpradowy?

Pozdrawiam

kangaxx
18-01-2011, 13:25
co to znaczy cały czas?

że ktoś ukradnie i dla niepoznaki wstawi plastik?

7tonik
18-01-2011, 13:45
Wymiennik z tworzywa krzyżowo-przeciwprądowy. Osobiście z perspektywy czasu nie polecam tego rekuperatora, zwłaszcza wersji z bypassem. Wykonanie można śmiało określić jako niechlujstwo do potęgi.

lukep3
18-01-2011, 15:53
tez brałem go pod uwage......ale kupilem renowenta large kosztował ok 2tys wiecej :( ale z perspektywy czasu twierdze ze warto bylo: mam gwc, moc 17 W przy 90 m3/h; cichy, sprawnosc zmierzona ponad 90 % - wiec prawde pisza

racer
21-01-2011, 07:55
obydwie ostatnie z rzeczonych central są dobrymi produktami. Jedna i druga centrala ma wady, ale każda z nich ma taką sprawność o jakiej się pisze!

kaszuba
22-01-2011, 12:52
co to znaczy cały czas?

że ktoś ukradnie i dla niepoznaki wstawi plastik?


to znaczy tyle ze pierwsze modele optimala mialy wymiennik aluminiowy, natomiast teraz producent wstawia wymienniki z tworzywa.
Podobno takie:
http://heatom.com/offer_pl.php?prod=01

mimo to nawet z ta zmiana ten reku jest nadal bardzo atrakcyjny cenowo.
ok. 4000 za reku z wymiennkami przeciwpradowo krzyzowymi, wentylatorami DC, wydatkiem 400 m3/h oraz bypassem.

W tej cenie chyba nie znajde innego reku o podobnych parametrach.


Wymiennik z tworzywa krzyżowo-przeciwprądowy. Osobiście z perspektywy czasu nie polecam tego rekuperatora, zwłaszcza wersji z bypassem. Wykonanie można śmiało określić jako niechlujstwo do potęgi.

Mozesz rozwinac, dlaczego nie polecasz ?
Ja wlasnie gleboko sie zastanawiam nad zakupem tego reku.




Pozdrawiam

7tonik
24-01-2011, 07:32
Opisałem już wcześniej wady tego rekuperatora. Pomijając niechlujne wykonanie (przyjmijmy, że to wyłącznie ja miałem wyjątkowego pecha), należy mieć na uwadze:
1. ten rekuperator nie jest praktycznie ocieplony (cienka gąbka), trzeba go obudować i wypełnić np watą inaczej kosmiczne straty
2. Z racji niedopasowania przedniej pokrywy (może to też u mnie wynika ze szczególnego pecha) dla zminimalizowania nieszczelności trzeba użyć np. taśmy
3. Automatyczny bypass - na sztywno ustawione parametry włączenia-wyłączenia. Latem gdy masz GWC, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik zamiast przez bypass, zimą nie wiedzieć czemu bypass się otwiera i brak odzysku (też mam pecha?). Pozostaje uchwycić żądany stan bypassa i odłączyć zasilanie siłownika (tak mi doradził serwisant)
4. Latem nawet przy otwartym bypassie straty chłodu na samym rekuperatorze to kilka stopni. Wynika to z praktycznie brakiem izolacji między wymiennikiem i bypasem oraz przepływem części powietrza przez wymiennik.
5. Zakup przez internet jest uważany przez serwis jako nielegalny :) i baaaardzo źle widziany.
6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.


Początkowo też mi się wydawało, że mimo wszystko warto kupić to badziewie za tą cenę, ale zmieniłem zdanie. Chyba, że chcesz to kupić dla części i sam na nowo zbudować rekuperator.

kangaxx
24-01-2011, 10:33
6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.

łał... to wysypało tych serwisantów, z instalatorami jest podobnie :)

skuzi
04-02-2011, 17:57
Opisałem już wcześniej wady tego rekuperatora. Pomijając niechlujne wykonanie (przyjmijmy, że to wyłącznie ja miałem wyjątkowego pecha), należy mieć na uwadze:
1. ten rekuperator nie jest praktycznie ocieplony (cienka gąbka), trzeba go obudować i wypełnić np watą inaczej kosmiczne straty
2. Z racji niedopasowania przedniej pokrywy (może to też u mnie wynika ze szczególnego pecha) dla zminimalizowania nieszczelności trzeba użyć np. taśmy
3. Automatyczny bypass - na sztywno ustawione parametry włączenia-wyłączenia. Latem gdy masz GWC, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik zamiast przez bypass, zimą nie wiedzieć czemu bypass się otwiera i brak odzysku (też mam pecha?). Pozostaje uchwycić żądany stan bypassa i odłączyć zasilanie siłownika (tak mi doradził serwisant)
4. Latem nawet przy otwartym bypassie straty chłodu na samym rekuperatorze to kilka stopni. Wynika to z praktycznie brakiem izolacji między wymiennikiem i bypasem oraz przepływem części powietrza przez wymiennik.
5. Zakup przez internet jest uważany przez serwis jako nielegalny :) i baaaardzo źle widziany.
6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.


Początkowo też mi się wydawało, że mimo wszystko warto kupić to badziewie za tą cenę, ale zmieniłem zdanie. Chyba, że chcesz to kupić dla części i sam na nowo zbudować rekuperator.

Osobiście nie widziałem jeszcze żadnej centrali z izolowanym by-passem
1 serwisant? To pewnie jest mała awaryjność rekuperatorów Dospel

kangaxx
05-02-2011, 11:16
Osobiście nie widziałem jeszcze żadnej centrali z izolowanym by-passem
1 serwisant? To pewnie jest mała awaryjność rekuperatorów Dospel

a ja widziałem

jastrzebianie
03-03-2011, 18:21
Witajcie
W tym temacie jestem nowy - w kwietniu zamierzam zainstalować rekuperację w swoim domu - obecnie stan surowy zamknięty.
Mam znajomego instalatora CO i wentylacji rekuperatorów.
Jak tylko powiedziałem mu, że jestem zainteresowany rekuperacją to zaproponował mi DOSPEL OPTIMAL 400.
Pytałem go o rożne aspekty po przeczytaniu kilku forum i opinii miedzy innymi na tym forum ( Waszych ) i on powiedział mi, że latem zeszłego roku zamontował dwie takie centrale ( całe instalacje ) i użytkownicy są z nich zadowoleni, nikt z nich nie zgłasza żadnych usterek, awarii czy problemów z tymi rekuperatorami. On więc poleca mi ten rekuperator i całą instalację DOSPELA. Ponadto powiedział, że te rekuperatory OPTIMAL mają automatyczny ByPass, nagrzewnicę , system przeciwzamarzeniowy, sterownik pokojowy tygodniowy, wentylatory na prąd stały i dobry współczynnik odzysku ciepła - ten zmierzony 90%, wymiennik przeciwprądowy - w innych rekuperatorach takie wyposażenie nie jest w standardzie Ponadto powiedział mi, że jest to centrala bardzo cicha - dwie montował na poddaszu - w pomieszczeniach nie słychać, że w ogóle cokolwiek pracuje na wentylacji - jest to chyba odmienne stanowisko od tych prezentowanych na forum ????
Sam po przeczytaniu Waszych opinii byłem zdecydowany na BRINK RENOVENT HR400 ( LARGE) - ale po rozmowach z moim instalatorem i jego doradztwie znowu przekonuję się do DOSPELA. Pani, która odpisała mi ze strony firmowej DOSPELA poinformowała mnie, że od tego roku ( obecnie sprzedawane rekuperatory ) są dużo nowocześniejsze, są ulepszone, zbudowane z lepszych materiałów - od 15 marca będą droższe o około 1000zł.
W sumie to sam już nie wiem co o tym myśleć - chyba się zdecyduję na OPTIMAL 400 - jak co to znajomy instalator jest na miejscu więc jakoś to będzie.
Pozdrawiam

kangaxx
03-03-2011, 20:23
no i dobrze, twój domek - twoja centrala, obyś był zadowolony :)
(nie ma w tym żadnych podtekstów)

skuzi
05-03-2011, 19:38
Jak zauważyłem kangaxx po przeczytaniu kilkudziesięciu twoich wypowiedzi masz się za "FACHOWCA" w dziedzinie wentylacji z odzyskiem ciepła. Napisz jak nazywa sie twoja firma a ja napisze co naprawdę jesteś warty i jak to się ma do twoich położonych instalacji

kangaxx
06-03-2011, 08:49
jam jest fan i ciekawski pasjonat, "fachowcowość" jest stanem którego nie lubię, z tonu wnioskuję że szukasz zwady więc jedź do afryki,

i tak żałuję że dałem się wciągnąć w poprzednią pyskówkę, nie napisałeś na tym forum niczego sensownego, wskazującego na jakąś znajomość tematu więc twoja opinia raczej mnie nie interesuje

pozdro

7tonik
16-03-2011, 12:35
Jak zauważyłem kangaxx po przeczytaniu kilkudziesięciu twoich wypowiedzi masz się za "FACHOWCA" w dziedzinie wentylacji z odzyskiem ciepła. Napisz jak nazywa sie twoja firma a ja napisze co naprawdę jesteś warty i jak to się ma do twoich położonych instalacji
Może zdradzisz WD pod jakim nickiem jeszcze się tutaj wypowiadasz i gdzie pracujesz?

cicik
12-04-2011, 12:59
witam ... ktos pisal ze od marca tr. ma sie poprawic "jakosc" wykonania i uzytych mat.
czy moze ktos juz ma ten apgrejt i moglby napisac jak sie sprawuje ?
pytam bo z "miliona" zaproponowanych mi opcji ta chyba przedstawia najlepszy bilans jakosc/cena
a moze sie myle?
z gory dzieki za odp.
pozdr
cicik

7tonik
27-04-2011, 06:34
jakość/cena ???? Nie mówmy o jakości. Jedynie cena jest w miarę niska. Ale jak zestawimy ją z jakością, to już nie jest za wesoło. Ostatnio pomierzyłem temperatury w punktach:

1. Przed filtrem na wejściu z zewnątrz (z GWC)
2. Za wymiennikiem przed wentylatorem nawiewającym powietrze do domu
3. Temperatura w domu

1. Na najniższym, biegu Bypass zamknięty

temp1 - 11,2C
temp2 - 20C
temp3 - 24C

2. Najniższy bieg, Bypass otwarty

temp1 - 11,2C
temp2 - 18C
temp3 - 24C


3. Najwyższy bieg, Bypass otwarty

temp1 - 11,2C
temp2 - 19,5C
temp3 - 24C


4. Najniższy bieg, Bypass otwarty, ręcznie zasłonięte wloty do wymiennika

temp1 - 11,2C
temp2 - 16C
temp3 - 24C

Wnioski pozostawiam Wam :( . Nie mogę się jednak powstrzymać. Ten Recu nie nadaje się do użytkowania latem nawet z pseudo Bypassem. Zimą jest do przyjęcia pod warunkiem ekstra ocieplenia i uszczelnienia (niestety zaciąga powietrze przez spore nieszczelności) całego urządzenia z zewnątrz.

kangaxx
27-04-2011, 09:09
przypomina to jako żywo wykonanie naszego cudu motoryzacji fso 1500, gdzie nowe drzwi nie pasowały do nowego nadwozia :)

porządny_nick
04-05-2011, 14:03
Opisałem już wcześniej wady tego rekuperatora. Pomijając niechlujne wykonanie (przyjmijmy, że to wyłącznie ja miałem wyjątkowego pecha), należy mieć na uwadze:
1. ten rekuperator nie jest praktycznie ocieplony (cienka gąbka), trzeba go obudować i wypełnić np watą inaczej kosmiczne straty
2. Z racji niedopasowania przedniej pokrywy (może to też u mnie wynika ze szczególnego pecha) dla zminimalizowania nieszczelności trzeba użyć np. taśmy
3. Automatyczny bypass - na sztywno ustawione parametry włączenia-wyłączenia. Latem gdy masz GWC, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik zamiast przez bypass, zimą nie wiedzieć czemu bypass się otwiera i brak odzysku (też mam pecha?). Pozostaje uchwycić żądany stan bypassa i odłączyć zasilanie siłownika (tak mi doradził serwisant)
4. Latem nawet przy otwartym bypassie straty chłodu na samym rekuperatorze to kilka stopni. Wynika to z praktycznie brakiem izolacji między wymiennikiem i bypasem oraz przepływem części powietrza przez wymiennik.
5. Zakup przez internet jest uważany przez serwis jako nielegalny :) i baaaardzo źle widziany.
6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.


Początkowo też mi się wydawało, że mimo wszystko warto kupić to badziewie za tą cenę, ale zmieniłem zdanie. Chyba, że chcesz to kupić dla części i sam na nowo zbudować rekuperator.

Witam serdecznie!

Kilka pytań odnośnie Twojego postu. Potrzebuje pewne rzeczy uściślić.

1. Kosmiczne straty,brak docieplenia - więc jakiego rzędu straty? W porównaniu z jakim innym rekuperatorem starty, w jaki sposób było to mierzone, jakie wygląda to w rekuperatorach z wyższej półki?
2. Ile modeli widziałeś z tego rodzaju wadą? Jeśli tylko swój to czy można to uznać za coś normalnego czy to był wyjątek?
3. Automatyczny by-pass ustawiony na sztywno - ok, proszę o podanie alternatywnego rozwiązania w innym rekuperatorze, z czym to porównywałeś?
4. Brak możliwości zakupu przez internet samo w sobie nie jest wadą.
5. Poproszę o wymienienie zalet. Po tak wnikliwej analizie powinny się pojawić.
6. Jaki alternatywny rekuperator można by wybrać i jaka jest różnica w cenie?

Pozdr

kangaxx
04-05-2011, 16:45
Witam serdecznie!

Kilka pytań odnośnie Twojego postu. Potrzebuje pewne rzeczy uściślić.

1. Kosmiczne straty,brak docieplenia - więc jakiego rzędu straty? W porównaniu z jakim innym rekuperatorem starty, w jaki sposób było to mierzone, jakie wygląda to w rekuperatorach z wyższej półki?
2. Ile modeli widziałeś z tego rodzaju wadą? Jeśli tylko swój to czy można to uznać za coś normalnego czy to był wyjątek?
3. Automatyczny by-pass ustawiony na sztywno - ok, proszę o podanie alternatywnego rozwiązania w innym rekuperatorze, z czym to porównywałeś?
4. Brak możliwości zakupu przez internet samo w sobie nie jest wadą.
5. Poproszę o wymienienie zalet. Po tak wnikliwej analizie powinny się pojawić.
6. Jaki alternatywny rekuperator można by wybrać i jaka jest różnica w cenie?

Pozdr

ja coś wtrącę
1) nie chodzi o porównanie do innego tylko o jego stan, brak ocieplenia to straty i kropka, za to jest tańszy :)
2) dospeli z nieszczelnościami jest na prawdę sporo
3) alternatywne rozwiązanie to bajpas w innym reku, działanie sensowniejsze za to droższe :)
4) zgadza się to nie jest żadna wada
5) cena i to w zasadzie koniec ale chyba o to chodzi, jest to wybór pomiędzy ceną a jakością skierowany do określonej grupy odbiorców,

kerado28
04-05-2011, 21:45
Liczone na bardzo szybko:
2 silniki EBM - 2 x 1000zł
wymiennik 1000zł
króće + obudowa + sterowanie 1000zł
Całość 4000
A gdzie zarobek :-)

porządny_nick
05-05-2011, 12:11
ja coś wtrącę
1) nie chodzi o porównanie do innego tylko o jego stan, brak ocieplenia to straty i kropka, za to jest tańszy :)
2) dospeli z nieszczelnościami jest na prawdę sporo
3) alternatywne rozwiązanie to bajpas w innym reku, działanie sensowniejsze za to droższe :)
4) zgadza się to nie jest żadna wada
5) cena i to w zasadzie koniec ale chyba o to chodzi, jest to wybór pomiędzy ceną a jakością skierowany do określonej grupy odbiorców,



Witam:)

Dziękuję za odpowiedź. Proszę zrozumieć, że poważnie do tej sprawy podchodzę. Z twoich wypowiedzi wynika, że masz do czynienia z różnymi rekuperatorami więc porównać CI będzie łatwo.

