PDA

Zobacz pełną wersję : nie chcę od razu kleić desek, czy tak można?



misiakulka
20-04-2010, 11:47
wiele słyszałam o rozsychających się deskach, zbyt wilgotnych wylewkach itd itp. chciałabym mieć w domu deski, olejowane, docelowo przyklejone do podłoża. czy mogę je ułożyć bez klejenia, a przełożyć i przykleić jak się zaadoptują do "środowiska domowego", np po roku? jeśli to pomysł od czapy to proszę napiszcie.

Parkiet
20-04-2010, 14:50
To "stara szkoła" w temacie układania podłóg drewnianych, przy obecnych wymogach jakościowych nie mająca zastosowania. Krótko mówiąc: posadzka powinna być mocna i sucha, deski wysuszone i odprężone po suszeniu. Deski należy solidnie przykleić, po czym dać im możliwość dostosowania się do mikroklimatu pomieszczenia, następnie wyszlifować i polakierować czy olejować. Deski nieprzytwierdzone mają swobodę odkształceń, co uniemożliwi w przyszłości ich dokładne złożenie. Pozdrawiam.

fredi07
20-04-2010, 22:40
Popieram trzeba kleić od razu ale niech to robi profesjonalna firma. W zeszłym roku miałem przypadek, że panowie robili remont to i deski pokleili. Piękne dębowe dech na wilgotnym podłożu i kleju marki Tytan z marketu. Deski są drogie i zgadnijcie co może klient, który wydał kupę kasy zrobić takiemu panu Kaziowi co to jest fachowiec od wszystkiego, firmy nie ma, umów nie podpisuje?

misiakulka
21-04-2010, 12:43
dzięki za odpowiedzi, będą klejone

jarekkur
21-04-2010, 22:08
dzięki za odpowiedzi, będą klejone
dodam swoje 5 groszy. Zwrócić uwagę na pomiar wilgotności podłoża. Koniecznie metodą CM z samego dołu a wartość pomiaru nie powinna być niższa niż 1,0-1,3CM-%. Wszystkie inne przyrządu oprócz DNS 812 nie wchodzą w rachubę. Zużycie kleju od 1,5-2,0kg/m2. Z podłoża musi być usunieta twardziel inni nazywają to "mleczkiem cementowym".
Jeżeli możesz podaj dokładną nazwę cementu jaki był użyty na podkład cementowy (wylewka) a powiem ci jaką powinna mieć (wylewka) wilgotność maksymalną.

Wirecki
25-04-2010, 13:50
Koniecznie metodą CM z samego dołu a wartość pomiaru nie powinna być niższa niż 1,0-1,3CM-%. Wszystkie inne przyrządu oprócz DNS 812 nie wchodzą w rachubę. Czy na pewno? Ja mierzyłem Hydromatem Gann i miało być nie więcej niż 1,3....

Parkiet
26-04-2010, 03:20
Wyniki badań przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Techniki Podłogowej jednoznacznie odrzucają przydatność pomiarów CM /karbidowych/, szczególnie przy cementach z dodatkami gdzie nawet wynik poniżej 1% nie pozwala na "spokojny' montaż podłóg z drewna. Podobnie z pomiarami wskażnikami elektrycznymi gdzie rozpiętość wyników sięga kilku procent. Również pomiar wagosuszarkowy wykonany zgodnie z dotychczasową normą, nie ma nic wspólnego z praktyką parkieciarską.
Pomiar przyrządem DNS 812 daje precyzyjny wynik przy fachowej obsłudze i znajomości jakości betonu i rodzaju użytego cementu.
Praktycznym i pewnym pomiarem jest odpowiednio wykonany pomiar grawimetryczny, gdzie po skorelowaniu z chłonnością betonu i rodzajem okładziny podłogowej mamy pewność działania.
Właściwy pomiar i ocena wilgotności posadzki jest podstawą do podjęcia prac podłogowych. Aby mieć pewność działania tego typu pomiary należy zlecić profesjonalnej firmie posiadającej odpowiedni sprzęt, który pozwoli na dokładne pomiary i ich techniczny opis. Pozdrawiam.

