PDA

Zobacz pełną wersję : WM+Reku+kocioł na ekogroszek+podłogówka - będzie działać ??



asiapoz
20-04-2010, 11:52
Witam serdecznie i proszę o radę czy taki zestaw będzie działał.

Budowa domu - parterowego ok. 180m2 pow. użytkowej + 38m2 garażu, bez piwnicy, bez użytkowego poddasza.
Na całości chcemy położyć ogrzewanie podłogowe. Z braku gazu zakładamy piec na eko-groszek.
Chciałabym mieć w domu WM + Reku. Czy to wszystko ze sobą będzie współgrać??
I jeśli tak gdzie umieścić reku - w kotłowni razem z piecem na groszek czy na nieużytkowym poddaszu?? jak lepiej i jak prościej będzie pociągnąć przewody od wentylacji??

Proszę o odpowiedź.

langerob25
22-04-2010, 18:02
Będzie działać.Tylko w kotłowni musi grawitacyjna wentylacja.

daszaA
26-04-2010, 08:42
Będzie działać.Tylko w kotłowni musi grawitacyjna wentylacja.

Też tak mam i działa. Ale w kuchni można gotować tylko na prądzie.

kangaxx
26-04-2010, 12:02
to gdzie wstawić centralę z reku zależy od planu domu, można i w kotłowni jak i na poddaszu a gdzie lepiej to jak wspomniałem, kanały idace poddaszem trzeba tylko duzo lepiej izolować by nie skraplała sie w nich woda no i zapomnij ze wyciąg z kuchni za pomocą wentylacji mech załatwi sprawę zapachów obiadowych w domu, to jest za mało ale jak to mówią do większego gwoździa trzeba większego młotka :)

bdan
26-04-2010, 16:57
Jeżeli mogę to chciałabym zapytać użytkowników " WM+Reku" +sąsiedzi palący węglem jak wygląda sprawa nawiewu powietrza. Czy te dymy nie sa wciągane tak jak w samochodzie z włączonym nawiewem (zapach spalin). Czy wentylacja u Was działa cały czas czy tez wieczorami juz nie (wtedy chyba najbardziej dymi).

asiapoz
27-04-2010, 08:24
bardzo dziękuję za wszystkie porady ;)

Trociu
27-04-2010, 13:21
Jeżeli mogę to chciałabym zapytać użytkowników " WM+Reku" +sąsiedzi palący węglem jak wygląda sprawa nawiewu powietrza. Czy te dymy nie sa wciągane tak jak w samochodzie z włączonym nawiewem (zapach spalin). Czy wentylacja u Was działa cały czas czy tez wieczorami juz nie (wtedy chyba najbardziej dymi).
Pytanie - węglem w jakiej postaci? Jeżeli ekogroszek, to chyba nie ma żadnego problemu. Mój sąsiad raz się spytał - czym palisz bo nie widać żadnego dymu z komina ;)

Zresztą jak coś śmierdzi w okolicy to chyba nieważne jaką masz wentylację - i tak zaciągnie do środka.

bdan
27-04-2010, 13:30
Byłoby dobrze, gdyby cała wieś paliła groszkiem, ale wątpię, żeby tak było (albo chociaż najbliżsi sąsiedzi). Przy grawitacyjnej w moim obecnym domu nie zaciąga do środka dymów z okolicy, nigdy w domu ich nie poczułam. Nie wiem jak jest przy mechanicznej, dlatego pytam. Porównuję to do samochodu, mimo nie zamkniętego obiegu jak nie wlączę wentylatora to w samochodzie nie czuję spalin, jak włączę to tylko na zamknietym obiegu. Kiedyś czytałam, że ktoś się żalił że niestetymusi wyłanczać wentylację, jak sąsiedzi "zakopcą". Dlatego pytam, bo przypuszczam, iż dużo posiadaczy WM mieszka w okolicach, gdzie pali się węglem w różnej postaci

KrzysztofLis2
29-04-2010, 14:23
Jeśli jest taki problem w okolicy, to problem będzie tak samo dotyczyć wentylacji mechanicznej jak i grawitacyjnej. A nawet w przypadku poprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej bardziej dokuczliwy, bo tu ilość powietrza zasysanego z zewnątrz jest większa, niż w mechanicznej.

Co innego, jeśli grawitacyjna ma ograniczoną wydajność i pomieszczenia są źle wentylowane, wtedy rzeczywiście przy mechanicznej będzie to bardziej uciążliwe.

Piczman
11-05-2010, 11:57
Chciałbym zwrócić uwagę jeszcze na to że w kotłowni stałopalnej czasem może dojść do zadymienia ( z różnych powodów).
Wtedy bardzo ważna jest szczelność centrali i przewodów podłączonych do niej.
Ja mam ponadto nagrzewnicę gwc, nie jest to do końca szczelne choć uszczelniałem silikonem połączenia.
Zdarzyło mi się raz że dym rozniósł się po całym domu.
Z kotła miałem taką cofkę że siekierę można było powiesić i taki gęsty dym musiał się po części zassać do centrali.
Trzeba zwrócić na to uwagę.
Poza tą jedną sprawą są same plusy umieszczenia reku w kotłowni !

izkam43
20-11-2011, 23:38
:(:):)
Witam serdecznie i proszę o radę czy taki zestaw będzie działał.

Budowa domu - parterowego ok. 180m2 pow. użytkowej + 38m2 garażu, bez piwnicy, bez użytkowego poddasza.
Na całości chcemy położyć ogrzewanie podłogowe. Z braku gazu zakładamy piec na eko-groszek.
Chciałabym mieć w domu WM + Reku. Czy to wszystko ze sobą będzie współgrać??
I jeśli tak gdzie umieścić reku - w kotłowni razem z piecem na groszek czy na nieużytkowym poddaszu?? jak lepiej i jak prościej będzie pociągnąć przewody od wentylacji??

Proszę o odpowiedź.

Jarrek
21-11-2011, 02:39
czesc

mam takie pytanie odnosnie umieszczenie centrali rekuperacyjnej, mam do wyboru pomieszczenie gospodarcze - kotlownia lub strych. Gdzie najlepiej ja umiescic?

powietrze zasysane z wewnatrz jest cieplejsze wiec unosi sie do gory czy to ma jakis zwiazek dla wentylatorow? tzn chodzi mi o to czy centrala bedac na strychu bedzie latwiej pracowac niz umieszczona na parterze?

domek parterowy z poddaszem ok 150m2

rekuperator najprawdopodobniej brink renovent, ale takze zastanawiam sie nad jan-gaz co polecacie?


pozdrawiam

Jarek.

kangaxx
22-11-2011, 09:02
czesc

mam takie pytanie odnosnie umieszczenie centrali rekuperacyjnej, mam do wyboru pomieszczenie gospodarcze - kotlownia lub strych. Gdzie najlepiej ja umiescic?
z punktu widzenia warunków pracy lepiej centralkę wrzucić do kotłowni

powietrze zasysane z wewnatrz jest cieplejsze wiec unosi sie do gory czy to ma jakis zwiazek dla wentylatorow? tzn chodzi mi o to czy centrala bedac na strychu bedzie latwiej pracowac niz umieszczona na parterze?
nie ma znaczenia, po to jest wm by znaczenie konwekcji nie grało żadnej roli w sprawności wentylowania

domek parterowy z poddaszem ok 150m2
rekuperator najprawdopodobniej brink renovent, ale takze zastanawiam sie nad jan-gaz co polecacie?
do wyboru, są podobne ale janek polski