1. To rozumowanie mnie nie przekonuje. Chodzi o konkrety. Jak można coś negatywnie ocenić, nie mając porównania z czymś innym? Gdyby na świecie istniał tylko Optimal 400 ,nie byłoby w ogóle takiego tematu. Więc ktoś patrząc na tą centralę i mając świadomość, że w innej zostało to inaczej rozwiązane, powiedział.. takie uszczelnienie jest do d...:)można by to zrobić inaczej. Ale dlaczego jest złe? i ile muszę płacić by mieć lepszy? Czy naprawdę opłaca mi się dopłacać?

Pytam z prostej przyczyny. Ludzie różne mają portfele i różne oczekiwania. Druga sprawa, czy teoretycznie straty będą jeśli centrala będzie umieszczona w pomieszczeniu z plusową temperaturą?

2. Rozumiem. Jaki to ma wpływ na prace urządzenia z punktu widzenia osoby kupującej? Ile musi dopłacić by nie mieć tego problemu?

3. Alternatywny bypass w innym reku to koszt?

4. Ok. Cena. W porządku. Ale nadal nie mając konkretnego porównania z innym rekuperatorem nie mogę stwierdzić czy to jest prawdziwe czy nie?
Nie mogę zobaczyć konkretnych parametrów i powiedzieć sobie o! ten rekuperator jest lepszy pod tym i pod tamtym względem i wolę dopłacić te 2 tysiące
czy 3 tysiące uświadomiony że faktycznie to jest lepsze.

Ja rozumuje w ten sposób. Może to trochę dziwne ale tak mam. Wydaje mi się, że ludzie budują domy za miliony złotych i dla nich rekuperator za 30 tys. to pikuś. Będzie tam miał pewnie wszystkie cuda świata. Inni budują domy za pół banki i kupują rekuperatory za 15 tys. A inni robią wszystko po kosztach i kupują rekuperatory z półki do 10tys.

Trzeba porównać chyba rekuperatory do 10 tysięcy złotych. I ocenić ich różnice i podjąć decyzję w zakresie cena/jakość najlepszym wyborem będzie. Miejsce 1sze,2gie,3cie. Wtedy można wybierać z sensem:) Tak uważam.

Pozdrowienia.

kangaxx
05-05-2011, 20:09
od dospela lepsze są brinki i jangazy, są staranniej wykonane, szczelniejsze, i równie łatwo dostępne, ciężko będzie ci porównać bez wzięcia w rękę każdego z nich

mk64
05-05-2011, 22:17
A czy ktoś z Was coś słyszał albo ma jakieś doświadczenia z reku Ekozefir?

kangaxx
06-05-2011, 06:46
maszynka wypełniona dobrymi chęciami :) ale coś tam działa, sek w tym że nawet producent nie wie do czego się ona nadaje, chyba że poszli porozum do głowy...

k62
06-05-2011, 08:29
MK64 wpisz w wyszukiwarkę site:forum.muratordom.pl "ekozefir"

i jest trochę wyników
http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&biw=1276&bih=783&q=site:forum.muratordom.pl+%22ekozefir%22&oq=site:forum.muratordom.pl+%22ekozefir%22&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=37359l44546l0l12l12l1l10l0l0l203l203l2-1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=41afb840e244725c

racer
06-05-2011, 09:16
Optimal na początku miał nie mieć by-passu, teraz ma. A to bardzo dużo zmienia. Oprócz tego bonusu, zyskał dodatkowe wygłuszenie od spodu i jest zwyczajnie cichy. Być może niektóre opinie pojawiły się bo ktoś widział pierwszą wersję/wypust. W mojej opinii, chociaż jestem postronnym obserwatorem- Optimal bardzo podciągnal jakość,więc o nieszczelnościach nie ma mowy. To prawda, że Brink jest lepszy, nikt nie mówi że nie, ale i ten ma swoje wady- baaardzo duże.

Za takie pieniądze, jakie kosztuje, to bardzo dobry sprzęt.

7tonik
11-05-2011, 08:05
Od kiedy wprowadzone są te ulepszenia? Jak rozpoznać, czy dany egzemplarz jest już ulepszony? Co do szczelności to wystarczy przyłożyć rękę w okolice modułu automatyki. Tam jest przeciąg. Zwłaszcza z niewykorzystanego gniazda RJ. W środku również szczelność nie jest zachowana. Wymiennik nie jest uszczelniony w stosunku do obudowy.
Ktoś wcześniej pytał, jak zmierzyć straty. Widać je na podstawie temperatur, które podałem.
Jeśli ktoś chce mimo wszystko zdecydować się na Optimala, to nie ma sensu dopłacać do Bypassa. Jak widać z pomiarów, które podałem, jego wpływ jest znikomy.
Ja po upłynięciu gwarancji chyba się zdecyduję na spore przeróbki (na pewno wymiana całej obudowy). W aktualnym stanie ten rekuperator służy zwłaszcza do roznoszenia kuchennych zapachów na cały dom.

bdan
11-05-2011, 11:54
To prawda, że Brink jest lepszy, nikt nie mówi że nie, ale i ten ma swoje wady- baaardzo duże.




Czy mógłbyś rozwinąć - przymierzam się do ewentualnego zakupu tego rekuperatora

racer
16-05-2011, 12:03
Od kiedy wprowadzone są te ulepszenia? Jak rozpoznać, czy dany egzemplarz jest już ulepszony? Co do szczelności to wystarczy przyłożyć rękę w okolice modułu automatyki. Tam jest przeciąg. Zwłaszcza z niewykorzystanego gniazda RJ. W środku również szczelność nie jest zachowana. Wymiennik nie jest uszczelniony w stosunku do obudowy.
Ktoś wcześniej pytał, jak zmierzyć straty. Widać je na podstawie temperatur, które podałem.
Jeśli ktoś chce mimo wszystko zdecydować się na Optimala, to nie ma sensu dopłacać do Bypassa. Jak widać z pomiarów, które podałem, jego wpływ jest znikomy.
Ja po upłynięciu gwarancji chyba się zdecyduję na spore przeróbki (na pewno wymiana całej obudowy). W aktualnym stanie ten rekuperator służy zwłaszcza do roznoszenia kuchennych zapachów na cały dom.

Psioczysz, jak zdesperowana podstarzała panna. Ktoś Ci płaci za tą propagandę? Przyczepiłeś się jak rzep psiego ogona, narzekasz na model centrali który kupiłeś jakiś czas temu a do tej pory wiele się zmieniło. Mam wrażenie, że masz ukryty cel, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.

kangaxx
16-05-2011, 14:15
luna tez jest produkcji dospela, każdą trzeba uszczelniać bo to jak wychodzi z fabryki to przeciągi wszędzie, no chyba ze cena usprawiedliwia taką jakość...

porządny_nick
17-05-2011, 09:31
Witam i podłączam się pod temat

Czytając różne posty o Optimalu (K62 - wskazał bardzo prostą metodę szukania, polecam:) )
doszedłem do takich wniosków, że chociaż część osób narzeka to w postach ludzie piszą,że:

Wymiennik - do zaakceptowania
Poziom hałasu - do przyjęcia
Cena - dość konkurencyjna
Silniki na prąd stały lepsze niż na prąd zmienny
Sterownik z programatorem
Funkcja rozmrażania jakieś zatrzymywanie się wentylatora czy coś
Niewielkie zużycie prądu

To moje wnioski z lektury tego co do tej pory na forum, jeśli chodzi o pozytywne strony.
Pozdrawiam.

cicik
17-05-2011, 09:37
ja wlasnie zamowielm ... przywioza jutro. uruchomienie za jakis miesiac. opisze wrazania.:)

7tonik
20-05-2011, 06:22
Psioczysz, jak zdesperowana podstarzała panna. Ktoś Ci płaci za tą propagandę? Przyczepiłeś się jak rzep psiego ogona, narzekasz na model centrali który kupiłeś jakiś czas temu a do tej pory wiele się zmieniło. Mam wrażenie, że masz ukryty cel, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Ukryty cel to masz ty. Ja nie pracuję w Dospelu :)

racer
20-05-2011, 09:02
Ukryty cel to masz ty. Ja nie pracuję w Dospelu :)

Taka wnikliwość, takie rozeznanie, taki charakter a nie sprawdziłeś towaru przed kupnem. Powinieneś się wstydzić sam przed sobą. Jeśli masz aspiracje na towar w wyższego regału, to tam sięgaj a nie gmerasz gdzieś w średniej półce i psioczysz, i narzekasz, i marudzisz. Dziwne rzeczy opowiadasz.

Abstrahując od twojego biadolenia, Optimal to przyzwoita centrala z dobrym sterowaniem. Koniec i kropka.

Piczman
23-05-2011, 09:16
To co z tym Optimalem, potrzebuję 4 centrale dla 3 domów i nie wiem co kupić ?

racer
23-05-2011, 09:30
To co z tym Optimalem, potrzebuję 4 centrale dla 3 domów i nie wiem co kupić ?

Picz, przychodzą tu takie powsinogi i ujadają bo "znowu w życiu im nie poszło", przy okazji psując opinię fajnemu produktowi. Nie mówię że to produkt doskonały, ale nie lubię jak się farmazoni nie mając bladego pojęcia o ofercie rynku.

Piczman
23-05-2011, 09:34
Ty to sprzedajesz ?
Instalujesz ?
Skąd masz informacje z "placu boju" ?

kangaxx
23-05-2011, 12:24
z placu boju to jest tak ze praktycznie każdą centralkę trzeba uszczelniać, niechlujstwo montażu jest widoczne ale trochę taśmy i innego kleiwa i sprawa załatwiona i reszta działa, tyle ze lepsza opcja jest z ręcznym bajpasem, luna prezentuje się tak samo tyle ze do niej lepiej zrobić własny sterownik bo fabryczny jest do dupy
jest to sprzęt dla określonego odbiorcy i schodzi go sporo, trwałość jak i innych maszyn podobnie, egzemplarze które brzęczą po prostu się odsyła na koszt producenta do wymiany

Piczman
23-05-2011, 12:29
Jeśli bym brał to tylko z ręcznym bypassem.
Martwi mnie jeszcze ta gwarancja, sam mam dospela i padł mi 1 wentyl, niestety kupiłem w Necie i muszę wymienić na własny koszt .

kerado28
23-05-2011, 21:51
A czemu padł? I czemu na własny koszt?
Masz chyba jeszcze gwarancje ?

7tonik
24-05-2011, 08:11
No cóż, masz opinię przeciwstawne osoby zawodowo związanej z produktem (i na dodatek prostaka) i użytkownika. Powiem ci, że na początku byłem nawet w miarę zadowolony do czasu bliższego przyjrzenia się temu produktowi. Bajki, które opowiada Racer, że widocznie miałem pecha i trafiłem na egzemplarz od niechlujnego montera są śmieszne. Niechlujnością montera można tłumaczyć przypadek opisywany w tym wątku - zamontowane wentylatory od mocniejszej centrali powodujące duży chałas, wykryte dopiero po kilku wizytach.
Postaram się załączyć kilka zdjęć, z których widać jakość produktu. Zdjęcia słabo wychodzą, bo obudowa jest błyszcząca.
Muszę prostaczkowi przyznać trochę racji. Nie rozpoznałem należycie Optimala przed zakupem. Nie zastanowiło mnie, że żadna firma instalatorska w okolicy nie chciała instalować tego produktu. Gdy kupowałem, dopiero zaczęto stosować nieszczęsne rozwiązanie z bypassem. Problem jednak polega na tym, że szukałem na średniej półce, a kupiłem z najniższej.
Piczman, mimo wielu wad, które starałem się obiektywnie opisać, idzie żyć z tą centralą. Pewnie można nawet znaleźć zadowolonych użytkowników (to że nie ma ich na tym forum nic jeszcze nie znaczy). Jest to kwestia indywidualnych oczekiwać. Znam np. ludzi którzy mając na ścianach 5cm syropianu i na dachu 10 cm wełny twierdzą, że mają dom super ocieplony. Kwestia podejścia.

Piczman
24-05-2011, 11:39
Sam mam Economica i złe to nie jest, trochę cieknie z obudowy zamiast z króćca i nie ma kolorowego wyświetlacza ale ujdzie.
Co do gwarancji to sprzęt zakupiony w Necie nie ma karty gwarancyjnej tylko ksero którego Dospel nie uznaje .
Poza tym pisze bardzo wyraźnie że urządzenia zakupione w sklepie internetowym nie podlegają gwarancji !!!
Kurde sam nie wiem co kupić, ma to być sprzęt średniej klasy, tu optimal wygląda dobrze cenowo i ma kilka zalet .
Jeśli rzeczywiście modele z tego roku są lepiej wykonane to pewnie warto.
Wrzuć fotki, chętnie zobaczę te niedociągnięcia ,,,

coulignon
24-05-2011, 11:54
Sam mam Kurde sam nie wiem co kupić, ma to być sprzęt średniej klasy, tu optimal wygląda dobrze cenowo i ma kilka zalet .
,,,

Jan - Gaza? Myśle ze fajniejszy.

Piczman
24-05-2011, 12:03
Właśnie do Ciebie miałem pisać w tej sprawie.
Czyli polecasz ?
Ja bym kupował tego z ręcznym bypassem, uboższym sterownikiem i wentylami prądu zmiennego .

kangaxx
24-05-2011, 12:28
i słusznie

coulignon
24-05-2011, 12:34
Tylko że wentyle prądu zmiennego i uboższe sterowanie oznacza ten sterownik:
57768
Hmmmm..... kwestia estetyki mocno dyskusyjna....

Piczman
24-05-2011, 12:39
Widziałem też że maja tak samo brzydki potencjometr, wygląda jak gałka od radio z lat 80-tych :)
Muszę się zorientować czy taki dadzą .

kerado28
26-05-2011, 20:49
"Co do gwarancji to sprzęt zakupiony w Necie nie ma karty gwarancyjnej tylko ksero którego Dospel nie uznaje" - dziwna polityka..... a niezgodność towaru z umową?

racer
22-06-2011, 08:53
"Co do gwarancji to sprzęt zakupiony w Necie nie ma karty gwarancyjnej tylko ksero którego Dospel nie uznaje" - dziwna polityka..... a niezgodność towaru z umową?

W świetle polskiego prawa reklamację składasz nie do producenta, tylko do osoby z która masz umowę na zakup towaru.

edde
22-06-2011, 22:33
a to juz zalezy, jeżeli chodzi o gwarancję to reklamację kierujesz do producenta lub importera (mozesz bezposrednio lub za pośrednictwem sprzedawcy, też zależy od zapisów gwarancyjnych), natomiast opcja niezgodności z umową (rękojmia) to odpowiedzialnośc już nie producenta/importera tylko sprzedawcy i tu jako fizol masz dwa lata uprawnień i nie potrzebujesz karty gwarancyjnej a jedynie dowód zakupu

Gerwaz
15-08-2011, 11:39
Witam,
pod wpływem tego wątku zdecydowałem się na zakup wersji z bypassem. Mam podłączone do GWC rurowego a instalacja wewnątrz to Danfoss z tłumikami. W domku totalna cisza. Zakupiłem bezpośrednio w Dospelu i oni też podesłali instalatorów. O dziwo, panowie w Dospelu nie znali problematyki GWC/bypass. Po mojej interwencji, powołując się na dostępne opisy również na tym forum, wybrnęli całkiem nieźle, tzn. wyciągnęli mi czujnik temperaturowy automatyki na zewnątrz do czerpni powietrznej. Tym samym nie jest zakłócana chłodem z GWC. Niestety potwierdzam opinie z powyższych postów, że latem są straty chłodu z GWC, nawet przy otwartym bypassie.
Obecnie mam (otwarty bypass):
23,3 powrót z domu
20,8 nawiew do domu
18 z GWC
21,2 wyrzut na zewnątrz
Tracę prawie 3 stopnie z GWC a za to 2 stopnie schładzam wyrzut...
Zastanawiam się, co sądzicie o tym, aby uszczelnić/oddzielić latem bypass od wymiennika? Myślę tu o kartonowej wkładce, którą dopasowałbym do wymiarów wymiennika.