Wirecki
26-04-2010, 21:55
A po ludzku?

jarekkur
26-04-2010, 23:07
A po ludzku?
po ludzku wyglada to tak. Masz wylewkę cementową wykonaną z cementu portlandzkiego wieloskładnikowego o nazwie np. CEM II B-M 32,5R. Zawarosć popiołów i żużli drobnomielonych w tym cemencie dla osiagniecia dodatkowych zysków wynosi więcej niż dopuszcza norma (35%). W związku z powyższym zamiast cementu masz minimum 35% badziewia, który ma wpływ na schniecie i osiagnięcie tak zwanej wilgoci równoważnej. Czyli takiej jaka być powinna w typowym klimacie w mieszkaniu 20C i 45-60% wilgotnosci wzglednej. Panowie parkieciarze zostali nauczeni, że wilgotnośc wylewki np. 5cm bedzie prawidłowa po 5 tygodniach. Kompletna bzdura, wielu znich jednak układa parkiety. Ja następnie jako rzeczoznawca wchodzę na wysadzony parkiet. Jezeli podasz kiedy wylewka została wykonana i z jakiego cementu to jestem w stanie podać czas jej schniecia i maksymalną dopuszczalną wilgotność. Następna sprawa to sama jakość wylewki. Ale to później.

Parkiet
27-04-2010, 07:29
A po ludzku?
Najprościej ujmując: należy sprawdzić czy znajdująca się w posadzce betonowej woda, mając możliwość przemieszczania się w porowatej strukturze betonu, będzie zagrożeniem dla planowanej podłogi z drewna. Pozdrawiam.

piatich
27-04-2010, 08:09
a czy wszystkie deski należy kleić? Chcę kupić deskę podłogową DLH Elegance Gombeira, czy to nie ma znaczenia, co będę miała na podłodze?

Parkiet
27-04-2010, 14:53
Podłoga klejona do posadzki daje wyższy komfort w użytkowaniu / akustyka /, ponadto jest stabilniejsza i można ją w przyszłości dokładniej wycyklinować. W przypadku proponowanej przez DLH litej deski Elegance Gombeira jednoznacznie zalecam klejenie do podłoża. Jako podłogi pływające sprawdzają się deski z zamkami uniemożliwiającymi rozsuwanie poszczególnych elementów - dotyczy to desek klejonych warstwowo. Pozdrawiam.

staszek500
29-04-2010, 13:56
to znaczy, że te "zamki", to mają być takie wypustki z desek? i jak zauważyć czy podłogę (deski) da się kleić czy nie? Tylko po tych zamkach? Jak to wybadać, żeby wyeliminować te, których się nie klei?

Parkiet
29-04-2010, 20:07
Klasyczne deski podłogowe z litego drewna posiadają złącze wpust-wypust i przeznaczone są do montażu trwałego /klejenie do posadzki lub przytwierdzanie do legarów gwożdziami lub wkrętami/. Tego typu desek nie powinno się montować bez przytwierdzenia czyli jako podłogi pływającej ze względu na dużą swobodę w naturalnych zachowaniach drewna.
Deski warstwowe posiadające złącze lub zamek "click'' w zasadzie przeznaczone są do montażu jako podłoga pływająca, jednak nie ma przeciwwskazań, a w niektórych przypadkach są zalecenia do przyklejania ich do podłoża.
Warstwowy układ sklejonych elementów ogranicza kurczliwość drewna, natomiast złącze - zamek "click'' łączy wzajemnie poszczególne elementy podłogi, uniemożliwiając ich rozszczelnianie.
Technika klejenia podłóg warstwowych ze złączem "click" jest trudniejsza w wykonaniu a podłoga w całości jest droższa od podłogi pływającej. Zaletą tego typu podłóg klejonych do podłoża jest lepsza akustyka, możliwość dokładniejszego wykonania póżniejszej renowacji podłogi oraz mniejszy- korzystniejszy opór cieplny przy podłogach ogrzewanych. Pozdrawiam.