PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa powietrze woda TYLKO do cwu



Strony : [1] 2 3 4 5

marcin-r
20-04-2010, 09:10
Właśnie jestem przed wyborem metody ogrzewania TYLKO cwu i TYLKO po tzw sezonie.
W okresie zimowym woda będzie ogrzewana kotłem na paliwo stałe, konkretnie piec typu "ekogroszek"
Zastanawiam się nad:
1. palenie cały rok w piecu
2. solary
3. pompa powietrze/woda

1. wariant najtańszy ale i najbardziej upierdliwy
czy takie palenie na podtrzymaniu nie będzie szkodliwe dla pieca i komina?

2. teoretycznie "darmowa" woda :)
tu nie mam pytań

3. ten mnie najbardziej interesuje
może ktoś wie / podpowie ile czasu średnio może działać dziennie to urządzenie? zakładam że pompa pobiera ok 650W, energia elektryczna 0,58 brutto
pompa stanie w piwnicy i pomysł jest taki by czerpała powietrze z kuchni (południowa strona 2 okna), wyrzucała do salonu
jaki będzie "świst" powietrza w pomieszczeniach ? :)
czy tak można zrobić i ma to sens ? ok 5m kanału + dwa kolanka 90 st dla każdego typu powietrza
podawane przez producenta dB nic mi nie mówi....

zdaję sobie sprawę z kosztów jakie muszę ponieść i kiedy (i czy ) inwestycja się zwróci
po prostu szukam drobnych miesięcznych oszczędności - 100zł / mc to już dużo :)
najłatwiej byłoby wpłacić kasę do banku i z konta regulować miesięczne należności... ale pokusa wydania na inny szczytny cel jest zbyt wielka :)

ps
proszę nie pisać "załóż sobie gaz zimny...." lub "słyszałem że szwagier brata znajomego ..." itp itd

Bonzo
20-04-2010, 14:01
Na piecach ani solarach się nie znam natomiast mogę Ci odpowiedzieć odnośnie pompy powietrze- woda do cwu.
Mam takie ustrojstwo firmy Vestherm, baniak 270 litrów. Grzeje do 52 stopni i wody starcza dla 4 osób jeżeli się używa jej z umiarem. Pompę mam sterowaną zegarem i u mnie chodzi od 13.00 do 15.00 (tania taryfa) i potem włącza się o 21.00 do 6.00 rano (tania taryfa jest od 22.00). Nie wiem ile godzin chodzi w nocy, bo wtedy spię.:-) Wszystko zależy od zużycia ciepłej wody.
W weekend chodzi od 12.00 do 15.00 i potem włącza się o 18.00.
Możesz ją ustawić, że będzie chodziła tylko w taniej taryfie ale wtedy może Ci braknąć ciepłej wody, szczególnie w weekend, kiedy w ciągu dnia się sporo z niej korzysta.
Co do świstu to się nie wypowiem ale nie jest to ciche urządzenie i trochę szumi. Być może byłoby ciszej jakby zasys i wyrzut puścić w kanałach, co mam zamiar niedługo zrobić. Dla mojej pompy maksymalna dopuszczalna długość kanałów zasysu i wyrzutu to 6 metrów dla fi 160 lub 10 metrów dla fi 220. Maksymalnie trzy kolanka 90 stopni.
Co do kosztów to nie wiem, bo płacę za prąd po całości ale możesz policzyć. Pobór mocy to jakies 550 Wat.
Mam nadzieję, że pomogłem
Pozdrawiam

1950
20-04-2010, 16:57
Właśnie jestem przed wyborem metody ogrzewania TYLKO cwu i TYLKO po tzw sezonie.
W okresie zimowym woda będzie ogrzewana kotłem na paliwo stałe, konkretnie piec typu "ekogroszek"
Zastanawiam się nad:
1. palenie cały rok w piecu
2. solary
3. pompa powietrze/woda

1. wariant najtańszy ale i najbardziej upierdliwy
czy takie palenie na podtrzymaniu nie będzie szkodliwe dla pieca i komina?

2. teoretycznie "darmowa" woda :)
tu nie mam pytań

3. ten mnie najbardziej interesuje
może ktoś wie / podpowie ile czasu średnio może działać dziennie to urządzenie? zakładam że pompa pobiera ok 650W, energia elektryczna 0,58 brutto
pompa stanie w piwnicy i pomysł jest taki by czerpała powietrze z kuchni (południowa strona 2 okna), wyrzucała do salonu
jaki będzie "świst" powietrza w pomieszczeniach ? :)
czy tak można zrobić i ma to sens ? ok 5m kanału + dwa kolanka 90 st dla każdego typu powietrza
podawane przez producenta dB nic mi nie mówi....

co do czasu działania to różnie, zależy od tego jak dużo wody się zużywa,
natomiast co do hałasu,
trzeba zdać sobie sprawę z tego że pompa ciepła żeby podgrzać wodę musi tego powietrza przerzucić dobrze podna 100 m3/h
na pewno wiąże się to z hałasem, ale nie jest to hałas zbytnio uciążliwy,

zdaję sobie sprawę z kosztów jakie muszę ponieść i kiedy (i czy ) inwestycja się zwróci

koszty takiej pompy ciepła producent Hewalex ze sprężarką Toshiby, grzejącą wodę od 0 C zobaczysz tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grześka-kotły-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page34)

po prostu szukam drobnych miesięcznych oszczędności - 100zł / mc to już dużo :)
najłatwiej byłoby wpłacić kasę do banku i z konta regulować miesięczne należności... ale pokusa wydania na inny szczytny cel jest zbyt wielka :)

ps
proszę nie pisać "załóż sobie gaz zimny...." lub "słyszałem że szwagier brata znajomego ..." itp itd

i to by było na tyle

marcin-r
20-04-2010, 21:05
co do czasu działania to różnie, zależy od tego jak dużo wody się zużywa
zdaję sobie z tego sprawę, bardziej chodziło mi o to czy to ustrojstwo chodzi ciągle czy tylko jak ma grzać wodę


na pewno wiąże się to z hałasem, ale nie jest to hałas zbytnio uciążliwy
hałas jak klimatyzacja czy jak odkurzacz ?:)



Grzeje do 52 stopni i wody starcza dla 4 osób jeżeli się używa jej z umiarem
52 st wystarcza? raczej umiaru nie przewiduję, po latach używania prysznica ( a i tak zużywamy ok 9m3/mc) będzie wreszcie wanna
raczej nastawiam się na jedną taryfę dzienną, nie widzę możliwości oszczędzania na innych...

1950
21-04-2010, 05:19
- pracuje tylko wtedy jak dogrzewa,

- jak klimatyzator,

- z doświadczeń klientów, wynika że starcza wody, maksymalna temperatura wody to 60 C

marcin-r
23-04-2010, 11:40
dostałem szczegółowe koszty użytkowania pompy Buderusa Logafix WPT 300M
kalkulacja ceny też jest pozytywna :)
jeżeli ktoś zainteresowany informacjami proszę bardzo:
http://www.plikos.pl/14m8/Sprawozdanie_z_wynikc_w_pomiarc_w_LOGAFIX_wpt300m. pdf.html

jedna sprawa się wyjaśniła: pompa tak właściwie nie jest w stanie schłodzić pomieszczenia...

1950
28-04-2010, 21:36
nieprawda, w przypadku gdybyś pobierał powietrze z małego pomieszczenia, to pompa ciepła potrafi w nim tak obniżyć temperaturę, że automatyka ją wyłączy,

mery26
29-04-2010, 13:19
Co do kosztów to nie wiem, Pobór mocy to jakies 550 Wat.

mam identyczne urządzenie na podliczniku. Miesięcznie idzie ok. 50-60 zł - czyli nie więcej jak 100kWh/m-c dla rodzinki 2+2. Zużycie wody ok 6-7 m3/m-c (rzecz jasna ogółem-ile w tym ciepłej nie wiem). PC chodzi -tak jak u Bonzo - na programatorze. W dni robocze tylko na II taryfie w weekendy dodatkowo I. Generalnie godziny pracy ustawione tak aby wymusić pracę w II (taniej) taryfie. Temp. ustawiona na ok. 46-48 st.C. W zimie daję 48stC coby ciepła wystarczyło z uwagi na większe straty cyrkulacyjne

Luk kbk
11-06-2010, 11:29
marcin-r i co dokonałeś wyboru?

Ja stoje przed tym samym dylematem. Mam piec na eko groszek, zasobnik 300l z jedną wężownicą i zastanawiam się nad zastosowanie pc woda-powietrze takiej bez zasobnika, aby ją podpiąć do posiadanego już zbiornika? Co o takim rozwiązaniu myślicie? Sezon grzewczy przełączam zawory na grzanie z pieca, po sezonie uruchamiam pc która grzeje wode w zasobniku.

marcin-r
21-06-2010, 08:21
marcin-r i co dokonałeś wyboru?

im więcej szukam i wiem tym trudniej wybrać :)

jeszcze jedna propozycja:
http://www.thermovalpolska.pl/pompa-ciepla-Thermoval-KRS.html
właśnie zamontowane u znajomego i jest w fazie testów

MINUS:
zbiornik nie ma możliwości podłączenie grzania "wody z pieca"
jednostka zewnętrzna
jednostka zewnętrzna trochę jednak głośna - jak by miała wisieć koło sypialni ta noc prze......

PLUS
cena niższa niż Buderus
2h na zagrzanie całego zbiornika wody - taryfa II powinna wystrczyć
COP = 4,05

znajomy jest zadowolony - ale co ma mówić :)
szacunkowy koszt miesięcznie powinien wynieść ok 30-40zł

Luk kbk
24-06-2010, 07:37
A co myślisz o pompie ciepła cwu Hewalex'a? Mają je razem z zbiornikiem lub same do podpięcia w instalacje (PCWU3,8)...

sero0
05-07-2010, 09:34
To i ja się podepnę

Gdzie najpraktyczniej umiejscowić czerpnię i wyrzutnie z takiej pompy?

Luk kbk
06-07-2010, 22:29
Ja u siebie myślę nad rozwiązaniem następującym - czerpnia ze strychu, który ma funkcje magazynową. Wyrzutnia albo na dwór, albo do garażu...
Jak w tym tygodniu podłącze wodę do posiadanego (niesprawdzonego technicznie) zasobnika to będę myślał nad doborem PC: gdy będzie dobry zakupie prawdopodobnie tego Hewalex'a, a jeśli nie to pomyśle nad Buderusem z zasobnikiem

redlum
11-08-2010, 14:06
Podepnę się pod temat - w gabinecie (ok 10m2) w którym będzie 6 komputerów pracujących non stop miałem zamiar zainstalować klimatyzator. Ale po przeczytanie tego tematu (oraz paru innych) wpadłem na pomysł - że postawię pompę ciepła powietrze-woda do CWU. Jako że gabinet jest dokładnie pod pomieszczeniem gospodarczym myślę, że nie będzie problemu z jego instalacją. W związku z tym mam parę pytań:
1. Ile czasu dziennie działa taka pompa - czy średnim użytkowaniu wody przez 3 osoby?
2. Jeśli będę potrzebował więcej zimna - czy da się używać jej do schładzania non-stop? Jeśli tak - to do jakiej temperatury może mi ona podgrzać wodę?
3. Będę miał ogrzewanie gazem - kocioł De Dietrich MCA 15, wentylacja mechaniczna rekuperator + gwc glikolowe. Czy przy czymś takim opłaca mi się kombinować z pompa ciepła - czy może dać se siana i zainstalować klimatyzator? Jeśli to drugie - to ile klima może prądu ciągnąć w takich warunkach?

redlum
19-08-2010, 12:51
widać nikt nie kwapi się odpowiedzieć na moje pytania - więc przedstawię swoje przemyślenia czysto teoretyczne

Zrobię to na podstawie pompy ciepła Logafix WPT 300M. Ma ona moc grzewczą 1,87 kW, - więc domyślam się, że tyle też maksymalnie wyciąga ciepła z powietrza. Jeśli nagrzanie całego zbiornika wody od 15C do 55C zajmuje 7,2h i przyjmiemy że dziennie będziemy średnio zużywać te 300l (wartość raczej zbyt duża - ale niech będzie) - to po przemnożeniu tych wartości wychodzi nam 13,464kWh. Komputery zaś będą oddawać ciepło - ok 1kW - czyli dziennie 24kWh. Wynika z tego moc wychładzania powietrza jest zbyt mała. Mogę tylko przypuszczać - że w zimę bym miał jako taka temperaturę - zaś w lato to bym się gotował.
Jeśli znajdziecie błędy w moim rozumowaniu - to proszę o sprostowanie ich.

Bonzo
23-08-2010, 13:59
Podepnę się pod temat - w gabinecie (ok 10m2) w którym będzie 6 komputerów pracujących non stop miałem zamiar zainstalować klimatyzator. Ale po przeczytanie tego tematu (oraz paru innych) wpadłem na pomysł - że postawię pompę ciepła powietrze-woda do CWU. Jako że gabinet jest dokładnie pod pomieszczeniem gospodarczym myślę, że nie będzie problemu z jego instalacją. W związku z tym mam parę pytań:
1. Ile czasu dziennie działa taka pompa - czy średnim użytkowaniu wody przez 3 osoby?
2. Jeśli będę potrzebował więcej zimna - czy da się używać jej do schładzania non-stop? Jeśli tak - to do jakiej temperatury może mi ona podgrzać wodę?
3. Będę miał ogrzewanie gazem - kocioł De Dietrich MCA 15, wentylacja mechaniczna rekuperator + gwc glikolowe. Czy przy czymś takim opłaca mi się kombinować z pompa ciepła - czy może dać se siana i zainstalować klimatyzator? Jeśli to drugie - to ile klima może prądu ciągnąć w takich warunkach?
Redium.
Jeżeli cierpisz na nadmiar gotówki to możesz sobie sprawić taką pompę.
1. Aspekt ciepłej wody. Sam piszesz, że ogrzewanie masz gazem czyli nim też możesz podgrzać wodę. Jako, że rachować potrafisz to policz kiedy Ci się zwróci koszt tej pompy (przy dobrych poszukiwaniach znajdziesz taką za 4-5 tys. zł) uwzględniając zużycie gazu do podgrzania wody oraz zużycie prądu przez pompę.
2. Aspekt schładzania pomieszczenia. Pompa pracuje w zależności ile pobierzesz wody, czy masz stale włączona cyrkulację, która (jeżeli słabo zaizolowane rurki) to skutecznie obniża wodę w baniaku - tolerancja pompy to chyba 2 stopnie, tzn. jeżeli o tyle spadnie temperatura wody w baniaku, którą ustawiłeś to pompa się załączy. U mnie pomieszczenie gospodarcze ok. 10 m2 wychładza dość skutecznie. Ale musisz pamiętać, że latem, kiedy tego chłodu będziesz potrzebował najwięcej pompa chodzi krócej, bo nikt w upały nie bierze gorącego prysznica.
Podsumowując. Jest to fajne urządzenie to podgrzewania wody dla tych, którzy zautomatyzowanego pieca na gaz albo nie chcą palić w piecu wynglem by podgrzewać wodę. Funkcja chłodząca to temat poboczny ale kupować to tylko po to by schładzać gabinet to się chyba nie opłaca. Klimatyzator tańszy a i lepiej Ci sprawę załatwi.

redlum
23-08-2010, 14:42
dzięki za spostrzeżenia - doszedłem do takiego samego wniosku - już lepiej kupić jakąś dobra klimę i cieszyć się komfortem - bo spuszczanie cieplej wody - aby ochłodzić pomieszczenie mija się z celem

krolik2002
28-08-2010, 15:21
mam dylemat skąd "brać" ciepłe powietrze :( min 8st. O ile wydmuchiwane, schłodzone mogę usunąć szybem kominowym (mam wolny kanał) o tyle miejsce skąd zassać troszkę mnie martwi. Myślę o takich opcjach:

1. czerpnia z garażu/wyrzut w komin wentylacyjny.....ale boję się, że garaż i tak zimny za mocno się wychłodzi i temp. spadnie poniżej minimalnych 8st i będzie lipa
2. czerpnia w ogrzewanej ale małej kotłowni (8m2) i wyrzut do garażu. Ma to sens bo wyciągnie z kotłowni 20st a do garażu wydmucha 18st......tym samym dociepli i osuszy auta. Tylko czy kubatura kotłowni nie jest zbyt mała??


Czy ktoś wie z PRAKTYKI jak długo PC o mocy 1,87kW grzeje ok. 300l wody?

HenoK
28-08-2010, 18:44
Czy ktoś wie z PRAKTYKI jak długo PC o mocy 1,87kW grzeje ok. 300l wody?
O ile rzeczywiście ma 1,87kW mocy grzewczej, to podgrzanie 300litrów ciepłej od temperatury 10 do 50 st. C potrwa minimum 7,5h.
W praktyce rzadko kiedy całe 300 litrów jest wykorzystane, więc podgrzewanie potrwa odpowiednio krócej.

krolik2002
28-08-2010, 22:21
czyli jak napełnię wannę dla dzieci, potem dla siebie.......ciepła woda z kranu popłynie mi za kilka godzin????? Toż to jakaś kpina. Coraz mniej mi się ten patent podoba. Niestety z kim bym nie rozmawiał o swoim wyborze (Dimplex 15kW + powietrze/woda 1,87kW), każdy mówi cobym nie kombinował tylko brał "normalną" pompę

krolik2002
01-09-2010, 21:20
No ale jaki jest sens grzać chatę aby potem to ciepło zabierać ? Ja zwyczajnie nie ogarniam pojęcia "czerpania" ciepłego powietrza. Przykładowe pytanie:

jest sobie kotłownia 8m2 w której temperatura zimą wynosi 20st (załóżmy tak dla przykładu). Do jakiej temperatury ochłodzi się takie pomieszczenie i jaka będzie temperatura powietrza wydalanego np. do garażu. Orientacyjnie

KrzysztofLis2
03-09-2010, 11:09
Jak to jest "bardziej efektywna niż sam prąd"? Bierzesz 600 W prądu i 900 W ciepła i dostajesz 1,5 kW ciepłej wody użytkowej. Te 900 W ciepła dostarczasz z innego źródła. To już lepiej brać całe 1,5 kW z tego innego źródła...

Liwko
03-09-2010, 12:24
Moim zdaniem pompa do samej CWU ma tylko sens w wypadku już istniejącego źródła CO. W innym wypadku lepiej od razu kupić pompę do CO I CWU.

krolik2002
04-09-2010, 23:18
przemyślałem sprawę i moje wnioski są takie:

- PC P/W do cwu to super opcja do "rasowej" kotłowni. Nie odpala się pieca latem a zimą ciepło odpadowe idealnie "napędzi" PC do cwu.
- Mam reku i boję się, że wentylacja mojego domu może zostać zakłócona

Biorę zwykłą PC do CO i CWU

Liwko
05-09-2010, 17:28
Słuszne podejście. Za kilka lat czekam na piwo:)

QQQQ
05-09-2010, 17:37
podpowiedzcie proszę jakie pompy p/w brać pod uwagę
jakie są wasze doświadczenia?

KrzysztofLis2
07-09-2010, 08:34
Biorę 600 W do napędu sprężarki.
Ciepło biorę z powietrza.

Jak CI lepiej brać 1,5 kW z jednego źródła to bierz.
No właśnie liczyłem, że mi wytłumaczysz, czemu lepiej brać 600 W z prądu i dodatkowe 900 W z gazu czy węgla, żeby ogrzać wodę, zamiast brać całe 1 500 W z gazu lub węgla.

Bo to powietrze zimą to od czegoś się nagrzewa, prawda?

pawgar
09-11-2010, 11:42
A czy ktoś użytkuje może pompę ciepła do CWU Ariston Nuos120L.

Zastanawiałem się w domu nad zwykłym bojlerem elektrycznym pracującym w 2 taryfie lub jakąś prostą ekonomiczną pompą ciepła.

Czy ma to sens. Cały czas się zastanawiam nad tym czy kupować pompę z buforem dajmy na to za 12 tyś max COP 4-4.5
Czy dać taniego Aristona za 4 tyś z max. COP 3+ bufor 300l.


Czy ma ktoś ma może jakieś inne przemyślenia jak mieć CWU za kwotę do 5000zł.