Z góry dziękuję za wszystkie przemyślenia.

Edit:
Nie wytrzymałem i zakleiłem jedną część okładką plastikową. Polepszyło się o 1 stopień!

Gerwazy

Yarecky
24-11-2011, 07:43
Może macie jakieś nowe spostrzeżenia dotyczące użutkowania tej centrali, od ostatniego postu już trochę czasu minęło. Zastanawiam się nad tym urządzeniem (400by-pass).

cicik
24-11-2011, 07:46
ja uzytkuje juz ponad 2 miesiace i moge powiedziec ze jestem zadowolony (ale tez nie jestem fachowcem i nie mam porownania)
jest tylko jeden (moim zdaniem) mankament , ze jesli postawc reku na ziemi (ja tak mam) to jest problem z odprowadzeniem wody
(wyjscie jest na samym dole - i nie ma jak zamntowac syufonu ktory jest w zestawie)

Yarecky
24-11-2011, 12:49
Raczej każdy rekuperator będzie miał odprowadzenie skroplin na samym dole.

miki121
08-01-2012, 01:06
Witam Wszystkich.

Przeczytałem wiele razy posty szanownych uczestników forum i nasuneły się mi takie odpowiedzi oraz pytania do kilku fachowców od central wentylacyjnych zwanych potocznie rekuperatorami.

Pierwsze ciekawostka dotyczy marki Dospel oraz Berluft.
Można by powiedzieć że to tak jakby jeden produkt w dwóch rozwiązaniach.
Produkty marki dospel są może nie dokońca godne konkurować z takimi jak j.e. storkair lub ????
Ale porównując cenę troszkę ponad 4tyś do 8 tyś to tak jakby porównać fiata do audi.
W moim zdaniu jeżeli się trafi na przyzwoitego instalatora który ruszy troszkę szare komórki kilką prostymi rozwiązaniami może dopieść produkt dospel-a.
Ponadto któryś z kolegów poruszył temat słabej izolacji to proszę kolegi może kolega porówna ten produkt np. z produktem takim jak: tywent, mistral itp.
Warto rozważyć montaż tego urządzenia w pomieszczeniu "ciepłym" pralnia, kotłownia.
Można także przerabiać obudowę ale czy to ma sens???
Warto rozważyć i stwierdzić fakt że produkt "sercę" naszego systemu wentylacji jest istotny ale bardzo istotne jest wykonanie instalacji.
Dobór rozmieszczeń punktów, rozprowadzanie rur, materiałów wykorzystanych do instalacji i jakości wykonania.
Jeżeli uda się nam to razem zgrać uzyskam przyzwoite rozwiązanie za rozsądne pieniądze.

Dodatkowym atutem może być fakt iż jest to produkt krajowy którego kupował "wielkie" holenderskie firmy do porównania.

Któryś z szanownych kolegów powiedział że nie każdego z nas stać na reku wydać 30tyś, niektórzy mają 10tyś i co mają zrobić zrezygnować z wentylacji mechanicznej???
Chyba raczej nie..
Ale to już sami powinniśmy ocenić czy chcemy zrobić termos wietrzony otwieraniem okien czy jednak skorzystać z tańszego rozwiązania.

Drugi wątek który się pojawił to produkt BRINK-a.
Oczywiście jest to dobry produkt można by rzec że ciekawy produkt środka.
Przyzwoita jakoś oraz rozsądna cena.
A dla osób bardziej wtajemniczonych proszę odpowiedzieć czym się różnił rekuperatory marki: WOLF, "Stary" Viessmann, Brink i np. Stiebel Eltron???

Trzeci wątek bardzo mnie też zastanawiający to GWC.
Zastanawiam się nad sensem tego rozwiązania.
Przewagą wymiennika rurowego np. marki REHAU nad glikolowym np. Dospel.
Zastanawia mnie także rzeczywista sprawność GWC REHAU i czas regeneracji tego wymiennika??

Czwarty wątek który chyba będzie na dzisiaj ostatnim wątkiem to samo wykonanie instalacji rekuperacji w domkach jednorodzinnych.
Tutaj firma Dospel a przede wszystkim ich przedstawiciel powinni dostać żółtą kartkę.
Jestem daleki od krytyki ich produktów ale pomysł związany z zastosowaniem przewodów elastycznych do wentylacji jest lekko nie najlepszym pomysłem.
Rozumiem cena no i obroty są istotne dla handlowca ale dlaczego karać z tego powodu klienta??
Faktem jest że takie "potęgi rekuperacyjne" jak Rekuperatory.pl czy też Global Tech robiło na elastykach parę ładnych lat temu a teraz karmią klientów strawą zwaną że sztywna rura to profesjonalizm a fleks to amatorka.
Warto uderzyć się w pierś i powiedzieć że my też tak robiliśmy ale teraz już nie robimy.
A tych małych wykonawców którzy to robią doszkolić, wytłumaczyć a nie określać je mianem "partaczy"

Dlaczego nie powiem że instalacja powinna być wykonana np. tak:
- rury sztywne typu spiro łączone blachowkrętami i taśmą aluminiową.
- rozgałęzienia wykonywane przy pomocy trójników zwykłych a nie siodłowych bo będzie taniej.
- połączenie z centralą wykonać za pomocą elastycznych elementów np. sylikonowych.
- warto rozważyć zastosowanie tłumika na nawiewie świeżego powietrza do domu.
- przed podejściem do anemostatu można zastosować elastyczny przewód tłumiący - izolowany o długości 25-30cm.
- dobrze jest w pomieszczeniach sypialni zastosować np. skrzynkę rozprężną lub zwiększyć przekrój przewodu np z 125 na 160 wszystko po to aby było ciszej.
- w suszarniach, pralniach, łazienkach, piwnicach wypada zastosować anemostaty z nierdzewki, niestety anemostaty malowane nie są najlepszej jakości i często poddają się korozji.
- izolować rury wełna np. klimafix w pomieszczeniach "ciepłych" 3cm a w nieogrzewanych warto dokładnie policzyć bo nieraz może to być 10cm a nieraz 20cm i wtedy prowadzenie przewodów w ciepłej strefie jest warte zachodu.
I można by tak jeszcze kilka stron ale po co jak za moment pójdzie tekst w stylu jaką firmę reklamuje itp.
Nie liczy się fakt że ktoś chce się podzielić jakąś tam wiedzą, przedyskutować uwagi i opinie.

Aby na wszelki wypadek uprzedzić takie pytania mówią otwarcie tak jestem instalatorem i pracuje w jednej firm zajmujących się rekuperacją.
Jestem pracownikiem najemnym więc nie będę mówił że ta firma jest naj itp.

Pozdrawiam:)

bitter
21-01-2012, 21:00
"- przed podejściem do anemostatu można zastosować elastyczny przewód tłumiący - izolowany o długości 25-30cm."

znaczy flex?

miki121
21-01-2012, 21:04
"Co do gwarancji to sprzęt zakupiony w Necie nie ma karty gwarancyjnej tylko ksero którego Dospel nie uznaje" - dziwna polityka..... a niezgodność towaru z umową?

Dospel nie chce aby centralki sprzedawał się w necie bez odpowiedniej obsługi za bezcen :)

miki121
21-01-2012, 21:05
"- przed podejściem do anemostatu można zastosować elastyczny przewód tłumiący - izolowany o długości 25-30cm."

znaczy flex?

Tak flexa :)

bitter
22-01-2012, 17:43
Dospel nie chce aby centralki sprzedawał się w necie bez odpowiedniej obsługi za bezcen :)

Jak dla mnie oznacza to jedno - kompletne potwierdzenie kiepskiej jakości sprzętu i ignorancja klienta.

miki121
22-01-2012, 17:47
Jak dla mnie oznacza to jedno - kompletne potwierdzenie kiepskiej jakości sprzętu i ignorancja klienta.

Boją się aby jacyś pętacy nie sprzedawali central na allegro za bezcen a później malarz tapeciarz montuje to za przysłowiową 100zł.
I klient zaczyna mieć problemy z instalacją a wszystkiemu jest winny producent centrali :)

Piczman
22-01-2012, 17:49
Ja kupiłem w firmie SKALA z Częstochowy.
Również ksero karty gwarancyjnej.
Po roku wentylator padł.
Serwisant może mi jedynie sprzedać nowy żebym sobie sam wymienił.
Żeby to zrobić muszę wyjąć nagrzewnicę i roznitować kilka podpórek .

Kupiłem tanie gówno i teraz będe się bujał z "liderem wentylacji " .

Piczman
22-01-2012, 17:51
I klient zaczyna mieć problemy z instalacją a wszystkiemu jest winny producent centrali :)

Oczywiście że producent.
Znajdź mi dospela który nie przecieka .
Mój dodatkowo ma chińskie wentylatory .

miki121
22-01-2012, 17:53
Ja kupiłem w firmie SKALA z Częstochowy.
Również ksero karty gwarancyjnej.
Po roku wentylator padł.
Serwisant może mi jedynie sprzedać nowy żebym sobie sam wymienił.
Żeby to zrobić muszę wyjąć nagrzewnicę i roznitować kilka podpórek .

Kupiłem tanie gówno i teraz będe się bujał z "liderem wentylacji " .

Dlatego w firmie w której pracowałem na sprzedany sprzęt była gwarancja Nasza i producenta w okresie gwarancji.
Przez ten okres wszystkie naprawy z winy produktu klient miał za free.
A jeżeli kupiłeś w SKALI to musieli dać tobie gwarancję a co za tym idzie przyjąć reklamację..
A który wentylator ci padł nie czasem ten po stronie czerpni.
:)

miki121
22-01-2012, 17:55
Oczywiście że producent.
Znajdź mi dospela który nie przecieka .
Mój dodatkowo ma chińskie wentylatory .

Każdy optimal jest nieszczelny i zawsze trzeba go dopieścić..
Już kiedyś o tym pisałem..

Piczman
22-01-2012, 18:02
A który wentylator ci padł nie czasem ten po stronie czerpni.
:)

No :)

Piczman
22-01-2012, 18:03
Każdy optimal jest nieszczelny i zawsze trzeba go dopieścić..
Już kiedyś o tym pisałem..

Tak jak Economic i Dytona :D

miki121
22-01-2012, 18:06
Tak jak Economic i Dytona :D

No właśnie oglądałem zdjęcia jak masz to zamontowane :)
Moim zdaniem trochę za duże opory mogą się pojawić z powodu czerpni, nagrzewnicy kolana itp..
A co skala powiedziała na temat gwarancji ??

miki121
22-01-2012, 18:07
Tak jak Economic i Dytona :D


Wydaje mi się że Economica już nie mają w ofercie....

Piczman
22-01-2012, 18:14
Moim zdaniem trochę za duże opory mogą się pojawić z powodu czerpni, nagrzewnicy kolana itp..

No nie żartuj.
Kolano 90 stopni gładkie o średnicy 200 mm dla wydatku 200 m3/h to za dużo ?
Opory nagrzewnicy są pomijalne !

Czysty zbieg okoliczności a nie cięższa praca .

Skala podała mi nr tel. do serwisanta Dospela .

miki121
22-01-2012, 18:20
No nie żartuj.
Kolano 90 stopni gładkie o średnicy 200 mm dla wydatku 200 m3/h to za dużo ?
Opory nagrzewnicy są pomijalne !

Czysty zbieg okoliczności a nie cięższa praca .


Skala podała mi nr tel. do serwisanta Dospela .

To oni są gwarantem a nie dospel..
Jako sprzedawca powinni to załatwić w swoim zakresie.
Co do tego kiedyś ktoś mądry uczył o dwóch rzeczach:
1. Kolano od wylotu/wlotu do centrali minmum 60cm;
2. Nagrzewnica ma opory podane w charakterystyce dodatkowo wentylator ma opory na wymienniku, nagrzewnicy po stronie nawiewu, nagrzewnicy GWC.
A tak jeszcze pytanie czy kolega ma zamontowany dodatkowy filtr na czerpni przed nagrzewnicą GWC???

Piczman
22-01-2012, 18:26
A tak jeszcze pytanie czy kolega ma zamontowany dodatkowy filtr na czerpni przed nagrzewnicą GWC???

Nie mam.
Nie widzę potrzeby .

miki121
22-01-2012, 18:43
Nie mam.
Nie widzę potrzeby .

Sprawdź jej stan bo może być już brudna...
A filtr na czerpni musi być przed nagrzewnicą :)

Piczman
22-01-2012, 18:45
Po 2,5 roku nagrzewnica wraz z czerpnią jest czysta.
Wiem bo zaglądam tam regularnie podczas czyszczenia kratki .
Ściągam ją bo nie jest przymocowana na stałe .

miki121
22-01-2012, 18:49
Po 2,5 roku nagrzewnica wraz z czerpnią jest czysta.
Wiem bo zaglądam tam regularnie podczas czyszczenia kratki .
Ściągam ją bo nie jest przymocowana na stałe .


Ogólnie nie spotkałem się z projektem który by wyszedł z pracowni zarówno dla domku jak i przemysłówki gdzie nagrzewnica wodna byłaby bez filtra :)

bitter
22-01-2012, 20:45
Cóż ... wątek zaczął się już jakiś czas temu a producent dalej ma klienta w d..... Ja jednak zostanę przy Jan-Gazie. Niestety sporo droższy ale nikt nie narzeka.

miki121
22-01-2012, 20:58
Cóż ... wątek zaczął się już jakiś czas temu a producent dalej ma klienta w d..... Ja jednak zostanę przy Jan-Gazie. Niestety sporo droższy ale nikt nie narzeka.

Szczerze mówiąc od Jan-Gaza wolę brinka :)

bitter
23-01-2012, 07:05
No podobne cenowo, brinka jeszcze nie rozgryzłem ale do zakupu jeszcze mam trochę czasu. Niestety czytając opinie o reku za mniej niż 6 tys dla 300 - 400 m3/h nabieram przekonania że nie można tu oszczędzać. Niestety te 6 klocków trzeba wypuścić z kieszeni minimum. Co prawda to off-top ale jak zwykle skorzystam i zapytam - DLACZEGO WOLICIE?

Indiana_
23-01-2012, 17:43
A ja zdecydowanie wybieram POLSKIE produkty, i takie rekomenduję klientom, i na takie daję dobre rabaty. Owszem, mogę zamontować w podobnej cenie Brinka czy Janka, ale kasa wydana na Janka zostanie w Polsce, powiększa naszą gospodarkę, wspiera nasze firmy. Kupując Janka Polska zyskuje 5 tysiaków, kupując Brinka wypływa od nas 5 tysiaków. W sumie, wybierając Brinka zamiast Janka, nasz kraj traci 10 tysiaków.
Urządzenia pracują tak samo, Janek ma teraz ładniejszy sterownik, i można spokojnie zaprogramować w nim 5 biegów i stop, a w Brinku tylko stop i dwa biegi, lub 3 biegi bez stopa. Bez sensu jak dla mnie.

miki121
23-01-2012, 18:36
A ja zdecydowanie wybieram POLSKIE produkty, i takie rekomenduję klientom, i na takie daję dobre rabaty. Owszem, mogę zamontować w podobnej cenie Brinka czy Janka, ale kasa wydana na Janka zostanie w Polsce, powiększa naszą gospodarkę, wspiera nasze firmy. Kupując Janka Polska zyskuje 5 tysiaków, kupując Brinka wypływa od nas 5 tysiaków. W sumie, wybierając Brinka zamiast Janka, nasz kraj traci 10 tysiaków.
Urządzenia pracują tak samo, Janek ma teraz ładniejszy sterownik, i można spokojnie zaprogramować w nim 5 biegów i stop, a w Brinku tylko stop i dwa biegi, lub 3 biegi bez stopa. Bez sensu jak dla mnie.

