PDA

Zobacz pełną wersję : Docieplenie dachu a solary?



Piwoslaw
20-04-2010, 07:22
Zamierzamy docieplić w tym roku dach (polski "klocek" z lat 1960-70, dach kadratowy, koperta, mały spadek, kryty papą termozgrzewalną) a w ciągu 1-2 lat planujemy kolektory słoneczne. Zastanawia mnie, czy już teraz powinno się przygotować dach pod solary? Ma być 20-30cm styropapy i nie wiem czy stelaż na kolektory można na tym przymocować, czy lepiej punkty mocowania zakotwiczyć w dachu i dopiero wtedy ocieplić? Jeżeli teraz, to czy jest jakiś standard dla stelaży, typu rozstawy, odległości, średnice, itp., czy walić kołki/śruby byle gdzie a potem się łatwo stelaż dopasuje? Poza tym, jak przygotować się do prowadzenia rur z kolektorów na dachu do piwnicy? Czy teraz zrobić otwór w dachu i zaślepić, czy potem się martwić? Jeden otwór na wszystko, czy trzy mniejsze na 2 rury plus okablowanie?

A czy ma ktoś namiar na solidną firmę dekarską z okolic pd-wsch Warszawy, której można by zlecić taką robotę?

Dzięki za wszelką pomoc

gumis107
20-04-2010, 17:48
a po co chcesz montowac solary?Przeciez to sie nie oplaca

Piwoslaw
20-04-2010, 20:54
a po co chcesz montowac solary?Przeciez to sie nie oplaca

Bo chcę zasilić planowany bufor ciepła czymś więcej niż tylko piecykiem gazowym? Skoro energia spada z nieba, to czemu z niej nie skorzystać? A czy kolektory słoneczne się opłacają zapewne zależy od systemu, przeznaczenia, lokalizacji, wykonania, itd. Ale to długi temat i zapewne został poruszony gdzie indziej.

gumis107
21-04-2010, 16:56
Witam ,owszem jest poruszany nieraz na tym forum,ale ogolne wnioski sa proste:to sie po prostu nie oplaca,liczac koszty energi do zasilania pomp ,amortyzacji ,przegladow ,inwestycji ect.No ,chyba ,ze masz wyjatkowo specyficzne warunki.Pzdr