Liwko
09-11-2010, 11:54
Za 12tyś to już kupisz pompę która będzie ci grzała i CO i CWU!
Nie wiem czym masz zamiar grzać CO ale jak już to brałbym tą za 4tyś. + zbiornik (ale jak duży to zależy od ilości ludków w domu)

pawgar
09-11-2010, 13:39
Nie wiem czym masz zamiar grzać CO ale jak już to brałbym tą za 4tyś. + zbiornik
CO będę miał pędzone elektryczne w 2 taryfie i tego nie chcę zmieniać.

Co do CWU to właśnie ja tez się zastanawiam nad tą za 4 tys zł.
Dlaczego?

Jest nas czworo plus futrzak.
Na starych śmieciach mam gaz i wydaję na to ok 50 zł/mc. Gaz służy mi do gotowania i do CWU.
Zakładam, że instalując pompę ciepła w nowym domu do grzania tylko i wyłącznie CWU będę zużywał nie więcej ni 50zł/mc no góra 75zł/mc.

Rozważam pompę albo za 12 tyś albo prostą za 4 tyś zł. I teraz zastanawiam się czy warto kupować droższą pompę jeżeli w miesiącu oszczędzę na podgrzaniu wody dzięki niej góra 20zł/mc.
Różnica w pompach jest 8 tyś zł. Musiał bym pędzić pompę przez 30 lat żeby mi się zwróciła ta droższa z wyższym COP.

Więc wydaje mi się, że się nie kalkuluje. Jeżeli za podgrzanie wody będę wydawał jeszcze mniej niż te max 75 zł to zwrot inwestycji nastąpi po jescze dłuższym czasie.

Dalej będę wdzięczny jak ktoś ma pompę Aristona Nuos jak to się sprawuje. Ile realnie to prądu żre. Czy COP 3 jest wydumaną marketingową wartością? Jaki jest średni uzysk z takiej pompy tzn czy w rozliczeniu rocznym osiągniemy COP równy 2 zakładając, że zimą pompa będzie podgrzewała zwykłą grzałką elektryczną.

moolto24_pl
15-11-2010, 18:32
wątpię czy za 12 tys kupisz pompę ciepła zarówno do CO i CWU. Podaj jaka to PC? Bo sam jestem ciekaw.

Liwko
15-11-2010, 18:42
wątpię czy za 12 tys kupisz pompę ciepła zarówno do CO i CWU. Podaj jaka to PC? Bo sam jestem ciekaw.

http://ppcpompy.eu/page13.php Tej firmy mam osobiście
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html Tej firmy ma HenoK z tego forum
Oczywiście sama pompa to jeszcze nie wszystko
Myślę że w podobnej cenie można jeszcze znaleźć pompy powietrze-woda.
Pzdr

moolto24_pl
15-11-2010, 18:43
Przy wyborze PC trzeba określić zapotrzebowanie na wodę. Przyjmuje się 30 l na głowę, ale kąpiel w wannie zżera dużo więcej. Ariston NUOS 120 posiada 120 l zasobnik, który daje ok 150 l wody o temp 40 stopni przy jednostkowym poborze. Należy sie zastanowić czy nie lepiej wybrać pompę z większym zasobnikiem, np 200 albo 250l. Ariston produkuje też pompę Nuos 250 sol. COP 3.7 z możliwością podłaczenia dodatkowego źródła ciepła jak kominek z płaszczem. Można więc w mrożne dni wspierać się dodatkowym żródłem ciepła a dodatkowo minimalna temp zasysanego powietrza to -5stopni C.

moolto24_pl
15-11-2010, 18:53
super cena tylko co oznacza w praktyce " najwyższe COP na rynku " no i te dwa lata gwarancji. a jak w 25tym miesiącu strzeli "amerykańska sprężarka" to trzeba będzie statkiem sprowadzać???

Liwko
15-11-2010, 18:56
super cena tylko co oznacza w praktyce " najwyższe COP na rynku " no i te dwa lata gwarancji. a jak w 25tym miesiącu strzeli "amerykańska sprężarka" to trzeba będzie statkiem sprowadzać???

:) Myślę że około 90% pomp na polskim rynku ma te oto najlepsze sprężarki.

1950
15-11-2010, 19:37
wątpię czy za 12 tys kupisz pompę ciepła zarówno do CO i CWU. Podaj jaka to PC? Bo sam jestem ciekaw.
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=4391566&page=36#post4391566)

pawgar
16-11-2010, 09:58
Przy wyborze PC trzeba określić zapotrzebowanie na wodę. Przyjmuje się 30 l na głowę, ale kąpiel w wannie zżera dużo więcej. Ariston NUOS 120 posiada 120 l zasobnik, który daje ok 150 l wody o temp 40 stopni przy jednostkowym poborze. Należy sie zastanowić czy nie lepiej wybrać pompę z większym zasobnikiem, np 200 albo 250l. Ariston produkuje też pompę Nuos 250 sol. COP 3.7 z możliwością podłaczenia dodatkowego źródła ciepła jak kominek z płaszczem. Można więc w mrożne dni wspierać się dodatkowym żródłem ciepła a dodatkowo minimalna temp zasysanego powietrza to -5stopni C.

No ktoś musi być pierwszy!
Zaszalałem i kupiłem pompę ciepła Ariston NUOS 120l. za 4000zł. Model mało popularny, na forum o nim głucho ale parametry mnie zadawalają. Mam nadzieję, że nie sprawiłem sobie zbyt drogiego bojlera elektrycznego ;).
Czas pokaże.

Co do zastosowania to planowałem kupić najmniejszego Aristona 80 i podłączyć go do bufora 300l.
Instalator powiedział mi, że dobry bufor dostanę w cenie tej pompy dlatego wolę kupić dwie pompy ciepła 120l niż pompę 80 i bufor 300. Co ciekawe w buforze tez jest grzałka, wiec w zasadzie bufor to nic innego jak bojler elektryczny ale bez pompy ciepła.

Tak się zastanawiam co do używania, że jak zapotrzebowanie na wodę będzie duże to włączę dwie pompy (2x300W). Jak w lecie będę mniej wody potrzebował lub zainwestuję w solary to będzie mi jedna pompa chodziła 1x300W.

Co do użytkowania w zimie to zamierzam podłączyć pompę pod reku, tak aby wywiewane powietrze z rekuperatora skierować do pompy ciepła.
Tak więc może i w zimie moja pompa da radę.

Tego nie wiem, zobaczymy.

Liwko
16-11-2010, 10:08
C
o ciekawe w buforze tez jest grzałka, wiec w zasadzie bufor to nic innego jak bojler elektryczny ale bez pompy ciepła.
A wiesz po co ta grzałka? Zbiornik CWU można do tej pompy dokupić za kilkaset zł. Nie daj się naciągnąć instalatorowi.

pawgar
16-11-2010, 12:24
C
A wiesz po co ta grzałka? Zbiornik CWU można do tej pompy dokupić za kilkaset zł. Nie daj się naciągnąć instalatorowi.
Grzałka jest do podtrzymania temperatury w buforze przy wyłączonych innych układach zasilających.

Co do bufora to podaj namiary na ten bufor 300l za kilkaset zł.


To w końcu kupiłeś jedną, czy dwie pompy ciepła ?

Kupiłem jedną pompę.
Bufor i/lub drugą rozważałem gdyby jedna nie dawała rady.




Pompa - jak widzę - ma mały przepływ powietrza 150 m3/h. Po zastosowaniu pewnej automatyki da radę podłączyć wywiew z reku, ale warunków jest co najmniej kilka:
1. stale podłączenie wywiewu wymusza sprawdzenie, czy powietrze spokojnie, niezakłócone przepłynie przez wymiennik PC kiedy ona nie działa
2. przydałby się jakikolwiek GWC, w tym wypadku praktycznie zagwarantowałby Ci działanie PC pełen rok
3. trzeba się pogodzić z tym, że wentylacja albo automatycznie będzie miała regulowany przepływ w zależności od tego, czy PC działa, czy nie (okresowy brak możliwości regulacji wilgotności w domu) albo stale będzie działać z minimalnym przepływem 150 m3/h (możesz się w tak małym domu przewentylować i będzie za sucho)


Zdaję sobie sprawę, że muszę szczegóły przemyśleć. Zastanawiałem się nad prostym rozgałęzieniem "T" z jednej strony wyjście z reku, z drugiej wyjście na zewnątrz domu a z boku wejście do pompy.
Gdy przepływ w reku>PC część wyrzucanego powietrza bierze PC a część idzie na zewnątrz.
Gdy reku=PC to te 150m3 trafia do PC.
Gdy reku<PC to PC zasysa z zewnątrz różnicę powietrza.
Gdy reku nie pracuje i temperatura jest ujemna to PC też nie działa i przydałby się GWC.

Liwko
16-11-2010, 12:32
"Grzałka jest do podtrzymania temperatury w buforze przy wyłączonych innych układach zasilających.

Co do bufora to podaj namiary na ten bufor 300l za kilkaset zł".
Po części masz rację z tą grzałką, ale po to się kupuje pompę aby tej grzałki nie używać, a przynajmniej bardzo żadko. Ta grzałka służy przede wszystkim do przegrzewania wody raz w tygodniu do temp przynajmniej 60oC. Twoja pompa tego nie zrobi i potrzebna jest grzałka.
Co do zbiornika CWU to poszukaj np. na Alledrogo, tam jest tego pełno.

moolto24_pl
16-11-2010, 18:53
No zgadza sie ale za 12tys to pompa ma 6kW czyli co najwyżej na 100m2 sic. No i pompa ta pracuje do -15stopni temp zewnetrznej a dalej COP = 1 to jakiś żart chyba. Ta pompa jest dobra na Francję Włochy i Hiszpanię ale na pewno na Polskę. Pozdrawiam

moolto24_pl
16-11-2010, 18:55
Może i 90% ma sprężarki ale na pewno nie te.

Liwko
16-11-2010, 19:04
No zgadza sie ale za 12tys to pompa ma 6kW czyli co najwyżej na 100m2 sic. No i pompa ta pracuje do -15stopni temp zewnetrznej a dalej COP = 1 to jakiś żart chyba. Ta pompa jest dobra na Francję Włochy i Hiszpanię ale na pewno na Polskę. Pozdrawiam

Co ty piszesz??? Kompletnie cię nie rozumiem.

Black&Zaba
03-12-2010, 13:58
na mój chłopski rozum, wystarczy założyć najzwyklejszą klapę zwrotną do przewodów wentylacyjnych, za jakieś 3x zł i już po sprawie,
wiejący z zewnątrz wiatr nie wpadnie do środka , a stojące między pompą a tą klapą powietrze samo w sobie będzie idealnym izolatorem
jak się pompa uruchomi z łatwością tę klapę uchyli, zastosowałem coś takiego na wyciągu kuchennym i działa bezbłędnie ;-)

Black&Zaba
03-12-2010, 17:38
o to chodziło, pozdrawiam ciepło

maestrod
03-12-2010, 18:05
Małe pytanko - mam nadzieję że w temacie ... Czy potrzeba dużej powierzchni działki do zastosowania pompy ciepła do ogrzania wody, albo wody i całego budynku ?

Jani_63
03-12-2010, 18:25
:)
No wiesz, w przypadku grzania samej CWU to działki praktycznie możesz nie potrzebować.
Przeważnie są to PCI typu powietrze - woda.
To samo dotyczy grzania domu przy pomocy powietrznej PCi.
Jeśli masz małą działkę i chcesz ogrzewać dom PCi czerpiącą energie z gruntu, to najmniej miejsca zajmuje DZ w postaci sond pionowych.
Wtedy potrzeba tyle miejsca żeby ostawić maszynę do wiercenia. Odległość między odwiertami to 6-10m.
Powierzchnia działki pod kolektor poziomy może być różna i zależy w głównej mierze od planowanej mocy samej PCi jak i warunków gruntowych.

Liwko
04-12-2010, 10:50
ProStaś, co robisz z makulaturą? ja mam na zewnątrz beczkę i czasami w niej palę, ale myślę nad kozą do garażu. miałbym dwie pieczenie przy jednym ogniu, a i twoja pompa może by ruszyła.

offland
07-12-2010, 19:24
Witam wszystkich ,jest to moje pierwsze wejscie ale mam nadzieje ze ktos mi pomoże
, a wiec w przyszłym tygodni bede odłaczał pompe ciepła na powietrze z zewnątrz dokładnie taka jak w linku
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/f2025/menu-id-236.html
o mocy 14kw z 2007 roku mogę ją odkupić ze sterownikiem za 4000 zł zastanawiam sie do czego moge ją wykorzystac mam piec na ekogroszek dom z grzejnikami i baniak na ciepła wode 300 l. z podwójną weżownicą
dziekuje zza odpowiedz

Bonzo
14-12-2010, 15:04
Pisałem na początku tego wątku na temat funkcjonowania pompy ciepła tylko do CWU ale chciałbym dodać kilka istotnych informacji - może się komuś przydadzą. Opisuje to na przykładzie mojej pompy Vestherm z baniakiem 270 litrów:
1. Pompa dość skutecznie podgrzewa wodę ale można zapomnieć o kilku kąpielach jedna po drugiej w dużej wannie. Po prostu pobór ciepłej wody następuje o wiele szybciej niż pompa jest w stanie ją podgrzać. Z prysznicem nie ma problemów, jedna napełniona wanna + kilka prysznicy też daje radę ale ten ostatni prysznic już ma wodę raczej ciepłą niż gorącą.
2. Pompa pobiera i wyrzuca podczas pracy ok. 300 m3 powietrza na godzinę więc wszelkie jej wpinanie w system wentylacji z rekuperatorem to jakieś fantazje. Warto o ty pamiętać i zwrócić uwagę firmie montującej rekuperację, że takowe urządzenie będzie w domu instalowane.
3. Należy unikać instalowania pompy w nieogrzewanym garażu a jeżeli ktoś planuje z niego zasysać powietrze to warto by zabezpieczyć się na zimne pory roku tak by pompa miała możliwość zasysania cieplejszego powietrza z domu np. jeżeli ktoś ma ogrzewaną kotłownię koło garażu to tam stawia pompę, robi zasys i zrzut powietrza z i do garażu ale również stwarza możliwość poboru i oddawania powietrza w samej kotłowni. Fakt - kotłownia wychłodzi się trochę ale jest to lepsze rozwiązanie niż jechanie ileś tam dni na grzałce.
3. Aspekt chłodzenia pompą, bo takie też pytanie widziałem w tym wątku. Owszem da się tym trochę chłodzić - u mnie np. w lecie zimne powietrze jest wyrzucane kanałem na korytarz na poddaszu ale nie zastąpi to na pewno klimatyzatora.
Pozdrawiam

ProStaś
14-12-2010, 20:23
Pisałem na początku tego wątku na temat funkcjonowania pompy ciepła tylko do CWU ale chciałbym dodać kilka istotnych informacji - może się komuś przydadzą. Opisuje to na przykładzie mojej pompy Vestherm z baniakiem 270 litrów:
1. Pompa dość skutecznie podgrzewa wodę ale można zapomnieć o kilku kąpielach jedna po drugiej w dużej wannie. Po prostu pobór ciepłej wody następuje o wiele szybciej niż pompa jest w stanie ją podgrzać. Z prysznicem nie ma problemów, jedna napełniona wanna + kilka prysznicy też daje radę ale ten ostatni prysznic już ma wodę raczej ciepłą niż gorącą.
2. Pompa pobiera i wyrzuca podczas pracy ok. 300 m3 powietrza na godzinę więc wszelkie jej wpinanie w system wentylacji z rekuperatorem to jakieś fantazje. Warto o ty pamiętać i zwrócić uwagę firmie montującej rekuperację, że takowe urządzenie będzie w domu instalowane.
3. Należy unikać instalowania pompy w nieogrzewanym garażu a jeżeli ktoś planuje z niego zasysać powietrze to warto by zabezpieczyć się na zimne pory roku tak by pompa miała możliwość zasysania cieplejszego powietrza z domu np. jeżeli ktoś ma ogrzewaną kotłownię koło garażu to tam stawia pompę, robi zasys i zrzut powietrza z i do garażu ale również stwarza możliwość poboru i oddawania powietrza w samej kotłowni. Fakt - kotłownia wychłodzi się trochę ale jest to lepsze rozwiązanie niż jechanie ileś tam dni na grzałce.
3. Aspekt chłodzenia pompą, bo takie też pytanie widziałem w tym wątku. Owszem da się tym trochę chłodzić - u mnie np. w lecie zimne powietrze jest wyrzucane kanałem na korytarz na poddaszu ale nie zastąpi to na pewno klimatyzatora.
Pozdrawiam

Moje doświadczenie są identyczne.

pzdr

compi
19-01-2011, 19:06
Mam planowaną kotłownię na olej. Raczej jest pewne, że ta pompa http://www.tqd.com.pl/produkt.php?id=61 będzie grzała CWU. Pobór powietrza planuję właśnie z garażu. I teraz pytanie do praktyków. Warto wyrzut z WM, poprzedzonej GWC, czy to z reku czy bez, wykonać do tego garażu? Nie miałem w planach ogrzewania kotłowni(brak komina i okna), ani garażu, też bez jest bez okien. Czy zamontowanie automatycznego baypasu na GWC(50m Tichelmanna pod domem z rury fi200) tak aby w zimę pompa stamtąd pobierała powietrze gdy temperatura w garażu spadnie poniżej wymaganej, ma sens?
dane pompy:
Dane techniczne:
Pojemność zbiornika: 200 l(nierdzewka)

Zasilanie elektryczne: 220-240V ~, 50Hz

Moc grzewcza: 3,2kW

Natężenie prądu: 4,3 A

Pobór mocy: 0,9 kW

Moc grzałki elektrycznej: 2,0 kW

Maksymalne natężenie prądu z grzałką: 14,6 A

Maksymalny pobór mocy z grzałką: 3,2 kW

Maksymalne ciśnienie tłoczenia kompresora: 3,5 MPa

Maksymalne ciśnienie po stronie ssania: 1,0 MPa

Maksymalne ciśnienie robocze wymiennika: 3,5 MPa

Dopuszczalne ciśnienie systemu: 3,5 MPa

Czynnik chłodniczy: R407C / 085 kg

Stopień ochrony: IPX0

Waga netto: 78kg / 93kg

Wymiary: śr 550 x 1820mm / śr. 650 x 2000mm

Średnice króćców wodnych: 3/4"

Średnice króćców powietrznych: 160mm

Parametry wentylatora:

Max moc: 142[W], Max pobór prądu: 0,64 [A], Max wydajność: 730 [m3/h],

Max spręż: 190[Pa] (przy wydajności 300m3/h).

Maksymalna sumaryczna długość kanałów wentylacyjnych (nawiew+wywiew) : 25m

Poziom hałasu: 50dB(A)

Temperatura otoczenia: -10~40st C

compi
19-01-2011, 19:51
Witaj.
>1. pobór powietrza z garażu OK. Jak masz duży garaż ? Jak jest usytuowany i w jaki sposób ocieplony ?<

Garaż 23m2 co daje prawie 67m3 kubatury.Garaż w bryle budynku parterowego, jego przedłużeniem jest oddzielona kotłownia. Od góry docelowo 30cm wełny, ściany zewn.15 cm styro, płyta podłogowa zbrojona, a pod nią 10cm styro(nie pytaj czemu tak wyszło). Ściana działowa (24 solbet)między kotłownią i garażem docelowo będzie docieplona 5cm styro. Brama standardowy Hormann z 40mm pianką.

>2. wywalanie powietrza z WM (poprzedzonej GWC) do garażu ma sens, ale kontroluj poziom wilgoci (u mnie ręczne przestawianie i nie mam GWC, na zimę wywalam powietrze poza budynek; natomiast do garażu zrzucam powietrza po przejściu przez PC)<

I tutaj właśnie mam dylemat. Pompa chyba bardzo szybko wychłodzi garaż, a co za tym idzie przejdzie w grzanie elektryczne.

>3. nie sądzę, by wentylatory PC pociągnęły powietrze z GWC (są za słabe), więc przełączenie nic tu nie da, <

Cholibka, to może im pomóc i baypas wyprowadzić własnie na garaż?