Ja też wole polskie produkty ale jeżeli mamy szczerze pisać to ile w tym reku jest polskich części ???
Oczywiście nie licząc obudowy :)
Pracowałem przez wiele lat w firmie która montował m.in. Brinka i złej opinii o nim nie dam...
Teraz jestem na swoim i proponuje klientom m.in. Brinka..
Z polskich to Berluf jest spoko jak go się troszkę dopieści..
Nieźle też się zachowują Mitsubishi Electric - moim zdaniem najcichsze urządzenia na rynku :)

Indiana_
23-01-2012, 19:43
Może i większość części jest zagranicznych, ale to połowa ceny. Bardzo nie lubię montowania sterowników do Brinka - z uwagi na ograniczenia, konieczność zagniatania wtyczek do sterownika, kombinowanie z gniazdkami komputerowymi aby jakoś ładnie to pospinać. W Janku jest kabel czterożyłowy który podpinam jak chcę. Poza tym bezsensownym sterowaniem nie mam większych uwag do brinka, ale skoro pracują tak samo, to po co przepłacać? Jan-gaz daje w komplecie E2/E3 dobry sterownik tygodniowy, a w brinku trzeba albo ręcznie wachlować, albo jakieś cuda na kiju wymyślać, u każdego klienta co innego, bo taki akurat sterownik mu się podoba :-)
I w Janku nie ma prądożernej nagrzewnicy wstępnej.

miki121
23-01-2012, 19:49
A jaka jest nagrzewnica ??? :)

coulignon
23-01-2012, 20:04
nie ma żadnej.

miki121
23-01-2012, 20:19
nie ma żadnej.

Pamiętam że taka firma jak zehnder sprzedawała swoje rekuperator z atestem domów pasywnych bez nagrzewnicy.
Po paru zimach ( chyba dwóch ) sprzedają tylko z nagrzewnicą lub GWC :)
Wiec jestem ciekaw jak to się będzie zachowywało bez nagrzewnicy w bardzo dużych mrozach ;)

coulignon
23-01-2012, 20:31
ponizej -29stC nie sprawdzałem. Do tej temp było ok. Moze przez to ze wymiennik jest z aluminium a nie z zużytch butelek PET. Znaczy z tworzywa.

Patriotyzm mi się włączył. :-)

miki121
23-01-2012, 20:47
Ogólnie zawsze bezpiecznie dać małą nagrzewnicę :)

jasiek71
23-01-2012, 21:10
Ogólnie zawsze bezpiecznie dać małą nagrzewnicę :)

albo kilka żarówek 100" w kanale przed reku i prosty sterownik...:D

miki121
23-01-2012, 21:13
albo kilka żarówek 100" w kanale przed reku i prosty sterownik...:D

No jasiek a po co dałeś GWC :)

coulignon
23-01-2012, 21:14
bezpiezcznie dla kogo? Bo mój portfel mówi że on w tym przypadku nie czuje się bezpiecznie. Jeśli Brink potzrebuje nagrzewnicy wstępnej bo inaczej nie działa to jego eksploatacja do tanich nie należy. Jeśli jego cena jest podobna do Janka to wolę ten tańszy w użytkowaniu.

miki121
23-01-2012, 21:17
bezpiezcznie dla kogo? Bo mój portfel mówi że on w tym przypadku nie czuje się bezpiecznie. Jeśli Brink potzrebuje nagrzewnicy wstępnej bo inaczej nie działa to jego eksploatacja do tanich nie należy. Jeśli jego cena jest podobna do Janka to wolę ten tańszy w użytkowaniu.

Jeżeli reku jest rzeczywiście tak dobre jak mówisz to jutro zadzwonię do nich i się dowiem jak będzie to się zachowywało przy -20 na dworzu :)

jasiek71
23-01-2012, 21:19
No jasiek a po co dałeś GWC :)

ja mówię o drugim podejściu do tematu...
na pewno nie kopał bym GWC...

miki121
23-01-2012, 21:22
ja mówię o drugim podejściu do tematu...
na pewno nie kopał bym GWC...

Nie rozumiem możesz mi wyjaśnić :)

jasiek71
23-01-2012, 21:42
Nie rozumiem możesz mi wyjaśnić :)

GWC jest za mało wydajne żeby było opłacalne jego wykonanie
to jest iluzja a nie jakieś większe zyski

miki121
23-01-2012, 21:48
GWC jest za mało wydajne żeby było opłacalne jego wykonanie
to jest iluzja a nie jakieś większe zyski

Oczywiście że mało opłacalne ale jeżeli dobrze się to zrobi to przy słaby reku z krzyżowym wymiennikiem nagrzewnicy nie trzeba :)

jasiek71
23-01-2012, 21:55
Oczywiście że mało opłacalne ale jeżeli dobrze się to zrobi to przy słaby reku z krzyżowym wymiennikiem nagrzewnicy nie trzeba :)

dla słabego reku to ja mam dach od południa albo kolektor powietrzny na ścianie...
dla kilkunastu nocy w roku to te kilka żarówek...
w bilansie strat w sezonie grzewczym wyjdę na plus...
spróbuj dokonać tego najlepszą centrala wentylacyjna;)

miki121
23-01-2012, 22:06
Jasiek ty to masz inwencję twórczą :)

jasiek71
23-01-2012, 22:24
Jasiek ty to masz inwencję twórczą :)

coś trzeba robić w wolnym czasie:)

Straus
03-02-2012, 20:44
Witam Wszystkich.

Przeczytałem wiele razy posty szanownych uczestników forum i nasuneły się mi takie odpowiedzi oraz pytania do kilku fachowców od central wentylacyjnych zwanych potocznie rekuperatorami.

Pierwsze ciekawostka dotyczy marki Dospel oraz Berluft.
Można by powiedzieć że to tak jakby jeden produkt w dwóch rozwiązaniach.
Produkty marki dospel są może nie dokońca godne konkurować z takimi jak j.e. storkair lub ????
Ale porównując cenę troszkę ponad 4tyś do 8 tyś to tak jakby porównać fiata do audi.
W moim zdaniu jeżeli się trafi na przyzwoitego instalatora który ruszy troszkę szare komórki kilką prostymi rozwiązaniami może dopieść produkt dospel-a.
Ponadto któryś z kolegów poruszył temat słabej izolacji to proszę kolegi może kolega porówna ten produkt np. z produktem takim jak: tywent, mistral itp.
Warto rozważyć montaż tego urządzenia w pomieszczeniu "ciepłym" pralnia, kotłownia.
Można także przerabiać obudowę ale czy to ma sens???
Warto rozważyć i stwierdzić fakt że produkt "sercę" naszego systemu wentylacji jest istotny ale bardzo istotne jest wykonanie instalacji.
Dobór rozmieszczeń punktów, rozprowadzanie rur, materiałów wykorzystanych do instalacji i jakości wykonania.
Jeżeli uda się nam to razem zgrać uzyskam przyzwoite rozwiązanie za rozsądne pieniądze.

Dodatkowym atutem może być fakt iż jest to produkt krajowy którego kupował "wielkie" holenderskie firmy do porównania.

Któryś z szanownych kolegów powiedział że nie każdego z nas stać na reku wydać 30tyś, niektórzy mają 10tyś i co mają zrobić zrezygnować z wentylacji mechanicznej???
Chyba raczej nie..
Ale to już sami powinniśmy ocenić czy chcemy zrobić termos wietrzony otwieraniem okien czy jednak skorzystać z tańszego rozwiązania.

Drugi wątek który się pojawił to produkt BRINK-a.
Oczywiście jest to dobry produkt można by rzec że ciekawy produkt środka.
Przyzwoita jakoś oraz rozsądna cena.
A dla osób bardziej wtajemniczonych proszę odpowiedzieć czym się różnił rekuperatory marki: WOLF, "Stary" Viessmann, Brink i np. Stiebel Eltron???

Trzeci wątek bardzo mnie też zastanawiający to GWC.
Zastanawiam się nad sensem tego rozwiązania.
Przewagą wymiennika rurowego np. marki REHAU nad glikolowym np. Dospel.
Zastanawia mnie także rzeczywista sprawność GWC REHAU i czas regeneracji tego wymiennika??

Czwarty wątek który chyba będzie na dzisiaj ostatnim wątkiem to samo wykonanie instalacji rekuperacji w domkach jednorodzinnych.
Tutaj firma Dospel a przede wszystkim ich przedstawiciel powinni dostać żółtą kartkę.
Jestem daleki od krytyki ich produktów ale pomysł związany z zastosowaniem przewodów elastycznych do wentylacji jest lekko nie najlepszym pomysłem.
Rozumiem cena no i obroty są istotne dla handlowca ale dlaczego karać z tego powodu klienta??
Faktem jest że takie "potęgi rekuperacyjne" jak Rekuperatory.pl czy też Global Tech robiło na elastykach parę ładnych lat temu a teraz karmią klientów strawą zwaną że sztywna rura to profesjonalizm a fleks to amatorka.
Warto uderzyć się w pierś i powiedzieć że my też tak robiliśmy ale teraz już nie robimy.
A tych małych wykonawców którzy to robią doszkolić, wytłumaczyć a nie określać je mianem "partaczy"

Dlaczego nie powiem że instalacja powinna być wykonana np. tak:
- rury sztywne typu spiro łączone blachowkrętami i taśmą aluminiową.
- rozgałęzienia wykonywane przy pomocy trójników zwykłych a nie siodłowych bo będzie taniej.
- połączenie z centralą wykonać za pomocą elastycznych elementów np. sylikonowych.
- warto rozważyć zastosowanie tłumika na nawiewie świeżego powietrza do domu.
- przed podejściem do anemostatu można zastosować elastyczny przewód tłumiący - izolowany o długości 25-30cm.
- dobrze jest w pomieszczeniach sypialni zastosować np. skrzynkę rozprężną lub zwiększyć przekrój przewodu np z 125 na 160 wszystko po to aby było ciszej.
- w suszarniach, pralniach, łazienkach, piwnicach wypada zastosować anemostaty z nierdzewki, niestety anemostaty malowane nie są najlepszej jakości i często poddają się korozji.
- izolować rury wełna np. klimafix w pomieszczeniach "ciepłych" 3cm a w nieogrzewanych warto dokładnie policzyć bo nieraz może to być 10cm a nieraz 20cm i wtedy prowadzenie przewodów w ciepłej strefie jest warte zachodu.
I można by tak jeszcze kilka stron ale po co jak za moment pójdzie tekst w stylu jaką firmę reklamuje itp.
Nie liczy się fakt że ktoś chce się podzielić jakąś tam wiedzą, przedyskutować uwagi i opinie.

Aby na wszelki wypadek uprzedzić takie pytania mówią otwarcie tak jestem instalatorem i pracuje w jednej firm zajmujących się rekuperacją.
Jestem pracownikiem najemnym więc nie będę mówił że ta firma jest naj itp.

Pozdrawiam:)

Witam
Może i wyjdę na samobójcę, który planuje samodzielnie założyć rekuperację, jednak dopiero Miki dał mi jakąś konkretną informację o tajnikach co można zepsuć.
Temat jest ukierunkowany na określenie czy Dospel to przyzwoite urządzenie, jednak mam prośbę, aby szanowny Miki rozwinął w miarę możliwości swoje wywody odnośnie jak to zrobić a jak nie.
Mam nadzieję, że nie jest to aż tak bardzo chroniona wiedza instalatorów.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

miki121
03-02-2012, 22:13
Wiedza nie jest tajna :)
Wiedza jest wtedy przydatna jak się nią człowiek dzieli z innymi...
Zawsze warto rozmawiać i dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami ...
Niestety dużo osób na forum odbiera każde spostrzeżenie jako błąd i takie tam:)
Wentylacja jest łatwa do pewnego poziomu :)
Każda instalacja warta jest przeliczenia i doboru :)
Nie wart używać pół środków tylko wybrać alternatywę na którą nas stać:)
Ja tworząc swoją ofertę wybrałem trzy podstawowe marki i uzupełniłem je trzem dodatkowymi :)
W podstawowej trójce znalazły się:
1. Zehnder;
2. Dospel / Berluf;
3. Brink :)

A uzupełnienie było oparte paroma zaletami urządzeń które nie posiada w ofercie podstawowa trójka:
1. Mistral - tylko centrale wentylacyjne z serii BSR - basenowe - bardzo dobre polskie maszynki które do małych basenów nadają się idealnie :)
2. Mitsubishi electric - lossnay najcichsze rekuperatory na rynku :)
3. Jan-Gaz - ciekawa polska firma która kiedyś będzie mogła konkurować z ofertą zagranicznych kolosów.

A wracając do Dospel-a to uważam że jakoś do ceny 10/10 fajne opcje ze sterownikami za rozsądną cenę...
Jeżeli kolega chce więcej informacji na temat instalacji reku to proszę pytania na priv bo tutaj zabraknie nam miejsca :)

jmarkow
06-02-2012, 06:53
Do tej pory byłem całkowicie zadowolony z mojego Optimala, niestety, przy mrozach -20 oC zamarza wymiennik.
Sprzęt stopi na ocieplonym poddaszu (+8oC), przytulony zadkiem do ściany komina systemowego (ok 15-20 oC) i sobie zamarza.
Niby układ przeciwzamrożeniowy działa - nawiew włącza się tylko okresowo, ale i wyciąg działa za słabo (zmierzone anemomentrem) z czego wnioskuję że wymiennik jest na tyle zamarznięty, że nie przepuszcza powietrza. Demontaż wymiennika, płukanie ciepłą wodą i suszenie pomaga - ale na krótko.
Co z tym fantem zrobić ?

coulignon
06-02-2012, 15:29
sprawdż temperaturę powietrza wyciąganego z pomieszczeń tuz przed centralą. Jak rura jest długa, słabo ocieplona i biegnie przez podasze w + 8 stC to reku może dostawć zbyt zimne powietrze żeby nie odmrozić.

Przemco
11-09-2012, 09:45
mam tę centralę i abstrahując od tego że kupiłem ją w dziadowskiej firmie to uważam że producent popełnia gruby nietakt nie informując o braku bardzo istotnej funkcji, a mianowicie braku restartu po zaniku napięcia. urządzenie jest z definicji przeznaczone do pracy ciągłej, jak można zatem nie zamontować podtrzymania dla sterownika ?! czarny scenariusz - wyjeżdżam na 2 tyg. na wczasy i po zamknięciu drzwi nagle wyłączają prąd - przez 2 tyg. nie mam wentylacji w domu ! producent oczywiście śmieje się ze mnie, bo to ja mam się domyślić że takiej funkcji nie ma w tym urządzeniu i oczywiście nie proponuje żadnego rozwiązania (bo po co).

No to na koniec grzecznie pytam - czy istnieje jakieś rozwiązanie inne niż UPS ? może jakieś bateryjne podtrzymanie dla samego sterownika ?

michal_l
11-09-2012, 11:58
Niby układ przeciwzamrożeniowy działa - nawiew włącza się tylko okresowo, ale i wyciąg działa za słabo (zmierzone anemomentrem) z czego wnioskuję że wymiennik jest na tyle zamarznięty, że nie przepuszcza powietrza. Demontaż wymiennika, płukanie ciepłą wodą i suszenie pomaga - ale na krótko.
Co z tym fantem zrobić ?

