PDA

Zobacz pełną wersję : Wirtualny ogródek Letki



LetkaK
25-04-2010, 22:26
Witam
Właśnie zaczynam przygodę z własnym ogrodem. Tworzę projekt nasadzeń i liczę na podpowiedzi i sugestie. Konstruktywną krytykę z pokorą przyjmę, bo chcę mieć ładne widoki za oknem.
Moja działka, z wjazdem od wschodu jest obecnie terenem budowy, ale część "za domem" jest całkowicie oddzielona. Rośnie tam piękna trawka i spokojnie można zacząć sadzić drzewka i krzewy. Teren ten ma wymiary 21x20m, ziemia jest dobra (nie piach i nie glina).
Na załączonym obrazku widać część zachodnią - widok z tarasu. Od tej strony nie mam sąsiadów - są za to krzaki po szyję. Chcę ten widok przesłonić niebanalnym żywopłotem. W rogu zaplanowałam część gospodarczą (składzik - blaszak na narzędzia, drewutnię, kompostownik, niewielką grządkę na warzywa). Widok to także niezbyt ciekawy więc przesłonię go pergolą, na której będą się pięły winorośla i pnącza. Pod pergolą będzie miejsce na mini plac zabaw dla dzieci złożony z piaskownicy i baseniku. Do obsadzenia zostaje zatem długość 15 m.
Co posadzić w miejsce znaku zapytania? Najlepiej żeby była to roślinka długo kwitnąca i o przyjemnym zapachu, bo chcę obok postawić huśtawkę lub ławeczkę.
Co myślicie o moim "planie"?

LetkaK
26-04-2010, 21:14
Nie zauważyłam wcześniej, że szczodrzeniec nie będzie widoczny zza lilaka więc zamiast lilaka pomyślę nad ładnie kwitnącą rośliną okrywową (jakaś podpowiedź?) Mam jeszcze kilka pytań:
1. każda roślina ma inny roczny przyrost, czy moja kompozycja nie będzie "śmieszna" za 5 lat, tzn. czy jedna część nie zarośnie a z drugiej strony czy nie będzie "łyso"?
2. Jak szybko rośnie świerk Koster i wiąz Werdei?
3. Nie wiem jaką stosować gęstość nasadzeń. Na moim planie szerokość kompozycji to ok 7 metrów - to chyba przesada. Mogę ją zmniejszyć ale nie wiem kosztem czego - czy sadzić mniej sztuk jednego gatunku, czy gęściej?
4. Czy pęcherznice wystarczą po 1 sztuce, czy lepiej dać ze dwie?
5. Berberys Atropurpurea i szczodrzeniec - po 6 szt, a Jałowiec Mint Julep - 3 szt, tak chyba będzie bardziej proporcjonalnie?
6. A w miejsce znaku zapytania - może jaśminowiec?

LetkaK
27-04-2010, 14:34
Naniosłam kilka zmian:
- pod znakiem zapytania jest - jaśminowiec Virginal,
- róże przeniosłam pod szczodrzeniec, a na ich miejsce dałam lawendę wąskolistną Hidcote pink.
Zrobiłam wizualizację (niektórych gatunków nie było w Garden Puzzlach, więc wstawiałam podobne). Zmieściłam się na 5 metrach. Może teraz ktoś się wypowie?

LetkaK
03-05-2010, 13:49
Szkoda, że nikt nie zauważył że lawenda = pszczoły, a pszczoły + dzieci w pobliżu to niezbyt szczęśliwy pomysł...

Elfir
03-05-2010, 15:06
Proponuje hortensje drzewiaste - może nie pachną ale kwitną całe lato.

LetkaK
06-05-2010, 19:44
Pomysł z hortensją podoba mi się. Dziękuję.
Opracowałam już plan drugiego boczku, wkrótce wkleję.
Moja ziemia to jednak czysta glina! :( Zauważyłam to dzisiaj zapadając się w niej po kolana po ulewnych deszczach. Posadziłam kilka roślinek: wiąz i berberysy. Ciekawe jak będą rosły?

Elfir
07-05-2010, 17:02
na glinie najlepiej rosną ogniki, świerki, żywotniki, żylistki, krzewuszki, forsycje, trzmieliny, lilaki, kaliny

LetkaK
17-05-2010, 15:12
Dziękuję za podpowiedź, nie widziałam wcześniej żylistków a są piękne. Zachwyciła mnie odmiana - Strawberry Fields. A co do krzewuszki - odmiana Olympiade - to posadzę kilka pod pęcherznicą Diabolo (tam gdzie pierwotnie miały być szczodrzeńce).

LetkaK
19-05-2010, 13:49
Dokonałam już wyboru krzewów - trochę się zmieniło. Kilka roślinek już rośnie. I tak od lewej - najwyższe: 3 świerki serbskie, wiąz Wredei, jałowiec Blue Arow, pęcherznica Diabolo, 3 żywotniki Szmaragd, świerk Koster, 3 żywotniki Szmaragd, pęcherznica Luteus, jałowiec pospolity. Niżej, od lewej: hortensja drzewiasta, jaśminowiec Virginal, krzewuszki Olympiade (może razem z berberysem Aurea), 2 tawuły van houtte'a, 6 berberysów Atropurpurea. Najniżej: róże The Fairy, lilak Mayera i tawułą japońska. Proszę śmiało krytykować.

LetkaK
19-05-2010, 13:51
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0510/projekt3102d.jpg
A teraz strona południowa, tzn. południe jest za siatką więc te krzaczki będą rzucały cień na moją działeczkę. Wzdłuż ogrodzenia sąsiad posadził żywotniki Szmaragd, więc nie zależy mi na szczelnej ścianie zieleni z mojej strony. Na rysunku widać, od prawej: świerki serbskie, wiąz Wredei, hortensję drzewiastą i jaśminowiec - znane z poprzedniego obrazka (w rogu działki). Przy siatce 2 złotliny japońskie, przed nimi - głóg dwuszyjkowy Paul's Scarlet i lawenda. Dalej: budleja Dawida, dereń biały Sibirica. A ten zielony trójkąt to wrzosowisko, na którym będą rosły: jodła koreańska, brzoza Youngii, kosodrzewina Winter Gold, świerk biały Conica, różaneczniki, pierisy, kalmie, szczodrzeńce, wrzosy i wrzośce. Wrzosowisko będzie wymagało wymiany gleby na kwaśną więc pomyślę o nim bliżej jesieni. Fragment kostki widoczny w lewym dolnym rogu to taras.