>4. jeśli już sprężu starczy i da Ci to wydajność 300m3/h to być może GWC wydoli na zero (PC działa od - 5 ), więc wtedy da radę, ale przy tym przepływie podgrzanie 300 l. trochę potrwa, a przez ten czas (dla 3-4 osób musisz liczyć ok. 7-10 godzin działania PC) dom zostanie pozbawiony ciepła z GWC<

Mój zasobnik to 200l. Z opisów przy dodatniej temperaturze potrafi sobie poradzić w 3 godziny z zagrzaniem tej ilości wody, ale pewnie chodzi o okres letni.

>Spróbuj po prostu brać powietrze do PC w zimie (gdy temp. w garażu spadnie poniżej - 5) z domu.
Wbrew pozorom jakoś to działa (COP w normie, ale przy CO jesteś w plecy).<

Raczej do takiego spadku nie mogę dopuścić. Postawię tam po prostu grzejnik, a z kotłownią zaraz za którą znajdują się dwie łazienki ma poradzić sobie planowany spory rozdzielacz. Liczę się jednak z dostawieniem i tam jakiegoś dopalacza. Nie chcę zjadać własnego ogona i wiem że ta PC zapracuje na siebie dopiero latem. Jednak szukam logicznego rozwiązania tej zimowej sytuacji. Z racji prowadzenia zróżnicowanego trybu życia II taryfy chciałbym uniknąć. Czy pompa nie ma cechy wysuszania obrobionego powietrza? To wykluczyłoby raczej ewentualne zawilgocenie garażu.

A w ogóle to dzięki, że się pochyliłeś nad moimi rozterkami.

compi
19-01-2011, 20:27
GWC było do dzisiaj dedykowane dla reku i WM. Teraz mam właśnie zgryz. Garaż od domu, po powyższych ociepleniach, raczej będzie odcięty. Jedne drzwi, które i tak planuję szczelne raczej nic nie przepuszczą. A z płytą masz rację. Chociaż, grzana zaraz obok wiatrołapem i łazienkami, na tyle na ile pozwoli 7cm styro pod podłogówką, może coś pozwoli osiągnąć. No nic, grzejnik musi wystarczyć. Wilgoć zbiję wentylatorem w ścianie. Mam z odzysku dwa Heliosy stosowane teraz w developerce. Powinny wystarczyć dla tych dwóch pomieszczeń.

Jastrząb
20-01-2011, 07:22
Spróbuj po prostu brać powietrze do PC w zimie (gdy temp. w garażu spadnie poniżej - 5) z domu.
Wbrew pozorom jakoś to działa (COP w normie, ale przy CO jesteś w plecy).
Pozdrawiam.Ja tak robie. Malutkie pomieszczenie techniczne, jakies 6m2. Ogrzewane. Do tego pralka, pomki obiegowe. Duzy wyciag do WM, zeby wyciagal chlodniejsze powietrze.
Daje rade. ZIma jest tam zimniej o pare stopni. 2 osoby do CWU.
Zdje sobie sprawe ze to sie dzieje kosztem CO, ale za to jest to prostsze. NIc nie treba przelaczac, sprawdzac i kombinowac.
Moglbym wziasc chlodniejsze powietrze z garazu, ale dluzej by sie grzala woda i COP spadlo. Tak podkradam troche ciepla z CO. Pompa do CWU ma wieksza sprawnosc (ale kosztem CO wlasnie). Ktore jest bardziej oplacalne? Obawiam sie ze jest to nie do policzenia. Zakladam ze jakies kombinowanie daloby minimalne oszczednosci.

marcin

compi
20-01-2011, 11:10
Pewnie macie rację. Nie mam jako takiego pomieszczenia technicznego oprócz garażu i kotłowni. Pompa pobierając powietrze z np. spiżarni będzie kolidowała z pracą WM i reku. Może wiatrołap, który zasilę gęściej podłogówką oddzielić od garażu mniej szczelnymi drzwiami? Zrobiłbym tam nawiew z WM, a z kolei drzwi na resztę domu wykonał bardziej szczelne? Wtedy będzie on podczas minusowej temp. siłą rzeczy dogrzewał garaż, z którego pobiorę powietrze dla pompy. Jednak pompa nie pracuje cały czas, a nieszczelności spowodują straty na tymże wiatrołapie. Ehhh, faktycznie dobre to urządzenie, ale chyba tylko latem.

Jastrząb
20-01-2011, 11:25
Pewnie macie rację. Nie mam jako takiego pomieszczenia technicznego oprócz garażu i kotłowni. Pompa pobierając powietrze z np. spiżarni będzie kolidowała z pracą WM i reku. Pomieszczenie techniczne = kotłownia. Tez nie mam nic innego jak to i garaza. Nie nazywam tego kotlownia, bo nic sie tam nie pali ;-)
Dla odmiany w garazu mam hydrofor i filtry do wody. Im temp nie przeszkadza. Nie mam styropianu w podlodze garazu i temp. nie spada tam ponizej zera nawet przy mega zimnych -20C

Dlaczego uwazasz ze PC w kotlowni kolidowalby to z WM?

marcin

compi
20-01-2011, 11:34
Kolidowałoby w momencie gdyby pompa pow.-woda miał pobierać sporą przecież ilość powietrza z pomieszczeń obsługiwanych przez WM i reku, już z zasady wymagających instalacją zrównoważoną. Pompa załączając się nagle by tą równowagę zakłóciła. Martwi mnie też niestała praca pompy. Cykliczne załączanie kłóci się ze stałą pracą WM.
Kotłownia docelowo nie miała być ogrzewana niczym innym jak tylko rozdzielaczem do podłogówki. Teraz z uwagi na umiejscowienie tam zasobnika znajdującego się w pompie trzeba to chyba uwzględnić.

Jastrząb
20-01-2011, 11:46
Kolidowałoby w momencie gdyby pompa pow.-woda miał pobierać sporą przecież ilość powietrza z pomieszczeń obsługiwanych przez WM i reku, już z zasady wymagających instalacją zrównoważoną. Pompa załączając się nagle by tą równowagę zakłóciła. Martwi mnie też niestała praca pompy. Cykliczne załączanie kłóci się ze stałą pracą WM.
Kotłownia docelowo nie miała być ogrzewana niczym innym jak tylko rozdzielaczem do podłogówki. Teraz z uwagi na umiejscowienie tam zasobnika znajdującego się w pompie trzeba to chyba uwzględnić.

Czekaj, czekaj. Piszesz o niezrownowazeniu WM.
A to ty powietrze z tej pompy do CWU po schlodzeniu chcesz wyrzucac z domu?? A po co?
Ja ma mam wsio i pobieranie i zrzut powietrza w jednym malym powmieszczeniu technicznym.
jak pisalem jest w nim pare stopni chlodniej (jest ogrzewane).
Ogrzewacz mieli mi wiec powietrze wewnatrz jednego pomieeszczenia, nie majac wplywu na zrownowazenie WM. Bo to powietrze zostaje w domu.

Jak mam w tym pomieszczeniu przy starcie ogrzewacza 20C, to mi schladza sie otem do powiedzmy 15C. 15C to duzo. Zwlaszcza jak na zewnatrz jest np 0C. Jesli tak schlodzone do 15C przejdzie przez Reku, to reku jeszcze cos zniego odzyska.
Po kiego grzyba wyrzucac pow o temp 15C na zewnatrz. Czyste marnotrastwo :D

marcin

compi
20-01-2011, 12:18
Chyba się nie rozumiemy, lub źle to opisuję. Otóż WM z reku nie obsługuje w planach garażu i kotłowni. Powietrze wyrzucane, z reku jak i z pompy, będzie do garażu. Pompa ma pobrać powietrze również z tegoż garażu. Teraz przez chwilę zasugerowałem się pomysłem poboru z jakiegoś pomieszczenia z dalszej części domu, np. ogrzewanego wiatrołapu, ale to się raczej nie sprawdzi i uzasadniałem to wyżej.
Moja pompa potrafi przerobić na godzinę 730m3 powietrza, przy maksymalnym sprężu 190Pa przy wydajności 300m3. Garaż razem z kotłownią mają 90m3 kubatury(sam garaż 67m3). Idea jest więc taka, aby podczas pracy pompy te pomieszczenia nie zostały na tyle wyziębione, że spowoduje to załączenie się grzałki 2,0kW w zasobniku. Słusznym założeniem było odcięcie szczelne tych pomieszczeń od reszty domu styropianem 5cm na ścianie i dobrymi technicznymi drzwiami. Jeśli jednak musimy ewentualnie dogrzać szczególnie garaż, nasuwa się pomysł z rozszczelnieniem przejścia wiatrołap-garaż. Nie wiem czy to się sprawdzi i szukam sprawdzonych rozwiązań.

macgregor6
20-01-2011, 12:20
Witam! Chciałbym napisać, aby nie dać sobie wmówić, że pompa ciepła: powietrze- woda może pracować efektywnie cały rok. Według mnie jest to dobre rozwiązanie latem pobierając ciepłe powietrze z zewnątrz i na dodatek w dzień kiedy jest ciepło a nie w nocy (drugiej taryfie) kiedy jest zimno i współczynnik COP spada.
Jeżeli w zimie pompa pobierze ciepłe powietrze z jakiegoś pomieszczenia i schłodzi je wydalając na zewnątrz, to siłą rzeczy powietrze zewnętrzne(zimne) musi gdzieś napłynąć do tego pomieszczenia. Jeżeli przedmiotowy garaż znajduje się w budynku (chyba tylko o takim tu mowa), to następuje wychładzanie całego budynku - czyli, jakaś instalacja CO musi dawać więcej ciepła. Tak samo ta instalacja CO może w bezpośredni sposób podgrzewać CWU w zimie.

compi
20-01-2011, 12:37
Masz rację i raczej nikt tego nie zakwestionuje. Próbujemy jak widzisz pomóc pompie w pracy zimą. U mnie ma ona za zadanie zasilić CWU właśnie latem, abym nie musiał włączać kotła olejowego. Zimą pompa powinna choćby szczątkowo wykorzystać ciepło wyrzucane przez reku i do tego właśnie zmierzamy. Garaż siłą rzeczy będzie cieplejszy niż otoczenie zewnętrzne, ale czy jego kubatura wystarczy dla potrzeb pompy nie mam pojęcia.

Jastrząb
20-01-2011, 12:56
Masz rację i raczej nikt tego nie zakwestionuje. Próbujemy jak widzisz pomóc pompie w pracy zimą. U mnie ma ona za zadanie zasilić CWU właśnie latem, abym nie musiał włączać kotła olejowego. Zimą pompa powinna choćby szczątkowo wykorzystać ciepło wyrzucane przez reku i do tego właśnie zmierzamy. Garaż siłą rzeczy będzie cieplejszy niż otoczenie zewnętrzne, ale czy jego kubatura wystarczy dla potrzeb pompy nie mam pojęcia.
Moim zdaniem kubatorua garazu wystarczy.
Jak pisalem, u mnie toto dziala w pomieszczeniu o kubaturze moze z 15m, fakt ze ogrzewanym i podlaczonym do WM.

marcin

compi
20-01-2011, 14:14
I podczas pracy pompy nic się nie dzieje z WM?

Jastrząb
20-01-2011, 14:29
I podczas pracy pompy nic się nie dzieje z WM?
A co sie ma dziac? Pompa z jednej strony powietrze zasysa, z drugiej oddaje ochlodzone.
Wyciag od WM jest 2-3m dalej. I se pomalutku czesc powietrza z pomieszczenia wyciaga.
Szpara pod drzwami powietrze naplywa z domu.

Gdybym wylot z pompy wsadzil do anemostatu - to co innego.

marcin

compi
22-01-2011, 16:44
Pompa której zakup planuję, ma wejście na obwód solarny. Czy biorąc pod uwagę jej ewentualną słabą sprawność zimą nie warto wpiąć się w ten obwód z wodą z CO? Byłoby to rozwiązanie skracające pracę grzałki elektrycznej w zasobniku.

Jastrząb
22-01-2011, 20:26
Pompa której zakup planuję, ma wejście na obwód solarny. Czy biorąc pod uwagę jej ewentualną słabą sprawność zimą nie warto wpiąć się w ten obwód z wodą z CO? Byłoby to rozwiązanie skracające pracę grzałki elektrycznej w zasobniku.
A przypomnij czym bedziesz grzal CO?

Bo jesli bez tego patentu, uklad CO bylby ukladem zamknietym, to raczej nie.

marcin

compi
22-01-2011, 20:51
Olej miał będę i podłogówkę, więc niskotemperaturowy system. Nie wiem jeszcze jak działa to wpięcie do tej pompy. Jeśli się da to na pewno nie będę wstanie podgrzać wody do wymaganej, ale wspomóc już tak.

compi
22-01-2011, 21:59
Nad podaniem pompie powietrza o wystarczającej temperaturze mocno pracujemy. Będzie to prawdopodobnie kombinacja powietrza z wyrzutni reku i kotłowni. II taryfy nie włączę ze względu na różny tryb życia rodziny. Układ grzania CO wpięty do solarnego wejścia pompy na 100% będzie układem zamkniętym. Nie ma gdzie cokolwiek uciekać. Nie znam jedynie jeszcze warunków technicznych tego wejścia. Nie chodzi nawet o aspekt jakiegoś szczególnego oszczędzania, a przyspieszenia nagrzania 200l wody w zasobniku. Przy 4 praktycznie dorosłych już osobach problem z ciepłą wodą dla tej ostatniej może się przytrafić.

compi
22-01-2011, 22:55
Nie liczyłem tego dokładnie, ale zapewniam Cię, że nie możemy np czekać do 13 aby coś umyć w zmywarce lub wyprać, albo zostawić to na noc. I jeśli ciepła woda skończyła się o 18-tej to już jej możemy nie potrzebować o 24, bo nagrzanie w taniej taryfie może tyle trwać od 22. Temat rzeka.

compi
22-01-2011, 23:38
Uwierz, że jest to możliwe. No z tymi naczyniami to może nie. Jednak o najważniejszym zapominasz. Od tych wyznaczonych godzin pompa dopiero zaczyna grzać wodę. I na pewno zimą nie trwa to 3 godziny. A latem tak na prawdę już mi ta II taryfa nie jest potrzebna, ponieważ pompa pracuje bez grzałki. Pozostaje ewentualnie zmywarka i pranie. Warto? TYm bardziej, ze pompa zimą też być może będzie pracowała na eko.

Jani_63
22-01-2011, 23:57
Masz rację. to trzeba dokładnie policzyć Przy PCi tylko dla potrzeb CWU przejście na system dwu-taryfowy może być nieopłacalne.
A jeśli nawet by miało być to zyski mogą być małe kosztem komfortu niestety.
W domu pasywnym sprawa ma się zgoła inaczej. Tam koszty wytworzenia CWU to największy wydatek energetyczny i rodzi to zupełnie inne podejście do problemu niż u Ciebie.

hydraulik_
13-02-2011, 09:14
Proponuję tanie rozwiązanie PC d o CWU i wspomaganie C.O. do około 0 C
Mam taką pompę która ma moc 6 kW dla +7 .Po zagrzaniu wody Wspomaga C.O.
Ma jednostkę zewnętrzną i zasobnik cwu 200 l .Ponadto dwie wężownice .Wiec można kombinować.
Super rozwiązanie dla węglówek i propanu i oleju.

eRaf
13-02-2011, 18:46
.

http://www.tqd.com.pl/produkt.php?id=61
A możesz napisać ile ta pompa TQD kosztuje ? Jakoś mało informacji można znaleźć na jej temat, jak i na temat tej firmy.

1950
13-02-2011, 19:16
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page41)

compi
13-02-2011, 20:49
http://www.tqd.com.pl/produkt.php?id=61
A możesz napisać ile ta pompa TQD kosztuje ? Jakoś mało informacji można znaleźć na jej temat, jak i na temat tej firmy.

Przyznam, że TQD kupuję, ze względu na spory rabat i ludzi, ktorzy po sprzedaży nie bedą mieli kłopotu z uwzględnieniem wszelkich reklamacji. Ostatecznie montujemy ją w kotłowni, tak aby pobierała zimą powietrze z garażu, a latem z nieużytkowego poddasza. Wylot reku robimy na garaż. Po jakimś czasie dam znać jak się system sprawdza. Przróbki i kombinacje nie będą kłoptliwe ze względu na pełen parter i full miejsca na poddaszu. W detalu pompa kosztuje około ósemki.

hydraulik_
23-02-2011, 14:38
Ja montuje pompy do grzania CWU typu split.
Zbiornik ze stali nierdzewnej 200 l , a jednostka zewnętrzna na zewnątrz budynku Taka jak od klimatyzatora. Moc grzewcza 6 kW.Koszt z montażem to 6000 - 6500zł.
One biorą ciepło z zewnątrz a nie z budynku.Ciepło w budynku trzeba wytworzyć .A paliwo kosztuje płacicie dwa razy .za gaz a potem za prąd.

Jani_63
23-02-2011, 15:16
Możesz rzucić jakimś linkiem do tych pomp?

Pozdr

compi
23-02-2011, 18:40
One biorą ciepło z zewnątrz a nie z budynku.Ciepło w budynku trzeba wytworzyć .A paliwo kosztuje płacicie dwa razy .za gaz a potem za prąd.

No widzisz, ja wurzutnię reku zrobiłem na garaż, a czerpnię pompy do CWU z garażu, a latem z nieużytkowego poddasza, gdzie temperatury będą wysokie. Wilgoć z garażu ma usunąć wentylator ścienny.

eRaf
01-03-2011, 20:20
Nowość BIAWAR OW-PC 270:
http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/nowa-pompa-ciepla-biawar-do-c.w.u/menu-id-538.html zwraca uwagę praca wentylatora na niskich obrotach, ceny nie znam.
Moim faworytem jest nadal Oschner Europa 313 DK http://www.ochsner.pl/produkte/produktdetail/?tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=12&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=049e16e5a3 tylko jej cena jest na razie nie do przyjęcia http://www.k-wh.at/shop/kategorie/22/produkt/948/

hydraulik_
03-03-2011, 06:05
Nowość BIAWAR OW-PC 270:
http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/nowa-pompa-ciepla-biawar-do-c.w.u/menu-id-538.html zwraca uwagę praca wentylatora na niskich obrotach, ceny nie znam.
Moim faworytem jest nadal Oschner Europa 313 DK http://www.ochsner.pl/produkte/produktdetail/?tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=12&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=049e16e5a3 tylko jej cena jest na razie nie do przyjęcia http://www.k-wh.at/shop/kategorie/22/produkt/948/

Czerpanie ciepła z budynku to średni pomysł .okresy kiedy występuje nadwyżka energii są wyjątkowo krótkie.
Ciekawym rozwiązaniem są pompy typu split .Można je zastosować nawet do ogrzewania małych lokali jako źródło dodatkowe. A moc nominalna 6 kW
to 2 x wiecej niż konkurencja .A cena jest niższa .Wynika to z tego ,że zastosowano typową jednostkę zewnętrzną od klimatyzatora.