Moim zdaniem układ przeciwzamrożeniowy NIE DZIAŁA czego dowodem jest stopniowe zamarzanie wymiennika.
Z opisu wnioskuję, że centrala "wyciąga" z pomieszczeń niewiele powietrza czyli ma niewiele ciepła do dyspozycji i nie dość że słabo odzyskuje/nic nie odzyskuje to jeszcze zamarza i przestaje działać.
Nie mam dobrego zdania o tej centrali, [mimo, że jest to moja konkurencja postaram się być obiektywny]
urządzenie w całości mogło by być znacznie lepsze, gdyby dopracowano szczegóły.
Posty zamieszczone wyżej pokazują, że takie "drobiazgi" jak niedopracowany system antyzamrożeniowy lub zasilanie sterownika
mogą kompletnie zepsuć radość z posiadania wentylacji z reku.

Biorąc po uwagę, że obecnie OPTIMAL nie jest jakoś rewelacyjne tani - moim zdaniem powinien być znacznie lepszy.

kangaxx
11-09-2012, 20:16
może masz za duży rozstrzał między nawiewem a wyciągiem na korzyść nawiewu, przy takich układach odmrażanie może nie wydalać, mierzoną miałeś instalację?

DonPedrito
30-09-2012, 01:17
Ubiegłej zimy przy tych ostrych mrozach wiele central dostało po dup** i większość central które mają antyzamrożeniówki na modulowanych silnikach dawało ciała. Jedynie grzałkowe systemy dały rade - niestety bijąc po liczniku przeciętnego Kowalskiego.

michal_l
30-09-2012, 19:11
Ubiegłej zimy przy tych ostrych mrozach wiele central dostało po dup**
i to był dobry test faktycznej jakości.
Nie jest prawdą, że tylko centrale z grzałką dały radę.
Informuję, że żaden z Klientów mających centrale COMAIR nie narzekał/nie zgłaszał problemów.

Z moich obserwacji wynika, że jedynie niska temperatura np. mniej niż 15 C wewnątrz domu [np. kiedy nie ma nikogo bo wszyscy na nartach :D]
w połączeniu z dużym mrozem powoduje, że zauważalnie częściej włącza się automatyka przeciwzamrożeniowa naszych central.

Przy ok 22 C w domu centrala COMAIR HRUC dobrze sobie radzi nawet z solidnym mrozem i to bez grzałki.

adkwapniewski
08-11-2012, 10:51
Prosze o info czy optimal 400 (012-1470) :

1. Ma jakikolwiek bypass ?
2. Można do niego podłączyć przełącznik łazienkowy ?

michal_l
08-11-2012, 19:56
1. Ma jakikolwiek bypass ?

z tego co pamiętam dospel optimal występował w wersji z bypassem i bez

2. Można do niego podłączyć przełącznik łazienkowy ?

poczytaj sobie DTR http://www.dospel-comfort.pl/DTR/DTR-OPTIMAL-400-600.pdf
ja nie widzę tam opisu podłączenia dodatkowych przełączników.

dla porównania centrala COMAIR HRUC ma i bypass i możliwośc podłączenia przełącznika łazienkowego
http://www.comair-polska.pl/2010/HRUC_ulotka_2010.pdf

olko7
22-03-2013, 09:20
Witam
Czy w ostatnim czasie Dospel poprawił coś w Optimalu?
Chodzi mi o najczęściej stawiane tutaj zarzuty:
- brak wznowienia pracy po zaniku napięcia
- możliwość zmiany temperatur załączania bypassu (jest 18-26), lub dodał jakiś tryb ręczny
- odizolowanie bypassu od wymiennika, podobno część powietrza przy otwartym bypassie i tak idzie przez wymiennik
- lepsze uszczelnienie
Głównie martwi mnie ten nieszczęsny bypass.
Chciałbym mieć automatyczny, ale jeżeli Dospel nic nie poprawił, to zakup Optimala wydaje się mijać z celem.
Jeżeli użytkownicy lub instalatorzy Optimala mają jakieś nowe spostrzeżenia, uwagi to będę wdzięczny.

miki121
W Twojej trójce, a nawet szóstce instalowanych rekuperatorów nie widzę brookventa,
a w innym wątku widziałem, że bardzo go polecasz.
Mógłbyś mi na priva podesłać ceny na brinka, optimala, jan-gaza, brookventa dla kubatury ok. 320m3?

miki121
22-03-2013, 11:49
Witam
Czy w ostatnim czasie Dospel poprawił coś w Optimalu?
Chodzi mi o najczęściej stawiane tutaj zarzuty:
- brak wznowienia pracy po zaniku napięcia
- możliwość zmiany temperatur załączania bypassu (jest 18-26), lub dodał jakiś tryb ręczny
- odizolowanie bypassu od wymiennika, podobno część powietrza przy otwartym bypassie i tak idzie przez wymiennik
- lepsze uszczelnienie
Głównie martwi mnie ten nieszczęsny bypass.
Chciałbym mieć automatyczny, ale jeżeli Dospel nic nie poprawił, to zakup Optimala wydaje się mijać z celem.
Jeżeli użytkownicy lub instalatorzy Optimala mają jakieś nowe spostrzeżenia, uwagi to będę wdzięczny.

miki121
W Twojej trójce, a nawet szóstce instalowanych rekuperatorów nie widzę brookventa,
a w innym wątku widziałem, że bardzo go polecasz.
Mógłbyś mi na priva podesłać ceny na brinka, optimala, jan-gaza, brookventa dla kubatury ok. 320m3?

Kilka kolejnych brookventów wisi i ma się dobrze :)

olko7
22-03-2013, 12:59
oj, to faktycznie przykre i bolesne.
Obecnie chyba najbardziej jestem przekonany do Brinka,
bo z tego co widzę to HR300 nie wychodzi dużo drożej od tego Optimala.

miki121
22-03-2013, 13:07
lepiej trochę dołożyć trochę i kupić excellenta spójrz do katalogu na pobór prądu wentylatorów.
z tego co pamiętam to 300 miała około 350W na maksymalnym biegu a excellent 400 miał około 112W.
różnica sporo przekładająca się na eksploatację.
pozdrawiam

olko7
22-03-2013, 15:23
http://www.reku.net.pl/pliki/renovent_hr.pdf
hmmm, wynika że HR300 ma max 112W, a EXC400 - 98W, nie zmieni to faktu że różnica jest,
np. dla 100 m3/h:
HR 300 - 24-31W
Excelent 400 - 9,5-15W
teraz wszystko zależy od różnicy w cenie
pozdrawiam

michal_l
22-04-2013, 18:58
Jezeli się zastanawiasz Dospel vs. Brink [Excellent]
to Brink wygrywa w każdej kategorii oprócz ceny.

Takie porównania nie mają moim zdaniem zbyt wiele sensu
bo StorkAir [ czyli AERIS lub Zehnder], Brink [ sprzedawany też przez Wolf] oraz COMAIR
to pierwsza liga produktów dostępnych w Europie [ i wszystkie produkowane w Holandii]

Dospel/Berluf to urządzenia oparte na innej filozofii, bardziej skierowanej na niską cenę.

kangaxx
16-10-2013, 20:16
-mało prawdopodobne by wentyle były różne, najwyżej wada fabryczna któregoś
-możliwe że skopana instalacja i wyciągi mają "ciężej" stąd różnica
-możliwe że wszystko jest ok bo "sondując ręką" zawsze lepiej będzie czuć nawiew niż wyciąg mimo że działają jednakowo

Tomasz Brzęczkowski
17-10-2013, 07:05
Czym ocieplić odpływ skroplin (stryszek wprawdzie ocieplony (15toprock+6cm rockton) ale nie ogrzewany ?
kablem samoregulującym

Czym docieplić reku ? tam i tak wpada zmrożone powietrze.
- Problemem może być hałas - niestety dla obniżenia kosztów produkcji - 400 i 600 robione są w tej samej obudowie - wyjścia fi 200 są do 600-tki
400m3/h powinno mieć fi 160 - przewymiarowanie może powodować dudnienie
Cięcie kosztów ( zamiana dobrego wymiennika Heatex typ L na klejony z czegoś co przypomina klisze rtg i zastąpienie EBMpapst na "nn" - pozwoliły jeszcze obniżyć cenę - ale czy o to w tym chodzi? Czy fakt, że inwestor nie ogląda i nie słucha towaru, który kupuje, nie porównuje inaczej jak przez DTR-ki ( często kłamliwe) i wizerunek na ekranie - upoważnia do "wony cenowej" kosztem jakości?

Tomasz Brzęczkowski
17-10-2013, 12:42
Ma Pan instalację z kanałów z których wykonuje się tłumiki.
Po czym Pan poznaje, że różnie wentylatory "dają"?

Tomasz Brzęczkowski
17-10-2013, 14:46
Zrobiłem prosty przyrząd z kartki papieru i na nawiewie wychyla się bardziej a na wywiewie wciąga ją słabiej - testowałem na odpiętych kanałach do skrzynek rozdzielczych na króćcach reku...

Jeżeli by się okazało że nawiewny jest "mocniejszy" od wywiewnego , to jeżeli je zamienię miejscami (wentyle) powinno się zrobić podciśnienie w domu tak ?
Czy takie zjawisko jest pożądane czy są jakieś negatywne skutki ? Idąc dalej tym tokiem to większy wywiew , mniejszy nawiew - nie powinien wymiennik zamarzać tak teoretycznie ... ?
Zadzwoniłem do konstruktora optimala - wentylatory i nastawy są takie same. Różnica może wynikać z oporów na wymienniku. Wymiennik Al Heatexa typ L zastał zastąpiony takim zgrzewanym z czegoś co przypomina kliszę do zdjęć RTG. Lamele mogą być powyginane i prześwity nie 50/50 a 60/40 lub nawet gorzej
Zawsze lepsze jest nadciśnienie.

kangaxx
17-10-2013, 17:02
Zrobiłem prosty przyrząd z kartki papieru i na nawiewie wychyla się bardziej a na wywiewie wciąga ją słabiej - testowałem na odpiętych kanałach do skrzynek rozdzielczych na króćcach reku...

Jeżeli by się okazało że nawiewny jest "mocniejszy" od wywiewnego , to jeżeli je zamienię miejscami (wentyle) powinno się zrobić podciśnienie w domu tak ?
Czy takie zjawisko jest pożądane czy są jakieś negatywne skutki ? Idąc dalej tym tokiem to większy wywiew , mniejszy nawiew - nie powinien wymiennik zamarzać tak teoretycznie ... ?

kartka papieru ti wskaźnik podobny do ręki, też wyciągu pokaż mniej, większy wyciąg zmniejsza zamarzanie,

kangaxx
17-10-2013, 17:03
...Zawsze lepsze jest nadciśnienie. do czego lepsze, zawsze czy w konkretnych warunkach?

24-11-2013, 19:44
Może ktoś odpowiedzieć - u mnie od wczoraj też chodzi optimal i tez mam wrazenie ze wyciag chodzi słabo, instalacja na rurach spiro ale parter podłaczony na kanałach prostokątnych. na 50% mocy bez anemostatów na nawiewie anemometr pokazuje 2,5-3m/s,na wywiewach na poddaszu około 2-2,5 w zależności od odległości od centrali ale już wyciągi na parterze działają bardzo słabo, prawie niewyczuwalnie a kuchnia która jest najdalej - prawie nic nie czuć. Instalacja robiona według projektu z domwenta. Co może być przyczyną? Na każdej odnodze na poddaszu mam przepustnice szczelne z wyjątkiem łazienki (twierdzą że tam musi działać na maksa.i rzeczywiście wyciąg w łazience działa najmocniej. Czy mimo wszystko nie powinno być przy nim przepustnicy?

KONTO usunięte123
08-03-2014, 22:09
kablem samoregulującym
tam i tak wpada zmrożone powietrze.
- Problemem może być hałas - niestety dla obniżenia kosztów produkcji - 400 i 600 robione są w tej samej obudowie - wyjścia fi 200 są do 600-tki
400m3/h powinno mieć fi 160 - przewymiarowanie może powodować dudnienie
Cięcie kosztów ( zamiana dobrego wymiennika Heatex typ L na klejony z czegoś co przypomina klisze rtg i zastąpienie EBMpapst na "nn" - pozwoliły jeszcze obniżyć cenę - ale czy o to w tym chodzi?
- Brak aluminiowego wymiennika,
- Wentylatory stalopradowe firmy?
- Nieszczelny bypass

Chyba modernizacja tego modelu nie wyszla mu na zdrowie.
Mimo wszystko warty jest swojej ceny?

Jesli nie optima jak sensowna alternatywa w cenie ~4000?

Tomasz Brzęczkowski
09-03-2014, 07:29
Chyba przeczytali - bo centrale lepsze już są. Za 4200-4500 zł brutto 23% - lepszej 400-tki się nie znajdzie i to jeszcze z bypassem

wuwok
09-03-2014, 12:18
Chyba przeczytali - bo centrale lepsze już są. Za 4200-4500 zł brutto 23% - lepszej 400-tki się nie znajdzie i to jeszcze z bypassem
A gdzie można kupić w tej cenie z baypassem?na Aledrogo są około 4200 bez baypassa.

09-03-2014, 19:03
np tu http://domwent.pl/pl/c/optimal/276

wuwok
10-03-2014, 05:57
A Dospela wziąć z automatycznym baypassem ?Czy wystarczy zwykły? Rożnica w cenie jednak jest spora.

10-03-2014, 06:32
to zależy - automat to po prostu wygoda, bez automatu bedziesz musiał ręcznie raz na jakiś czas wyłączać bypass

ja mam zwykły ze względu na cenę

Tomasz Brzęczkowski
10-03-2014, 07:21
Może ktoś odpowiedzieć - u mnie od wczoraj też chodzi optimal i tez mam wrazenie ze wyciag chodzi słabo, instalacja na rurach spiro ale parter podłaczony na kanałach prostokątnych. na 50% mocy bez anemostatów na nawiewie anemometr pokazuje 2,5-3m/s,na wywiewach na poddaszu około 2-2,5 w zależności od odległości od centrali ale już wyciągi na parterze działają bardzo słabo, prawie niewyczuwalnie a kuchnia która jest najdalej - prawie nic nie czuć. Instalacja robiona według projektu z domwenta. Co może być przyczyną? Na każdej odnodze na poddaszu mam przepustnice szczelne z wyjątkiem łazienki (twierdzą że tam musi działać na maksa.i rzeczywiście wyciąg w łazience działa najmocniej. Czy mimo wszystko nie powinno być przy nim przepustnicy? W domu nie robi się na blaszanych kanałach. Nie robi się też na kanałach mieszanych, o różnych średnicach. Instalacja powinna być samoregulująca i niesłyszalna. By prędkość w kanałach była taka jak Pan podał - nawiewy powinny mieć około 30 cm 2 pole powierzchni!

Tomasz Brzęczkowski
10-03-2014, 07:22
np tu http://domwent.pl/pl/c/optimal/276
To nie 4200... i jeszcze wysyłka!

10-03-2014, 09:18
W domu nie robi się na blaszanych kanałach. Nie robi się też na kanałach mieszanych, o różnych średnicach. Instalacja powinna być samoregulująca i niesłyszalna. By prędkość w kanałach była taka jak Pan podał - nawiewy powinny mieć około 30 cm 2 pole powierzchni!

Znowu mądrości pana B - koleś weź się ......
Mam na blaszanych - a spiro to do czego są, o dziwo - cicho u mnie chodzi - CUD panie B.
4200 a 4380 - rzeczywiście różnica - koszt wysyłki niewielki - wiem bo kupiłem.

