PDA

Zobacz pełną wersję : Wieniec w poziomie podłogi na gruncie?



gg
16-02-2004, 09:03
Kierownik budowy zaproponował, żeby nad ścianami fundamentowymi zrobić dodatkowy wieniec, jako usztywnienie.
Dodam, że wysokość fundamentów jest spora, bo ok. 1,4m. Pod fundamentami mam piaski, poziom wody max. 25cm poniżej fundamentów.
Czy ktoś stosował dodatkowy wieniec? Czy w ogóle jest on konieczny? czy ma to sens?

Szpulka
16-02-2004, 09:20
Nie słyszałam jeszcze żeby wieńcować fundament. Może to co prawda spiąć całość, ale chyba tylko jest potrzebne w bardzo niekorzystnych warunkach. Wiekszość moich znajomych (takich co to na zimne dmuchają) dała w górnej części fundamentu lekkie dozbrojenie. Ja mam dwa pręty puszczone 25cm od szczytu fundamentu, ale ja buduję w jeziorku i mam wysoki stan wód.

przmslw
16-02-2004, 09:29
Było na temat tu (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15639&highlight=wieniec) i tu (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16802&highlight=wieniec).

Przekorek niezalogowany
16-02-2004, 10:56
Ja mam wieniec i na fundamencie i na parterze, przed wylaniem stropu i nawet na pochylych ściankach kolankowych.
Jest to typowe dla śląska (szkody górnicze), ale może ze względu na bliskie wody gruntowe u was budowlaniec obawia sie osiadania budynku. Ja bym posłuchal. Dodałbym też drenaż opaskowy wokół budynku i izolację pionową.

gg
16-02-2004, 12:35
OK, ale ja mam fundament z bloczków 38mm.Sama nie wiem co mam robić :(

Przekorek
16-02-2004, 12:38
No, ja też, jak najbardziej z bloczkow. Nic nie szkodzi, wieniec bedzie powodowac rownomierny rozklad ciężaru na fundament, ot i wszystko.

gg
16-02-2004, 12:41
I co, na bloczkach wieniec, a na wieńcu izolację poziomą?

16-02-2004, 12:59
Wieniec na bloczkach na tym izolacja pozioma.
Ja tez tak mam tez sie dziwilem ale okazało sie ze jest to normalna rzecz jesli sie nie wylewa fundamentów (ścian).

Trzeba robic i nie pozwol sie przekonac ekipie że nie potrzeba - im bedzie latwiej bo nie beda musieli robic szalunkow.
Jesli jest w projekcie to trzeba robic.

Fugas

gg
16-02-2004, 13:05
Problem jest w tym że w projekcie nie ma, ale kierownik skłania się ku temu.
Czy ktoś wie czemu on służy?

wg
16-02-2004, 13:08
Zgodnie z tym czego ja sie dowiedziałem, a mam wieniec w projekcie,
trzeba robić kiedy są niekorzystne warunki gruntowe. Można zrobić zawsze.
Ja nie zrobiłem.