PDA

Zobacz pełną wersję : IZOLACJA kominka - ściana kominkowa - proszę o radę



Róża
19-04-2010, 18:51
Czy może jest tu na forum osoba, która orientuje się, czy można powiesić telewizor na ścianie kominowej?
Jeśli tak, to jakich izolacji potrzebuję?
A jesli nie, to dlaczego i czy jest jakiś sposób by wykorzystać ściankę kominkową z drugiej strony? Będę wdzięczna za każdą radę.
Pozdrawiam!

racer
21-04-2010, 12:03
Masz na myśli ścianę obudowy kominka czy ścianę konstrukcyjną budynku, po drugiej stronie której stoi kominek?

Róża
21-04-2010, 12:29
Hej, dzięki za zainteresowanie tematem - już myślałam, że nikt mi nei pomoże :(
To jest sciana konstrukcyjna.

Róża
21-04-2010, 12:37
A dokładnie wygląda to w ten sposób:
http://img694.imageshack.us/img694/7712/salonzkuchni.jpg

Chciałabym, aby z jedej strony ściany był kominek, a z drugiej strony powiesić TV - Jest to możliwe?

Kominki.fm
21-04-2010, 16:53
Po analizie zamieszczonego przez Panią zdjęcia uważam, iż jest możliwe zaprojektowanie kominka, tak by znalazło się także bezpieczne miejsce na telewizor. Oczywiście należy zastosować odpowiednie materiały przy budowie kominka oraz dobrać właściwy wkład kominkowy.

Róża
22-04-2010, 12:36
Po analizie zamieszczonego przez Panią zdjęcia uważam, iż jest możliwe zaprojektowanie kominka, tak by znalazło się także bezpieczne miejsce na telewizor. Oczywiście należy zastosować odpowiednie materiały przy budowie kominka oraz dobrać właściwy wkład kominkowy.

Super, bardzo dziękuję - Ta odpowiedź strasznie ułatwi mi stawianie ścianek w pomieszczeniach, bo właśnie na takim etpaie prac budowlanych jestem.
A czy że mi Pan powiedzieć jaki jest koszt takiego projektu kominka, jakie materiały i jakiego wkładu szukać ?
Czy postawienie takiego kominka jest dużo droższe?
Dziękuję!

Kominki.fm
22-04-2010, 17:04
Projekt jest bezpłatny. Cena kominka nie powinna być zbytnio wyższa od standardowego. By dokładnie zaprojektować kominek z TV należy poznać jaka jest szerokość tej ściany oraz jak duży telewizor Pani planuje.

racer
23-04-2010, 11:51
Wnękę kominka wyłóż standardowo wełną z ekranem, a ścianę po drugiej stronie, płytą wapniowo krzemianową o w miarę gęstej strukturze. Żeby nie zrobiły się na niej wgniecenia, szpachlując daj siatkę z włókna. I zawiesia na telewizo do ściany murowanej, nie do płyty. Ot cała filozofia! Pozdrawiam

wojtek81
28-04-2010, 18:18
No jeżeli to ma być "po drugiej stronie" to nie ma żadnego problemu. Nawet bez izolacji z tamtej drugiej strony, bo zakładam że ściana za instalowanym wkładem kominkowym będzie zaizolowana. Przy czym zamiast rozwiązania z wełny proponuję płyty SILCA, i to do wykonania całej obudowy. Tych płyt nie trzeba dodatkowo izolować a praca z nimi łatwa i przyjemna. W razie dodatkowych pytań proszę o wiadomość na priv.

ps. mam nadzieję, że te deski przed "ścianą kominową" zasłaniają rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz... jeżeli jest inaczej to jeszcze nie jest za późno aby takie doprowadzenie wykonać.

racer
29-04-2010, 08:54
kolejna reklama pod auspicjami "uprzejmego doradztwa".

ponton_850
29-04-2010, 13:46
jak juz sie bawic w izolacje to tylko z Super Isola Varmsena, pożądna firma kominkowa bedzie wiedziała o co chodzi.

wojtek81
29-04-2010, 20:18
kolejna reklama pod auspicjami "uprzejmego doradztwa".

A widzisz w tym coś złego? albo możesz powiedzieć, że Twoja rada z izolowaniem wełną i dawaniem płyty po drugiej stronie jest lepsza? To ja już wolę taką "reklamę" bo przynajmniej sam pomysł jest dobry. A to jakie płyty zostaną zastosowane to ma już drugorzędne znaczenie.