Tomasz Brzęczkowski
10-03-2014, 13:53
Znowu mądrości pana B - koleś weź się ......
Mam na blaszanych - a spiro to do czego są, o dziwo - cicho u mnie chodzi - CUD panie B.
4200 a 4380 - rzeczywiście różnica - koszt wysyłki niewielki - wiem bo kupiłem.
Bardzo Panu współczuję - ale nie każdy ma słaby słuch.
Poza tym problem jest ze kupnem kanałów 63, 68mm blaszanych ( 2 do 5m/sek) potem to matowić wewnątrz, by zmniejszyć opory!! Skoro tam Pan kupił, to powinni Panu powiedzieć, że na blasze się nie robi - chyba, że tam nie ma ani jednego co kuma sprawę.

asolt
10-03-2014, 14:03
Bardzo Panu współczuję - ale nie każdy ma słaby słuch.
P

Moze zając sie lepiej laryngologią i audiogramy na odległosc wykonywać.

Tomasz Brzęczkowski
10-03-2014, 14:06
Moze zając sie lepiej laryngologią i audiogramy na odległosc wykonywać. Może to lepiej Panu wyjdzie, uważam, ze może Pan spróbować.

10-03-2014, 19:39
Szkoda czasu na dyskusję z Panem - żegnam ozięble:bye:

Tuńczyk
11-03-2014, 16:06
Mój Dospel Optimal 400 z bypassem się dwa dni temu "skończył". Oczywiście już po gwarancji... (pochodził ca. 2,5 roku, a jeszcze na noc wyłączany, bo szum spać nie dawał) Włączyłem go rano, pochodził kilka minut i padł.

Sterownika nie można włączyć, nie reaguje na przyciski, nic nie wyświetla. Bezpiecznik przy włączniku sprawdziłem - przewodzi prąd dalej. Ma ktoś pomysł co to możę być? Po przełączeniu włącznika na rekuperatorze, słychać jakiś szmer przez sekundę i cisza.

Tomasz Brzęczkowski
12-03-2014, 10:10
Mój Dospel Optimal 400 z bypassem się dwa dni temu "skończył". Oczywiście już po gwarancji... (pochodził ca. 2,5 roku, a jeszcze na noc wyłączany, bo szum spać nie dawał) Włączyłem go rano, pochodził kilka minut i padł.

Sterownika nie można włączyć, nie reaguje na przyciski, nic nie wyświetla. Bezpiecznik przy włączniku sprawdziłem - przewodzi prąd dalej. Ma ktoś pomysł co to możę być? Po przełączeniu włącznika na rekuperatorze, słychać jakiś szmer przez sekundę i cisza.
Nie należy wyłączać reku, nie są do tego przystosowane. Elektronika poleci!
Co do szumów... głośniejsze rekuperatory ( powyżej 30 dB) powinny być ronione na kanałach miękkich izolowanych, jeżeli to oczywiście możliwe.

Lisciok
12-03-2014, 13:27
Planuj założyć u siebie reku w nowo budowanym domku, lecz moi sąsiedzi palą w piecu wszystkim czym popadnie, pomyślałem sobie, że w czasie zadymiania okolicy będę wyłączał reku, a tu widzę, że nie należy wyłączać? to jak to obejść?

Tomasz Brzęczkowski
12-03-2014, 13:52
Planuj założyć u siebie reku w nowo budowanym domku, lecz moi sąsiedzi palą w piecu wszystkim czym popadnie, pomyślałem sobie, że w czasie zadymiania okolicy będę wyłączał reku, a tu widzę, że nie należy wyłączać? to jak to obejść? Nie może Pan wyłączać wentylacji. Przecież dym i przy wyłączonej wejdzie - Może Pan zrobić siłownik i kanał do recyrkulacji - jak w samochodzie obieg wewnętrzny - ale wtedy co z CO2?

Tuńczyk
12-03-2014, 14:37
Nie należy wyłączać reku, nie są do tego przystosowane. Elektronika poleci!
Co do szumów... głośniejsze rekuperatory ( powyżej 30 dB) powinny być ronione na kanałach miękkich izolowanych, jeżeli to oczywiście możliwe.

Od wyłączania przez wyzerowanie obrotów chyba nie poleci? Tak czy siak udało się ustalić, że zasilacz się spalił - zatarł się w nim wentylator i coś tam się popaliło w zasilaczu... Szukam zamiennika obecnie, oby był wyższej jakości niż ten firmowo montowany.

Instalacja na elastycznych aluminiowych spiro, izolowane wełną 5-10 cm we własnym zakresie. Całość na trójnikach i anemostatach. Planuję dorzucić dwa tłumiki i mam nadzieję, że pomogą i będzie mogła również w nocy wentylacja pracować...

Tomasz Brzęczkowski
12-03-2014, 14:50
Od wyłączania przez wyzerowanie obrotów chyba nie poleci? Tak czy siak udało się ustalić, że zasilacz się spalił - zatarł się w nim wentylator i coś tam się popaliło w zasilaczu... Szukam zamiennika obecnie, oby był wyższej jakości niż ten firmowo montowany.

Instalacja na elastycznych aluminiowych spiro, izolowane wełną 5-10 cm we własnym zakresie. Całość na trójnikach i anemostatach. Planuję dorzucić dwa tłumiki i mam nadzieję, że pomogą i będzie mogła również w nocy wentylacja pracować...
Tłumiki nie pomogą, bo szumy generują gładkie i przewymiarowane kanały. Powietrze przy gładkich ściankach zwalnia ( by tego uniknąć, kanały się kanały matowi lub perforuje ) wtedy "środkowe" powietrze wyprzedza te przy ściankach, rozpręża się i powstaje fala dźwiękowa.
Uszkodzenie elektroniki jest przez wilgoć, która dostaje się tam gdzie nie powinna przy wyłączonej centrali. jak Pan wyłączy zasilanie - kanały nawiewne stają się wywiewnymi - jak w wentylacji "grawitacyjnej" elementy elektroniczne są zimne - osadza się na nich wilgoć i po włączeniu... coś jak właczyć w ciepłym pokoju zmrożony komputer.

perm
12-03-2014, 18:45
Tłumiki nie pomogą, bo szumy generują gładkie i przewymiarowane kanały. Powietrze przy gładkich ściankach zwalnia ( by tego uniknąć, kanały się kanały matowi lub perforuje ) wtedy "środkowe" powietrze wyprzedza te przy ściankach, rozpręża się i powstaje fala dźwiękowa.
...Tak to jest jak nieuk próbuje wyjaśnić coś czego do końca nie rozumie. Kanały się perforuje lub wykłada miękkim materiałem by nie przenosiły dźwięków z pomieszczeń lub generowanych przez przeszkody w kanałach. Gładkie ścianki dają przepływ laminarny który nie generuje żadnych dźwięków. Ucz się Brzęczkowski, ucz! Może w końcu nie będziesz pośmiewiskiem. Nie wstyd ci, w tym wieku takie idiotyzmy wypisywać?

12-03-2014, 20:46
Tłumiki nie pomogą, bo szumy generują gładkie i przewymiarowane kanały. Powietrze przy gładkich ściankach zwalnia ( by tego uniknąć, kanały się kanały matowi lub perforuje ) wtedy "środkowe" powietrze wyprzedza te przy ściankach, rozpręża się i powstaje fala dźwiękowa.
Uszkodzenie elektroniki jest przez wilgoć, która dostaje się tam gdzie nie powinna przy wyłączonej centrali. jak Pan wyłączy zasilanie - kanały nawiewne stają się wywiewnymi - jak w wentylacji "grawitacyjnej" elementy elektroniczne są zimne - osadza się na nich wilgoć i po włączeniu... coś jak właczyć w ciepłym pokoju zmrożony komputer.

Miałem się pożegnać ale nie mogę tego słuchać - sam mam instalację mieszaną - parter na metalowych kanałach prostokątnych, poddasze na metalowych sztywnych rurach spiro - na całej instalacji dwa tłumiki - uwierzcie mi - że jest cicho - a jak nie wierzycie - zapraszam.
Ps - kanały wewnątrz nie są wyciszone

Tomasz Brzęczkowski
12-03-2014, 21:47
Miałem się pożegnać ale nie mogę tego słuchać - sam mam instalację mieszaną - parter na metalowych kanałach prostokątnych, poddasze na metalowych sztywnych rurach spiro - na całej instalacji dwa tłumiki - uwierzcie mi - że jest cicho - a jak nie wierzycie - zapraszam.
Ps - kanały wewnątrz nie są wyciszone Jaki Pan ma cel propagowac złych fachowców? To, że Pan nie słyszy nie znaczy, że tak jest prawidłowo!
Na kanałach blaszanych nigdzie na świecie nie robi się wentylacji. Są gładkie, za duże i głośne.
Po co Pan broni brak wiedzy w temacie? Tylko dlatego, że akurat Pan nie słyszy? Czy jak komuś się udało na czerwonym przejechac to tak jest ok????

12-03-2014, 22:43
A to, że Pan sprzedaje tylko termoflexy lub inny plastikowy szajs nie znaczy że tylko on jest dobry, pewnie jest i tani i w ogóle - bardzo mnie dziwi jak z uporem maniaka próbuje Pan na forum zwalczyć kanały metalowe. Dla Pana istnieją tylko zaje...e drogie skrzynki rozdzielcze, najlepiej systemowe wraz z kanałami itd. To, że Pan jedzie m ercedesem nie oznacza że tylko on jest dobry - a francuzy są złe i do bani. W tym względzie przypomina Pan mojego mechanika - dla niego tylko niemce istnieją a francuzy to szajs - a ja mam już trzecią lagunę i żadna nie była szajsem, ciągle jeżdżę - bezawaryjnie, wygodnie i w dodatku ekonomicznie.
Idąc Pana tokiem rozumowania - innym autem jedzie się źle, niewygodnie, burczy, dużo pali a merc jest ok. A ja mówię: lepiej źle jechać niż dobrze iść.
Poziom Pana wiedzy został zakwestionowany wielokrotnie na tym forum - i dla mnie nie jest Pan żadnym autorytetem więc większa ilość wykrzykników i pytajników w Pańskich postach raczej mnie nie przestraszy - więc proszę nie krzyczeć.

12-03-2014, 22:48
A to cytat z pierwszej lepszej stronki:
"Metalowe, stalowe, ocynkowane kanały okrągłe i prostokątne
są szeroko stosowane w przemysłowych instalacjach wentylacyjnych i mogą być wykorzystane także w instalacjach domowych.
Do ich niewątpliwych zalet należy bardzo duża wytrzymałość mechaniczna, małe opory powietrza
i szeroki wachlarz dostępnych wymiarów i najróżniejszych kształtek.
Metalowe kanały izoluje się specjalnymi matami z wełny mineralnej, co zapewnia
wymagany poziom izolacji termicznej.

Do wad kanałów metalowych należy zaliczyć niekorzystne właściwości akustyczne
[w metalowych kanałach bardzo dobrze rozchodzi się dźwięk] co wymaga stosowania
tłumików i wymaga doświadczenia przy budowie instalacji.

Jak pisałem - mam dwa tłumiki a Panu brak doświadczenia przy budowie takiej instalacji i neguje Pan uprawnienia innych - nieładnie.

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 01:37
A to, że Pan sprzedaje tylko termoflexy lub inny plastikowy szajs nie znaczy że tylko on jest dobry,
Robiłem wentylacje domowe w czasach gdy termofleksów nie było. Metalowe, stalowe, ocynkowane kanały okrągłe i prostokątne
są szeroko stosowane w przemysłowych instalacjach wentylacyjnych i mogą być wykorzystane także w instalacjach domowych.
Do ich niewątpliwych zalet należy bardzo duża wytrzymałość mechaniczna, małe opory powietrza
i szeroki wachlarz dostępnych wymiarów i najróżniejszych kształtek.
Metalowe kanały izoluje się specjalnymi matami z wełny mineralnej, co zapewnia
wymagany poziom izolacji termicznej.

Do wad kanałów metalowych należy zaliczyć niekorzystne właściwości akustyczne
[w metalowych kanałach bardzo dobrze rozchodzi się dźwięk] co wymaga stosowania
tłumików i wymaga doświadczenia przy budowie instalacji.
Wie Pan coś o podstawowym podręczniku z którego uczą się nawet dzisiejsi studenci - Maksymilian Malicki "Wentylacja i klimatyzacja"?

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 01:43
a jeszcze na noc wyłączany, bo szum spać nie dawał) Włączyłem go ranoI
nstalacja aluminiowych spiro
Słychac?

perm
13-03-2014, 05:53
...Jak pisałem - mam dwa tłumiki a Panu brak doświadczenia przy budowie takiej instalacji i neguje Pan uprawnienia innych - nieładnie.Z Brzęczkowskim nie porozmawiasz. Ma jakiś ogranicznik w głowie. Będzie tak klepał idiotyzmy nie zważając na to co napiszesz.

13-03-2014, 07:30
Zauważyłęm..... spadam stąd. Pozdrawiam perm

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 08:01
Zauważyłęm..... spadam stąd. Pozdrawiam perm
Producenci central Flexit, Comair, Brink Zehnder Frapol Komfovent Systemair ... nie zalecają blaszanych kanałów. Wynika, to nie tylko generowanych dźwięków ale i z braku możliwości czyszczenia takowych (gdyby zaistniała taka konieczność)
W Polsce do dziś na uczelniach jest podręcznik Pana Malickiego z 1974!!! roku. W tamtych czasach - nie było domowych wentylacji mechanicznych ani kanałów inne niż blaszane. Ale, gdyby uczył się Pan dziś informatyki, motoryzacji... z podręczników sprzed 40 lat - zapewne nie byłby Pan fachowcem w tych dziedzinach.
Nie ma ani jednego punktu przewagi kanałów blaszanych nad wentylacyjnymi. By zmniejszyć opory przepływu i szumy - kanały blaszane wykłada się izolacją od wewnątrz
http://www.artbud.pl/pl/p/IINDUSTRIAL-BATTS-BLACK-60-plyty-pokryte-jednostronnie-tkanina-z-wlokna-szklanego-w-kolorze-czarnym-2000x1200mm-grubosc-od-30-50-oraz-100mm-m2/451
248139
Czy np. bardzo znana u nas firma Climaver zaprezentowała na niedawnym Forum Wentylacji płytę Climaver A2 Black do robienia kanałów, że specjalną szorstką włókniną.
Wentylacja nie może być słyszalna!

kerado28
13-03-2014, 08:07
Producenci central Flexit, Comair, Brink Zehnder Frapol Komfovent Systemair ... nie zalecają blaszanych kanałów.

Jakimi kanałami doprowadza Pan powietrze do skrzynek rozgałęźnych?

13-03-2014, 08:26
Producenci central Flexit, Comair, Brink Zehnder Frapol Komfovent Systemair ... nie zalecają blaszanych kanałów. Wynika, to nie tylko generowanych dźwięków ale i z braku możliwości czyszczenia takowych (gdyby zaistniała taka konieczność)
W Polsce do dziś na uczelniach jest podręcznik Pana Malickiego z 1974!!! roku. W tamtych czasach - nie było domowych wentylacji mechanicznych ani kanałów inne niż blaszane. Ale, gdyby uczył się Pan dziś informatyki, motoryzacji... z podręczników sprzed 40 lat - zapewne nie byłby Pan fachowcem w tych dziedzinach.
Nie ma ani jednego punktu przewagi kanałów blaszanych nad wentylacyjnymi. By zmniejszyć opory przepływu i szumy - kanały blaszane wykłada się izolacją od wewnątrz
http://www.artbud.pl/pl/p/IINDUSTRIAL-BATTS-BLACK-60-plyty-pokryte-jednostronnie-tkanina-z-wlokna-szklanego-w-kolorze-czarnym-2000x1200mm-grubosc-od-30-50-oraz-100mm-m2/451
248139
Czy np. bardzo znana u nas firma Climaver zaprezentowała na niedawnym Forum Wentylacji płytę Climaver A2 Black do robienia kanałów, że specjalną szorstką włókniną.
Wentylacja nie może być słyszalna!