Jani_63
03-03-2011, 11:56
Przypominam się z swoją prośbą - mógłbyś rzucić jakimś linkiem :)

Liwko
03-03-2011, 15:12
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

to nie do ciebie Jani:)

hydraulik_
03-03-2011, 18:56
Przypominam się z swoją prośbą - mógłbyś rzucić jakimś linkiem :)


Zobacz pompę CHIGO znajdziesz w wyszukiwarce

Jani_63
04-03-2011, 01:40
Aa, Chigo. Tą znam.
Tylko te pompy pracują do 0 stopni, a to trochę mało jak na splita.
Przypuszczam że przy takiej temperaturze minimalnej DZ, COP jest podawany dla B7/W35.
Alu tu się mogę mylić, bo nie znalazłem materiałów na ten temat.

marcin-r
10-03-2011, 16:37
ja pogubiłem się w wyborze :)
jednak ponieważ jest już w sprzedaży zbiornik wody z możliwością podłączenia wężownicy do pieca powoli skłaniam ku temu rozwiązaniu:
http://www.thermovalpolska.pl/pompa-ciepla-Thermoval-KRS.html
jeżeli uda mi się "wynegocjować" cenę na poziomie max 5k będzie to
lub palenie w piecu cały rok....

hydraulik_
11-03-2011, 06:25
Zobacz też CHIGO ja mam za 4600

eRaf
12-03-2011, 12:46
Jak ktoś planuje zakup atlantic discovery to może warto chwilę poczekać ponieważ jest już, poza Polską, jej następca Odysseo, zasobnik 270l, praca od -5C, przepływ 300-420 m3/h , 39 dB(A)

http://www.atlantics.co.nz/odysseo.html (ang)

instrukcja obsługi wraz z parametrami (fr)
http://www.atlantic.fr/documents/notice-odyssee0910.pdf

jest dostępna również w wersji split (fr)
http://www.atlantic.fr/documents/odyssee-odysseesplit-fiche-produitgp.pdf

Ciekawe kiedy zawita do Polski i jaka będzie jej cena? Obecny model discovery można już kupić na aledrogo za 4,4tys. Biorąc pod uwagę iż powstaje coraz więcej modeli tego typu oraz to iż temat robi się coraz bardziej popularny może być ciekawie

surgi22
14-03-2011, 05:52
Planuję ustawić pc do CWU Vitocal 160a na nieogrzewanym ale dobrze zaiziolowanym poddaszu z oknami od południa i zachodu ( z roletami zewnętrznymi ). Plan jest taki: w zimie w dzien okna wpuszczją ciepełko , ponadto jak wiadomo ciepło unosi sie do góry , w nocy rolety opuszczone dodatko nieco izolują, latem jak jest b.ciepło to rolet w dzien nie podnoszę tylko pompa chodzi , grzeje wodę a przy okazji nieco schładza strych i cały dom. Pompa chodzi na powietrzu wewnętrznym , kubatura pomieszczenia ok. 140 m3. Dodatkowo będzie pc pw do co na dole Vitocal 200s . Rozważam zainstalowanie bufora 750- 950 litórw , gdyż nie bedzie drugiej taryfy a COP zdecydowanie jest lepsze w dzien niż w nocy. Taki układ mam nadzieję pozwoli mi latem nie korzystać z głownej pompy 200s , co powinno przedłużyć jej żywotność i zmniejszyć koszty. Dodam że bedzie również reku z glikolowym gwc. Co sądzicie o takim rozwiązaniu.

yaiba83
14-03-2011, 11:41
surgi22 - a czy tam gdzie chcesz zamontować pompę ciepła Vitocala nie będzie się kurzyło. Pompa ciepła zasysa całkiem pokaźne ilości powietrza, więc uwzględnij to, aby nie okazało się, że pompa wnet odmówi posłuszeństwa bo zarypie się kurzem.
Inna sprawa montaż takiego urządzenia u góry nad sufitem mieszkalnym to może być średnia przyjemność. Upewnij się, że to będzie dobrze wygłuszone bo inaczej w nocy czeka cię niespodzianka jak hałas rozejdzie się po ścianach...

surgi22
14-03-2011, 17:31
Nie powinno się kurzyć bo w domu będzie rekuperacja , okna na poddaszu otiwerane sporadycznie, strop wygłuszony 11cm styro termoorganika akustycznym, i słuchałem pompy w realu - nie powinno byc źle, a pozatym można postawić na wygłuszającej podstawie .

dariuszko
09-04-2011, 22:38
Cześć wszystkim,

podepnę się pod temat zważywszy, iż jestem przed samym zaopatrzeniem kotłowni w niezbędny sprzęt, a jednocześnie myślę, że wieloaspektowo wzbogacę niniejszy wątek (zwłaszcza dla budujących).

Opiszę moje zamiary /inaczej mówiąc historię rozpatrywanych rozwiązań/, podzielę się moimi spostrzeżeniami (które wynikają z różnych wątków na FM), a na końcu zapytam o Wasze doświadczenia, sugestie etc.

od podstaw:
1. dom o trzech kondygnacjach (100 metrów piwnica/100 metrów parter/100 metrów piętro) z wbudowanym garażem o powierzchni 40 m2 = łącznie 340 m2
2. budowa od początku idąca w kierunku domu o optymalnych/niskich kosztach utrzymania, (nie mylić z domem pasywnym):
a) ściany porotherm 30, na to planowany styropian grafitowy 15-17 cm, piwnica z porothermu 25/styro 5cm/bloczek betonowy,
b) ocieplenie dachu w planie 25/30 cm krzyżowo,
c) jest wentylacja mechaniczna z płytowym GWC,
d) okna z ciepłym montażem (U okna średnio w okolicach 1,0 / poza garażem i piwnicą),
e) podłogówka na parterze i piętrze w całości (200 m) / piwnice i garaż kaloryfery oraz 3 drabinki w łazienkach

Aby dopiąć całość logicznym dla mnie był w pierwszej fazie rozważań, gazowy piec kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym i solar do c.w.u. - jako optymalne połączenie zasilania z sieci gazowej, pracy własnej w postaci dokładania do kominka, a także matki natury.

Jak to w życiu, zaczęło się komplikować w praktyce. Płaszcz wodny odpadł ze względu na codzienne czyszczenie szyby i niechęć żony do samodzielnego palenia w kominku (a sam nie będę co dwie godziny dokładał drewna - muszę w końcu zapracować na spłatę kredytu). Co najwyżej będzie nakładka wodna (a tu z kolei tak naprawdę w sensownych pieniądzach są tylko dwie firmy na rynku / mam na myśli dwie polecane przez doświadczonych "kominiarzy"), lecz może się skończyć kominkiem z DGP z rozprowadzeniem na piętrze (lepszy kominek w niższej cenie od płaszcza wodnego) lub piecem akumulacyjnym (gromadzimy ciepło paląc w kominku i odbieramy je później przez kilka godzin (ciekawe połączenie dla bezwładności podłogówki / trzeba by było regulować w dół podłogówkę (na kilka godzin) rozpalając w piecu, aby nie dogrzewać rozgrzanego już domu).

Ale do meritum: brak płaszcza wodnego spowodował, iż szukam zamiennika do kotłowni celem zminimalizowania pełnej zależności od gazu. Pomyślałem o solarach do CO - szybko się wyleczyłem (horrendalne koszty do mizernych efektów). Następnie zostałem z solarami do c.w.u., a tu niespodzianka - w salonie pewnej firmy przy rozmowie z instalatorem pojawia się powietrzna pompa ciepła do c.w.u. (o której istnieniu nawet nie wiedziałem), a nadto wychodzi ona taniej i skuteczniej (też się do tego przychylam, chociaż różne zdania są na forum - wszystko zależy od tego na czym komu zależy :). Może kiedyś skuszę się także na powietrzną pompę ciepła do CO (ale to może, gdyby koszty ogrzewania domu były naprawdę niezadowalające).

W swych rozważaniach stanąłem przed dylematem:
- będzie kociołek kondensacyjny na gaz,
- byłaby sobie pompa powietrzna do c.w.u., ale tutaj umieszczając ją w kotłowni znajdującej się w piwnicy (pomieszczenie 12 m2) wspólnie z rekuperatorem, mam obawy czy będzie to grało jak należy. Dodatkowo chciałbym, przy ewentualnym nadmiernym zapotrzebowaniu ciepłej wody (planuje zasobnik rzędu 250-300 litrów dla docelowej rodzinki 5 osobowej), aby podpiąć do pompy także kocioł na gaz, aby szybko podgrzać wodę w razie potrzeby.

pojawiają się następujące pytania:
Skoro pompa oziębia pomieszczenie, chociaż i tak naturalnie będzie zimą cieplej niż na zewnątrz, a także może zakłócić pracę wentylacji mechanicznej (WM) czy można podpiąć do pompy dopływ powietrza po przejściu powietrza zużytego z domu po przepuszczeniu przez rekuperator a wylot zrobić bezpośrednio do komina wentylacyjnego z kotłowni (mam teoretycznie wolny kanał / na parterze wpiąłem do niego wylot z okapu kuchennego - taki mój wymysł aby tłuszcze - pomimo filtrów nie "latały" po przewodach WM)?

Czy można podpiąć piec kondensacyjny do pompy tak, aby załączał się w krytycznych momentach, gdy będzie nadmierne w stosunku do pojemności zbiornika zapotrzebowanie na wodę?

Jeżeli można tak zrobić, to co myślicie o takiej kombinacji dla CO i c.w.u. celem optymalizacji kosztów utrzymania domu i uniezależnienia się od samego gazu?
Dodam, że zaopatrzę się w agregat oraz sensowny UPS na wypadek zaniku prądu z sieci?

Dużo treści, ale mam nadzieję, że przemyślanej w całości.
z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

1950
10-04-2011, 08:38
niedługo będę robił tego typu kotłownie w okolicach Jaworzna, Oświęcimia w Zabrzu i Zbrosławicach

Mr_Mabram
12-04-2011, 22:44
Cześć wszystkim,

podepnę się pod temat zważywszy, iż jestem przed samym zaopatrzeniem kotłowni w niezbędny sprzęt, a jednocześnie myślę, że wieloaspektowo wzbogacę niniejszy wątek (zwłaszcza dla budujących).

Opiszę moje zamiary /inaczej mówiąc historię rozpatrywanych rozwiązań/, podzielę się moimi spostrzeżeniami (które wynikają z różnych wątków na FM), a na końcu zapytam o Wasze doświadczenia, sugestie etc.

od podstaw:
1. dom o trzech kondygnacjach (100 metrów piwnica/100 metrów parter/100 metrów piętro) z wbudowanym garażem o powierzchni 40 m2 = łącznie 340 m2
2. budowa od początku idąca w kierunku domu o optymalnych/niskich kosztach utrzymania, (nie mylić z domem pasywnym):
a) ściany porotherm 30, na to planowany styropian grafitowy 15-17 cm, piwnica z porothermu 25/styro 5cm/bloczek betonowy,
b) ocieplenie dachu w planie 25/30 cm krzyżowo,
c) jest wentylacja mechaniczna z płytowym GWC,
d) okna z ciepłym montażem (U okna średnio w okolicach 1,0 / poza garażem i piwnicą),
e) podłogówka na parterze i piętrze w całości (200 m) / piwnice i garaż kaloryfery oraz 3 drabinki w łazienkach

Aby dopiąć całość logicznym dla mnie był w pierwszej fazie rozważań, gazowy piec kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym i solar do c.w.u. - jako optymalne połączenie zasilania z sieci gazowej, pracy własnej w postaci dokładania do kominka, a także matki natury.

Jak to w życiu, zaczęło się komplikować w praktyce. Płaszcz wodny odpadł ze względu na codzienne czyszczenie szyby i niechęć żony do samodzielnego palenia w kominku (a sam nie będę co dwie godziny dokładał drewna - muszę w końcu zapracować na spłatę kredytu). Co najwyżej będzie nakładka wodna (a tu z kolei tak naprawdę w sensownych pieniądzach są tylko dwie firmy na rynku / mam na myśli dwie polecane przez doświadczonych "kominiarzy"), lecz może się skończyć kominkiem z DGP z rozprowadzeniem na piętrze (lepszy kominek w niższej cenie od płaszcza wodnego) lub piecem akumulacyjnym (gromadzimy ciepło paląc w kominku i odbieramy je później przez kilka godzin (ciekawe połączenie dla bezwładności podłogówki / trzeba by było regulować w dół podłogówkę (na kilka godzin) rozpalając w piecu, aby nie dogrzewać rozgrzanego już domu).

Ale do meritum: brak płaszcza wodnego spowodował, iż szukam zamiennika do kotłowni celem zminimalizowania pełnej zależności od gazu. Pomyślałem o solarach do CO - szybko się wyleczyłem (horrendalne koszty do mizernych efektów). Następnie zostałem z solarami do c.w.u., a tu niespodzianka - w salonie pewnej firmy przy rozmowie z instalatorem pojawia się powietrzna pompa ciepła do c.w.u. (o której istnieniu nawet nie wiedziałem), a nadto wychodzi ona taniej i skuteczniej (też się do tego przychylam, chociaż różne zdania są na forum - wszystko zależy od tego na czym komu zależy :). Może kiedyś skuszę się także na powietrzną pompę ciepła do CO (ale to może, gdyby koszty ogrzewania domu były naprawdę niezadowalające).

W swych rozważaniach stanąłem przed dylematem:
- będzie kociołek kondensacyjny na gaz,
- byłaby sobie pompa powietrzna do c.w.u., ale tutaj umieszczając ją w kotłowni znajdującej się w piwnicy (pomieszczenie 12 m2) wspólnie z rekuperatorem, mam obawy czy będzie to grało jak należy. Dodatkowo chciałbym, przy ewentualnym nadmiernym zapotrzebowaniu ciepłej wody (planuje zasobnik rzędu 250-300 litrów dla docelowej rodzinki 5 osobowej), aby podpiąć do pompy także kocioł na gaz, aby szybko podgrzać wodę w razie potrzeby.

pojawiają się następujące pytania:
Skoro pompa oziębia pomieszczenie, chociaż i tak naturalnie będzie zimą cieplej niż na zewnątrz, a także może zakłócić pracę wentylacji mechanicznej (WM) czy można podpiąć do pompy dopływ powietrza po przejściu powietrza zużytego z domu po przepuszczeniu przez rekuperator a wylot zrobić bezpośrednio do komina wentylacyjnego z kotłowni (mam teoretycznie wolny kanał / na parterze wpiąłem do niego wylot z okapu kuchennego - taki mój wymysł aby tłuszcze - pomimo filtrów nie "latały" po przewodach WM)?

Czy można podpiąć piec kondensacyjny do pompy tak, aby załączał się w krytycznych momentach, gdy będzie nadmierne w stosunku do pojemności zbiornika zapotrzebowanie na wodę?

Jeżeli można tak zrobić, to co myślicie o takiej kombinacji dla CO i c.w.u. celem optymalizacji kosztów utrzymania domu i uniezależnienia się od samego gazu?
Dodam, że zaopatrzę się w agregat oraz sensowny UPS na wypadek zaniku prądu z sieci?

Dużo treści, ale mam nadzieję, że przemyślanej w całości.
z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

Chciałem coś bardzo podobnego. Kocioł kondensacyjny do co. i pompa powietrzna do c.w.u. (ale split) i ktoś mnie wyleczył, że gazem i tak taniej zagrzeje wodę.
Też nie chciałbym się uzależnic od gazu i mój pomysł był dodatkowo wpiąć ta pompa do instalacji co. i powiecmy grzać nią podłogówkę całą do 0 st. np. Poniżej tej temperatury załączałby się kocioł gazowy.
Zastanawiałem się jak to zrobić bo hydraulikiem nie jestem - czy wystarczyło by wpiąć Pc poprzez wymiennik ciepła w instalację podłogową?
Pozdrawiam

hydraulik_
13-04-2011, 12:56
Chciałem coś bardzo podobnego. Kocioł kondensacyjny do co. i pompa powietrzna do c.w.u. (ale split) i ktoś mnie wyleczył, że gazem i tak taniej zagrzeje wodę.
Też nie chciałbym się uzależnic od gazu i mój pomysł był dodatkowo wpiąć ta pompa do instalacji co. i powiecmy grzać nią podłogówkę całą do 0 st. np. Poniżej tej temperatury załączałby się kocioł gazowy.
Zastanawiałem się jak to zrobić bo hydraulikiem nie jestem - czy wystarczyło by wpiąć Pc poprzez wymiennik ciepła w instalację podłogową?
Pozdrawiam

Zobacz czy pompa nie posiada dodatkowej wężownicy (to też wymiennik).U mnie działa.Tylko te opłaty stałe za gaz:bash:

Mr_Mabram
16-04-2011, 10:28
Zobacz czy pompa nie posiada dodatkowej wężownicy (to też wymiennik).U mnie działa.Tylko te opłaty stałe za gaz:bash:

No właśnie, nie wiem dlaczego opłaty stałe sa takie kosmiczne.Wiem, że chyba im mniejsze zużycie gazu tym te opłaty trochę mniejsze też są.
A tak przy okazji to jaka masz ta Pc?

kbab
17-04-2011, 10:50
Wiem, że chyba im mniejsze zużycie gazu tym te opłaty trochę mniejsze też są.
Opłaty rocznie stała/zmienna za m3 w dolnośląskim W1= 135,79/1,9204, W2=295,2/1,7970, W3=782,28/1,7380

hydraulik_
17-04-2011, 17:51
No właśnie, nie wiem dlaczego opłaty stałe sa takie kosmiczne.Wiem, że chyba im mniejsze zużycie gazu tym te opłaty trochę mniejsze też są.
A tak przy okazji to jaka masz ta Pc?

Mam w domu pc p-w daikina altermę 16 . w firmie mam Hibernatusa ,a po rozbudowie firmy dołożyłem Stiebla
Najgorzej z Hibernatusem cop 2 .daikin cop w sezonie 3 ale odrabia na wiosnę ,latem i na jesieni,Stiebel cob 4 bez uwag.
kolektory słoneczne też mam Tylko do CWU bo jak zamontowałem do wspomagania .to zadziałały 5 razy i to przez parę godzin.
Teraz montuję chigo zamiast kolektorów.

vega1
07-12-2011, 18:34
Witam! Chciałbym napisać, aby nie dać sobie wmówić, że pompa ciepła: powietrze- woda może pracować efektywnie cały rok. Według mnie jest to dobre rozwiązanie latem pobierając ciepłe powietrze z zewnątrz i na dodatek w dzień kiedy jest ciepło a nie w nocy (drugiej taryfie) kiedy jest zimno i współczynnik COP spada.
Jeżeli w zimie pompa pobierze ciepłe powietrze z jakiegoś pomieszczenia i schłodzi je wydalając na zewnątrz, to siłą rzeczy powietrze zewnętrzne(zimne) musi gdzieś napłynąć do tego pomieszczenia. Jeżeli przedmiotowy garaż znajduje się w budynku (chyba tylko o takim tu mowa), to następuje wychładzanie całego budynku - czyli, jakaś instalacja CO musi dawać więcej ciepła. Tak samo ta instalacja CO może w bezpośredni sposób podgrzewać CWU w zimie.
wszystko można pogodzić. Ariston ma pompę która działa już od -5C. Wystarczyłby GWC i dodatkowo wyrzut z wentylacji podpiąć pod wejście takiej pompy i już sobie działa non stop bez zabierania powietrza z domu.
Ktoś wstawił tu linka z tą pompą: http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw
to chyba w tej chwili najtańsza pompa ze zbiornikiem i dodatkową wężownicą na rynku. Jeśli dodamy do tego że działa ona już od -7C to ta cena jest już prawie nie do uwierzenia. Pytanie - co to za marka?
Rynek tych pomp rozwija się teraz bardzo szybko i praktycznie co tydzień jakaś nowa pompa wchodzi na rynek.

hydraulik_
09-12-2011, 19:36
Czy jest efektywna -co to znaczy.
Jak jest zimno to nie działa ,a jak ciepło to działa.
Tylko kiedy pompie jest już zimno? Czynnik R-410 a odparowuje w normalnym ciśnieniu przy około -50C.To jak 100 C dla wody .Czy to zimno czy ciepło?
A może to tylko fizyka.

norbicom
18-12-2011, 21:37
Właśnie zostałem posiadaczem pompy TQD 200. Rodzina 2+2. Moje spostrzeżenia: Jak na razie spisuje sie poprawnie. Wbrew wszelkim opiniom o instalacji powietrze pobieram z garderoby na piętrze (temperatura nie spada ponizej 15 stopni) wyrzut jest zas w garazu. CWU wystarcza na prysznic wszystkim domownikom zas do kapieli w wannie tylko wtedy gdy juz nikt inny pozniej nie bedzie korzystal z cieplej wody. Woda w pompie moze byc dogrzewana piecem gazowym, choc jeszcze z tego nie korzystalem, jak na razie pobiera cieple powietrze i prad.

vega1
19-12-2011, 12:47
jaka cena tego podgrzewacza?

andriuss
19-12-2011, 13:12
Wbrew wszelkim opiniom o instalacji powietrze pobieram z garderoby na piętrze (temperatura nie spada ponizej 15 stopni) wyrzut jest zas w garazu.