Róża
29-04-2010, 21:22
Dziękuję za rady CHŁOPAKI! Jesteście kochani! :D
Cieszę się, że mogę powiesić tam telewizor. Pod dechami z przodu komnika jest już otwór więc problem z głowy.
A w którą z tych izolacji da się schować te wszystkie kabelki od telewizora?

bohusz
30-04-2010, 12:05
Odradzam osobiście na podstawie doświadczeń stosowanie w obudowie kominka wełny z ekranem aluminiowym. Szczególnie jest to niewskazane jak w domu mieszka alergik, lub dzieci. Wełna zaczyna "pylić" i wraz z ruchem ciepłego powietrza wydostaje się z obudowy kominka na całe mieszkanie... w postaci niewidocznych włókien.

Metoda budowy obudowy kominka z płyt izolujących ciepło jest nowszą i dużo lepszą niż korzystanie z wełny. No ale jednak to też przecież izolowanie żródła ciepła jakie daje korpus wkładu kominkowego podczas palenia.

Oczywiście miejsca gdzie ma stać, lub wisieć coś na obudowie należy wykonać z płyt izolacyjnych konstrukcyjnych. Według mnie super sprawdzają się płyty
Grenaisol 3cm 60x80 cm są one dużo lepsze i mocniejsze od płyt silca.

Kominki.fm
01-05-2010, 00:03
Jeżeli izolacja z wełny z ekranem aluminiowym jest wykonana fachowo i dokładnie, to wełna nie ma prawa pylić. Wytrzymałość termiczna tejże wełny też jest wystarczająca, jest ona atestowana, więc trudno wskazać przeciwwskazania. Płyty krzemianowe lub silikatowe mają wyższą wytrzymałość temperaturową, choć nie jest to konieczne w zakresie izolowania kominka. Nieprawidłowy montaż tych płyt także może spowodować pylenie. Dlatego też, obydwa rodzaje izolacji nalezy starannie montować, co wykluczy negatywne efekty uboczne. Obecnie na rynku mamy doczynienia z lobby dwóch grup - producentów wełny oraz producentów płyt. Należy także nadmienić, iż wełna jest rozwiązaniem nieco tańszym.

margod
02-05-2010, 18:53
Przez pierwsze 2-3 lata to może i będzie dobrze, ale w kolejnych to już pewności nie ma... a oszczędności na wełnie są połowiczne.

Kominki.fm
03-05-2010, 17:22
Dlaczego sądzisz, że wełna np. Rockwool Firerock wytrzyma w dobrym stanie tylko 2-3 lata ?

margod
03-05-2010, 17:45
Wełna oczywiście wytrzyma, ale z taśmą aluminiową różnie bywa. Rozbierałem już kilku/kilkunastoletnie kominki i praktycznie w każdym zdarzały się ubytki taśmy aluminiowej. W najgorszym przypadku właściciele kominka narzekali na dziwny zapach po rozpaleniu, okazało się że kawałki taśmy leżały na wkładzie.
Sam lata robiłem na wełnie, ale skoro pojawiły się nowe i lepsze technologie dlaczego ich nie wykorzystać.

racer
04-05-2010, 09:06
Grenaisol 3cm 60x80 cm są one dużo lepsze i mocniejsze od płyt silca.

Ktoś Cię wprowadził w błąd, i to nie wąsko. Porównaj wytrzymałości płyt wapniowych i wermikulitowych. Chyba, że celowo z silcą zestawiasz, ona akurat może być słabsza.

bohusz
04-05-2010, 11:19
Przecież wyrażnie porównuje z silo.
Taką mam prostą zasadę zresztą, że staram się pisać i mówić na temat spraw które znam i z którymi miałem do czynienia.
Pozdrawiam

Kominki.fm
04-05-2010, 17:47
Dobre (właściwe) taśmy aluminiowe wręcz wulkanizują się na aluminiowej powłoce wełny. Praktycznie nie można ich odkleić. Natomiast, jeżeli rzeczywiście dobierze się lipny materiał to mogą być problemy.