Znów wywołany odpowiadam - trafiłeś Pan w sedno. Ja właśnie jestem informatykiem z zawodu - choć raczej obecnie dorabiam w tej branży. Ale jak Pan słusznie zauważył podręczniki do informatyki sprzed 20lat są obecnie nieaktualne ale.... moja wiedza fachowa w tymn temacie nie wynika z jednego podręcznika który studiowałem w 1992 roku ale z kolejnych publikacji wychodzących w następnych latach, z aktualizacji i zmieniających się trendów - przystosowałem się do tego, przepraktykowałęm pewne działania na własnej skórze i uważam się obecnie za dobrego informatyka. Pan jak widzę bazuje na jednej publikacji z 1974 roku i nie dopuszcza myśli że coś innego też może być dobre.
Jedna przewaga metalowych - cena?

KOLEJNY RAZ POWTARZAM - MOJA WENTYLACJA NIE JEST SŁYSZALNA!

ps. ale dla Pana na pewno coś tam w środku jest - może myszy?

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 08:41
Ale większość taką instalację słyszy! Czy dlatego, ze Pan nie słyszy inni mają robić niezgodnie z wiedzą o przepływach czyli ze sztuką? Fala dźwiękowa powstaje przy rozprężaniu się powietrza, dlatego tak ważne jest by kanały nie były przewymiarowane i gładkie ( przylega do nich powietrze zwalniając przy ściankach) .
Poza tym, Takiej instalacji nie można czyścić. Przy trójnikach może być słychać nawet szepty między pokojami.
Pan poda jedną zaletę blaszanych kanałów - poza uporem! "bo ja tak mam"

Jedna przewaga metalowych - cena? Nie wiem, czy wyższa cena to zaleta, ale niech będzie.
dom 150m2 materiał z VAT 23% - 7000 zł na kanałach miękkich izolowanych 8200 zł na kanałach antybakteria PR 75/63mm

kerado28
13-03-2014, 08:43
Jakimi kanałami doprowadza Pan powietrze do skrzynek rozgałęźnych?

Ponawiam pytanie :-)

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 09:04
Ponawiam pytanie :-) Najczęściej AFS (
www.afs.com.tr ) Ale jak ktoś chce zapłacić to również takimi
248150 www.ubbink.be

13-03-2014, 09:15
Ale większość taką instalację słyszy! Czy dlatego, ze Pan nie słyszy inni mają robić niezgodnie z wiedzą o przepływach czyli ze sztuką? Fala dźwiękowa powstaje przy rozprężaniu się powietrza, dlatego tak ważne jest by kanały nie były przewymiarowane i gładkie ( przylega do nich powietrze zwalniając przy ściankach) .
Poza tym, Takiej instalacji nie można czyścić. Przy trójnikach może być słychać nawet szepty między pokojami.
Pan poda jedną zaletę blaszanych kanałów - poza uporem! "bo ja tak mam"
Nie wiem, czy wyższa cena to zaleta, ale niech będzie.
dom 150m2 materiał z VAT 23% - 7000 zł na kanałach miękkich izolowanych 8200 zł na kanałach antybakteria PR 75/63mm

A jednak cena - ja mam 161m2 - materiał wraz z reku dospela 400 - 7300zł! schowaj się Pan ze swoimi cenami....

Jak na razie większość to tylko - Pan.
I nie podoba mi się sugestia że jestem głuchy.....równie dobrze mogę twierdzić że Pan jest głupi....ale to nie mój poziom dyskusji.

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 09:20
7000 zł z VAT 23% to więcej niż 7300? . Po co Pan się denerwuje, to dość prosta matematyka.
Oczywiście optimal z bypasem!

13-03-2014, 09:30
tak 7300 z vat - mogę dać skan faktury

Pańskie wypowiedzi w tematach są powszechnie znane ot choćby tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223863-łączenie-i-izolacja-rur-spiro&highlight=spiro
...i masa innych.

Poza tym po co chce Pan czyścić instalację - czy w domkach jednorodzinnych są takie wymagania sanitarne? rozumiem że komin wentylacyjny też Pan czyści?

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 09:39
Przecież ludzie kupują, ceny są znane. A instalacji nie chcę czyścić, ale czasami jest taka konieczność. Np pozostawienie zimą w ogrzewanym domu kanałów bez centrali lub z wyłączoną centralą.
A tak poza tym, nie wierzę, że Pan wentylacji nie słyszy na blaszanych kanałach!
Jak sam Pan widzi... blaszane kanały izolacją wykłada się od wewnątrz.

13-03-2014, 09:45
Naprawdę zapraszam - poza tym spiro się nie wykłada od wewnątrz

kerado28
13-03-2014, 14:23
Najczęściej AFS (


Ten rodzaj kanałów to są FLEXY (potocznie nazywane sprężynkami itp.)
Większość monterów porzuciła je wiele lat temu...

Na takich kanałach montuje Pan swoje instalacje (bez komentarza) - AŻ WSTYD !
a krytykuje Pan instalacje na ocynku..
Dobre :-)

szukaj
13-03-2014, 14:56
a co jest nie tak z tymi przewodami??
ja mam takie rury pomiędzy puszką a kratką po jakieś 50cm długości.

kerado28
13-03-2014, 15:03
Ten kawałek jest jak najbardziej dopuszczalny.
Pociągnięcie natomiast tym kanałem kilku/kilkunastu metrów - już NIE.

szukaj
13-03-2014, 15:38
A dlaczego???
Przecież zgodnie z opisem kanał ten stosuje się do przesyłu powietrza.
Kilka razy czytałem na forum że ktoś tak ma zrobione.
Ostatnio w dzienniku Arturo72.

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 16:28
DGP, klimę się na tym robi. Nie robi się wentylacji na ocynku. Trudno go wewnatrz izolować by nie był gładki.. A na kanałach afs robię 24 lata. Nawet producenci central wykluczaja ocynk.

Tomasz Brzęczkowski
13-03-2014, 17:52
http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/48/ Brink poleca takie kanały.

13-03-2014, 20:05
.....Nie robi się wentylacji na ocynku....

Jakieś uzasadnienie - tylko merytoryczne poproszę

Tomasz Brzęczkowski
14-03-2014, 04:15
Ile razy
1 są gładkie ścianki - powoduje to "przyklejanie" się powietrza, które przy ściankach zwalnia. Środkowe powietrze je wyprzedza i rozpręża się . Powstaje przepływ turbulentny i fala dźwiękowa ( zwiększa to opory i poziom szumów)
- instalacje najlepiej wykonać na skrzynce rozdzielczej, by była samoregulacja - nie daje się pomierzyć i regulować przepływów około 20m3/h
- nie ma na rynku ocynkowanych kanałów 60-70 mm podstawowych do wentylacji - optymalna prędkość powietrza w kanale wynosi od 2 do 5 m/sek!
-instalacji na kanałach z ocynku nie da się oczyścić w razie takiej konieczności
-trudniej jest wykonać i zamaskować.
-przy instalacji na trójnikach - zdarza się, ze są słyszane nawet szepty między pokojami
-przy blaszanych kanałach ( jak Pan wyżej widział ) izolację daje się od wewnątrz dla wygłuszenia - a to jest dość trudne .

Na koniec - cena!

perm
14-03-2014, 06:03
Ile razy
1 są gładkie ścianki - powoduje to "przyklejanie" się powietrza, które przy ściankach zwalnia. Środkowe powietrze je wyprzedza i rozpręża się . Powstaje przepływ turbulentny i fala dźwiękowa ( zwiększa to opory i poziom szumów)
...Nasz misiu znów prezentuje rozumowanie godne przedszkolaczka. Tak pani w maglu mówiła więc misiu powtarza. O liczbie Reynoldsa nie słyszał. Kilka cytatów:

...Jak dotąd, precyzyjne pomiary wykonano jedynie dla przepływów w rurach okrągłych, gładkich i chropowatych...Na ich podstawie ustalono, że poniżej Re = 2340 przepływ w rurach powinien zawsze pozostawać laminarny, przy 2340 < Re < 5000 obserwuje się przepływ laminarny lub burzliwy, natomiast przy Re > 5000 przepływ jest niemal zawsze turbulentny...
Przepływ laminarny charakteryzuje się brakiem lokalnych zmian ciśnienia, w wielkim uproszczeniu. Niezależnie od tego z jaką prędkością odbywa się przepływ i jakie są ścianki rury. Przepływ turbulentny to właśnie "zwalnianie" przy ściankach i powstawanie lokalnych zawirowań. Lepkość kinematyczna i dynamiczna płynu jest w liczbie Reynoldsa uwzględniona więc pisanie o "przyklejaniu" się cieczy jest bzdurą. Występuje zawsze.

Promotorami burzliwości mogą być: chropowatości powierzchni rury, drgania zewnętrzne, niejednorodności płynu np. drobne cząstki w płynie oraz ruch ciepła powodujący niejednorodności gęstości płynu. W warunkach przemysłowych przyjmuje się, że któryś z tych warunków zawsze zachodzi i dlatego przy liczbie Reynoldsa powyżej 2300 przepływ jest zawsze burzliwy. Chropowatości!!! Nasz montarzysta może i zna się na śrubkach ale ma już kłopot z określeniem powodu dlaczego śrubkę wkręca się w prawo a wykręca w lewo. Normalnie miszcz!

14-03-2014, 06:20
Ile razy
1 są gładkie ścianki - powoduje to "przyklejanie" się powietrza, które przy ściankach zwalnia. Środkowe powietrze je wyprzedza i rozpręża się . Powstaje przepływ turbulentny i fala dźwiękowa ( zwiększa to opory i poziom szumów)
- instalacje najlepiej wykonać na skrzynce rozdzielczej, by była samoregulacja - nie daje się pomierzyć i regulować przepływów około 20m3/h
- nie ma na rynku ocynkowanych kanałów 60-70 mm podstawowych do wentylacji - optymalna prędkość powietrza w kanale wynosi od 2 do 5 m/sek!
-instalacji na kanałach z ocynku nie da się oczyścić w razie takiej konieczności
-trudniej jest wykonać i zamaskować.
-przy instalacji na trójnikach - zdarza się, ze są słyszane nawet szepty między pokojami
-przy blaszanych kanałach ( jak Pan wyżej widział ) izolację daje się od wewnątrz dla wygłuszenia - a to jest dość trudne .

Na koniec - cena!

1. wyjaśnił Perm, do tego przypomnę słynną trąbkę - oczywiście według Pana B. jest w środku chropowata:yes:
2. To tylko Pana zdanie bo Pan to wciska ludziom, to nie jest merytoryczne uzasadnienie.
3. Kto powiedział że to optymalne - Pan? Z tego co pamiętam to najmniejsza średnica rury spiro to 80mm.
4. Nie ma potrzeby czyścić WM!!! Wyjaśniałem już powyżej i inni w innych tematach.
5. Wierutne kłamstwo - instalacja jest banalnie prosta ale fakt - zamaskowanie nie jest łatwe - ale tak samo trudne jak rur AFS które rzekomo Pan stosuje (na marginesie bardzo łatwo się je czyści:lol2:)
6. Zdarza się wtedy jak instalacji na spiro podejmuje się osoba z Pańskim hmmm...."doświadczeniem". Ja bez doświadczenia i powtarzam po raz entyyyy - nic nie słyszę (sam się dziwę bo nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie a WM tymi ręcyma zdziełana - działa i o dziwo - wbrew tezom pana B. - jest cicho - CUD normalnie:P
7. Przy spiro nie daje się od wewnątrz a od zewnątrz, i tylko po to aby się wilgoć nie wykraplała co ma miejsce przy każdego rodzaju kanałach

Na koniec - kilka postów wyżej podałem że moja cena a Pańska cena - to 50% taniej na korzyść spiro (przynajmniej w Pana przypadku) .

A miał Pan odpowiedzieć merytorycznie - nie znam Pana ale kojarzy mi się Pan z Macierewiczem, albo z taką partią PSL - są obecni w polskiej polityce ale ....cóż .... są ale nie odgrywają żadnej roli....po prostu są....

Tomasz Brzęczkowski
14-03-2014, 07:54
Prosił Pan o merytoryczne wyjaśnienie dlaczego nie robi się wentylacji na ocynku - a odpowiada Pan niemerytorycznie.

3. Kto powiedział że to optymalne - Pan? Z tego co pamiętam to najmniejsza średnica rury spiro to 80mm. Nikt nie powiedział - to się bada. Optymalna prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2 m/sek do 5m/sek . Podobnie jest z wodą - dlaczego Pan do kranu doprowadza rurkę 13mm a nie 5mm czy 40 mm?
W kanale 63mm (wewnątrz ) przy 2 m/sek mamy 22 m3/h . To podstawa do projektowania cichej wentylacji.

4. Nie ma potrzeby czyścić WM!!! Wyjaśniałem już powyżej i inni w innych tematach. Zgadzam się z Pan w 100% ale... gdy wszystko jest ok! Są jednak przypadki losowe lub zaniedbania - po 24 latach montowania takich systemów ( byłem prekursorem) mogę coś o tym napisać.
_ najczęściej powodem do czyszczenia jest - brak zasilania, awaria lub wyłączenie centrali w sezonie grzewczym - Wtedy kanały nawiewne stają się wywiewnymi - jak w wentylacji grawitacyjnej. Wykrapla się w nich woda, jest kurz itp. Często takie sytuacje są przy budowie domu, szlifuje się gipsy itp.
Nie jest wadą, że kanały nadają się do czyszczenia!! A zaletą, ze czyścić ich nie można.

6. Zdarza się wtedy jak instalacji na spiro podejmuje się osoba z Pańskim hmmm...."doświadczeniem". Zna Pan kogoś z większym doświadczeniem ! Pierwsze centrale ( z natury rzeczy własne składaki) założyłem sobie w 1989 a inwestorowi w 1990r? Dodam, że Maciek Kosowski załozył rekuperatory.pl 10 lat potem.
Jak Pan widzi... popularny u nas producent central Brink zaleca kanały miękie w izolacji ! Zehnder i J.E.Storkair kanały PE i z pianki
Szkoda, że nie bywa Pan na corocznym forum wentylacji ( było teraz 6-7 III) zobaczyłby Pan jak wykończone są kanały od wewnątrz.

... trudno być projektantem wentylacji nie wiedząc co to optymalna prędkość powietrza w kanałach.

Warto też zapoznać się z materiałami organizowanej przez prof Teresę Jędrzejewską Ścibak i dr Jerzego Sowę od 1999 roku konferencji 'Problemy Jakości Powietrza Wewnętrznego w Polsce
Jakby co - służę materiałami 248251

grzeniu666
14-03-2014, 08:13
Ten rodzaj kanałów to są FLEXY (potocznie nazywane sprężynkami itp.)
Większość monterów porzuciła je wiele lat temu...

Dlaczego preizolowane flexy są złe? Wiem że PE są np. wygodniejsze, ale fura ludzików ma WM na nich i dobrze (ponoć) działa, i nawet mądrzy również tego forum (@adam_mk?) je chyba stosowali (/stosują?). Napisz coś więcej...

PS. Do TB - są takie fi 80, żeby nie było że za duże :)

kerado28
14-03-2014, 08:37
Dlaczego preizolowane flexy są złe? Wiem że PE są np. wygodniejsze, ale fura ludzików ma WM na nich i dobrze (ponoć) działa, i nawet mądrzy również tego forum (@adam_mk?) je chyba stosowali (/stosują?). Napisz coś więcej...

PS. Do TB - są takie fi 80, żeby nie było że za duże :)
Nie wszyscy "tacy mądrzy" są fachowcami w swojej dziedzinie !!