Widać Harry Potter robi swoje, wiara w magię jest mocna, jeśli przeczy fizyce, to słabo dla fizyki. Do wszystkich zaklinających rzeczywistość - pompa ciepła to nie jest perpetuum mobile!!! Co najmniej tyle ciepła, ile odda, musi sobie pobrać! Różnica polega na tym, że z jednej strony grzeje 200l wody, z drugiej kotłuje 1000 m3 powietrza! W powyższym scenariuszu za niemałe pieniądze prawdopodobnie osiągnięto efekt dużo gorszy od grzałki elektrycznej. No chyba, że w tym domu jest mnóstwo niepotrzebnych zysków ciepła, i trzeba je przerobić na wodę. Taka sytuacja występowałaby gdyby w chwili obecnej dom wymagał klimatyzacji zamiast ogrzewania.

compi
19-12-2011, 17:34
Ja pobieram dla TQD powietrze z garażu, chociaż teraz przy plusowej to i z poddasza nieużytkowego może by poszło. W tej pompie chyba 5 stopni to dolna granica. Pobór zimą powietrza z garażu to świadomy wybór. Auto oddaje wg mnie go sporo, wilgoć też jakaś większa niż w domu i temperatura nie spada tam poniżej 12 stopni, ale na razie to klimat raczej wyspiarski mamy. Za to latem na poddaszu mam saunę i szkoda by było taka ilość energii zmarnować. TQD mogłoby mieć funkcję zastępczą grzałki, gdy czujniki zastopują system ze względu na zbyt niską temperaturę. Niestety trzeba ręcznie wtedy odpalić Electric Heat, a już raz się zdarzyło przed przełączeniem poboru na garaż, że rano nie mieliśmy wszyscy gorącej wody. Na szczęście grzałka daje radę. Może w następnym oprogramowaniu to już będzie możliwe....

norbicom
19-12-2011, 21:18
Widać Harry Potter robi swoje, wiara w magię jest mocna, jeśli przeczy fizyce, to słabo dla fizyki. Do wszystkich zaklinających rzeczywistość - pompa ciepła to nie jest perpetuum mobile!!! Co najmniej tyle ciepła, ile odda, musi sobie pobrać! Różnica polega na tym, że z jednej strony grzeje 200l wody, z drugiej kotłuje 1000 m3 powietrza! W powyższym scenariuszu za niemałe pieniądze prawdopodobnie osiągnięto efekt dużo gorszy od grzałki elektrycznej. No chyba, że w tym domu jest mnóstwo niepotrzebnych zysków ciepła, i trzeba je przerobić na wodę. Taka sytuacja występowałaby gdyby w chwili obecnej dom wymagał klimatyzacji zamiast ogrzewania.
Magia magią, fizyka fizyką. O efektywnosci napisze jak skonczy sie zima i powietrze bede pobieral ze strychu na ktorym latem panuja warunki tropikalne (dach z ciemnej blachy od poludniowej strony) Zanim podjalem decyzje o zakupie (koszt samej pompy ok. 7k PLN) przeczytalem wiele takich opinii jak Twoja. Ale raz sie zyje. Wymusilem nawet na instalatorze, zainstalowanie tego urzadzenia wg. moich wytycznych. Czy sprawdzi sie? Mam nadzieje ze tak. Co do niepotrzebnych zyskow ciepla to przez garderobe przechodzi komin z nierdzewki nieizolowanej od kozy (maly piecyk) ktory i tak nagrzewa sie wiec grzechem byloby nie skorzystac z tej energii.

Liwko
19-12-2011, 21:20
W garderobie masz 15 stopni???

norbicom
19-12-2011, 21:33
W garderobie masz 15 stopni???
Specjalnie zamontowalem termometr zeby sprawdzic temperatury. 15 stopni jak nie pale w kozie, teraz jak rozpalilem (zaczelo sie m jak mdlosc ok 21.00) temperatura skoczyla do 19 stopni. Podloze jeszcze ze trzy polanka brzozy i 21 mam jak w banku. Akurat wszyscy beda po prysznicu wiec jak pompa bedzie pobierac powietrze to wlasnie z taka temperatura. Chcialbym nadmienic ze nie jest jeszcze zimno i w kozie pale tylko na wieczor, ale jak beda wieksze minusy to w garderobie bedzie cieplej poprzez dluzsze podkladanie drzewa.

Liwko
19-12-2011, 21:37
Specjalnie zamontowalem termometr zeby sprawdzic temperatury. 15 stopni jak nie pale w kozie, teraz jak rozpalilem (zaczelo sie m jak mdlosc ok 21.00) temperatura skoczyla do 19 stopni. Podloze jeszcze ze trzy polanka brzozy i 21 mam jak w banku. Akurat wszyscy beda po prysznicu wiec jak pompa bedzie pobierac powietrze to wlasnie z taka temperatura. Chcialbym nadmienic ze nie jest jeszcze zimno i w kozie pale tylko na wieczor, ale jak beda wieksze minusy to w garderobie bedzie cieplej poprzez dluzsze podkladanie drzewa.

W imię ojca i syna... Palisz w kozie, by mieć ogrzane powietrze do pompy ciepła, by ona dogrzała ci CWU? Toż to głupota na maksa!!! Skoro już chcesz tak palić, to dlaczego nie wstawiłeś kominka z płaszczem?

norbicom
19-12-2011, 21:46
W imię ojca i syna... Palisz w kozie, by mieć ogrzane powietrze do pompy ciepła, by ona dogrzała ci CWU? Toż to głupota na maksa!!! Skoro już chcesz tak palić, to dlaczego nie wstawiłeś kominka z płaszczem?
Wzywaj kogo chcesz. Jakbys doczytal uwaznie to koze juz mialem a pompe wstawilem tydzien temu wiec palenie w kozie to cieplo odprowadzone przez komin czyli efekt "uboczny". Teraz mozesz sam sobie odpowiedziec czy warto bylo. Kominka z plaszczem nie wstawilbym bo naogladalem sie u znajomych tego typu "urzadzen" Zasmolona szyba to tylko jeden element ktory mnie odpycha a do tego elektronika. Nigdy. Im prostsze rozwiazania tym lepsze.

Liwko
19-12-2011, 21:49
Bo nie umieją palić w kominku.
Lepiej było zrobić jakiś odzysk z tego komina a resztę dogrzać zwykłą grzałką. jasiek71 zaraz by coś wymyślił:D

norbicom
19-12-2011, 21:57
Umiec palic w kominku? Ja wrzucam drzewo i patrze na pieknie mieniacy sie ogien. Zadna filozofia. Co do pompy to napisze na wiosne czy warto bylo wstawiac przed okresem zimowym.

Liwko
19-12-2011, 22:08
Umiec palic w kominku? Ja wrzucam drzewo i patrze na pieknie mieniacy sie ogien. Zadna filozofia.

A można wiedzieć co ile podkładasz?

norbicom
19-12-2011, 22:19
A można wiedzieć co ile podkładasz?
Dzis mi "zeszlo" pięć polanek brzozy od 21.00 do 23.00. Przy obecnych temperaturach to rekreacja. A mozna wiedziec , jestes posiadaczem takiej pompy? czy tylko teoretyzujesz?

Liwko
19-12-2011, 22:24
Ale pytałem, co jaki czas dokładasz. To trochę nie na temat, ale może ci spróbuję nieco ulżyć. I twoim znajomym z kominkami przy okazji również;)

norbicom
19-12-2011, 22:29
Ulzyc mi w jaki sposob? Ulzyc moga mi mniejsze rachunki za drzewo, gaz, prad. Mieszkam w tym domu jedenascie lat i nigdy nie liczylem kosztow. Teraz ciekawosc przewazyla i od nowego roku zobacze jakie beda rzeczywiste koszty. Co do moich znajomych to prosze bardzo chetnie im przekaze instrukcje obslugi kominkow z plaszczem wodnym:yes:

Liwko
19-12-2011, 22:33
Jutro zapakuj swoją kozę grubym drewnem niemal całą. Na górę połóż kilka drzazg, podpal od góry i zamknij. Przy takim paleniu, przez 4h nie podchodzę do mojego małego kominka:).
Przy kominkach z płaszczem ponoć szyba się tak nie brudzi.

norbicom
19-12-2011, 22:39
Ciekawe. Sprawdze. Pozdro

Topaz-Wielkopolska
11-01-2012, 09:56
Witajcie,

czytam ten wątek i zwróciłem uwagę ,że nie piszecie nic o typie zasobnika tzn czy emaliowyny ( 10 lat) czy stal INOX (wieczny).

Czy specjalisci mogliby się wypowiedzieć na ten temat ?

compi
11-01-2012, 10:23
Nie jestem specjalistą, ale mój w TQD to nierdzewka. Zastanawiam się tylko po co ta anoda w takim przypadku?

hydraulik_
11-01-2012, 16:17
Witajcie,

czytam ten wątek i zwróciłem uwagę ,że nie piszecie nic o typie zasobnika tzn czy emaliowyny ( 10 lat) czy stal INOX (wieczny).

Czy specjalisci mogliby się wypowiedzieć na ten temat ?
Jak usuwasz kamień kotłowy z wiecznego.
Czasem sie pojawia (wiadro rocznie)

pianka74
23-02-2012, 08:06
Witam
Wejdę w wątek
Rok temu nic nie mogłem wyczytać o pompie ze zbiornikiem która występuje m. in. w zestawie solarny "HEWALEX 2 SLP-PWPC3,8-3W300".
Zaryzykowałem i zainstalowałem taki zestaw. Są plusy i minusy . Generalnie nie żałuje, choć trochę mnie to kosztowało. Mam tez kominek z płaszczem..ale to inny wątek. Co miesiąc spisuje stany licznika prądu i nie jest źle.
Prąd jest jedyną energią jakiej używamy (płyta ceramiczna, solary, pompy, itp) i nasza 3 osobowa rodzina zużywa +/- 300 KW prądu. Teraz od lutego założyłem taryfę weekendową, bo pompa się programuje w/g potrzeb (teraz włącza się tylko na 2 taryfie).
Problem jest inny. Nie zauważyłem aby ktoś wspomniał o fakcie : przez wyrzut pompy (u mnie na dwór) gdy ona nie działa szybko się schładza aparatura (rura fi 160) i tym samym schładza zgromadzoną w zbiorniku wodę ( przy ostatnich mrozach działo się to błyskawicznie) a temp. wyrzucanego powietrza jest b. niska i nie jest przyjemna aby ja puszczać gdzieś do domu, i takie buty...
Właśnie z konieczności skonstruowałem pewien patent. Ale jeszcze jest w fazie testów.

compi
23-02-2012, 08:45
Moja potrafiła przez to się w ogóle nie odpalić. Pomogło zamontowanie żaluzji/zapadki w rurze wylotowej. Temperatura zewnętrzna nie ma już takiego wpływu na pracę pompy.

sjk
23-02-2012, 09:47
Nie jestem specjalistą, ale mój w TQD to nierdzewka. Zastanawiam się tylko po co ta anoda w takim przypadku?

ja dostałem też nierdzewke od LG z PC i też nie wiem po co anoda :D
a mało tego jak czasem strzeli z zaworu bezpieczeństwa to zostaje rdzawa plama do zmycia z ziemi ... ale to chyba nie rdza po 6 miesiącach ??

sjk
23-02-2012, 09:49
Moja potrafiła przez to się w ogóle nie odpalić. Pomogło zamontowanie żaluzji/zapadki w rurze wylotowej. Temperatura zewnętrzna nie ma już takiego wpływu na pracę pompy.

znaczy się zawór zwrotny ??

compi
23-02-2012, 09:53
Tak się to chyba nazywa fachwowo.

chiniol82
20-03-2012, 12:16
Witam

A ja mam taki pomysł na PC z 2 wezownicami w garażu, gdzie
druga wezownicę podpinam do wstępnego podgrzania wody dla CO.
Otwory robię z garażu na dwór i z garażu do salonu.

Latem czerpnia z dworu, wyrzutnia do salonu (chłodzenie)
Zimą czerpnia w garażu, wyrzutnia na dwór.

Co o tym rozwiązaniu myślicie?

PC Galmet Easyair 2GT

pozdrawiam wszystkich Forumowiczów

compi
20-03-2012, 12:35
Co zrobisz ze zbyt zimny powietrzem wydmuchiwanym na salon? To raz, dwa to problem z hałasem( ciśnienie na kratce robi spory szum), trzy to praca pompy o różnych porach dnia i nocy. Chyba że praca zadana na określone godziny, ale ja się z tego wyleczyłem. Wg mnie do właściwie funkcjonującego systemu tego typu potrzebne są automatycznie sterowane przepustnice z czujnikami temperatury i sterownikami.

1950
20-03-2012, 12:54
nie wspominając o tym, że czerpiąc powietrze z garażu przepompowujesz ciepło z garażu do domu,
pobierając go pośrednio z domu przez wspólną ścianę,
a to już perpetum mobile

compi
20-03-2012, 13:38
Zimą też pobieram z nieogrzewanego garażu. Powietrze aż czasem świszczy przy bramie garażowej i pewnie pobiera też część z domu, ale tu kominek zimą często pracuje oprócz kotła, więc bidy nie ma.

1950
20-03-2012, 13:43
przy kominku może być,
ale nie jest to prawidłowe rozwiązanie

compi
20-03-2012, 14:00
Ni się nie dzieje. Czasami tylko podczas rozpalania gdy pompa pracuje , a o tym nie wiem, to gdy uchylę drzwiczki to potrafi zaciągnąć dymem. Poza tym kłopotów brak.

chiniol82
20-03-2012, 18:18
Co zrobisz ze zbyt zimny powietrzem wydmuchiwanym na salon? To raz, dwa to problem z hałasem( ciśnienie na kratce robi spory szum), trzy to praca pompy o różnych porach dnia i nocy. Chyba że praca zadana na określone godziny, ale ja się z tego wyleczyłem. Wg mnie do właściwie funkcjonującego systemu tego typu potrzebne są automatycznie sterowane przepustnice z czujnikami temperatury i sterownikami.

Ad. 1 Latem to o to chodzi żeby chłodziło, szczególnie w godzinach13-15 taryfa II,
Ad. 2 W tych godzinach mnie nie ma w domu, więc może sobie chodzić :)
Ad. 3 Możliwości ustawień jest w zasadzie nieskończenie wiele.

chiniol82
20-03-2012, 18:22
nie wspominając o tym, że czerpiąc powietrze z garażu przepompowujesz ciepło z garażu do domu,
pobierając go pośrednio z domu przez wspólną ścianę,
a to już perpetum mobile

Garaż mam ocieplony pomiędzy nim a domem, więc różnica temperatur jest i teraz - np. w tej chwili odpowiednio 18 i 13''C
Czy perpetum mobile, tak i nie. Część ciepła mam nadzieję wejdzie przez nieszczelności w bramie garażowej i oknie, szczególnie w zimowy dzień.
Oczywiście zdaję sobie sprawę że w mróz -10 -20"C nie ma co liczyć na cuda.

Myślałem jeszcze nad włączeniem do obiegu solarów, jak ich cena będzie jeszcze niższa, ale wygląda na to że wtedy by mi już wężownic nie starczyło ;)

chiniol82
20-03-2012, 18:48
jeszcze się zastanawiam czy nie da rady zrobić czerpni na powietrze z zewnątrz na zasadzie gruntowego wymiennika ciepła...

rydzadam
21-03-2012, 05:55
jeszcze się zastanawiam czy nie da rady zrobić czerpni na powietrze z zewnątrz na zasadzie gruntowego wymiennika ciepła...

Da się, ale ilość powietrza, jaką potrzebuje taka PC wymagałaby dość długiego / dużego GWC, sporo większego niż np. typowy do wentylacji mechanicznej, żeby zauważyć efekty. Sprawa jest do przeliczenia lub oszacowania, ale chyba nie warto.

Liwko
21-03-2012, 07:47
Da się, ale ilość powietrza, jaką potrzebuje taka PC wymagałaby dość długiego / dużego GWC, sporo większego niż np. typowy do wentylacji mechanicznej, żeby zauważyć efekty. Sprawa jest do przeliczenia lub oszacowania, ale chyba nie warto.

Idąc w tym kierunku dojdziemy do DZ glikolowej pompy ciepła;)

rydzadam
21-03-2012, 08:06
Idąc w tym kierunku dojdziemy do DZ glikolowej pompy ciepła;)

Dokładnie :)

chiniol82
21-03-2012, 08:29
Pewnie macie rację... :)
nie pozostaje mi nic innego jak odpalić pompę i ciągnąć z garażu powietrze tak długo jak nie będzie tam min. 7''C
a tak na marginesie to wybrałem pompę galmet easyair 2gt z 2 wężownicami.

pozdrawiam!

adkwapniewski
06-04-2012, 21:31
Witam

A ja mam taki pomysł na PC z 2 wezownicami w garażu, gdzie
druga wezownicę podpinam do wstępnego podgrzania wody dla CO.
CUT

Też się nad tym zastanawiam , ma ktoś tak podłączoną pompę CWU ?
Tzn zasobnik z dwoma wężownicami + 1 z pompy. Do jednej wężownicy podłogówka do drugiej piec z podajnikiem. Czy to będzie działać czy dać sobie spokój ?

miki121
06-04-2012, 21:40
Też się nad tym zastanawiam , ma ktoś tak podłączoną pompę CWU ?
Tzn zasobnik z dwoma wężownicami + 1 z pompy. Do jednej wężownicy podłogówka do drugiej piec z podajnikiem. Czy to będzie działać czy dać sobie spokój ?

Trochę inny pomysł ale ......
Jeden z instalatorów podłączył do jednej pompy z zasobnikiem drugi zasobnik i myślał że poprzez jedną wężownice w pompie nagrzeje drugą wężownicą 300l zasobnik i zamiast z jednej pompki mieć 270l ciepłej wody będzie miał z niej prawie 600zł...
Pompa ogólnie chodziła 24h a w pierwszym i drugim zasobniku maks 30 stopni i ani stopnia więcej :)

Po 3 tygodniach sprężarka padła i już się nie podniosła :)

Jani_63
07-04-2012, 09:10
Też się nad tym zastanawiam , ma ktoś tak podłączoną pompę CWU ?
Tzn zasobnik z dwoma wężownicami + 1 z pompy. Do jednej wężownicy podłogówka do drugiej piec z podajnikiem. Czy to będzie działać czy dać sobie spokój ?
To się nazywa bufor ciepła.
Tylko po co tyle tych wężownic.
Baniak z wodą techniczną grzejesz bezpośrednio kotłem i PCi, a odbierasz bezpośrednio podłogówką.
Wężownicą grzejesz przepływowo CWU.
To tylko kwestia rozmiaru (pojemności) tego baniaka.

hydraulik_
07-04-2012, 09:53
To się nazywa bufor ciepła.
Tylko po co tyle tych wężownic.
Baniak z wodą techniczną grzejesz bezpośrednio kotłem i PCi, a odbierasz bezpośrednio podłogówką.
Wężownicą grzejesz przepływowo CWU.
To tylko kwestia rozmiaru (pojemności) tego baniaka.
Widziałem ostatnio bufor o pojemności 300 l a magazynował ja 1000 l.W środku był chyba tiosiarczan sodu (krystalizuje w 55 C) Przemiana fazowa =dużo energii

adkwapniewski
07-04-2012, 10:15
To się nazywa bufor ciepła.
Tylko po co tyle tych wężownic.
Baniak z wodą techniczną grzejesz bezpośrednio kotłem i PCi, a odbierasz bezpośrednio podłogówką.
Wężownicą grzejesz przepływowo CWU.
To tylko kwestia rozmiaru (pojemności) tego baniaka.

Chciałem wykozystać PCWU-3,8H-A3 (300l), dlatego pytam czy to ma sens ? Chcę w okresach przejściowych(u mnie wrzesien - pazdziernik;marzec -kwiecień) "grzać" tym hewalexem podłogówę a w zimie (u mnie od paździenik - luty czasem marzec ) piecem przez ten zbiornik 300l , wtedy piec mógłby "chodzić" na wyższych temp. co wpłynie na jego dłuższe zdrowie.

Nie wiem (nie potrafie policzyć) tylko czy taka pompa do cwu da rade podgrzać cwu i podłogówkę w okresach przejściowych , (docelowo lato do cwu)
Mam jeszcze trochę czasu do podjęcia decyzji i rozważam różne scenariusze.
Zastanawiam sie wogóle czy kupować taką pompę - za przemawia nierdzewny zbiornik , przeciw że tak na prawdę to nie wiadomo ile faktycznie zapłacę za ogrzanie ciepłej wody latem zakładając że będę kożystał tylko z 1 taryfy (0,6-0,7PLN / 1kWh)

Piec nie podlega dyskusji (źródła ciepła muszą być zdywersyfikowane)

hydraulik_
07-04-2012, 10:21
Chciałem wykozystać PCWU-3,8H-A3 (300l), dlatego pytam czy to ma sens ? Chcę w okresach przejściowych(u mnie wrzesien - pazdziernik;marzec -kwiecień) "grzać" tym hewalexem podłogówę a w zimie (u mnie od paździenik - luty czasem marzec ) piecem przez ten zbiornik 300l , wtedy piec mógłby "chodzić" na wyższych temp. co wpłynie na jego dłuższe zdrowie.