Bohusz, przepraszam, że Cię nieco męczę, ale naprawdę nierozumiem Twojego porównania. Napisz ile kosztował w kominek z materiałami kumulacyjnymi i bez tych materiałów. Co to jest "silo"?

bohusz
04-05-2010, 18:02
Panie Danielu ja odpisałem jeżeli chodzi o różnicę w cenach.
Stojak pod bloki akumulacyjne - 250 zł
rekuperator kominkowy - 820 zł
jeden blok akumulacyjny 40x40x6 - 100 zł
Te składniki dają różnice.

Poprostu ukradło mi literkę - silca

Co do taśm:
są takie do 150 stopni
są takie do 250 stopni (krótko do 350 stopni.
Przy ostrym paleniu temperatura w obudowie może dojść do ponad 400 stopni

Kominki.fm
04-05-2010, 18:45
OK Bohusz, nie ma sprawy. Teraz rozumiem twoje porównanie. Biorąc pod uwagę twoje dane, wychodzi jednak na to, iż kominek z fukcją kumulacji ciepła jest jednak droższy od standardowego o ok. 3000-4000 złotych. Należy jeszcze dodać, że kominek z prawdziwego zdarzenia z masą kumulacyjną, z kanałami dymowymi np. Rath lub Ortner, z piecokominkiem (a nie wkładem kominkowym), gdzie nie stosuje się żadnych kratek konwekcyjnych, jest droższy od standardowego o kilkanaście, a czasami nawet o ponad 20 tys. złotych. Dlatego też, popyt na tego typu kominki jest jeszcze mały. Trzeba jeszcze dodać, iż utrudniona jest przy takich kominkach dystrybucja gorącego powietrza z kominka. Uważam jednak, iż idea kominków kumulujących ciepło jest naprawdę wartościowa.

Kominki.fm
04-05-2010, 18:46
Jeżeli chodzi o taśmy, to od już bodajże 5 lat, nie miałem żadnej reklamacji z tego powodu.

bohusz
04-05-2010, 19:08
Panie Danielu nie wiem skąd pan naliczył 3000 - 4000 zł różnicy.

Kominki.fm
04-05-2010, 20:23
Jeżeli blok kumulacyjny ma wymiar tylko 40x40cm, to zapewne będzie potrzeba około 30 sztuk. Chyba, że źle zrozumiałem pojęcie "blok kumulacyjny". Przy zastosowaniu materiałów austriackich np. Rath, Ortner - musi wyjść taka różnica.

margod
19-05-2010, 10:31
Kolejny raz przytrafiło nam się rozbierać kilkuletni kominek. Nie wiem czy taśma i wełna były dobrej jakości, ale wnętrze kominka wyglądało tragicznie. Aluminium na wełnie po dotknięciu kruszyło się w drobny mak. Co ciekawe klient zadowolony był z funkcjonowania kominka, podobno dobrze grzał.
http://img101.imageshack.us/img101/851/snc003450874609.jpg (http://img101.imageshack.us/i/snc003450874609.jpg/)
http://img32.imageshack.us/img32/8965/snc003440860344.jpg (http://img32.imageshack.us/i/snc003440860344.jpg/)
http://img97.imageshack.us/img97/8663/snc003460851058.jpg (http://img97.imageshack.us/i/snc003460851058.jpg/)

bohusz
19-05-2010, 11:08
Taka właśnie jest rzeczywistość.
Cokolwiek by kto powiedział. Ja myślę, że jak któś mówi inaczej, nie zabrdzo orientuje się w temacie.

Klient mówił, że dobrze grzał. No a czy klient miał możliwość jakiś porównań?

Róża
19-05-2010, 12:15
Z tego, co tu czytam zrozumiałam, że powinnami wybrać między wyłożeniem wnęki kominka wełną z ekranem, a ścianę pod telewizor płytą wapniowo krzemianową.
Albo obudowanie kominka z płyt izolujących ciepło czy tak?
Zależy mi przede wszystkim na super trwałej izolacji by w tej ścianie więcej nie grzebać po iluś tam latach. Z tego, co tu przerzytałam mam pewne obawy dotyczące wełny, chociaż w rzeczywistości nie spotkałam się z narzekaniem na nią. Trudny wybór, a przecież to "tylko" IZOLACJA..

bohusz
19-05-2010, 15:50
A mi ciągle izolacja korpusu wkładu kominkowego kojarzy mi się z izolowaniem grzejników CO...