Nie wykluczam stosowania takich kanałów, natomiast są rozwiązania, słabe, dobre i lepsze...

Kanały typu flex są rozwiązaniem pierwszym...

Można także wykonać instalację np. na rurach kanalizacyjnych... powietrze także przecież będzie płynąć... :-)

Kanały typu flex ze względu na jakość - ja osobiście nie polecam, chyba, że te markowe. A markowe znowu są drogie i cenowo podobne do kanałów typu spiro - spiro są trwalsze i bardziej pracochłonne - łatwiej popełnić błędy, czego następstwem jest głośna instalacja.

Niektórzy na forum nie potrafią wykonać instalacji na kanałach sztywnych, więc negują taki system... - BRAK WIEDZY

Około 7 lat temu zamontowaliśmy dobrym znajomym instalację w domu parterowym z kanałów typu flex (szybkość i łatwość wykonania - brak kolan, łatwość wyginania w każdą stronę, brak wtedy doświadczenia itp..) - po 2 latach wymieniliśmy całą instalację na spiro (wełna w kanałach typu flex się "zbiłą" nie dawała praktycznie żadnej izolacji, gdyby na strych weszły myszy - z takiej instalacji nie byłoby co zbierać.

14-03-2014, 09:00
Prosił Pan o merytoryczne wyjaśnienie dlaczego nie robi się wentylacji na ocynku - a odpowiada Pan niemerytorycznie.
Nikt nie powiedział - to się bada. Optymalna prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2 m/sek do 5m/sek . Podobnie jest z wodą - dlaczego Pan do kranu doprowadza rurkę 13mm a nie 5mm czy 40 mm?
W kanale 63mm (wewnątrz ) przy 2 m/sek mamy 22 m3/h . To podstawa do projektowania cichej wentylacji.
Zgadzam się z Pan w 100% ale... gdy wszystko jest ok! Są jednak przypadki losowe lub zaniedbania - po 24 latach montowania takich systemów ( byłem prekursorem) mogę coś o tym napisać.
_ najczęściej powodem do czyszczenia jest - brak zasilania, awaria lub wyłączenie centrali w sezonie grzewczym - Wtedy kanały nawiewne stają się wywiewnymi - jak w wentylacji grawitacyjnej. Wykrapla się w nich woda, jest kurz itp. Często takie sytuacje są przy budowie domu, szlifuje się gipsy itp.
Nie jest wadą, że kanały nadają się do czyszczenia!! A zaletą, ze czyścić ich nie można.
Zna Pan kogoś z większym doświadczeniem ! Pierwsze centrale ( z natury rzeczy własne składaki) założyłem sobie w 1989 a inwestorowi w 1990r? Dodam, że Maciek Kosowski załozył rekuperatory.pl 10 lat potem.
Jak Pan widzi... popularny u nas producent central Brink zaleca kanały miękie w izolacji ! Zehnder i J.E.Storkair kanały PE i z pianki
Szkoda, że nie bywa Pan na corocznym forum wentylacji ( było teraz 6-7 III) zobaczyłby Pan jak wykończone są kanały od wewnątrz.

... trudno być projektantem wentylacji nie wiedząc co to optymalna prędkość powietrza w kanałach.

Warto też zapoznać się z materiałami organizowanej przez prof Teresę Jędrzejewską Ścibak i dr Jerzego Sowę od 1999 roku konferencji 'Problemy Jakości Powietrza Wewnętrznego w Polsce
Jakby co - służę materiałami 248251

Znów nie odpowiada Pan na pytania, a tym bardziej merytorycznie. Myśli Pan że trudno osiągnąć w kanale spiro prędkość 2-5m/s? Jeśłi chodzi o doprowadzenie rur do kranu - pełna dowolność - ja mam np fi20, są tacy co robią fi16 a widziałem tez 25 - mówię o zewnętrznej średnicy - nie ma znaczenia - każdą z tych średnic poleci woda.

To że są przypadki zaniedbania nie oznacza że muszę robić tak żeby czyścic. Według pańskiego toku myślenia - zdaża się że że murarz postawi ścianę krzywo - co to oznacza - że trzeba dom postawić w konstrukcji szkieletowej - bo według pańskiego toku myślenia nie da się w nim mieszkać, zdażyło się że firma z 20letnim doswiadczeniem wstawiła mi 2 okna krzywo - z 11. i co. Mam innym powiedzieć żeby lepiej nie robili okien w ogóle? Kuzynowi zrobili posadzki z dwoma dużymi garbami - firma z 17letnim stażem - i co - lepiej nie róbcie podłóg? jak trzeba bedzie czyścić to nie bedzie można, a przecież może trzeba bedzie? zapomniałem sobie zbudować bunkier koło domu bo może przecież bedzie wojna. Przeraża mnie pańskie zaufanie do siebie - to że może robi pan instalacje 24 lata nie oznacza że jest pan miszczem - doświadczenie pokazuje że rutyna bywa zgubna a ludzie starej daty trzymają się kurczowo jednego rozwiązania - bo nie potrafią zaadoptować innych. A najgorsze że ten kit wciskają innym.

Otóż - jeśli chodzi o doświadczenie nie znam nikogo z większym - nawet pana - gdyby pan był jedynym w Polsce gościem od WM - z najwuiększym doświadczeniem - w życiu nie zatrudniłbym Pana do zrobienia WM u mnie - dlaczego - Pański sposób kontaktu - namolny, niezmienny, nieelastyczny - ja mam kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży - parcuję w kredytach - z takim podejściem po prostu odstrasza Pan klientów - a jeszcze taki klient jak ja który chce merytorycznie poznać istotę pańskiej zaciętości i upartości - na pewno odmówi słysząc tylko - ja jestem najlepszy, mam największe doświadczenie, nikt inny nie zrobi tak dobrze, wszyscy robią źle, a dlaczego tak - no bo tak.

A to ze był pan na jakieś konferencji - Panie - a był Pan na targach rolniczych w Strzelinku? Ja byłem wiec o uprawach wiem już wszystko.

Niech Pan przestanie się ośmieszać....

Tomasz Brzęczkowski
14-03-2014, 09:06
Dlaczego preizolowane flexy są złe? Wiem że PE są np. wygodniejsze, ale fura ludzików ma WM na nich i dobrze (ponoć) działa, i nawet mądrzy również tego forum (@adam_mk?) je chyba stosowali (/stosują?). Napisz coś więcej...

PS. Do TB - są takie fi 80, żeby nie było że za duże :) Ja stosuję francuskie izolowane 63mm tureckie 68mm mam też izolację do kanałów PE 63mm wew.
Przecież nawet tak popularny u nas Brink - poleca w swoim katalogu 2014 rok!!! wyłącznie miękkie izolowane kanały
http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/48/

Tomasz Brzęczkowski
14-03-2014, 09:10
Myśli Pan że trudno osiągnąć w kanale spiro prędkość 2-5m/s? Nie ! Nie myślę, że to trudne! Tylko, że trzeba mieć kanały 53mm 63mm !

Znów nie odpowiada Pan na pytania, a tym bardziej merytorycznie
Odpowiadam, daje przykłady uznanych producentów, a Pan niemerytorycznie pisze o mnie. Na złośliwe uwagi nie odpowiadam z zasady.

Tuńczyk
14-03-2014, 09:11
Ten rodzaj kanałów to są FLEXY (potocznie nazywane sprężynkami itp.)
Większość monterów porzuciła je wiele lat temu...


3 grosze wtrącę. Instalacja Dospel Optimal 400 z bypassem, GWC w postaci wkopanych na ca. 1,5m rur kanalizacyjnych fi 200 - dwie nitki po 25 mb, w domu wszystko na flexach od fi 200 po pół mb. za reku, do fi 100 na końcach.

Całość tak szumiała, że na więcej niż 25% mocy ustawiałem tylko w przypadku większych imprez, gdyż było i tak na tyle głośno, że na te 50-60% mógł rekuperator chodzić. 100% w sytuacjach "awaryjnych" typu zadymienie w kuchni - jednak otwarcie okien ostatecznie okazuje się skuteczniejszym rozwiązaniem w takich przypadkach.

U mnie słychać było i silniki i szum powietrza (planuję tłumiki fi 160mm dł 90cm, może pomogą). No i reku podziałał 2,5 roku, bo spalił się zasilacz... Znajomi mają instalacje po 7-8 lat, niestety nie wiem jakie, ale awaryjne i bezgłośne, więc widocznie się da.

Póki co cieszę się ciszą w domu i "wentyluję" używając okien, w oczekiwaniu na przesyłkę z zasilaczem.

Tomasz Brzęczkowski
14-03-2014, 09:15
z takim podejściem po prostu odstrasza Pan klientów Trudno, tu muszę pisać prawdę ( nie pracuję jak Pan w kredytach) tu życie wszystko weryfikuje... czy wentylację w ogóle słychać, czy dom zużywa ponad 20kWh/m2 rocznie... Gdybym pracował w kredytach - zapewne musiałbym coś zataić, nie dopowiedzieć. W tym temacie - się nie da.

Merytorycznie - Poszukam linków producentów innych central niż brink.

14-03-2014, 13:21
Trudno, tu muszę pisać prawdę ( nie pracuję jak Pan w kredytach) tu życie wszystko weryfikuje... czy wentylację w ogóle słychać, czy dom zużywa ponad 20kWh/m2 rocznie... Gdybym pracował w kredytach - zapewne musiałbym coś zataić, nie dopowiedzieć. W tym temacie - się nie da.

Merytorycznie - Poszukam linków producentów innych central niż brink.

Działa Pan jeszcze gorzej - klientowi wciska Pan jedno rozwiązanie zamiast dać mu wybór - to jest pański bład. W kredytach się nic nie tai - tu żeby sprzedać trzeba się nagimnastykować ale na pewno nie kłąmać - niestety uważam że Pan kłamie, nie przyjmuje do wiadomosći ze mam instalacje która chodzi bezgłosnbie na innych kanałach niż Pan majstruje - i proszę nie pisać o uczciwości bo Panu daleko do niej.
Dla mnie jest Pan wciskaczem kitu - jedyne słuszne rozwiązanie jest Panskie i koniec. Wszyscy inni mówią źle.

Tomasz Brzęczkowski
14-03-2014, 13:53
Prezentuję w wątku "sam robię wentylacje" wszystkie rodzaje. Wybór więc jest. Z blachy się nie robi, bo MOŻE BYĆ SŁYCHAĆ I SĄ WIĘKSZE OPORY.
Czytał Pan, Szanownego Tuńczyka - wyłącza instalację na noc. Po co ryzykować ( nawet jak się komuś uda) skoro instalacja na blaszanych kanałach jest droższa, trudniejsza i nie daje się czyścić i nie ma odpowiednich średnic? Po co?
Pan poczyta katalogi Brinka Żehndera, J.E Storkair Comair

14-03-2014, 19:23
Prezentuję w wątku "sam robię wentylacje" wszystkie rodzaje. Wybór więc jest. Z blachy się nie robi, bo MOŻE BYĆ SŁYCHAĆ I SĄ WIĘKSZE OPORY.
Czytał Pan, Szanownego Tuńczyka - wyłącza instalację na noc. Po co ryzykować ( nawet jak się komuś uda) skoro instalacja na blaszanych kanałach jest droższa, trudniejsza i nie daje się czyścić i nie ma odpowiednich średnic? Po co?
Pan poczyta katalogi Brinka Żehndera, J.E Storkair Comair

Jak wybór jest - to niech mi Pan na drugim budynku zrobi z blachy....

Tomasz Brzęczkowski
14-03-2014, 19:51
Instalację z blachy, mógłbym zrobić sobie nie komuś , bo zajmuje się tym zawodowo! Ale ja już mam od 25 lat.

14-03-2014, 20:05
Instalację z blachy, mógłbym zrobić sobie nie komuś , bo zajmuje się tym zawodowo! Ale ja już mam od 25 lat.

To stwierdzenie jest wspaniałym podsumowaniem dyskusji z Panem - pokazuje dokładnie jaki z Pana "insztalator":jawdrop:

Tomasz Brzęczkowski
15-03-2014, 07:40
To stwierdzenie jest wspaniałym podsumowaniem dyskusji z Panem - pokazuje dokładnie jaki z Pana "insztalator":jawdrop:
Widzę, że jak nie ma argumentów, zaczyna się obrażanie. Może więc przytoczę rozwiązania i katalogi znanych firm:
Zehender i J.E. Storkair
http://zehnder-jestorkair.nl/producten-systemen/systemen/woningbouw/
Comair
http://www.comair.nl/portfolio/comair-isocomplus
http://www.comair.nl/portfolio/comair-uniflexplus
Brink
http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/50/
R-VENT (ventermo) http://www.ventermo.pl/oferta/system-wentylacji/elementy-r-vent-styro.html
Atlantic Ventilation
http://www.atlantic-ventilation.fr/docatl?slug=dc-gamme-habitat-individuel-atlanticpdf&api_key=6eda50050f1ae10c38071954&api_sig=946247826deff2362e821d71e82cb27a&source=www.atlantic-ventilation.fr
Vent- axia
http://www.vent-axia.com/range/accessories
http://www.vent-axia.com/range/aluminium-flexible-ducting.html

kerado28
15-03-2014, 08:03
Widzę, że jak nie ma argumentów, zaczyna się obrażanie. Może więc przytoczę rozwiązania i katalogi znanych firm:
Zehender i J.E. Storkair
http://zehnder-jestorkair.nl/producten-systemen/systemen/woningbouw/
Comair
http://www.comair.nl/portfolio/comair-isocomplus
http://www.comair.nl/portfolio/comair-uniflexplus
Brink
http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/50/
R-VENT (ventermo) http://www.ventermo.pl/oferta/system-wentylacji/elementy-r-vent-styro.html
Atlantic Ventilation
http://www.atlantic-ventilation.fr/docatl?slug=dc-gamme-habitat-individuel-atlanticpdf&api_key=6eda50050f1ae10c38071954&api_sig=946247826deff2362e821d71e82cb27a&source=www.atlantic-ventilation.fr
Vent- axia
http://www.vent-axia.com/range/accessories
http://www.vent-axia.com/range/aluminium-flexible-ducting.html

1) A gdzie w tych katalogach jest napisane, że ocynku się nie stosuje?
2) R-vent i Comair - to jedna firma
3) Gdzie Ci producenci dopuszczają stosowania kanałów, które Pan używa (tzw. flexy)?

Tomasz Brzęczkowski
15-03-2014, 08:46
Przecież opisałem dlaczego nie używa się gładkich blaszanych kanałów - FIZYKA!
Wytłumaczyć jeszcze raz?
O tu np. akoestische slang ( kanały akustyczne) u brinka http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/48/

kerado28
15-03-2014, 09:21
Przecież opisałem dlaczego nie używa się gładkich blaszanych kanałów - FIZYKA!
Wytłumaczyć jeszcze raz?
O tu np. akoestische slang ( kanały akustyczne) u brinka http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/48/

Opisał Pan to co Pan myśli...
W linkach nie jest nic napisane na temat, że ZABRANIA się stosowania kanałów ocynkowanych.

Poza tym nie odpowiedział Pan na zadane pytania:

1) A gdzie w tych katalogach jest napisane, że ocynku się nie stosuje?
2) R-vent i Comair - to jedna firma - to akurat jest stwierdzenie, więc odpisywać Pan nie musi :-)
3) Gdzie Ci producenci dopuszczają stosowania kanałów, które Pan używa (tzw. flexy)?

kerado28
15-03-2014, 09:24
Chciałbym zaznaczyć, że w opisach dotyczących dofinansowania NFOŚ NF15 i NF 40 - tam jest jasnonapisane odnośnie kanałów ocynkowanych - czy w ministerstwie także się nie znają ?