Nie wiem (nie potrafie policzyć) tylko czy taka pompa do cwu da rade podgrzać cwu i podłogówkę w okresach przejściowych , (docelowo lato do cwu)
Mam jeszcze trochę czasu do podjęcia decyzji i rozważam różne scenariusze.
Zastanawiam sie wogóle czy kupować taką pompę - za przemawia nierdzewny zbiornik , przeciw że tak na prawdę to nie wiadomo ile faktycznie zapłacę za ogrzanie ciepłej wody latem zakładając że będę kożystał tylko z 1 taryfy (0,6-0,7PLN / 1kWh)
To czy da radę podgrzać nie zależy od pojemności bufora tylko od zapotrzebowania na co i cwu.
Koszt podgrzania 100 l cwu to około 80 gr

adkwapniewski
07-04-2012, 10:31
Zapotrzebowanie na ciepło wychodzi 41W/m2 , przyjmuję 50W/m2 powierzchnia ogrzewana ~130m2 docelowo troszkę więcej ... Cwu , jedna wanna + prysznic , 4osoby nie chcę oszczędzać ciepłej wody (lubię wannę ;) )

kbab
07-04-2012, 11:31
Zapotrzebowanie na ciepło wychodzi 41W/m2 , przyjmuję 50W/m2 powierzchnia ogrzewana ~130m2 docelowo troszkę więcej ... Cwu , jedna wanna + prysznic , 4osoby nie chcę oszczędzać ciepłej wody (lubię wannę ;) )
Zapotrzebowanie 41W/m2 przy po 130m2 to 5330W do tego potrzeba 1-1,5kW na cwu, razem 6,5-7kW. Widać, że 3,8kW to mało w poważne mrozy, ale w okresach przejściowych da radę. Większość przygląda się ofercie pc Hewaleksu 3.8kW do cwu przy wykorzystaniu ciepła z wentylacji (jest tam ograniczenie jej pracy do temp 7*), osobiście jestem zwolennikiem zewnętrznej pc - takie również Hewaleks ma w ofercie ale nieco droższe, które służą do cwu i wspomagania co. Jeśli miałbym instalować mniejszą to zdecydowałbym się na pc Urlicha 3,5kW - tania, zewnętrzna i pracuje do -15*.

Koszt podgrzania 100 l cwu to około 80 gr
swego czasu mówiłeś o koszcie rozruchu pc - był spory.
Czy to nie jest tak, że w tym koszcie jest również Twoja robocizna przy ewentualnych naprawach gwarancyjnych?
Pytam, ponieważ wcześniej firmy do napraw gwarancyjnych miały swoje serwisy, ale powoli je likwidują i zobowiązują przeszkolonych instalatorów do usuwania usterek w ramach gwarancji. Części do wymiany w ramach gwarancji instalatorom oferują hurtownie (instalator może liczyć na zwrot kosztu od producenta), ale za usługę już nie, zatem jest ona wliczona w w/w koszt rozruchu - czy tak jest?
Takie procedury mogą być powodem nadużyć - tj monter może decydować, czy usterka jest wadą sprzętu i podlega naprawom gwarancyjnym, lub też jest spowodowana przez nieprawidłową obsługę użytkownika i naprawa w ramach gwarancji nie przysługuje.

animuss
07-04-2012, 12:02
To czy da radę podgrzać nie zależy od pojemności bufora tylko od zapotrzebowania na co i cwu.
Koszt podgrzania 100 l cwu to około 80 gr
Do jakiej temp ten koszt podgrzania 100 l cwu to około 80 gr czyli 8zł - 1m3

lujski
07-04-2012, 12:02
własnie tez myslalem nad podobnym rozwiazenim, tania pc pw np. tą ulrich 3,5 kw - na cwu i co tak do -5 (jakby dala rade tto moze do nizszych temp.) a ponizej tej temp. odpalilbym piecyk gazowy i wlasnie mysle jak to wszsytko zespolic :) - piecyk mysle o jednofunkcyjnym i teraz jak to zrobic czy musi byc jeden bufor w ktorym bedzie sie grzac woda na co (podłogówka) i cwu - taki bufor z 2 wezownicami czy jak ??? chce, aby piecyk gazowy ogrzewal wode cwu w bojlerze (a nie jak dziala dwufunkcyjne przepływowo) aa chce tak, zrobic zebe wykorzystac wysoki COP, a z gazem spokojnie zmiescic sie w W2 (plus gotowanie gazem) - dom 110m2 dobrze ocieplony ... ma to sens ?? i jak to zrobic ..???

hydraulik_
07-04-2012, 12:43
Do jakiej temp ten koszt podgrzania 100 l cwu to około 80 gr czyli 8zł - 1m3
dt około 35 *

hydraulik_
07-04-2012, 12:59
To wszystko kwestia umowy.
Ktoś musi podjąć decyzję o naprawie gwarancyjnej lub niegwarancyjnej.Ktoś musi za to zapłacić naprawiającemu.
Trudno ,żeby serwis ponosił koszty .A i tak płaci klient.jakby te pieniądze nie szły .Możesz zapłacić w cenie pompy lub uruchomienia.

Masz inny pomysł?
Wiele razy naprawiałem na gwarancji mimo ,że wina była po stronie klienta.Np zdjęli mu licznik bo nie zapłacił za prąd .Przy okazji spalili płytki automatyki.
Nie jest to wina producenta PC. Powinienem wziąć kasę na maxa , a klient powinien odzyskać od elektrowni.
Albo woda w układzie aż gęsta ,Zatarła się pompa cyrkulacyjna.Kto ma zapłacić.Jest norma na wodę wkładach grzewczych.
Albo napięcie 210V i mniej ,Kto ma pokryć koszty dojazdu np 100 km X2 i czas pracy , w sumie 4 h .to razem 500 zł i to jest niska cena

asolt
07-04-2012, 13:38
To wszystko kwestia umowy.

Masz inny pomysł?
Wiele razy naprawiałem na gwarancji mimo ,że wina była po stronie klienta.Np zdjęli mu licznik bo nie zapłacił za prąd .Przy okazji spalili płytki automatyki.
Nie jest to wina producenta PC. Powinienem wziąć kasę na maxa , a klient powinien odzyskać od elektrowni.


A z jakiej racji energetyka ma płacic za szkody spowodowane zdjeciem licznika z powodu z powodu zadłużenia. To tak samo jakby złodziej żadał odszkodowania
za postrzelenie i utratę zdrowia w trakcie włamania. Jezeli się nie płaci za energię trzeba sobie zdawać z konsekwencji.

lujski
07-04-2012, 14:04
a jak podczas zdejmowania tego licznika kolesiowi zdejmujacemu przypadkiem wylecialby srubokręt i wybilby szybe, w kotlowni i dalej srubokret lecac zbilby waze z dynastii ming to kto za to zaplaci ... ??? skoro robia szkody to niech placa ...

Jani_63
07-04-2012, 14:09
Trochę nie trafiony przykład... spróbuj złamać złodziejowi rękę lub nos, a się przekonasz kogo prawo chroni.

A samo zdjęcie licznika nie powinno doprowadzić do jakichkolwiek uszkodzeń elektroniki w domu... podobnie jak przerwanie zabezpieczenia przedlicznikowego... więc gdzieś błąd został popełniony przez montera.

asolt
07-04-2012, 14:11
a jak podczas zdejmowania tego licznika kolesiowi zdejmujacemu przypadkiem wylecialby srubokręt i wybilby szybe, w kotlowni i dalej srubokret lecac zbilby waze z dynastii ming to kto za to zaplaci ... ??? skoro robia szkody to niech placa ...

Przecież nie chodzi o szkody innych rzeczy nie zwiazanych z instalacją elektryczną (waza z dynastii ming), spowodowane fizycznym zdejmowaniem licznika przez monterów. Zakład energetyczny musi dostarczyć energię a odbiorca zapłaci albo nie, w zalezności od uznania

asolt
07-04-2012, 14:15
Trochę nie trafiony przykład... spróbuj złamać złodziejowi rękę lub nos, a się przekonasz kogo prawo chroni.

A samo zdjęcie licznika nie powinno doprowadzić do jakichkolwiek uszkodzeń elektroniki w domu... podobnie jak przerwanie zabezpieczenia przedlicznikowego... więc gdzieś błąd został popełniony przez montera.

Oczywiscie winni są wszyscy inni, a fakt nie zapłacenia jest mało znaczącym faktem, nie wiadomo dlaczego w ogóle wspomnianym.

kbab
07-04-2012, 14:29
To wszystko kwestia umowy.
Ktoś musi podjąć decyzję o naprawie gwarancyjnej lub niegwarancyjnej.Ktoś musi za to zapłacić naprawiającemu.
Trudno ,żeby serwis ponosił koszty .A i tak płaci klient.jakby te pieniądze nie szły .Możesz zapłacić w cenie pompy lub uruchomienia.

Masz inny pomysł?
Tu nie chodzi o mój pomysł, bo jeśli wcześniej producent (importer) miał swoją ekipę, która robiła naprawy gwarancyjne to teraz koszt tych napraw jest w cenie "rozruchu" - i tu uwaga, jeśli monter obniża mocno cenę to może być problem z gwarancją, bo o tym on decyduje - zatem czasem warto przyjrzeć się dokładnie umowie oraz sprawdzić opinię o sprzedawcy-firmie montującej, bo zaniżona cena może być późniejszych kłopotów i dodatkowych kosztów. Na FM jest sporo informacji o nierzetelnych firmach.

miki121
07-04-2012, 14:45
Kiedyś klient kupił klimę sporą około 16kW sprężarka trójfazowa....
Klima chodziła jakieś 8 miesięcy po tym czasie dzwoni że nie działa.... krzyki epitety itp.
Po przyjeździe okazało się że ktoś zmienił kolejność faz przy zasilaniu agregatu ( chińczyk bez żadnych zabezpieczeń jeśli chodzi o prąd )..
Okazało się że klient chciał zmienić licznik na nowy i Pan z energetyki wymienił licznik na nowy ale fazy mu się pomyliły a przez to silnik od mięszalnika do ciasta poszedł i sprężarka straty 8k 3 lata walczył z energetyką i szczerze mówiąc g..... ugrał...

hydraulik_
07-04-2012, 17:29
Tu nie chodzi o mój pomysł, bo jeśli wcześniej producent (importer) miał swoją ekipę, która robiła naprawy gwarancyjne to teraz koszt tych napraw jest w cenie "rozruchu" - i tu uwaga, jeśli monter obniża mocno cenę to może być problem z gwarancją, bo o tym on decyduje - zatem czasem warto przyjrzeć się dokładnie umowie oraz sprawdzić opinię o sprzedawcy-firmie montującej, bo zaniżona cena może być późniejszych kłopotów i dodatkowych kosztów. Na FM jest sporo informacji o nierzetelnych firmach.
To nie monter obniża cenę tylko rynek (klienci).:p
Teraz producent i importer już tak zjechali z cenami ,że nie są w stanie utrzymać serwisu.
Wszystko przerzucane jest na montera.
Do mnie czasem przychodzi klient i mówi ile zapłaci .Ja przyznaję mu rację .I tak sie rozstajemy.
A on idzie do tego najtańszego .A jak sie co spieprzy to wraca .
To ile brać za taką usługę .Ktoś zarobi ,a ja mam naprawiać:p

hydraulik_
07-04-2012, 17:35
Trochę nie trafiony przykład... spróbuj złamać złodziejowi rękę lub nos, a się przekonasz kogo prawo chroni.

A samo zdjęcie licznika nie powinno doprowadzić do jakichkolwiek uszkodzeń elektroniki w domu... podobnie jak przerwanie zabezpieczenia przedlicznikowego... więc gdzieś błąd został popełniony przez montera.
I TO JEST TO WŁAŚNIE
Tak przerzuca sie odpowiedzialność na słabszego .
A właśnie szanowny kliencie wystarczy odłączyć kabel zerowy przed fazowymi .I pojawi sie napięcie miedzy fazowe.
Łatwiej zniszczyć montera ,bo z elektrownią strach zaczynać
A jak zaczyna wyjaśniać klientowi ,to typowy tekst "aj się nie znam "Masz naprawić

hydraulik_
07-04-2012, 17:38
A z jakiej racji energetyka ma płacic za szkody spowodowane zdjeciem licznika z powodu z powodu zadłużenia. To tak samo jakby złodziej żadał odszkodowania
za postrzelenie i utratę zdrowia w trakcie włamania. Jezeli się nie płaci za energię trzeba sobie zdawać z konsekwencji.
Najlepiej spalić mu dom:no:

surgi22
08-04-2012, 22:42
Jak to tak zaraz spalić :confused: za co :sick:

Magnolia18
09-04-2012, 03:00
I TO JEST TO WŁAŚNIE
Tak przerzuca sie odpowiedzialność na słabszego .
A właśnie szanowny kliencie wystarczy odłączyć kabel zerowy przed fazowymi .I pojawi sie napięcie miedzy fazowe.
Łatwiej zniszczyć montera ,bo z elektrownią strach zaczynać
A jak zaczyna wyjaśniać klientowi ,to typowy tekst "aj się nie znam "Masz naprawić

powoli ..
mam prawo sie nie znac? szczegolnie na pradzie ( pomijam "MASZ" mozna poprosic )... ja czesto mowie zgodnie z prawda, ze sie na tym nie znam
zawsze wychodzilem z zalozenia, piekarz nie daje nam chleb a szewc niech podzeluje obuwie ... zarabiaja na wczesniej wymieniony chleb Swoja praca. skoro place zadam/zyczylbym sobie aby praca wykonana byla rzetelnie. Skad u licha mam wiedziec, ktory kabel gdzie? ze jak nie tam to skucha bedzie? jakbym wiedzial zrobilbym sam moze ... oszczednosc? zaradnosc? owszem. ale czesto i glupota ... co nie zmienia faktu, ze jegomosc KTORY bierze za to kase winien sie znac ...ilu to ja juz jegomosci widzialem, ehhh
reasumujac, Hydrauli ... ktos spapral, Ty naprawisz i na chleb bedziesz mial ... zycie

hydraulik_
09-04-2012, 08:00
Najlepiej spalić mu dom:no:
W końcu złodziej ,bo nie zapłacił.(Bo nie dostarczyli faktury)
:no:

asolt
09-04-2012, 12:45
W końcu złodziej ,bo nie zapłacił.(Bo nie dostarczyli faktury)
:no:

Odłaczenie licznika z powodu niezapłacenia następuje po dostarczeniu upomnienia, przedsądowego wezwania do zapłaty. Nikomu nie odcina sie napięcia po kilkudniowym opóźnieniu bez wczsniejszego powiadomienia. Nawet w porzypadku uregulowania zadlużenia w tym samym dniu i okazaniu monterowi to odciecie zostaje wstrzymane. Odciecie zasilania jest krokiem ostatecznym stosowanym po wyczerpaniu innych procedur które okresla prawo energetyczne.
Jezeli w tym konretnym przypadku doszło do wyłaczenia to odbiorca sobie na to zasłużył, a jezeli ktos planuje instalacje pci to musi sobie zdawać ze jest to jego podstawowe zrodło grzewcze i płacic trzeba. Doszukiwanie sie "drugiego dna" swiadczy tylko o szukaniu winnych wszedzie dookoła a nie widzi sie własnego zaniedbania

hydraulik_
09-04-2012, 15:32
Odłaczenie licznika z powodu niezapłacenia następuje po dostarczeniu upomnienia, przedsądowego wezwania do zapłaty. Nikomu nie odcina sie napięcia po kilkudniowym opóźnieniu bez wczsniejszego powiadomienia. Nawet w porzypadku uregulowania zadlużenia w tym samym dniu i okazaniu monterowi to odciecie zostaje wstrzymane. Odciecie zasilania jest krokiem ostatecznym stosowanym po wyczerpaniu innych procedur które okresla prawo energetyczne.
Jezeli w tym konretnym przypadku doszło do wyłaczenia to odbiorca sobie na to zasłużył, a jezeli ktos planuje instalacje pci to musi sobie zdawać ze jest to jego podstawowe zrodło grzewcze i płacic trzeba. Doszukiwanie sie "drugiego dna" swiadczy tylko o szukaniu winnych wszedzie dookoła a nie widzi sie własnego zaniedbania
Oj naiwny.
Facet nie zamontował skrzynki na listy .
I często wyjeżdżał.
A dom w szczerym polu.
Da się nie zapłacić.?
Ale klient sie nie zna więc mam naprawiać na gwarancji?
Jak myślisz czy klient zaatakuje energetykę czy instalatora (sie nie zna)

animuss
09-04-2012, 17:25
Oj naiwny.
Facet nie zamontował skrzynki na listy .
I często wyjeżdżał.
A dom w szczerym polu.
Da się nie zapłacić.?
Ale klient sie nie zna więc mam naprawiać na gwarancji?
Jak myślisz czy klient zaatakuje energetykę czy instalatora (sie nie zna)
Miałem inny przypadek z ENEA mam 3 liczniki energii el. są na parterze (sklep) nie mam bezpośredniego dostępu wynajmuję ,mieszkam na piętrze ,w cześć piwnicy wynajmuję też pomieszczenie na działalność jeden z liczników ten od działalności - piwnica został uszkodzony przez ustawiane skrzynki od piwa na parterze .Wybiło się tylko malutkie okienko w kształcie trójkąta około 1 cm2 które zablokowało tarczę (stare liczniki) .Pomieszczenie stało puste przez 9 m/cy (brak umów najmu).Co 3 m/ce przychodził gościu odczytać licznik.Z powodu braku poboru płaciłem tylko opłaty stałe wszystko się zgadzało.Pewnego dnia przyszedł gościu odczytać licznik i zauważył to uszkodzenie .Teoretycznie jeżeli zauważył je dopiero teraz, to teraz powstało i ENEA powinna domagać się tylko za ostatnie 3 m/ce opłat ale niestety ,ENEA chciała wyrównać mi te 9+3 m/ce bez zużycia podejrzewając że wtedy powstało zablokowanie licznika ,wyliczając średnią z ostatniego roku przysłała "tłusty" rachunek do zapłaty i inne papiery .W tym momencie dopiero dowiedziałem się że było takie uszkodzenie i że wymienili licznik i zaczęły się schody .

Liwko
09-04-2012, 22:26
Miałem inny przypadek z ENEA mam 3 liczniki energii el. są na parterze (sklep) nie mam bezpośredniego dostępu wynajmuję ,mieszkam na piętrze ,w cześć piwnicy wynajmuję też pomieszczenie na działalność jeden z liczników ten od działalności - piwnica został uszkodzony przez ustawiane skrzynki od piwa na parterze .Wybiło się tylko malutkie okienko w kształcie trójkąta około 1 cm2 które zablokowało tarczę (stare liczniki) .Pomieszczenie stało puste przez 9 m/cy (brak umów najmu).Co 3 m/ce przychodził gościu odczytać licznik.Z powodu braku poboru płaciłem tylko opłaty stałe wszystko się zgadzało.Pewnego dnia przyszedł gościu odczytać licznik i zauważył to uszkodzenie .Teoretycznie jeżeli zauważył je dopiero teraz, to teraz powstało i ENEA powinna domagać się tylko za ostatnie 3 m/ce opłat ale niestety ,ENEA chciała wyrównać mi te 9+3 m/ce bez zużycia podejrzewając że wtedy powstało zablokowanie licznika ,wyliczając średnią z ostatniego roku przysłała "tłusty" rachunek do zapłaty i inne papiery .W tym momencie dopiero dowiedziałem się że było takie uszkodzenie i że wymienili licznik i zaczęły się schody .

Pokazał bym im środkowy palec.

asolt
10-04-2012, 09:23
Pokazał bym im środkowy palec.

Faktycznie ta Enea jest bezczelna, nie dość ze uszkodziła licznik to jeszcze domaga sie opłat.

animuss
10-04-2012, 11:44
Pokazał bym im środkowy palec.
Tłumaczyli że w umowie jest napisane że mam obowiązek doglądać liczniki czy z nimi nic się nie dzieje .Prawdopodobnie z rachunkami jest tak samo że trzeba się interesować ,czy przyszły ,gdzie są ,bo przecież co kwartał muszą do ciebie dotrzeć ,jeżeli nie ma to musisz zadzwonić,prosić o duplikat itd...
Podsumowując po udowodnieniu (umowy najmu,Pit-y,rachunki za wodę,opłaty w Urzędzie M i G, i inne dokumenty świadczące o niewynajmowaniu tego lokalu udało mi się dojść do porozumienia z ENEA , zapłaciłem dużo mniejszą kwotę ,której i tak nie powinienem w ogóle płacić (za wybite szkiełko nie wiadomo przez kogo).

wowa50
15-04-2012, 16:12
Witam szanownych forumowiczów!
Jako dyletant w tym temacie chciałbym zadać parę pytań odnośnie PC -bo chyba trochę odeszliście z tematu...:)
Interesuje mnie właśnie taka pompa tylko do cwu -produkcji hewalexu, posiadam piec węglowy i zasobnik 200l z dwiema wężownicami i grzałką 2kW. (dom piętrowy,dwie łazienki wanna +prysznic,4 osoby, taryfa nocna i dzienna)
Wodę chcę podgrzewać PC w miesiącach oczywiście letnich- a co z pozostałymi miesiącami? po prostu spuszczam z niej wodę i odpoczywa?
A jak wygląda sprawa od strony ekonomicznej?- (tylko proszę o odpowiedzi na poziomie dyletanta...) czy w porównaniu z grzałką jest to inwestycja opłacalna i jak szybko może się zamortyzować)
Pompę chciałbym umieścić w piwnicy,powietrze mogę pobierać z garażu(45m2) temp.zawsze powyżej 0, a co z odzyskiem zimnego? chciałbym go wykorzystać w mieszkaniu ale do góry nie poleci...:)
to chyba na razie tyle...
A może ktoś z Was korzysta z podobnej instalacji?

hydraulik_
15-04-2012, 18:29
Witam szanownych forumowiczów!
Jako dyletant w tym temacie chciałbym zadać parę pytań odnośnie PC -bo chyba trochę odeszliście z tematu...:)
Interesuje mnie właśnie taka pompa tylko do cwu -produkcji hewalexu, posiadam piec węglowy i zasobnik 200l z dwiema wężownicami i grzałką 2kW. (dom piętrowy,dwie łazienki wanna +prysznic,4 osoby, taryfa nocna i dzienna)
Wodę chcę podgrzewać PC w miesiącach oczywiście letnich- a co z pozostałymi miesiącami? po prostu spuszczam z niej wodę i odpoczywa?
A jak wygląda sprawa od strony ekonomicznej?- (tylko proszę o odpowiedzi na poziomie dyletanta...) czy w porównaniu z grzałką jest to inwestycja opłacalna i jak szybko może się zamortyzować)
Pompę chciałbym umieścić w piwnicy,powietrze mogę pobierać z garażu(45m2) temp.zawsze powyżej 0, a co z odzyskiem zimnego? chciałbym go wykorzystać w mieszkaniu ale do góry nie poleci...:)
to chyba na razie tyle...
A może ktoś z Was korzysta z podobnej instalacji?
Pompa powinna ciągnąć ciepło z dwory , anie z domu .W domu jest go za mało.
Koszt podgrzania 100 l wody to około 70 gr do 1 zł w zależności od temperatur .
Jak zamontujesz w garażu to szybko będzie tam zimno.

compi
15-04-2012, 19:39
Ale ja rozumiem, że ma na zimę odpalony i tak kocioł węglowy więc w wężownicę PC może podać ciepełko zimą i wspomóc urządzenie.

wowa50
15-04-2012, 21:56
Ok hydrauli- w sumie nie ma problemu,żebym podpiął się na zewnątrz-pomijając przebicie przez 30cm fundamentu....myślałem,że garaż starczy,bo ktoś wcześniej pisał o małym pomieszczeniu gospodarczym...
Jeżeli chodzi o koszty to nie wiem ile płacę za grzałkę ale rozumiem,że się opłaca...
Compi- tak,piec całą zimę jest odpalony ale zupełnie nie rozumiem po co miałbym zasilać CO?.....

wowa50
15-04-2012, 21:57
sorry...nie CO ale PC.... :)

compi
15-04-2012, 22:03
Temat wątku to pompa ciepła do CWU. Większość ma dodatkową wężownicę w zbiorniku. Służy ona do podpięcia do praktycznie dowolnego źródła ciepła z obiegiem. Może to być solar, ale może i być kocioł. Zimą pompa ma słabą skuteczność. Połączenie jej z kotłem to chyba dobre rozwiązanie.

miki121
15-04-2012, 22:09
Ok hydrauli- w sumie nie ma problemu,żebym podpiął się na zewnątrz-pomijając przebicie przez 30cm fundamentu....myślałem,że garaż starczy,bo ktoś wcześniej pisał o małym pomieszczeniu gospodarczym...
Jeżeli chodzi o koszty to nie wiem ile płacę za grzałkę ale rozumiem,że się opłaca...
Compi- tak,piec całą zimę jest odpalony ale zupełnie nie rozumiem po co miałbym zasilać CO?.....

Witaj...

Tutaj masz prosty zestaw dzięki któremu możesz pobierać powietrze z dworu jak i z pomieszczenia..

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/akcesoria-do-ow-pc-270/menu-id-518.html

hydraulik_
16-04-2012, 06:43
Ok hydrauli- .myślałem,że garaż starczy,bo ktoś wcześniej pisał o małym pomieszczeniu gospodarczym...
....
-pc może stać wszędzie ,ale istotne skąd bierze energię

Jani_63
16-04-2012, 08:33
Nawet w porzypadku uregulowania zadlużenia w tym samym dniu i okazaniu monterowi to odciecie zostaje wstrzymane.

Tego typu "usługi" często wykonują firmy zewnętrzne pracujące na zlecenie.
I właśnie po pobraniu zlecenia na demontaż licznika przez montera, machanie mu przed oczami zapłaconą fakturą przed oczami nic już nie da.


Jezeli w tym konretnym przypadku doszło do wyłaczenia to odbiorca sobie na to zasłużył, a jezeli ktos planuje instalacje pci to musi sobie zdawać ze jest to jego podstawowe zrodło grzewcze i płacic trzeba. Doszukiwanie sie "drugiego dna" swiadczy tylko o szukaniu winnych wszedzie dookoła a nie widzi sie własnego zaniedbania
Nie rozumiem do czego w sumie zmierzasz.
Nie zapłacił - ZE miał prawo do zdjęcia licznika.
Ale nie miał prawa do wymierzania "dodatkowej kary" w postaci uszkadzania sprzętów w domu.
Gdyby kradł ten prąd to co innego... można by mu odciąć dłoń (prawą, bo nią pewnie podpisuje przelewy) zgodnie z prawem... tyle że Arabii Saudyjskiej :D


Pokazał bym im środkowy palec.
Żeby to było takie proste

Jani_63
16-04-2012, 08:34
Pompę chciałbym umieścić w piwnicy,powietrze mogę pobierać z garażu(45m2) temp.zawsze powyżej 0

Temperatura w garażu jest dodatnia bo występuje tylko wentylacja.
W momencie zasysania powietrza przez PPCi wytworzy się podciśnienie i otworami wentylacyjnymi zaczną napływać masy powietrza które nie będzie miało szans się ogrzać.
Innymi słowy wychłodzisz ten garaż błyskawicznie.

Ale z drugiej strony jeśli masz inne źródło ciepła, z którego korzystasz w okresie grzewczym, praca pompy ciepła dla na potrzeby CWU może być ograniczona do temperatury zewnętrznej np. +7 oC.

miki121
16-04-2012, 08:35
-pc może stać wszędzie ,ale istotne skąd bierze energię

Ja miałem swoją pierwszą pompę do CWU w piwnicy przy otwartym małym okienku na od wiosny do jesieni działała super i co najistotniejsze schładzała pomieszczenie w którym była - spiżarnie :)

wowa50
17-04-2012, 08:52
miki121- i to właśnie miałem na myśli pisząc o garażu...ale jeżeli trza będzie przebić się na zewnątrz to też chyba niezbyt wielki problem.Dzięki za linka z rurami połączeniowymi- a może masz jakiegoś dobrego i taniego instalatora? też mieszkam w okolicy Bielska? ile w ogóle może wynieść koszt podłączenia?
Compi- sorry ale dalej nie bardzo rozumiem idei połączenia ZIMOWEGO pompy z kotłem....ale jak wspomniałem jestem dyletantem...PC chcę podpiąć do wolnej drugiej wężownicy a pierwsza jest podpięta do układu CO który ogrzewam kotłem na węgiel-więc myślałem,że zimą po prostu PC trza wyłączyć....

ferrit
17-04-2012, 09:22
Czy nie można do takiej PC do CWU stojącej w piwnicy podłączyć rurę od GWC rurowego ? Ciekawe jaka długa musiałaby być, aby zbytnio nie schładzać gruntu. Zresztą ile razy dziennie włącza sie taka PC ?

compi
17-04-2012, 10:25
.....
Compi- sorry ale dalej nie bardzo rozumiem idei połączenia ZIMOWEGO pompy z kotłem....ale jak wspomniałem jestem dyletantem...PC chcę podpiąć do wolnej drugiej wężownicy a pierwsza jest podpięta do układu CO który ogrzewam kotłem na węgiel-więc myślałem,że zimą po prostu PC trza wyłączyć....

Sory, ubzdurałem sobie, że Twoja wybrana PCWU ma swój zasobnik, a tak nie jest(Hawalex). Ja mam z zasobnikiem i wolną wężownicą w tymże zasobniku. Tak to jest gdy się myśli tylko wg własnych wyborów.

animuss
19-04-2012, 09:50
Ja mam z zasobnikiem i wolną wężownicą w tymże zasobniku.

Zastanawiam się czy w tym roku nie kupić PC na lato do CWU .
Jeżeli to koszty na powiedzmy 4 osoby to 2,35 x 4 osoby =9,4 m3 x około 10zł/m3 podgrzanie =94zł miesięcznie za prąd .
Zdaję sobie sprawę że inwestycja podraża te koszty bo trzeba wydać jeszcze przynajmniej 6000 zł na urządzenie z zasobnikiem 300l .
Urządzenie również nie będzie działać w nieskończoność bo powiedzmy 12-15lat w sezonie letnim max 5 m-cy czyli 75m-cy w ciągu swojego żywota.
to daje 80 zł miesięcznie + koszty wytworzenia wody 94 zł na m-c ogólnie 174 zł miesięcznie za 13m3/4 osoby wody do 35*C ?????

compi
19-04-2012, 16:51
Dolicz wygrzewanie wody prądem raz na tydzień do 70 stopni i będzie prawie zicher.

hydraulik_
19-04-2012, 19:10
Dolicz wygrzewanie wody prądem raz na tydzień do 70 stopni i będzie prawie zicher.
Ile było przypadków zakażenia legionellą w polsce jak nie odkażano zasobników cwu (a były wykonane w troche innej technologii)
Ja słyszałem ,że dośzlo do zakażenia kilku emerytów na zjeździe legionistów ,ale woda nie był chlorowana i z własnego ujecia.
Nie warto przesadzać

animuss
19-04-2012, 20:21
Dolicz wygrzewanie wody prądem raz na tydzień do 70 stopni i będzie prawie zicher.

Co tydzień to chyba za często raz w miesiącu nie wystarczy ?
A martwi mnie jeszcze ta temperatura 35*C to praktycznie będzie szła sama woda z zasobnika bez mieszania zimnej z sieci .
według tego wyliczenia 1 osoba dziennie potrzebuje 105 litrów x 4 osoby to 420 litrów a zasobnik niecałe 300 L
Mam jeszcze pompkę grawitacyjną CWU.

compi
19-04-2012, 21:17
Mam zasobnik 200l i przy czterech praktycznie dorosłych osobach wody nigdy nie zabrakło. Jednak przy czterech pod rząd i biorących gorącą kąpiel z pełną wanną być może będzie niedobór. I 35 stopni to mało. Wg mnie 43, a latem podkręcę do 46.

Liwko
19-04-2012, 21:26
Latem częściej wybieramy chłodniejszą kąpiel.

compi
19-04-2012, 21:34
Eeee, masz inną żonę i syna najwidoczniej. Moi uwielbiają ukropek o każdej porze roku. Niestety teraz przy PC zimowe zagrzewanie jej do boju jest kosztowne.

Liwko
19-04-2012, 21:42
Ja latem uwielbiam chłodny prysznic:). Moja niekoniecznie. A synowi to obojętne :D

Liwko
19-04-2012, 21:45
Tak na marginesie. Jaką temperaturę wody macie w swoich wannach? Ja ostatnio się zdziwiłem. Nalałem w moim mniemaniu wrzątek, ledwo wlazłem do wanny. Zgadnijcie ile stopni miała woda?

compi
19-04-2012, 21:47
Mi pasuje taka jaką mam teraz. Przy wyższej odczuwam dyskomfort.

Liwko
19-04-2012, 21:54
Mi pasuje taka jaką mam teraz. Przy wyższej odczuwam dyskomfort.

A jaką masz?

compi
19-04-2012, 22:01
Temperatura wody to 43 stopnie.

Liwko
19-04-2012, 22:07
Temperatura wody to 43 stopnie.

Zapomnij :D Jestem absolutnie pewien, że do takiej nie wejdziesz:)

jasiek71
19-04-2012, 22:15
Tak na marginesie. Jaką temperaturę wody macie w swoich wannach? Ja ostatnio się zdziwiłem. Nalałem w moim mniemaniu wrzątek, ledwo wlazłem do wanny. Zgadnijcie ile stopni miała woda?

42* ...?

Liwko
19-04-2012, 22:22
42* ...?

Miałem taki wrzątek, że zajęło mi kilka minut zanim się przyzwyczaiłem i się całkowicie zanurzyłem. Woda miała... 40*C ! Też byłem zdziwiony:)
Przekonajcie się sami.

jasiek71
19-04-2012, 22:31
Miałem taki wrzątek, że zajęło mi kilka minut zanim się przyzwyczaiłem i się całkowicie zanurzyłem. Woda miała... 40*C ! Też byłem zdziwiony:)
Przekonajcie się sami.

musiałeś być mocno wyziębiony ...

(ale to normalka przy rześkich klimatach ...:P )
:D

1igor1
19-04-2012, 23:29
u mnie minimum 42 stopnie :D

Liwko
20-04-2012, 07:10
u mnie minimum 42 stopnie :D

Sprawdzałeś? Nie wierzę :no:

rydzadam
20-04-2012, 07:37
Przestańcie gdybać, tylko zmierzcie i to nie wodę wypływającą z kranu, tylko tą w wannie. Pamiętajcie, że wanna i otoczenie potrafi odebrać nawet 4-5 stopni od nalewanej wody. Ja mierzyłem. Powyżej 40 jest na prawdę ostro :) choć widziałem kiedyś w telewizorni kolesia (Japończyka), co właził do wody o temp. prawie 70 :)

Liwko
20-04-2012, 07:42
Przestańcie gdybać, tylko zmierzcie i to nie wodę wypływającą z kranu, tylko tą w wannie. Pamiętajcie, że wanna i otoczenie potrafi odebrać nawet 4-5 stopni od nalewanej wody. Ja mierzyłem. Powyżej 40 jest na prawdę ostro

Właśnie dlatego się zdziwiłem. Grzeję do 46* a w wannie "tylko" 40 :)

compi
20-04-2012, 08:00
No tak, ale ja prosto z prysznica na ciało : ). Przyznam że nie mierzyłem ile ma faktycznie. Ustawione na 42-43.

animuss
20-04-2012, 08:08
Mam zasobnik 200l i przy czterech praktycznie dorosłych osobach wody nigdy nie zabrakło. Jednak przy czterech pod rząd i biorących gorącą kąpiel z pełną wanną być może będzie niedobór. I 35 stopni to mało. Wg mnie 43, a latem podkręcę do 46.

A możesz zmierzyć ile miesięcznie twoja PC doi prądu w I czy II taryfie ?

compi
20-04-2012, 08:13
Moja nie ma typowej wtyczki. Tak to już dawno wiedziałbym ile faktycznie kosztuje mnie CWU, wpinając taki popularny miernik w gniazdo. Aby roczne zapotrzebowanie wyliczyć w miarę precyzyjnie, należałoby pomiar wykonywać przez okrągły rok. Zimą być może żre prądu 4x więcej niż w upalne lato.

animuss
20-04-2012, 08:24
Moja nie ma typowej wtyczki. Tak to już dawno wiedziałbym ile faktycznie kosztuje mnie CWU, wpinając taki popularny miernik w gniazdo. Aby roczne zapotrzebowanie wyliczyć w miarę precyzyjnie, należałoby pomiar wykonywać przez okrągły rok. Zimą być może żre prądu 4x więcej niż w upalne lato.
Dlatego ciekawi mnie zużycie w okresach przejściowych i sezonie letnim bo zasilił bym jeszcze centralne OP ,zimą to zysk jedynie może być zasysając czesciowo jakieś zużyte powietrze wewnątrz budynku .Pewnie masz grzałkę elektryczną .

1igor1
20-04-2012, 19:52
Sprawdzałeś? Nie wierzę :no:

Sprawdzałem, każdy trochę inaczej odczuwa temperaturę, mi na basenie zawsze jest za zimno, a innym w sam raz. pod prysznicem mam ustawione na termostacie temperaturę i po mnie nikt nie wejdzie pod ten prysznic bez zmiany ustawienia termostatu. na bojlerze mam temp ok 60st. :)

compi
20-04-2012, 20:31
Dlatego ciekawi mnie zużycie w okresach przejściowych i sezonie letnim bo zasilił bym jeszcze centralne OP ,zimą to zysk jedynie może być zasysając czesciowo jakieś zużyte powietrze wewnątrz budynku .Pewnie masz grzałkę elektryczną .

Zimą ciągnie z garażu, a ten pewnie trochę wyciągnie z domu. Jak przywali -20 to niestety grzałka elektryczna to konieczność.

nurek
21-04-2012, 22:04
witam, wracając do sedna tematu tj. PC. Planuje PC tylko do CWU, w domu chce mieć wentylacje mechaniczną - ilość powietrza wychodzącego i wchodzącego do domu powinna się zgadzac, jak zrobić system czerpni/ wyrzutni? myślałem, żeby zrobić 2 niezależne systemy czerpni i wyrzutni dla PC i WM, z opcją przepięcia PC (latem) na wyrzucanie schłodzonego powietrza do domu, ale żeby WM była szczęściliwa to wtedy musiałbym zasysać powietrza dla PC również z wewnątrz budynku...lub po prostu latem wyłączyć WM i otworzyć okna... sensowne?

miki121
21-04-2012, 22:13
witam, wracając do sedna tematu tj. PC. Planuje PC tylko do CWU, w domu chce mieć wentylacje mechaniczną - ilość powietrza wychodzącego i wchodzącego do domu powinna się zgadzac, jak zrobić system czerpni/ wyrzutni? myślałem, żeby zrobić 2 niezależne systemy czerpni i wyrzutni dla PC i WM, z opcją przepięcia PC (latem) na wyrzucanie schłodzonego powietrza do domu, ale żeby WM była szczęściliwa to wtedy musiałbym zasysać powietrza dla PC również z wewnątrz budynku...lub po prostu latem wyłączyć WM i otworzyć okna... sensowne?

Wejdź na stronę nibe.
Tam jest kilka ciekawych pomysłów w takich opcjach

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/powietrzne-wentylacyjne/menu-id-230.html

Pewnie coś znajdziesz ciekawego dla siebie ;)

Arturo72
21-04-2012, 22:17
witam, wracając do sedna tematu tj. PC. Planuje PC tylko do CWU, w domu chce mieć wentylacje mechaniczną - ilość powietrza wychodzącego i wchodzącego do domu powinna się zgadzac, jak zrobić system czerpni/ wyrzutni? myślałem, żeby zrobić 2 niezależne systemy czerpni i wyrzutni dla PC i WM, z opcją przepięcia PC (latem) na wyrzucanie schłodzonego powietrza do domu, ale żeby WM była szczęściliwa to wtedy musiałbym zasysać powietrza dla PC również z wewnątrz budynku...lub po prostu latem wyłączyć WM i otworzyć okna... sensowne?
Taka pompa potrzebuje ok.500m3/h,z reku w zimie wychodzi ok.100-150m3/h.
Swego czasu planowałem poprzez system trójników i przepustnic dostarczać wymagane m3/h z wywiewu z reku+z garażu+z nieużytkowego poddasza.
W lato zimne powietrze planowałem zapodać w kanał czerpni z odpowiednio ustawionym bypassem.
Ale to wszystko teoretycznie ;)

compi
22-04-2012, 08:42
Chłodzenie z PCCWU powietrza w domu również jest kłopotliwe. W naszym domu pompa pracuje w wtedy gdy temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej 40 stopni. Jednym słowem mały ubytek ilościowy nie spowoduje jej załączenia, ale już większy, typu prysznic lub kąpiel spowoduje jej pracę. Oczywiście dochodzi naturalny aspekt spadku temperatury poprzez wychłodzenie zbiornika. I trafienie z chłodzeniem akurat w momencie gdy jest to konieczne jest raczej niemożliwe. Pozostaje tylko automatyka i spore wydatki. Latem praca pompy jest w miarę krótka. Nie wiem jaka byłaby jej skuteczność w schładzaniu tych przeciętnych 300-400m3 powietrza w domu. Być może inaczej sprawa wygląda przy zadanych w sterowniku godzinach pracy pompy. Ja od takiej możliwości odszedłem gdy stwierdziłem, że w domu zapotrzebowanie na CW jest godzinowo bardzo zróżnicowane.

nurek
22-04-2012, 08:49
Taka pompa potrzebuje ok.500m3/h,z reku w zimie wychodzi ok.100-150m3/h.
.... ja zimą chłodzić domu nie zamierzam, zimą to wyrzucam i czerpie na zewn. CHłodzenie to latem, natomiast zimą myślałem o podłączeniu jakiegoś DIY GWC, żeby powietrze zasysane przez PC nie było za zimne

jasiek71
22-04-2012, 09:05
ja zimą chłodzić domu nie zamierzam, zimą to wyrzucam i czerpie na zewn. CHłodzenie to latem, natomiast zimą myślałem o podłączeniu jakiegoś DIY GWC, żeby powietrze zasysane przez PC nie było za zimne

może lepiej zrobić duży kolektor powietrzny na ścianie południowej (jako część elewacji ) i powietrze do pompy puścić w cyrkulacji przez ten kolektor...
jest tylko pytanie ...
z jaką maksymalną temperaturą powietrza może pracować PC ?

nurek
22-04-2012, 10:36
niestety, pomieszczenie gospodarcze w którym bedzie PC jest na ścianie północnej, musiałbym ciągnąć przez szerokość całego domu rurę, żeby czerpać od strony południowej, i miałbym zimną rurę w ścianie, w zimie cholernie zimną... predzej na GWC bede sie przepinac zimą
PC zależy od modelu, poniżej 0 raczej nie jest zbyt ekonomiczna

animuss
22-04-2012, 10:41
z jaką maksymalną temperaturą powietrza może pracować PC ?
Średniotemperaturowa pompa ciepła
Min./max. temperatura zewnętrzna - 15°C ~ 43°C
http://alterrya.pl/produkty/ogrzewanie/sredniotemperaturowe-pompy-ciepla-typu-powietrze-woda/

animuss
22-04-2012, 10:53
PC zależy od modelu, poniżej 0 raczej nie jest zbyt ekonomiczna
Pompa ciepła powietrze-woda wersja wysokotemperaturowa,produkuje wodę o maksymalnej temperaturze 80 st C.
Przy temperaturze na zewnątrz do -25 st C, można osiągnąć temperaturę wody na wyjściu +80 st C
Ciekawe ile prądu bierze.
http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/111-ogrzewanie-pompa-ciepa-altherma-ht-firmy-daikin-wersja-wysokotemperaturowa.html

QQQQ
22-04-2012, 11:12
Pompa ciepła powietrze-woda wersja wysokotemperaturowa,produkuje wodę o maksymalnej temperaturze 80 st C.
Przy temperaturze na zewnątrz do -25 st C, można osiągnąć temperaturę wody na wyjściu +80 st C
Ciekawe ile prądu bierze.
http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/111-ogrzewanie-pompa-ciepa-altherma-ht-firmy-daikin-wersja-wysokotemperaturowa.html

zajrzyj tutaj
http://www.daikinaltherma.pl/technical-specifications/high-temperature/split/default.jsp?singleprv=EKHBRD-AY1&layout=detail

hydraulik_
22-04-2012, 11:14
Średniotemperaturowa pompa ciepła
Min./max. temperatura zewnętrzna - 15°C ~ 43°C
http://alterrya.pl/produkty/ogrzewanie/sredniotemperaturowe-pompy-ciepla-typu-powietrze-woda/
To są temperatury pracy z gwarantowanymi parametrami.
Ale może pracować nawet w -20 C

animuss
22-04-2012, 11:34
To są temperatury pracy z gwarantowanymi parametrami.
Ale może pracować nawet w -20 C

a przy + 60*C może pracować?

hydraulik_
22-04-2012, 12:03
a przy + 60*C może pracować?
Prawdopodobnie nie wystartuje (czujnik wysokiego ciśnienia nie pozwoli na pracę)
Poniżej -40 też nie pracuje.
Ale na ziemi i w Polsce to raczej mało prawdopodobne.
A na pewno można przyjąć takie ryzyko ,że nie zadział.

W przypadku o którym piszesz -15 to granica efektywnej pracy Cokolwiek to znaczy

animuss
22-04-2012, 12:06
Prawdopodobnie nie wystartuje (czujnik wysokiego ciśnienia nie pozwoli na pracę)
Poniżej -40 też nie pracuje.
Ale na ziemi i w Polsce to raczej mało prawdopodobne.
A na pewno można przyjąć takie ryzyko ,że nie zadział.
Jak zabraknie ci argumentów .to ja nie sortuję śmieci
Mam takie miejcie w trójkącie pod dachem ponad izolacją (czarna dachówka na dachu) gdzie temperatura powietrza przekracza 60*C

hydraulik_
22-04-2012, 12:10
Mam takie miejcie w trójkącie pod dachem ponad izolacją (czarna dachówka na dachu) gdzie temperatura powietrza przekracza 60*C
Jak pociągniesz takie powietrze to temperatura tam spadnie dość szybko.
Ale jak wstawisz tam pompę to raczej mie wystartuje

animuss
22-04-2012, 12:18
Jak pociągniesz takie powietrze to temperatura tam spadnie dość szybko.
Ale jak wstawisz tam pompę to raczej mie wystartuje
Właśnie chodzi o obniżenie tam tej temperatury z wykorzystaniem jej co miało by podwójne przełożenie ,dachówka długo jeszcze po zachodzie słońca oddaje ciepło (stygnie) .

jasiek71
22-04-2012, 12:22
Jak pociągniesz takie powietrze to temperatura tam spadnie dość szybko.


wszystko zależy jakiej powierzchni jest ten kawałek dachu ...
pompując powietrze w tempie 500m3/h z pod 17m2 powierzchni temperatura spada o 2*...

compi
22-04-2012, 12:25
Ja ciągnę z poddasza które ma 178m2 po podłodze : )

jasiek71
22-04-2012, 12:31
Ja ciągnę z poddasza które ma 178m2 po podłodze : )

jak nie zaizolowałeś i nie uszczelniłeś części nie nasłonecznionej to masz znacznie ograniczone zyski ...

animuss
22-04-2012, 12:41
wszystko zależy jakiej powierzchni jest ten kawałek dachu ...
pompując powietrze w tempie 500m3/h z pod 17m2 powierzchni temperatura spada o 2*...


Powierzchnia to około 80-100 m2 (część b.mocno nasłoneczniona) mogę jeszcze wpuścić powietrze z przestrzeni wentylowanej pod dachówką od strony nasłonecznionej a to już temp latem powyżej 70*C (Mam deskowanie i papę na dachu).

compi
22-04-2012, 12:47
jak nie zaizolowałeś i nie uszczelniłeś części nie nasłonecznionej to masz znacznie ograniczone zyski ...

To jest poddasze nieużytkowe. Dach ciemny.

robertgr1
22-04-2012, 13:30
Witam!!!!
Panowie mam pytanko -sprawa wyglada nastepujaco-dom 110 m ,piec oep 10 kw do tego zasobnik z 2 wezownicami i pompa ciepla Hewalex Model PCWU-3,8H-A3 do podgrzewania wody uzytkowej latem bo nie sadze zebym mial ochote ganiac w lecie do pieca,zastanawiam sie jakiej wielkosci zasobnik zakupic 200 czy 300 l-dodam ze rodzinka 2+1.Doradzono mi zasobnik firmy Biwar.Pozdrawiam i dziekuje!!!!

animuss
22-04-2012, 13:56
Witam!!!!
Panowie mam pytanko -sprawa wyglada nastepujaco-dom 110 m ,piec oep 10 kw do tego zasobnik z 2 wezownicami i pompa ciepla Hewalex Model PCWU-3,8H-A3 do podgrzewania wody uzytkowej latem bo nie sadze zebym mial ochote ganiac w lecie do pieca,zastanawiam sie jakiej wielkosci zasobnik zakupic 200 czy 300 l-dodam ze rodzinka 2+1.Doradzono mi zasobnik firmy Biwar.Pozdrawiam i dziekuje!!!!

Jak ogrzewasz palnikiem olejowym to pompę ciepła możesz też podpiąć pod ogrzewanie w okresach przejściowych.Dla starszych dziadków 200l ,dla ludzi lubiących wodę jeszcze kąpiele w wannie ,to 300l .

animuss
22-04-2012, 14:00
Jak bym namotał wężownicę z glikolem pomiędzy dachówką i papą i podpiął do małej PCWW

miki121
22-04-2012, 18:26
Średniotemperaturowa pompa ciepła
Min./max. temperatura zewnętrzna - 15°C ~ 43°C
http://alterrya.pl/produkty/ogrzewanie/sredniotemperaturowe-pompy-ciepla-typu-powietrze-woda/

Widziałem ich produkty na dzisiejszych targach :)
Mają pompy ciepła PW do CWU takie same jak HEIZ, DEFRO i wiele innych :)

animuss
22-04-2012, 20:37
A cenowo?

miki121
22-04-2012, 20:46
A cenowo?

Na stronie masz podany cennik.
Ale ceny jak na totalną chińszczyznę najmniej 50% za dużo :(
Jakość wykonania delikatnie mówiąc poniżej normy a cena prawie jak za porządny markowy sprzęt...
Najbardziej na targach chciało mi się śmiać jak trzech doradców technicznych składało solary z instrukcją obsługi i tekstami pt: ty jak to g... złożyć, to nie pasuje.
a na końcu jeden z nich podsumował to ... już gorszego g.... nie mogli zamówić..
Podczas targów mówili że takie och i ach.

A tak poza tym 11kW pompa ze zbiornikiem bez montażu za prawie 35k netto.
A powietrzna pompa z 200l zasobnikiem 8300 netto to ja mam atlantica w promocji discovery z 190l zbiornikiem z montażem za 7k brutto na terenie śląska, małopolski i podbeskidzia :)

Beata&Slawek
24-04-2012, 17:00
Czy będzie można wpiąć pompę ciepła CWU do zbiornika z jedną wężownicą. Mam na myśli taki układ kocioł na ekogroszek z podgrzewaczem ACV smart 160l. A w przyszłości wpiąć do tego pompę ciepła do CWU http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html .

Chyba, że: http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-z-pompa-ciepla/podgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc38-2w300.html,

ale mam pewne obawy pomimo, że sama pompa+podgrzewacz cenowo wyjdzie to samo to w przypadku gdy siądzie pompa ciepła to mam do wymiany urządzenie za 3600 a gdy siądzie pompa w tym kombajnie to trzeba bedzie wydac 7500.

chcialbympompe
24-04-2012, 17:17
Specem nie jestem ale wg mnie da się ale instalacja będzie dużo bardziej skomplikowana niż w przypadku zasobnika z 2 wężownicami (monoblok powinien pracować na glikolu więc dojdzie wymiennik + zawory przełączające obiegi + sterowanie całością). Chyba lepiej od razu dopłacić za odpowiedni zasobnik z 2 wężownicami i mieć prosty układ z prostym sterowaniem.

Beata&Slawek
24-04-2012, 22:36
Lepszy będzie w takim razie:
ACV SMART Multi-Energy 200 http://www.acv.com/pl-pl/03_04/266/app.rvb

czy też termica w2w 300l http://www.termica.pl/produkty/wymienniki_2

fi***o
29-04-2012, 18:25
Lepszy będzie w takim razie:
ACV SMART Multi-Energy 200 http://www.acv.com/pl-pl/03_04/266/app.rvb

czy też termica w2w 300l http://www.termica.pl/produkty/wymienniki_2

Z całą pewnością ACV jest bezkonkurencyjny i praktycznie niezniszczalny sam mam Smarta 130 już 15 lat i jak działał na początku tak działa dalej

tadek123
10-05-2012, 02:19
Witam.
Choć jest to mój pierwszy post na tym forum to specjalnie zarejestrowałem się żeby pochwalić się moją pompą ciepła ;-)
Późną jesienią zamontowała mi ją firma z Brennej (ciekawe jest to że nazwa nie ma nic wspólnego z hydrauliką) a że temperatury były jakie były tak więc ogrzewałem wodę przez wbudowaną wężownicę z pieca na eko-groszek który również mi przy okazji zamontowali. Teraz dopiero tak naprawdę zaczeliśmy poznawać jej możliwości. Od ponad dwóch miesięcy mam już wygaszony piec i wodę CWU grzeje sama pompa, wiosną w okresach wyższych temperatur sama się załączała a piec grzał tylko kaloryfery, nocą gdy temperatura spadła to pompa się wyłączyła a ciepło szło z pieca. Instalator mówił mi że tak to właśnie działa ale jakoś dla mnie nie było to przekonywujące i kilkanaście wieczorów z czteropakiem spędziłem w kotłowni wpatrzony w wyświetlacz i sprawdzałem która rurka ciepła...
Pompa to Emmeti 300l z nierdzewnym zbiornikiem i dodatkową wężownicą. Zapłaciłem za nią 7200zł z montażem gratis plus 180 za części do podłączenia i 320 pompka do cyrkulacji. Nie mogłem zdobyć informacji o tej pompie na polskich forach więc podpytałem na zagranicznych i okazuje się że mimo napisu na tabliczce znamionowej Włochy to jest składana w Chinach czyli jest to chińczyk. Ale ma bardzo pozytywne opinie poza granicami naszego kraju i mimo że to produkt naszych "braci mniejszych" ;) to jest robiona na sprężarce hitachi a to w sumie najważniejsze serce tego ustrojstwa. Jak już wspomniałem za granicą sobie ją chwalą a mam nadzieję że i ja będę z niej zadowolony w perspektywie dłuższego użytkowania.
Pozdrawiam forumowiczów i użytkowników pomp ciepła...
PS. Właśnie się dowiedziałem że w tym roku ten sam gość ma ją za 7000zł brutto z montażem gratis. Wszystko idzie w górę ciekawe dla czego ma ją taniej... Szkoda że w tym roku ją nie montowałem.

vega1
13-05-2012, 11:00
cena kosmiczna jak za taki produkt. Mogłeś kupić o połowę taniej pompę innych producentów. Lub w tej cenie, ale markową.

1950
13-05-2012, 11:08
fajny tekst marketingowy

hydraulik_
18-05-2012, 07:04
marketing też jest potrzebny
jak inaczej informować potencjalnych klientów?

animuss
18-05-2012, 22:34
marketing też jest potrzebny
jak inaczej informować potencjalnych klientów?

Między baranem a klientem powinna być różnica ,barana się strzyże a klienta ?

hydraulik_
19-05-2012, 04:58
Między baranem a klientem powinna być różnica ,barana się strzyże a klienta ?
Jeżeli przyjąć spiskową teorię .To hydraulik sprzedawca wie wszystko i chce oszukać ,a klienk to baran któremu wszystko można wmówić.

Ja przyjmuję ,że klient może wiedzieć więcej niż ja w niektórych aspektach.Klient ma zawsze rację .
Ja wyrażam swoje zdanie .
Jeżeli róznica zdań jest zbyt drastyczna to do współpracy nie dochodzi.

wowa50
05-06-2012, 09:36
Witam!!!!
Panowie mam pytanko -sprawa wyglada nastepujaco-dom 110 m ,piec oep 10 kw do tego zasobnik z 2 wezownicami i pompa ciepla Hewalex Model PCWU-3,8H-A3 do podgrzewania wody uzytkowej latem bo nie sadze zebym mial ochote ganiac w lecie do pieca,zastanawiam sie jakiej wielkosci zasobnik zakupic 200 czy 300 l-dodam ze rodzinka 2+1.Doradzono mi zasobnik firmy Biwar.Pozdrawiam i dziekuje!!!!

Zainstalowałem niedawno(3 tygodnie temu) ten model pompy- mam zasobnik 200l -dwie łazienki(jedna wanna i jeden prysznic),4 dorosłe osoby-jak na razie jestem zadowolony....pompa ma zaprogramowaną pracę od godz.10 do 20- temp.50 C,rano mam jeszcze ciepłą wodę-nie znam jeszcze kosztów ale polegam na wyliczeniu fachowców z tego forum... :)
Aha-niepotrzebnie kupiłem zasobnik z dwoma wężownicami-bo podpina ją się do cyrkulacji- i tu mam pytanie od razu do fachowców: ostatnio przepaliłem w piecu CO aby przegrzać wodę do ponad 60 C i ciepło poszło mi też rurkami do PC-czy to nie jest jakiś błąd w podłączeniu? Zawór zwrotny jest zamontowany za wpięciem do cyrkulacji-aby ciepła woda z PC szła do zasobnika a nie do rurek-tak więc chyba dobrze...

wowa50
20-06-2012, 07:17
Widzę,że żaden fachowiec nie kwapi się z odpowiedzią....nawiązując jeszcze do wspomnianych kosztów to zakupiłem licznik prądowy gniazkowy(chińszczyzna!) i tu nastąpiło lekkie moje zdziwienie bo przy tak wysokich temperaturach wyszło mi zużycie prądu około 5zł 20gr za dwa dni!!!! To więcej niż jednak się spodziewałem...bo w skali miesiąca jak nic będzie co najmniej 80 złotych....dlaczego?

chcialbympompe
20-06-2012, 09:23
nastąpiło lekkie moje zdziwienie bo przy tak wysokich temperaturach wyszło mi zużycie prądu około 5zł 20gr za dwa dni!!!! To więcej niż jednak się spodziewałem...bo w skali miesiąca jak nic będzie co najmniej 80 złotych....dlaczego?
Może dlatego, że się myjecie? Do tego pamiętaj, że twoja PC to nie jest szczyt techniki kosmicznej a podawane COP można na regał z bajkami, baśniami i opowieściami ludowymi położyć ;)

dwie łazienki(jedna wanna i jeden prysznic),4 dorosłe osoby
Ile wody zużywacie miesięcznie? Ile się spodziewałeś płacić za CWU?

animuss
20-06-2012, 13:18
Aha-niepotrzebnie kupiłem zasobnik z dwoma wężownicami-bo podpina ją się do cyrkulacji- i tu mam pytanie od razu do fachowców: ostatnio przepaliłem w piecu CO aby przegrzać wodę do ponad 60 C i ciepło poszło mi też rurkami do PC-czy to nie jest jakiś błąd w podłączeniu? Zawór zwrotny jest zamontowany za wpięciem do cyrkulacji-aby ciepła woda z PC szła do zasobnika a nie do rurek-tak więc chyba dobrze...
Dobrze ze kupiłeś z dwiema wężownicami zimą będziesz ogrzewał CWU z pieca CO

Widzę,że żaden fachowiec nie kwapi się z odpowiedzią....nawiązując jeszcze do wspomnianych kosztów to zakupiłem licznik prądowy gniazkowy(chińszczyzna!) i tu nastąpiło lekkie moje zdziwienie bo przy tak wysokich temperaturach wyszło mi zużycie prądu około 5zł 20gr za dwa dni!!!! To więcej niż jednak się spodziewałem...bo w skali miesiąca jak nic będzie co najmniej 80 złotych....dlaczego?
Jeżeli to prąd tylko w I taryfie to zmień licznik .
Sprawdź czy instalacja -rury od ciepłej wody i cyrkulacji są zaizolowane czy gołe .